Maliye

Milyoner Oldu ve 37 Yaşında Emekli Oldu

On yıldan kısa bir süre sonra, 38 yaşındaki Chris Reining, finansal hayatını değiştirdi ve erken emekli olabilmesi için yeterli para biriktirdi. Hedefler belirleyerek ve harcama alışkanlıklarını iyileştirerek, Chris 35 yaşında bir milyoner oldu ve 37 yaşındayken işinden ayrıldı. Artık boş zamanını yapmak istediği şeyi yapıyor. İşte nasıl yaptı?

Milyoner olma kararına ne sebep oldu?

Mali açıdan bağımsız olmaktan daha fazlası vardı. Tipik yaşam yolunu, yani liseyi, kolejini, işini vs. takip ediyordum. Fakat kariyer hedeflerimin tümünü gerçekleştirdiğimde günlük eziyetini sorgulamaya başladım. İyi para kazanıyordum ama hepsini harcıyordum. Bir apartman dairesi aldım. Rüya arabamı bir BMW aldım.

Güzel şeyler yemeyi çok severdim çünkü güzel şeylerle büyümedim. Harika bir deneyimdi, ama sonunda güzel şeyler ile gelen neşenin kısa ömürlü olduğunu anladım. Uzun vadede düşünmeye başladım ve fark ettim ki eğer bu benim sonraki otuz ya da kırk yıl boyunca benim hayatım olacaktı, ve ben de bununla pek iyi değildim.

İlk başta mümkün olduğunu düşündün mü? Hangi korkuları aşmak zorunda kaldın?

Mümkün olduğunu biliyordum çünkü matematiği yapmıştım ve korkum yoktu, ama bence bunun sebebi, finansal olarak bağımsız olmak için hedefime kimseyi söylemedim. Hedeflerinizi paylaşırsanız, onlara ulaşmak için sürücüyü kaybedebileceğinizi gösteren çalışmalar olmuştur. Kimseye söylemediğimde, sürücümü yüksek tutabildim ve herhangi bir cesaretten sakındım.

Erken emeklilik durumuna ulaşmadan önce ne yaptınız?

BT güvenliğinde çalıştım. Harika bir işti ve onu sevdim. Grubumuz, bilgisayar korsanlarını ve çevrimiçi bilgileri tehdit eden diğer kişileri takip etmeye yardımcı oldu.

Hangi para mesajlarını büyüttün?

Ben mütevazı bir yetiştirme ile büyüdüm. Fakir değildik, ama iyi gitmedik. Babam orta sınıf bir işte çalıştı ve annem çocuklarla ilgilenmek için evde kaldı. Bununla ilgili en önemli şey şudur: ben meyveler hakkında öğrendim çünkü ebeveynlerimin kararları aldığını, alımların artılarını ve eksilerini tartarak en çok hangi değeri aldığımı anlamaya çalıştım. Bu, bir şeyler satın almamaya benzer şeyler almama ile gelen tradeoffların olduğunu anlamamı sağladı.

Sonra, yaklaşık 10 yaşındayken babam beni satın aldı ve iki kız kardeşim de Wrigley'in hisselerinin bir hissesini aldı. Okuldaki her gün hisse senedi fiyatını kontrol edip paramın büyümesini seyrederdim. Bu deneyim bana yatırımın param zahmetsizce büyümesine izin verdiğini gösterdi. Harika bir deneyimdi.

Yolculuğu bırakmak istediğin zamanlar var mıydı?

Vazgeçmek asla aklımı bile geçmedi. Gelişime odaklanmıştım ve bu beni devam ettirdi. İnsanları büyük bir hedefe odaklayabilecek iki ana şey olduğunu düşünüyorum. İlk olarak, yaptığınız şeyi yapmak için gerçekten çekici / özel bir nedene sahip olmanız gerekir. Gerçekten neye karşı çalıştığını bilmelisin. Süper zorlayıcı bir sebebiniz olduğunda, hedefinize doğru çalışmaya devam etmenizi ve pes etmemenizi kolaylaştırır.

