Maliye

Annelik izni: Bilmeniz gerekenler

Ailenin yeni bir bebe─či, e┼čit miktarda ne┼če ve i┼č getiren harika bir olayd─▒r. Yak─▒nda çal─▒┼čan bir anne olarak, annelikten nas─▒l ayr─▒ld─▒─č─▒n─▒z─▒ merak ediyor olabilirsiniz.

Do─čum izni ile ilgili kurallar nelerdir? Haz─▒rlanmak için ne yapmam gerekiyor? Ödeyecek miyim? ─░┼čten ne kadar süre ayr─▒labilirim?

Bu yaz─▒da çok fazla cevab─▒m─▒z var. Annelik izni sürenizin neredeyse her yönü hakk─▒nda kendinizi haz─▒rlay─▒n ve yard─▒m al─▒n.

Kanun Annelik ─░zni Hakk─▒nda Ne Diyor?

Sorman─▒z gereken ilk soru ÔÇťyasayla do─čum izni hakk─▒nda ne diyor?ÔÇŁ. Her i┼čverenin aile izni ile ilgili farkl─▒ kurallar─▒ vard─▒r, ancak bunlar─▒n hepsi devlet yasalar─▒na uymak zorundad─▒r.

Federal ABD hükümeti 1993 y─▒l─▒nda Aile ve T─▒bbi B─▒rakma Yasas─▒n─▒ yürürlü─če koydu. Bu eylem, t─▒bbi nedenlerle zaman ay─▒rmak zorunda kalan i┼čçileri korumak amac─▒yla kuruldu.

Ço─ču aile, ödeme yapmadan zaman ay─▒rmay─▒ göze alamaz. Baz─▒ i┼čverenler, bir bebe─če sahip olmak gibi geçerli bir t─▒bbi neden olsa bile, zaman a┼č─▒m─▒na u─črad─▒.

Aile ve T─▒bbi B─▒rakma Yasas─▒ (k─▒saca FMLA) i┼čçilerin haks─▒z emek uygulamalar─▒ndan korunmas─▒na yard─▒mc─▒ olur. ─░┼čçi Dairesi web sitesine göre, eylemin ard─▒ndaki temel budur.

ÔÇťFMLA, kapal─▒ i┼čverenlerin uygun çal─▒┼čanlar─▒na, belirtilen sa─čl─▒k sigortas─▒ kapsam─▒n─▒n, grup sa─čl─▒k sigortas─▒ kapsam─▒n─▒n, çal─▒┼čan─▒n ayr─▒lmam─▒┼č gibi ayn─▒ ┼čartlar ve ko┼čullar alt─▒nda devam etmesi ko┼čuluyla, ödenmemi┼č, i┼č korumal─▒ izin almalar─▒n─▒ sa─člar.ÔÇŁ

Ba┼čka bir deyi┼čle, i┼čvereniniz, baz─▒ t─▒bbi durumlar için ç─▒kt─▒─č─▒n─▒z zaman hala çal─▒┼č─▒yormu┼čsunuz gibi davranmal─▒d─▒r. Bu t─▒bbi durumlardan baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

  • Do─čumdan sonraki bir y─▒l içinde yeni do─čmu┼č bir çocu─čun bak─▒m─▒
  • Ciddi bir sa─čl─▒k durumu olan bir hasta e┼č, çocuk veya ebeveyn bak─▒m─▒
  • Çal─▒┼čan─▒n i┼č performans─▒n─▒ etkileyen ciddi bir sa─čl─▒k durumu

FLMA zaman─▒n─▒ da kullanman─▒za izin veren ba┼čka nedenler de var. Bu Çal─▒┼čma Bölümü makalesi size FMLA hakk─▒nda daha fazla bilgi verebilir. Yasay─▒ okuyun, böylece annelik izni ve di─čer izin türleri ile ilgili haklar─▒n─▒z─▒n ne oldu─čunu biliyorsunuz.

FMLA için uygun muyum?

