Maliye

Seyahat i├žin 17 Ucuz Yerler

Bu günlerde, arkada┼č─▒n─▒z─▒n tüm foto─čraflar─▒n─▒ uzaktaki yerlerden görmezden gelmek zor. Eyfel Kulesi, Golden Gate Köprüsü veya Buckingham Saray─▒'n─▒ kim görmek istemez ki? Sorun ┼ču ki, bu yerlerin tümü ziyaret etmek için a┼č─▒r─▒ pahal─▒.

Ucuz tatil fikirleri ar─▒yorsan─▒z, bakmak için birçok liste var. Baz─▒lar─▒ kendi kendine yap─▒lm─▒┼č, baz─▒lar─▒ iyi ara┼čt─▒r─▒lm─▒┼č. Ancak, sadece bir tane kapsaml─▒, kalitatif ve iyi ara┼čt─▒r─▒lm─▒┼č bir liste var: The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017.

Dünya Ekonomik Forumu taraf─▒ndan yay─▒nlanan raporda, her ülke için bir puan ve turizm önceliklendirme, sa─čl─▒k ve hijyen ve güvenlik ve güvenlik gibi erdemler hakk─▒nda bireysel kategori puan─▒ verilmektedir.

Fiyat rekabeti konusunda kendi kategorilerine bir göz att─▒k, ABD D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒'n─▒n 4. Seviye ÔÇťSeyahat EtmeÔÇŁ ya da 3. seviye ÔÇťTekrar SeyahatÔÇŁ (yaln─▒zca terörizm için) seyahat dan─▒┼čmanl─▒─č─▒ yapt─▒─č─▒ ülkeleri filtreledik. Ayr─▒ca, a┼č─▒r─▒ k─▒s─▒tlay─▒c─▒ veya ayr─▒mc─▒ giri┼č-ç─▒k─▒┼č vize ┼čartlar─▒na sahip olan ülkeleri de kald─▒rd─▒k.

─░┼čte dünyada seyahat etmek için 17 en ucuz yerlerin nihai listesi.

1. M─▒s─▒r

Piramitler, ço─ču Amerikal─▒ için M─▒s─▒r'─▒ dü┼čünürken akla gelen ilk ┼čeydir. Fakat ülke bundan çok daha fazlas─▒. Kahire'den Giza'ya, Luksor'dan ─░skenderiye'ye, M─▒s─▒r, yüzy─▒llar öncesinden tonlarca kültürel hazineye sahiptir.

Dü┼čünmek için baz─▒ fikirler: Nil Nehri'ni bir gezintiye yelken açmak, Kahire'den günümüze kültürü kontrol etmek, bir deve gezintisi yapmak veya Giza'daki büyük piramitleri ke┼čfetmek.

Asl─▒nda, Abu Simbel Tap─▒nak Kompleksi, Karnak Tap─▒na─č─▒ ve Dendera'daki Hathor Tap─▒na─č─▒ gibi birçok kal─▒nt─▒ bulunmaktad─▒r; TripAdvisor'daki en popüler cazibe merkezleri.

Turizm, M─▒s─▒r için önemli bir gelir kayna─č─▒d─▒r. 2017 y─▒l─▒nda 8 milyon turist M─▒s─▒r'─▒ ziyaret etti. The Telegraph'a göre, önceki y─▒la göre 2,74 milyon yukar─▒ kald─▒.

Bütün bu turistler paran─▒z için çok fazla rekabet anlam─▒na geliyor. Lonely Planet, iki ki┼čilik ortalama bir yemek için yakla┼č─▒k 6 $ olan makul bir otel odas─▒ için 10-15 $ harcaman─▒z─▒ bekler.

Çok para biriktiremeyece─činiz bir yer uçak bileti üzerindedir. Tipik bir uçak bileti, ABD'den Kahire'ye 1.000 $ veya daha fazla ücrete tabidir.

Ak─▒lda tutulmas─▒ gereken bir ┼čey, M─▒s─▒r'─▒n ABD D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒'n─▒n kaç─▒nmak istedi─či baz─▒ alanlar─▒ var. Terör nedeniyle Sina Yar─▒madas─▒ ve Bat─▒ Çölü dahil. Askeri hareketten dolay─▒ s─▒n─▒r bölgelerinden de kaç─▒nmal─▒s─▒n─▒z.

M─▒s─▒r gibi tarihsel olarak önemli bir ülkeyi ziyaret etme dü┼čüncesiyle yola ç─▒km─▒┼čsan─▒z, çantalar─▒n─▒z─▒ toplay─▒n.

