Yatırım

Kötü yatırım fonları tarafından zorbalık durdurmak

İlkokuldaki çocuğu, insanları dövmek için her zaman başı belada olduğunu hatırlıyor musun?

Her zaman gözaltında tutuldu ve her zaman diğer çocukları kızdırmak için yazıldı ve yaşlandıkça çok fazla değişmedi.

Bunlar uzak kalmak istediğin zorbalar, çünkü çok yaklaşmış olsaydın muhtemelen dövüşeceksin. Eğlenceli değil.

Yatırım dünyasında, bu açıklamaya “T” olarak uyan yatırım fonları bulunmaktadır.

Korkunç bir sicile sahiplerdi ve eğer paranı onlara koyarak çok yakınlaşırsan, kıçını tekmeleyeceksin.

Son zamanlarda potansiyel yeni bir müşteri ile görüştüm ve ne tür yatırım seçeneklerine sahip oldum.

Mali danışmanı onu altı farklı yatırım fonu haline getirmişti ve hiç de iyi çeşitlendirilmemişti.

Daha da kötüsü olan şey, sahip olduğu altı yatırım fonunun dördünün dehşet verici olmasıydı.

Korkunç olduğumda cömert davranıyorum. Kötü yatırım fonlarını dağıtıyorlardı.

Bugün size nasıl bir yatırım fonuna bakabileceğimin hızlı bir yolunu göstermek istiyorum ve anında uzak durmanız gereken kötü çocuklardan biri olup olmadığını hemen anladım.

Kötü Yumurtaları Tanımlamak

Bir yatırım fonu üzerinde hızlı bir ekran yapmak için kullanabileceğim çeşitli araçlara sahibim. Kullanmaktan hoşlandığım şeylerden biri, çekilmesi gerçekten çok kolay olduğu için Thomson Reuters. Thomson Reuters, var olan neredeyse her bir yatırım fonu veritabanına sahip Yatırım Aracı olarak adlandırılan bir ürüne sahiptir.

Bir yatırım fonu varsa ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ismini ya da sembolünü kullanarak çekebilirim ve tam anlamıyla saniyeler içinde parmak uçlarımdaki harika verilere sahip olabilirim. Aşağıda, yatırım fonlarından birinin üzerinde bulduğum bazı verilerle ilgili bazı ekran görüntüleri göreceksiniz.

Alınan altı kişiden hangisi olursa olsun, bu adamın portföyünde sahip olduğu en kötüsü de en kötüsüdür. Ama diğer olanlar o kadar iyi değildi.

İlk şemaya bakalım. İlk grafik, son on yıl boyunca 10.000 $ 'lık bir büyüme gösteriyor ve daha sonra Russell 3000 Büyüme Endeksi'nin bir endeksi ile karşılaştırılıyor.

Kötü ve sonra bu yatırım fonu var

Grafiğe baktığınızda, kraliyet mavisi çizgi karşılıklı fonu temsil eder ve yeşilimsi teal çizgisi endeksi temsil eder. Mavi çizginin denizaltı çizgisinin altında olduğunu farkettin mi? Temelde anlamı, bu yatırım fonunun berbat olmasıdır. Bu şey, son on yılda sürekli olarak endeksinin altında.

Neden paranızı yönetmek için bir yatırım fonu yöneticisi ödeyeceksin? Basit cevap: Yapmamalısın.

Bu yatırım fonlarının küçüklere gönderilmesi gerekiyor

Orada tüm spor meraklıları için kullanmaktan hoşlandığım küçük bir benzetme beyzbol kullanıyor. Diyelim ki, ortalama büyük lig vuruş ortalaması .250'dir.

Eğer endeks (bu durumda Russel 3000 endeksi) .275'i vurursa, o zaman bu yatırım fonu bir. Olmadı!

Eğer büyük bir lig beyzbol oyuncusu iseniz .190 o zaman büyük olasılıkla daha büyük liglerde olmayacaksınız. Sadece bu hızlı grafiğe bakarak, herhangi bir finansal danışmanın bunu neden müşterilerine önereceğini merak eder miydiniz? Açıkçası kendime aynı soruyu sordum ve iyi bir cevap bulamadım.

Yatırım Fonlarını Karşılaştırma

Son grafik bu yatırım fonunun endeksindeki diğer fonlarla karşılaştırıldığını göstermektedir. Yatırım fonları da dahil olmak üzere diğer bir takip türü şirket olan Lipper'a göre, çok taraflı büyüme fonu kategorisinde bu yatırım fonu yer alıyor.

