">
Maliye

Bu Çift, Sadece 3.5 Yılda Borcunda 138.000 Dolardan Nasıl Para Kazandı?

Amacım, paranıza geldiğinde nerede olmak istediğinizden size yardım etmekti, böylece yolculuğunuzda sizi teşvik etmek için parayla başarılı olan diğer insanları bulmaya karar verdim.

Borcunu ödeyemediğimden bu yana tutkulu olduğum bir şey olduğu için, Borçlu Başarı Öyküleri adlı yeni bir dizi başlatıyorum. Bu seri, İyi Kept Cüzdan'da düzenli olarak yer alacak olan ilk röportajdır.

Eğer bir “Borç Başarı Hikayesi” varsa, lütfen ayrıntıları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin. İşte bugün Scott ve Alyssa Barlow'un “Borç Başarı Hikayesi”.

Borçtan 138 bin dolar nasıl elde ettiniz? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Borç 20.000 $ 'lık Öğrenci Kredileri, 42.000 $' lık araç kredileri, 12,000 $ 'lık aptal kredi kartı harcaması (akşam yemekleri, geceler, mobilyalar, karşılayamadığımız ve havayolu millerinin istediği şeyler) içeriyordu. Kalan borç, evimizi satmak ve ödünç almak için ödünç aldığımız paraydı.

Ev, yaklaşık 275.000 dolar borcumuz olduğu ve 217.500 $ karşılığında satıldığı için su altındaydı. Kısa bir satış yapabildik ama eşim Alyssa da olabilirdi ve bunun bankamıza olan bağlılığımızı ve ne için kaydolduklarını hissettiğimizi hissettim. Böylece, birikimlerimizi tükettik ve konut satıldıktan sonra ipoteği ödeyebilmek için teminatsız kalanları ödünç aldık.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Eziliyordu! İkimiz de bunun hakkında konuşmak istemedik. Her seferinde çatışmaya girerdi. Sonra farkettik ki, ikimiz de bu konuda ne yapacağımızı bilmiyorduk ve ikimiz de diğerinin bunun hakkında “yanlış yol” olduğunu düşündük.

Yardıma ihtiyacımız olduğu açıktı ama gerçekten nereye döneceğini bilmiyordum. Ebeveynlerimizde para için çok önemli bir rol modelimiz yoktu ve herkesin uğraşmak zorunda olduğu şeyin meşru olduğunu hissettim çünkü bunun önüne geçmek için bir yol yoktu. Herkes maaş çekmeye maaş veriyor, değil mi?

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Bu zor bir 3.5 yıl sürdü. İlk başta, çok fazla kafa yaptık gibi hissettim. Ancak, kelimenin tam anlamıyla yıllara odaklandıktan sonra bir noktada, çok yavaş hareket ettiğimizi hissettik. Saptırılmamak ve molaya ihtiyacımız olduğunu hissetmek son derece zordu.

Gazı çıkarmak için her zaman çekişme vardı, ama çocuklarımız için (iyi bir örnek oluşturmak için), kendimiz için (borç stresinden bağımsız olarak yaşayabilmek için) ve bizim evlilik. Bu amaçların akılda tutulması ev gerginliğinde muazzam bir şekilde yardımcı oldu.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Dave Ramsey'in sesli kitaptaki “Total Money Makeover”, mümkün olduğuna inanmamıza izin veren şeydi. Daha sonra bütçeleri ve hatta mint.com’da bize yardımcı olmak için harcamaları takip etmemize ve hedeflerimizi kontrol etmemize yardımcı olmak için evde yetiştirilen e-tablolar oluşturmaya başladık.

Borç Kartopunu 18 ayda 52.000 dolar borç ödemek için kullandık!
ŞİMDİ KİLİT FORMU İNDİR

Borç Kartopu Formu


Borç Kartopu Formu'nu nereye göndermemi istersiniz?

Başarı! Şimdi aboneliğinizi onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

İnansan iyi edersin. Bunun ortasında neredeyse 2 aydır çalışmadığım bir iş geçişi yaşadım. Birkaç büyük çocukla ilgili acil durum ziyaretleri yaptık ve evimizdeki 2 duvarı değiştirmek zorunda kaldık (satmadan önce), yavaş bir sızıntıdan sonra 3 oda değerinde kuru duvar yıkıldı ve evde küf oluşmasına neden oldu.

Bu senin evliliğini nasıl etkiledi?

Borç sahibi olmak (ve özellikle bu kadar), evlenmeyi gerçekten zorlaştırdı. Bir koca olmakta iyi olmak neredeyse imkansız hale getirdi.

Alyssa'yle gerçekten bağlantı kuracak şekilde çok fazla şantaj, stres, duygu ve şeyler vardı ve şimdi bir kocanın beklediği şekilde onu destekliyorum. Sonunda aynı sayfaya girdikten ve borçtan kurtulmak için bir plan geliştirdikten sonra (evlendikten yaklaşık 5 yıl sonra) bir takım olarak çalışmaya başladık. Oradan gelen deneyim, evliliğimizi ve iletişimimizi asla hayal edemeyeceğim yollarla güçlendiren biriydi.

