">
Maliye

Bir Ev İçin Para Tasarrufu: Adım Adım Kılavuz

Gerçek olalım, bir ev için tasarruf etmek zor. Para tasarrufu genelde zor.

Her ay diğer mali yükümlülüklerinize ve faturalarınıza ek olarak ne kadar harcama yapmanız gerektiğine dair fiili bütçelemenin yanı sıra, 2018'in başlarında yüzde 4'ten 4,25'e yükselen mortgage oranları da yükseliyor. gelecek yıl ya da iki.

Bir Ev Alış, Sadece Daha Pahalı Olacak

Birisi bana sadece bir ev satın aldığında ne kadar çılgın olduğundan dolayı beni şaşırtmaktan asla vazgeçmez. Yıllarca ABD'de bir ev satın almak için en uygun yerlerden biri olan San Francisco Körfezi Bölgesi'nde yaşıyorum, yaşamak için pahalı yerler için listenin başında bulunuyor.

CNBC'den yapılan bir raporda, ülkenin en pahalı bölgelerinde daha yüksek mortgage oranları ve ev sahibi vergi kesintilerinin kaybedilmesi, konutları daha ucuza getiriyor.

Yaşam için bir kiracı kalır mısın?

Bir eve bile girmeden önce, bir peşinat için tasarruf etmeniz gerekir ve bir Zillow araştırmasına göre, kiracıların yüzde 68'i, bir ev satın alırken peşinat için tasarrufun en büyük engel olduğunu düşünüyor.

Bu sizin için ne anlama geliyor, potansiyel homebuyer? Yeni eviniz için tasarrufun giderek daha zor ve daha pahalı hale geldiği anlamına geliyor.

Bilmediğiniz Kampta Düşüyor musunuz?

Well Cüzdan'ın anket sonuçlarını tuttu

Bu gelecek tahminleri göz önüne alındığında, İyi Kept Cüzdan 1000 tüketiciye bu oranların ev satın alma yeteneklerini nasıl etkilediğini sordu. İşte genel sonuçlar:

 • Yüzde 28, artan mortgage oranlarının bir ev satın almasını engellemeyeceğini söyledi
 • Yüzde 13'ü asla bir ev satın alamayacaklarını söyledi
 • Yüzde 59'u emin olmadıklarını söyledi

Çok büyük tepki, insanların para durumlarını tam olarak anlamadıklarını gösteren belirsizlikti. Bu, mevcut mali durumlarını ve ne kadar para harcayabileceğini, böylece para biriktirebilmelerini, emeklilikten tasarruf etmelerini ve zenginlik inşa etmelerini içerir.

İyi 18-24 yaş grubundan Cüzdan anket sonuçları alındı

Bu belirsizlik, 18-24 yaş grubundakiler için daha yüksektir, yüzde 77'si ise bir ev sahibi olamayacaklarından emin değiller. Bu, bir evi kurtarmak için en fazla zamana sahip olan gruptur, ancak aynı zamanda, yükselen mortgage oranları ve enflasyonu ile en pahalı evlerin gelecekteki pazarında da sonuçlanacaktır.

Belirsiz kategoriye girme. Bir planınız var ve her ay peşinat için para biriktirmeye başlamak için aksiyona girebilecek adımlar atınız.

İşte bir ev için nasıl kaydedileceğine dair adım adım bir kılavuz.

Ödeme için ne kadar ihtiyacınız var?

Geleneksel olarak, ev alıcılar ev fiyatının yüzde 20'sini peşinat ödemeyle karşıladılar.

Ancak, ev fiyatları oldukça pahalı hale geldi, bu nedenle herkes bir evin yüzde 20'sini kolayca kurtaramaz. 2017 Zillow raporu, ev alıcılarının yüzde 55'inin yeni bir eve yüzde 20'nin altına düştüğünü gösterdi.

Yüzde 20 peşinat ödemek zorunda değilsiniz.

Bu yüzde 20'lik rakam, borç verenleri evden ödeme yapmakta zorlanmayacağınızı hissettiriyor. Ayrıca, PMI veya özel mortgage sigortası için ödemeyi önlemenize ve düşük faizli ipotek almaya hak kazanmanıza yardımcı olur. Bu, aylık ipoteğinizin ideal olarak yönetilebilir bir sayıya sahip olacağı anlamına gelir.