FLMA kurallar─▒na göre zaman ay─▒rmaya uygun olup olmad─▒─č─▒n─▒z─▒ sorgulayabilirsiniz. Herkesin FMLA kapsam─▒nda 12 hafta izin almaya uygun olmad─▒─č─▒n─▒ belirtmek önemlidir. A┼ča─č─▒daki gibi uygun olmak için tan─▒┼čman─▒z gereken belirli ┼čartlar vard─▒r:

  • ─░┼čvereniniz için en az 12 ay çal─▒┼čm─▒┼č olmal─▒s─▒n─▒z.
  • Bu 12 ayl─▒k süre boyunca en az 1.250 çal─▒┼čt─▒ysan─▒z (haftada ortalama 24 saat)
  • ┼×irketiniz 75 mil yar─▒çap─▒nda 50 veya daha fazla ki┼čiyi istihdam ediyorsa

Yani, as─▒l nokta, ┼čirketin büyüklü─čünün, orada çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z süre kadar önemli olmas─▒. Ortalamada kaç saat çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ da say─▒yor.

FMLA, i┼čverenleri yasadan yararlanmak isteyen i┼čçilerden korumak için bu ┼čartlar─▒ yürürlü─če koymaktad─▒r. Baz─▒ insanlar, faydalar─▒ndan yararlanmak için hamile olduklar─▒n─▒ (ya da yak─▒nda olacaklar─▒n─▒) bilerek bir i┼če girerler. Muhtemelen senin durumun de─čil, ama oluyor.

Çal─▒┼čan ve ┼čirket uygunlu─ču hakk─▒nda daha fazla bilgi için FMLA kural ve yönetmeliklerine bak─▒n.

Ne kadar annelik izni almal─▒y─▒m?

Ne kadar do─čum izni alman─▒z birkaç farkl─▒ faktöre ba─čl─▒d─▒r. ─░lk olarak, yasaya ba─čl─▒. FMLA, yeni anneler için 12 haftal─▒k izin veriyor. Ancak, i┼čverenlerin bu izin için size para ödemeleri gerekmemektedir.

Do─čum izninizin bir parças─▒ olarak ücretli tatil zaman─▒n─▒ veya ücretli hasta zaman─▒n─▒ kullanabilecek ve i┼čvereniniz do─čum izni için özel ödeme yapmasa bile ödeme alabilirsiniz.

Ne kadar do─čum izni alman─▒z da ki┼čisel tercihinize ba─čl─▒d─▒r. Bebe─činizi ald─▒ktan sonra mümkün oldu─čunca az süre çal─▒┼čmaktan kaç─▒nmak isteyebilirsiniz. Ya da küçük çocu─čunuza bakmak için fazladan zaman ay─▒rmak isteyebilirsiniz.

Birçok hekim en az alt─▒ hafta öneriyor ve birçok i┼čveren alt─▒ haftal─▒k do─čum izni ödeyecek. Bu alt─▒ haftal─▒k zaman periyodu pek çok durumda standart gözüküyor.

Çekti─činiz zaman miktar─▒ size ve ki┼čisel durumunuza ba─čl─▒ olmal─▒d─▒r. Rahat etti─činiz ┼čeyi yap─▒n ve bireysel durumunuz için en iyi olan─▒ yap─▒n.

Ald─▒─č─▒n─▒z do─čum izni süresinin uzunlu─ču da mali durumunuza ba─čl─▒ olacakt─▒r. Yaln─▒zca i┼čvereninizin ödeyece─či hafta say─▒s─▒n─▒ almay─▒ göze alabilirsiniz.

Ya da sadece birkaç hafta almak isteyebilirsiniz. Tüm faktörleri göz önünde bulundurun:

  • ─░zin verilen süre (federal yasa ba┼č─▒na 12 haftaya kadar)
  • ─░┼čvereniniz için ne kadar zaman─▒n─▒z vard─▒r (12 haftaya izin vermek zorundad─▒rlar, ancak daha önce geri gelmeyi tercih edebilirler, ancak son karar sizinkidir)
  • Kaç gün / hafta için ödeme al─▒rs─▒n─▒z
  • Almak istedi─činiz zaman miktar─▒

Aileniz için en iyi olan─▒ ö─črenin, i┼čvereninizle konu┼čun ve oradan gidin.

Patronuma ne zaman söylemeliyim?

Patronuna, do─čum izni için zamana ihtiyac─▒n oldu─čunu söylemesi gerekti─čini merak ediyor olabilirsiniz.

