Maliye

24 Fun At-Home Tarih Gecesi Fikirleri

Kal─▒c─▒ bir ili┼čkinin s─▒rr─▒ tutarl─▒ bir ileti┼čim oldu─čunu söylüyorlar. Ya da geceler miydi?

Özellikle di─čer i┼činizle, çocuklarla, i┼člerle ve ya┼čamla u─čra┼čmakla me┼čguldünüz. Ancak ili┼čkinin sonlanmas─▒n─▒ istiyorsan─▒z, e┼činizle ba─člant─▒ kurmak ve ba─člant─▒ kurmak için zaman ay─▒rmak bir zorunluluktur.

Bir sonraki bulu┼čmaya al─▒┼čkanl─▒k yapmadan önce, gece vakti ile ilgili fikirlere dalmadan önce, neden özel biriyle ba─člant─▒ kurup zaman geçirmeniz için daha fazla yol arad─▒─č─▒n─▒z─▒ dü┼čünün.

Bu, sa─čl─▒kl─▒, sevgi dolu ili┼čkinizi geli┼čtirmek için yeni ve yarat─▒c─▒ yollarla tek ba┼č─▒n─▒za zaman geçirmenin yollar─▒n─▒ arad─▒─č─▒n─▒z için mi?

Yoksa bozuk bir ili┼čkiyi tamir etmenin yollar─▒n─▒ arad─▒─č─▒n─▒z için mi? E┼činizde bulunmayan e┼činizle daha derin sorunlar ya┼č─▒yorsan─▒z, tarih geceleri yard─▒mc─▒ olmayacakt─▒r. Belki de çiftler terapisi ya da evlilik dan─▒┼čman─▒ ba┼člamak için daha iyi bir yer olabilir.

Mutlu çiftlerin ne yapt─▒─č─▒n─▒ ö─črenerek ili┼čkinizi de─čerlendirmenin yararl─▒ olaca─č─▒n─▒ dü┼čündüm. Bu unsurlar─▒ tarih gece planlamas─▒na ek olarak birle┼čtirmek, e┼činizle ayn─▒ sayfaya gitmenin ve birlikte vakit geçirmenin daha istekli olmas─▒n─▒n sa─člam yollar─▒ndan biridir.

Birlikte 5 ┼čey daha mutlu çiftler

Ara┼čt─▒rman─▒n, daha mutlu olma e─čilimi olan çiftler hakk─▒nda söyledi─či ┼čey budur. Bu da bo┼čanma ya da ayr─▒lmamalar─▒ anlam─▒na gelir ve bu da uzun mesafe için vard─▒r.

1. Ev E┼čyalar─▒n─▒ Payla┼č─▒yorlar

Yemek yapmay─▒ ya da çöpü att─▒─č─▒n için arkada┼č─▒na hiç üzülmemi┼č gibisin. Pew Research'ten yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, ili┼čkilerinden memnun olan çiftlerin yüzde 56's─▒n─▒n ev i┼člerini payla┼čt─▒klar─▒n─▒ gösterdi─čini gösterdi.

─░┼člerin ne yap─▒lmas─▒ gerekti─či konusunda daha ak─▒c─▒ konu┼čan çiftler en mutlu olma e─čilimindeydiler. Bu, belirli bir görevi yerine getirmenin daha iyi oldu─ču konusunda daha rahat ve do─čal olduklar─▒ anlam─▒na gelir. Öte yandan, 50/50 e┼čit bir hanehalk─▒ i┼či beklemekte olan ve kat─▒ olan çiftler en az mutlu olma e─čilimindeydi.

2. Finans ile Ayn─▒ Sayfadalar

Çiftlerin kavga etti─či en büyük iki ┼čey seks ve parad─▒r.

Etkili para yönetimi, her iki ki┼činin de paran─▒n nereye gitti─či ve nas─▒l kurtar─▒ld─▒─č─▒na dair ayn─▒ sayfada olmas─▒ gerekti─či anlam─▒na gelir. Baz─▒ para al─▒┼čkanl─▒klar─▒ nas─▒l büyüdü─čünüzden ve ki┼čili─činizin neye benzedi─činden olu┼čur, bu nedenle e┼činiz tam z─▒dd─▒ysa, kafa kafaya kadar kolay olur.

Sadece bu de─čil, ili┼čkideki adamsan─▒z ve past─▒rmay─▒ eve getirmiyorsan─▒z, çal─▒┼čmalar bunun potansiyel bir sorun olabilece─čini gösteriyor.

