">
Maliye

Cüzdanını Kontrol Et, Bu Nadir Dolar Faturaları İyi Para Değerindedir

Çocukken, ailem küçük bir pazara sahipti, ve şimdi her şey babam, mağazamızda alışveriş yapan büyükanne ve büyükbabalardan gerçekten eski faturalar alacaktı.

Babamın 1900'lerin başından beri bana bir dolarlık banknot gösterdiğini ve böyle bir şeye benzediğini hatırlıyorum:

Sonra, birkaç yıl önce, babam bana yıllarca tuttuğu 200 dolarlık eski faturaları verdi. Faturaların çoğu 1900'lerin başından beri. Biraz paraya değer olabileceğini düşündü, ama hiçbirimiz faturalardaki seri numaralarını taramak için bilmiyorduk.

Yaptığım araştırma temelde faturaların fazla değersiz olduğunu söyledi. Yani, seri numaralara bakmadan onları Chase'e yatırdım.

Evet, bunu yaptım ve şimdi bir servet atıp atmadığımı merak ediyorum!

Kendimi daha iyi hissetmek için, nadir seri numaraları bulmak piyango kazanmak gibi olduğunu varsayalım. Business Insider'a göre, Powerball Piyangosu'nu kazanma istatistikleri 175 milyonda 1'dir, bu yüzden bu faturaların mezhep değerinin ötesinde bir değere değinmeyeceğini söylemek güvenlidir.

Her Zaman Seri numaralarını kontrol et

Yaptığım aynı hatayı yapmayın. Eski dolar banknotlarınız varsa, seri numaralarını kontrol edin. Fatura şartı da önemlidir.

Bu özel seri numaraları “fantezi seri numaraları” olarak adlandırılır ve Soğuk Seri Numaraları içlerindeki sayıların dağılımını açıklar. Ayrıca en çok talep edilen faturaların listesini de içerirler.

1 $ faturalarınızda dikkat etmeniz gereken bazı süslü seri numaraları. İsimler çok Las Vegas-y:

 • Bir satırda yedi tekrarlanan rakam (ör. 09999999, 77777776)
 • Bir çeşit yedi (yani, 00010000, 99999099)
 • Süper tekrarlayıcılar (ör. 67676767)
 • Çift dörtlü (yani 00009999)

Seri Numaraları Ne Demektir?

Seride sekiz sayısal numara vardır.

Bir faturanın önündeki harfler, belirli bir ABD Federal Rezerv Bankası'ndan geldiğini gösteriyor. İkincisi, seri numarasının kullanıldığı zaman sayısını ifade eder.

ABD’de 12 Federal Reserve bankası var.

Seri yıl, faturanın basıldığı zaman zorunlu olduğu anlamına gelmez. Aslında, son zamanların tasarı tasarısında veya Hazine Sekreterinin tayininde bir çeşit değişiklik olduğu anlamına geliyor.

 • Boston A 1
 • New York B 2
 • Philadelphia C 3
 • Cleveland D 4
 • Richmond E 5
 • Atlanta F 6
 • Chicago G 7
 • Louis H 8
 • Minneapolis I 9
 • Kansas City J 10
 • Dallas K 11
 • San Francisco L 12

Faturalarınızdaki Yanlış Baskılara Dikkat Edin

Bir faturadaki hatalar, fatura yazdırıldığında bir çeşit hata oluştu. Bu hatalar aslında onları daha değerli kılar. Dolar faturalarındaki baskılar seri numarasının yanında bir yıldız tarafından belirtilir.

Faturalar hatalı yazdırıldığında, “seri notalar”, yıldız notları ile değiştirilir, çünkü hükümet, aynı seri içinde aynı seri numarasıyla iki faturaya izin vermez. Ancak, Quora'ya göre, farklı mezheplerin aynı seri numarasına sahip olabilirsiniz.

Yanlış baskı örnekleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere, faturanın görünümünü etkiler:

 • Seri numaraları aşağı yukarı
 • Sarı, kırmızı veya mavi bir mühür ile bir dolarlık banknot
 • Üniforma olmayan kesimler ve yönelimler

OldCurrencyValues.com, hata ne kadar açıksa, daha değerli olduğunu söylüyor.

Baskısız Faturalar İçin Yıl Önemli Değildir

Antikalar ve hatta eski sikkelerin aksine, yanlış yazdırma söz konusu olduğunda fatura yaşı çok önemli değil.

Bu yüzden 1960'lı yıllardaki bir tasarı 2006 tarihli yanlış fatura ile aynı değere sahip olacaktır.

Yanlış yazılmış bir faturanın olması durumunda, hemen nasıl satış yapacağınızı öğrenin. Yanlış baskılar her zaman gerçekleşir, bu yüzden mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmak onun değerini arttırmaz.

