Maliye

3 yıldan az bir sürede borçlanmada 80.000 dolarlık borcunu nasıl ödedi?

79,500 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Borcum, kredi kartı borcunda 50.784,35 dolar ve lisans diplomam ile kızımın lisans mezunuyumun bir parçası olan öğrenci kredi borcunda ilave olarak 28.756.17 dolardı.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Korku, endişe, endişe ve korkuyla dolu büyük, ezici bir yük gibi hissettim. Postayı açmaktan nefret ettim çünkü kredi kartı bakiyelerini görmek istemedim ve telefona cevap vermekten nefret ettim. Bu, hatta ödeme yapmak için beni baskı altına alacak bir alacaklıydı. Ezici ve tüketiyordu.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Borçları üç yıldan kısa sürede ödeyebiliyordum.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Borçtan çıkmak için özel bir yöntem kullandım, ama söylemedim. Bunun yerine, okuduğum en iyi stratejileri kullandım ve özel durumuma en uygun olan bir eylem planı geliştirdim. Dave Ramsey'in kitaplarını ve diğerlerini okuduğumda fark ettiğim şey, harcamalarınızı kesmekten ve fevkalade yaşamaktan çok borçlanmaya daha çok dahil olmuştu.

Daha önce, para kullanımımın (aşırı harcama, alışverişkolik davranış), kendimi bir insan olarak hissettiğim şeye çok özel bir şekilde bağlı olduğunu fark ettim ve karşılanmayan benim aşk ve aidiyet ihtiyacımı karşılamak için para kullandığımı görmeye başladım.

İnsanların sağlıksız yollarla para kullandığı psikolojik sorunları ele alan en iyi finansal kitaplardan bazılarını okuyarak bunu keşfettim. Ruh sağlığı alanında uzun yıllar çalıştıktan sonra, bu yaklaşım benim için çalıştı çünkü psikoloji, maneviyat ve kendi kendine yardım benim için özellikle ilgi çekiciydi.

Tabii ki, değersizlik duygularım olan en büyük sorunu ele almak zorunda kaldım. Bunu bazı kişisel terapi, meditasyon ve yoga pratiği ile yaptım.

Bu konuda tamamen şeffaf olduğuma inanıyorum çünkü kaç kişinin aynı şeyle savaştığını biliyorum ve eğer dürüstlüğüm sadece bir kadına ya da erkeğe yardım edebilirse, o zaman bu bilgiyi seninle paylaşmanın bir sakıncası yok.

Ama nihayetinde öğrendiklerim kırılmış bir kredi kartından, alışveriş yapan bir kredi kartından, kendisine değer veren ve saygı duyan sorumlu, borçsuz bir kadına dönüştü.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Benim en büyük meydan okumam, dışarı çıkma ve dikkatsizce para harcama arzusuyla karşı karşıya olduğum zamandı. Neyin eksik olduğunu, neye ulaşılmasının gerekmediğini ve başa çıkmaya çalışıldığını değerlendirmek zorunda kaldım. Çok zor bir süreçti, ama borçlarımdan kalıcı olarak kalmak istesem, bildiğim bir şey vardı.

Birçok insan borcundan çıktıktan sonra altın olduğuna inanıyor.

Bu doğru değil.

Aslına bakılırsa, beni en başta borç haline getiren konular üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Artık şarj kartımı kullanmadım ama zaman zaman dışarı çıkma ve ihtiyacım olmayan bir şeye bolca para harcayacağım dürtüsüyle mücadele ediyorum.

Dürtüyü aldığımda, neler olup bittiğini değerlendiririm. Kendime, “İhtiyaçlarımı hangi şekillerde karşılamıyorum?” Diye soruyorum. Bu, hayatımda neler olup bittiğini değerlendirmek ve beni borca ​​dönüştürmeyecek ihtiyaçlarımı karşılamak için daha sağlıklı bir yol bulmak için beni zorluyor.

Borçtan çıkmak çok kolay. Diyet yapmak gibi bir şey. Kilo kaybetmek kolay, onu tutmak - çok değil, çok. Borç aynı şeydir.

Borçtan uzak kalmak için neler olduğunu gayretli ve dikkatli olmalısınız. Bir sisin içine girer girmez, umursamaz harcamalar kolayca devralabilir. Sen de borçtan uzak durmaya kararlı olmalısın.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

2002'de işimi kaybettim ve hiç bir tasarrufumu, tüm bu borcu, yanımda yaşayan yaşlı ailem, kolejde bir çocuk ve plan yok. Mali durumumu değiştirmek için çaresiz kaldım, kendimi bagajımdan aldım, kendimi mahvettim ve konut ve ticari temizlik işimi başlattım. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu işi çok altı rakamla büyüttüm ve yavaş yavaş kendimi borçlanmaya başladım.

