Maliye

Gelirimin Y├╝zdesi Kiraya Ne Kadar Gidiyor?

Her ay kirada para harcamay─▒ nas─▒l hissediyorsunuz? ─░lk eviniz için tasarruf ederken ya da sahip olmaktan vazgeçmeyi tercih ederseniz, bir bedel olarak kira ödemeye mi bak─▒yorsunuz?

Yer kiralaman─▒z─▒n nereye ait oldu─čuna ba─čl─▒ olarak bile sahip olmaktan daha mant─▒kl─▒ olabilir. Ne olursa olsun, insanlar─▒n ezici ço─čunlu─ču için, kira en büyük ayl─▒k masraf─▒n─▒z olacak ve mali hayat─▒n─▒zda büyük bir etkisi olabilir.

Çok fazla harc─▒yorsan─▒z, di─čer giderlerinizi keserek ya da belki de oda arkada┼člar─▒n─▒z─▒ alarak hayat─▒n─▒z─▒n di─čer alanlar─▒nda fedakarl─▒k yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Cribs'in eski bir bölümünü izledikten sonra güzel bir yerde ┼č─▒martmak isteyebilirsiniz, ancak yüksek bir kira ödemesi, maliyelerinize büyük bir yük getirebilir. Anahtar dengeyi bulmak.

Kendinizi fazla uzatmaman─▒z için bir denge bulman─▒z gerekiyor ama yine de ya┼čamay─▒ sevdi─činiz bir yer bulmaya çal─▒┼č─▒yorsunuz. E─čer kolejden ÔÇťgerçek dünyayaÔÇŁ giriyor veya yeni bir yere ta┼č─▒n─▒yorsan─▒z kendinize, ÔÇťNe kadar kira ödemem gerekir?ÔÇŁ Diye sorabilirsiniz.

Cevap, ya┼čad─▒─č─▒n─▒z yere, ne kadar kazand─▒─č─▒n─▒za ve finansal hedeflerinize ba─čl─▒d─▒r. En iyi cevap yok ama size her ay ne kadar para harcayaca─č─▒n─▒z─▒ anlaman─▒z için gereken ad─▒mlar─▒ gösterece─čim.

Ayl─▒k Gelirinizi Belirleyin

Her ay ayl─▒k olarak ne kadar kira harcayaca─č─▒n─▒z─▒ belirlemede ilk ve en önemli ad─▒m a─č Gelir.

Hemen hemen herkes kendi y─▒ll─▒k gelirini biliyor, ancak bu rakamdan dolay─▒ bütçenizi ç─▒karamazs─▒n─▒z. brüt Gelir. Anlaman gerek a─č vergi ve 401K gibi di─čer bordro kesintileri nedeniyle daha az olaca─č─▒ için gelir.

Her ay eve dönü┼č ücretini ö─črendikten sonra, her ay kiran─▒za ne kadar harcama yapaca─č─▒n─▒z─▒ ö─črenebilirsiniz.

Örne─čin, y─▒l ba┼č─▒na 60.000 dolar kazand─▒─č─▒n─▒z─▒ varsayal─▒m brüt ─░┼čvereniniz taraf─▒ndan desteklenen 401K ile e┼čle┼čecek ┼čekilde y─▒ll─▒k% 5 oran─▒nda gelir elde edin ve katk─▒da bulunun.

Örnek: 60.000 $ Y─▒ll─▒k Maa┼č

 • - 401 bin katk─▒ için 3,000 dolar
 • Vergiye tabi gelirde 57.000 ABD Dolar─▒
 • % 22 vergi oran─▒
 • 44,446 brüt gelir
 • Ayl─▒k 3,703 $ veya 1,851 $ iki haftal─▒k vergi sonras─▒ gelir

Her ay kirada ne kadar harcama yap─▒laca─č─▒n─▒ belirlemek için $ 3,073 çal─▒┼čma numaran─▒z olacak. Bu h─▒zl─▒ hesaplamay─▒ yap─▒n ve gelirinizin yüzde kaç─▒n─▒n kiraya gitmesi gerekti─čini ö─črenmek için okumaya devam edin.