2. Malezya

Malezya, güneydo─ču Asya'da ilginç bir turizm kav┼ča─č─▒nda oturuyor. UNWTO'ya göre 2010 y─▒l─▒nda dünyan─▒n en çok ziyaret edilen dokuz ülkesi oldu. Ama ayn─▒ zamanda di─čer Asya ülkelerinden gelen turistlere hitap eden bir ülke.

Petronas ─░kiz Kuleleri, Batu Ma─čaralar─▒ ve Malacca ┼×ehri gibi ikonik manzaralar─▒n─▒ tan─▒yabilirsiniz. ─░kincisi, özellikle çok fazla tarih tutuyor ve UNESCO Dünya Miras─▒ Alan─▒ olarak kabul ediliyor.

Çe┼čitli meslekler de dahil olmak üzere tarih boyunca pek çok de─či┼čiklik geçiren liman kenti. Uluslararas─▒ tüccarlar kültürel etkilerini dünyan─▒n dört bir yan─▒ndan getirdi ve Malacca ┼×ehri'ni bugünkü hale getirdi.

Malezya'daki birçok hikayeden sadece biri. Bu traversin tarihini modern zamanlarla ke┼čfetmek için sonsuz yerleri olan bir ülke.

Malezya'y─▒ ziyaret etmek isterseniz, oraya gitmek oldukça kolayd─▒r. Çe┼čitli havayollar─▒ sizi 1.200 $ ile 2.000 $ 'l─▒k gidi┼č-dönü┼č seferleri için tek duraktan ba─člayacak.

Lonely Planet'e göre, orta s─▒n─▒f bir otel için gece ba┼č─▒na 25 ila 100 dolar harcayabiliyorsunuz, iki kursta da yakla┼č─▒k 10 dolara mal oluyor.

3. Cezayir

Daha fazla Afrika'y─▒ ke┼čfetmekle ilgileniyorsan─▒z, k─▒tadaki en büyük ülkeyi neden ziyaret etmiyorsunuz? Listedeki önceki üç ülke gibi, Cezayir de UNESCO Dünya Miras─▒ Siteleri ve hareketli Cezayir kentlerine ev sahipli─či yap─▒yor.

Aslen Osmanl─▒ ─░mparatorlu─ču'nun bir parças─▒ olan Cezayir, uzun süre ayakta duran kiliseler, katedraller, tarihi yerler ve mimari aç─▒dan çe┼čitli yap─▒larla doludur.

Ziyaretçiler, TripAdvisor ve GoogleÔÇÖa göre ziyaret edilecek en yüksek puanl─▒ yerlerden baz─▒lar─▒ olarak Basilique Notre-Dame d'Afrique, ┼×ehitlerin An─▒t─▒ ve Jardin d'Essai du Hamma botanik bahçelerini ziyaret etmektedir.

Tek aksakl─▒k, Cezayir'e vize almay─▒ deneyen bir zaman ay─▒ boyunca ilerleyeceksin. Bir turist olarak, Lonely Planet'e göre seyahat acentesinden, tur operatöründen veya yerel bir irtibattan davet alman─▒z gerekir.

Dikkat edilmesi gereken di─čer pek çok ┼čey var. Ancak var─▒┼čta vize alamad─▒─č─▒n─▒z─▒ unutmay─▒n. Yani, bu önceden planlamak istedi─činiz bir hedef.

Bir kez orada, Lonely Planet de oteller, yemekler ve ula┼č─▒m için günlük 75-125 $ bütçe tavsiye eder.

─░pucu: Tatilinizi planlamak için Tatil Bütçe Formunu kullan─▒n!

Oradayken bir kabab ve nane çay─▒ denemeyi unutma!

4. Endonezya

Güneydo─ču Asya'da bulunan Endonezya, 10.000'den fazla adadan olu┼čan bir tak─▒mada ve dünyan─▒n en kalabal─▒k 4. ülkesidir.

300 farkl─▒ etnik grupta konu┼čulan üç düzine dili duyabilirsiniz. Asl─▒nda, Endonezyal─▒lar─▒n% 87'sinden fazlas─▒ Müslüman olarak tan─▒mlan─▒yor, bu da Endonezya'n─▒n dünyan─▒n en büyük Müslüman nüfusa sahip oldu─ču anlam─▒na geliyor.

Kültür ve do─ča merkezi sahne al─▒r. Bali'nin güzel plajlar─▒, kayal─▒k volkanik manzaralar─▒ ve ─░slami ve sömürge miras─▒ ile, görmek ya da ö─črenmek için hiçbir zaman haval─▒ ┼čeylerden kaçamazs─▒n─▒z.