Pew Research'ten yap─▒lan bir ankette, yüzde 71'inin, bir erke─čin finansal olarak iyi bir e┼č veya ortak olarak görülmesi için bir aileyi destekleyebilmesinin çok önemli oldu─čunu ifade etti─čini belirtti.

Ayn─▒ para de─čerlerini payla┼čan ve sürekli olarak di─čer ki┼čiyi mali olarak anlayan ve güvendi─či çiftler, birlikte kalma konusunda daha güçlü bir e─čilim gösterdi.

3. Kendi Arkada┼člar─▒n─▒ Sahipler

Her uyan─▒k an─▒ birlikte geçirmek isteyen bir çiftle tan─▒┼čmad─▒m.

Facebook ve Cornell Üniversitesi, 1.3 milyon kullan─▒c─▒y─▒ analiz eden kapsaml─▒ bir çal─▒┼čma yay─▒nlad─▒ ve kendi grup arkada┼člar─▒na sahip olan çiftlerin ayr─▒lma olas─▒l─▒─č─▒n─▒n yüzde 50 daha az oldu─ču sonucuna vard─▒.

Benim dü┼čünceme göre, bu durum, her bireyin kendi sosyal çevre a─č─▒na bir ortak ya da e┼čleri d─▒┼č─▒ndaki ki┼čilerle ba─člant─▒ kurma yolu olarak girebilece─činden, bu çok anlam ifade ediyor.

Tam tersine, arkada┼č çevresinin dengesiz oldu─ču çiftleri bilirim, yani bir ki┼činin çok fazla arkada┼č─▒ vard─▒r, di─čer ki┼či çok az veya hiç yoktur. Bu bazen küskünlü─če veya suçlamaya neden olabilir.

Facebook çal─▒┼čmas─▒, çiftlerin birlikte kalmas─▒ için en iyi senaryoyu ortak bir arkada┼č çevresini payla┼čt─▒klar─▒nda söylüyor. ek olarak kendi grup arkada┼člar─▒na sahip olmak.

4. En Az Bir Haftada Bir Aradalar

Böyle olaca─č─▒n─▒ biliyordun. Samimiyet bu listede yer al─▒yor ve bir çal─▒┼čma, haftada bir kez ve ayda bir kez cinsel s─▒kl─▒─č─▒n─▒z─▒ art─▒rman─▒n mutluluk düzeylerinin y─▒lda fazladan 50.000 dolar kazanmas─▒na neden olabilece─čini gösterdi.

Pew çal─▒┼čmas─▒na göre, insanlar─▒n yüzde 61'i tatmin edici bir cinsel ya┼čam─▒n ba┼čar─▒l─▒ bir evlilik ya da ili┼čki için çok önemli oldu─čuna inan─▒yordu.

5. Birbirlerinin Ba┼čar─▒lar─▒n─▒ Kutlarlar

Bu sa─čduyuya benziyor, ama bazen k─▒skançl─▒k ya da rekabet bir ili┼čkide gerilime neden oluyor.

E┼činize hak ettikleri ilgiyi ve övgüyü vermek çok önemlidir. Asl─▒nda, hayat─▒n─▒zda neler olup bitti─čini önemsedi─činizi söylüyorsunuz.

Ki┼čilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi'nde yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmada, e┼činin ba┼čar─▒lar─▒n─▒ gerçek bir ┼čekilde kutlayan çiftlerin, kendileri gibi sanki bir ili┼čkide daha fazla tatmin oldu─čunu iddia ettikleri görülmü┼čtür.

24 Tarih Gece Fikirleri Evden Yapabilirsiniz

Bu listedeki tarih gece fikirleri ili┼čkinizi geli┼čtirmeye yöneliktir ve bunu yapmak için çok say─▒da ileti┼čim içerir. Bu nedenle, film gecesi maratonlar─▒ ve bölgeleri d─▒┼čar─▒da b─▒rakmay─▒ içeren faaliyetlerimden ayr─▒l─▒yorum çünkü aç─▒kças─▒, haftan─▒n herhangi bir gecesini yapabilir ve ÔÇťtarihÔÇŁ etiketini üstüne atars─▒n─▒z. Hulu'yu izlemek rahatlat─▒c─▒d─▒r ama bir çift olarak ne kazanacaks─▒n─▒z?

Bu tarihlerdeki gece fikirleri çok say─▒da etkile┼čimi, ileti┼čimi içerir ve ucuz bir ┼čekilde yap─▒labilir.