Benim tavsiyem? Ona en k─▒sa zamanda söyleyin. Muhtemelen dü┼čüncelili─či takdir edeceklerdir ve yoklu─čunuza haz─▒rlanmak için daha fazla zaman─▒n─▒z olacakt─▒r.

Ancak, tüm i┼č durumlar─▒ olumlu de─čildir ve tüm patronlar─▒n birlikte çal─▒┼čmas─▒ ho┼č de─čildir. Patronunuzun haberlere olumsuz tepki verece─čini dü┼čünüyorsan─▒z, farkl─▒ bir plan formüle etmeniz gerekebilir.

Ancak, sonunda, özellikle büyüyen bir göbe─čin kan─▒t─▒yla bileceklerini bilin. Ve patronunuzdan gelen olumsuz tepkiden gerçekten endi┼če ediyorsan─▒z, önce ─░K ile konu┼čmak isteyebilirsiniz.

─░K (─░nsan Kaynaklar─▒) departman─▒n─▒z, okunakl─▒ bir zamana yay─▒lan bir patron için çal─▒┼č─▒yor olup olmad─▒─č─▒n─▒ bilmelidir.

Ayr─▒ca FMLA'n─▒n mümkünse i┼čverenlere en az 30 günlük bir ihbarda bulunmas─▒n─▒ gerektirdi─čini de unutmay─▒n.Baz─▒ durumlarda, 30 günlük bir bildirim veremeyebilirsiniz.

Örne─čin, do─čum öncesi bir do─čum durumunda bunu bilmeniz mümkün olmaz. Ama onlara en az 30 gün önceden söyleyebilirseniz, yapmal─▒s─▒n─▒z.

─░┼čverenim ─░┼čimi Tutmak zorunda m─▒?

FMLA, i┼čverenlerin do─čum izni al─▒c─▒lar─▒ için ayn─▒ i┼či yapmalar─▒ gerekti─čini belirtmektedir. Ya da do─čada benzer bir i┼či b─▒rakt─▒klar─▒ i┼če tutmalar─▒ gerekiyor.

Ba┼čka bir deyi┼čle, saat ba┼č─▒na 20 dolar ödemi┼č bir yönetici asistan─▒ olarak i┼č b─▒rakt─▒─č─▒n─▒z─▒ varsayal─▒m. ─░┼čvereniniz posta odas─▒nda 12 dolarl─▒k bir i┼če geri dönmeye zorlayamaz. Geri döndü─čünüz i┼č, ayn─▒ / benzer nitelikte olmal─▒ ve b─▒rakt─▒─č─▒n─▒z gibi ödeme yapmal─▒s─▒n─▒z.

Annelik ─░znim ─░çin Ücretli Olacak m─▒?

Bebe─čini almak için ald─▒─č─▒n zaman için ödeme yap─▒p yapamayaca─č─▒n─▒ merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevab─▒ büyük ölçüde i┼čvereninize ba─čl─▒d─▒r.

E─čer i┼čvereniniz ücretli do─čum izni veya babal─▒k izni veriyorsa, ödeme alacaks─▒n─▒z. De─čilse, muhtemelen ödeme almayacaks─▒n─▒z. Ya da, baz─▒ ┼čirketler do─čum izni için ödeme yapamazlar, ancak engelli yararlar─▒ sunarlar.

┼×irketiniz k─▒sa ve / veya uzun vadeli engellilik avantajlar─▒ sunuyorsa, do─čum izni için biraz ödeme alabilirsiniz. Ancak, sadece engelli oldu─čunuz zamanlar─▒ annelik sürenizin bir parças─▒ olarak kullan─▒rsan─▒z.

┼×irketinizin sundu─ču herhangi bir sakatl─▒k yard─▒m─▒ hakk─▒nda daha fazla bilgi için insan kaynaklar─▒ departman─▒n─▒za dan─▒┼č─▒n. Engellilik yard─▒mlar─▒, genellikle do─čum izninin yerine - veya birlikte - kullan─▒labilir.

Not: Bu yaz─▒dan sonra, üç ABD eyaleti do─čum izni olanlar için bir miktar ücret ödemektedir. California, Rhode Island ve New Jersey, annelik izni alan kad─▒nlar için devlet ödene─či veriyorlar.

