">
Maliye

Paranızı Akıllıca Yatırım Yapmanın 10 Yolu

Paramı akıllıca yatırım yapmayı düşündüğümde, birkaç şeyden etkilendim. Benim yaşımı, emekliliğimi, her ay ne kadar para biriktirdiğimi ve yalan söylemediğimi düşünüyorum, ayrıca korkudan da etkilendim.

70'li ve 80'li yaşlarda çalışmak zorunda kalma korkusu hoş değil.

Ya yaşımda hastalanırsam? Yaşlı kalmak istemiyorum, hasta ve kırdı. Tamam, bu gerçekten iç karartıcı geliyor, ama bunlar hazırlamanız gereken tüm faktörler ve zor gerçekler.

Şimdi paranızla yaptıklarınız yaşam tarzınızı daha sonraki yaşamınızda etkileyecektir, bu yüzden akıllıca yatırım yapın. Ve son yılların sadece altın, parlak ve güvenli olmasını istiyorum. Eminim istediğin budur, değil mi?

Peki, paranızı stratejik olarak yatırım yapmanın en iyi yolları hangileridir, böylece en tutarlı sonuçları elde edebilirsiniz? Uzun vadede yatırım yapmak için bazı temel kurallar vardır. Herkesin ne kadar agresif olmak istediğine dair farklı bir tarzı olsa da, göz önünde bulundurulması gereken en önemli iki faktör yaş ve gelir.

Paranıza akıllıca yatırım yapabileceğiniz aşağıdaki yollara bir göz atın ve çok sayıda ayrıntılı sorunuz varsa, sertifikalı bir mali danışmana danışmak en iyisidir.

1. Crowdfunding Yatırımları

Yatırımları birleştirmek için kitle fonlaması kullanan Fundrise ve EquityMultiple gibi teknoloji şirketlerine teşekkür ederek, 500 $ ila 1000 $ arasında gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz.

Kitlesel fonlama yoluyla kitlelere 1.000 $ gibi az bir yatırımla ticari gayrimenkul sunan RealtyMogul da var.

Emlak crowdfunding içeriden insanlar yüzde 8 ila 12 yıllık getiri bekleyebilirsiniz. Ancak çok daha yüksek olabilirler. Ancak, parayla ilgili her şeyde olduğu gibi, bazı nafile sahiplerinin çekinceleri vardır ve yatırımcıların satın almaya karar vermeden önce bir finansal danışmanla tam olarak araştırma yapmaları ve konuşmaları konusunda dikkatli davranırlar.

Lending Club, gayrimenkul veya yeni bir işletmeye girme gibi çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyanlara kişisel krediler sunmak için kitle fonlaması kullanmaktadır.

Kitle fonlaması bir yatırım konusu olabilse de, alternatif varlıklara yatırım yapmaya başlamadan önce kuruluşunuzun belirlendiğinden emin olun. Öncelikleriniz öncelikle 401 (k) veya IRA'nıza aktif olarak katkıda bulunmalıdır.

2. Çevrimiçi tasarruf hesabı

Bu yatırım stratejisi kısa vadeli hedeflere uygun düşüyor, ancak finansmanı için çok önemlidir.

Büyük isim bankanızda hala yıllık faizle küçük bir yüzdelik para biriktiriyorsanız, durun. Bu günlerde, sadece açmak için değil, aynı zamanda yüzde 1,55'e varan oranlar sunan, tüketici dostu çevrimiçi bankalar var. Eğer gayretli bir şekilde tasarruf ediyorsanız, bunun üzerine biraz ilgi gösterebilirsiniz, değil mi?

Çevrimiçi tasarruf hesapları, acil durum fonu, gezi, tatil hediyeleri veya araba gibi belirli bir amaç için likit para tasarrufu yapmak için idealdir.

Ancak, bir gezi, tatil hediyesi veya bir arabadan önce bir acil durum fonu için tasarruf etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kolayca erişilebilen bazı nakit paraya sahip olmak size rahatlık sağlar ve stresi hafifletir. Bir tasarruf hesabı çekilmek için daha esnektir. Eğer IRA'nızdan veya 401 (k) 'den erken para çekmek istiyorsanız, vergi ve harçlarla cezalandırılırsınız.