Endonezya'y─▒ ziyaret etmek, Jakarta ve Bali'yi görmekten çok daha fazlas─▒. Ama en az─▒ndan Endonezya'ya gidi┼č-dönü┼č uçu┼člar─▒ için en önemli geçi┼č noktas─▒ oldu─čundan, en az─▒ndan Jakarta'y─▒ vurmak isteyeceksiniz.

ABD'den 1.000 $ ile 1.200 $ aras─▒nda de─či┼čen çok say─▒da tek seferlik uçu┼č. Bir kez Endonezya'da, ucuz, dü┼čük maliyetli hava ta┼č─▒y─▒c─▒lar─▒ndan birini kullanarak yurt içinde dola┼čmak çok kolay.

Lonely Planet bu ülkenin ziyaret etmek için çald─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Bütçe gezginler, oda, yemek ve ula┼č─▒m için günde yakla┼č─▒k 36 $ harcama beklemelidir. Ortalama yolcular bunu aral─▒─č─▒n alt ucunda harcayabilirdi, ancak aral─▒─č─▒n üst ucunda günde 144 dolarl─▒k bütçeleme beklemesi gerekirdi.

Endonezya hükümeti vize almak için say─▒s─▒z yollar sunsa da, k─▒s─▒tlamalar─▒ bizans olabilir. Devam etmeden önce en son gereksinimleri okudu─čunuzdan emin olun.

Her iki durumda da Lonely Planet, bu güzel ülkeyi ke┼čfetmek için çok zaman harcayabilece─činizi söylüyor. Ziyarete gitti─činizde vize son kullanma tarihinizi hat─▒rlay─▒n!

5. Butan

Hindistan ve Tibet aras─▒nda s─▒k─▒┼čm─▒┼č olan Butan dünya seyahatçilerinin s─▒k s─▒k ziyaret etmeyi dü┼čündü─čü bir ülke de─čildir. Fakat e─čer atlarsan─▒z, CNN'nin ÔÇťkültürel gerçekli─čin gerçek anlam─▒ÔÇŁ olarak adland─▒rd─▒─č─▒ ┼čeyleri gözden kaç─▒rd─▒─č─▒n─▒zdan emin olabilirsiniz.

Sadece birkaç on y─▒l öncesine kadar tecritte ya┼čayan Bhutan, ─░pek Yolu üzerindedir. Kültürel kimli─čini ana dinine, Budizme borçludur. Ülke ayr─▒ca yemye┼čil düzlüklerinden en yüksek da─člara kadar uzanan çarp─▒c─▒ do─čal güzelli─če sahiptir. Himalaya zirveleri, 23.000 feet fazladan ula┼čabilir.

Geçmi┼čteki izolasyonu göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda, ülke Asya'daki en az geli┼čmi┼č ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. ─░nternet ve televizyon 1999 y─▒l─▒nda tan─▒t─▒ld─▒ ve hükümet aktif olarak Bhutan kültürünün d─▒┼č etkileriyle erozyonu engellemeye çal─▒┼č─▒yor.

Ço─ču ziyaretçi için, ülkeyi ziyaret etmenin tek yolu yetkili bir seyahat acentesi arac─▒l─▒─č─▒yla seyahat paketi rezervasyonu yapmakt─▒r. Bunun nedeni, Butan Turizm Konseyi'nin ziyaretçiler için minimum günlük tarife belirlemesidir (günde 200 - 250 dolar aras─▒nda) ve bir tur paketi sat─▒n alman─▒z─▒ gerektirir.

Bununla birlikte, bu paketlerin her ┼čey dahil do─čas─▒, di─čer ülkeleri ziyaret ederken seyahat düzenlemelerini birle┼čtirmeye k─▒yasla gezginler için iyi bir de─čer olabilir.

6. Kazakistan

Kazakistan, ─░pek Yolu üzerinde bulunan listemizdeki ba┼čka bir ülkedir. Eskiden SSCB'nin bir üyesi, dünyan─▒n bölgedeki en büyük dokuz ülkesi ve dünyan─▒n en büyük karaya oturmu┼č ülkesi. Asya'ya, Avrupa'ya ve Rusya'ya olan yak─▒nl─▒─č─▒ kendini çe┼čitli etnik nüfusa borçludur.

Almat─▒ ve Astana, en büyük ┼čehirleri olup, bunlar─▒n ikincisi ba┼čkenttir. Astana, fütüristik mimarisi ile ─▒┼č─▒l ─▒┼č─▒l, modern, bak─▒ml─▒ bir ┼čehirdir. En göze çarpan bina, en üst kat─▒ndaki kapal─▒ bir sahile ev sahipli─či yapan 150 metre uzunlu─čundaki Khan Shatyr.

