Maliye

Sıfır Toplam Bütçe: Para Sorunlarına Yanıt

Sıfır Toplam Bütçe nedir?

Sıfır Toplam Bütçe, her bir kuruş gelirinizi ayırır, ay sonunda size elinizde sıfır para bırakır.

Sıfır Toplam Bütçe Nasıl Çalışır?

Peki, ay için net gelirinizin $ 2,000 dolar olduğunu varsayalım. Ay için her harcamayı yazdıktan sonra, elinizdeki nakit şu şekilde görünür:

KategoriGider Tutarı
Konut$750
Gıda$200
Araçlar$150
taşımacılık$200
Eğlence$100
Giyim$75
Hediyeler$25
Çeşitli$100
Toplam giderler$1,600
Acil Yardım Fonu / Yatırım / Vb$400
Yeni Toplam$2,000

2,000 ABD Doları gelir - 2,000 ABD Doları (1600 ABD doları + 400 ABD doları) harcama = 0 $

Böylece kazanacaksın $2,000 gelecek ay için, ancak ay için toplam harcamalarınız yalnızca $1,600 ay için. Sıfır toplam bütçe dünyasındaki işiniz, şimdi bu 400 dolarlık ekstra tutarda yapacağınız ödeme gününün önüne geçecek.

Sıfır toplam bütçe dünyasında, cebinize gelen her dolar yerleşik bir hedefe sahiptir. Böylece, önümüzdeki ay için 400 $ 'lık ilave ücret ile, şimdi yapmak için bazı kararlar var.

Bir bölüm acil durum fonuna mı gidecek?

Roth IRA gibi bir emeklilik aracına fazladan sokacak mısın (bu senaryo, şirketinizin 401 bin vergi giderinizin bir parçası olduğunu varsayar)?

Emekli olmayan bir yatırımda fazladan bir miktar paraya yatırım yapacak mısınız?

Ya da belki bir ev satın alma ya da yedek bir araç satın alma gibi gelecekteki bir gider için onu sokarsınız.

Gördüğünüz amaç, paranın, kontrol hesabınızda bir amaç olmaksızın, sadece etrafta uzanmaktan ibaret olmaması.

Neden olmasın? Çünkü bir amacı olmayan paralar, her zaman savurgan veya gereksiz bir şey üzerinde ortadan kalkacaktır.

Hiçbir amacı olmayan para, genellikle, başlangıçtaki bütçe dökümünde harcamayı planladığınız latte, akşam yemeği ve diğer temel olmayan öğelere odaklanır. Bu "kayıp" para ne anlama gelir? “Ya eğer” senaryo yapalım.

Amaçsız Paraya Ne Olur?

Diyelim ki, paranın oturmasını beklemek yerine, harcanmayı beklemek yerine, S & P 500'e 400 dolarlık ekstra 400 dolar koyun. Morningstar'a göre son 10 yılda S & P 500, ortalama% 7.82'lik bir getiri elde etti. Eğer ayda 200 dolar alacak ve S & P'ye on yıl boyunca koyacak olsaydınız, yatırım hesabınızda 36.790 dolar kazanacaksınız. $12,790 faiz tahakkuk etti.

Ya da, hesabınıza ayda 200 dolar bırakıp, on yıl içinde asla hatırlayamayacağınız şeylere karışabilirsiniz. S & P'de her ay 400 dolar yatırırsan ne olur?

73.581 dolar, ya da $25,581 cebinde oturmak Ya da, ekstra nakit paranı göstermek için yıl 10'a girebilirsin, ama bir latte bağımlılığı ve çok uzun zamandan beri giyilen çok güzel kıyafetler.

Bütçeleme kesinlikle kişiseldir ve ben değer tabanlı harcamaların büyük bir savunucusuyum; Paranızı, hayatınızda tuttuğunuz değerlere en uygun şekilde harcayarak. Ama ne kadar para kazanıyorsunuz ki, bu sadece rüzgarda uçuyor, çünkü atanmış bir amacı yok mu?

Bu, arkadaşlarım, soru. Sizin için önemli olan kategoriler için bütçeye ihtiyacınız var. Ve zor kazanılan dolarlarınızın maksimum değeri için, sıfır bir toplam bütçe cevabıdır.

Sıfır toplam bütçe kullanıyor musunuz? Favori bütçeleme aracınız nedir?

Videoyu izle: “Bu Sene Eğitime Ayrılan Bütçe 135 Milyarı Buldu”

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Tatil Sezonunda Para Tasarrufu
Maliye

Tatil Sezonunda Para Tasarrufu

Tatil sezonu, neşenin, ailenin ve tabii ki yüksek harcamaların zamanıdır. Evet, bu yılın tekrar zamanı - kontrol listelerini açmanın, kalabalık alışveriş merkezlerindeki pozisyon için mücadele etmenin ve herkesin söylendiği ve yapıldığında ısının devam etmesi için bankada hala yeterli paranız olduğu için dua etmenin zamanı geldi.
Devamını Oku
Çevrimiçi Şeyler Satmak için eBay gibi 28 Siteler
Maliye

Çevrimiçi Şeyler Satmak için eBay gibi 28 Siteler

EBay, çevrimiçi olarak satış yapmak için en popüler sitelerden biridir, ancak eBay'de satış yapmak için bazı avantajlar vardır, bu da diğer benzer sitelerde denemek ve satmak için daha faydalı olabilir. EBay'in birçok faydası olsa da ve sık sık satın alma ve satma için bir kaynak olarak tavsiye etsek de, eBay hakkında satışlarınız için zararlı olabilecek bazı şeyler de vardır.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="Bu çift, bir kampçıda yaşayarak 11 ay içinde 50,000 dolarlık borcu nasıl karşıladı?"/>
Maliye

Bu çift, bir kampçıda yaşayarak 11 ay içinde 50,000 dolarlık borcu nasıl karşıladı?

Borç içinde boğulduğumuz uzun zaman önceydi. Eğer bizim gibi bir şeyseniz, muhtemelen koleje gittiniz ve muhtemelen bunun üzerinde bir konut kredisi olmasa bile bir çeşit araç krediniz var demektir. 50.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu? Eşim ve ben 2014 yılında evlendiğimizde, öğrenci kredileri, arabalar ve çeşitli tıbbi harcamalardan yaklaşık 50.000 dolar borç aldık.
Devamını Oku