Eski faturalardan zengin olabilir misiniz?

Kısacası, muhtemelen değil.

Bazı şeyleri toplayan insanlar, bunu öğelerin sevgisi için yaparlar, çünkü emekli olmalarına yardımcı olacağına inanmazlar.

Tabii ki, servet inşa etmek ve koleksiyonlarını bir yatırım olarak görmek için toplananlar var. Tahminimce bunlar, koleksiyonlarından büyük bir kâr elde etmeyi ümit eden insanlar. Ancak, geri kalanımız için, bunu yapmak çok zaman ve enerji gerektirir.

EBay ile ilgili hızlı bir arama çok sayıda eski faturayı artırdı, ancak onlar olacağını düşündüğüm kadar değmez. Örneğin, 1934’ten bir dolar faturası 11 dolara satıyordu.

İpucu: Yan tarafta ekstra para kazanmak istiyorsanız, 2018'de para kazanmanın en iyi yollarını veya para kazanmanın en iyi yolları hakkında popüler makalelerimizi inceleyin.

Biz Toplamak Sevdiği Bir Kültür

“Pawn Stars”, “Storage Wars”, “Antiques Roadshow” veya “American Pickers” gibi TV şovlarını seviyorsanız elinizi kaldırın. Umarım hazine avcılarını ya da nadir koleksiyon öğesi veya bir tane satmak için.

Koleksiyonlardan elde edilen bu şovlardan öğrendiğim bir şey varsa, para kazanmak gerçekten zor. Koleksiyoncu, onun gerçekte neyle bittiği ile başa çıkacağını düşünmezse, hemen hemen hiç hizalanmadı.

Belirli Koleksiyonların Diğerlerinden Daha Değerli Olan Nedir?

Beanie Bebek çılgınlığı hatırlıyor musun? İlk kutulu kitaplar ya da hala kutulu orijinal Star Wars figürinleri nedir? Harika bir şarap koleksiyonuna ne dersin?

Belki siz ya da tanıdığınız biri, toplanacak bir şey hakkında yeterince tutkuyla hisseder.

Ama gerçekten buna değer mi? Bu şarap şişelerini açıp keyfini çıkarır mısın? Luke Skywalker heykelciğin rafta toplanmak yerine oynamaktan daha iyi bir şey mi?

Koleksiyon için, hepsi tedarik ve talep ile ilgili.Eğer madde nadir ise, seri üretilenden daha değerli bir şey olma şansı daha yüksektir. Pek çok koleksiyonun iyi yapmamasının büyük bir sebebi, ilk etapta bu niyetle yaratılmamış olmalarıdır.

Buna değer olabilecek en iyi 10 koleksiyon

eBay, yılda sadece 3 milyar dolarlık tahsilâtlı satışlarda ve kendi sitelerine göre, en çok toplanan ilk 10 ürün. (Paralar üç numaralı noktayı almasına rağmen, Federal Rezerv notları bu listede bulunmadı.)

 • Klasik arabalar
 • Eski elektronik
 • madeni para
 • Kitaplar
 • Beyzbol kartları
 • Bebekler ve aksiyon figürleri
 • Antika
 • Tabela
 • Güzel Sanatlar
 • Pullar

500 ABD Doları, 5.000 ABD Doları ve 10.000 ABD Doları Federal Reserve Notu

Koleksiyoncuların ürünleri tedarik ve talep ile ilgili olduğundan, 500 $, 1.000 $ ve nadir bulunan 10.000 dolarlık banknotlar güzel bir kuruşa değer.

10.000 $ 'lık bir faturaya dayanıyorsanız, gerçek bir koleksiyoncuya ait olduğunuzdasınız. Vikipedi, 2009'dan beri dolaşımda 336'dan daha az olduğunu ve bunun da bugün daha az olabileceğini gösteriyor.

Kollektörler, iyi durumda olması koşuluyla, bu fatura için 140.000 $ 'lık ödeme yapmaya isteklidir. Kötü durumda olan 10.000 $ 'lık bir miktar hala 30.000 $ değerinde olabilir.

500 dolar ve 1000 dolarlık banknotlar daha yaygındır ve 2009 itibariyle 342 kalan 5.000 fatura, yaklaşık 165.000 dolar kalan 1000 dolarlık banknot kalmıştır.

1969'da bir dizi nedenden ötürü yüksek teknoloji faturaları kesildi (teknoloji bunlardan biri). Daha çok bankalardan ve Federal hükümetten büyük finansal işlemler için kullanılıyorlardı. Elektronik para (fiziksel değil, dijital biçim) ortaya çıkarıldığında, bu kadar büyük faturalara olan ihtiyaç ortadan kalktı.

