">
Maliye

Bir Öğretmen, Borçta 102.000 Dolardan Kurtulmak İçin Nasıl Eğitildi?

Bize biraz kendinden bahset

Benim adım Ruth ve kocam (DH) ve üç kızımızın ikisi ile yaşıyorum. En büyüğümüz büyüdü ve yuvayı uçurdu. Lise öğretmeni olarak çalışıyorum ve kocam ev işlerini yürütüyor.

En yüksek borcunuz neydi? Bu borç ne türden oluşuyordu?

İlk başta teminatsız 102.200 dolarlık borcumuzu çok bilinçsiz bir şekilde satın aldık. Borçlarımız, otomobillerimiz, mobilyalarımız, bazı seyahatlerimiz, yemek yerlerimiz, çeşitli tüketici alımları ve ipotek borçlarını aldığımız gibi göz kırpmadığımız kültürümüzde normale döndü. Borçlarımızla ilgili hiçbir stresimiz yoktu. Onları iyi bir şekilde taşıdık, aylık ödemeler açısından asgari ücretten daha fazlasını ödeyip, neredeyse hiç kredi kartlarımızda bir denge taşımadık.

DH, binyılın yüksek teknolojili büstü'sinden sonra profesyonel bir mühendis olarak kariyerinden vazgeçtiğinde işler stresli hale geldi. 5 yıldan beri, bir şirketin diğeri peşine düştüğü bir iş roller coaster'ına gidiyordu ve 2003 yılında yeni bir yöne ihtiyacı olan yolculuğa çıktı. Yoluna yerleşmesi 6 yıl sürdü ve 2009'da resmi olarak bir ev işi başlattı. İyi haber şu ki, bu büyük bir başarı oldu! Kötü haber şu ki, 6 yıllık aşırı düşük gelirinden sonra ve iş kurmaya dahil olan çok önemli harcamalar için kredi kullandıktan sonra, derin borcumuz vardı.

Borçlarımız:

Borç 1 ve 2: Her ikisi de arabalar için kredi hatları, DH'nin aldığı bir kurs ve saf bir köpek (Biliyorum, biliyorum.) - 21.400 $

Borç 3: İş için 1 kredi limiti - 80.800 ABD doları

O kadar borcunun olması ne hissetti?

DH'nin işi başladıktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca, tekrar katı bir hane gelirine sahip olmaktan çok mutlu olduk ve eski harcama alışkanlıklarımıza geri dönmeye başladık. Daha fazla yemek dışarı. Doğum günleri ve Noel için kızlarımız için pahalı hediyeler. Her 2 haftada bir ev temizlik hizmeti. Biraz seyahat. Yeni bir araba. Ama sadece doğru hissetmedim.

Bir arkadaşımın bir kitap CD'si bırakması için gelene kadar huzursuzluğumuzun kökenini belirleyemedik. Toplam Para MakeoverDave Ramsey tarafından. Borç! Rahatsızlığımıza neden olan borcumuzdu. Haziran 2012'de, dinledikten ve okuduktan bir ay sonra (evet, ikisini de yaptık) Ramsey'in finans özgürlüğü vizyonuyla birleşmiş olan DH ve I kitabı, borç yolculuğumuzun ilk adımını attı.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Borç # 1 ve Borç # 2'yi ödememiz altı ay süren ceylan yoğunluğunu aldı. İki en küçük borcumuzu bu kadar çabuk devirmemiz için inanılmaz derecede cesaretlendik! Borç # 3 ödemek için çok daha uzun sürdü - kesin olarak 30 ay ve iki hafta sürdü. Son ödemeyi, 13 Haziran 2015'te karşımıza aldık. Böylece toplamda, 36 ay ve 2 hafta içinde tüm ipotek dışı borçlarını ödedik. (Hala 128.000 $ 'lık bir ipotek borcumuz var).

