Maliye

GFC TV Ep 010: Yardım! Ben bir Serbest Çalışan ve Yatırım Yapmaya İhtiyacım Var

Muhtemelen bildiğiniz gibi, okuyucu sorularını cevaplamayı kesinlikle çok seviyorum.

Eh, bugünün okuyucu soru New York City Noreen geliyor.

İşte Noreen'in soru ve görüşlerinin bir özeti:

“Serbest çalışanlar ve çeşitli gelirlere sahip bireyler için ne gibi tavsiyeleriniz var? Bir model olarak, gelirim haftaya bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Henüz işimde çok fazla para kazanmıyorum, ancak otomatik para çekme işlemleri yapmak istiyorum. Bazen haftada 1.000 dolar ve başka hiçbir zaman hiçbir şey yapamadığım zaman servetimi kurmaya nasıl başlarım? Freelancing büyüyen bir trend, bu yüzden tahmin edilemez bir gelire sahip okuyucularınızın çoğunun tasarruf stratejilerini nasıl geliştirebileceklerini merak ettiklerini varsayıyorum. ”

3 Yolcu Freelancerları Başarı için Kendilerini Ayarlayabilir

Her şeyden önce, aslında bir serbest meslek sahibi olmadım. Bununla birlikte, flip tarafında, çok, uzun yıllar ve genellikle öngörülemeyen bir gelirle geçirdim. Bu işe ilk başladığımda, neredeyse hiçbir şey yapmadım. Aslında, üçüncü ödeme dönemimde bir finansal danışman olarak 856 $ kazandım… ve bu tüm ay boyunca oldu!

Evet, ayda sadece bir kez ödeme yaptık. Eminim gerçek hayat bütçeleme deneyiminin ne olduğuyla ilgili bir mücadeleyi hayal edebiliyorsunuzdur.

Neyse ki, lehimde çalışan birkaç faktör vardı. Ve doğrusu, dalgalanan bir geliri olan herkesin liderliğimi takip etmesinden fayda göreceği söylenir.

Ben her şeyi bilmiyordum (ve hala yapmadım), ama bazı şeyleri doğru yaptım.

Peki, mali durumunuzu mücadele eden bir serbest meslek olarak nasıl geliştirebilirsiniz?

İzlenecek üç sağlam ipucu:

İpucu 1: Masraflarınızı kontrol altında tutun.

Dalgalı bir gelire sahip bir serbest girişimciyseniz, mali işlerinizde yapabileceğiniz en iyi şey masraflarınızı kontrol altında tutmaktır. Süslü bir apartman ve yeni bir araba almak çok kolay, ancak paranızın karşılığını alabilir mi diye kendinize sormalısınız.

Güven bana, “istekleriniz” gelirinizden daha hızlı büyüdüğünde, para aceleyle kaybolur. Her zaman restoranlarda yemek yerseniz, her hafta yeni kıyafetler satın alın ve her gün olmazsa olmazlara para harcarsanız, fark ettiğinizden daha hızlı para çekebilirsiniz.

En düşük kazançlı yıllarımda hayatta kalmamın tek nedeni, harcamalarımı düşük - düşük tuttuğumdur. Örneğin:

  • Oda arkadaşım vardı. Kariyerine ilk başladığımda, üniversiteden üç arkadaşlı bir ev paylaştım. Konut maliyetlerimizi üç şekilde ayırarak, hepimiz daha fazla tasarruf ve daha az harcadık.
  • Araba ödemelerinden kaçındım. Ben ödenen 1998 Chevy Lumina I miras kalan bir blog yazısı var. Toplam bir "büyükanne arabası "ydı, ama umursamadı, çünkü bana bir kuruşa mal olmadı. O bebeği olabildiğince sürdüm ve uzun vadede büyük bir fark yarattı. Araba ödemelerinden sakınabilirseniz, daha iyi durumda olursunuz.
  • Saçmalıkları kestim ve kendi imkanlarımda yaşadım. Çok fazla kazanamadığım halde gelirimi oldukça uzatabiliyordum. Ama bu sadece hayatımdaki tüm saçmalıkları kestiğim ve asla benden daha fazla harcamadığım için. Fark ettim ki, dışarıda yemek yemedim, o yüzden yapmadım. Mutlu saate gitmeyi göze alamıyordum, o yüzden evde kaldım. Ve çok kötü bir şekilde istediğim halde, arkadaşlarımınki gibi bir düz ekran televizyona sahip olamadım.