Bu üç eyaletten birinde ya┼č─▒yorsan─▒z, bu avantaj hakk─▒nda daha fazla bilgi için eyaletinizin resmi web sitesini kontrol edin.

Annelik ─░zninde iken ┼×irket Faydalar─▒ için Hala Uygun Olacak m─▒y─▒m?

Yasa, do─čum iznindeyken i┼čvereninizin sa─čl─▒k sigortan─▒z─▒n kapsam─▒na devam etmesi gerekti─čini söylüyor. Ancak, bu kural, gerçekten FMLA zaman a┼č─▒m─▒na hak kazand─▒─č─▒n─▒z ┼čartlarla birlikte gelir.

┼×irketinizin sa─čl─▒k sigortan─▒z─▒n kapsam─▒na devam etmesi gerekti─či halde, primlerinizi ödemeye devam etmeniz gerekti─čini bilmelisiniz. Ödemeniz gereken prim tutar─▒, do─čum izni zaman─▒nda bile ödenmeye devam etmelidir.

Ancak, i┼čvereniniz i┼čten veya tahakkuk eden tatil harçl─▒─č─▒ndan zaman tahakkuku gibi di─čer faydalar─▒ durdurabilir. ─░┼čvereninizin izinli çal─▒┼čanlar için bu türden faydalar─▒ nas─▒l ele ald─▒─č─▒na dair kesin kurallar için ─░K ile kontrol edin.

─░┼čvereninizin do─čum izni s─▒ras─▒nda fayda de─či┼čikliklerini do─čru bir ┼čekilde ele almad─▒─č─▒ndan emin de─čilseniz, Çal─▒┼čma Bakanl─▒─č─▒'na dan─▒┼č─▒n.

Annelik izni için finansal olarak nas─▒l planlamal─▒y─▒m?

Tabii ki, bu bütün yaz─▒daki en sevdi─čim soru. Do─čum izni için finansal planlama çok önemlidir.

Tam ücretli do─čum izni alsan─▒z bile etkinlik için bir mali plan─▒n─▒z olmal─▒d─▒r. Evine yeni bir bebek getiren ço─ču beklenmedik masraflar vard─▒r.

Sigorta kapsam─▒na girmeyen ek sa─čl─▒k harcamalar─▒n─▒z olabilir. Ya da bebe─čin bak─▒m─▒ için evde yeni ┼čeyler gerekebilir. Veya kendinize bakmak için yeni ┼čeylere ihtiyac─▒n─▒z olabilir.

Belki de do─čum izninizin sona erdi─či bir haftasonu için ciddi bir ihtiyaç duydu─čunuzu göreceksiniz. Olas─▒l─▒klar sonsuzdur ve onlar için mali olarak haz─▒rlanmak iyidir. ─░┼čte do─čum izni için finansal olarak haz─▒rlanman─▒n baz─▒ ipuçlar─▒.

Bebek Tasarruf Hesab─▒ Ba┼člat

Yeni bir çocuk evi getirece─čini bildi─činiz anda, ayr─▒ bir tasarruf hesab─▒ ba┼člatmak ak─▒ll─▒ca olacakt─▒r. Bütçenizi yeniden de─čerlendirin ve her ay elden ç─▒karmak için fazladan para bulun. Bütçe kullanm─▒yorsan─▒z, art─▒k bütçeniz için bütçe olu┼čturman─▒n tam zaman─▒.

Hem küçük hem de büyük beklenmedik masraflar─▒ kar┼č─▒lamak için mümkün oldu─ču kadar çok paray─▒ at─▒n. Bebek ve yeni anne harcamalar─▒ için kullanman─▒z gerekmeyen tüm paralar, di─čer finansal hedeflere yönlendirilebilir.