İkincisi, disiplinin nasıl çalıştığına dair net bir tabloya ihtiyacınız var. Disiplin, egzersiz yapmak zorunda olduğunuz bir kastır. Disiplin kaslarımı her zaman denerim.

Örneğin, uzun zaman önce bir kumarhanede bir arkadaşla buluştum. Genelde kumar oynamam ama buluşmak istediği yer bu yüzden kabul ettim. Orada rulet masasında oturuyorduk ve 1 $ bahis yapıyordum. 40 dolar ile başladım, sonra 60 dolara çıktım, sonra 50 dolara geri döndüm. Kendime 10 dolarlık bahse girebileceğimi ve başladığım 40 dolar ile uzaklaşabileceğimi söyledim.

En sevdiğim numaraya 10 dolar bahse girerim. 24. Top yuvarlandı, 24 numaraya indi ve 350 $ kazandım. Kalabalık tezahürat yapıyordu, herkes beni çok güldürüyordu. Hepsi benim kalmamı istedi ve devam etmemi istedi, ama 10 dolarlık dağıtıcıya uçtum ve yürüdüm. Zordu, ama disiplini yerine getirmeyi seçtim. Kendime yürüyüp gidebileceğimi kanıtlamak istedim.

Mali bağımsızlığa ulaşma yolculuğum boyunca, disiplin kasımın sınırını zorladım ve işe yaradı.

Yolculuğun en zor kısmı neydi?

Hedefime ulaştıktan sonra kariyerimden uzaklaşıyorum. Yaşamak için yaptığım şeylere sarılmış ilişkilerimi ve tüm kimliği oluşturdum. Benim için önemliydi ve onunla rahatdım. Bundan uzaklaşmak zordu.

Planınızın temel ilkeleri neydi?

Kısa sürüm, kazandığımdan daha az harcamaya ve farklılığa yatırım yapmaya dayanıyordu. Yatırım yapmak için daha fazla paraya sahip olmak için harcamalarımda değişiklikler yapmaya başladım. Bunu yapabileceğiniz birçok yol var. Senin için çalışmanın yolunu bulmalısın. İlk önce küçük değişiklikler yapmanızı öneririm.

Mantıksal bakış açısıyla evinizi satıyor, arabanızı satıyor, yemeğe çıkmayı bırakın ve olabildiğince tasarruf edin. Bu çoğu insan için çok ezici. Sıklıkla daha iyi olan şey, bir dizi küçük değişiklikle başlamaktır. 5 $ latte keserek başlayın. Ardından iş yerinde 10 dolarlık günlük öğle yemeğini eleyin. Küçük yönetilebilir değişiklikler yapmak, daha büyük değişiklikler yapma yeteneğinizi geliştirecektir. Bu yaklaşım daha mantıklıdır çünkü çoğu insan için daha az bunaltıcıdır.

Gerçekten, tüm yaptığım, hayatımı birçok insanın yaptıklarından biraz farklı bir şekilde yaşamak için bir seçim yaptı. İnsanlar bana “Ne zaman yeni bir BMW alacaksın?” Gibi sorular soracaktı. “Neden bunu yapayım?” Diye cevap verecektim. Tipik hayatı yaşamak, Joneses gibi yaşamak için arkadaşlardan ve aileden baskı aldın. Yaşamınızı kendi şartlarınızla başlattığınızda ve kendi iç pusulalarınızı takip ettiğinizde insanlar sizi sorgulamaya başlayacaklardır. Ama planıma sadık kalmak zor değildi çünkü amacım diğer insanların görüş ve düşüncelerini reddetti.

Finansal olarak bağımsız olmanın en beklenmedik mücadelesi neydi?