Birlikte vakit geçirmek sadece var olmak ve ortak bir deneyime sahip olmakt─▒r. Aktivite internet içermiyorsa, elektronik cihazlar─▒n─▒z─▒ ç─▒karmaya çal─▒┼č─▒n.

Umar─▒m e─členirÔÇŽ ya da seksi ya da ikisi birden!

─░leti┼čim Ba┼člat─▒c─▒lar─▒

1. Kova Listelerinizi Birlikte Yazma

Bu fikri çok seviyorum.

Günlük ya┼čam─▒n me┼čguliyeti bazen çok geç olmadan neyi ba┼čarmak istedi─činizi dü┼čünmek ve durmak için zorla┼čt─▒rabilir.

5-10 kova listesi ile gelin ve e┼činizle payla┼č─▒n. Bir göz aç─▒c─▒ olabilir - özellikle de daha önce hiç konu┼čmam─▒┼čsan─▒z ve önemli di─čerleriniz hakk─▒nda yeni bir ┼čeyler ö─črenmek için anlaml─▒ bir yoldur.

2. Bir Bellek Kayd─▒rma Çubu─čuna gidin

Tan─▒d─▒─č─▒m ço─ču ki┼či gibiyseniz, muhtemelen eski foto─čraflar─▒n─▒za s─▒k s─▒k bakmaya zaman ay─▒rmazs─▒n─▒z.

Bu eski foto─čraflar─▒ temizleyin veya dizüstü bilgisayar─▒n─▒z─▒ TV'nize aktar─▒n ve dü─čmelerinizde dü─čün, ni┼čan veya e─členceli seyahat maceran─▒zdan oyun oynay─▒n.

┼×arap ve iyi yemekleri unutma!

3. Bir Sonraki Tatilinizi Planlay─▒n

Siz ve partnerinizin ne kadar zevk ald─▒─č─▒na ba─čl─▒ olarak, bu keyifli veya s─▒k─▒c─▒ olabilir.

Herhangi bir tatiliniz yoksa, sadece seyahat ederken hayal etti─činiz yerlerden, oradayken ne yapmak istedi─činizden ve neden bahsedebilirsiniz. Bu ayr─▒ca, kepçe listesi tart─▒┼čman─▒z─▒n bir parças─▒ olabilir.

4. Birbirinizi Yaz─▒n Te┼čekkür Mektuplar─▒

Sevgili e┼činiz hakk─▒nda en çok neleri takdir etti─činiz hakk─▒nda bir mektup yaz─▒n.

Belki de adam─▒n bu hafta çocuklarla ilgilenmek için gerçekten çok h─▒zland─▒rd─▒ ve fark ettin. Belki de arkada┼č─▒n─▒n hafta sonundaki lezzetli tavuk yeme─činin övgülerini söylemek istersiniz.

Bu sadece sizin ba─č─▒n─▒z─▒ güçlendirmekle kalmaz, ayn─▒ zamanda her gün sizin veya aileniz için yapt─▒klar─▒ küçük ┼čeyleri farketti─činizi gösterir.

5. Birlikte Dergi

Bunun nas─▒l göründü─čünü anlayabiliyordum, ancak yazman─▒n gerçek sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ gerçekten geli┼čtirdi─čini gösteren bilimsel kan─▒tlar var. Journaling, ba─č─▒┼č─▒kl─▒k hücrelerini güçlendirir ve ast─▒m ve romatoid artrit semptomlar─▒n─▒ azalt─▒r.

Dü┼čüncelerinizi yazmak, sol beyninize - analitik olan ve dü┼čüncelerinizi ve duygular─▒n─▒z─▒ netle┼čtirmenize, kendinizi daha iyi anlaman─▒za, stresi azaltman─▒za ve sorunlar─▒ daha kolay çözmenize izin verir.

K─▒sacas─▒, günlük kayd─▒ bilinçlendirme kaslar─▒n─▒z─▒ güçlendirmenize yard─▒mc─▒ olan bir araçt─▒r. S─▒k s─▒k stresli anlar ya┼čarsan─▒z veya s─▒k s─▒k sava┼č─▒rsan─▒z, bu sizin ve e┼činiz için faydal─▒ olabilir.