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Eğer okumamız olmasaydı Toplam Para MakeoverBorç getirme misyonumuza asla başlamazdık. Bir şeylerin doğru olmadığının altını çizerek devam etmeye devam ederdik. Bu stres ve çatışmanın kaynağını, “normal” borcumuzun getirdiği kısıtlamalara karşı körleştirmeye devam edecektik. Geri döndük Toplam Para Makeover aylar içinde birçok kez - şimdi yıllar - ilk okuduğumuzdan beri. Dürüst, açık bir rehber olarak yeterince öneride bulunamıyorum - başımı kumdan çıkarmamı, gözümden gritleri yıkamayı ve ışığı görmemi sağlayan bir rehber. Bu ses aşırı mı geliyor? Değil. Temel kişisel finans bilgeliğimi reddettiğimde, DH'den çok daha fazlası, inatçıydı. Doğru yöne gitmem için küçük bir anlaşma değildi.

Borç kartopunu 18 ayda 52.000 dolar borç ödemek için kullandık!ÜCRETSİZ FORMU İNDİR

Borç Kartopu Formu


Borç Kartopu Formu'nu nereye göndermemi istersiniz?

Başarı! Şimdi aboneliğinizi onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

Ramsey'in kitabına eşit derecede önem veren, neredeyse günlük kişisel finans blogları okumam oldu. Borç ve finans, insanlarla tartıştığım konular değildi. Bütün hayatım boyunca - hatta ailemde büyüyor - bu konuları çevreleyen tabuyu hissettim. “Tüm paranı harcamayın” ve “Ödemenizin bir kısmını sakladığınızdan emin olun” gibi ortak finansal bilgelik, belirsiz ve sıkıcı görünüyordu - sadece engellediğim bir nag gibi. Ama bir kere borçsuz kalmaya istekli olduğum zaman, deneyimlerimi paylaşmak, benim için zorluk alanlarındaki anlayışları kazanmak, motive olmak ve ulaşmak istediğim hedeflere ulaşmak için başkalarının ne yaptığını öğrenmek istedim. PF blog topluluğu, bana önemli bir destek verdi. İnternete bağlanmak için borçtan kurtulmaya çalışan herkesi teşvik ediyorum. Sizinle konuşacak blogları ve mesajları bulun. Yorumlara ve tartışmalara katkıda bulunarak kendinizi oraya koyun. Böylelikle, kendi buharınızda yaptığınız zaman sahip olmadığınız bir hesap verebilirlik kazanırsınız.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Birçok! DH'nin değişken geliri ile, herhangi bir zaman için belirli bir tutarı ödeyebileceğimize dair bir kesinlik kazanmadık. Ayı ay olarak almamız gerekiyordu ve birkaç aydır, iş yavaşken, hiçbir geri ödeme yapılmadı. Sabit tutmak benim için zordu. İlerleyişimizin iniş çıkışları ile duygusal olarak yukarı çıkmak için çok eğlendim. Tüm bunlardan duygusal bir olgunluk kazandım.

Borçlarımızı ödemeye başlayana kadar değişken harcamaların nasıl olabileceğini asla fark etmedim. Sadece hane halkımızın masraflarıyla değil, DH'nin işi ile de ilgileniyoruz. Çok düzenli harcamalarla geçen aylara doğru yelken açtık. Ardından minibüsün tamire ihtiyacı var.Ya da çatıyı değiştirmenin zamanı ve bunu özenle kaydettiğimizde, köpeğimiz mesane taşları alır VE büyük şeker akçaağaç ağacımız arkadan tehlikeli bir şekilde dallarını düşürmeye başlar ve kesilmesi gerekir. Ihh! Çok sinir bozucu! Giderlerimizin değişen manzarasının farkındalığını kazandım ve yol boyunca çok fazla ihtiyaç duyulan sabırları geliştirdim.

