Maliye

5 yıldan az bir sürede 100 bin dolar borcu nasıl ödediler?

109.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Eşim ve ben on üç yıl boyunca sürekli harcama üzerinden 109.000 $ kredi kartı borcu kadar racked. Bu miktar, yiyeceklerden akşam yemeği partilerine, Hawaii ve Meksika'ya yapılacak gezilere kadar her şeyi temsil ediyor. Sadece bir bütçemiz yoktu ve gelirimizi kredi kartlarıyla tamamladık.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Dürüst olmak gerekirse, çoğu zaman düşünmedim. Faturaların geldiği ayın zamanına kadar aklımdan çıkardım, o zaman amacım, tüm faturaları mümkün olan her şekilde ödemenin bir yolunu bulmaktı. Toplam borç miktarının ne olduğunu bilmiyordum ve aylık ödememizin ne kadar olduğunu biliyordum. Bilmek istemedim çünkü tamamen inkardaydım.

Sonunda, birden fazla hesaba sahip olduğumuz büyük bir alacaklının asgari ödeme politikasındaki bir değişiklik nedeniyle aylık ödemeleri artık yapamayacağımız bir kırılma noktasına ulaştık. Bakiyeleri ve ödemeleri eklediğimizde durumumuz umutsuzdu.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Kendimizi büyük borç borcumuzdan çıkarmamız 55 ay sürdü.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Borç yönetimi uzmanımızın, borç ödememizin 3-5 yıl içinde ödenmesine yol açacak aylık bir ödeme ve azalan faiz oranını görüştüğü bir Borç Yönetimi Planı kullandık. Borç tahliye sağlayıcımıza bir ödeme yaptık ve ödemeleri alacaklılarımıza dağıttılar.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Yaşam tarzımızı, bizim vasıtalarımız içinde yaşamak için ne kadar değiştirmek zorunda olduğumuzla gerçekten kavramak bizim için uzun bir zaman aldı. Harcamalarımızı, bütçemizi nasıl izleyeceğimizi ve ilk defa finans hakkında nasıl iletişim kuracağımızı öğrenmek zorundaydık.

Bu senin evliliğini nasıl etkiledi?

Maliyetimizi doğru bir şekilde nasıl kullanacağımızı öğrenme ve mali işlerimiz hakkında iletişim kurma süreci çok fazla deneme yanılma, zor çalışma ve hatta adil bir argüman ve gözyaşı gerektirdi. Fakat mücadelemizden daha mutlu ve daha güçlü bir çift çıktık!

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Ben bir yazılım mühendisiyim, karım ise okul bölgesi için bir paraprofesyonel ve yerel kamu savunuculuğumuzun ofis uzmanı. Ekstra para kazanmaya yardımcı olmak için gizemli alışverişe başladım ve aynı zamanda serbest bir kişisel finans blogcusu olarak ikinci bir kariyer geliştirdim.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Son ödememizi planlamak için telefon görüşmesi yaptığım hissi tarif edilemezdi. Eğer bir kelimeyi kullanmam gerekirse, bunu “ÜCRETSİZ” olarak tanımlardım.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Borcunu ödemek isteyen insanlar için en önemli şey, umudunu asla kaybetmemektir. Ne kadar borcunuz olursa olsun ya da durumunuzun ne kadar kötü olduğunu düşündüğünüzde, kendinizi doğru yola geri götürmek için seçenekler vardır. Sadece seçenekleriniz konusunda kendinizi eğitmeli, durumunuz için doğru olanı seçmeli ve BT yapmalısınız. Ama değişmeye hazır olmalısın. Kötü harcama alışkanlıkları ve bir yetki duygusu ile borç aldık. Yaşam tarzınızda çok büyük değişiklikler yapmanız gerektiğini kabul edinceye kadar, borcunuza doğru bir yönlendirme yapmazsınız.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: 16 Yıllık Büyük Kayıp.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Evde para tasarrufu için 24 kolay yolu
Maliye

Evde para tasarrufu için 24 kolay yolu

Harcamalarımızı azaltmak, borçtan kurtulmak ve zenginlik oluşturmak için çalışırken, evde para biriktirmek için hiç bitmeyen yollardan sürekli hayran kalıyorum. Market bütçemizi gözden geçirip yenileyerek, evde geçirdiğimiz ve geçirdiğimiz para miktarını azaltmak için çalışmaya başladık.
Devamını Oku
1000 $ 'lık Hızlı Nasıl Yapılır (Bir Haftada veya Daha Azında)
Maliye

1000 $ 'lık Hızlı Nasıl Yapılır (Bir Haftada veya Daha Azında)

Geçtiğimiz yıl Atlantik'teki bir yazı, nakit olarak 400 dolarlık bir acil durum için ödeme yapamayan Amerikalılar için nasıl bir şey olduğunu gösterdi. Yazar, beklenmedik şeyleri kurtarmak için mücadelelerini ve bir şeyin yanlış gitmesi durumunda acil bir fonu olmaması gibi şeyleri anlattı. O yalnız değil - o ve Amerikalıların neredeyse yarısı aynı teknede.
Devamını Oku
13 Financial Adviors Gördüğü En Kötü Mali Hataları Paylaştı
Maliye

13 Financial Adviors Gördüğü En Kötü Mali Hataları Paylaştı

“Ne yapmak istiyorsun?” Bir finansal planlamacı olarak, müşterilerin bazı oldukça hatalı hatalar yaptığını görüyorum. Hayatın üzücü bir gerçeği, finansal hataların bir kalp atışı içinde yapılabilmesidir. Bazen, onlar cahil hatalar olabilir. Diğer zamanlarda, potansiyel sonuçların yerçekimini kavramaksızın bilerek yapılırlar.
Devamını Oku