Maliye

Paranızı Daha İyi Yönetmenin 7 Adımı

İster asgari ücret için yarı zamanlı çalışıyor olun, ister kariyerinizin zirvesinde büyük para kazanıyor olun, sahip olduğunuz paradan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsunuz. Paranızı daha iyi yönetmek için bu 7 adım, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Paranın nereye gittiğini bilin

Tarif olmadan bir pasta pişirmez ya da bir rota planlamaksızın araba sürmek istemezsiniz. Paranızı nereye gittiğini bilmeden yönetmek başarısızlık için bir formül.

Paranızın nereye gittiğini bilmeden, nerede değişiklik yapacağınızı belirleyemezsiniz. Nerede saklaman gerektiğini tahmin ediyorsun. Bu çabalar işe yaramaz ve acı verici olabilir.

Nerede harcadığınızı biliyorsanız, masraflarınızı belirlenen ortalamalarla karşılaştırabilirsiniz. Bu normalin üstünde herhangi bir kategori tanımlamanıza izin verecektir. Belirlendikten sonra, probleminizi çözme olasılıklarının en yüksek olduğu yerlerde değişiklikler yapabilirsiniz.

Her zaman biraz tasarruf edin

Eğer yaratıcıysanız, her ay bir miktar para biriktirememenizin bir düzine sebebi olabilir. Bazıları onlara küçük bir gerçeği bile alabilir. Ama eğer onları kurtarmamaya ikna etmelerine izin verirseniz, şansınız asla bir servet biriktirmeyeceksiniz. Bu kadar basit.

Her ay biraz tasarruf veya maaş çekmenin başka avantajları vardır.

Tasarruf alışkanlığını geliştireceksin. Hem iyi hem de kötü pazarlarda tasarruf biriktireceksiniz (dolar maliyetinin ortalamasını alarak). Sizin adınıza çalışan bileşik faiziniz olacaktır. Beklenmedik büyük harcamalarla başa çıkmak için para biriktireceksin.

Bileşik faizinin nasıl çalıştığını anlamak

Bileşik faiz, öğrenmeniz için en önemli ekonomik kavram olabilir. Ve anlaşılması kolay ve muazzam derecede güçlü. Özellikle de yetişkinlikte erken öğrenirseniz.

Bileşik faiz, faiz getiren faiztir. Örneğin, 1000 $ 'a yatırım yaptıysanız ve yıllık% 10'luk bir faiz elde ettiyseniz, bir yıl sonunda 1100 $ kazanmış olursunuz. İkinci yıl, hem orijinal $ 1000 ve hem de 100 $ faiz kazanma paranız olurdu. Yani sen o yıl 110 dolar kazanırsın. Ekstra $ 10 bugün çok fazla görünmeyebilir, ancak 20, 30 veya 40 yıl boyunca bileşikler eklerse.

Yatırım için tam olarak hazır değil misiniz? Radius Hybrid Checking hesabı gibi bir faiz kontrolü çek hesabıyla paranızla ilgilenebilirsiniz. Faiz oranı şu anda 2,500 $ veya daha fazla olan bakiyeler üzerinden% 0,85'dir. Ulusal ortalama% 0,04 ile karşılaştırıldığında, bu büyük bir oran!

Ama bileşik faiz, koruyucu arkadaşın olduğu gibi, borç altındaki herkes için korkunç bir ustadır. Faiz kazanmak yerine, onlar ödüyorlar.

Kredi kartınızın, bir şey için ödeme yapmaya yetmediğinizde yardımcı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu örneği düşünün. Minimum tutarı (% 4) ödüyorsanız ve faiz oranınız% 18,9 ise, ödediğiniz her 1 ABD Doları için 1,62 ABD doları ödersiniz. Ah!

72 kuralı

Bu araç her yerde finansal planlamacılar tarafından kullanılır. Paranın iki katına ne kadar süre alacağı hakkında bir fikir edinmenin hızlı ve kolay bir yolu. Bir zaman tahmini almak için sadece 72 faiz oranına bölün.

Çoğunlukla kafanın içinde yapabilirsin. Örneğin, faiz oranınız% 8 ise, paranın ikiye katlanması 9 yıl alır (72/8 = 9).