Yüzde 30 Kural─▒

Bilmiyorsan─▒z, kira için ne kadar ödemeniz gerekti─čini belirlemenin en eski yollar─▒ndan biri yüzde 30 kural olarak bilinir. Bugün, yüzde 30 kural─▒ genel bir rehberden daha fazlas─▒d─▒r ve baz─▒ yerler di─čerlerinden daha pahal─▒ oldu─čundan herkes için çal─▒┼čmaz.

Örne─čin, Phoenix, Arizona'da ya┼čaman─▒n maliyeti New York'ta ya┼čamaktan daha ucuzdur.

Önceki 60.000 $ 'l─▒k örne─če göre, vergiye tabi gelirinizin% 30'unu kiraya vermek, kira için ayda 1,100 dolar verir. Bu, New York City'de ortalama 2 yatak odal─▒ dairenin 2014 y─▒l─▒nda 4.042 dolar olmas─▒na ra─čmen Phoenix, Arizona'da oldukça yap─▒labilmesi için neredeyse imkans─▒z olurdu.

Ayr─▒ca, yüzde 30 kural─▒, yard─▒mc─▒ programlar gibi di─čer konut maliyetlerini içermez.

Yard─▒mc─▒ Programlar─▒ Unutma

Kiran─▒z her ay neredeyse her zaman en büyük masraf─▒n─▒z olsa da, di─čer masraflar─▒n─▒z─▒ da kar┼č─▒laman─▒z önemlidir.

Ki┼čisel Sermaye ve Cinch gibi uygulamalarla, harcamalar─▒n─▒z─▒ takip etmek hiç bu kadar kolay olmam─▒┼čt─▒.

Yard─▒mc─▒ programlar─▒n─▒z─▒ dü┼čünmek kolay de─čil. Fakat onlar kira için ne kadar harcama yap─▒laca─č─▒n─▒ bütçelemenin önemli bir parças─▒.

Ev sahibinize ve bulundu─čunuz yere ba─čl─▒ olarak, baz─▒ hizmetler kira ödemeniz kapsam─▒nda olabilir. Bunlar çöp, su, kanalizasyon, kablo ve hatta internet içerebilir. Ayl─▒k kira ödemenizde ne oldu─čunu bildi─činizden emin olun ve ard─▒ndan a┼ča─č─▒daki yard─▒mc─▒ programlar─▒ ekleyin.

Elektrik

Bu tipik olarak en yüksek kullan─▒m faturan─▒z olacakt─▒r ve bulundu─čunuz yere ba─čl─▒ olarak her ay büyük ölçüde farkl─▒l─▒k gösterebilir. Chicago gibi yerler San Diego'dan çok farkl─▒ ─▒s─▒tma maliyetlerine sahip olacak. Tahmini ayl─▒k maliyetler veya her ay ayn─▒ ödemeleri yapman─▒za olanak tan─▒yan bir plan hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmek için yerel sa─člay─▒c─▒n─▒za dan─▒┼č─▒n.

Kablo

Baz─▒ insanlar daha güzel bir yeri tercih edebilir ve 100 $ art─▒ kablo faturas─▒n─▒ b─▒rakabilir, di─čerleri ise kabloyu kesmeye haz─▒r de─čildir. Her y─▒l binlerce ki┼čiyi kaydetmeye ba┼člamak için kablolu TV için en iyi yedi alternatife göz at─▒n.

Internet

Baz─▒ apartman kompleksleri internet içerecek, ancak tipik olarak dü┼čük bir hizmet plan─▒. Kabloyu ve interneti ayn─▒ ┼čirkette tutmay─▒ seçerseniz daha fazla para biriktirmeyi tercih edin.

Gaz

Yeni daireniz veya eviniz gaz m─▒ yoksa elektrik faturas─▒na her ┼čey mi dahil olacak?

Kirac─▒lar─▒n sigortas─▒

Teknik olarak bir yard─▒mc─▒ program olmasa da, bütçenize daima kirac─▒ sigortas─▒ eklemeniz gerekir. Hemen hemen tüm ev sahipleri kirac─▒ sigortas─▒ gerektirecek ve y─▒lda birkaç yüz dolarl─▒k bir ek ücret alacakt─▒r. Her y─▒l ödemeyi tercih ederseniz, önceden normalde indirim al─▒rs─▒n─▒z. E┼čyalar─▒n─▒ korumaya hiç gerek yok!

