Maliye

Ücretsiz Sesli Kitaplar Nasıl Dinlenir: 9 İpuçları ve Hacks

Dinlemek, okumaktan çok daha kolay ve bu yüzden sesli kitapları çok seviyorum. Sesli kitapları sevdiğimi söylediğimde abartmıyorum - bazen haftada bir kitap alıyorum.

Podcast'ler sesli kitaplara açılan ağ geçidimdi. NPR'nin bu Amerikan Hayatından New York Times'ın Modern Aşkına kadar, daha fazla dinlemek istediğimi bildiğim noktadan, ama daha tehlikeli bir madde ile dinledim. Dinleme becerilerim keskinleşti ve öğrenmek için dinlemede çok büyük bir değer buldum.

Bununla birlikte, bu dinlemenin tümü bir fiyata geldi.

Audible Gerçekten Pahalı Oldu

Aylık 14,99 ABD Doları karşılığında Audible'a bir abonelik için kaydoldum ve ayda bir kredi alabildim. Fakat kitapları çok çabuk bitirdiğim için kendimi daha fazla kitap aldığımı buldum. Audible bunu fark etti ve beni e-postalarında hedefliyordu. 35 dolar için 2 veya 3 kredi teklif ederlerdi ve her seferinde yem alırdım.

Üstelik aboneliğime ayda 15 dolar harcayarak her ay yaklaşık iki yeni kitap için 35 dolar daha harcadım. Sesli kitaplarda ayda 60 dolar ya da yılda 720 dolar. Ne!

Aboneliğimi, ayda iki kredi veren ve 23 ABD doları değerinde olan Platinum adlı bir sonraki seviyeye karar verdim. Bu daha iyi bir anlaşma, ama daha fazla için iştah açıcı için hala yeterli değildi, bu yüzden daha fazla sesli kitap almak için nasıl ücretsiz arama yapmak için aramaya başladım.

Birçok Ücretsiz Sesli Kitap Siteleri Hakkında Heads Up

Ücretsiz sesli kitap sunan siteler genellikle klasik kitap kategorisinde yer alan sınırlı bir seçim sunar: 6. sınıf İngilizce sınıfı. Bu siteler harika olduğu için harika olsa da, gerçekten onları kullanmıyorum çünkü web sitesi en iyisi değil ve arama işlevinde gezinme sabrım yok.

Çünkü, otobiyografiler ve pazarlama eğilimleriyle ilgili birçok kurgusal olmayan kitaplar da dahil olmak üzere daha yeni kitapları dinlemekten keyif aldığım için, bu sitelerde aradığım şeylerin hiçbir kullanımı yok. Ancak çocuklarınız varsa veya sadece “Sherlock Holmes”, “Savaş ve Barış” ya da “Anna Karenina” gibi klasikleri dinlemekten hoşlanıyorsanız, kesinlikle faydalanmalısınız.

Sesli kitaplarınızı ücretsiz olarak vaat eden bir dizi farklı uygulamayı araştırdım ve denedim, ancak ödemeyi yapmanız gereken birkaçını da dahil ettim, ancak abonelik için oldukça iyi bir teklif sundum. İşte denemek için en iyileri.

1. Hoopla: Bir Kütüphane Kartına ihtiyacınız var

Yerel kütüphanenizi hatırlıyor musunuz? Bir kerede oraya git ve kütüphane kartı al. Kütüphane kartınızla Hoopla adlı ücretsiz bir uygulama için kayıt olabilirsiniz.

Ayda dört gün kiralayabilirsiniz, bu süre 21 gün sonra sona erer. Hoopla harika, çünkü en yeni başlıklara sahipler.

Hoopla'nın arayüzü gerçekten kullanışlıdır ve kitaplar doğrudan cihazınıza indirilir. Kitap bittiğinde, otomatik olarak kaldırılacaktır. Kitabın simgesi grileşmiş olarak görünecektir.

Hoopla'yı düzenli olarak kullanıyorum, ancak bazen ses kalitesinin Audible'da olduğu gibi net olmadığını fark ettim.

Bazen biraz bulanık geliyor; diğer zamanlarda, sesli kitabı banyoda kaydeder gibi geliyor. Her başlık için değil, sadece fark ettiğim bir şey.

2. Overdrive: Bir Kütüphane Kartına ihtiyacınız var

Overdrive olmadan nerede olurdum? Bunu günlük olarak kullanıyorum çünkü Hoopla'dan farklı olarak ayda 10'a kadar eser kiralayabilirsiniz!