Bunu neden bilmek istersiniz? Bilgi harika bir motivasyon olabilir.

30 yaşında olduğunuzu ve 401k katkınızı arttırıp artırmayacağınıza karar vermeye çalıştığınızı varsayalım. Uzun vadede, katkılarınızın% 8 oranında büyüyeceğini tahmin edebilirsiniz. Yani, para her 9 yılda bir ikiye katlanmalıdır.

$ 1, şu an 39 yaşındayken 2 $, 48 yaşındayken 4 $, 57 yaşındayken 8 dolar ve 66 yaşındayken 16 ABD doları olacaktır. Artık hızlı bir hesaplama, emekliliğinizi daha güvenli hale getirmenize yardımcı olmak için yeterli olabilir.

Kredinizi yönetin

Bazı şeyler her yerde seni takip ediyor. Kredi puanınız bunlardan biri. Finansal kuruluşlar tarafından size borç verilip verilmeyeceğine ve ne tür bir ücret talep edeceğine karar vermeye karar vermek için kullanılır.

Bazı toprak ağaları size bir kiralama öncesi puanınızı kontrol edecektir. Ve bazı potansiyel işverenler bir iş teklifi yapmadan önce kontrol ediyorlar.

Peki kredinizi nasıl yönetiyorsunuz? Skorunuzun doğru olduğundan emin olarak başlayın. Kredi kartı şirketiniz puanınızı hizmetlerinin bir parçası olarak sağlayabilir. Bu iyi. Ama bu yeterli değil.

4 puandan yaklaşık 1'i, sizi olumsuz etkileyecek kadar büyük bir hata içeriyor. Öğrenmenin tek yolu, raporunuzu düzenli olarak (yılda en az iki kere) elde etmektir. Ve büyük bir kredi (ipotek, otomatik kredi, vb.) Almadan önce daima doğruluğu kontrol edin.

Ardından, hangi eylemlerin puanınıza yardımcı olabileceğini veya zarar verebileceğini öğrenin. Kullanılmayan kredilere sahip olmak iyidir. Çok fazla olması kötüdür. Aynı anda birden fazla kredi kartı için başvurmayın. Faturalarınızı zamanında ödemek çok önemlidir.

Her ay kredi kartlarınızı ödemenin en üstünde kalmanıza yardımcı olmak için Debitize'e göz atın. Kredi kartınızı bir banka kartına dönüştüren bir araçtır. Borçlandırma, kredi kartınızı her çevirdiğinizde veya çevrimiçi bir alışveriş yaptığınızda, çek hesabınızdan para çekecektir. Bu kredi aşırı harcamadan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Kredinizi yönetmek ne kadar önemlidir? 30 yılda 1% 'lik bir fark, 200 bin dolarlık ipotek aylık 119 $' dır. Veya ipoteğin ömrü boyunca toplamda 42.840 dolar!

Bir bütçe kullan

Ancak, bütçenizi bir yönetim aracı olarak kullanın, bir straightjacket değil!

Herkes 'B-kelimesinden nefret eder. Anlaşılabilir şekilde öyle. Ama eğer bir bütçenin gerçekten işe yaradığını bilselerdi, onu sevmeye gelirlerdi. Çünkü basit bir bütçe günlük paranızla ilgili zengin bilgi olabilir.

Bütçe, belirli bir sınırı geçmemenizi engellemenin bir yolu değildir. Bu şekilde kullanılabilir, ancak bu en iyi kullanım değildir.

Bir bütçe bir harcama planı olmalıdır. Belirli vergi gelirlerinin ne kadarını veya yüzde kaçını belirli şeyler için harcamayı beklediğinizi tanımlamak.

Örneğin, otomatik ve ilgili harcamalar için% 17 harcama yapmayı bekleyebilirsiniz.Bu masrafı% 19 seviyesine kadar çalıştıracak bir araba almayı düşünürseniz, bunun faydalı olacağını bilmek. Veya gerçek harcamalarınız% 17 seviyesinin üzerindeyse, planınızı değiştirip değiştirmeyeceğinize karar vermeniz veya ileride giderlerinizi düşürmeye karar vermeniz gerekir.

En iyi durumda, bütçe, dikkat etmeniz gereken mali alanlarınızı işaret eden bir bilgi aracıdır.

