">
Maliye

6 Kolay Adımda Nasıl Kontrol Yazılır

Çek yazmanızın gerekmesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin, bazı işletmeler size bir kart swiping yerine bir çek yazmak için indirim verecektir. Bunun nedeni, işlem ücreti ödemek zorunda kalmadan paradan tasarruf etmeleridir.

Eğer bir çek doldurursanız, bir zorluğun olmasını istemiyorsanız, bunu doğru şekilde yaptığınızdan emin olun. Bu konuda size yardımcı olmak için, bir kontrolün nasıl doğru yazılacağına dair altı basit adım aşağıda açıklanmıştır.

Çek yazma için 6 adım

Öncelikle, kontrolde numaralandırılmış alanların olduğuna dikkat edin. Bu eğitim boyunca, her bir alan ve amacı hakkında konuşacağız, böylece uygun kontrol formatını kullanabilirsiniz.

1. Sağ üst köşedeki kontrolü tarihleyin

Herhangi bir tarih biçimi kabul edilebilir. Örneğin, 1 Nisan 2017, 4/1/17, veya başka bir format. Ancak, tutarlılık, hesabınızdan çalınmış olabilecek bir çekinizi daha kolay tanımanıza yardımcı olduğu için önemlidir. Örneğin, çeklerinizi her zaman bu biçimde girerseniz: 1 Nisan 2017Çek tarihi farklı bir biçimde yazılırsa sahte bir kontrol kolayca tespit edilir.

2. Ödemekte olduğunuz kişiyi “Emriyle öde” alanına ekleyin.

Çekin kimin ödeneceğini yazdığın yer burası. Bu öğretici durumunda Hedef. Çekinizi doldururken düzgün bir şekilde yazmak ve ilk ve soyadını veya tüm işletme ismini eklemek önemlidir. alacaklı (Çekin yazıldığı kişi veya iş yeri).

3. Sayılarla ödemek istediğiniz miktarı yazınız.

Yine, burada düzgün ve hassas olmak önemlidir. Belirlenen miktarla ilgili karışıklığı önlemek için, ondalık puanlı veya sentlerin altını çizerek, dolar ve sent arasında net bir ayrım yapın. Bu tutar, ne kadar ödenmesi gerektiği konusunda bir karışıklık olmaması için yazılı formdaki tutarı teyit eder. Yani bu örnekte, olurdu $20.21.

4. Kelimeleri kullanarak dolar tutarını elle yazın

Düzenlilik burada da sayılır çünkü bankalar, zaman zaman, miktar kutusundaki sayıları okuyamayacakları takdirde, yazılı miktarı iki kez kontrol ederler. Aşağıdaki kutuda gösterildiği gibi çek tutarını net olarak yazınız. Bu kontrol örneği için Yirmi dolar ve 21/100.

5. Sol alttaki Not alanını doldurun.

İnsanlar çek yazarken çoğu zaman not satırını kullanmazlar, ancak olası bir ödeme anlaşmazlığı söz konusu olduğunda önemli olabilir. Bir faturayı her ödediğinde, not numarasını hesap numarasına yazmanızı öneririz. Ya da çek, kira ödemekse, memo hattına “Nisan 2017 kiralaması” yazın.

Bir çek yazarken memo satırını kullanmak, çek hesabınızı güvenceye almanıza ve olası ödeme anlaşmazlıklarına karşı korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca, harcamalarınızı izlemenize yardımcı olmak için kullanılabilir. Böylece, her bütçe alanında ne kadar para harcayacağınızı bilebilirsiniz. Bu örnekte, Çamaşırlar.

6. Sağ alttaki kutucuğu işaretleyin.

Bu muhtemelen, kontrol yazma sürecinin en önemli parçasıdır. Şirketler geçerli bir imza olmadan çek kabul etmez. Her bir kişinin imzası benzersiz olduğu için, çekinizdeki imza, sizi potansiyel kontrol yazma sahtekarlarından koruyabilme özelliğine sahiptir.

Bir çek yazarken, imzanızı düzgün bir şekilde yaptığınızdan ve normal bir belgede yaptığınız gibi yazdığınızdan emin olun. Görmek İmzanız buraya geldi Aşağıdaki örnekte kutu.

Kontrol tamamlandığında, buna benzer görünmelidir:

Bir çek formatına geldiğinde bilmeniz gereken üç adet bilgi daha vardır.

Yönlendirme numarası

Bu, bankacılık kurumunuza özgüdür ve çekinin sol tarafında bulunur. Ayrıca, işveren bilgilerinizi doğrudan otomatik ödemelerin yanı sıra doğrudan para yatırma işlemi için verdiğinizde de kullanılır.