Sürekli bir dweller

Tabloya bakarsanız, 15, 5, 3 ve 1 yıl öncesine gittiğimizi göreceksiniz. Dolayısıyla, bu yatırım fonu son 15 yılda bakarsak, kendi kategorisinde 200 fon olduğunu göreceksiniz.

Bu 200 fondan, bu yatırım fonu # 180 koydu. Bunun anlamı, bu kategorideki 179 diğer fonun, bu yatırım fonundan daha iyi bir sonuç elde etmiş olmasıdır.

Bir kez daha, bu ne anlama geliyor? Bu, bu yatırım fonunun berbat olduğu anlamına gelir.

10 sene öncesine kadar bu kategoride 334 yatırım fonu bulunuyor ve bu fon 254. sıraya koyuyor, yani bir kez daha 253 yatırım fonu bundan daha iyi.

Bence sen özünü al, ama devam edeyim ve söyle; Bu, bu yatırım fonunun berbat olduğu anlamına gelir. Beş, üç ve bir yıllık görünümde üçüncü çeyrekte yer almasına rağmen bir miktar iyileşme görmemize rağmen, bu kategorideki diğer yatırım fonlarının birçoğunun altındadır.

Dikkat: Kötü Yatırım Fonlarından Kaçının

Ne yazık ki, bu tür yatırım fonlarını birçok farklı müşteri portföyünde görüyorum ve neredeyse bunun suçlu olduğunu söyleyebilirim. Daha önce de belirtildiği gibi, gerçekten ne kadar korkunç olduğunu görmek için bu yatırım fonuna hızlıca bakmak için sadece birkaç dakika sürdü. Başka bir finansal danışmanın bunu nasıl onurlu bir şekilde tavsiye edebileceğini hayal bile edemiyorum.

Yaklaşık beş yıl önce yatırım fonu almış olan ve o zamandan beri sahip olan müşteri; Bu aslında portföyündeki her bir yatırım fonu için aynı durumdu.

En son ne zaman yatırım fonlarınızı incelediniz ve portföyünüzde hiç kötü çocuklar olmadığından emin misiniz? Çifte kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

Videoyu izle: Lise Devriyesi Engelsiz

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Ne Zaman Yatırım Yaparken Marj Kullanmalıyım?
Yatırım

Ne Zaman Yatırım Yaparken Marj Kullanmalıyım?

Marj borçtur. Çoğu durumda hisse senetleri için daha fazla varlık satın almak için aracı kurumunuzdan borç alırsınız. Bu size kaldıraç verir. Bir marjda satın aldığınız yatırımlara ilişkin getirilerinizin, komisyonlarınız neticesinde ayrıcalık için komisyoncunuza ödediğiniz faiz oranından daha büyük olacağına dair bir bahis yapıyorsunuz. Eğer öyleyse, farkı ceblendirirsin.
Devamını Oku
Hisse Senetleri ve Tahviller Arasındaki Farklar
Yatırım

Hisse Senetleri ve Tahviller Arasındaki Farklar

Aynı yatırımın iki yüzü gibi, birbirinin yerine kullanılan "hisse senetleri ve tahviller" terimini sıklıkla duyarız. Onlar değil. Aslında, çok farklı yatırımlar onlar, ama aynı cümle içinde sık sık kullanılırlar çünkü birbirlerini tamamlarlar. Hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar oldukça dramatik.
Devamını Oku
Risk Toleransı-Finansal ve Duygusal
Yatırım

Risk Toleransı-Finansal ve Duygusal

Yatırımcılar, anlaması gereken en önemli kavramlardan birinin risk toleransı olduğunu biliyorlar. Finansal kararlar verirken - yatırım kararları da dahil olmak üzere - risk açısından neyi başarabileceğinizi bilmelisiniz. Finansal risk toleransının tek sorun olmadığını anlamak da önemlidir; Duygusal risk toleransınızın da farkında olmanız gerekir.
Devamını Oku
Roth IRA Nitelikli Dağıtımlar ve Çekimler için 5 Yıl Kuralı
Yatırım

Roth IRA Nitelikli Dağıtımlar ve Çekimler için 5 Yıl Kuralı

Jackson Five'ın nitelikli çekimler için Roth IRA beş yıllık kural ile ne yapması gerektiğini kendinize soruyor olabilirsiniz? “Kesinlikle hiçbir şey” demek için üzgünüm. Tabii ki "beş" sayısından başka. Pop'un Kralı'na olan son anıların hepsine sahip olduğumu düşündüm. Şimdi dikkatimi çekiyorum… Roth IRA'nın temelleri “Vergi Serbest Para” ifadesini içeriyor.
Devamını Oku