Bir serbest çalışan olarak, ilerleyemeyeceğiniz gibi hissedebilirsiniz. Ama bana güvenin, eğer kariyerinizi inşa ederken masraflarınızı kontrol altında tutabiliyorsanız çok daha iyi olacaksınız. Ayrıca unutmayın, bunların hiçbiri kalıcı olmamalıdır. Zaman içinde daha fazla kazandıkça, hayatınızda gerçekten istediğiniz şeylerin daha fazlasını elde edebilirsiniz.

İpucu # 2: Gelirinizde bütçenize yardımcı olabilecek eğilimlere bakın.

Mali hayatınızda bir miktar tutarlılık bulmak için uğraşıyorsanız, gelirinizde devam eden trendleri araştırmanıza yardımcı olabilir. Son altı, on iki veya on sekiz ayda geriye, bu zaman dilimi için ortalama bir gelir elde etmeye bakın. Her ay için ortalama kazancınızı hesapladıktan sonra, bunun yaklaşık yüzde 80'inde yaşamayı ve gerisini cepte tutmayı öğrenin.

Tahmin edilemez bir gelirle yaşıyorsanız, kötülüğü telafi etmek için iyi aylara ihtiyacınız var. Sonuç olarak, elinizde nakit olması başarınızın anahtarı olacaktır. İyi aylar boyunca daha az yaşamaya karar verebiliyorsanız, kötü olanlar sırasında masraflarınızı karşılamak için fazladan para kazanabilirsiniz.

“Ortalama gelirinizden” daha az yaşamaya çalışın ve gerisini saklayın. Zaman içinde bu, dalgalı bir gelirle gelen stresin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

İpucu # 3: Küçük miktarlarda para yatırmaya başlayın.

Paranızı yatırmak fikri ile bunalmış olmak kolay olsa da, küçük başlamak için tamamdır. Ancak en önemli şey, ilk etapta başlamaktır! Aracı kurum hesabına veya Roth IRA'ya ayda sadece 50 $ yatırım yapsanız bile, hızlı bir şekilde toplanabilir.

İlgili:

  • Roth IRA açmak için en iyi yerler

Çoğu insan, başlamak için binlerce dolara ihtiyacınız olduğunu varsayar. Bu yanlış nosyondan dolayı, felç olurlar ve bunun yerine hiçbir şey yapmazlar.

Bu büyük bir hata ve aynı zamanda en yaygın olanlardan biri. Küçük miktarlarda bile yatırım yaparak zamanla zenginleşebilirsiniz. Küçük miktarlara izin vermenin anahtarı, tam potansiyeline erişmeye başlıyor.

Birkaç örneğe bir göz atalım:

Diyelim ki şu anda sadece ayda 50 $ yatırım yapabiliyorsunuz. Bunu yaptıysan ve sadece yüzde 8 kazanırsan, otuz yıl sonra 75.000 dolar kazanırdın.

Şimdi ayda 250 dolar yatırım yaptığınızı varsayalım. Aynı yüzde sekiz geri dönüşü kazanırsanız, otuz yıl sonra 375.000 dolar kazanırsınız.

Şimdi konuşuyoruz!

Gördüğünüz gibi, topu yuvarlamak çok para kazanmıyor. Büyüyen servetin anahtarı, zamanla tutarlı yatırımlar yapmaktır.Ayrıca, başlamadığınız takdirde bu stratejiyi kendi yararınıza kullanamazsınız. Yani, bugün başla.

Bonus İpucu: Gelirinizi Artırın

Bunlar benim ana önerim, ama aynı zamanda bir bonus bahşişim var.

İşte burada: Serbest çalışan olarak, “eşsiz yeteneğinizi” bulmaya odaklanmalısınız.

Stratejik Koçluk Programı'nın kurucusu Dan Sullivan, bu fikirle ortaya çıktı.

Her bireyin eşsiz yeteneği farklı olsa da, herkesin bir tane vardır. Sullivan'a göre, eşsiz yeteneğiniz, yapmayı sevdiğiniz bir şey olarak tanımlanabilir, bunu günde 24 saat ve haftada yedi gün yapabiliyorsunuz. En önemlisi, bunu yapmak için çok iyi ödeme alabilirsiniz.

