Yatırım

Davranışınız Yatırım Sonuçlarınızı Nasıl Etkiliyor?

“Duygularınızı yönetene kadar, parayı yönetmeyi beklemeyin.” - Warren Buffett

Temel iktisat teorisindeki ana varsayımlardan biri, hepimizin rasyonel kararlar vermesidir. Ne yazık ki, ekonomik teori her zaman gerçek dünyaya çok iyi tercüme etmemektedir. Hiç irrasyonel bir karar verdin ve duyguların en iyilerini aldın mı? Tabii ki sahipsin. Hepimiz bunu hayatımızın bir noktasında yaptık.

Borsada yukarı ve aşağı bu kadar çok vahşi dalgalanma görmenizin nedeni, şirket kazançları veya ekonomik büyüme ile kesinlikle ilgisi yoktur. İnsan doğası ve bizi en kötü zamanlarda yanlış kararlar vermemize zorlayan bilişsel önyargılarımızla ilgili her şeye sahiptir.

Duygularımızın yatırım kararlarımızı kontrol etmesine izin verirsek ne olur?

Vanguard'ın kurucusu John Bogle'e göre, ortalama hisse senedi yatırım fonu 1997'den 2011'e kadar% 173'lük bir kazanç elde etti. Bu, yılda% 7,5'in altında kötü bir getiri oranı değil. Ancak ortalama sermaye yatırım fonu yatırımcısı, bu getirilerin tadını çıkarmadı. Bu zaman dilimi üzerinden sadece% 110 (veya yılda yaklaşık% 5.4) elde ettiler, yüksek alım satım eğilimi ve düşük satışlar sayesinde. Bu farklılığın nedeni, duygularımızın yatırım kararlarımızı ve eylemlerimizi kontrol etmesine izin vermemizdir.

Bir yatırım stratejisi uygularken korku ve açgözlülük en büyük düşmanınızdır. Ne yazık ki, bilişsel önyargılarımız, bu iki duyguyu en çok onları içermemiz gerektiğinde çoğalmaya çalışır. Çalışmalar, para kazanmaktan memnun olduğumuzdan, para kaybetmekten iki kat daha depresif olduğumuzu göstermiştir. Bu, kararlarımızı almanın korkusuna yol açabilir.

Düşük al, yüksek sat

Hepimiz satın aldığımızı düşük aldık, zamanla para yatırmak için yüksek satıyoruz. Bu çoğu durumda yapıldığından daha kolay söylenir. Hisse senedi fiyatlarının düştüğünü gördüğümüzde, düşüşlerin süresiz olarak devam edeceğinden endişeleniyoruz. Bu, yatırımcıların yakın geçmişlerini gelecekteki tahminlerine göre tahmin etmelerine neden olan bir eğilim yanlılığına sahip olma eğilimimizdir. Pek çok yatırımcı 2007-2008'deki piyasa çöküşüne odaklanmıştı ki, stokların önümüzdeki 4 yıl boyunca yükseleceğini hayal bile edemiyorlardı. Kendimize, her şey yoluna girinceye kadar, sadece oturup olacağımızı söyleriz. Bu önyargılardan dolayı stoklar azaldığında satıyoruz. Bu nedenle, sağduyu satın alma tavsiyemizi yerine düşük satıyoruz.

Spektrumun diğer ucunda aşırı güven sorunu var. Aşırı güven, çoğumuzun geleceğin nasıl oynayacağını ve tüm doğru hareketleri gerçekleştirdiğimizi bildiğimizi düşünmemize neden olur. Bu açgözlülük yol açabilir. Bu durum 1990'ların sonlarındaki teknoloji balonunda kendini gösterdi. Yatırımcılar, piyasanın sonsuza dek yükselmeye devam edeceğini ve piyasaların aşırı ısınabileceği ve aşırı değerlenebileceği tarihsel görüş noktasını dikkate almadığını varsaydı. Ve bir kez kazanımlar birikmeye başladıkça, ev parasıyla oynadığımızı hissedersek, riski arttırmaya ve daha fazla satın almaya devam ederiz. Şu an içeri girmezsek, harekete geçeceğimizi düşünüyoruz.