Ba┼člamak için birkaç yol vard─▒r. Günlük olarak on dakika yazabilir ve günlü─čüne a┼ča─č─▒dakileri yapabilirsiniz:

 • Gün boyunca kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒n─▒z zorluklar
 • Onlar hakk─▒nda ne hissettin?
 • Durumu nas─▒l ele ald─▒n?
 • Ö─črendi─čin her ┼čey

Daha sonra, gece gecesi, hafta sonlar─▒n─▒ öne ç─▒karabilir ve tart─▒┼čabilirsiniz.

Bir dergide yazman─▒n gerçek kurallar─▒ yoktur. Mesele, dü┼čüncelerinizi a┼ča─č─▒ çekmek, böylece öz fark─▒ndal─▒─č─▒n─▒z─▒ geli┼čtirebilmeniz, kendinizi geli┼čtirebilmeniz ve ili┼čkiniz hakk─▒nda bilgi sahibi olman─▒z.

6. ─░ç Çocu─čunuza Söyleyin ve Dokunun

En sevdi─činiz çocuk etkinlikleri veya en sevdi─činiz an─▒lar─▒n─▒z hakk─▒nda konu┼čun.

Belki de annenle yulaf ezmeli kurabiye yapmay─▒ seversin çünkü annen her zaman küçükken çal─▒┼č─▒yordu. Ya da belki do─čum günlerini kutlamak için arka bahçede barbekü ve toplant─▒lar─▒ hat─▒rl─▒yorsunuz.

Bir listeyi yaz─▒n ve kendi çocuklar─▒n─▒z için benzer an─▒lar─▒ yeniden olu┼čturabilirsiniz (e─čer varsa) ya da deneyimini partnerinizle payla┼čabilirsiniz.

7. Bir ┼×iir Yaz

Seninle dolu a┼čk roman─▒ roman─▒ gitmeden, bu kutu gerçekçi bir ┼čekilde yap─▒lmal─▒d─▒r.

─░ç ┼čaire dokunman─▒za gerek yok, bunu basit tutabilirsiniz. ─░lkokulda yapt─▒─č─▒n─▒z ┼čiirleri dü┼čünün:

Arkada┼člar─▒n─▒zla ilgili en çok sevdi─činiz ┼čeyleri ifade etmek veya en sevdi─činiz haf─▒zan─▒z─▒ bir haiku yazmak için arkada┼č─▒n─▒z─▒n ad─▒n─▒n ilk harflerini kullan─▒n.

8. Yeni Bir ┼×ey Ö─črenin

Konfor alan─▒n─▒zdan ç─▒k─▒n ve yeni ileti┼čim hatlar─▒ açmak ve yeni bir deneyim yaratmak için birlikte bir ┼čeyler ö─črenmek.

Bunlar birlikte deneyebilece─činiz yeni ┼čeylerdir (yemek tarifleri için YouTube'un avantajlar─▒ndan yararlan─▒n):

 • Bir oyun (video oyunu, masa oyunu)
 • Bir tatl─▒ tarifi: zaman─▒n tarifi için malzemeler al─▒n
 • Belirli bir etnik ak┼čam yeme─či: belki de seyahat etti─činiz en sevdi─činiz yer Tayland'd─▒ - bu yüzden lezzetli bir körili yemek haz─▒rlay─▒n ve Tayland'da dola┼čan mutlu anlar─▒ hat─▒rlay─▒n!

9. Arkada┼č─▒n Yeni Bir ┼×ey Ö─čret

Kuyumculuk ya da dans etmede v─▒z─▒ldar m─▒s─▒n─▒z?

Yeni bir ┼čeyler nas─▒l yapaca─č─▒n─▒z─▒ di─čer önemli ö─čretin. Her insan bir ö─črenciye ö─čretme ve ö─črenci olma ┼čans─▒ yakalamal─▒d─▒r.

10. Daha Fazla Oynar m─▒s─▒n─▒z?

Bu oyunda siyaset, spor, romantizm ya da sadece brüt olan ┼čeyler gibi birçok varyasyon ve tema var. Rrrather 200.000'den fazla soru yöneltir. Bir kaç─▒n─▒ seç ve sor.

11. Çiftin Gerçekli─čini veya Cesaretini Oynat

Elbette, bu ilkokul arkada┼člar─▒n─▒zla oynad─▒─č─▒n─▒z bir pijama partisi oyunu, ama yine de di─čerlerinizle e─členceli olabilir.

Onu istedi─čin kadar seksi yapabilirsin!

12. En Sevdi─činiz Kart Oyunlar─▒n─▒ Oynay─▒n

Çocukken h─▒z oynamay─▒ hat─▒rl─▒yor musun? Ya da Deuces? Akvaryum bal─▒─č─▒?