Bu genç ülkeye ula┼čmak, yüksek oranda derecelendirilmi┼č ulusal havayolu Air Astana ile ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ derecede kolay. Amerika Birle┼čik Devletleri'nden do─črudan Kazakistan'a uçamad─▒─č─▒n─▒z halde, 1.500 ila 2.000 $ 'l─▒k gidi┼č dönü┼č için bir durak ba─člant─▒s─▒ kolayd─▒r. ABD vatanda┼člar─▒ 30 güne kadar vizesiz seyahat edebilir.

Lonely Planet'e göre, konaklama, yiyecek ve ula┼č─▒m için günde 25-85 dolar harcaman─▒z─▒ bekleyiniz.

7. Tunus

Kuzey Afrika ülkesi, ┼čehirlerin ve manzaralar─▒n eklektik bir kar─▒┼č─▒m─▒na ev sahipli─či yapmaktad─▒r. Tunus'un büyük┼čehir sermayesinden, Kartaca'n─▒n antik kal─▒nt─▒lar─▒na kadar, bu ülkede görülecek çok ┼čey var.

Tunus'un Araplardan, Osmanl─▒ imparatorlu─čundan ─░spanyollara ve Frans─▒zlara toprak geçi┼čini kontrol ederek zengin bir tarihi vard─▒r. Ülke, ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n─▒ 1956'da ilan etti. Bugün, ziyaretçiler ülkenin geçmi┼čini, Bardo Müzesi ve Tunus Medine'si gibi UNESCO Dünya Miras─▒ Alan─▒ olarak görebiliyor.

Tunus'a uçmak, yol boyunca bir ya da iki durak ile 1,200 $ 'dan 1.800 dolara geri getirecek. Avrupa'ya gitmeden önce büyük olas─▒l─▒kla bir mola vereceksiniz.

Lonely Planet, yemek, konaklama ve ula┼č─▒m için günlük 25-75 dolar bütçenizi önerir.

8. Hindistan

─░nan─▒lmaz Hindistan, Turizm Bakanl─▒─č─▒'n─▒n slogan─▒ ilan etti─či gibi, geni┼č bir ülke. Bu kadar büyük, asl─▒nda, bölgeye göre yedinci en büyük ülke ve dünyan─▒n en büyük ikinci nüfusu var.

Hindistan'daki her devletin görmesi ve yapmas─▒ gereken inan─▒lmaz say─▒da ┼čey vard─▒r. Nefis yemek, canl─▒ kültür ve as─▒rl─▒k manzaralar─▒ dahil. Tac Mahal, ülkenin en ikonik manzaralar─▒ndan biri olmas─▒na ra─čmen, di─čer simge yap─▒lar─▒n─▒ ve dini mekanlar─▒ kaç─▒rmak istemeyeceksiniz.

Yeni Delhi'deki Swaminarayan Akshardham, Mumbai'deki Hindistan Geçidi ve Amrisar'daki Alt─▒n Tap─▒nak gibi.

Hindistan'a gitmek, ABDÔÇÖden (700 $ ila 1.200 gidi┼č-dönü┼č) seçim yapmak için birçok duraks─▒z ve tek durakl─▒ seçenek oldu─ču için bir cinse dönü┼čüyor. Bir zamanlar, dü┼čük ücrete tabi yerli havayollar─▒, gitmeniz gereken yere götürecek.

Lonely Planet, yemek, konaklama ve ula┼č─▒m için 44 ila 133 dolarl─▒k bir bütçenin yeterli oldu─čunu söylüyor.

9. Katar

Katar, modern ya┼čam─▒n ön ve orta sahneyi ald─▒─č─▒ bir ülkedir. Yeni yüksek katl─▒ binalardan Arap Yar─▒madas─▒'ndaki güzel sahil taraf─▒na kadar, bu ülke do─čalgaz ve petrol rezervlerinden gelen on y─▒llardan büyük ölçüde yararland─▒.

Bölgedeki birçok ülke gibi, Katar 1971'de ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒na kadar, Bahreyn ve Suudi yönetimi, Osmanl─▒ imparatorlu─ču ve ─░ngiliz egemenli─činin kontrolüne geçti.