İpucu: Konut (ipotek ödemeleri veya kira) için, toplam eve dönüş ücretinizin yüzde 25'ini geçmemeye çalışın. Vergilerden sonra ayda 3.000 dolar kazanırsanız, konut masraflarınızın 750 $ 'dan fazla olmamasını hedeflemelisiniz.

İlk kez Homebuyer iseniz FHA Kredisi Bir Seçenek Olabilir

Bütçelemeye başlamadan önce ve peşin ödemeleriniz için özenle kaydedilmeden önce, ilk kez bir homebuyer iseniz FHA kredisi seçeneğini kullanmak istedim.

FHA, Federal Konut İdaresi anlamına gelir ve federal nitelikli kreditörler tarafından verilen bir kredidir.

Bu krediler, büyük bir peşin ödeme yapamayan potansiyel kullanıcılara yöneliktir. Sadece yüzde 3,5'lik bir peşinat yatırmanız gerekiyor, bu da evinizin değerinin yüzde 96,5'ine kadar borç alabileceğiniz anlamına geliyor.

Neredeyse yüzde 100'lük ödünç para almak korkutucu olsa da, gerçek bir şekilde sizi büyük bir peşinat ödemeden ilk evinize götürebilir.

500.000 $ 'lık bir ev satın almak ve bir FHA kredisi için% 3,5 peşinat ödenmesine karar verdiyseniz, sadece 17.500 $' lık bir miktar düşürmeniz gerekir. Geleneksel yüzde 20'yi düşürmek istiyorsan 100.000 dolar lazım. Büyük fark.

Bu rotayı seçerseniz, peşinat ödemesinden tasarruf etmeniz için gereken süre önemli ölçüde kısa olabilir, ancak bir ev satın almakla ilgili masrafları, kapanış maliyetleri gibi tasarruf etmeye devam ettiğinizden emin olun.

Aylık ipotek ödemenizin bir FHA kredisi ile neye benzediğini merak ediyorsanız, bu FHA kredisi hesaplayıcısını Mortgage Raporlarından kontrol edin.

Bütçe ve Aylık Tasarruflarınızı Hesaplayın

Bütçenin boş zamanlarınızda yapmak için en sevdiğiniz şeylerin üstünde olmadığını tahmin edeceğim, ama bir ev satın almak için bir plan yapmak istiyorsanız, bunun bir yolu yok.

En azından, her ay ne kadar gelişeceğini tahmin etmelisin. Normalde satın alma işlemi yapmak için bankanızı veya kredi kartınızı kullanıyorsanız, son üç ayda harcamalarınızın neye benzediğini görmek için çevrimiçi ifadelerinize göz atın. Eğer ağırlıklı olarak nakit kullanırsanız, bu takip etmek zor olabilir, bu nedenle en iyi bilginize sadece tahminler vermeniz gerekir.

Harcamaları Kategorilere Göre

Bütçenize ne kadar ayrıntılı gitmek istediğinize bağlı olarak, harcamalarınızı ayırabilir ve kategorilere ayırabilirsiniz.

Örnek kategoriler şunları içerir:

 • Restoranlar / dışarıda yemek
 • Seyahat
 • Uber / Lyfts
 • bakkaliye

Kategorilere bakmanın amacı, nerede geri ölçekleyebileceğinizi görmektir.Restoranlar ve dışarıda yemek yemek kesinlikle bu kategoriye giriyor.

Evde daha sık pişirin. Pazar günü tüm yemeklerimi pişirip hafta boyunca dondurup (öğle ve akşam yemekleri) topluyordum. Bu, işlerin yoğunlaştığı hafta içi günler ve paradan tasarruf edilmesine yardımcı oldu ve yemek yeme tuzağına düşmek kolaydı.

Her ay ne yapacağınızı veya aylık harcamalarınızı azaltabileceğinizi görün. Bakmanız gereken şey hakkında fikir vermek için bir kontrol listesi:

 • Kablo TV
 • Abonelikleri kesmek için Trim'i kullanın: dergiler, kitaplar vb.
 • Cep telefonu faturası: FreedomPop ucuz, kontratsız telefon planları sunuyor
 • Kredi kartı faiz oranınızı düşürün: kredi kartı şirketinizi arayın ve
 • Sigorta planlarınızı yeniden düzenleyin

Bir Ev İçin Tasarruf Yaparken Bütçeye Ne Kadar

Bir evin peşinatını ödemekten vazgeçerken, parayı bırakmaya devam etmeniz gereken diğer şeyleri gözden kaçırmayın. Bunlar 401 (k), IRA ve acil durum fonunuzu içerir.