Net gelirinizi hesaplad─▒ktan, yard─▒mc─▒ programlar─▒n─▒z─▒ ekledikten ve sigortan─▒z─▒ kiralad─▒ktan sonra kira için ne kadar harcayaca─č─▒n─▒za dair daha net bir resim elde edebilirsiniz.

┼×ahsen, kiralarken ilk evim için agresif bir ┼čekilde tasarruf etti─čimden asla% 35'in üzerine ç─▒kmaya çal─▒┼čmad─▒m. Eski% 30 arac─▒n─▒ kullanmak yerine, daha iyi bir fikir.

Çözüm: 50/30/20 Bütçesi

Geçmi┼čte% 30 kural çal─▒┼čm─▒┼č olsa da, artan kira maliyetleri ve e┼čsiz gelir ile gerçekçi de─čil. Çözüm 50/30/20 bütçedir. Yüzdeler nas─▒l bozuldu:

 • Net gelirinizin% 50'si konut, kamu hizmetleri, nakliye, yiyecek ve ayl─▒k olarak de─či┼čmeyen di─čer kalemlere ayr─▒lacakt─▒r.
 • Net gelirinizin% 30'u e─člence ve kendinize ayr─▒lm─▒┼čt─▒r.Bu, spor salonunuzun üyeli─čini, restoranlarda yemek yemeyi, sinemada bir gece ya da çevrimiçi al─▒┼čveri┼či içerebilir.
 • Vergi sonras─▒ gelirinizin son% 20'si finansal hedeflerinize tahsis edilecektir. Bu, borcunu ödemeyi, bir evin pe┼čin ödemesini veya yakla┼čan bir tatil için tasarruf etmeyi içerebilir.

50/30/20 bütçesini, harcamalar─▒n─▒zda esneklik sa─člad─▒─č─▒ndan, ki┼čisel olarak seviyorum.

Pek çok ki┼či bütçelemede ba┼čar─▒s─▒z oluyor çünkü insanlar─▒n para harcamas─▒na izin vermeyecek kadar kat─▒. ─░nsanlar sadece disiplinli. Sonunda, her kuru┼čunu borcunu ödemek veya mali bir hedefe ula┼čmak için kaydettikten sonra, irade kaybedebilirsiniz.

Kilo veren ve asla hile yapamayan birinden farkl─▒ de─čildir.

Bütçeleme, do─čru dengeyi bulmak ve finansal hedeflerinizle nelerin i┼če yarad─▒─č─▒n─▒ anlamakla ilgilidir.

50/30/20 Kural─▒ Nas─▒l Y─▒k─▒l─▒r?

Bir önceki örnekte,% 5 401K kesinti ile y─▒ll─▒k 60.000 $ 'l─▒k kesinti ┼ču ┼čekildedir:

60.000 $ Brüt Maa┼č

 • 3.000 $ 401 Bin katk─▒
 • 57.000 $ evden eve ödeme (ayda 3,703 dolar)
 • 50% = $1,851
   • Kira: 1.200 $
   • Yard─▒mc─▒ programlar: 150 $
   • Araba Ödeme: $ 174
   • Araba Sigortas─▒ / Gaz: 140 $
   • Yiyecekler: 185 $
 • 30% = $1,110
   • Online Al─▒┼čveri┼č (kitap, film, küçük mobilya, ki┼čisel bak─▒m, k─▒yafet): 380 $
   • Hedef (ev gereçleri, evcil hayvan bak─▒m─▒, vb.): 200 $
   • Restoranlar / E─člence: 280 $
   • Spor Salonu Üyeli─či: 65 $
   • Saç kesimi: 50 $
   • Netflix: 12 ABD dolar─▒
   • Kalan: $ 123
 • 20% = $740
  • Okul Kredisi Ödemesi: 300 $
  • Acil Yard─▒m Fonu Katk─▒s─▒: 200 $
  • Roth IRA: 240 $

50/30/20 kullan─▒n ilke Kendi paran─▒z için ama ki┼čisel durumunuz için düzenlemek için korkmay─▒n.

Baz─▒lar─▒n─▒n% 30'u e─člence için harcayabilece─či bir ┼čey olabilir. E─člence için% 30 daha az harcamak istiyorsan─▒z, daha büyük bir daire için emeklilik veya savurganl─▒k için daha fazla katk─▒da bulunun.

