Maliye

5 yıldan az bir sürede 100 bin dolar borcu nasıl ödediler?

109.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Eşim ve ben on üç yıl boyunca sürekli harcama üzerinden 109.000 $ kredi kartı borcu kadar racked. Bu miktar, yiyeceklerden akşam yemeği partilerine, Hawaii ve Meksika'ya yapılacak gezilere kadar her şeyi temsil ediyor. Sadece bir bütçemiz yoktu ve gelirimizi kredi kartlarıyla tamamladık.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Dürüst olmak gerekirse, çoğu zaman düşünmedim. Faturaların geldiği ayın zamanına kadar aklımdan çıkardım, o zaman amacım, tüm faturaları mümkün olan her şekilde ödemenin bir yolunu bulmaktı. Toplam borç miktarının ne olduğunu bilmiyordum ve aylık ödememizin ne kadar olduğunu biliyordum. Bilmek istemedim çünkü tamamen inkardaydım.

Sonunda, birden fazla hesaba sahip olduğumuz büyük bir alacaklının asgari ödeme politikasındaki bir değişiklik nedeniyle aylık ödemeleri artık yapamayacağımız bir kırılma noktasına ulaştık. Bakiyeleri ve ödemeleri eklediğimizde durumumuz umutsuzdu.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Kendimizi büyük borç borcumuzdan çıkarmamız 55 ay sürdü.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Borç yönetimi uzmanımızın, borç ödememizin 3-5 yıl içinde ödenmesine yol açacak aylık bir ödeme ve azalan faiz oranını görüştüğü bir Borç Yönetimi Planı kullandık. Borç tahliye sağlayıcımıza bir ödeme yaptık ve ödemeleri alacaklılarımıza dağıttılar.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Yaşam tarzımızı, bizim vasıtalarımız içinde yaşamak için ne kadar değiştirmek zorunda olduğumuzla gerçekten kavramak bizim için uzun bir zaman aldı. Harcamalarımızı, bütçemizi nasıl izleyeceğimizi ve ilk defa finans hakkında nasıl iletişim kuracağımızı öğrenmek zorundaydık.

Bu senin evliliğini nasıl etkiledi?

Maliyetimizi doğru bir şekilde nasıl kullanacağımızı öğrenme ve mali işlerimiz hakkında iletişim kurma süreci çok fazla deneme yanılma, zor çalışma ve hatta adil bir argüman ve gözyaşı gerektirdi. Fakat mücadelemizden daha mutlu ve daha güçlü bir çift çıktık!

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Ben bir yazılım mühendisiyim, karım ise okul bölgesi için bir paraprofesyonel ve yerel kamu savunuculuğumuzun ofis uzmanı. Ekstra para kazanmaya yardımcı olmak için gizemli alışverişe başladım ve aynı zamanda serbest bir kişisel finans blogcusu olarak ikinci bir kariyer geliştirdim.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Son ödememizi planlamak için telefon görüşmesi yaptığım hissi tarif edilemezdi. Eğer bir kelimeyi kullanmam gerekirse, bunu “ÜCRETSİZ” olarak tanımlardım.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Borcunu ödemek isteyen insanlar için en önemli şey, umudunu asla kaybetmemektir. Ne kadar borcunuz olursa olsun ya da durumunuzun ne kadar kötü olduğunu düşündüğünüzde, kendinizi doğru yola geri götürmek için seçenekler vardır. Sadece seçenekleriniz konusunda kendinizi eğitmeli, durumunuz için doğru olanı seçmeli ve BT yapmalısınız. Ama değişmeye hazır olmalısın. Kötü harcama alışkanlıkları ve bir yetki duygusu ile borç aldık. Yaşam tarzınızda çok büyük değişiklikler yapmanız gerektiğini kabul edinceye kadar, borcunuza doğru bir yönlendirme yapmazsınız.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: 16 Yıllık Büyük Kayıp.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Daha İyi Para Alışkanlıkları Yapmanın Rutinine Girmenin 5 Yolu
Maliye

Daha İyi Para Alışkanlıkları Yapmanın Rutinine Girmenin 5 Yolu

Herkes para yönetimi uzmanı olmak istiyor. Sonuçta, kim para stresiyle uğraşmayı gerçekten seviyor? Bu yolculuğun ilk adımı, bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen bir değişiklik yapmanız gereken bir değişiklik yapmanız gerektiğini farketmektir. Ardından, kendinizi yeni alışkanlıklarınıza eğitmeniz gerekir. Bir gecede gerçekleşmez ve vagonu bir iki kez düşürseniz bile çok fazla bağlılık gerektirir.
Devamını Oku
Medicare Advantage Planlarını Anlamak
Maliye

Medicare Advantage Planlarını Anlamak

Bir HMO veya PPO'ya benzer bir Medicare Advantage planı, Medicare katılımcıları için mevcut olan Medicare planının türüdür. Bu seçenek ayrıca Medicare Bölüm C olarak da anılmaktadır. Bu planlar Medicare tarafından onaylanan özel sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır. Bir Medicare Advantage Planına katılarak, bir katılımcı esasen tüm Medicare A Bölümü'nü (Hospitalization Coverage) ve Medicare Part B'yi (Hekimler Kapsamı) alır.
Devamını Oku
Freelance Survival için 8 En İyi Para Araçları
Maliye

Freelance Survival için 8 En İyi Para Araçları

Eğer bir serbest girişimciyseniz, PJ'lerinizde işe yarayan müthiş müdahalelerin, programınıza göre özgürlük ve esnekliğin ve daha fazla kazanma potansiyelinin farkındasınız. Tersine, serbest meslek de downsides ile birlikte gelir. Öncelikle, dahil olan ekstra finansal temizlik. Faturaların gönderilmesi ve yönetilmesi, kendi hesabına çalışan vergilerden tasarruf edilmesi ve dalgalanan gelir üzerinde bütçeleme yapılması, saçlarınızı koparmak isteyebilir.
Devamını Oku
2018 yılında 12 En İyi Yatırım Blogları
Maliye

2018 yılında 12 En İyi Yatırım Blogları

Yüksek kaliteli, bilgilendirici bir bloga dönüşmek, yatırım hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi (ve ücretsiz) yollarından biridir. Kişisel finans ve özellikle yatırım, anekdot hikayeleri ve başkalarının deneyimleri ile daha kolay anlaşılan konulardır. Yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki bloglardan ve web sitelerinden bazılarını kontrol ettiğinizden emin olun.
Devamını Oku