Bankadaki Para Konfor

Bazen Sarah, yeni bir tanesi olmadan ruhunu ezme işini bıraktığında yaşadığı gibi, size bir eğri topu atar.

Sarah ve kocası, maaşlarının bir kısmını her ay otomatik olarak kendi tasarruf hesabından kontrol etmekten alıkoydu. Sadece birkaç yıl sonra, Sarah bir yıldan fazla bir süre rahat yaşamak için yeterince tasarruf ettiğini fark etti.

Bu herkesin ihtiyacı olan bir tür yastıktır ve bu parayı saklamak için en iyi yer bir online tasarruf hesabındadır. CIT Bank, rekabetçi, ücretsiz, yüksek getirili bir tasarruf hesabı sunar.

Tasarruf İpucu: Tasarruf etmenin en kolay yolu, maaş defterinizin bir kısmını doğrudan tasarruf hesabınıza tahsis edip edemeyeceğini işvereninize sormaktır.

Bu mümkün değilse, tasarruflarınızı paraya dönüştürmek için ayda birkaç kez kontrolünüzden otomatik bir para çekme işlemi yapın. Maaşınızın yüzde 5'i ile yüzdesini söyleyin, ardından harcamalarınıza geri dönüp tasarrufunuzu artırın.

3. Uzun vadeli döneme odaklanma

Bazen borsada oynamak ve paranızı bireysel hisse senetlerine koymak eğlenceli olabilir. Ama sonunda, emekliliğiniz için bir temel oluşturmanın tutarlı bir yolu değil.

Uzun vadeye yatırım yapmak, yatırımlarınızın değerinin zamanla artacağını ve anlaşılacağını anlamanız gerektiği anlamına gelir. Hisseleriniz beklediğiniz gibi davranmasa bile endişelenmeyin. Özellikle 20 yıl veya daha fazla bir süreye yatırım yaptığınızda işler her zaman dışarıda olacak.

Vanguard kurucusu Jack Bogle bunu çok konuşuyor ve düşük ücretler ve endeks fonları ile birlikte uzun vadede benimsenmesi gerektiğini vurgular. Benzer şekilde, milyarder Warren Buffet güvenli oynar ve yüzde 90 S & P 500 ve yüzde 10 Hazine'nin bir endeks portföyünün, çoğu yatırımcı için muhtemelen en iyi bahis olduğuna inanır.

Her ikisi de en düşük risk için en yüksek getirileri sağladıkları için basit tutmayı ve endeks fonlarına gitmeyi akıllıca tavsiye etmişlerdir. Endeks Invest gibi bir aracı kuruma, işlem başına $ 3.95 gibi düşük bir endeksli fon satın almayı göz atın.

Avantajınız için Zaman Kullanın

Paranı daha erken koymaya başladığınızda, bileşik faizin gücünden daha fazla faydalanabilirsiniz. Tasarruf yapmaya başladığında ne kadar genç olursan, paranı büyütmek için o kadar uzun olmalısın.

Kolejden tasarruf etmeye ve sadece 100 dolar ile yatırım yapmaya ve her ay 200 dolar katkıda bulunmaya yetecek kadar akıllı olduğunuzu varsayalım.

Yüzde 7 oranında bir geri dönüş oranında, 30 yılda 227.467 $ kazanacaksınız. Tabii ki, hedef her ay 200 $ 'dan çok daha fazlasını ödemek olacaktır, ancak bu sadece bileşik faizin gücünün bir örneğidir.

Investor.gov'da size ayrıntılı sonuçlar gösterebilecek yararlı bir hesap makinesi ve ayrıca ilginizi çeken ve çıkarmadan ne kadar kazandığınız arasındaki farkı gösterebilirim (görmeniz için bir ekran kapsayıcı dahil ettim).