Bebek Sonras─▒ Bütçenizi Olu┼čturun

Bebe─činizi eve getirdikten sonra masraflar─▒n─▒z artacakt─▒r. Gündüz bak─▒m masraflar─▒, formül masraflar─▒ veya bebek bezi giderleri olabilir. (Ücretsiz çocuk bezi alamazsan─▒z!) Doktor ofisinde s─▒k s─▒k iyi bebek bak─▒m─▒ kontrolleri yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bütçenizi, yakla┼čan bebek harcamalar─▒ için gerekli paray─▒ da dahil ederek yeniden yap─▒n, böylece onlar için haz─▒rs─▒n─▒z. Bütçenizi bebe─činiz gelmeden çok önce tekrar yapman─▒z─▒ öneririm, böylece olas─▒ mali engelleri erkenden halledebilirsiniz.

Beklenmeyenleri Dü┼čün

Aileye yeni do─čmu┼č bir bebek getirmek ço─ču zaman beklenmedik olaylarla birlikte gelir. Bir bebek sahibi oldu─čunda kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ en yayg─▒n finansal sürprizlerden biri, kal─▒c─▒ gelir kayb─▒ndan biridir.

Annem ya da babam aniden bebekleriyle evde olmak istediklerini fark eder. ─░┼če dönmek istemiyorlar ve ba┼čkalar─▒na çocuk için bakmay─▒ istemiyorlar.

Bu gerçekle┼čmesi, e─čer gerçekle┼čirse, aileler üzerinde büyük bir mali yük olabilir. Birdenbire büyük bir gelir kayb─▒na u─črama ihtimali ile kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kal─▒yorlar.

Bu potansiyelle mücadele etmek için hamilelik s─▒ras─▒nda tasarruf oran─▒n─▒za ciddi bir ivme kazand─▒rmak ak─▒ll─▒ca olabilir. Bu ┼čekilde, e─čer bir ebeveyn karar verirse i┼če geri dönmek istemezse, haz─▒rl─▒kl─▒ olursunuz.

Gelir kayb─▒n─▒ telafi etmek için büyük bir tasarruf yast─▒─č─▒n var. Ve e─čer kullanmad─▒ysan─▒z, di─čer büyük finansal hedeflere do─čru gidebilir. Ya da birilerinin gelecekte bebekle evde olmak istedi─čine karar vermesi durumunda saklayabilirsiniz.

Yemek için önceden planla

Annelik izninde daha s─▒k görülen harcamalardan biri de yemek yemeleridir. Ebeveynler genellikle iyi bir yemek pi┼čirmek için çok yorgun.

Önceden planlayarak bu ekstra restoran masraflar─▒yla mücadele edebilirsiniz. Bir fikir dondurucunuzu ak┼čam yeme─či ile doldurmak olabilir. Çorbalar, güveler ve güveçleri ç─▒kartabilirsiniz.

Ba┼čka bir fikir, aile ve arkada┼člardan ilk birkaç hafta boyunca bir yemek ya da iki ┼čey sa─člamas─▒n─▒ istemek olabilir. Sevilenler, her ak┼čam belirledi─činiz saatte bir yemek menüsü olu┼čturabilir ve yemek yiyebilir.

Üçüncü bir fikir, dondurulmu┼č pizza ya da ma─čaza sat─▒n al─▒nm─▒┼č çorba gibi kolay yiyeceklerin üzerine stoklanabilir. Sadece yemek için planlanm─▒┼č bir ┼čey var, böylece tek seçene─činiz olarak restoran masraflar─▒ ile kalm─▒yorsunuz.

Ne kadar haz─▒rl─▒kl─▒ olursan─▒z olun, küçüklü─čünüzün gelmesi için maddi olarak, daha fazla huzur içinde olursunuz.

Ya bir Surrogate'i Kullan─▒yor veya Kullan─▒yorsam?

Bir vekil kullanan ailelerin de FMLA kurallar─▒ kapsam─▒nda oldu─čunu bilmek istersiniz. Yani bir çocu─ču evlat edinen aileler - o çocuk bir çocuk olmasa bile.

Bu, daha büyük bir çocu─ču evlat edinmi┼č olsan─▒z bile hala FMLA kurallar─▒na göre izin alabilece─činizi gösterir. 18 ya┼č─▒n alt─▒ndaki herhangi bir çocuk kalifiye olur ve e┼čler de izin süresini alabilir.

Dahas─▒, çocuk bak─▒m─▒ için çocuklar─▒ alan aileler bile FMLA kurallar─▒ kapsam─▒ndad─▒r. Tek ┼čart, uygun bir i┼čveren için çal─▒┼čman─▒z ve FMLA çal─▒┼čan kurallar─▒na uyman─▒z gerekti─čidir.