Bugün, Doha'n─▒n ba┼čkenti büyük bir kozmopolit kenttir. Yedi kilometrelik sahilinden geleneksel pazar─▒na kadar, görülecek ve yap─▒lacak çok ┼čey var.Doha'n─▒n d─▒┼č─▒na ç─▒k─▒n ve ayr─▒ca yüzlerce y─▒ll─▒k bir çöl yerle┼čimi olan Al Zubarah Kalesi ile UNESCO Dünya Miras─▒ Alan─▒'n─▒n yan─▒ s─▒ra 40 metre derinlikteki Dahl Al Misfir Ma─čaras─▒'n─▒ da görebilirsiniz.

Katar'a ula┼čmak çok kolay, dünya çap─▒ndaki bayrak gemisi Qatar Airways sayesinde. ABDÔÇÖnin uçu┼člar─▒, y─▒l─▒n zaman─▒na ba─čl─▒ olarak 850 ila 1.850 $ 'l─▒k gidi┼č-dönü┼č seyahat aral─▒─č─▒ndad─▒r.

Ziyaret etti─činiz zaman dikkat etmeniz gereken tek alan bütçenizdir. Lonely Planet, Katar'a yapaca─č─▒n─▒z bir ziyaretin, listemizdeki di─čer destinasyonlardan biraz daha fazlas─▒n─▒ geri getirece─čini söyledi. Yiyecek, konaklama ve ula┼č─▒m için, günde 150 - 250 dolar ödemeyi beklemeniz gerekir.

10. Botsvana

Botswana, inan─▒lmaz ve çok say─▒da vah┼či ya┼čam için gezginler taraf─▒ndan en iyi bilinen, karaya oturmu┼č bir Afrika ülkesidir. Burada yap─▒lacak bir ┼čey varsa, bu bir safari.

Ülke, elmas madencili─či ve turizmi ile y─▒llar boyunca büyük yarar sa─člam─▒┼čt─▒r. Korumaya odaklanan ülke, ziyaret eden genel turist say─▒s─▒n─▒ azaltmak için yüksek fiyatl─▒ paketler sunuyor. Ancak, bütçe fikirli gezginler için hala birçok seçenek var.

Hizmet projeleri için gönüllü, seyahat ederken çok para biriktirmek için tek yol olabilir. Kapal─▒ oldu─čunuz süre boyunca Okavango Deltas─▒'n─▒ veya di─čer oyun parklar─▒n─▒ ziyaret edebilirsiniz. Ya da yaban hayat─▒ gözlemi senin bir ┼čey de─čilse, Tsodilo Hills'i özlemek istemezsin. K─▒tadaki en büyük kaya sanat─▒ koleksiyonuna ev sahipli─či yap─▒yor.

Botswana'ya seyahat etmek bir yürüyü┼č olabilir. ABD'den iki ya da üç durakl─▒ bir yolculuk, y─▒l─▒n zaman─▒na ba─čl─▒ olarak 1.000-3.000 $ gidi┼č-dönü┼č seyahat ücreti. Yolculuk 24 saat veya daha fazla sürebilir.

Orada bir kez, Lonely Planet'e göre, yiyecek, ula┼č─▒m ve konaklama için günlük 75 ila 150 dolar aras─▒nda bir bütçe ay─▒rmal─▒s─▒n─▒z.

11. Laos (Veya Lao PDR)

Laos ülkesinin Güneydo─ču Asya politikas─▒nda s─▒kça sözünü duyabilirsiniz, ancak birçok Amerikal─▒ bunu s─▒cak bir Asya turizm hedefi olarak dü┼čünmeyebilir.

Asya'daki kara ülkesi, yaban hayat─▒, güzel do─čas─▒ ve inan─▒lmaz mutfa─č─▒ bar─▒nd─▒r─▒yor. Uzun zaman önce Beyaz ┼×emsiye alt─▒nda bir Milyon Filler Krall─▒─č─▒ olarak bilinen bölge daha sonra bölgenin ticaret merkezi olarak biliniyordu.

Uzun zaman önce Frans─▒z ve Japonlar─▒n kontrolü alt─▒nda bir al─▒┼čkanl─▒─č─▒n ard─▒ndan, ┼čimdi bina endüstrisi ve ekonomisine odaklanm─▒┼č ba─č─▒ms─▒z bir millet.

Turizm bu hedefte giderek artan bir rol oynamaktad─▒r ve her y─▒l ülkeyi ziyaret eden yakla┼č─▒k 4 milyon ki┼či vard─▒r. Ziyaretçiler Fil Koruma merkezinde filler ve Kuang Si ┼×elaleleri ve Ban Sop Houn'daki do─čal güzellikler ile tedavi edilir.

Laos'u ziyaret etmek, bir ve iki durak ba─člant─▒s─▒yla ABD'den sadece 700 $ ila 1.200 $ 'l─▒k gidi┼č dönü┼č yolculu─čuna ç─▒kacak.