Yatırımcı İpucu: Tek tek stokları satın almaktan kaçının

Bireysel hisse senetleri almak ve onu zenginleştireceğinize dair umut, emekliliğiniz için büyük bir kumardır ve akıllıca yatırım yapmak için tüm mantralara karşı gelir. Diyelim ki, tankta meydana gelen, iflas eden ve hatta kötü bir çeyreğe tanık olan bir sıcak teknoloji şirketi için hisse satın aldığınızı varsayalım. Zor kazanılan paranızı bir gecede çok fazla kaybedebilirsiniz.

4. Geleneksel 401 (k)

Bir kişisel finans şirketinde çalışırken, çalışanlarının sadece yüzde 2'sinin 401 (k) programına kayıtlı olduğunu öğrenmek için şok olmuştum. Yüzde iki - ve bu, başkalarının para hakkında bilgi edinmesine yardımcı olması gereken çalışanlarla dolu bir şirkettir!

İşvereniniz 401 (k) teklif ediyor mu? Eğer öyleyse, kayıt olmalısınız, pronto. Bunu yeterince vurgulayamıyorum.

401 (k) işvereniniz tarafından maaşınızın bir kısmını almanıza ve emeklilikte parayı çekinceye kadar tasarruf edilen paranın gelir vergisini erteleyerek yatırmanıza izin veren bir tasarruf planıdır.

401 (k) 'ya yatırım yapmanın en iyi yolu, işvereninizin eşleşmesini sağlayacak kadar katkıda bulunduğunuzdan emin olmaktır. İşveren maçı birkaç yüzdeden yüzde 100'e kadar değişebilir.

İşvereninizin yüzde 6'ya kadar olan katkılarınız için yüzde 50'lik bir eşleşme sunduğunu varsayalım. Yıllık ücretinizin tam yüzde 6'sına katkıda bulunuyorsanız, işvereniniz yüzde 3 oranında katkıda bulunacaktır. Bu bedava para!

İşvereniniz bir eşleşme sunmasa bile, yine de kaydolmaya değer. Ayrıca her yıl 401 (k) 'nizi maksimize etmenizi tavsiye ederim. Şu anda 18.500 $ 'a kadar katkıda bulunabilirsiniz. 401k ücretle çok fazla ödeme yapıp yapmadığınızı görmek için Blooom adlı bir aracı inceleyin.

5. Roth IRA

401 (k) 'ye ek olarak, bir Roth IRA'yı açabilirsiniz.

Roth IRA, vergi sonrası geliri yıllık 5.500 dolar tasarruf edebileceğiniz bireysel emeklilik hesabıdır. 50 yaşın üzerindeyseniz, 6,500 $ katkıda bulunabilirsiniz.

Hem 401 (k) hem de Roth IRA'nız varsa, her yıl 24.000 ABD dolarına kadar tasarruf edebilirsiniz veya 50 yaşın üzerindeyse 25.000 dolar kazanabilirsiniz.

Roth IRA'nın kazançları vergisizdir ve para çekme işlemi de 59 after yaşından sonra çekiliş yaptığınız sürece vergisizdir.

Vanguard gibi düşük ücretli bir çevrimiçi aracı kullanarak bir hesap açabilirsiniz.

6. Geleneksel IRA

Bu, bir Roth IRA'dan biraz farklıdır, çünkü katkılarınız vergi iadenizde kesinti yapmaya hak kazanabilir. Kazançlarınız, emekli olduğunuzda onları çıkarana kadar vergi ertelenebilir.

Roth IRA ve Geleneksel arasındaki fark, birçok yatırımcının emeklilik sonrasında daha düşük bir vergi parasına sahip olacağına inandığı gerçeğidir. Yani, Emekli olduktan sonra Geleneksel IRA'ya vergi ödemek, onları kazanma sürecinde olduklarından daha az paraya mal olabilir.

Yine, yaşam tarzınızın ve çalışma durumunuzun neye benzediğine bağlıdır.

7. Yatırım Fonları

Bir yatırım fonu, diğer yatırımcılar, şirketler ve kuruluşlar tarafından oluşturulan bir para havuzudur. Bunu hisse senedi ve diğer tahviller portföyü olarak düşünün.

