Yatırım

Davranışınız Yatırım Sonuçlarınızı Nasıl Etkiliyor?

“Duygularınızı yönetene kadar, parayı yönetmeyi beklemeyin.” - Warren Buffett

Temel iktisat teorisindeki ana varsayımlardan biri, hepimizin rasyonel kararlar vermesidir. Ne yazık ki, ekonomik teori her zaman gerçek dünyaya çok iyi tercüme etmemektedir. Hiç irrasyonel bir karar verdin ve duyguların en iyilerini aldın mı? Tabii ki sahipsin. Hepimiz bunu hayatımızın bir noktasında yaptık.

Borsada yukarı ve aşağı bu kadar çok vahşi dalgalanma görmenizin nedeni, şirket kazançları veya ekonomik büyüme ile kesinlikle ilgisi yoktur. İnsan doğası ve bizi en kötü zamanlarda yanlış kararlar vermemize zorlayan bilişsel önyargılarımızla ilgili her şeye sahiptir.

Duygularımızın yatırım kararlarımızı kontrol etmesine izin verirsek ne olur?

Vanguard'ın kurucusu John Bogle'e göre, ortalama hisse senedi yatırım fonu 1997'den 2011'e kadar% 173'lük bir kazanç elde etti. Bu, yılda% 7,5'in altında kötü bir getiri oranı değil. Ancak ortalama sermaye yatırım fonu yatırımcısı, bu getirilerin tadını çıkarmadı. Bu zaman dilimi üzerinden sadece% 110 (veya yılda yaklaşık% 5.4) elde ettiler, yüksek alım satım eğilimi ve düşük satışlar sayesinde. Bu farklılığın nedeni, duygularımızın yatırım kararlarımızı ve eylemlerimizi kontrol etmesine izin vermemizdir.

Bir yatırım stratejisi uygularken korku ve açgözlülük en büyük düşmanınızdır. Ne yazık ki, bilişsel önyargılarımız, bu iki duyguyu en çok onları içermemiz gerektiğinde çoğalmaya çalışır. Çalışmalar, para kazanmaktan memnun olduğumuzdan, para kaybetmekten iki kat daha depresif olduğumuzu göstermiştir. Bu, kararlarımızı almanın korkusuna yol açabilir.

Düşük al, yüksek sat

Hepimiz satın aldığımızı düşük aldık, zamanla para yatırmak için yüksek satıyoruz. Bu çoğu durumda yapıldığından daha kolay söylenir. Hisse senedi fiyatlarının düştüğünü gördüğümüzde, düşüşlerin süresiz olarak devam edeceğinden endişeleniyoruz. Bu, yatırımcıların yakın geçmişlerini gelecekteki tahminlerine göre tahmin etmelerine neden olan bir eğilim yanlılığına sahip olma eğilimimizdir. Pek çok yatırımcı 2007-2008'deki piyasa çöküşüne odaklanmıştı ki, stokların önümüzdeki 4 yıl boyunca yükseleceğini hayal bile edemiyorlardı. Kendimize, her şey yoluna girinceye kadar, sadece oturup olacağımızı söyleriz. Bu önyargılardan dolayı stoklar azaldığında satıyoruz. Bu nedenle, sağduyu satın alma tavsiyemizi yerine düşük satıyoruz.

Spektrumun diğer ucunda aşırı güven sorunu var. Aşırı güven, çoğumuzun geleceğin nasıl oynayacağını ve tüm doğru hareketleri gerçekleştirdiğimizi bildiğimizi düşünmemize neden olur. Bu açgözlülük yol açabilir. Bu durum 1990'ların sonlarındaki teknoloji balonunda kendini gösterdi. Yatırımcılar, piyasanın sonsuza dek yükselmeye devam edeceğini ve piyasaların aşırı ısınabileceği ve aşırı değerlenebileceği tarihsel görüş noktasını dikkate almadığını varsaydı. Ve bir kez kazanımlar birikmeye başladıkça, ev parasıyla oynadığımızı hissedersek, riski arttırmaya ve daha fazla satın almaya devam ederiz. Şu an içeri girmezsek, harekete geçeceğimizi düşünüyoruz.

