Borç

Para Mücadeleleri Nasıl Fethedilir ve Üstesinden Gelirsiniz

Yıllar boyunca çalışmış olduğum tüm müşterileri düşündüğümde, başarılı bir şekilde emekli olanların hepsi bu çok alışılmış finansal tavsiyelerin hepsini izledi:

  1. Kazandığınızdan daha az harca
  2. Geleceğiniz için tasarruf edin ve / veya yatırım yapın.

Ama eğer bu kadar basitse, yeryüzünde neden sayısız kitap, bloglar (benimki gibi), forumlar, uzmanlar, konferanslar, sınıflar, podcast'ler ve finans konusunda televizyon şovları var?

Şimdiye kadar bu iki basit mali noktaya hakim olamamış mıyız?

En sevdiğim film bilge adamlarından biri olan Morpheus'u alıntılamak için

“Yolu bilmek ve yolu yürümek arasında bir fark var.”

Neo'nun durumunda, bu fark sonunda nihayet havadayken mermileri durdurabileceğine inandığı anlamına geliyordu;

Ama para ile mücadele eden ortalama insan söz konusu olduğunda, bu fark, nihayetinde ne tür psikolojik engellerin sizi bu şeylerden uzak tuttuğunu anlamak anlamına gelir. Yapman gerektiğini zaten biliyorsun.

Görüldüğü gibi, beyinlerimiz genellikle iyi kararlar verebiliyorlar. Araçlarımız içinde yaşamak ve geleceğe para koymak gibi her türlü niyetimiz olabilir, ancak çeşitli psikolojik engeller bizi bu yolda yürümekten alıkoyabilir. Ve böylece kendimizi yıl sonra ay ve yıl sonra yeni cevaplar ay için seyir bulmak, borç ile el-ağız yaşayan ve boş bir emeklilik hesabı mücadelesi devam ederken.

Yolu yürütebileceğine inanmanın zamanı geldi.

Bu iki psikolojik engel, sizi geçmişte maddi potansiyelinizden kurtarmış olabilir, ancak onları kaldırıma atmak kaderinizi yerine getirmenize izin verecektir. (Zamanı yavaşlatmak ve mermileri garantilememek).

1. Sadece Acil Sorunlara Odaklanma.

Yüksek Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığının ünlü yazarı Stephen Covey, dört tür görev olduğunu belirtmektedir:

  1. Acil ve önemli olanlar
  2. Acil olan ama önemli olmayanlar,
  3. Önemli olan ama acil olmayanlar, ve
  4. Ne acil ne de önemli olanlar.

Herkes acil görevlerin her iki tür bakımı gerçekten iyi olma eğilimindedir (ve onlar internet veya sörf içerir zaman özellikle defalarca kez sevdiğiniz filmleri yeniden-izlerken acil ne de önemli olan görevleri de çok perişan değiliz ). İşe düştüğümüzde, önemli ama acil olmayan görevler.

İşte demek istediğim: Firmanızın 401k programına kaydolmak çok önemlidir. Çoğu insan için, onların birincil emeklilik tasarruf planı, ve birçok şirket katkınızın bir kısmını eşleştirmek için sunacak.

Ancak İK departmanına gitmek ve formu doldurmak herhangi bir zamanda yapılabilirdi, böylece belirli bir angarya ertelenebilir. Sonuçta, İK bütün yol Binanın diğer tarafında ve muhtemelen yapmaktan hoşlanmadığınız katkılarınız hakkında karar vermeniz gereken kararlar vardır. Bunun için endişeleneceksin sonra.

Kişisel örnek: Şaşırtıcı olarak, gelirinin ilk% 7'si için dolar için 401 dolarlık bir parayla gerçekten iyi bir iş sahibi olan bir arkadaşım neredeyse 5 yıl boyunca aynı mazereti kullandı. Kayıt olmasaydı bedensel zararı tehdit etmek üzereydim. Sonunda içeri girdi ve şimdi ona çok gerekli olan shove'u verdiğim için teşekkürler.

Öte yandan, kiranızı ve faturalarınızı ödemek hem acil hem de önemlidir. Bunu uygun zamanda yapmalısınız ya da ciddi sonuçlarla karşılaşacaksınız. Acil konularla uğraşmayı kimse unutmuyor, acil olmayan önemli konular gerçekten yol kenarına düşebilir.

Kıtlık zihniyetiyle yaşadığınızda bu psikolojik engel özellikle sorunlu hale gelir. Bu hafta bakkaliye için yeterince para almanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu acil bir sorundur çünkü ailenizin yemeye ihtiyacı vardır. Yani, yiyecek alışverişi yapmak için bulabileceğiniz bütün parayı bir araya getiriyorsunuz.