Bu benim yerel kütüphanem tarafından önerilen başka bir ücretsiz uygulama. Oturum açmak için kitaplık üyelik kartı numaranıza da ihtiyacınız var.

Yerel kütüphanenizin Overdrive veritabanında olması gerekiyor, ancak büyük bir şehirde yaşıyorsanız, bu bir sorun olmamalı. Oakland, CA'da birkaç kütüphane var ve Overdrive bunların hepsini listeledi.

Daha küçük bir kasabada yaşıyorsanız ve yerel kütüphaneniz listelenmemişse, kütüphane kartlarına erişmek için daha büyük bir şehirde bir arkadaşınıza veya akrabanıza sorun. Özgür ve endişelenecek bir kitap yok. Kitap bir kez alındığında, cihazınızdan sadece Hoopla gibi sona eriyor.

Overdrive İpuçları

Overdrive'ın Hoopla'nın yaptığı gibi büyük bir kitap seçimi yok. Kiralamak istediğiniz bir kitap görürseniz bekleme listesine girmeniz gerekecek. Ayrıca, önünüzdeki listede kaç kişinin olduğunu da gösterir.

Bekleme listesindeki tecrübem vuruldu ya da özledim. Bir numara veriliyor ve bekleme süresi çok net değil. Geçen Kasım ayından beri Sheryl Sandberg'in “Option B” adlı kitabının bekleme listesinde bulundum.

Bununla birlikte, bir kitap müsait olduğunda, e-posta ile uyarılırsınız ve kitabı indirirsiniz. Bu birkaç kez bana oldu. Ancak, genellikle aramalarıma filtre uygularım, böylece kitapların bir bekleme listesi olmayan kitaplar olduğunu göstereceğim.

Overdrive'dan Kitap İndirme

Uygulamaya çok kullanıcı dostu olmadığından, bence Google'ın bir kitabı nasıl indireceğine gerçekten ihtiyacım vardı.

Overdrive'ın arayüzü kafa karıştırıcıdır ve keşke daha basit olmasını dilemem bile, gerçekten de ücretsiz olduğu için şikayet etmemeliyim, bu yüzden bununla başa çıkmayı öğrendim. Bir başlık indirmek için gereken tüm adımları anlaması biraz zaman aldı.

Önce, istediğiniz kitaba tıklamalısınız, ki daha sonra kaydedilir. Daha sonra indirmek için başlığı tekrar tıklamanız gerekiyor. Dosyaları bölümler halinde indirir.

Aniden indirmeyi durdurmak tamamen normaldir ve indirme işleminin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için “tüm dosyaları sil” tuşuna basmanız ve “tüm dosyaları indir” tuşuna basmanız gerekir. Bu biraz sinir bozucu, ama bir kez anladım, çok kötü değil.

Kaydın kalitesi Hoopla'dan daha iyidir.

3. Yüksek Sesle Öğrenin: Bireysel Kitapları Satın Alma Seçeneği ile Ücretsiz

Yakın zamanda Learn Out Loud'u öğrendim ve sesli kitaplarını hiç satın almamama rağmen (Audible aboneliğim sayesinde), yeni ve popüler kitaplar için fiyatlar değişiyor. Örneğin, 13,99 $ ila 19.99 $ arasında listelenen birkaç kitap gördüm.

Bu fiyatı ödemeye değer olduğunu sanmıyorum çünkü ayda 23 dolara Sesli bir abonelik alabilir ve iki kitap alabilirsiniz.

Sitenin ünlü konuşmalar ve Oprah gibi ikonik figürlerle röportajlar da dahil olmak üzere seçebileceğiniz ilginç bir ses ve video teklifleri karışımı var.

“Ücretsiz” kategorisinde bir arama yapmalısınız ve maalesef sesli kitapları videolarla gruplandırıyorlar, böylece her ikisini de gözden geçirmeniz gerekecek.

Biyografi ve otobiyografi kategorisini (20-250 başlığından herhangi bir yerde) aradığımda bir ton unvanı yok, ama ücretsiz çünkü göz atmaya değer.

4. Proje Gutenberg: Ücretsiz, Çoğunlukla Classics Teklifler, Clunky Website

Gutenberg Projesi 56.000'den fazla ücretsiz e-Kitap içeriyor ve ücretsiz sesli kitap bulmak için başka bir kaynak. Dinlemenin iki yolu var - biri insan kaydı ve diğeri bilgisayar tarafından üretiliyor.