Kart destenizi d─▒┼čar─▒ çekin ve en sevdi─činiz kart oyunlar─▒ndan birkaç tur oynay─▒n. Sen varken baz─▒ strip poker at─▒n.

13. Birlikte Bulmaca Yap─▒n

Bulmacalar─▒n─▒ oldukça ciddiye alan birkaç çift tan─▒yorum. Karma┼č─▒k bulmacalar─▒ bir araya getirmekten keyif ald─▒klar─▒n─▒, çünkü gün içinde gev┼čemelerine ve keyif ald─▒klar─▒ bir aktivite yaparken rahatlamaya yard─▒mc─▒ olduklar─▒n─▒ aç─▒klad─▒lar.

Sadece bu de─čil, beyninizi aktif olarak kullan─▒yorsunuz, ben ki┼čisel olarak televizyonun önünde veda etme gibi daha pasif bir ┼čey yapmay─▒ tercih ediyorum.

14. Bir Bulmaca Yap─▒n

Geçen Pazar gazetesini al─▒n ya da evinizin etraf─▒nda oturan eski bir dergi aç─▒n. Ayr─▒ca, çapraz bulmacalar─▒ online olarak da bulabilirsiniz, ancak ekran süresini s─▒n─▒rlamak için, bunu basarsan─▒z en iyisi olur.

15. Zaman Testine Sahip Oyunlar

Bu dökmeyen oyunlar çocuklar─▒n─▒z, arkada┼člar─▒n─▒z ve elbette e┼činizle birlikte oynanabilir. Baz─▒ aperatifler ve ┼čarap ile oyna.

 • ç─▒z─▒kt─▒rmak
 • hayat
 • Tekel

16. Piknik yap─▒n

Bir arka bahçeniz varsa, bir battaniyeye en sevdi─činiz piknik hediyelerinizin güzel bir yay─▒lmas─▒n─▒ sa─člay─▒n. Bir arka bahçeniz yoksa, bunu oturma odan─▒zda yapabilirsiniz. Baz─▒ müzikleri açmay─▒ unutma.

─░çindeki Sanatç─▒ya Dokunun

Bir projeyi birlikte yapmak, özellikle yarat─▒c─▒ türler de─čilseniz, bazen e─členceli olabilir.

17. Boya, Çiz veya Renk

Bir kâ─č─▒t al─▒n ve arkada┼č─▒n─▒z─▒ bir portföye çizin veya boyay─▒n. Herhangi bir sanat malzemeniz yoksa, yeti┼čkinler için ucuz boyama kitaplar─▒na göz at─▒n. Bunlar çok terapötik!

18. bir foto─čraf çekimi var

En son ne zaman beraber foto─čraf çektin? Tripodu kurun ve tarih gecenizi vurgulamak için birkaç foto─čraf çekin.

19. A┼čk Hikayenizi Kaydedin

Birbirinize videoya girdi─činizde, birbirinize nas─▒l tan─▒kl─▒k etti─činizi ve a┼č─▒k oldu─čunuza dair bir özet verdik.

Bu, gelecekteki çocuklar─▒n─▒za vermek, mevcut olanlar─▒n─▒zla payla┼čmak ya da sadece birbirinizle devam etmek ve ya┼čl─▒ ve gri oldu─čunuzda tekrar izlemek için harika bir video olabilir.

20. Oturma Odan─▒zda ┼×arap Bar─▒ Yap─▒n

Siz ve e┼činiz farkl─▒ ┼čaraplardan ho┼član─▒yorsan─▒z, çe┼čitli ülkelerden farkl─▒ türde ┼čaraplar al─▒n ve ┼čarap gecesi yap─▒n ve peynir ve meyve ile e┼čle┼čtirin.

Her ülkeden ┼čarap hakk─▒nda e─členceli ve ilginç bilgiler bulun.

21. Spa Ak┼čam─▒, Kimse?

Evinizde gecenizde biraz ┼č─▒mart─▒lmak isterseniz, a┼ča─č─▒dakileri deneyin:

 • Sürtünmeleri veya ayak losyonlar─▒n─▒ geri verin - hatta bir ad─▒m daha ileriye gitmek istiyorsan─▒z YouTube'a gidin ve ba┼čka türlü denemedi─činiz özel teknikleri ke┼čfedin.
 • Birlikte bir baloncuk banyo at─▒n
 • Çamur maskesi birlikte yapmak

22. ┼×ark─▒ ve Dans

┼×ark─▒ söylemekten ho┼član─▒yorsan─▒z, karaoke bar─▒ oturma odan─▒za getirmeyi deneyin.

