Maliye

Başkalarından Öğrenmenin Yararları

Hayatımızın yolculuğunu yürüttüğümüzde, öğrenmeye gelince temel olarak iki seçeneğimiz var: Kendi başımızdan öğrenebilir veya başkalarından öğrenebiliriz. Kendi kendinize öğrenmek iyi bir şeydir ve ben kendimi öğretmiş bir eğitimi hayatın birçok alanında özendiririm; Bununla birlikte, başkalarından öğrenmenin ve hayatınızda akıl hocalığı seçmenin birçok yararı vardır. Kendi başınıza öğrenmek zor bir iş olabilir ve çoğu zaman insanlar bir hedefe doğru ilerlerken, tekerleğe gerek duymadıklarında tekerleği yeniden icat etmek için zaman ayırırlar. Bu, başkalarından öğrenmenin çok yararlı olabileceği yerdir. Bazen tekerleği yeniden icat etmek iyidir - diğer zamanlarda değil. Bugün, başkalarından öğrenmenin, kişinin büyüme ve üretkenliğine çok büyük faydalar sağlamasının birkaç nedenini paylaşacağım.

Başkalarından Öğrenme, Kendi Öğreniminizden Daha Kolaydır

Diğerlerinden - özellikle de hata alanında- öğrenmek çok daha kolay - kendi başına yapmakta ısrar etmektir. Ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar ve diğerleri gibi yoldan geçenlerin akıllıca tavsiyesine kulak vermeye istekli iseniz, aynı hatalardan kaçınmak için ne yapmanız gerektiğini bilerek faydalanabilirsiniz.

Bu gerçek bana 1 Korintliler kitabından bir İncil ayetini hatırlatıyor. 10. Bölümde, 11. ayette Pavlus, insanları günahın tehlikelerine öğretir. İçinde, Tanrı'ya karşı günah işleyenlerin ve takip eden yıkımın Eski Ahit hikayelerinden bahsetti:

“Şimdi bu şeyler bizim örneklerimiz oldu. niyetine Kötü şeylerden sonra da yalan söylememeliyiz. ”

Pavlus, Corinthians'a başkalarının hatalarından ders çıkarmak için öğretmeye çalışıyordu ve kendi başlarına yapamadıkları için, kuralların kırılmasının getirdiği sıkıntıdan kurtulabiliyorlardı.

Küçük kardeşim 4 yaşındayken, annem oturma odasına ütü yapıyordu; O, odadan ayrılmak zorunda kaldı, o yüzden ütüne dokunmaman için küçük kardeşime (bana talimat vermemeye gerek yok - iyi huylu bir çocuktum) emretti. Anne, daha yaşlı ve bilge olan, ütünün sıcak olduğunu ve acıya neden olabileceğini zaten biliyordu - o dersi almıştı. Ancak odadan çıktığı anda, Greg ayağa kalktı ve elini demirin üzerine koydu. Ütünün gerçekten sıcak olup olmadığını öğrenmek için günaha karşı koyamadı! Küçük kardeşin hala bu güne kadar elinde bir yara izi var, yaklaşık 40 yıl sonra. Greg'in öğrendiği gibi, başkalarından öğrenmek kendi başınıza öğrenmekten kesinlikle daha kolay. Neyse ki, başkalarının hatalarından öğrenirken yaşla daha iyi anlaştı. 🙂

Başkalarından Öğrenme Zaman Kazandırır

Başkalarından öğrenmek, herhangi bir yardım almadan kendi başınıza bir şeyler öğrenmek zorunda kalmaktan çok muazzam bir zaman tasarrufudır. Kocam, tam bir deneyim kazanmadığı için, onlarca zaman ve paranın karşılığını bize kazandıran düzinelerce ev onarımı yaptı. Bu onarımları yapmayı öğrenmek günlerce sürebilirdi ve bazen haftalar sıfırdan başlamıştı ve bunları tamamlamak için bir yol bulmaya başladılar. Ancak Rick, onarım projelerine başlamadan önce YouTube'da eğitici videolar izleyerek zaman kazandı. Başkalarından bu şekilde öğrenerek, süreçlerini taklit edebildi ve ailemizi ve paramızı kurtardı.