İşte bir bütçe kontrol listesi:

 • Aylık gelir - Geliriniz aydan aya farklılık gösteriyorsa, son üç ayı ortalama olarak hesaplayın ve bu numarayı kullanın.
 • Borç ödemeyi de içeren aylık harcamalar (kredi kartı, öğrenci kredileri vb.)
 • Acil yardım fonu - 6 aylık yaşam giderlerini korumayı amaçlamaktadır.
 • 401 (k) - otomatik olarak maaş çeklerinizden para koymaya devam edin.
 • IRA - bu işlemi IRA hesabınızdan kontrolünüze otomatik hale getirin.
 • Peşinat fonu
 • Diğer tasarruf hedefleri (araba, tatil)
 • Her ay para harcıyor

Bunun için bir App var

Bütçenizi takip etmek için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz web sitesi vardır. Tüm mali verilerinizi tek bir yerde görmek için banka hesaplarınızı, kredi kartı hesaplarınızı ve yatırım hesaplarınızı senkronize etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bütçelenmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı kaynaklar:

 • Nane: ücretsiz
 • Kişisel Sermaye: ücretsiz
 • YNAB olarak da bilinen Bütçeye ihtiyacınız var: ayda 6,99 ABD doları

E-tablolar oluşturmayı sevmediğiniz veya Quickbooks gibi sağlam bir bütçeleme aracı için ödeme yapmayı tercih etmedikçe, Mint gibi çevrimiçi araçlar benim gibi insanlar için bir tanrıça olmuştur.

Bir uygulamanın yararları

Yıllardır Mint kullanıcısı oldum ve bazı kategorilerin iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu düşünürken (masraflar her zaman yanlış kategorilere ayrılıyor), çoğunlukla hesaplarimdan ne kadar gelip gidiyor olduğumu izlemek için kullanıyorum.

Hesapların doğru şekilde bağlanmadığı ya da hiç olmadığı gibi Mint kullanmanın da düşüşleri vardır ve bir işveren 401 (k) 'yi de bağlayamazsınız. (İpucu: Betterment veya Personal Capital ile bir yatırım hesabı açmak istiyorsanız, 401 (k) numaralarınızı bu platformlardan kolayca izleyebilirsiniz.)

Nane hakkındaki temel yakınlığım, sınıflandırmanın ne kadar korkunç olduğudur. Harcama kategorilerini manuel olarak düzeltiyordum, ama sonunda vazgeçtim. Kategoriler yanlışsa, beni gerçekten rahatsız etmiyor çünkü paramın bir özetini görmek gerekiyor.

Aynı zamanda, süper kesin olmayan net değerinizi de söyler, ancak bu ücretsiz çünkü tamamdır.

Paranızın nereye gittiğine dair daha ince detayları görmesi gereken ve doğru kategorilendirmeyi isteyen kişi iseniz, Mint muhtemelen kullanmanız için en iyi araç değildir.

Bütçeden tavsiye almanıza yardımcı olacak ve Mint'ten daha kapsamlı bir şey istiyorsanız, YNAB hakkında, ayda 6,99 ABD dolarına mal olan ancak ilk iki ayı ücretsiz olarak alabileceğiniz harika şeyler duyuyorum.

YNAB, bütçelemeyi yepyeni bir düzeye çıkarır ve durumunuza göre size tavsiyelerde bulunur, ayrıca paranızın nereye gittiğini hızlıca görselleştirmek için harcamalarınızı kodlayan renk gibi harika özellikler sunar.

Her Ay Faturalara Para Tasarrufu

Köşeleri nerede kesebileceğinizi görmek için faturalarınızı incelerseniz gerçekten size hitap etmiyorsa, ücretsiz olarak size yardımcı olabilecek pek çok uygulama var. Kişisel finans “asistanı” olan favori uygulamam Trim.

Aboneliklerinize ve makbuzlarınıza bakar ve sizin için istenmeyen abonelikleri iptal eder, bir şeye (Uber gibi) çok fazla zaman harcadığınızı bildirir ve kablo faturanızla görüşürsünüz.

Ücretsiz olduğu için kullanmaya karar verdim ve ilk birkaç ay içinde, o ay internet faturamda 25 dolar tasarruf edebileceklerini belirten bir metin mesajı aldım. Gol!