Bu senaryolar─▒n her ikisi de Aile Hekimli─či Yasa─č─▒ Yasas─▒ hükümleri ile uyumluysa, do─čum iznine hak kazan─▒rs─▒n─▒z. Yeni çocu─čunuzun ailenize nas─▒l geldi─či önemli de─čil.

Babalar Babal─▒k izni için uygun mu?

Evet, babalar da bebek için zaman ay─▒rmaya hak kazan─▒yor! FMLA kapsam─▒ndaki annelere uygulanan 12 haftal─▒k ayn─▒ garanti babalar ve ortaklar için de geçerlidir.

Ayr─▒ca, sizin ve yan ebeveyninizin FMLA haklar─▒n─▒ elde etmek için evli olmalar─▒n─▒n gerekmedi─čini bilmek önemlidir. Tüm ebeveynler, çal─▒┼čan / i┼čveren kurallar─▒na uyduklar─▒ sürece izin hakk─▒na sahiptir.

Ancak, ücretli babal─▒k izni konusu i┼čverenlere karar vermek için b─▒rak─▒lm─▒┼čt─▒r. Baz─▒ i┼čverenler ücretli babal─▒k izni veriyorlar, ancak bu alanda hala kazan─▒lacak çok yer var.

Sa─člam mali plan─▒n size gerçekten yard─▒mc─▒ olacak. Do─čru plan yaparsan, babam da zaman ay─▒rmay─▒ sa─člayabilir. Her iki ebeveynin de en az bir izin için evde olmas─▒ aile ba─člar─▒n─▒ güzel bir ┼čekilde destekleyebilir.

B─▒rakma Süresini K─▒rabilir miyim?

─░zin zaman─▒n─▒z─▒ ay─▒rabilece─činizi bilmek mutluluk duyar. Örne─čin, do─čumdan alt─▒ hafta sonra ve alt─▒ hafta sonra alabilirsiniz. Do─čumdan sonraki ilk y─▒l içinde toplam izin süresi kullan─▒ld─▒─č─▒ sürece, kapsan─▒rs─▒n─▒z.

E┼činiz de 12 haftas─▒n─▒ bölünmü┼č parçalara ay─▒rabilir. Bu esneklik, yeni geli┼činizin bak─▒m─▒n─▒ planlaman─▒za yard─▒mc─▒ olur.

Bebe─čim do─čmadan önce ayr─▒lmak zorunda kal─▒rsam ne olur?

Bazen hamile anneler bebek do─čmadan önce zaman ay─▒rmak zorundad─▒rlar. Komplikasyonlar ortaya ç─▒kabilir veya yatak istirahati gerekli olabilir.

Genel olarak, bebek gelmeden önce al─▒nmas─▒ gereken iki seçenek vard─▒r.

Seçenek 1

Yasal sürenizi kar┼č─▒lamak için FMLA süresini (12 haftan─▒z─▒n bir k─▒sm─▒) kullanabilirsiniz.

T─▒bbi nedenler için zaman─▒ kulland─▒─č─▒n─▒z sürece, FMLA'n─▒z zaman ay─▒r─▒r. Yine de doktorunuzdan bir not alman─▒z gerekecek. Ve ┼čirketiniz izin vermedikçe zamana izin verilmez.

Seçenek 2

Bebek gelmeden önce zaman ay─▒rman─▒z gerekiyorsa, k─▒sa veya uzun süreli sakatl─▒k alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu seçenek yaln─▒zca ┼čirketinizin k─▒sa ve uzun vadeli engellilik avantajlar─▒ sunmas─▒ durumunda kullan─▒labilir.

Öyleyse, bu sürenin bir k─▒sm─▒ için de ödeme alabilirsiniz. Engellilik izni kurallar─▒ hakk─▒nda daha fazla bilgi için insan kaynaklar─▒ departman─▒n─▒za dan─▒┼č─▒n.

Bu seçeneklere mümkün oldu─čunca erken hamileli─činizi kontrol etmenizi öneririm. Bu ┼čekilde, beklenmedik bir ┼čey olursa ve seçmeninizi erken b─▒rakmak zorunda oldu─čunuzda hangi seçeneklerin oldu─čunu bilirsiniz.

