Maliye

Sadece 18 Ay İçinde 33.000 $ 'lık Öğrenci Kredisi Nasıl Ödenir?

Hey ya! Benim adım Kyle. Büyüdüğüm ve her zaman Ortabatıda yaşayan bir lise öğretmeniyim. Hayatımın ilk 27 yılı için olduğu kadar normal (yaklaşık 31 yaşındayım), bir grup öğrenci kredisi ile üniversiteyi bitirdim ve yaklaşık 6 yıl için asgari ödeme yaptım. Aynı zamanda geri dönme ve bu süre boyunca yüksek lisans derecemi alma kararımı da verdim (o zamanlar en zeki değil), borcumu bir seferde 33.000 $ 'a kadar pompaladım. Sonunda bir şeyleri döndüğümde ve borcumdan sonra aldığımda, 18 ay içinde sadece 33 ay içinde silip süpürdüm!

Borcunu nasıl aldınız ve nelerden oluştu?

Borcum tüm öğrenci kredileriydi. Hayatımda sadece 1 tane kredi kartı vardı ve üniversiteyi ilk kez bitirdiğimde birkaç ay kaldı, bunun üzerinde hiç bir denge kurmamıştım. “Öğrenci kredileri iyi borçtur” ya da öyle düşündüm. Öğretmenlik derecemi kazanmak için dört yıllık bir üniversiteye gittim ve gerçekten oraya gitme ya da kazandığım öğrenci kredileri hakkında iki kez düşünmedim. Dürüst olmak gerekirse, üniversite kredi hesaplarımı kolej boyunca ya da mezun olduktan sonraki ilk iki yılda bile kontrol etmedim. Kira ödeyemem, kitap satın almam ve sadece hayat yaşamak için öğrenci kredi paramı kullandım. Mezuniyetimden yaklaşık 6 yıl sonra baktım ve yüksek lisans programımı başlattığımda neredeyse 33,000 dolar borçlandım.

Şu anki parkuruma devam edersem ne kadar zamandır onları ödememi alacağımı hesapladım ve yaklaşık 10 yıl oldu. Bu kadar şoktaydım ve önümüzdeki birkaç ayını para hakkında olabildiğince öğrenerek geçirdim. Kişisel finans bloglarını okudum, bütçeleme araştırdım, yarı zamanlı işlere baktım, bir şeyler sattım ve en başından beri çok yoğundum.

O borç ne hissetti?

Dürüst olmak gerekirse, 27 ya da 28 yaşına kadar edindiğim zamandan beri hissetmedim. Bu şeylerin nasıl çalıştığına dair hiçbir fikrim yoktu ya da uzun vadede 20 dolar ya da 50 dolar ekleyemem ne kadar azdı. Onları kurtulmak için bu şeylere saldırmak zorunda kalacağımı bilmiyordum. Bir gün uyanıp kredilerimi ezmekle takıntılı olacağımı bilmiyordum.

Ne yaptığımı anladığımda, yaklaşık 18 aydır sırtımda bir ağırlık gibiydi. Kredilerden hızlı bir şekilde ilerledim, ancak ödeme sırasında öyle görünmüyordu. 22.000 dolar veya 17.000 dolar görmek asla gitmeyecek çok büyük bir sayıya benziyor. Bu kredilerle ilgili bir şey yapmadım eğer normal bir hayatım olmazdı endişelendim. Asla bir ev almam, seyahat edemedim ya da her zaman yapmak istediğim “normal” şeyleri yapamayacağım. Az mı bilirdim ki, borçları çoğu insan için “normal” olmak, ve bir gün borçsuz olmak beni “tuhaf” yapar.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Bu kadar aptalca olduğu gibi, bütün bu finansal bilgileri anlatabilmeden önce, yüksek lisansımı finanse etmek için daha fazla kredi almaya devam ettim. Muhtemelen bu sadece beni yaklaşık 6 ay sonra geri getirdi çünkü borcunu öderken bu programın yaklaşık yarısını nakit olarak aldım. Toplamda, kredi borcu 33.000 $ 'dan kurtulmak yaklaşık 18 ay sürdü. Bu süre zarfında da biriktirdim ve bir nişan yüzüğü aldım, bu yüzden biraz daha hızlı yapabilirdim, ama aldığım süreden memnunum.