Bunları Bütçenize de Dahil Edin

Evin maliyetini hesaplarken, maliyetleri ve ev teftişlerini kapatmak gibi şeyler için bir miktar yastık eklediğinizden emin olun. Kapanış maliyetinizin ev fiyatının yaklaşık yüzde 2 ila 5'i olacağı tahmininde bulunun.

Odak noktanızda bir peşin ödeme için tasarruf ederken, evinizi satın aldıktan sonra ne kadar paranızı alabileceğinizi de hesaplamanız gerekir, çünkü bir evin bakımını yapmak, kiralamaktan çok daha pahalıdır.

Bütçenizi dikkate alacak ve ekleyeceğiniz faktörler:

 • Yükselen faiz oranları
 • Ev onarımı
 • Peyzaj
 • HOA ücretleri
 • Vergiler
 • Sigorta

Bir Tasarruf Planı Yaratın

Eylem planınızın bir parçası olarak, tasarruflarınızı otomatikleştirin. Her ödeme aldığınızda, otomatik olarak doğrudan online tasarruf hesabınıza taşınır.

Çevrimiçi bir tasarruf hesabınız yoksa, bir tane açın. Size bir büyük banka tasarruf hesabından yaklaşık 18-22X daha fazla kazandırır.

Şu anda, bunlar yüksek faiz sundukları ve tamamen açılmalarından dolayı en iyi tasarruf hesaplarından bazıları.

 • CIT Bankası -% 1,55 APY
 • Senkronizasyon Bankası -% 1,55 APY
 • Barclays Online Tasarruf -% 1,50 APY
 • Discover Bank -% 1,50 APY
 • Sermaye Tarafından 360 Tasarruf Bir -% 1 APY

İşte 2018'in en iyi tasarruf hesabının tam listesi.

Herhangi bir tasarruf hesabında, büyük banka veya çevrimiçi bankada, her ay altı kereden fazla para çekerseniz bir ücret ödeyebilirsiniz.

CD aç

Tasarruflarınızı muhafaza etmek için harika bir yer olabilecek başka bir hesap türü, bir CD veya depozito belgesidir.CD'ler bir online tasarruf hesabından biraz daha fazla kazanırlar, ancak tek yakalama paranızı istediğiniz zaman çekemezsiniz.

Bir CD üzerinden para tasarrufu yaptığınızda, belirli bir süre için bankada kalacağını kabul edersiniz. Ayrıca, vadenin uzunluğuna göre sabit bir faiz oranı elde edersiniz ve vadesi uzadıkça, faiz oranı da o kadar yüksek olur.

CD'lerle, genellikle minimum 500 ila 1.000 $ arasında bir depozito gereklidir.

Sadece bir CD ile ne tür bir faiz oranı beklediğinize dair bir fikir vermek için, Marcus By Goldman Sachs 3 yıllık bir CD'de yüzde 2,35'lik bir APY teklif ediyor ve Synchrony Bank 5 yıllık bir CD'de yüzde 2,6'lık bir APY sunuyor. .

Bir yıl da dahil olmak üzere daha kısa bir dönem için seçenekler de vardır.

Amacınızı ve Ne Kadar Süreceğini Belirleyin

Bütçenizi belirledikten sonra, bir sonraki adım, bu parayı biriktirmenizin ne kadar zaman alacağına dair bir zaman çizelgesi belirlemektir.

Her ay 1,500 dolar tasarruf ediyorsanız ve 50.000 ABD doları tutarında bir hedefe ulaşmaya çalışıyorsanız, işlerin plana göre hareket ettiğine göre, tasarruf etmeniz yaklaşık üç yıl sürecektir.

Tasarruf ederken, her çeyrekte kontrol edin ve hedeflerinizi vurduğunuzdan emin olun. Kendinizi geride kalıyorsanız, onu telafi etmek için bir yan acele almayı düşünün.

Borç ödemek ya da fazladan para koymak için bir yan acele almak iyi bir fikir.

Daha agresif bir şekilde kaydetmek için yan hustles ile gelirinizi artırın

Tasarruf hedefinize daha hızlı ulaşacak bir yan işe koyulun. Amazon, Uber ve Airbnb gibi teknoloji, uygulamalar ve şirketler, ekstra gelir akışlarını insanlar için daha kolay erişilebilir hale getiriyor.

İşte bunun için nasıl ipuçları ve kaynaklar.