Dosyalar büyük olabilir, bu yüzden site yüksek hızlı internete sahip olmanızı önerir.

5. Scribl: Ücretsiz, Satın Alma Seçeneği ile. Üyelerden Alınan Oylamaya Göre Fiyatlar

Eskiden Podiobooks.com olarak bilinen bu site artık Scribl olarak adlandırılıyor ve podcast formatında sesli kitap sunuyor.

Daha yeni başlıklar için, Scribl'in, kitle arkadaşlarının kitabı nasıl değerlendirdiğine göre belirlediği kitle kaynak platformu var. Bu, popüler başlıkların daha pahalı olabileceği anlamına gelir.

Audible'da ve hatta Hoopla'da yaygın olarak bulunan yeni ve popüler kitaplar için birkaç arama yaptım, ancak Scribl'de bulunmuyorlardı.

Arama fonksiyonu da gezinmek için biraz zor ve siteye yeni gelen bir kişi olarak, nasıl bir kitap için verimli arama emin değilim. Arama için filtreleri “bilgi”, “öykü” ve aynı zamanda derecelendirmeye göre ayırırlar.

Sesli kitaplar iTunes, Google Play ve podcast sunan diğer platformlarda mevcuttur.

6. Google Play'de Ücretsiz Sesli Kitaplar: Ücretsiz, Çoğu Klasikleri Sunuyor

Klasiklere girdiyseniz ve bir Android'iniz varsa Ücretsiz Sesli Kitap uygulamasını inceleyin. Aralarından seçim yapabileceğiniz 14.000 klasik sesli kitap var.

İPhone'unuz varsa, 7000 ücretsiz başlık içeren Sesli Kitap Sesli Kitap uygulamasını deneyin.

7. LibriVox: Ücretsiz, Çoğunlukla Klasikler Sunuyor

LibriVox, gönüllüler tarafından okunan kamuya açık alanlardan oluşan geniş bir ücretsiz sesli kitap seçkisine (12.000) sahiptir.

Kişisel olarak, LibriVox'un gönüllü yönünü alkışlıyorum, ancak kitapların yazar ya da profesyonel bir okuyucu tarafından okunmasını tercih ediyorum. Buna gelince seçici davranıyorum.

Her şeyden önce, bir sonraki dört ila 12 saat veya daha fazla bir süre için kişinin sesini dinlemekten sıkıldınız, bu yüzden tolere edebildiğiniz bir ses olmalı!

Kayıtlar yenileri yayınlandığında podcast olarak dinlenebilir veya doğrudan bir ZIP dosyası olarak indirilebilir.

8. Açık Kültür: Ücretsiz

Açık Kültür size ücretsiz 900 sesli kitap sunuyor.

Abonelik yok. Sadece onların seçim yoluyla bir arama ya da seyir yapın.

9. Alexa Hack

Amazon'un Kindle'ına bir aboneliğiniz varsa ve ayrıca Amazon Echo veya Echo Dot'ınız varsa, Alexa'nın kitapları okuyabildiğini biliyor muydunuz?

Bu hakkı, Deacon'un Amazon'da “You Can Retire Early” kitabını satın aldıktan sonra kazara keşfettim.

Tabii ki, tek dezavantajı, mobil cihazınızda yanınızda taşıyamayacağınızdır.

Ucuz Sesli Kitap Nasıl Dinlenir

Bu ücretsiz seçeneklerin yanı sıra, sesli kitaplarını ucuza dinlemenin birkaç yolu vardır.

Scribd: Ayda 8,99 Dolar Sınırsız Dinleme

Scribd Audible'a harika bir alternatif ve ayda 8,99 dolardan daha ucuz.

Son zamanlarda siteyi tekrar ziyaret ettiğimde, abonelikleri ile sınırsız bir seçenek sunduklarını fark ettim! Bu, istediğiniz kadar okuyabileceğiniz ve dinleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bazı başlıklar için kısıtlamalar olabilir, ancak ayda 9 dolar için bu çok önemli. Hemen şimdi Audible'ı iptal etmem gerektiğini hissediyorum. Scribd'i birkaç ay kullandım ama iptal etme işlemi sona erdi çünkü ünvanları Audible kadar büyük değildi.

Ancak, Scribd yüzlerce ve binlerce başlık sunuyor ve kitap aramak istediğinizde kullanımı kolay web sitesine minnettarım.