Hesap numarası

Bu kendinden açıklayıcıdır, ancak bu numarayı doğrudan yönlendirme numaranızın sağında bulabileceğinizi bilin.

Numaraya bak

Çek defteriniz sayısal bir sıraya göre düzenlenmiştir, bu nedenle yıllar içinde çok fazla çek yazıyorsanız, geri dönüp ödemelerinizi onaylama ve 'çek' anlaşmazlığını daha kolay hale getirir.

sık sorulan Sorular

Kalemle Bir Çek Yazabilir miyim?

Sadece bir kalemle, tercihen mavi veya siyah mürekkeple çek yazabilirsiniz. Kalemle çek yazabilirsiniz, ancak silgi olan herkes, dolar miktarını ve alıcının adını değiştirmek için tüm bilgileri silebilir.

Neden Birisi Tarih Sonrası Kontrol Ediyor?

Kişiler, çek hesabı kapatmak için hesapta şu anda yeterli kaynak bulunmadığını bildiklerinde, genellikle bir çek yazacaktır. Check-in yapamayacak şekilde bir depozit gelmesini bekliyorlar.

Ayrıca çek deftere daha sonradan da girebilir, çünkü bu faturaya ne zaman bağlıdır. Dikkatli olmalısın çünkü yasal bir ihale olduğu için çek yazarken. Sadece çekle ilgili gelecek bir tarih olduğu için, bir bankanın daha önceki bir tarihte paraya çevirmeyeceği anlamına gelmez.

Çekte Tutar için Neden İki Alan Var?

İki alan, çek miktarının ne olması gerektiği konusunda kesinlikle anlaşılır. Miktarı iki kez yazmak aynı zamanda sahtekarlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve yanlış hesap tutarı da hesabından çekilir.

Artık bir çek yazmanın temellerini bildiğinize göre, nakit veya otomatik ödeme gibi diğer ödeme seçeneklerinin olmadığı durumlarda hazırsınız.

Nakit için kendime bir çek yazabilir miyim?

Evet, para çekmek için kendinize bir çek yazabilirsiniz. “Emriyle öde” alanında, kendi isminizi yazarak veya “Nakit” kelimesini yazarak kendinize bir çek yazabilirsiniz. Ayrıca, çekinizin arkasına yatırmak istediğiniz gibi çekiniz. kontrol hesabına giriş yapın.

Kendi finansal güvenliğiniz için, bankada olana kadar kendinize bir mektup yazmayın. Kazayla tesadüfi olarak kaybedecekseniz, yabancı bir kişi, yazılı dolar tutarı için çekinizi paraya çevirebilir. Ayrıca, bakıcıya, karışıklığı önlemek için “emriyle öde” alanına hitap etmeyi nasıl tercih ettiklerini de sorabilirsiniz.

Birden fazla bankada hesabınız varsa, ATM ücreti ödemek istemiyorsanız veya maksimum günlük ATM para çekme miktarından daha fazla para çekmek zorundaysanız bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Neden Doğru Bir Kontrol Yazmak Önemlidir?

Yanlış bir çek yazdıysanız, para yatırma bankası çek kabul etmeyebilir. Pek çok işletme, 20 ila 40 ABD doları arasında bir ücrete tabi iade çeklerini iade etti. Basit bir hata, zamanında yakalayamazsanız, 40 $ 'lık ücrete kolayca mal olabilir.

En Yaygın Kontrol Yazma Hataları Nelerdir?

Hepimiz bir çek yazarken hata yaptık ve baştan başlamak zorunda kaldık. En yaygın hatalardan bazıları şunlardır:

  • Yanlış tarihin veya yılın yazılması (bu genellikle Ocak ayında gerçekleşir)
  • Çek imzalamayı unutmak
  • Dolar tutarı alanları eşleşmiyor

Hataya bağlı olarak, yeni bir kontrol yazmak genellikle daha kolaydır. Sizinle boş bir çekiniz yoksa, hatayı tek bir satırda yazabilir ve baş harflerini yanına yazabilirsiniz. Bundan sonra, doğru bilgileri doğru alana yazın.

Teminat bankası, doğru bilgileri hatalardan ayırmanın zor olup olmadığını kontrol etmeyi reddedebilir.

Sesli Kontrol Nasıl Yazılır?

Bazen, yanlış yazıyorsanız veya işvereninizle, yardımcınızla veya otomatik aylık fatura ödemelerinizle doğrudan para yatırıyorsanız, çekinizi iptal etmeniz gerekecektir.

Tıpkı bir kalemle bir çek yazdığın gibi, kontrolün önüne “VOID” yazmak için bir kalem kullanın. Her bir kişi bunu biraz farklı yapar, çünkü kelimeyi bir kez dev harflerle yazmayı veya sözcüğü her beş alanın içinde yazmayı tercih edebilirsiniz.