Alternatif olarak, finansal hedeflerinize giden tutar─▒ art─▒rmak için% 30 ve% 20 kategorilerini de de─či┼čtirebilirsiniz. Hâlâ her ay kiralanmak için uzarsan─▒z, kira ödemenizi dü┼čürmenin baz─▒ kolay yollar─▒ burada.

Kira Ödemenizi Nas─▒l Dü┼čüreceksiniz?

Kira ödemenizi dü┼čürmek için üç yolu inceleyin ve konutunuzu ve di─čer masraflar─▒n─▒z─▒% 50 kural─▒ alt─▒nda tuttu─čunuzdan emin olun.

Ev arkada┼člar─▒ al─▒n

Ya┼čam─▒n─▒zda nerede oldu─čunuza ba─čl─▒ olarak oda arkada┼člar─▒n─▒z bir seçenek olmayabilir. Evli iseniz, çocuklar─▒n─▒z veya büyük bir aileniz varsa, bu mümkün olmayabilir.

Ancak, e─čer oda arkada┼člar─▒n─▒z bir olas─▒l─▒ksa, kira ödemenizi dü┼čürmenin en iyi yollar─▒ndan biridir. Birkaç oda arkada┼č─▒ bulabilirseniz, neredeyse her zaman daha büyük bir daire veya ev alabilirsiniz ve Ki┼či ba┼č─▒na ortalama maliyeti azaltmak.

New York'taki insanlar bu fikir için her ┼čeyi yap─▒yorlar ve iki yatak odal─▒ bir dairede 7 veya 8 ki┼či ya┼č─▒yor olabilirler.

Yaln─▒z ya┼čamak harika olsa da a─č─▒r bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Hiç yaln─▒z ya┼čamad─▒ysan─▒z ya da gelecekte olmak istiyorsan─▒z, her ┼čeyden sorumlu oldu─čunuzu unutmay─▒n. Bu kira, kamu hizmetleri, yiyecek ve di─čer ev lüksleri içerir.

En büyük tavsiyem, olabildi─čince uzun bir üniversite ö─črencisi gibi ya┼čamak. Daha az masraftan daha fazlas─▒na sahip olursunuz, borcunuzu ödemeye ve mali gelece─činizizi belirlemeye daha fazla gidebilirsiniz.

Kredi Puan─▒n─▒z─▒ ─░yile┼čtirin

Evet, kredi puan─▒n─▒z─▒ iyile┼čtirmek ayl─▒k kira ödemenizi dü┼čürebilir. Kiraya ne kadar harcaman─▒z gerekti─čine dair kredi puan─▒n─▒z önemli bir faktördür. Birçok ev sahibinin kredi puan─▒n─▒za ba─čl─▒ olarak farkl─▒ kira ödemeleri olacakt─▒r. Puan─▒n─▒z çok dü┼čükse, ba┼čvurunuzu kabul etmeyebilir.

Her zaman kredi puan─▒m─▒ gerçek dünya GPA's─▒ olarak dü┼čünmeyi severim ama çok daha önemli. Skorunuz ne kadar yüksek olursa oran─▒n─▒z dü┼čer ve genellikle daha h─▒zl─▒ onaylan─▒r.

Art─▒, e─čer bir ev sahibi olmaya karar verirseniz, kredi puan─▒n─▒z en dü┼čük faiz oran─▒n─▒ sa─člama konusunda büyük bir faktördür. Bu adam─▒n puan─▒n─▒ artt─▒rman─▒n yollar─▒n─▒ bulmak için 200 puan─▒n üzerinde kredi puan─▒n─▒ nas─▒l art─▒rd─▒─č─▒n─▒ kontrol et!

Ta┼č─▒nma hakk─▒nda dü┼čünün

Yer, konum, konum, nerede ya┼čamay─▒ seçti─činiz ile ilgili en eski kurallardan biridir. San Francisco, New York ve Austin gibi ┼čehirlerde artan konut maliyetleri sayesinde, yüksek maa┼čla bile rahatça ya┼čamak çok zor. Kök sökme herkes için geçerli olmayabilirken, ta┼č─▒nman─▒n maliyeniz ve ya┼čam kaliteniz üzerinde büyük etkisi olabilir.