Lonely Planet'e göre, Laos'dayken, yiyecek, konaklama ve ula┼č─▒m için günde 50 ila 150 dolar harcaman─▒z gerekir.

12. Mo─čolistan

Büyük bir göçebe toplulu─čuna ev sahipli─či yapan Mo─čolistan, ziyaretçiler hakk─▒nda bilgi sahibi olmak için geni┼č bir manzara ve kültürün harikalar diyar─▒nda. Rusya ve Çin aras─▒nda s─▒k─▒┼čm─▒┼č, dünyan─▒n en seyrek nüfuslu tam egemen ülke olarak kabul edilir. Yine de, Travel + Leisure ve National Geographic dergileri taraf─▒ndan ziyaret etmeyi kaç─▒raca─č─▒n─▒z bir yer olarak s─▒ralan─▒r.

Bu ülke birçok merakl─▒ kar┼č─▒tl─▒─ča ev sahipli─či yap─▒yor. Her yerde lüks arabalar baron manzaras─▒na kar┼č─▒ yan yana. Hiçbir ┼čeyden yükselen hareketli modern bir metropol. ÔÇťSouth Dakota ile çevrili A┼ča─č─▒ Manhattan gibiÔÇŁ, Travel + Leisure dergisi Pico Iyer dedi.

Gobi Çölü ya da sizi çeken di─čer do─čal harikalar olsun, Mo─čolistan'a gitmek zor. Yolda iki ila üç durak ile havada 24 saat harcamay─▒ bekleyin. Ancak, uçu┼č fiyatlar─▒ sadece 800 $ ile 1.200 $ 'l─▒k gidi┼č dönü┼č yolculu─čunu geri alacakt─▒r.

Oraya vard─▒─č─▒n─▒zda, Lonely Planet'e göre, yiyecek, konaklama ve ula┼č─▒m konusunda günde 50 ila 140 dolar harcaman─▒z─▒ beklersiniz.

13. Guatemala

Guatemala, TripAdvisor taraf─▒ndan Güney Amerika'daki en iyi 10 destinasyondan birine ev sahipli─či yapm─▒┼č, tarih, çok kültürlülük ve sanat aç─▒s─▒ndan zengin bir ülkedir. Birçok Maya arkeolojik siteye, do─čal güzelli─če ve tarihi ┼čehir manzaralar─▒na ev sahipli─či yapmaktad─▒r.

─░ster popüler Tikal Milli Park─▒'n─▒ ziyaret edebilir, Acatenango Yanarda─č─▒'n─▒ gezebilir, hem de Atitlan Gölü'nün manzaralar─▒n─▒ seyredebilir, tatilinizin ço─čunu harika d─▒┼č mekanlar─▒n─▒ ke┼čfederek kolayca geçirebilirsiniz. Ancak Guatemala ┼×ehri ve Antigua gibi ┼čehirler de ülkenin zengin sanat, tekstil ve kültür tarihine sahip müzelere ev sahipli─či yapmaktad─▒r.

Guatamala'ya ula┼čmak, 400 $ 'l─▒k gidi┼č dönü┼č yolculu─čunda durmaks─▒z─▒n ve tek durak uçu┼člarla oldukça kolayd─▒r. Orada oldu─čunuzda, Lonely Planet'e göre, yemek, konaklama ve ula┼č─▒mda günde 53-56 $ harcamaya çal─▒┼č─▒n.

Sadece ABD D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒'n─▒n ülke için bir Seviye 3 ÔÇťReconsider TravelÔÇŁ tavsiyesi yay─▒nlad─▒─č─▒n─▒ önceden haber verin. S─▒k s─▒k suça kar┼č─▒ uyar─▒yorlar.

14. Tayland

ABD'den gelen ziyaretçiler için popüler bir Asya turizm merkezi olan Tayland, canl─▒ kültürü, çekici plajlar─▒ ve harika yemekleri ile sunabilece─či çok ┼čey var. Asl─▒nda, bir milyondan fazla Amerikal─▒ 2017 y─▒l─▒nda Tayland'─▒ ziyaret etti.

─░ster Bangkok'un ba┼čkentini ziyaret edin, ister Phuket'te dal─▒┼č yap─▒n, isterse Koh Samui'de sahile atlay─▒n, Tayland'da istedi─činiz herhangi bir deneyimi gerçekten yaratabilirsiniz. Ciddi yemek yemeklerinde Tayland'─▒n geni┼č sokak yemek mekan─▒ kaç─▒r─▒lamaz. Ve e─čer vah┼či hayat─▒ seyrediyorsan─▒z, Tayland'─▒ tecrübe etmenin en iyi yolu, ünlü fil trekkingidir.