Diğer yatırım araçları gibi, uzun vadeli stratejiyi benimsemeli ve daha geniş bir hisse senedi ve tahviller portföyüne yatırım yapmalısınız.

Yatırım fonları uzun mesafe için büyük yatırımlar olarak kabul edilir çünkü çeşitli fonlar vardır ve sizin için tüm araştırmaları ve ticareti yapan profesyonel bir yatırım yöneticisi tarafından yönetilmektedir.

Fonlar bir aracılık hesabı aracılığıyla satın alınabilir, ancak Vanguard veya Fidelity gibi bir şirket kullanarak ticaret komisyonlarına para kaydedebilirsiniz.

8. ETF'ler

Borsa yatırım fonları veya ETF'ler, borsada bir aracı kurum aracılığıyla satın alınabilen veya satılabilen bir menkul kıymetler grubudur;

ETF'lerle ilgili güzel şey, dünyanın her yerinden bir ton pazar ve sektöre erişebilmenizdir. Hedeflerinize ve ne kadar risk almak istediğinize göre yatırım yapabilirsiniz.

Satın alabileceğiniz her çeşit farklı ETF vardır ve yatırım fonlarının aksine satış yükü ücreti yoktur. Bunun yerine, aracılık komisyonu alırlar. ETF'ler, bireysel yatırımcılar için tasarlandı, ancak sık sık yatırım yaptığınızda alım satım ücretlerini aklınızdan çıkarmayın.

9. CD'ler

Bir CD bir mevduat sertifikasıdır ve genellikle paranızda daha yüksek bir faiz oranı sunar. Ancak, bir online tasarruf hesabından farklı olarak, istediğiniz zaman parayı çekemezsiniz. Eğer yaparsanız, ilk etapta yatırım yapmanın tamamını yenen ücretlerle cezalandırılırsınız.

Bir CD sabit bir faiz oranına ve vadesini de denen paranızı alabildiğiniz zamanın hedef tarihine sahiptir. CD'nin olgunlaşmasını istediğiniz sürenin uzunluğu size kalmış ve üç aydan on yıla kadar çok çeşitli seçenekler var.

Sıvı paraya ihtiyacınız yoksa CD'ler mükemmeldir. Size ne kadar kazandığınıza dair bir fikir vermek için, 5 dolarlık bir depozitonun 5,000 dolar ve yüzde 2,5 faiz oranıyla açıldığını varsayalım. Bu para sana 625 dolar kazandıracak.

CD'ler düşük risklidir ve genellikle bir tane açmak için herhangi bir aylık ücretle birlikte gelmez.

10. Gelirinizin yüzde 15'ine yatırım yapın

Sürekli olarak gelirinizin yüzde 15'ine yatırım yapmayı hedefleyin. Her ay 401 (k) ve IRA'nızı maksimuma çıkarın.

Gelirinizi artırmak için yan koşuşturma

Gelirinizin yüzde 15'ine her ay yatırım yaparak sona erecek gibi görünmüyorsa, gelirinizi artırmanın yollarını düşünün. İyi korunmuş Cüzdan, Airbnb aracılığıyla evinizde bir oda kiralamak gibi süper kolaylıktan, ürünleri satmak için iPage kullanarak kendi e-ticaret sitenizi oluşturmak için ekstra para kazanmanın birçok yolunu gösterir.

Her ay doğrudan yatırımlarınıza veya tasarruflarınıza giden birkaç yüz dolar ekleyemediğimiz için bir mazeret yoktur.

Akıllı yan avizelerden gerçek hikayeler

Kısa bir süre önce kiralık mülkünü tüm ipoteklerini karşılamak için kullandığını söyleyen bir arkadaşla konuştum. Onun ve karısının kazandığı her şey doğrudan tasarruf ve yatırımlara gidiyor. Tamam, belki sana yardım edecek bir kiralık mülkün yok. Ancak sahip olduğunuz becerileri kullanın ve pazarlayabileceğiniz bir şey bulun.