Üniversiteden sonra pahal─▒ San Diego'dan Arizona'ya gitmeyi seçtim, böylece yaln─▒z ya┼čamay─▒ ve hayat─▒m─▒n bir sonraki bölümüne ba┼člamay─▒ ba┼čarabileyim.

San Diego'daki yerlere bakt─▒─č─▒mda, daireler ayda 1.500 dolar - 2.000 dolar civar─▒ndayd─▒. Bu kolej mezunu için bütçemin çok üstünde oldu.

Bir eyaleti Arizona'ya ta┼č─▒yarak, sadece 700 dolarl─▒k bir tonla çok daha güzel bir daireyi güvenli hale getirebildim. San Diego'daki en dü┼čük maliyetli olanlar─▒n fiyat─▒n─▒n yar─▒s─▒yd─▒. Söz de─čil, daha güzel bir yer ve oda arkada┼č─▒ vard─▒. Ta┼č─▒nma masraflar─▒ d─▒┼č─▒nda, yerini de─či┼čtirmek para kazanmak ve yeni bir ┼čey ba┼člatmak için harika bir yol olabilir.

Kendinize ┼čunu sorun: ÔÇťYa┼čad─▒─č─▒n─▒z yeri seviyor musunuz yoksa de─či┼čim için haz─▒r m─▒s─▒n─▒z?ÔÇŁ Belki de i┼činizde uzaktan çal─▒┼čmak veya yeni bir alanda yeni bir ba┼člang─▒ç ÔÇőÔÇőyapmak için seçene─činiz vard─▒r.

Geçenlerde bir arkada┼č─▒m olan Huntington Beach'ten Dallas'a ta┼č─▒nd─▒k ve daha önce bunu yapmay─▒ diledi─čini söyledi. Di─čer ┼čehirlerde ya┼čaman─▒n bedeline bakmak zarar vermez. Para biriktirmek ve hayat─▒n─▒zda yeni bir maceraya ba┼člamak de─či┼čebilir.

Peki, Ne Kadar Kiral─▒k Harcama Yapmal─▒?

Bu herkes için farkl─▒ olacak ve büyük ölçüde gelirinize, konumunuza ve finansal hedeflerinize ba─čl─▒ olacakt─▒r. Eski% 30'luk gelir kural─▒n─▒ kullanmak yerine, 50/30/20 bütçesine göre de─či┼čtirmenizi tavsiye ederim.

Bu bütçe esnek olman─▒za, kendinize para harcaman─▒za ve gelece─činiz için tasarruf etmenize ya da borçlar─▒n─▒z─▒ ödemenize izin verir. Daha yüksek bir ayl─▒k bir aya─č─▒n─▒z varsa veya daha ucuz bir ay─▒n─▒z varsa daha fazla tasarruf sa─člaman─▒z durumunda, size biraz sersemletme odas─▒ sa─člar.

50/30/20, mükemmel bir seçenektir, ancak oda arkada┼člar─▒n─▒z ve yer de─či┼čtirme de dahil olmak üzere, kira ödemenizi dü┼čürmenin di─čer yollar─▒n─▒ belirtmeyi unutmay─▒n. Ö─črenim kredisi borçlar─▒n─▒ ödemek veya ilk evinizi sat─▒n almak için para biriktirmeye çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, bu durumda kira ödemenizi dü┼čürmek için bu ipuçlar─▒ndan birini kullanmak isteyebilirsiniz.

Borcunuzu ödeyece─činiz veya ço─ču kez bir hedef için tasarruf etti─činiz zaman, uzun vadede kazançlar için k─▒sa vadede fedakârl─▒k yapman─▒z gerekebilir. Umar─▒m bu, her ay kirada ne kadar harcama yapaca─č─▒n─▒z─▒ anlaman─▒za yard─▒mc─▒ olur.

┼×u an ne kadar kira harc─▒yorsunuz? 50/30/20 kural─▒n─▒ veya benzer bir ┼čeyi kullan─▒yor musunuz? Yorumlarda bize bildirin!

