">
Maliye

40.000 $ 'lık maaşıyla 30.000 dolar nasıl para yatırdı?

30.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

30 bin dolarlık borcumun tamamı kredi borcuydu. Borç yükümü düşük tuttuğum üniversite mezunuyumdan oldukça fazla burs almak için şanslıydım. O zaman aptalca bir fantezi, “marka” lisansüstü okuluna katılmak için bir sürü para ödünç aldım.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Korkunç! Göğsümde dev bir gorilin oturduğunu hissettim ve nefesimi yakalayamadım. Muhtemelen biraz dramatik geliyor ama doğru! Her ne kadar borç yüküm nispeten, “akranlarım ile kıyaslandığında“ düşük ”olsa da (100 bin dolar veya daha fazla ödünç aldım) borcumda mutsuzdum. Paycheck'imin kendim gibi hissetmemesinden nefret ettim. Her ay bir öğrenci kredisi şirketime elektronik olarak ödeme yaptığımda, birkaç yıl daha tasarruf etmek ve okula nakit para ödemek yerine krediler almaktan kendimi öfken hissettim.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Yaklaşık iki yıl boyunca (lisans ve lisansüstü okullar arasında) 5.000 $ ödeme yaptım ve daha sonra lisansüstü okulu bitirdikten ve 2 yıl içinde kalan 25.000 $ 'lık parayı ödedikten sonra düştüm.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Arkadaşlar, aile ve akıl hocaları. Ailem, borcumu ödememe kararımı gerçekten destekledi ve yol boyunca beni eğlendirdi. O sırada kişisel finans bloglarının bile mevcut olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bummer, değil mi?

Borç Kartopunu 18 ayda 52.000 dolar borç ödemek için kullandık!
ŞİMDİ FORMU İNDİR

Borç Kartopu Formu


Borç Kartopu Formu'nu nereye göndermemi istersiniz?

Başarı! Şimdi aboneliğinizi onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Her gün bir meydan okumaydı, fakat borcunuzu ödetirken “fedakârlık” oyun kurbanıdır. Borcumu ödemenin ortasında olduğumda, birkaç pahalı acil olayım oldu. Bölünmüş bir saniye için asgari ödememi ödemeye geri dönmek ve geri dönmek gibi hissettim. Ama acil durumlarla uğraştım ve borca ​​takılmaya devam ettim ve sevindim.

Borç, evliliğinizi nasıl etkiledi?

Evli değilim, ama Eric (erkek arkadaşım) ve ben borcumdan ödeme yaparken bir arada yaşayıp beraber yaşıyorduk. Borçsuz olma yolculuğum boyunca inanılmaz derecede destekleyiciydi. Gerçekten düzgün olan şey, ilerlememi izleyerek ilham aldı ve aynı zamanda kendi öğrenci kredilerini de ödedi!

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Bu harika bir soru. Bazı insanlar, önemli miktarda borç ödemek için gerçekten muhteşem bir gelire sahip olmanız gerektiğini düşünüyor. Bu benim için böyle değildi! Borcumu ödediğimde çoğu zaman evsiz bir sığınakta sosyal hizmet uzmanıydım. Daha sonra ajansın içinde terfi ettirildim, fakat 2 yıl boyunca öğrenci kredilerimi ödüyordum ve 40 bin doları aştım.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Olağanüstü! Bu hissi kelimelere dökmek aslında çok zor. Bu son elektronik ödemeyi yaptığımda o kadar özgür hissettim ki sanırım birazcık sinsice.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

  • Sizin için neyin işe yarıyor? Kişisel finans topluluğunda aşırı bir deyiş olduğunu biliyorum, fakat “kişisel finans kişiseldir”. Benim için işe yarayan şey senin için çalışmayabilir.
  • Başarısızlıktan korkma. Büyük bir borç miktarına bakmak ve bunalmış hissetmek kolay. Ben “uyandım” ve öğrenci borcumda 30 bin dolara sahip olduğumu fark ettiğimde, tamamen bunaldım. Her seferinde bir güne bir şeyler atın ve büyük hedefinizi daha küçük, daha yönetilebilir hedeflere ayırın. Borç ödeme yolculuğunuzda bir aksaklık varsa, kendinizi yenmeyin, parçaları toplayın ve ilerlemeye devam edin.
  • İşlemle sabırlı olun. Muhtemelen bir hafta içinde ciddi borçlara girmediniz ve bir hafta içinde çıkmayacaksınız. İyimser olun, ancak sizin için neyin yönetilebilir olduğuna dair gerçekçi olun.
  • Yardım isteyin. Yardım istemek bir güçtür, zayıflık değildir! Tuttuğunuz şirkete dikkat edin ve borcunuzu düşürme kararınızı destekleyen kişilerle kendinizi kuşatın. Sadece “olumsuz” sözleri olan “hainleri” ve “nafile edenleri” görmezden gel.

KK ve onun borcundan çıktığı yolculuk hakkında daha fazla şey öğrenebilir ve onun sitesinde, Öğrenci Borç Hayatta Kalma Alanında servet oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

18 En İyi Gizem Alışveriş Şirketleri
Maliye

18 En İyi Gizem Alışveriş Şirketleri

Eğer alışveriş yapmayı seviyorsanız, gizemli alışveriş, bir rüyanın gerçekleşmesi gibi geliyor. Aslında alışveriş yapmak için para alıyorsun! Alıcıların pişmanlığı ile bir mağazaya çıkmak yerine, gelmiş geçmiş en iyi ödeme günü gibi hissedeceksiniz! Gizemli alışveriş, ekstra para kazanmanın en eğlenceli yolu olabilir. Alışverişten hoşlanıyorsanız ekstra para kazanmak da zor değildir.
Devamını Oku
Ne zaman emekli olabilirsiniz?
Maliye

Ne zaman emekli olabilirsiniz?

Emekliliğinizin tam olarak ne zaman olacağını merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı kişisel finanstaki birçok sorunun cevabından farklı değildir - buna bağlıdır. 401 (k) veya IRA'nızda olması gereken doğru veya yanlış miktar yoktur. 65 yaşında çalışmayı bırakmanız gerektiğini söyleyen sıkı bir kural da yok.
Devamını Oku
Hangisi daha iyi Hulu veya Netflix?
Maliye

Hangisi daha iyi Hulu veya Netflix?

Ailemizin kablo TV için ödeme yapmasından bu yana üç yıldan biraz fazla zaman geçti ve gerçeği onu kaçırmadığımız söylendi. Sadece kablolu TV şovlarını kaçırmıyoruz, ev geliştirme kanalları ya da bilim kanalları gibi özel teklifleri kaçırmıyoruz ve kesinlikle 60 dolar ödeyerek para kazanıyoruz. kablo şirketine.
Devamını Oku
Finansal Planlama Hedeflerini Belirlemek, Bu kadar Kolay
Maliye

Finansal Planlama Hedeflerini Belirlemek, Bu kadar Kolay

Finansal planlama hedefleriniz neler? Finansal planlama sürecini hep duyuyorsunuz. Benim neslimin çoğu, Gen X / Gen Y mürettebatı, finansal planlama hakkında düşünmüyor bile, çünkü bu çok uzak ve Amerikan Idol gibi daha önemli şeyler var. gasp> Bugün düşünmeye başlamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayamıyorum.
Devamını Oku