Yedek Oda Kiralamak

Evinizde boş alanınız varsa, net fotoğraflar çekin ve ayrıntılı bir açıklama ile Airbnb'de yayınlayın. New York City, San Francisco ya da Los Angeles gibi büyük ve turistik bir şehirde yaşıyorsanız kendinizi şanslı sayın.

Bu bölgeler daha yüksek rekabete de sahip olabilir, bu yüzden bir ipucu fiyatı düşürmektir. Airbnb, akıllı fiyatlandırmaya sahiptir ve bölgenizdeki diğer benzer evlere göre önerilerde bulunur.

Fiyatını biraz alçaltın ve müşterileri bu şekilde daha hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Bu, dairemi ilk kez listelediğimde kullandığım tam bir stratejidir ve bir çekicilik gibi çalışır. Birkaç ay içinde dokuz rezervasyonum var!

Airbnb İpucu: Bir apartman dairesini Airbnb'de bir gecede 275 $ 'a düzenli olarak listeleyen bir çift tanıyorum ve daha ucuz bir fiyata başka bir Airbnb odasını ayırtın. Bu, ayda 1000 dolar, hatta yaz boyunca daha fazla para kazanan bir hack.

Nazikçe Kullanılan, Giysi Tasarımcısı Satıyoruz

Bahar temizliği her zaman ilkbaharda gerçekleşmez. Eşyalarınızı satmak için Poshmark ve eBay'i kullanın. Tasarımcı öğeleri en çok talep gören öğelerdir. Hem Poshmark hem de ebay üzerinde kişisel deneyimim var ve eğer marka ismi değilse, genellikle satmaz.

Profesyonel organizatörlerden gelen kural, onu kullanmamış veya geçen yıl giymiş olmanızdır.

İşte eBay ve Poshmark'ta yüksek talep gören üst düzey tasarımcı markalarının bazı örnekleri:

 • Louis Vuitton
 • Alexander Wang
 • Kuzey yüzü
 • Lululemon
 • James Pearse
 • Vince
 • Madewell

CD ve DVD'lerinizi Satın

Artık her şey dijital, CD ve DVD koleksiyonunuza gerçekten tutmanız gerekiyor mu? Decluttr adında bir şirket yaratıldı, böylece eski CD'lerinizi, DVD'lerinizi, oyunlarınızı, kitaplarınızı, oyun konsollarınızı ve telefonlarınızı satabilirsiniz.

Kullanılmış eşyalarınızı ücretsiz olarak Decluttr'a gönderiyorsunuz ve çek, PayPal veya doğrudan depozito ile ödeme yapabilirsiniz.

Rideshare için Sürüş Becerilerinizi Kullanın

Uber şu anda 2 milyon sürücüye sahip ve ABD'de 65 milyon kişiye hizmet veriyor.

Ridesharing hakkında güzel şey esneklik. Tek yapmanız gereken, çalışmak için ne kadar zamana bağlı olarak uygulamayı açmak ve kapatmaktır.

Uber, sürücülere seyahat ederken planladıkları yöne göre yolculardan yolcu almalarını sağlar.

Diyelim ki işten eve gidiyoruz ve doğuya yönelmeniz gerekiyor. Uber'e sadece doğuya giden yolcuları almasını söyleyebilirsin.

Tek uyarı, bu özelliği yalnızca vardiya sırasında iki kez açabilmenizdir.

Hedefinize Ulaşmadan Önce 6 Aydan 1 Yıla Kadar Kez Çekin

Eviniz için gayretli bir şekilde tasarruf ederken, daldırmadığından veya kimliğinizin çalındığından emin olmak için kredi puanınızı kontrol edin.

Çalınmış bir kimliğin sizin için geçerli olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. CBS News, 2017 yılında yaklaşık 145 milyon kişinin etkilendiğini söyledi. Kişisel bilgilerinizin siber alanda kalacağı iyi bir şans var.

Genel olarak düzenli olarak kontrol etmek iyi bir fikirdir, ancak gelecekteki eviniz için satın alma ve alışveriş için bir yıl için altı ay içinde daha uyanık kalmak.

Böylece skorunuzu iyileştirmeniz gerekiyorsa, bunu yapmak için bolca zamanınız vardır.

Her yıl AnnualCreditReport.com'daki büyük bürolardan üç ücretsiz kredi raporu alırsınız.