Ayrıca, ikimiz arasında ya da çocuklarımızdan biri (özellikle de biri) arasında birçok çatışma örneği var. Ben doğuştan bir barışçıyım ve bu yüzden, “Enough zaten!” Diyerek sıkıntıyı durdurarak sık sık durdurmam için cazip geldi. Ne kadar para istiyorsun? İşte burada. ”Borçtan çıkmış bu yolculukla sağlıklı sınırlar oluşturmayı öğrendim.

Son olarak, hepimizin bildiği zor "dengenin" bu kadar önemli olduğunu vurmak için gerçekten çok uğraştım. Çok çalışmak mümkün mü? Evet! Bu ekstra gelirin tümü borç indiriminin asil sebebine doğru giderse bile. Dinlenmek ve eğlenmek için bir oda inşa etmek önemlidir - ek gelir için bir fırsat için “Hayır teşekkürler” demeniz anlamına gelse bile. İhtiyaç yerine isteklere harcamak bazen sorun olur mu? Tabii ki! Bizi tatmin etmeyen ve her zaman satın almak, satın almak, satın almak isteyen çeşitli etkileri sıralamak zorunda kaldık; Değer temelli harcamaları güven altına almak için gerçekten ne istediğimizi bulmak için derinden kazmak zorunda kaldık.

Her bir kişinin durumunun biricikliği göz önüne alındığında, denge ile ilgili tüm ilerleme sorusu, Frugal Farmer'ın Laurie Blank ve yakın zamanda başlattığı bir sitede ele alındı. Fruclassity'nin misyonu, insanlara finansal sağlık için kendi yollarını sıralarken destek ve güvenli bir alan sağlamaktır.

Bu senin evliliğini nasıl etkiledi?

DH ve ben her zamankinden daha iyi. Bunu peppy olmak için söylemiyorum; Bunu söylüyorum çünkü diğer insanlar, borcumuzdan çıkış yolculuğumuza başladığımızdan beri ilişkimizde daha mutlu ve daha güçlü göründüklerini fark ettiler. Fark etmedik bile. Ama mantıklı. DH ve ben, ortak bir görevde birleştiler ve kişisel finans, hayatın her yönüne ulaştığı için, hayatımızın her yönüne yakından bakmamızı sağladı. Sonuç? Daha iyi bir ilişki. Kim biliyordu?

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Bir öğretmen olarak, bir lise kütüphanesinde çalıştım ve DH işini yürütüyor. Borçtan çıkış yolculuğumuz başladığından beri ek gelir için yaz okulu okudum.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

İpotekli olmayan borcunu ödemekle ilgili neler hissettiğimi hala işleme alıyorum. Çok yeni! Belli bir hafiflik hissediyorum - bir ağırlık kaldırılmış gibi. Yeni bir özgürlük - imkanların genişlemesini hissediyorum. Daha büyük bir güven hissediyorum. Akıllıca davrandık! Ayrıca, finansal sağlığımızı talep etmek için benimsediğimiz tutumlu yaşam tarzına güçlü bir bağlılık duyuyorum. Her şey yolunda!

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

-Yalnız yapma! Gerçek hayatta kişisel finans hakkında anlamlı ve sürekli diyaloğa sahip olmak neredeyse imkânsız olsa da, bu desteği çevrimiçi ortamda bulmak mümkün. Bağlanın ve destekleyici insanlar şirketinde yolculuğunuza başlayın!

-Arızalarınızla yüzleşmeye hazır olun. Kişisel finans sadece parayla ilgili değildir. Uzun bir atışla değil. Sabırsızlığımı, inkarımı, duygusal olgunluğumu, çatışmaya olan ilgimi, dilediğim yıkıcı sınırları ve diğer pek çok kişisel eksikliğim üzerinde çalışmak zorunda kaldım. Sağlıksız gururunuzu bırakın ve kendiniz hakkında birkaç alçakgönüllülük gerçeğine hazır olun.