Onay yanlılığı, sadece mevcut bakış açımızı destekleyen bilgileri aramamıza neden olur. İşler iyi gittiğinde, alternatif bakış açıları olduğu gerçeğinden rahatsız olmak istemiyoruz. Para kazanmaya devam etmek istiyoruz çünkü stoklar yükseldiğinde çok büyük yatırımcıyız. Açgözlülük, aşırı güven ve onay önyargısı, almamız gereken kadar düşük satın almak yerine yüksek almamıza neden oluyor.

Sürü psikolojisi

Ayrıca karar verirken sürüyü takip etme eğilimindeyiz. Çevrenizdeki herkes aynı pozisyonda olduğunda başarısız olmak çok daha kolay. Ancak başarılı yatırımcılar olmak ve satın almayı düşük kılmak, yüksek felsefe satmak, aslında tahıllara karşı çıkmak ve bir kontrger olmak zorundasınız. Ünlü yatırımcı ve milyarder Howard Marks'ın yakın zamanda belirttiği gibi, “Diğerleri yatırımları sevdiğinde, dikkatli olmalıyız. Ama diğerleri onlardan nefret ettiğinde, agresifleşmeliyiz. ”

Şimdi, açık olalım, bu yapılması kolay bir şey değil. Hiç kimse, piyasalar yükseldiğinde ve iyi zamanlar hepimizin etrafında olduğunda, kazançları kilitlemek ve satmak istemez. Ve kollektif duygudurum çok olumsuz olduğu için, pazarlar azalırken kendinizi satın almaya zorlamak çok zordur.

Geleceği kontrol edemeyeceğinizi fark edin

Korku ve açgözlülüğün kararlarımızı kontrol etmesine izin vermemizin en büyük nedenlerinden biri, sadece tahmin edemeyeceğimiz bilinmeyenler bolluğu olmasıdır. Gelecekte neler olacağını bilmediğinizi kendinize itiraf etmelisiniz. Her zaman bilinmeyenin unsuru olacaktır. Ekonomi, borsa, politika ya da herkesin paralarıyla ne yaptığı konusunda hiçbir kontrolünüz yok. Bu gerçekle başa çıkmak size çok fazla stres ve uykusuz geceler tasarruf etmenizi sağlar.

Yani, eğer kabul etmeye istekliyseniz, gelecekte ne olacağını bilmiyorsunuz ve insanlar zaman zaman mantıksız kararlar alıyorlar. Emeklilik için tasarruf ve yatırım için davranışları nasıl kontrol ediyorsunuz?

Bir yatırım stratejisi ile gelin

Yapmanız gereken ilk şey kapsamlı bir hedefe dayalı plan ile ortaya çıkıyor. Bunun işe yaraması için neden tasarruf ve yatırım yaptığınızı bilmeniz gerekir. Koşullar değişecek ve böylece hedefleriniz de olacaktır, ancak doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için kendinizi kıyaslayabilmeniz için hedef belirlemeniz gerekir. Çalışmalar, ölçümlerin zaman içindeki performansı gerçekten iyileştirdiğini gösterdi. Bu nedenle, ilerlemenizi izlemenin basit yollarını bulmaya çalışın.

İlk yatırım yapmaya başladığınızda, seçim miktarı bunaltıcı olabilir. Dolayısıyla, uzun vadede en büyük etkiye sahip olacak alanlara odaklanın. Varlık tahsisinizle (hisse senedi, bono, nakit ve diğer yatırımlar arasında nasıl para ayırırsınız) ilgili anlaşmalar yapmanız gerektiğine dair ilk karar.Çalışmalar, bunun yatırım performansınızdaki varyasyonun% 90'ına kadar açıklayabileceğini göstermiştir, bu yüzden bu karar, yatırım yaptığınız bireysel hisse senetleri, yatırım fonu veya ETF'lerden çok daha önemlidir.

Varlık tahsisini belirle

Varlık tahsisini risk profilinize ve zaman ufkunuza göre ayarlayın. Yaşınıza, net değerinize, maaşınıza ve paraya ihtiyacınız olana kadar zamanınızı hesaba katmanız gerekir. Bu faktörler risk alma yeteneğinizi belirler. Ama aynı zamanda risk alma isteğinizi de belirlemelisiniz. Riskli varlıklara koyduğunuz para miktarından emin olun, aksi takdirde davranışsal önyargılarınız sizi uzun vadede size zarar verecek kısa vadeli kararlar vermeye zorlar. Genç yatırımcılar, varlıklarını daha yüksek bir zaman diliminde, emekliliğe yakın olanlara göre daha yüksek bir zaman dilimine sahip olmalıdırlar.