Başkalarından Öğrenmeyi Seçme Bizi Kurtarır

Hiç çay içmeyi reddeden biriyle tanıştın mı? Çaylaşmayı reddeden biri genellikle gururla uğraşır. Sağlıksız gurur bizi herşeyi bilmediğimizi kabul etmekten utanmaz. gerek Neyin öğretildiğini bilmek. Ancak, alçakgönüllü kalmak ve başkalarından öğrenmeye istekli ve açık olmak için seçim yapmak, bizi çaylak ve esnek tutmaya yardımcı olur. Süzülebilir ve esnek kalmak, yolumuza gelen yeni fırsatları benimsemeye hazır olmamızı sağlar.

Benim düşünceme göre, herkesin bir akıl hocasına ihtiyacı vardır ve mentorların hayatlarına katılabileceği bilgiden faydalanabilirler. Başkalarından öğrenmenin armağanından yararlanmayı ve bu süreçte hayatınızı geliştirmeyi seçin.

Başkalarından öğrenirken değer görüyor musunuz? Hayatında en sevdiğin akıl hocası kim?

Videoyu izle: YABANCI DİL ÖĞRENİRKEN YAPILAN 5 HATA

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Medicare Ek Planını Anlama C
Maliye

Medicare Ek Planını Anlama C

Sağlık sigortası, özellikle Medicare söz konusu olduğunda sürekli olarak değişmektedir. Kapsama ve miktar kafa karıştırıcı olabilir, ancak ihtiyacınız olan mükemmel sağlık hizmetlerini almanız önemlidir. Medicare, milyonlarca yaşlıyı özel bir sigorta şirketi aracılığıyla karşılayamayacakları sağlık sigortası yardımına yardımcı olan mükemmel bir hükümet programıdır.
Devamını Oku
Marketlerde Tasarruf Sağlamanın 8 Yaratıcı Yolu
Maliye

Marketlerde Tasarruf Sağlamanın 8 Yaratıcı Yolu

Bereketlilik alanında insanları yönlendirirken, en çok para atıklarını gördüğüm yerlerden biri de market harcamaları alanında. Frugal Farmer ailesinde, altı ailemiz için market bütçemizi ayda en fazla 400 $ tutuyoruz. Ama her zaman böyle değildi. Maliyemizin karmaşasıyla ilgili büyük açığa çıkmadan önce, ayda bir ayda 1000 dolara yakın harcama yapıyorduk.
Devamını Oku
MySurvey İncelemesi
Maliye

MySurvey İncelemesi

İnternet sayesinde, kanepenizin rahatlığını bırakmak zorunda kalmadan, ekstra para kazanabileceğiniz yüzlerce ve yüzlerce farklı yol var. Yan tarafta biraz fazladan para kazanmak istiyorsanız, sizin için uygun bir yer bulmanız önemlidir. Bazıları Etsy'de bir şeyler satmak isterken, diğerleri bir sanal asistan olacak.
Devamını Oku
Ödünç Verme Kulübü Şikayetleri
Maliye

Ödünç Verme Kulübü Şikayetleri

Öncelikle, bir yatırımcı olarak Lending Club ile mükemmel bir deneyime sahip olduğumu söyleyeyim. İlişkilerim ve onlarla olan deneyimim çok olumlu geçti. Ancak, herkesin siteyle böyle hoş değişimler yapmadığının farkındayım. Hem olumlu hem de olumsuz bir açıdan çeşitli finansal hizmet sağlayıcılarının gözden geçirilmesi amacıyla, özellikle bu gözden geçirme Kulübü şikayetlerine odaklanıyorum.
Devamını Oku