Onay yanlılığı, sadece mevcut bakış açımızı destekleyen bilgileri aramamıza neden olur. İşler iyi gittiğinde, alternatif bakış açıları olduğu gerçeğinden rahatsız olmak istemiyoruz. Para kazanmaya devam etmek istiyoruz çünkü stoklar yükseldiğinde çok büyük yatırımcıyız. Açgözlülük, aşırı güven ve onay önyargısı, almamız gereken kadar düşük satın almak yerine yüksek almamıza neden oluyor.

Sürü psikolojisi

Ayrıca karar verirken sürüyü takip etme eğilimindeyiz. Çevrenizdeki herkes aynı pozisyonda olduğunda başarısız olmak çok daha kolay. Ancak başarılı yatırımcılar olmak ve satın almayı düşük kılmak, yüksek felsefe satmak, aslında tahıllara karşı çıkmak ve bir kontrger olmak zorundasınız. Ünlü yatırımcı ve milyarder Howard Marks'ın yakın zamanda belirttiği gibi, “Diğerleri yatırımları sevdiğinde, dikkatli olmalıyız. Ama diğerleri onlardan nefret ettiğinde, agresifleşmeliyiz. ”

Şimdi, açık olalım, bu yapılması kolay bir şey değil. Hiç kimse, piyasalar yükseldiğinde ve iyi zamanlar hepimizin etrafında olduğunda, kazançları kilitlemek ve satmak istemez. Ve kollektif duygudurum çok olumsuz olduğu için, pazarlar azalırken kendinizi satın almaya zorlamak çok zordur.

Geleceği kontrol edemeyeceğinizi fark edin

Korku ve açgözlülüğün kararlarımızı kontrol etmesine izin vermemizin en büyük nedenlerinden biri, sadece tahmin edemeyeceğimiz bilinmeyenler bolluğu olmasıdır. Gelecekte neler olacağını bilmediğinizi kendinize itiraf etmelisiniz. Her zaman bilinmeyenin unsuru olacaktır. Ekonomi, borsa, politika ya da herkesin paralarıyla ne yaptığı konusunda hiçbir kontrolünüz yok. Bu gerçekle başa çıkmak size çok fazla stres ve uykusuz geceler tasarruf etmenizi sağlar.

Yani, eğer kabul etmeye istekliyseniz, gelecekte ne olacağını bilmiyorsunuz ve insanlar zaman zaman mantıksız kararlar alıyorlar. Emeklilik için tasarruf ve yatırım için davranışları nasıl kontrol ediyorsunuz?

Bir yatırım stratejisi ile gelin

Yapmanız gereken ilk şey kapsamlı bir hedefe dayalı plan ile ortaya çıkıyor. Bunun işe yaraması için neden tasarruf ve yatırım yaptığınızı bilmeniz gerekir. Koşullar değişecek ve böylece hedefleriniz de olacaktır, ancak doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için kendinizi kıyaslayabilmeniz için hedef belirlemeniz gerekir. Çalışmalar, ölçümlerin zaman içindeki performansı gerçekten iyileştirdiğini gösterdi. Bu nedenle, ilerlemenizi izlemenin basit yollarını bulmaya çalışın.

İlk yatırım yapmaya başladığınızda, seçim miktarı bunaltıcı olabilir. Dolayısıyla, uzun vadede en büyük etkiye sahip olacak alanlara odaklanın. Varlık tahsisinizle (hisse senedi, bono, nakit ve diğer yatırımlar arasında nasıl para ayırırsınız) ilgili anlaşmalar yapmanız gerektiğine dair ilk karar.Çalışmalar, bunun yatırım performansınızdaki varyasyonun% 90'ına kadar açıklayabileceğini göstermiştir, bu yüzden bu karar, yatırım yaptığınız bireysel hisse senetleri, yatırım fonu veya ETF'lerden çok daha önemlidir.

Varlık tahsisini belirle

Varlık tahsisini risk profilinize ve zaman ufkunuza göre ayarlayın. Yaşınıza, net değerinize, maaşınıza ve paraya ihtiyacınız olana kadar zamanınızı hesaba katmanız gerekir. Bu faktörler risk alma yeteneğinizi belirler. Ama aynı zamanda risk alma isteğinizi de belirlemelisiniz. Riskli varlıklara koyduğunuz para miktarından emin olun, aksi takdirde davranışsal önyargılarınız sizi uzun vadede size zarar verecek kısa vadeli kararlar vermeye zorlar. Genç yatırımcılar, varlıklarını daha yüksek bir zaman diliminde, emekliliğe yakın olanlara göre daha yüksek bir zaman dilimine sahip olmalıdırlar.