Marketplace.org, bu kadar az miktarın oluşturulduğu zaman, bu kadar büyük mezheplerin üretilmesinin maliyet etkin olmadığını bildirdi.

500 dolar, 5.000 dolar ve 10.000 dolarlık faturaları geri getirecekler mi? Söylemediğim için özür dileriz, ancak bu hükümetin bu faturaları yeniden dolaştırmaya yönelik bir planı olmadığı için, bu olmayacak.

Büyük Meziyet Bonolarının Değeri Ne

Bunlar, Miras Müzayedelerinden, bu yüksek değerli faturaların değerine ve elinizde bulundukları takdirde değeceklerine ilişkin bazı tahminlerdir. (Not: Değer ayrıca fatura koşullarına da bağlıdır.)

 • 500 $ - 1934 Seri notları 500 ila 800 $ arasındadır (eğer 1928 serisinden geliyorsa, yüzde 10 ila 20 daha fazla kazanabilirsiniz)
 • 1.000 $ - 1934 Seri notları 1000 $ ila 1.400 $ arasındadır.
 • Uncirculated $ 500 ve $ 1,000 talepte yüksek ve size iki kat değer kazandırabilir

Yatırım Gerçek Yolu (İpucu: Nadir Faturalarla Değil)

5.000 ABD Doları ve 10.000 ABD Doları değerindeki yatırım getirisi (yatırım getirisi), her ay tasarruf gibi diğer yatırım türlerine göre çok zayıf. (Artı, elinizde nadir bir faturasına sahip olma olasılığınız büyük olasılıkla değil.)

Bileşik faizin gücü ile para biriktirmek, servet birikimini, herhangi bir ender faturadan daha iyi bir şekilde biriktirmenize yardımcı olacaktır.

İpucu: Radius Bank ve CIT Bank, tasarruf hesaplarında yüksek getiri faiz oranı sunan birkaç bankadır.

Diyelim ki, yüzde 6'lık ortalama faiz oranıyla 5.000 dolarlık yatırım yapmaya karar verdiniz. 30 yıldan fazla, bu para 76.000 doların üzerinde büyüyebilir. (Kendi yapmak için Investor.gov gelen bileşik faiz hesap makinesini kullanın.)

Tabii ki, bu basitleştirilmiş bir hesaplamadır ve enflasyonu hesaba katmaz. Asıl konu, yanınızda bileşik faiz ile geri dönüşün daha iyi olacağıdır.

Keyif almak için mi toplanıyorsunuz yoksa bir yatırım mı? İyi Korunmuş Cüzdan topluluğuyla paylaş!

Videoyu izle: DONANIM CÜZDAN NEDİR (BİTCOİN CÜZDANI) # 3

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Evlilikte Parayı Yönetmek için 10 Anahtar
Maliye

Evlilikte Parayı Yönetmek için 10 Anahtar

Herkes, para ve borçla ilgili çözülmemiş kavgalar nedeniyle ayrı yollarına gitmeye karar veren çiftleri duydu. Bu maddeye göre, para anlaşmazlıkları tüm boşanmaların% 22'sini oluşturmaktadır. Evlilikte para yönetimi çok önemli. Çoğu evlilik ortağı farklı finansal geçmişlerden ve farklı para yönetimi geçmişlerinden gelmektedir.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="Aileniz İçin Doğru Hayat Sigortası Satın Alma"/>
Maliye

Aileniz İçin Doğru Hayat Sigortası Satın Alma

Ne kadar hayat sigortası almalı? Evlendikten ve çocuk sahibi olmanın sorumluluğunu üstlenmeye başladıktan sonra. 401 (k) 'ye birazını sokuyorsun, bir Roth IRA'nın yararları hakkında bir şeyler okuyorsun ve hayat sigortası almanız gerektiğini biliyorsun. Hayat sigortası birçok kez basit olmasına rağmen, insanlar tüm farklı seçeneklerle boğulmuş olurlar.
Devamını Oku
Başkalarından Öğrenmenin Yararları
Maliye

Başkalarından Öğrenmenin Yararları

Hayatımızın yolculuğunu yürüttüğümüzde, öğrenmeye gelince temel olarak iki seçeneğimiz var: Kendi başımızdan öğrenebilir veya başkalarından öğrenebiliriz. Kendi kendinize öğrenmek iyi bir şeydir ve ben kendimi öğretmiş bir eğitimi hayatın birçok alanında özendiririm; Bununla birlikte, başkalarından öğrenmenin ve hayatınızda akıl hocalığı seçmenin birçok yararı vardır.
Devamını Oku