Annelik ─░zninde ─░┼če Geri Dönmek istemedi─čime karar verirsek ne olur?

Annelik izninde ço─ču kez bir ebeveyn çal─▒┼čmaya karar vermek istemedi─čine karar verir. FMLA ya da i┼čverenlerinin izin verdi─činden yeni eklemeleriyle daha fazla zaman istedi─čine karar verebilirler.

Ya da evde kalmak isteyen bir ebeveyn olmak istedi─čine karar verebilirler. Bu size olursa, i┼činizden ayr─▒lmadan önce i┼čvereninizle potansiyel mali sonuçlar hakk─▒nda kontrol etmeniz önemlidir.

Baz─▒ i┼čverenlerin, i┼če geri dönmezseniz sa─čl─▒k sigortas─▒ masraflar─▒n─▒n veya di─čer masraflar─▒n geri ödenece─či konusunda kurallar─▒ vard─▒r.

Ya da, tatil ya da ba┼čka bir izin için tahakkuk etti─činiz ücretli zaman─▒n─▒z─▒ kaybedebilirsiniz. Di─čer zamanlarda, i┼čverenler belirli bir süre için i┼če geri dönerseniz bu avantajlar─▒ koruman─▒za izin verebilir.

Örne─čin, izin verdikten sonra en az X hafta boyunca i┼če geri dönerseniz, size fayda sa─člaman─▒z için bir kural─▒n─▒z olacakt─▒r.

Bu nedenle, ┼čirketinizin do─čum izniyle ilgili kurallar hakk─▒ndaki tüm kurallar─▒ ara┼čt─▒rmak çok önemlidir. Birkaç haftal─▒─č─▒na çal─▒┼čmaya dönerseniz, birkaç bin dolar tasarruf etmenize yard─▒mc─▒ olabilirsiniz, buna de─čer olabilir.

Tersine, do─čuma giden aylarda sa─člam finansal planlama, geri dönü┼čü kar┼č─▒layamayaca─č─▒n─▒z anlam─▒na gelebilir. ┼×irketinizin politikalar─▒n─▒ önceden biliyorsan─▒z, tüm olas─▒l─▒klar─▒ uygun ┼čekilde planlayabilirsiniz.

─░┼čverenim FLMA kurallar─▒na uymuyorsa ne olur?

Aile i┼čgöreni Yasas─▒ söz konusu oldu─čunda, tüm i┼čverenler yasay─▒ takip etmemektedir. E─čer i┼čvereninizin FMLA haklar─▒n─▒z─▒ ihlal etti─čini dü┼čünüyorsan─▒z, harekete geçmek önemlidir. Eyaletiniz için Çal─▒┼čma Bakanl─▒─č─▒ ile ileti┼čime geçerek ba┼člamak isteyebilirsiniz.

Benzer ┼čekilde, hamile kal─▒rken ayr─▒mc─▒l─▒─ča maruz kald─▒─č─▒n─▒z─▒ dü┼čünüyorsan─▒z, bunu da rapor edebilirsiniz. Gerçek bir ihlal bulundu─čunda ve zarar görmü┼čseniz, bir avukata ba┼čvurmak ak─▒ll─▒ca olabilir.

Bu durumda, i┼čyeri haklar─▒ ihlallerinde uzmanla┼čm─▒┼č bir avukat aramak.

özet

Yeni bir aile üyesine bakmak heyecan verici ve yo─čun bir zaman olabilir. ─░┼č yerinizde haklar─▒n─▒z─▒n ne oldu─čunu önceden bilmek önemlidir.Ne kadar haz─▒rl─▒kl─▒ olursan─▒z, o kadar dakikal─▒─č─▒n─▒z da size b─▒rak─▒l─▒r.

Ara┼čt─▒rman─▒z─▒ yap─▒n, finansal olarak haz─▒rlay─▒n ve annelik için en uygun zaman─▒ b─▒rak─▒n. Annelik ya da babal─▒ktan i┼čten izin ald─▒n─▒z m─▒? E─čer öyleyse deneyiminiz ne oldu? Dü┼čüncelerinizi a┼ča─č─▒daki yorumlarda payla┼č─▒n.

