Maliye

Başkalarından Öğrenmenin Yararları

Hayatımızın yolculuğunu yürüttüğümüzde, öğrenmeye gelince temel olarak iki seçeneğimiz var: Kendi başımızdan öğrenebilir veya başkalarından öğrenebiliriz. Kendi kendinize öğrenmek iyi bir şeydir ve ben kendimi öğretmiş bir eğitimi hayatın birçok alanında özendiririm; Bununla birlikte, başkalarından öğrenmenin ve hayatınızda akıl hocalığı seçmenin birçok yararı vardır. Kendi başınıza öğrenmek zor bir iş olabilir ve çoğu zaman insanlar bir hedefe doğru ilerlerken, tekerleğe gerek duymadıklarında tekerleği yeniden icat etmek için zaman ayırırlar. Bu, başkalarından öğrenmenin çok yararlı olabileceği yerdir. Bazen tekerleği yeniden icat etmek iyidir - diğer zamanlarda değil. Bugün, başkalarından öğrenmenin, kişinin büyüme ve üretkenliğine çok büyük faydalar sağlamasının birkaç nedenini paylaşacağım.

Başkalarından Öğrenme, Kendi Öğreniminizden Daha Kolaydır

Diğerlerinden - özellikle de hata alanında- öğrenmek çok daha kolay - kendi başına yapmakta ısrar etmektir. Ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar ve diğerleri gibi yoldan geçenlerin akıllıca tavsiyesine kulak vermeye istekli iseniz, aynı hatalardan kaçınmak için ne yapmanız gerektiğini bilerek faydalanabilirsiniz.

Bu gerçek bana 1 Korintliler kitabından bir İncil ayetini hatırlatıyor. 10. Bölümde, 11. ayette Pavlus, insanları günahın tehlikelerine öğretir. İçinde, Tanrı'ya karşı günah işleyenlerin ve takip eden yıkımın Eski Ahit hikayelerinden bahsetti:

“Şimdi bu şeyler bizim örneklerimiz oldu. niyetine Kötü şeylerden sonra da yalan söylememeliyiz. ”

Pavlus, Corinthians'a başkalarının hatalarından ders çıkarmak için öğretmeye çalışıyordu ve kendi başlarına yapamadıkları için, kuralların kırılmasının getirdiği sıkıntıdan kurtulabiliyorlardı.

Küçük kardeşim 4 yaşındayken, annem oturma odasına ütü yapıyordu; O, odadan ayrılmak zorunda kaldı, o yüzden ütüne dokunmaman için küçük kardeşime (bana talimat vermemeye gerek yok - iyi huylu bir çocuktum) emretti. Anne, daha yaşlı ve bilge olan, ütünün sıcak olduğunu ve acıya neden olabileceğini zaten biliyordu - o dersi almıştı. Ancak odadan çıktığı anda, Greg ayağa kalktı ve elini demirin üzerine koydu. Ütünün gerçekten sıcak olup olmadığını öğrenmek için günaha karşı koyamadı! Küçük kardeşin hala bu güne kadar elinde bir yara izi var, yaklaşık 40 yıl sonra. Greg'in öğrendiği gibi, başkalarından öğrenmek kendi başınıza öğrenmekten kesinlikle daha kolay. Neyse ki, başkalarının hatalarından öğrenirken yaşla daha iyi anlaştı. 🙂

Başkalarından Öğrenme Zaman Kazandırır

Başkalarından öğrenmek, herhangi bir yardım almadan kendi başınıza bir şeyler öğrenmek zorunda kalmaktan çok muazzam bir zaman tasarrufudır. Kocam, tam bir deneyim kazanmadığı için, onlarca zaman ve paranın karşılığını bize kazandıran düzinelerce ev onarımı yaptı. Bu onarımları yapmayı öğrenmek günlerce sürebilirdi ve bazen haftalar sıfırdan başlamıştı ve bunları tamamlamak için bir yol bulmaya başladılar. Ancak Rick, onarım projelerine başlamadan önce YouTube'da eğitici videolar izleyerek zaman kazandı. Başkalarından bu şekilde öğrenerek, süreçlerini taklit edebildi ve ailemizi ve paramızı kurtardı.