Yatırım stratejinizi otomatikleştirin

Varlık tahsisi ayarlandıktan sonra, rasyonel kararlarınızı otomatikleştirmek için çalışabilirsiniz. Bu, hesaplarınızı periyodik olarak tasarruf edecek şekilde ayarlamak anlamına gelir, böylece maliyet ortalamasını pazara girersiniz. Ayrıca, hesaplarınızı otomatik olarak hedef varlık tahsis ağırlıklarına yeniden dengelenecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bu, periyodik olarak düşük satın almanızı ve irrasyonel seçimlerimizin karşısındaki yüksek olanı satmanızı zorlayacaktır.

Periyodik olarak yeniden dengeleme

Diğerlerinden daha iyi performans gösteren bazı yatırımlarınız olacağından, ağırlıklarınız artacak ve portföyünüzün dengede kalmasına neden olacaktır. Periyodik bir dengenin oluşturulması (üç ayda bir ya da altı ayda bir yapmalıdır) kazancınızı satmanızı ve gecikmelerinizi satın almanızı zorlaştırır. Basit bir% 75 hisse senedi tahsisini seçerseniz ve% 25 tahvil ve hisse senetleri büyük kazançlar nedeniyle portföyünüzün% 80'ine yükselirse, ne yapacağınızı bileceksiniz. Bazı stokları sat ve hedef ağırlıklarına geri dönebilmek için biraz tahvil al. Yapılması gereken doğru şey gibi hissetmeyecek, ama bizi kötü kararlara zorlayan önyargılarımızı kontrol etme noktası budur.

Mantıksız davranışlarımızı nasıl tespit edeceğimizi ve onlardan öğreneceğimizi öğrenmek sağlıklı bir egzersiz olabilir. Size başarılı bir yatırımcı olmak için gereken uzun vadeli bakış açısını verecektir. Daha da önemlisi, finansal ve kişisel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ben Carlson, kişisel finans, yatırımlar ve yatırımcı psikolojisi hakkında bir ortak zekanın zenginlik yazıyor.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

CrossFit'ten öğrendiğim 5 Finansal Ders
Yatırım

CrossFit'ten öğrendiğim 5 Finansal Ders

Bu yazı size www.wealthantomy.com'dan Ryan Michler'dan geliyor. Görünüşe göre Ryan, Crossfit'e olduğu gibi takıntılıdır. 2005’ten bu yana Irak’a konuşlandırıldığımda ve kesinlikle sevdiğimde Crossfit’i yapıyorum. Genel uygunluğumu geliştirmeye yardımcı oldu ve ayrıca hayatımın diğer alanlarına olumlu etkide bulundu.
Devamını Oku
Eski 401k'ınızı Yeni 401k'ınıza Rulo Edebilirsiniz mi?
Yatırım

Eski 401k'ınızı Yeni 401k'ınıza Rulo Edebilirsiniz mi?

Değişen işler, 401k hesabınızla ne yapmanız gerektiği ile ilgili olarak birçok soru getirir. Bir IRA'ya aktarır mısın? Ödün mü? Veya mevcut planınıza aktarın mı? Son zamanlarda çok konuyla ilgilenen bir müşteri ile bir randevu vardı. Müşteri, önceki işverisinde tanınmış bir şirketle 401 bin kişiye sahip ve yeni bir işe yeni başlamıştı.
Devamını Oku
Ne zaman Cryptocurrency Yatırım mı (ya da olmalı)?
Yatırım

Ne zaman Cryptocurrency Yatırım mı (ya da olmalı)?

Son zamanlarda Bitcoin'de fiyat hareketini takip ettiniz mi? Görmezden gelmek zordu. Bitcoin neredeyse sadece kripto para birimidir, ancak en popüler olanıdır ve bir bellekten bir şey haline gelmiştir. Tek bir Bitcoin'in fiyatı 2017'nin başında 1000 doların biraz altında ve yıl sonunda yaklaşık 20.000 $ 'a yükseldi.
Devamını Oku