Hem kısa hem de uzun menzilli hedefler var… ve planlar

Bu şekilde düşünemezsiniz, fakat hepimizin finansal hedefleri vardır. Onları sadece istediğimiz şeyler olarak düşünüyoruz.

Bakkaliye ve bir sonraki kira ödemesine sahip olmak istiyoruz. Bunlar kısa vadeli hedeflerdir. Çocuklarımızı koleje göndermek ve bir gün emekli olmak istiyoruz. Bunlar uzun vadeli hedefler.

Ama bir fark var. İsteme, olmasını umduğumuz bir şeydir. Hedef, sonuca ulaşmak için bir plan içermesi gereken bir şeydir.

Kısa vadeli planların daha hassas olması gerekecek. Ayın ilk günü itibariyle kiranız 1300 TL ise, paranın tam ortasından tam olarak nerede olduğunu bilmeniz gerekir.

Daha uzun menzilli planların bu kadar spesifik olması gerekmez.

Örneğin, 65 yaşına geldiğinizde emeklilik fonlarında 1 milyon dolar elde etmek istiyorsanız, bu aya ulaşmak için her ay ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini belirlemek için hesap makinelerinden birini kullanabilirsiniz. Aylık tasarruf hedefinin o kadar spesifik olması gerekmiyor.

Emekliliğe doğru ilerlerken orta kurs ayarlamaları yapacaksınız. Önemli olan bir plan yapmak ve hedefinize doğru başlamaktır.

Yani paranı yönetmelisin? Bir seçim için aşağı geliyor. Paranı yönetmek ister misin? Yoksa paranın hayatını yönetmesini istiyor musun?

Bu, Gary Foreman'dan bir misafir mesajıydı. Gary, 1996 yılında TheDollarStretcher.com web sitesini ve haber bültenlerini kurmuş olan eski bir finansal planlamacı ve satın alma yöneticisidir. MSN Parası, Yahoo Finance, Fox Business, The Nightly Business Report, ABD News Money, Credit.com ve CreditCards.com'da yer almıştır.

Videoyu izle: Kişisel Finans Yönetimi. 5 Para Tavsiyesi

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Kredi Kartı Borcundan Kaçın ve Borç Verme ile Hala Ödül Kazanın
Maliye

Kredi Kartı Borcundan Kaçın ve Borç Verme ile Hala Ödül Kazanın

Kredi kartı ödülleri, nakit para ya da seyahat noktaları gibi, insanların harcamaları için kredi kartlarını kullanmaları için büyük bir çekicidir. Ancak, bu avantajlar da sizi başı belaya sokabilir. Dikkatli değilseniz, planladığınızdan ve ödeyebileceğinizden daha fazla harcama yapabilirsiniz. Bu olduğunda, kredi kartı ekstreniz ayın sonunda ulaştığında ödeyebileceğinizden daha fazla masrafınız olur.
Devamını Oku
İnce Baskı'nın Arkada Bite Bırakmasına İzin Verme
Maliye

İnce Baskı'nın Arkada Bite Bırakmasına İzin Verme

Görüntü kredisi: Flickr Geçen ay Meksika'da muhteşem bir şahane her şey dahil tatilden döndükten sonra, neyin peşinde olduğu hakkında hayal kurmayı bırakamıyorum. Tabii ki gelen kutumda yardım yok. Her gün yeni bir promosyon - sıcak yaz indirimi, 24 saat çılgınlık, 99 $ fırsatlar var! Zeki şeyi yapmak için zaman ayırmadım ve abonelikten çıkarken, tanıtımların bir kısmının sırf meraktan ve hayal kurmaya eğilimli bir bakış açısına tıklıyorum.
Devamını Oku
Eviniz ile Para Kazanmak için 11 Benzersiz Yolları
Maliye

Eviniz ile Para Kazanmak için 11 Benzersiz Yolları

İnternet sayesinde parayı yan yatırmak ve evde ekstra para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yalnızca on yıl önce uygulama yapma parası bile yoktu. Artık bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile para kazanabilirsiniz. Ama daha fazla para kazanmak için evinizi nasıl kullanabileceğinizi düşündünüz mü?
Devamını Oku