Başkalarından Öğrenmeyi Seçme Bizi Kurtarır

Hiç çay içmeyi reddeden biriyle tanıştın mı? Çaylaşmayı reddeden biri genellikle gururla uğraşır. Sağlıksız gurur bizi herşeyi bilmediğimizi kabul etmekten utanmaz. gerek Neyin öğretildiğini bilmek. Ancak, alçakgönüllü kalmak ve başkalarından öğrenmeye istekli ve açık olmak için seçim yapmak, bizi çaylak ve esnek tutmaya yardımcı olur. Süzülebilir ve esnek kalmak, yolumuza gelen yeni fırsatları benimsemeye hazır olmamızı sağlar.

Benim düşünceme göre, herkesin bir akıl hocasına ihtiyacı vardır ve mentorların hayatlarına katılabileceği bilgiden faydalanabilirler. Başkalarından öğrenmenin armağanından yararlanmayı ve bu süreçte hayatınızı geliştirmeyi seçin.

Başkalarından öğrenirken değer görüyor musunuz? Hayatında en sevdiğin akıl hocası kim?

Videoyu izle: YABANCI DİL ÖĞRENİRKEN YAPILAN 5 HATA

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri
Maliye

Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri

Bu hafta Sally P.'den bir soru aldım. Diyor ki: 32 yaşındayım, serbest meslek sahibi ve yılda 400.000 dolar kazanıyorum. Bir ev satın almak için 100.000 dolar biriktirdim ama bir apartman dairesine indirilmek üzere toplam 200.000 dolar tasarruf edene kadar beklemek istiyorum. Para şu an için yüksek getirili bir tasarruf hesabında oturuyor. Emeklilik hesabım yok ve kefalet için para biriktirmeye ek olarak bir tane de para yatırmam gerekip gerekmediğini merak ediyorum.
Devamını Oku
Ortalama Borç Ödeme Öyküsü Değil
Maliye

Ortalama Borç Ödeme Öyküsü Değil

Bir yıldan uzun bir süredir kişisel finans topluluğuna blog yazdıktan sonra, borç yolculuk hikayelerinin adil payını kesinlikle gördüm. Öyleyse, borç maaş hikayem hakkında yazmam istendiğinde biraz şaşırdım. Kesinlikle okuduğum tipik hikayeye sahip değilim, ama yine de borç blogcuları ile kesinlikle alakalıyım.
Devamını Oku
Broke People'ın 5 Alışkanlığı
Maliye

Broke People'ın 5 Alışkanlığı

Websters Dictionary'e göre, “kırdı” kelimesi parasız anlamına gelir. Talihsizlik nedeniyle parası olmayan insanlar olsa da, alışkanlıkları nedeniyle kırılan birçok insan var. Burada, bir gün zengin olmak istiyorsanız, kaçınmanız gereken beş alışkanlık vardır: 1. Kendilerini diğer kırılan insanlarla çevreliyorlar Eğer kırılmaktan vazgeçmek istiyorsanız, başarılı olan insanların etrafında takılmaya başlamalısınız.
Devamını Oku
13 En İyi Drop Shipping Tedarikçiler
Maliye

13 En İyi Drop Shipping Tedarikçiler

Dolayısıyla, çevrimiçi bir şey satmak istiyorsunuz, ancak envanteriniz için depolama alanınız veya satılan her bir öğenin gönderilme zamanı yok. Damla nakliye tedarikçileri girin. Damla nakliye ile, ürünü fiziksel ürüne dokunmak zorunda kalmadan çevrimiçi satıyorsunuz. Ayrıca, alıcıyı bir tedarikçi ile bağlayarak her satıştan bir komisyon kazanırsınız.
Devamını Oku