Gözlerini mali durumunuza açarak başlayın. Ne kadar kazanıyorsun? Ne kadar borcun var? İhtiyaçlarınız ne kadar harcıyorsunuz? İstediğinde mi? Borç-özgürlüğüne doğru ilk adımınızı atmadan önce bu sorulara cevap verebilmelisiniz. Nerede olduğunu bilmediğin sürece gitmek istediğin yere ulaşamazsın.

-Ayrıldım! Borç özgürlüğüne, uyanıklığa ve yeni bir farkındalığa doğru yaptığınız her seçim, pozitif dalgalanma etkisine sahip olacaktır. Parçalarının toplamından daha büyük bir etki. Zaman alır, ama bu sefer zaten geçecek. Bir kez, onunla hayatı değiştiren bir şey yapmanın muazzam memnuniyetine sahip olabilirsiniz. Göreyim seni!

Ruth ve onun hikayesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, blog'unu www.fruclassity.com adresinde ve www.prudencedebtfree.com adresinde bulabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: Umuda Kelepçe Vurulmaz

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Bu Milenyum, Üç Yılda 32.000 Dolarlık Borçtan Nasıl Ödeniyor?
Maliye

Bu Milenyum, Üç Yılda 32.000 Dolarlık Borçtan Nasıl Ödeniyor?

Bu haftaki borç başarı öyküsü için, milyonlarca yıl boyunca basit finans alanında uzmanlaşan bir motivasyon konuşmacısı, blog yazarı ve sözcü olan LaTisha Styles'i ağırlıyoruz. Onun hikayesinin sizi teşvik edip motive edeceğini biliyorum. Bize biraz kendinizden bahsedin: Ben de 30'lu yıllara dayanan bir blogcuyum, başkaları ve kendim için de başarı konusunda tutkulu davranıyorum.
Devamını Oku
Amazon'da Para Kazanmak için 15 Yol
Maliye

Amazon'da Para Kazanmak için 15 Yol

Amazon'un kullanılmış kitaplar satan küçük bir site olarak başladığına inanmak zor. Şimdi 602 milyar doları aşan dünyanın en büyük perakendeci, üstel olarak büyümeye devam ediyor ve bazı finansal uzmanlar şirketin yakında 1 trilyon dolar değerinde olacağını tahmin ediyor. Amazon sadece online alışveriş için bir yer değil, aynı zamanda Amazon Stüdyoları aracılığıyla TV şovları ve filmler üretiyor ve 13 milyar dolara, 2017 yılında Whole Foods'ı satın alarak market işinde hak iddia ediyor.
Devamını Oku
Ucuz tuval baskılar satın almak için 8 yol
Maliye

Ucuz tuval baskılar satın almak için 8 yol

Bir sanat aşığı iseniz, duvarlara çekici tuval baskıları ve diğer duvar sanatı türleri ile kaplanma fikrini gerçekten beğenebilirsiniz. Kalbi şarkı yapan sanat hakkında bir şey var. Bir eve ya da müzeye kaç kez girdiniz ve duvarlarda görünenlerle tamamen içeri girdiniz. Misafir odasında asılı bir tuval resmi olan bir arkadaşım var.
Devamını Oku
Ücretsiz Uluslararası Aramalar Yapmak için 16 En İyi Uygulamalar
Maliye

Ücretsiz Uluslararası Aramalar Yapmak için 16 En İyi Uygulamalar

Sınırsız dakikalar ve ücretsiz uzun mesafeli telefon planları ile bugün cep telefonu planlarının çoğu yurt içi telefon görüşmeleri için ekstra ücret ödemiyor. Yabancı bir ülkede birisini aramanız gerektiğinde bu genellikle doğru değildir. Neyse ki, dünyadaki hemen hemen her ülkeye aile, arkadaş ve iş müşterileriyle bağlantı kurmak için ücretsiz uluslararası aramalar yapmanın yolları vardır.
Devamını Oku