Yatırım stratejinizi otomatikleştirin

Varlık tahsisi ayarlandıktan sonra, rasyonel kararlarınızı otomatikleştirmek için çalışabilirsiniz. Bu, hesaplarınızı periyodik olarak tasarruf edecek şekilde ayarlamak anlamına gelir, böylece maliyet ortalamasını pazara girersiniz. Ayrıca, hesaplarınızı otomatik olarak hedef varlık tahsis ağırlıklarına yeniden dengelenecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bu, periyodik olarak düşük satın almanızı ve irrasyonel seçimlerimizin karşısındaki yüksek olanı satmanızı zorlayacaktır.

Periyodik olarak yeniden dengeleme

Diğerlerinden daha iyi performans gösteren bazı yatırımlarınız olacağından, ağırlıklarınız artacak ve portföyünüzün dengede kalmasına neden olacaktır. Periyodik bir dengenin oluşturulması (üç ayda bir ya da altı ayda bir yapmalıdır) kazancınızı satmanızı ve gecikmelerinizi satın almanızı zorlaştırır. Basit bir% 75 hisse senedi tahsisini seçerseniz ve% 25 tahvil ve hisse senetleri büyük kazançlar nedeniyle portföyünüzün% 80'ine yükselirse, ne yapacağınızı bileceksiniz. Bazı stokları sat ve hedef ağırlıklarına geri dönebilmek için biraz tahvil al. Yapılması gereken doğru şey gibi hissetmeyecek, ama bizi kötü kararlara zorlayan önyargılarımızı kontrol etme noktası budur.

Mantıksız davranışlarımızı nasıl tespit edeceğimizi ve onlardan öğreneceğimizi öğrenmek sağlıklı bir egzersiz olabilir. Size başarılı bir yatırımcı olmak için gereken uzun vadeli bakış açısını verecektir. Daha da önemlisi, finansal ve kişisel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ben Carlson, kişisel finans, yatırımlar ve yatırımcı psikolojisi hakkında bir ortak zekanın zenginlik yazıyor.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC'ye Soru 024 - Yardım - 1 Milyon Dolar Aldım - IRA'da!
Yatırım

GFC'ye Soru 024 - Yardım - 1 Milyon Dolar Aldım - IRA'da!

1 milyon dolar devraldıysanız heyecan verici - gerçekten heyecan verici. Ama eğer bir IRA'ya 1 milyon dolar harcadıysanız, bu da heyecan verici - ama aynı zamanda karmaşıktır. Son zamanlarda tam olarak bu konuda bir GFC sorusu sordum: Merhaba Jeff, yaptığınız her şey için teşekkürler ve harika çalışmaya devam edin! SORU: Eğer 30 yaşına geldiğinde, Büyükbaba'dan 1 milyon dolarlık İRA alınırsa ve 30 yaşından büyük bir kısmı IRA'ya ismini vererek% 50 oranında vergi ödeyecek ve böylece 1 milyon ABD
Devamını Oku
İyi Finansal Cents Yapan 107 Şey
Yatırım

İyi Finansal Cents Yapan 107 Şey

Yaptığınız her finansal karardan önce kendinize “Mantıklı mı?” Diye sormalısınız. Kişisel finans dünyasında, diğeri için mantıklı olan şey mantıklı olamaz. Son kararda çeşitli faktörler oynayacaktır. Bugünün koleksiyonu 107 (iki bonus ile) iyi finansal “sent” yapan şeyler.
Devamını Oku
IRA'nıza nasıl ilgi gösterilir
Yatırım

IRA'nıza nasıl ilgi gösterilir

İnsanların başarılı bir emeklilik için hazırlanmalarına yardım etmek, her gün yaptığım iştir. Emekli maaşlarının büyük bir kısmı, genellikle yatırım yapılabilir varlıklarının çoğunu temsil eden bir çeşit emekli maaşı veya emeklilik hesabına sahip olacak. Bu parayla ilgili uygun stratejiye karar vermek, yaptığımız en yaygın şey ve daha fazla zaman değil, bu emeklilik hesabını geleneksel bir IRA'ya dönüştürmek mantıklı.
Devamını Oku