İpucu: Google Takvim’inizdeki uyarıları her üç ila dört ayda bir ayarlayın ve raporlarınızı tek seferde görmek yerine raporlarınızı düzenleyin. Böylelikle rapordaki rapordan rapordaki tüm değişiklikleri yakından takip edebilirsiniz.

Kredi puanınızı izlemek için Kredi Karma ve Kredi Susamı gibi siteleri de kullanabilirsiniz, ancak tam kredi raporu geçmişinizi alamayacağınızı unutmayın.

Kredinizi Tamamladıktan Sonra, Bir İpotek İçin Önceden Onay Alın

"Önceden onaylanmış" kelimesinin, gece geç saatlerde TV mortgage reklamları çeken, ama beni duydurabileceğini biliyorum. Bir ipotek için önceden onaylanmak, diğer borç verenlerle ne tür bir evin makul ölçüde karşılayabileceğinizi ve teklifleri ve faiz oranlarını karşılaştırabileceğinizi anlamanızı sağlar.

Önceden onaylandığınızda, ileriye doğru hareket etmeye hazırsanız, kredi faiz oranını teknik olarak “kilitleyebilirsiniz” anlamına gelir.

Önceden onaylanmanın güzelliği, size hiçbir şeye mal olmayacağı ve belirli bir banka ile bir şey imzalama zorunluluğunuz olmamasıdır.

Peşinat ödemesi yapmak için önemli bir adım mı? Hayır. Ancak, bir ev için alışverişe başladığınızda size zaman, emek ve para kazandırır, çünkü bir kredinin ne kadarının sizin için geçerli olduğunu ve hangi faiz oranına sahip olduğunu bilirsiniz.

Hedefinize ulaşmak için motive olun

Tasarruf ederken üç ayda bir check-in oluşturun ve kendinizi motive ve duygusal olarak meşgul etmek için eğlenceli (ve ucuz) bir şeyle ödüllendirin.

Birkaç fikir şunları içerir:

 • Ne tür evlerde yaşamak istediğinize dair bir vizyon tahtası oluşturmak. Her gün ona bakın.
 • Bir ev için biriktiren bir arkadaşım periyodik olarak yaşamak istediği alanda açık bir evi (veya beş) kontrol edecekti. Evin içinden geçerken orada yaşamanın nasıl olacağını görselleştirdi.

Sizin için ne işe yarıyorsa yapın ve maliyenizi düzen ve tasarrufta tutma konusundaki görüşünüzü kaybetmeyin.

Şu anda bir evde peşinat için tasarruf mu yapıyorsunuz? Deneyimlerinizi Well Kept Cüzdan topluluğuyla paylaşın!

Videoyu izle: Akıllı kumandalar Nasıl Kullanılır? Akıllı kumanda Ayarlamak

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Geleneksel IRA Kuralları ve Limitleri
Maliye

Geleneksel IRA Kuralları ve Limitleri

Roth IRA hakkında bugünlerde endişe duyduğumuzda, geleneksel IRA'lar kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Fakat bir Roth IRA'nın çok önemli olmasının birçok nedeni için geleneksel IRA'lar değerli olmaya devam ediyor. Kabul ediyorum - Roth IRA'nın büyük bir hayranıyım. Bence herkesin bir tane olmalı. Fakat geleneksel bir IRA'nın işi bitirdiği zamanlar vardır.
Devamını Oku
Emekli Gelir Yaratmak İçin 10 Temel Gerek
Maliye

Emekli Gelir Yaratmak İçin 10 Temel Gerek

Emeklilik planlaması söz konusu olduğunda, vurgunun çoğu mümkün olan en büyük emeklilik portföyünü biriktirme üzerine yerleştirilir. Bu kesinlikle önemlidir - aslında muhtemelen tüm iyi emeklilik planlamasının temelidir. Ancak emeklilik planlamasında daha çok yer var. Her biri emeklilikte hayatınızda büyük bir etkisi olacak on bireysel alt planı içeren bir ana emeklilik planı hazırladım.
Devamını Oku
Henüz Emekli Olabilir miyim?
Maliye

Henüz Emekli Olabilir miyim?

Bebek borsası emeklilik yaşına doğru ilerlerken giderek daha fazla insan bu soruyu soruyor. Ailem, teyzeler ve amcaların 60'larına ve ötesine ulaştıkça kendi geniş ailemde gördüm. Emekli olabilir miyim, henüz yeterince insanın cevabı bilmediği çok yaygın bir soru haline geliyor.
Devamını Oku