(Tayland Yeni Y─▒l döneminde Tayland'a var─▒rsan─▒z bonus ipucu, Chang Mai'nin Songkran festivalini kontrol etmeyi unutmay─▒n.)

Tayland'a ula┼čmak çok kolay. ABD'den tek seferlik bir uçu┼č, sizi 600 $ ile 1.200 $ 'l─▒k gidi┼č dönü┼čü aras─▒nda ayarl─▒yor.Tayland'a geldikten sonra, Lonely Planet'e göre yemek, konaklama ve ula┼č─▒m için günde 31 ila 124 dolar dü┼čürülmeyi bekliyoruz.

15. Nepal

Ço─ču gezgin Nepal'in neye benzedi─čini hayal etti─činde, Himalayalar ve Mt. Everest büyük olas─▒l─▒kla ortaya ç─▒k─▒yor. Ama Nepal çok daha fazla. Zengin Budist ve Hindu miras─▒, büyüleyici köyleri ve vah┼či ya┼čam─▒ ön plana ç─▒kar─▒r.

Katmandu'nun ba┼čkenti en az 185 AD'ye dayanmakta ve ┼ču anda y─▒l boyunca say─▒s─▒z ve kültürel festivallere ev sahipli─či yapmaktad─▒r. Ve büyük bir deprem 2015 y─▒l─▒nda Katmandu'nun tarihi bölümlerini harap etmi┼č olmas─▒na ra─čmen, ┼čehir, hala TripAdvisor'a göre, dünyadaki gezginler için en yüksek puanl─▒ destinasyonlardan biri olarak seçilmi┼čtir.

Katmandu'ya ya da Nepal'e gitmek, oraya ula┼čmak için 19 ila 25 saatlik tek durakl─▒ bir yolculukla 850 $ ile 1.300 $ 'l─▒k gidi┼č dönü┼č yolculu─čuna ç─▒kacak. Lonely Planet, yemek, konaklama ve ula┼č─▒m için günde 50 ila 150 dolar harcamay─▒ bekledi─čini söylüyor.

16. Sri Lanka

Sri Lanka'n─▒n güney Asya ülkesi, Hindistan k─▒y─▒lar─▒ndan uzakta yer almaktad─▒r. Tarih, Budizm'e dayanan zengin bir kültürel mirasa sahip, en az 125.000 y─▒l öncesine dayanmaktad─▒r. 1948 y─▒l─▒na kadar ─░ngilizler taraf─▒ndan kontrol edilen, modern bir günde turizm Sri Lanka, plajlar─▒, vah┼či hayat─▒ ve do─čal manzaras─▒ sayesinde h─▒zla büyüyor.

Bir "kaç─▒ramaz" manzaras─▒, baz─▒lar─▒ taraf─▒ndan dünyan─▒n sekizinci harikas─▒ olarak kabul edilen eski bir ta┼č kale olan Sigiriya'd─▒r. Gezginler ayr─▒ca, ilham veren milli parklar─▒ ve Sri Lanka'n─▒n ba┼čkenti Kolombo'yu görmeyi de kaç─▒rmamal─▒lar.

Sri Lanka'ya gitmek, 24 saat süren yolculukta en az bir durak ile yakla┼č─▒k 1.000 $ ile 1.300 $ aras─▒nda bir gidi┼č dönü┼č yapaca─č─▒n─▒z. Colombo'ya geldi─činizde Lonely Planet'e göre, konaklama, yiyecek ve ula┼č─▒m için günlük 37 ila 125 dolar bütçeyi beklemeniz gerekir.

17. Bahreyn

Basra Körfezi'nde bulunan bir ada olan Bahreyn Krall─▒─č─▒, Dilmun uygarl─▒─č─▒n─▒n antik yeriydi. Su ürünleri ile tan─▒nan Bahreyn, bugün bankac─▒l─▒k ve turizm endüstrileriyle tan─▒nmaktad─▒r.

Ba┼čkent Manama, modern zamanlar─▒n klasik tarihinin zengin tarihiyle bulu┼čtu─ču bir yer. Ayn─▒ gün içinde Al-Fatih Camii'ni, otomobil yar─▒┼člar─▒ için Bahreyn Uluslararas─▒ Yar─▒┼č Pisti'ni ziyaret edebilir ve Royal Camel Çiftli─či'nde develere göz atabilirsiniz.