Bir karaoke makinesine yat─▒r─▒m yapman─▒za gerek yok, sadece YouTube'a gidin ve karaoke kanallar─▒n─▒ aray─▒n.

23. Ak┼čam Yeme─či ve Romantik

Temelleri geri getirmek ve evde romantik bir ev yap─▒m─▒ (veya eve servis) ak┼čam yeme─či yemek ile yanl─▒┼č bir ┼čey yok.

Bir ki┼či genellikle yemek yaparsa, aç─▒n ve birlikte yemek yapmay─▒ deneyin. Masay─▒ mumlarla veya çiçeklerle ayarlay─▒n. Tarih gecesi!

24. Bir Tema Seç

Tarih gecenizi di─čer gecelerden ay─▒rt etmek için, ak┼čam için özel bir tema seçin.

Pek çok fikir de dahil olmak üzere yiyecek etraf─▒nda dönüyor:

 • Spor temal─▒: En sevdi─činiz spor tak─▒m─▒n─▒ (ya da en müthi┼č anlardan baz─▒lar─▒n─▒ YouTube) izleyin, baz─▒ kanatlar─▒ yiyin ve bira içmeyin
 • Ülke temal─▒: Seyahat etmeyi sevece─činiz birkaç yeri seçin ve en popüler yemeklerinden baz─▒lar─▒nda kendinizi ┼č─▒mart─▒n. Birbiriyle payla┼čmak için ülke hakk─▒nda birkaç trivia ve gerçekler seçin.
 • Kitap temal─▒: Kitaplar için bir sevgiyi payla┼č─▒rsan─▒z, en sevdi─činiz tüm zamanlar─▒n kitaplar─▒n─▒ seçin ve arkada┼č─▒n─▒za bu konuda neyin çok özel oldu─čunu söyleyin. Bir seviye daha almak istiyorsan─▒z, en sevdikleri kitab─▒ okuyun ve bir sonraki tarih gecesi için tart─▒┼čmaya haz─▒r olun.

Büyük Bir ─░li┼čki S─▒rr─▒ (ve Müthi┼č Tarih Geceleri)

─░yilik. Evet, bu o. ─░li┼čkileri boyunca iyilik gösteren çiftlerin mutlu bir ┼čekilde birlikte kalma olas─▒l─▒klar─▒ daha yüksekti.

ÔÇťEvlenme ─░┼čini Yapman─▒n 7 ─░lkesiÔÇŁ ve The Gottman Enstitüsü'nün sahibi gibi kitaplar─▒ yazan Profesör John Gottman, ili┼čki içindeki ortak nezaketin, çiftleri birbirine ba─člayan ┼čey oldu─čunu aç─▒klad─▒.

Niye ya? Günün sonunda, sevgiyi hissetmekle ilgili. Nezaket ve duygusal istikrar, memnuniyetin en önemli iki belirleyicisidir.

Nezaket, her insan─▒n kendini nas─▒l hissetti─čini, anlad─▒─č─▒n─▒ ve do─čruland─▒─č─▒n─▒ hissetmesine yard─▒mc─▒ olur. Nezaketiniz sadece e┼činizle de─čil, arkada┼člar─▒n─▒z, aileniz ve meslekta┼člar─▒n─▒zla ili┼čkinizin omurgas─▒ olsun.

Ayr─▒ ili┼čkileri y─▒rt─▒labilecek en kötü ┼čey

Nezaketin tam tersi, ortalama bir ┼čeydir ve Gottman'a göre, küçümseme ve bo┼čanmaya neden olan bir numaral─▒ faktör horlamad─▒r. Birbirlerini ele┼čtirmeye odaklanan çiftler, di─čer ki┼činin yapt─▒─č─▒ olumlu ┼čeylerin yüzde 50'sini gözden kaç─▒rma e─čilimindedir. Genel olarak, etraflar─▒ndaki olumsuzluklar─▒ görmeye e─čilimlidirler.