Hangi kaynakları kullandınız?

Kaynaklar açısından, sadece bir tane büyük düşünebilirim. Everydollar Ramsey Çözümlerinden bütçeleme uygulamasıdır. Dave Ramsey, kişisel finans konusundaki görüşlerimi gerçekten değiştirebileceğim ana adam. Çalıştığım her gün podcast dinledim ve sistemin binlerce insan için çalıştığını öğrendim ve benim için de çalıştı. Everydollar, her ay harcadığınız her bir doları takip etmenizi sağlayan, kullanımı kolay bir uygulama ve web sitesidir. Sıfır tabanlı bir bütçe kullanmanıza zorlar, bu da her bir dolara bir isim vermeniz anlamına gelir. Her bir satın alma işlemini kuruşa kadar takip ettim. Soda ya da fast food gibi çoğu insanın düşünmediği şeylerin alımlarını takip ettim. Bu, her ay borcuma ne kadar para alabileceğimi görmeme izin verdi. Ayrıca geleceği görmeme izin verdi ve tasarruf etmeye ve bütçeye devam edersem ne kadar hızlı ödeyebileceğimi gösterdim. Zaman geçtikçe daha da kısalıyordu ve asıl borçlanma hedefimin tamamı 1 yıl geçti!

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Onlara büyük zorluklar ya da hayat değiştiren sıkıntılar derim, ama sahip olduğum tek meydan okuma benim borcumu ödemeden önce yaşadığım yaşam tarzımı sürdürmeye çalışmaktı. Bunu yapmak imkansızdı. Yemek yemeye, arkadaşlarla içki içmeye, nişanlımı geziler ya da gecelere gitmek istediğimiz her yere götürürken, hedeflerime ulaşmak istesem artık olmazdı. Nişanlım bana% 100 destek veriyordu, eğer kolay olduğunu söylesem yalan söylemiş olmama rağmen. Bu süre zarfında bir nişan yüzüğü satın almayı ertelemedim, çünkü bu, borç maaş birikimlerimden çekilebilecek bir şeydi, ama ben buna izin vermedim. Diğer tek zorluk sadece sabırlı olmak ve hayal kırıklığına uğramak değildi. Ben sabırlı değilim, bu konuda “gung ho” oldum ve her zaman daha hızlı gitmesini ve “şimdi!” Olmasını istedim. Geriye baktığımızda, yanlış gidebilecek her şey göz önüne alındığında oldukça pürüzsüzdü.

Borç ödemek isteyen başkaları için ne gibi ipuçları var?

Dürüst olmak gerekirse, herhangi bir borcu olan herkes için bir numaralı ipucu organize olmak ve her şeyi kağıda dökmek. Ne kadar borcunuz olduğuna veya gelirinizin ne olduğuna veya paranızın her ay nereye gittiğine dair bir fikriniz yoksa, bu döngüden asla çıkamazsınız. Harcamalarınızı takip edin ve alışkanlıklarınıza bakmaya başlayın. Her ay kesilecek 1 veya 2 şey bul ve yavaşça ilerlemeye başlayacaksın. Borçtan çıkmanın bir numaralı aracı gelirinizdir. Eğer bir yan acele elde ederek artırabilirseniz, bunu kesinlikle teşvik ederim! Bir öğretmen olarak, yaz aylarında birkaç ayım var. Bu yaz aylarında mümkün olduğunca çok çalışarak borç ödememi hızlandırabilir ve tüm paramı kredilerime iletebilirdim. Bunu yapabilmek ve hedeflerime ne kadar hızlı ulaşabileceğimi görmek gerçekten harikaydı.

Borçsuz hayat nasıldır?