Videoyu izle: Do─čum izni

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Bo┼č Zamanlar─▒nda Para Kazanmak ─░├žin 10+ Legit Mobile Apps
Maliye

Bo┼č Zamanlar─▒nda Para Kazanmak ─░├žin 10+ Legit Mobile Apps

Yan hustling, gelece─čin dalgas─▒d─▒r. Terimleriniz ├╝zerinde ├žal─▒┼čmak i├žin pek ├žok se├žene─čiyle, bir yan ko┼čmaya (veya ikiye) ba┼člamak i├žin bir neden yoktur. Burada listelenen mobil uygulamalar, istedi─činiz zaman para kazanman─▒n on yolunu sunar. Bu listeyle ilgili en ├Ânemli ┼čey, her uygulaman─▒n farkl─▒ ┼čekilde ├žal─▒┼čmas─▒ ve her birinin zaman─▒n─▒z─▒n farkl─▒ miktarlarda olmas─▒.
Devam─▒n─▒ Oku
GFC 070: Ortalamadan Ba┼čar Olmaya Nas─▒l Ge├žilir?
Maliye

GFC 070: Ortalamadan Ba┼čar Olmaya Nas─▒l Ge├žilir?

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_070.Mastermind.mp3 ÔÇťEn ├žok harcad─▒─č─▒n─▒z 5 ki┼činin ortalamas─▒ sizsiniz.ÔÇŁ Bu al─▒nt─▒ Jim Rhon'dan geliyor. Ya┼čland─▒k├ža, bu al─▒nt─▒ya daha fazla odaklanmay─▒ ├Â─črendim. Niye ya? ├ç├╝nk├╝ ben daha iyi bir insan olmak istiyorum. Daha iyi bir baba olmak istiyorum.
Devam─▒n─▒ Oku
Milyon Dolar Vadeli Hayat Sigortas─▒ Poli├že Maliyeti Ne Kadard─▒r?
Maliye

Milyon Dolar Vadeli Hayat Sigortas─▒ Poli├že Maliyeti Ne Kadard─▒r?

Milyon dolarl─▒k bir hayat sigortas─▒ poli├žesinin ├žok fazla sigortaya benzedi─čini mi d├╝┼č├╝n├╝yorsunuz? E─čer ├Âyleyse, bunu yeniden d├╝┼č├╝nmek isteyebilirsiniz. Bir milyon dolarl─▒k vadeli hayat sigortas─▒ poli├žesi, tipik orta s─▒n─▒f hane halk─▒ i├žin gereken asgari teminat olabilir. Bu bir abart─▒ gibi g├Âr├╝nebilir, fakat e─čer say─▒lar─▒ daralt─▒rsan─▒z - t─▒pk─▒ biraz yapaca─č─▒m─▒z gibi - bir milyon dolarl─▒k politikan─▒n m├╝kemmel derecede makul oldu─čunu anlayacaks─▒n─▒z.
Devam─▒n─▒ Oku
En iyi teklifi al─▒yor musun? Kar┼č─▒la┼čt─▒rma Al─▒┼čveri┼či S─▒ras─▒nda Dikkate Al─▒nacak 5 ┼×ey
Maliye

En iyi teklifi al─▒yor musun? Kar┼č─▒la┼čt─▒rma Al─▒┼čveri┼či S─▒ras─▒nda Dikkate Al─▒nacak 5 ┼×ey

─░nternet ile ilgili en g├╝zel ┼čeylerden biri, t├╝keticilerin yan yana ├╝r├╝nlerini kar┼č─▒la┼čt─▒rarak evden rahat al─▒┼čveri┼č yapabilmeleridir. Sorun ┼ču ki, en iyi anla┼čmay─▒ ararken genellikle bir ├╝r├╝n├╝n fiyat─▒na odaklanma hatas─▒n─▒ yap─▒yoruz. ├çevrimi├ži al─▒┼čveri┼č yaparken ya da yerel bir perakendecideki en iyi fiyat─▒ elde etmekten daha fazlas─▒n─▒ elde etmek i├žin daha fazlas─▒ var.
Devam─▒n─▒ Oku