Küfür bazen küskünle┼čebilir ve insanlar─▒n sessizli─če geri çekilmesine neden olabilir. E┼čini tarafs─▒z olarak (yani so─čuk omuz ya da sessiz tedaviyi vererek) görmezden gelen ki┼čiler, e┼člerini kendilerini geçerlili─čini yitirmi┼č ve görünmez k─▒larak ili┼čkilere zarar verir. Di─čer insan─▒n ne kadar yanl─▒┼č oldu─ču önemli de─čil, onlar─▒ bu tür cezalara tabi tutmak, onlar─▒ sadece de─čersiz veya k─▒zg─▒n hissettirecektir.

─░li┼čkinizi Nas─▒l Geli┼čtirece─činize Dair 3 ─░pucu

─░pucu 1: ─░yilik ve Takdir ile ─░stekleri Kar┼č─▒lama

Profesör Gottman, ÔÇťihaleÔÇŁ ad─▒ verilen çiftler aras─▒ndaki belirli bir etkile┼čim türünü anlat─▒yor. Teklif verme, gün boyunca partnerinizden küçük çapl─▒ ba─člant─▒ talepleri olu┼čturuyor.

─░┼č yerinde olan bir ┼čey hakk─▒nda yorum yapmak için renkli bahar çiçeklerine bakmak için pencereden d─▒┼čar─▒ bakmalar─▒n─▒ istemek bir ┼čey olabilir.

Di─čer e┼čin cevab─▒ kritiktir. Yan─▒t, duygu temelli olmal─▒, yani e┼činizin teklifini ele┼čtiri veya takdirle kar┼č─▒l─▒yor musunuz? ─░lgisizlik mi yoksa co┼čku mu?

Gottman, bo┼čanm─▒┼č olan çiftlerin sadece teklif verme etkile┼čimlerini sadece yüzde 33 oran─▒nda kulland─▒─č─▒n─▒ söylerken, birlikte kalan çiftler zaman─▒n yüzde 87'si için birbirlerine yöneldiler.

─░pucu 2: Nezaket Sabit Bir Özellik De─čil

Do─čdu─čun bir ┼čeyle nezaketini kar─▒┼čt─▒rmak kolayd─▒r, asl─▒nda, pratikte antrenman yapabilece─činiz ve geli┼čtirebilece─činiz bir beceri.

Bu ┼čekilde dü┼čündü─čünüzde, o kadar siyah ve beyaz de─čildir ve nas─▒l daha iyi olabilece─činize odaklanman─▒za odaklanman─▒z─▒ sa─člar.

Her gün e┼činizle pratik yap─▒n. Belki de o kadar basittir: ÔÇťGeçen gün i┼čten evinize döndü─čünüzü mutfaktan toparlamak için farkettim.Bunu yapt─▒─č─▒n─▒z için te┼čekkürler. ÔÇŁYa da yemek yaparken onlar─▒ mutfakta bir öpücük ve sar─▒lmakla kucaklayabilirsiniz.

Gerçekten oldu─ču Di─čer ki┼čiye ne kadar önem verdi─činizi ve buna ba─čl─▒ oldu─čunuzu belirten küçük, günlük etkile┼čimler hakk─▒nda.

─░yili─či bir yetenek olarak uygulad─▒─č─▒n─▒zda, kendinize hata yapmak için biraz rahatl─▒k verirsiniz, çünkü hiç kimse bunu çözemez. Hatalar tamamd─▒r çünkü onlardan ö─črenebilir ve bir dahaki sefere daha iyi nas─▒l yapabilece─činizi anlayabilirsiniz.

─░pucu 3: ─░┼č Orta─č─▒n─▒zda Her Zaman En ─░yisi Var

Partnerinizden çöpü ç─▒karmamak ya da i┼čten eve giderken 12 limonu almay─▒ unutmaktan dolay─▒ hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒na u─čramak kolayd─▒r. (Jennifer Breakton ve Vince Vaughn aras─▒ndaki ÔÇťThe BreakupÔÇŁ daki ÔÇťlimonÔÇŁ argüman─▒n─▒ hat─▒rl─▒yor musunuz?)

Sinirlenirsiniz ve iç sesiniz neden oldu─ču için alevleri ate┼čler: Çöpü ç─▒karmaktan nefret ediyor, ma─čazadan bir ┼čey almas─▒n─▒ istedi─čimde her zaman bir ┼čey unutuyor.

En kötüsünü üstlenmek ve partnerinizin olumsuz özelliklerinin tarihine odaklanmak yerine, bu anlat─▒y─▒ daha olumlu bir ┼čeyle de─či┼čtirmeyi deneyin. Her ┼čeyi o kadar ki┼čisel almad─▒─č─▒n─▒z zaman da yard─▒mc─▒ olur. Sadece bunu yapmak için bunu yapm─▒yor.