Hiç kavga etmedim, ama çoğunlukla hayatım için yeni bir amaç tanımladım. Benim bir blogum var. İnsanları finansal olarak bağımsız olmaya yöneltiyorum. İşinizden ayrıldıktan sonra bir amacın ve hayatın için bir planın olması önemlidir.

Finansal açıdan bağımsız olmanın en gözde faydası neydi?

Çalışmak istediklerim üzerinde çalışabileceğimi ve gelir faktörünü hesaba katmam gerekmediğini seviyorum. Zamanımı geri almak harika oldu. Çünkü parayı kurtardım, zamanımı geri alabiliyordum. Şimdi zamanım üzerinde tam kontrole sahibim. Çalışırken buna sahip değilsin çünkü paraya ihtiyacın var.

İlgili Podcast

Mali bağımsızlık kazanmak isteyen ancak bunun mümkün olduğunu düşünmeyen başkaları için ne gibi tavsiyeleriniz var?

Çoğu insan mali bağımsızlığa giden yollarını tutamaz. İki katlı bir plan olmalı. Öncelikle, harcamalarınızı rahat edeceğiniz bir düzeye indirin. İkincisi, kariyerinize ve daha fazla para kazanmaya odaklanın. Bu iki kolu aynı zamanda çektiğinizde, sihir gerçekleşir.

Chris ve erken emekliliğine giden yolu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, www.chrisreining.com adresindeki web sitesini ziyaret edebilir ve insanlara paralarını nasıl yöneteceklerini öğretir.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Americo Life Sigorta Şirketi İncelemesi
Maliye

Americo Life Sigorta Şirketi İncelemesi

Beklenmedik durumdaysa sevdiklerinin maddi olarak yerine getirilebilmesi için en iyi stratejilerden biri iyi ve sağlam bir hayat sigortası poliçesi satın almaktır. Bunun nedeni, hayat sigortası yoluyla elde edilen gelirlerin - faydalanıcılara gelir vergisinden muaf olması - yaşam giderlerini ödemeye devam etmek veya büyük borçları ödemek için kullanılabilir.
Devamını Oku
Borç Verme ve Dünyayı Seyahat Etme
Maliye

Borç Verme ve Dünyayı Seyahat Etme

Bugün borç başarı hikayemiz için borç problemini dünyaya seyahat etme yeteneğine çeviren genç bir karı ve annesi var. Hoşgeldin Emma! 30.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu? 30.000 ABD Doları tutarındaki tüketici borcum ödenmemiş bir vergi faturası için 5.000 dolardı ve vergi faturasını ödemek için teminatsız bir kişisel kredi aldım ve tatil için 5.000 dolar daha ekledim.
Devamını Oku
Ortalama 401k İade: Nasıl Karşılaştırılır?
Maliye

Ortalama 401k İade: Nasıl Karşılaştırılır?

401 (K) planları, birçok Amerikalının emeklilik yuva yumurtalarını planlamak için kullandıkları ortak bir yoldur. Muhtemelen emeklilik planınızın bir parçası olarak 401 (k) kullanan milyonlarca kişiden birisiniz. Aslında, emeklilik fonunuzun çoğunun bir 401 (k) planında sindirilmiş olabilirsiniz. Yatırım Şirketi Enstitüsüne göre, 2015 yılında 401 (k) plana aktif olarak 54 milyon Amerikalı katıldı.
Devamını Oku
GFC TV Ep 011: Serbest Çalışan Emeklilik Seçenekleri
Maliye

GFC TV Ep 011: Serbest Çalışan Emeklilik Seçenekleri

Serbest meslek ve emeklilik söz konusu olduğunda, mitler ve yanlış kavramlar boldur. Neyse ki, kendi hesabına çalışan işçiler için en popüler emeklilik seçeneklerinden bazılarına dair detaylarım var. Bugünkü yazı, bağımsız çalışan olduğunuzda emeklilik katkılarını nasıl en üst düzeye çıkaracağınız konusunda bir okuyucu sorusuna verilen bir yanıttır.
Devamını Oku