İşi çabucak büyütmek için şanslı olduğum için, kafamın üzerinde bir çatı tutmamı, kızımı kolejde ve yarattığım borcu ortadan kaldırmamı sağladı.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Muazzam! Son kontrolü yazdığım zaman hayatımın en güzel günlerinden biriydi. Neredeyse inanamadım. Bir şekilde bir rüya gibiydi, ama neyse ki değildi. Bu benim yeni gerçekliğimdi. Borçsuz bir gerçeklik.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

1. Kredi kartlarınızı kesin ve geriye bakmayın. Onlara ihtiyacınız yok ve puanlara ihtiyacınız yok.
2. Paraya dönüştürün. Nakit, paranızı alacaktır ve hemen parayı farklı şekilde kullanacaksınız.
3. Gelirinizi ve harcamalarınızı dini olarak takip edin. Bir kalem ve kağıt veya Kişisel Sermaye gibi bir çevrimiçi araç kullanabilirsiniz. Düzenli olarak değerlendirin ve aylık taleplerin karşılanması için harcama planınızda değişiklikler yapın.
4. Harcama planı geliştirin, böylece her ay paranızı ne harcadığınızı tam olarak bilirsiniz.
5. Kurban yapmaya istekli olun. Eğer istemiyorsan, başarılı olmayacaksın. Üzgünüm kulağa sert geliyorsa, ama gerçek budur.
6. Satın aldığınızdan ÖNCE, bir şeye ihtiyacınız varsa kendinize sorun. Eğer bu soruya dürüstçe cevap veremezseniz, satın almayın.
7. Basit bir yaşam tarzı benimseyin. Hayatındaki tüm fazlalıklara ihtiyacın yok. Hayatına hiçbir şey eklemiyor.

Kapanışta, başarımın en büyük sırrı kabul edildi.

Görüyorsun, borçtan kurtulmak ve borçtan uzak kalmak, her şeyin ötesinde, o anda nerede olduğumu kabul etmemi istedi.Umutsuz şartlarımı kabul etmeme rağmen, mali zaferlerimi kabul ettiler ve genel mali yolculuğumda önemliydi.

Geçmişimde Jones'la uyumlu bir şekilde sarılmış insanlar tarafından çevrelenmiştim. Ben de bu tuzağa düştüm. En iyi arkadaşımın sloganı “Daha Büyük, Daha İyi, En İyisi” idi! Ve güzel şeyler istemenin iyi olmasına rağmen, bildiğim şey, sadece istediğin şeye odaklandığınız zaman, öz-değeriniz için çok zararlı olur.

Uzun ve bazen acı verici bir süreçle hayatımdaki basit şeylerde neşe bulmaya başladım ve herhangi bir zorlu yolculuktan geçerken şükran bulabildiğiniz en önemli tutum şükranları öğrendim.

Maureen ve borcunun özgürlüğü konusundaki yolculuğu hakkında daha fazla şey öğrenmek için blogunu www.adebtfreestressfreelife.com adresinde bulabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: 3 Bin ila 25 Bin TL Ceza Yiyektir.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Ülke Çapında Hayat Sigortası İncelemesi
Maliye

Ülke Çapında Hayat Sigortası İncelemesi

Çoğu durumda, bir hayat sigortası olmadan bir finansal plan tamamlanmaz. Bunun nedeni, bir hayat sigortası poliçesinden elde edilen gelirlerin, hayatta kalanların beklenmedik bir durumun ortaya çıkması durumunda finansal olarak devam etmesini sağlamaya yardımcı olabilmesidir. Bu fonlar - gelir vergisi içermeyen - büyük borçları ödemek, cenaze ve diğer son masrafları ödemek, gelecekteki kolej eğitim fonlarını sağlamak ve aylık faturaların ödenmeye devam etmesini sağlamak gibi çok sayıda şey için
Devamını Oku
Bağlandın mı?
Maliye

Bağlandın mı?

Şu anda kendinize ne sorduğunuzu biliyorum, “Yeleğe ne diyorsunuz?” Hayır, Old Navy'deki son fırsatlarını paylaşmıyorum. Benim bahsettiğim şey, emeklilik planlarınızla ilgili olarak planlarını almaktır. Tasfiye programı… .ne nedir? Bir hakediş programı, işvereninizin onlarla birlikte kalmak için size bir teşvik vermesi için bir yoldur.
Devamını Oku
Aşk ve Para: Yeni evliler için Finansal İpuçları
Maliye

Aşk ve Para: Yeni evliler için Finansal İpuçları

Onunla yüzleşelim evlilik çok büyük bir adımdır. Bir ilişki çalışması yapmaya giden bir çok şey var ve finans genellikle bir çiftin aşağısına inebilir. Bu yüzden para meselesi hakkında ön planda olmak önemlidir. Birçoğu için, mali yönetim ayrı ayrı süpürme stresinde en mantıklı seçim gibi görünüyor, ama aslında, bu sorunu tahriş edebilir.
Devamını Oku