Belki de köpe─či bir yürüyü┼če ç─▒karmak için acele ediyordu ve köpe─čin evde i┼čemesini istemiyordu - çünkü çöpü atmamaktan daha da kötü. Ya da partneriniz i┼č ba┼č─▒nda uzun bir gün geçirdi ve zihinsel olarak k─▒zart─▒ld─▒ - ama hey, listenizdeki di─čer ┼čeylerin yüzde 95'ini almay─▒ ba┼čard─▒, yani gerçekten o büyük bir anla┼čma m─▒?

Nezaket + Tarih Geceleri = Kal─▒c─▒ ─░li┼čki

Tarih geceleri, ili┼čkiyi taze ve e─členceli tutman─▒n harika bir yoludur, ayn─▒ zamanda ileti┼čim kurman─▒n ve birlikte vakit geçirmenin yeni yollar─▒n─▒ da bulur.

─░yilik ve sevgi ile bir ili┼čki kurdu─čunuzda, sadece küçük rahats─▒zl─▒klar─▒n s─▒rr─▒n─▒ geri çekmesine izin vermezsiniz, ama e┼činizle güçlü bir ba─č kurmay─▒ ö─čreneceksiniz. Her ikiniz de, zaman─▒n s─▒nand─▒─č─▒ kal─▒c─▒ bir ili┼čkiye katlanmak için daha iyi haz─▒rlan─▒n.

Siz ve e┼činiz, nezaketi ili┼čkinizde nas─▒l canl─▒ tutuyorsunuz?

Videoyu izle: Cem Y─▒lmaz. Uyudun mu?

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

13 En ─░yi Drop Shipping Tedarik├žiler
Maliye

13 En ─░yi Drop Shipping Tedarik├žiler

Dolay─▒s─▒yla, ├ževrimi├ži bir ┼čey satmak istiyorsunuz, ancak envanteriniz i├žin depolama alan─▒n─▒z veya sat─▒lan her bir ├Â─čenin g├Ânderilme zaman─▒ yok. Damla nakliye tedarik├žileri girin. Damla nakliye ile, ├╝r├╝n├╝ fiziksel ├╝r├╝ne dokunmak zorunda kalmadan ├ževrimi├ži sat─▒yorsunuz. Ayr─▒ca, al─▒c─▒y─▒ bir tedarik├ži ile ba─člayarak her sat─▒┼čtan bir komisyon kazan─▒rs─▒n─▒z.
Devam─▒n─▒ Oku
Ya┼čam Plan─▒n─▒z─▒ Ki┼čiselle┼čtirmenin ├ľnemi
Maliye

Ya┼čam Plan─▒n─▒z─▒ Ki┼čiselle┼čtirmenin ├ľnemi

Fark─▒nda olsun ya da olmas─▒n, hepimiz bir ya┼čam plan─▒m─▒z olmal─▒. Tabii, hayat boyunca dola┼čabilir, asla nas─▒l ve nerede ya da nerede ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒z─▒ planlayamazs─▒n─▒z. Ya da paran─▒ nas─▒l y├Âneteceksin? Ama g├╝n├╝n sonunda, hayat─▒n─▒z─▒n nas─▒l g├Âr├╝nmesini istedi─činize dair bir plan olu┼čturmak daha mutlu bir ya┼čama yol a├žacakt─▒r.
Devam─▒n─▒ Oku
Ya┼č─▒na G├Âre Ortalama Emeklilik Tasarrufu - Tasarruflar─▒n─▒z Nas─▒l Y─▒─č─▒nlan─▒yor?
Maliye

Ya┼č─▒na G├Âre Ortalama Emeklilik Tasarrufu - Tasarruflar─▒n─▒z Nas─▒l Y─▒─č─▒nlan─▒yor?

K─▒├ž─▒n─▒ y─▒rtt─▒n, kaz─▒yarak, emeklilik hesaplar─▒na olabildi─čince tasarruf etmeye ├žal─▒┼čt─▒n, ama asla yeterli hissetmiyorsun. Para, i┼č arkada┼člar─▒n─▒z─▒n ├žo─čunun ne kadar tasarruf ettiklerini (ya da ne kadar isterlerse) a├žacaklar─▒n─▒ hissetmedikleri bir tabu meselesidir. asl─▒nda bir g├╝n emekli basketbol sahas─▒.
Devam─▒n─▒ Oku