Eşsiz yeteneğinizin bulunduğu alanda çalışabildiğinizden emin olun. Serbest çalışan olarak, geliriniz üzerinde belirli bir miktar kontrolünüz vardır. Ancak, benzersiz yeteneklerinizin dışında kalan işlerde çok fazla zaman harcıyorsanız, daha yüksek ücretlerde kaybediyor olabilirsiniz. En çok tuttuğunuz konuya odaklanarak, zamanla potansiyel olarak daha fazla para kazanırsınız.

Ve unutmayın ki, kazandığınız daha fazla para, daha az para harcayarak yatırım yapmak o kadar kolay olur. Ayrıca, diğer finansal hedeflerinize zarar vermeden daha fazla yatırım yaptığınız para miktarını artırabilirsiniz.

Son düşünceler

İşleri telafi etmek için, serbest çalışanlar harcamalarını kontrol altında tutmalı, gelirlerini stabilize etmenin yollarını aramalı ve yapabileceği kapasiteye yatırım yapmaya başlamalıdır. Ve eğer gelirlerini - ve birikimlerini - bir sonraki seviyeye çıkarmak istiyorlarsa, serbest çalışanlar, daha fazla kazanç elde etmelerine yardımcı olabilecek eşsiz bir yetenek üzerine sıfıra düşeceklerdir.

Serbest çalışan olmak kolay değildir, ancak ödüllendirici olabilir. Ve evet, doğru hareketleri erken ve sık yaptığınız sürece, dalgalanan bir gelirle kesinlikle zengin olabilirsiniz.

Dalgalanan bir gelirle nasıl gelişirsiniz? Hangi ipuçlarını eklersiniz?

Videoyu izle: GFC TV Ep 008: Eşinizin Finansla Birlikte Olmadığında Ne Olur?

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

" width="370" height="280" alt="Nasıl Çalışır Bütçe Oluşturulur"/>
Maliye

Nasıl Çalışır Bütçe Oluşturulur

Yakın bir zamanda bana “Bir bütçeyi nasıl bir araya getirebilirim?” Diye sormuştum. Bütçelemenin düz bir süreç olmadığı bendeydi. Bu, askıya almaya başlamak için deneme yanılma yanı sıra bazı açıklamaları da alır. İlk bütçenizi oluşturmanın adımları: 1. Tüm Finansal Verilerinizi Toplayın Bu, banka hesaplarını, kredi kartı beyanlarını veya aylık harcamalarınızı ve gelirinizi gösteren diğer tüm belgeleri içerir.
Devamını Oku
Grip aşısı yapmamanın gerçek maliyeti
Maliye

Grip aşısı yapmamanın gerçek maliyeti

Birçok insan, grip aşısı almaktan şüphelenir çünkü sağlıklı olduklarını ve grip hissetmeyeceklerini düşünürler. Çoğu kez, grip aşısının bir kişiye grip nasıl verildiği veya nasıl çalıştığı hakkında hikayeler anlatılır. Sonuçta, grip mevsiminde en çok hangi grip virüsünün olacağı konusunda eğitimli bir hesaplamadır, bu yüzden çekim yapmak insanları% 100 korumaz.
Devamını Oku
Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri
Maliye

Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri

Bu hafta Sally P.'den bir soru aldım. Diyor ki: 32 yaşındayım, serbest meslek sahibi ve yılda 400.000 dolar kazanıyorum. Bir ev satın almak için 100.000 dolar biriktirdim ama bir apartman dairesine indirilmek üzere toplam 200.000 dolar tasarruf edene kadar beklemek istiyorum. Para şu an için yüksek getirili bir tasarruf hesabında oturuyor. Emeklilik hesabım yok ve kefalet için para biriktirmeye ek olarak bir tane de para yatırmam gerekip gerekmediğini merak ediyorum.
Devamını Oku
Nakit için Kullanılmış Aletleri Nasıl Satılır
Maliye

Nakit için Kullanılmış Aletleri Nasıl Satılır

Cihazlarınızı yakında mı yükseltiyorsunuz? Bu eski buzdolabını, dondurucuyu, çamaşır makinesini, kurutucuyu, sobayı veya diğer büyük cihazları değiştirmeniz gerekiyor mu? Öyleyse, eski cihazınızı satabilir ve bunun için para alabilirsiniz. Yenilerini satın aldığınız eski cihazların satılabildiği birçok yer var.
Devamını Oku