Ama bu haftanın acil görevi için kullandığınız para, önümüzdeki haftaki kira parası için bir kenara konmuş olabilir, yani o zaman almak için başka acil ve önemli bir göreviniz var demektir. Bu soruna dikkat ederek zaman harcıyorsunuz, sadece başka bir başka mahsulün olması için. Sürekli olarak yangın çıkarırken para biriktirme veya yatırım yapma, hatta bütçeleme gibi önemli ama acil olmayan işlere asla varamazsınız.

Bu Psikolojik Engelle Nasıl Savaşılır?

1. İlk Kendinizi Öde.

Bu krizden krize yaşamak, özellikle yapmak çok zor bir şeydir, ama tek yolu acil görev atlıkarınca gibi en önemli kendinizi tedavi etmektir durdurmak için. Örneğin, maaş-maaş çekirdeği yaşıyorsanız, her ödeme gününü bir kenara koyun. dokunma. Tasarruf ettiğiniz küçük miktarın ödemek zorunda olduğunuz önemli ve acil bir fatura olduğunu varsayalım. O zaman bu tasarruflara dalmak için cazip olmayacaksınız. Birkaç ay sonra, mali durumunuzu kontrol altına almanın ilk adımı olacak bir acil durum fonu inşa etmiş olacaksınız.

Bu engelle mücadele için başka bir seçenek de önemli finansal görevleri tamamlamak için kendiniz için son tarihler oluşturmak ve bu son başvuru tarihlerini kaçırmak için olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktır. Örneğin, size 401k ilgili İK departmanı konuştum kadar kendinizi TV izlemek için izin vermeyeceğini söylemek ve bir arkadaş veya eş kendisine tutmak gerekebilir.

Hayatınızdaki önemli şeyler, bu acil durumlara özenle bakılmalıdır. Önemli olan, önce kendini ödemeye değer bir şey olarak düşünmektir.

2. Durumunuzun kötü olmadığına dair kanıt aranıyor.

Gazeteci ve hicivci H.L. Mencken bir zamanlar serveti “Karının kız kardeşinin kocasından yılda 100 dolar daha kazanıyorsun.“O zamanlar şaka yapıyor olsa da, Mencken gerçekten bizi mali açıdan işaretleyen şeyin nabzını tutuyordu. Daha iyisini yapabileceğimizi bildiğimizde bile, durumumuzun iyi olduğunu kanıtlayacak şeyler için etrafa bakıyoruz.

Bu özel psikolojik engele onay yanlılığı denir ve beynimizin kendi inançlarımızın doğru olduğunu kanıtlamanın bir yolu budur.

İşte nasıl çalışır: Borcun sadece hayatın bir parçası olduğuna inanıyorsunuz, ve borda olmayan tek insanlar, gerçekten korkunç insanlar olan zengin takımlılar. Doğrulama yanlılığının, herkesin borca ​​girdiğini-ki bu da oldukça kolay- olabileceğini kanıtlar. Aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız hepiniz borçluysa, inancınızı doğrular.

Fakat inancınızın diğer yarısı - borca ​​girmeyen tek kişi, sadece alt çizgiyi önemseyen şişman kedilerdir - kolayca teyit edilebilir. Açgözlü bir bankacı veya Bernie Madoff türü hakkında gördüğünüz her haber, haklı olduğunuzu kanıtlıyor.

Tabii ki, borda olmayan “normal” bir insanla tanışabilir ya da zengin bir hayırseverden haberdar olabilirsiniz, ancak bu kanıt parçalarını görmezden gelebilirsiniz. İnançlarına uymuyorlar, o yüzden sen de o delilleri araştırmıyorsun, ne zaman gördüğüne dikkat etmiyorsun.

Bunun özellikle mali açıdan zararlı olduğu hallerde, inançlarınıza ve potansiyelinizi sınırlamak için topladığınız “kanıtlara” izin vermenizdir.

Örneğin, borda olan herkesin iyi bir dünya tuzağı türü olduğunu düşünürseniz ve zengin olan herkes korkunçsa, korkunç olmanın korkusuyla kendi servetinizi inşa etmek için çalışmayacaksınız.

Not: Kendi finansal zihniyetinizde takılıp kalmama konusunda uyardığım bir video çektim. Aşağıdaki videoyu görebilirsiniz.

Bu Psikolojik Bariyerle Nasıl Savaşılır?