Bahreyn'e ula┼čmak, ABD'den bir durak ile yakla┼č─▒k 18-20 saat sürüyor ve 1000 $ ile 1.600 $ aras─▒nda bir gidi┼č dönü┼č yapt─▒rabilir. Lonely PlanetÔÇÖe göre, konaklama, ula┼č─▒m ve yemek için günde 140 ila 200 dolar aras─▒ bir para yat─▒rmay─▒ bekliyoruz.

Bir sonraki seyahatiniz için bunlar─▒n listesinin en üstünde hangisi var?

Videoyu izle: ÇOK UCUZA NASIL SEYAHAT EDİLİR?

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Egzersiz Yapacak 20 Uygulama
Maliye

Egzersiz Yapacak 20 Uygulama

Zaten egzersiz kilo kayb─▒n─▒n, daha fazla enerjinin, daha az stresin ortak faydalar─▒n─▒ biliyorsunuzdur, ama birileri sizi egzersiz i├žin ├Âdemeyi teklif ederse ne olur? Kablo TV'yi kesmek sizi kanepeli bir patatesten al─▒c─▒s─▒na d├Ân├╝┼čt├╝rmek i├žin yeterli de─čilse, belki bu egzersiz uygulamalar─▒ olacak! Ger├žek ┼ču ki, ├žo─čumuz muhtemelen daha s─▒k egzersiz yapmal─▒y─▒z, ├ž├╝nk├╝ biz do─čru te┼čvi─či bulamad─▒k, belki de egzersiz i├žin ├Âdeme alma olas─▒l─▒─č─▒.
Devam─▒n─▒ Oku
PeerCube ─░nceleme - P2P Yat─▒r─▒m Yaz─▒l─▒m
Maliye

PeerCube ─░nceleme - P2P Yat─▒r─▒m Yaz─▒l─▒m

PeerCube bir e┼čler aras─▒ (P2P) filtreleme arac─▒d─▒r. PeerCube 2011'den bu yana P2P kredilendirme sitelerinde veri yakalama ve analiz ediyor, bu da asl─▒nda bunu daha iyi kurulmu┼č P2P yat─▒r─▒m uygulamalar─▒ndan biri haline getiriyor (├žo─ču sadece bir veya iki y─▒l civar─▒nda, baz─▒lar─▒ ise sadece birka├ž ayd─▒r!). Faaliyete ba┼člad─▒─č─▒ i├žin PeerCube, kullan─▒c─▒lar─▒n 60 milyon dolarl─▒k kredi yat─▒r─▒m─▒n─▒ y├Ânetmelerine yard─▒mc─▒ oldu.
Devam─▒n─▒ Oku
Hey Veliler, ├çocuk Kolejiniz ─░├žin Tasarruf Ederken Bu Yanl─▒┼čl─▒─č─▒ Yapmay─▒n
Maliye

Hey Veliler, ├çocuk Kolejiniz ─░├žin Tasarruf Ederken Bu Yanl─▒┼čl─▒─č─▒ Yapmay─▒n

A┼ča─č─▒daki, Adam Hagerman'─▒n bir misafir yay─▒n─▒d─▒r. Adam hakk─▒nda daha fazla ┼čey ├Â─črenmek i├žin, biyografisini yaz─▒ sonunda bulabilirsin. Finansal bir ko├ž olarak, y├╝zlerce finansal hikayeyi duyuyorum ve her biri farkl─▒. 'Birisi bana 120.000 $' l─▒k kredi kart─▒ borcuyla gelebilir ve se├ženekler d─▒┼č─▒ gibi hissedebilir.
Devam─▒n─▒ Oku
Amazon Ders Kitab─▒ Geri Al─▒m Program─▒: Kullan─▒lm─▒┼č Ders Kitaplar─▒n─▒ Ekstra Para Kazan─▒n
Maliye

Amazon Ders Kitab─▒ Geri Al─▒m Program─▒: Kullan─▒lm─▒┼č Ders Kitaplar─▒n─▒ Ekstra Para Kazan─▒n

Kolejde a┼č─▒r─▒ derecede overpriced bir ders kitab─▒ sat─▒n ald─▒─č─▒m─▒ ilk kez ger├žekten hissetti─čimi asla unutamayaca─č─▒m. Dev bir ciltli ekonomi kitab─▒ sat─▒n almak i├žin kamp├╝s kitapevinde s─▒rada bekleyen bir birinci s─▒n─▒ftayd─▒m. Yine de, bir kitap i├žin kasiyerin toplam─▒n─▒ - 120 $ 'l─▒k bir fiyatla - ├žok ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ bir fiyata ├žekti─čini hat─▒rl─▒yorum.
Devam─▒n─▒ Oku