Audible gibi 30 günlük ücretsiz bir deneme sunuyorlar.

Sesli: 1 Kredi için 14,95 $ Bir Ay

30 gün boyunca ücretsiz Audible deneyebilirsiniz. Bundan sonra, kayıt olmanız ve en düşük kademeli aboneliğinizin ayda 14,95 dolar olması gerekir.

Cidden, Audible'ın seçimini yenemezsin. Başka bir site buna yaklaşmıyor ve eğer yaparlarsa, fiyat muhtemelen aynı olacak.

Dinleme Zevkinizi Maksimize Etmeye Yönelik İpuçları

Sesli kitap okumak için tüm bu seçimleri denedikten sonra, benim gibi bir sesli kitap somunu için fark ettim, en iyi yöntem ücretli ve ücretsiz bir kombinasyon kullanmaktır.

Audible'dan kitap indirdiğimde, kitabın uzunluğuna baktığımdan emin oluyorum. Bazı kitaplar sadece 4-5 saat uzunluğundadır, ancak 12-15 saatlik ses içeren bir kitapla aynıdır.

Audible'dan kitap aldığımda, saatlerin 6 saatten fazla olduğundan emin oluyorum, bu yüzden paramın değerini elde ediyorum. Kısa sesli kitaplar için Hoopla veya Overdrive'da bir arama yapıyorum.

Hangi Yöntemi Tercih Edersiniz?

Listelenen tüm ücretsiz seçenekler arasından en büyük seçimlerden en iyileri Hoopla ve Overdrive'tır. Tabii ki kitabı bitirmek için sınırlı bir süreniz var (21 gün), ancak bitiremezseniz, her zaman tekrar kiralayabilirsiniz.

Bir kütüphane kartı almakta özgürsün, bu yüzden bir tane al ve dinlemeye başla!

Sesli kitapları dinlemekle ilgili en sevdiğim bölüm, koşarken veya yürüdüğünüzde, hatta evinizi temizlerken, arabanızda, trende, her yerde dinlemenizdir.

Sesli kitap dinleme söz konusu olduğunda hangi yöntemi kullandığınızı duymak isterim. Sesli kitapları ücretsiz olarak dinlemek için makalede bahsetmediğim bir siteyi veya uygulamayı mı kullanıyorsunuz? Topluluğa yorum yaz ve paylaş.

Videoyu izle: Hasan Sabbah ve Fedaileri - Sesli Kitap

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Uyurken Ödenen 9 Pasif Gelir Fikirleri
Maliye

Uyurken Ödenen 9 Pasif Gelir Fikirleri

Uzun yıllar boyunca geleneksel 9 ila 5 iş yaptım ve sonunda yanmışım. Daha fazla özgürlük istediğimi ve pasif gelir fikrinin çok çekici olduğunu biliyordum. Birçok insanın tam zamanlı işlerini pasif gelirle bırakıp değiştirdiklerini duymuştum ama nereden başlayacağımı hiç bilmiyordum. Bu takip, şu an 6,000 $ 'dan fazla yaptığım bu blogu başlatmamı sağladı, ancak artık gelir elde etmenin tek yolu bu değildi.
Devamını Oku
Bu Yıl Ekstra 7,712,60 Tasarruf Sağlamanın 12 Basit Yolu
Maliye

Bu Yıl Ekstra 7,712,60 Tasarruf Sağlamanın 12 Basit Yolu

Daha gençken, ekstra para kazanmak neredeyse imkansızdı. En azından kendime söyledim. Hakikaten fazladan param olduğu için harcayacağımı söyledim sadece bunun yerine harcamayı tercih ettim. Biliyorum, bu konuda yalnız değilim. Amerikalıların yarısından fazlası tasarruflarında en az 1.000 dolar bulunmadığı bildirildi.
Devamını Oku
GFC TV Ep 001: Mucize Sabahı Hayatımı Nasıl Kurtardı
Maliye

GFC TV Ep 001: Mucize Sabahı Hayatımı Nasıl Kurtardı

Uyumaya. 10 dakika sonra… Yüksel ve tekrarla. Bu, her sabah tipik uyku rutinimdi. Çoğu insan, orduda olduğundan, doğal olarak sabah bir insan olduğumu varsayar. #notevenclose Ben bir bonafide gece kuşuyum. Genelde saat 9'dan sonra ikinci ve bazen üçüncü rüzgarı alırım. Aslında, bloguma başladığımda blog'umun çoğunu yaptım.
Devamını Oku