Videoyu izle: Salak Milyoner. Full hd

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Arac─▒n─▒z─▒n Alt─▒nda Ya┼čam Nas─▒l Ba┼član─▒r
Maliye

Arac─▒n─▒z─▒n Alt─▒nda Ya┼čam Nas─▒l Ba┼član─▒r

Bor├žsuz ya da finansal olarak ba─č─▒ms─▒z olan hemen hemen herkes, ba┼čar─▒lar─▒n─▒n anahtarlar─▒ndan birinin ara├žlar─▒n─▒n alt─▒nda ya┼čamak oldu─čunu s├Âylemektedir. Di─čer bir deyi┼čle, kazand─▒klar─▒ndan daha az harcama al─▒┼čkanl─▒─č─▒ kazan─▒rlar. G├╝n├╝m├╝z├╝n maa┼č ├žek-tocheck d├╝nyas─▒nda, bir kazanc─▒n daha az─▒n─▒ harcamak ├žok yayg─▒n de─čildir.
Devam─▒n─▒ Oku
─░nce Bask─▒'n─▒n Arkada Bite B─▒rakmas─▒na ─░zin Verme
Maliye

─░nce Bask─▒'n─▒n Arkada Bite B─▒rakmas─▒na ─░zin Verme

G├Âr├╝nt├╝ kredisi: Flickr Ge├žen ay Meksika'da muhte┼čem bir ┼čahane her ┼čey dahil tatilden d├Ând├╝kten sonra, neyin pe┼činde oldu─ču hakk─▒nda hayal kurmay─▒ b─▒rakam─▒yorum. Tabii ki gelen kutumda yard─▒m yok. Her g├╝n yeni bir promosyon - s─▒cak yaz indirimi, 24 saat ├ž─▒lg─▒nl─▒k, 99 $ f─▒rsatlar var! Zeki ┼čeyi yapmak i├žin zaman ay─▒rmad─▒m ve abonelikten ├ž─▒karken, tan─▒t─▒mlar─▒n bir k─▒sm─▒n─▒n s─▒rf meraktan ve hayal kurmaya e─čilimli bir bak─▒┼č a├ž─▒s─▒na t─▒kl─▒yorum.
Devam─▒n─▒ Oku
Bu adam kendi i┼čini ba┼člatmak i├žin i┼čini nas─▒l b─▒rakt─▒
Maliye

Bu adam kendi i┼čini ba┼člatmak i├žin i┼čini nas─▒l b─▒rakt─▒

Bu, Giri┼čimci Ba┼čar─▒ ├ľyk├╝leri adl─▒ serimizin bir par├žas─▒. Bu ├Âyk├╝ler, ister yar─▒ zamanl─▒ isterse tam zamanl─▒ olsun, ÔÇťkendi i┼čini kurmayaÔÇŁ giri┼čmi┼č olan bireyleri veya ├žiftleri i├žeriyor. Sundu─čumuz i┼čletme sahipleri, i┼čletmelerine ba┼člamalar─▒na, bu yol boyunca ├Â─črendiklerini ve di─čer potansiyel giri┼čimcilerin kendi i┼člerini kurmak i├žin nas─▒l haz─▒rlayabileceklerine dair ayr─▒nt─▒lar─▒ payla┼čacak.
Devam─▒n─▒ Oku
├ťlke ├çap─▒nda Hayat Sigortas─▒ ─░ncelemesi
Maliye

├ťlke ├çap─▒nda Hayat Sigortas─▒ ─░ncelemesi

├ço─ču durumda, bir hayat sigortas─▒ olmadan bir finansal plan tamamlanmaz. Bunun nedeni, bir hayat sigortas─▒ poli├žesinden elde edilen gelirlerin, hayatta kalanlar─▒n beklenmedik bir durumun ortaya ├ž─▒kmas─▒ durumunda finansal olarak devam etmesini sa─člamaya yard─▒mc─▒ olabilmesidir. Bu fonlar - gelir vergisi i├žermeyen - b├╝y├╝k bor├žlar─▒ ├Âdemek, cenaze ve di─čer son masraflar─▒ ├Âdemek, gelecekteki kolej e─čitim fonlar─▒n─▒ sa─člamak ve ayl─▒k faturalar─▒n ├Âdenmeye devam etmesini sa─člamak gibi ├žok say─▒da ┼čey i├žin
Devam─▒n─▒ Oku