Otomatik aylık ödemeleri veya para yatırma işlemlerini planlamak için bir otomatik çek yazıyorsanız, genellikle beş alandan herhangi birini doldurmanız gerekmez. Ancak, kişisel kaydınız için notta kısa bir not yazabilirsiniz.

Kişisel Onaylı Çek Kontrol Ediyor mu?

Hayır. Kişisel kontrol, el ile bir kalemle yazdığınızdır. Çekin yeterli çekleri olduğunu doğrulamak için bazen resmi çekler veya kasiyer çekleri olarak adlandırılan onaylı çekler bankanız tarafından yazdırılır.

Aşağıdaki finansal işlemler için onaylı bir kontrol kullanmanız gerekebilir:

  • Ev ipotek kredisinin kapatılması
  • Kredisiz bir araba almak
  • Pasaport için başvuru

Çevrimiçi banka hesabınız varsa, çevrimiçi veya resmi bir çek talep edebilirsiniz. Yerel olarak banka açanlar için, memleketi şubenizi ziyaret edin ve derhal size basılı çeki düzenler. Her iki seçenekle de, sertifikalı çekleri düzenlemek için hesabınızda yeterli paraya sahip olmanız gerekir. Banka, fonları hemen banka hesabınızdan çeker. Bu nedenle, çek tutarını ve normal masraflarınızı karşılamak için yeterli paranız olduğundan emin olun.

özet

Bir çek yazmak, “kayıp bir sanat” gibi hissedebilir, ama yine de bilmesi gereken çok önemli bir beceri. Henüz plastik veya dijital bir cüzdan ile her şey için ödeme yapmıyoruz ve birçok işletme daha güvenli olduğu için büyük alışverişlerde para çekmeyi tercih ediyor. Doğru bir çek yazmayı öğrendiğinize göre, çekinizi yeniden yazmanız veya o çekingen iade kontrol ücretlerini almanız konusunda endişelenmenize gerek yok.

Çek doldurma söz konusu olduğunda herhangi bir sorunuz var mı? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Videoyu izle: Güzel Yazı Yazmak için 6 İpucu!

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Finansal Planlama Hedeflerini Belirlemek, Bu kadar Kolay
Maliye

Finansal Planlama Hedeflerini Belirlemek, Bu kadar Kolay

Finansal planlama hedefleriniz neler? Finansal planlama sürecini hep duyuyorsunuz. Benim neslimin çoğu, Gen X / Gen Y mürettebatı, finansal planlama hakkında düşünmüyor bile, çünkü bu çok uzak ve Amerikan Idol gibi daha önemli şeyler var. gasp> Bugün düşünmeye başlamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayamıyorum.
Devamını Oku
Hayat Sigortaları Politikalarının 2 Temel Türleri
Maliye

Hayat Sigortaları Politikalarının 2 Temel Türleri

Hayat sigortası yaptırmayı düşündünüz mü, ama bunu önlemek için başvuru sürecinden korktunuz mu? Ya da ölüm konusu çok fazla üzerinde durmaktan hoşlanmıyor mu? Ya da sürecin ne kadar sürdüğünü duyuyorsunuz ve tıbbi muayenenin zorluğuyla uğraşmak istemiyorsunuz. Bir, iki ya da üç nedenden biri olabilir.
Devamını Oku
Çocuklarınıza Paranın Sağlıklı Bir Görünümü Nasıl Verilir?
Maliye

Çocuklarınıza Paranın Sağlıklı Bir Görünümü Nasıl Verilir?

Çocuklarımızın iyi para alışkanlıklarını mezun olmadan önce öğretmekle birlikte, çocuklarımızın zihninde sağlıklı bir para görünümü elde etmeleri önemlidir. Para, izin verilirse, çok duygusal bir konu olabilir. İnsanlar parayı, mutluluk, kabul veya aşk satın almak için bir araç olarak kullanırlar; bu da borç biriktirme yaşam tarzına yol açabilir.
Devamını Oku
Asla Ödememeniz Gereken 10 Finansal Ücret
Maliye

Asla Ödememeniz Gereken 10 Finansal Ücret

Ücretler. Sadece tatsız olmaları değil, bazen de sinsidirler. Finans sektörü, tüm şekil ve boyutlarda gelen ücretlerle dolu. Bunların birçoğu iyi bilinirken, bir kaç kişi bu kadar gizlidir ki, tüketiciler, bilmeden binlerce dolarlık bir ücret ödeyeceklerini fark ettikleri zaman nöbet tutuyorlar.
Devamını Oku