VIPKid kullanan bebek Çinli çocuklar, babysit, DoorDash için yiyecek teslim ediyorlar, Lyft için araba kullanıyorlar. Burada ton Bir yan gelir elde etmenin yolları.

Geçenlerde bir yıl boyunca serbest bıraktıktan sonra tam zamanlı çalışmaya geri dönen başka bir anlayışlı arkadaşım var. Bazı müşterilerini yan halin devam etmesini sağladı. İstihdam gelirlerini doğrudan tasarruf ve yatırımlara dönüştürmek için her ay kendi konserlerinden yeteri kadar kazanmıştır.

Gelirinizi kesmenin yolu nedir? Bir plan oluştur ve devam et.

Basit tutmak

Söylediği gibi, zaman paradır. Yani, yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız, paranız büyüyebilmeniz için o kadar uzun süreye sahip olacaksınız. Evet, yatırım yapmak ezici bir süreç olabilir, ancak bunu basitleştirin ve 401 (k) ve IRA ile başlayın.

Bu hesaplara sahipseniz, bunları maksimize edene kadar aylık katkılarınızı artırın. Bundan sonra, kitle fonlaması veya CD gibi herhangi bir sayıda yatırım kullanın.

Toplulukla paylaşmak için havalı bir yatırım stratejiniz mi var? Akıllıca nasıl yatırım yaptığınızı bize bildirin.

Videoyu izle: Kripto Para Piyasasında Zararınızı En Aza İndirme Yöntemleri. Dijital Para Dünyası

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Donanma Karşılıklı Hayat Sigortası İncelemesi
Maliye

Donanma Karşılıklı Hayat Sigortası İncelemesi

Hayat sigortası çoğu finansal planın önemli bir parçasıdır. Bu, kişinin mesleğinden bağımsız olarak durumdur. Hayat sigortası temin edilirken, ihtiyaç duydukları tüm faydaları elde etmek için daha fazla zaman ayırabilecek bazı meslekler vardır - örneğin ordu mensubu olanlar gibi -.
Devamını Oku
14 En İyi Bordro Dışkaynak Şirketleri
Maliye

14 En İyi Bordro Dışkaynak Şirketleri

Birçok işletme sahibi bordro gibi yönetim görevlerini kabul ettiğinden daha fazla zaman ayırmak zorundadır. Sizin için çalışan birden fazla yüklenici veya çalışanınız olduğunda, defter tutma alışkın olduğunuzdan çok daha fazla zaman alır. Bordro outsourcing şirketleri kullanarak zaman ve para tasarrufu sağlayabilir böylece işinizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.
Devamını Oku
Şimdi Para Gerekir? Bugün Ödenen 14 Yasal Yol
Maliye

Şimdi Para Gerekir? Bugün Ödenen 14 Yasal Yol

Bazen sadece hızlı bir şekilde paraya ihtiyacınız var - TODAY'ta olduğu gibi. Belki de beklenmedik bir araba tamircisine sahipsin, çünkü şanzıman çıktı ya da lastiği patlattın. Neyse ki, çabuk para almak için birçok yasal yol var. Doğru çalışırsanız, aşağıda listelenen para kazanma fikirlerinin bir kombinasyonunu deneyebilir ve nakit akışınızı daha da artırabilirsiniz.
Devamını Oku
'Her Zaman Kalite Satın Almayı Öneren 3 Problem
Maliye

'Her Zaman Kalite Satın Almayı Öneren 3 Problem

Ucuza alın ve size mal olacak. Şüphesiz bu tavsiyenin bir versiyonunu daha önce duymuştunuz. Teorik olarak mantıklı. Ucuz hurda satın almak yerine, zaman ve zamanı tekrar değiştirmeniz gerekir; bu pahalı ve savurgandır, kalıcı olacak kaliteli ürünler alırsınız. Uzun vadede tasarruf edersiniz. Bu tavsiye teoride mantıklı olsa da, uygulamada bu kadar basit değildir.
Devamını Oku