Son ödeme yaptığım zaman, hayatın benim için tamamen farklı olacağını düşündüm. Tabii, ben kesinlikle yemek bütçemde rahatladım ve daha çok yemek yerken ya da ucuz bir tatile çıkıyorum. Ancak, borç maaşım sırasında yarattığım bu alışkanlıklar benimle takıldı ve hayatımın geri kalanıyla yapışacak. Umarım en azından onlar olur! Şimdi tamamen finanse edilen bir acil durum fonu var ve yaklaşan bir düğün için kaydettim, ayrıca tüm parayı ödeyeceğim yeni bir kullanılmış araba satın aldım! Bir sonraki mali adımım, bir evi kurtarmak ve zorunlu emeklilik maaşımın üstünde emekliliğe yatırım yapmaya başlamak.

Farklı hissetmiyorum, ancak her gün uyanmadığımı ve banka hesabımı kontrol ettiğimi itiraf etmeliyim. Artık öğrenci kredisi hesabımı her gün kontrol etmiyorum.

Herkesin en iyi hissi, artık kimseye borcum olmadığımı bilmem, ve bir daha asla geri dönmeyeceğim! Borcum yok ve geri dönmeyi planlamıyorum!

Kyle bir kişisel finans blogcusu 18 ayda 33.000 dolarlık öğrenci kredisi verenler! Amacı borçtan çıkmak ve para tasarrufu için stratejileri, ipuçlarını ve püf noktaları paylaşmaktır! Kyle'ın bloguna göz atın dollardiligence.com veya fonu Twitter'da ollow @dollardiligence.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Rol Reversal: Yetişkin Çocuklar Para Hakkında Ebeveynlerle Konuşmalı
Maliye

Rol Reversal: Yetişkin Çocuklar Para Hakkında Ebeveynlerle Konuşmalı

Siz ve aileniz her zaman parayla ilgili olarak özgürce konuşup konuşmadınız ya da konuyu hiç tartışmamış olsanız da, onlarla birlikte büyümeniz gereken önemli finansal sorunlar olabilir - ve siz de yaşlandıkça. Aşağıdaki konular, yaşlı ebeveynlerinize bakmaya başlama zamanı geldiğinde bu konuşmayı düşünmeye ve planlamaya başlamanıza yardımcı olabilir.
Devamını Oku
İlk işinizde GFC 012 - Emeklilik Planlamasını sorun
Maliye

İlk işinizde GFC 012 - Emeklilik Planlamasını sorun

Kariyerlerine yeni başlamış olan insanlar emeklilik birikimlerini elde etmenin önemini fark ettikleri zaman, doğru yönde ilerliyorlar. Fakat mekanik olarak nasıl yapılacağı, soruların devreye girdiği yerdir. Daniil: “Merhaba Jeff, son üniversite mezunuyum ve önümüzdeki hafta yeni bir işe başlıyorum.
Devamını Oku
Sömürge Hayat Sigortası İncelemesi
Maliye

Sömürge Hayat Sigortası İncelemesi

Finansal desteğiniz için size güvenip güvenmediğinize bakılmaksızın, son masraflarınız için ihtiyaç duyulan fonları yoksa, sevdiklerinize bir mali sıkıntı durumunda kalabilirsiniz. Bugün, bir cenaze ve anma hizmeti, ulaşım, çiçek, baş taş ve mezar arsası gibi diğer ilgili harcamaların maliyeti, 10,000 $ 'dan fazla bir bedele mal olabilir - bu, pek çok ailenin sahip olmadığı önemli bir miktar paradır.
Devamını Oku
Sübvanse ve Teminatsız Krediler Arasındaki Fark
Maliye

Sübvanse ve Teminatsız Krediler Arasındaki Fark

Üniversite öğrencilerinin kredilerini kapsayan geniş dünyada bilmeniz gereken çok şey var. Perkins, FFEL, kamu, özel; Bu şartların tümü ve daha fazlası, öğrenci kredisi borç bakiyelerini tahakkuk ettirmeye başladığınızda arkadaşlarınız (ya da düşmanlarınız) olacaktır. Öğrenci kredileriniz varsa veya bunları almayı planlıyorsanız, bilmeniz gereken bir şey, sübvanse edilmiş krediler ve sübvanse edilmemiş krediler olmasıdır.
Devamını Oku