İnançlarınızı inceleyin. Yine de, hiç kimsenin inançlarını mikroskop altına almayı sevmemesi göz önüne alındığında, bu eylem tarzının yapılmasından çok daha kolay olduğu söylenebilir. Ama paraya inandığınız şeyi ve bu inançların nereden geldiğini tam olarak anlamak için zaman ayırmaya değer.

Bunu yapmanın bir yolu, inançlarınızla çelişen bilgileri özellikle araştırmaktır. Bunu yapmak oldukça zor olabilir, çünkü inançlarınıza ters düşen kanıtları okumak gerçekten acıtabilir. Aslında, psikologlar, inançlarına aykırı, bilginin reddettiği ve inançlarında daha da güçlenen bilgiye sahip bireyleri görmüşlerdir. Bu psikolojik engel, gerçekten çok inatçı olabilir.

Ancak, mali hayatınızı geliştirmek istediğinizi biliyorsanız, para ile ilgili temel inançlarınızı yeniden düşünmeye ve makul finansal davranışları neyin oluşturduğu konusunda dengeli kanıtlar bulmaya istekli olmalısınız. Çelişkili bilgileri okumak size inançlarınızı kontrol etme ve konunun herhangi bir tarafında akılcı argümanlar ile ikna olma fırsatı verecektir.

Para Mücadeleleri Mücadele Başkanı Açık

İnsanoğlu, tam potansiyellerini elde etmelerini engellemek için herhangi bir yol bulabilir. Ve önlenebilir problemleri basitçe diğer insanlar ile karşılaştırdıkça ve onları karşılaştırırken kullandıkça, bu şeylerin aslında yolumuza büyük bir engel oluşturduğunun farkında bile değiliz.

Bu psikolojik engellerin üstesinden gelmek için gereken işi yapmak kolay değildir, ne de hızlı bir süreçtir. Ama sadece orada olduğunu bilmek yerine yolu gezdiren biri olmayı tercih edersin?

Videoyu izle: 172nd Bilgi Arayanlar Çalıştayı, 18 Mayıs 2017 - Keshe Vakfı

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Borç yönetimi becerilerinizi geliştirmenin basit yolları
Borç

Borç yönetimi becerilerinizi geliştirmenin basit yolları

Ekonominin nihayetinde durgunluk yaşanmasıyla birlikte, mali durumunuza bir göz atmak ve borç yönetimi becerilerinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi “düzeltmek” hiç bu kadar önemli olmamıştı. Birçoğumuzun borca ​​düşmesiyle - ve ulusun finansmanı, onlardan daha zayıftır - en iyisi, borçlarınızın üstesinden gelebilmek için yapabileceğiniz her şeyi yapıyor.
Devamını Oku
GFC 004'e sorun: İflasın En İyi Şeklini Nasıl Kullanıyorsunuz?
Borç

GFC 004'e sorun: İflasın En İyi Şeklini Nasıl Kullanıyorsunuz?

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz. Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'da yayınlanıyorsa, en çok satan kitabımın, Maliye Askerliğinin ve 50 ABD doları Amazon hediye kartının bir kopyasının şanslı alıcısısınız. Peki ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!
Devamını Oku
Coverdell Eğitim Tasarruf Hesabı Nasıl Kullanılır?
Borç

Coverdell Eğitim Tasarruf Hesabı Nasıl Kullanılır?

Bir çocuğun kolej eğitimi için para biriktiren çoğu insan 529 Tasarruf Planına aşinadır. Peki ya küçük bir çocuğu özel okula göndermek istersen? 529 Planı sadece yüksek öğrenim masraflarını kapsar. Bu yazıda, herhangi bir eğitim-anaokulu için herhangi bir seviye için kullanabileceğiniz, daha az bilinen bir vergi avantajlı araçtan bahsedeceğim.
Devamını Oku
Para ve Evlilik Sorunları Nasıl Önlenir?
Borç

Para ve Evlilik Sorunları Nasıl Önlenir?

Tuvalet koltuğunu terketmek. Suçlu> Saçlarının 1/4 inçlik bir kısmını kırptığını farketmiyor. Gerçekten mi ? Bir erkek bunu fark eder mi? > Gecenin ortasında yeni doğan ağladığını duymamış gibi davranıyorum. Baskın! > Sorunu sadece dinlemek yerine düzeltmeye çalışıyorum. Yine de bunu anlamadı> Şeylerin büyük planında, yukarıdaki öğeler önemsiz ve her evliliğe dayanabilmelidir.
Devamını Oku