Şimdi parayla savaşmıyoruz ve birlikte bir şeylerin üstesinden gelebileceğimizi kanıtladık.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Hedef için İnsan Kaynakları Müdürü oldum ve yaklaşık 70 bin dolar kazanıyordum. Karım, yanında hiçbir şey yapmayan bir öğretmendi. Bir plan yaptıktan sonra, kariyerime odaklanmaya ve her seferinde maaşımı yukarı doğru müzakere ederek birkaç kez rol değiştirmeye başladım.

Borcumuzu ödediğimiz anda, hala İK'da çalışıyordum, ama bir hane olarak 140K $ kazanıyorduk. Amacımız, tüm borçları ödemek, böylece Alyssa'nın yeni bir rol üstlenmesi, çocukları evde yetiştirmesiydi.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Çok mutluyuz. Oldukça gerçekçi gözükmüyordu. Birden bire, Alyssa işe geri dönmek zorunda değildi ve bunu yapmak için paramız olabilirdi. Sadece acil durumlarda bankada para biriktirme esnekliğimiz vardı.

Biz de bir kez iki kez utangaç ısırıldı, bize tekrar hafifletmek için biraz zaman aldı çünkü biz tekrar biz borçlu olduğumda sahip olduğumuz duygulara yakın almak istedim! Sonunda biraz kutluyorduk. Hikayemizi anlatmak için Dave Ramsey Radyo programına gitmek üzere Nashville'e uçtuk ve birkaç gün biraz müzik dinleyerek geçirdik.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi ipuçları var?

Eşinize, yaptığınız şeyin işe yaramadığı konusunda dürüst olmalısınız. Yargısız, sert veya suçlama olmadan. Öyleyse, birlikte çalışabilmek için herhangi bir plan üzerinde kendinize geçmek için çok sıkı çalışmak zorundasınız.Eğer bekarsanız, planınız için kendinize bir hesap verebilirlik ortağı almanız gerekir.

Bu şeyleri yaptıktan sonra, ilerlemeyi izlemek ve ilerlemenizi görmek için bir yol olduğundan emin olmalısınız. Eğer yapmazsan yanacaksın. Ayrıca, yaptığınız şeyi neden yaptığınızı unutmayın. Bunu sık sık eşinizle konuşun. Bir yere yaz. Aynaya koy. Etrafında sakının, çünkü zamanlar zorlaşınca (ve hayat gerçekleştikçe), bu senin içinden geçmene sebep olacak!

Borcu ödedikten sonra hayat farklıdır. Borcumla tüketilen beynimin bir kısmı vardı. Artık yaratıcı alanla değiştirildi ve her zaman istediğim iş ve kariyere başlayabildim! Bu, istatistiksel olarak çok fazla insanın tecrübe etmediği bir deneyim ve aynı zamanda hayatımdaki en değerli deneyimlerden biri (buna bağlı kalmak ve borçsuz olmak).

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: Çene Estetiği Ameliyatı Oldum. (Sadece 3 Gün Sonraki Halim)

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

P2P Yatırım Yazılım - BlueVestment Review
Maliye

P2P Yatırım Yazılım - BlueVestment Review

Eşler arası (P2P) kredilendirmede yatırımcı ilgisinin artmasıyla birlikte, yatırımcıların not portföylerini yönetmelerine yardımcı olmak için P2P yatırımcılarına robo-danışman gibi bir dizi otomatik yatırım hizmeti sunulmaktadır. Bunlardan biri BlueVestment. Bu giderek daha önemli hale geliyor. Bir P2P ödünç verme platformunda çeşitlendirme, yüzlerce hatta binlerce bireysel not içerebilir, çünkü bu banknotlar 25 dolar gibi küçük banknotlarda satın alınabilir.
Devamını Oku
En İyi 10 En İyi (ve Ücretsiz) Çevrimiçi Bütçeleme Araçları
Maliye

En İyi 10 En İyi (ve Ücretsiz) Çevrimiçi Bütçeleme Araçları

Bu zor ekonomik zamanlarda, çoğu finansal planlamanın önemini kabul eder. Kaynaklarınızın en iyi etkiyi sağladığından emin olmak istersiniz; bu durum, durumunuza iyi çalışan ve geleceğe hazırlanmanıza yardımcı olacak bir harcama planı oluşturmak anlamına gelir. İyi bütçeleme yazılımı, maliyetten sorumlu olmanıza yardımcı olabilir.
Devamını Oku
TIAA Hayat Sigortası İncelemesi
Maliye

TIAA Hayat Sigortası İncelemesi

Bir finansal planın güvence altına alınması sürecindeyseniz, o zaman hayat sigortası almak da gerekli olabilir. Bir hayat sigortası poliçesinden elde edilen gelirler, hayatta kalanların günlük yaşam giderlerini ödemelerine yardımcı olmak, sevdiklerine borçlarını ödemek için bir yol sağlamak ve sigortalıların cenazesi ve diğer nihai masraflarının ödenmesi gibi birçok şekilde kullanılabilir.
Devamını Oku