Yatırım

Nasıl 16 yaşında gösterdim nasıl $ 500,367 $ 500 dönüş nasıl

Hepimiz bir DeLorean'a girme ve zamanda geriye gitme fantezilerini yaşadık. Hayatımızda yaptığımız tüm küçük değişiklikleri düşünüyoruz. Eğer benden hoşlanıyorsanız ve beyninize yatırım yaptıysanız, belki de zaman içinde geri dönüp daha önce yatırım yapmaya başlamanızı istersiniz.

Bu, arkadaşlarımdan birinin oğluyla tanışma fırsatım olduğunda düşündüğüm şey. Oğlunun son zamanlarda 16 yaşına gelmişti ama çimleri biçiyordu “o çocukluğundan beri. ”Haha.

Oğlum kısa bir süre önce kendisine yatırım yapmaya nasıl başlaması gerektiğini anlatan kuzeni ile konuşmuştu. İlgi çeken, annesine geçmişte bahsettiği yatırımcıyla bağlantı kurmasını söyledi. Kime başvurduğundan emin değilseniz, o yatırımcı bendim.

Yatırım yolculuğunuza başlamak için hazırsanız, referansınız için Online Yeni Doğanlara Yatırım yapmak gibi rehberlerimize göz attığınızdan emin olun!

Beni daha çok heyecanlandıran pek çok şey yok (In-N-Out Burger hariç), genç bir yatırımcının ilk kez başladığını görmekten çok daha fazla. Bu yatırımcının 16 yaş olgunluğu olması onu daha da heyecanlı kılıyor.

Herhangi bir yeni yatırımcı ile, bir hisse senedinin ne olduğunu, bunun bir yatırım fonuyla nasıl ilişki kurduğunu ve yatırım fonları satın alarak yatırım yapmaya ne kadar kolay olduğunu açıklayan süreç boyunca onlara katılıyorum.

Kullandığım bir araç, var olan yaklaşık 30.000 farklı yatırım fonunun bir veritabanı olan Thomson Reuters. Varsayımsal amaçlar için kullandığım bir yatırım fonu, dünyadaki en iyi yatırım fonu değildir.

Aslında, ortalama bir yatırım fonu ve ortalama olarak demek istediğim, akran grubundaki diğer yatırım fonlarıyla karşılaştırdığın zaman oldukça yol ortasında. Bu fonu, iki sebepten dolayı göstermeyi seviyorum:

  1. Fonun 60'ların sonlarında kurulmasından bu yana bize iyi bir pazar koşulları sunar.
  2. Ortalama bir yatırım fonu göstererek, en iyisini göstermiyorum, en kötüyü göstermiyorum, borsada para kazanmak için neye benzediğine dair olası bir senaryoyu gösteriyorum.

Bu varsayımsal senaryoda, 16 yaşından beri sadece bu örnek için kullanacağımız 500 dolar var. Çizime bakarken, ücretlendirilirsiniz. Çünkü bu örnekte bakıyoruz Paylaşmak, aksi halde yatırım fonlarını yükle.

Şimdi nefes alamıyor ve soruyor olabilirsiniz, “Aman Tanrım, neden yüklü bir yatırım fonu gösteriyor?“Lütfen o zaman geri yükleme fonlarının çok yaygın olduğunu unutmayın.

Yük ya da yüksüz olarak, ilgi çekici bileşiklerin gücünün neye benzediğini ve 500 $ 'lık yatırımın etkisinin, özellikle bu erken yaşta başladığında ne anlama geldiğini iyi anlamış olmalısınız.

Zaman makinesi buharda, falcon kanatlı kapıların altına girerken kafanı izle, ve zamanda bir yolculuğa çıkalım. Endişelenme, seni güvenli bir şekilde geri getireceğim. Yeterince plütonyum var, değil mi? 😉

1970

1970 yılında, 29 $ 'lık toplam peşinat harcamasıyla 500 dolarlık yatırım yapacağım. Bir yıl sonra, yatırım fonu, bir yıl sonra, satış ve komisyonları ödedikten sonra, 5 $ düştüğü için, toplam yıllık 495 dolar değerindeki ortalama% 5.15 oldu.

Çok heyecan verici değil, özellikle de bankaya koyup çok daha fazlasını yapabildiği için. Bir sonraki yıla geçiyoruz.

 

1971

İki yıl yatırım yaptıktan sonra, toplam değeri 586 olan ortalama% 5,15 ve şimdi% 18,28 oldu. O kadar da eski püskü değil.

1972

% 12,72 ile bir yıl daha iyi bir büyüme yaşadık. Toplam değer şu an 661 $. Bu noktada tipik olarak, yeni yatırımcılara, bu miktarlarda üç yıllık büyümenin% 5.15,% 18,28 ve% 12,72 gibi yüksek bir orana sahip olduğunu hatırlatmaya çalışıyorum.

İyi getiri ortalaması aldık ancak sadece 161 $ yaptığımızdan bu kadar heyecan verici olmayabilir.

1973

Şimdi eğlence başlıyor. Tamam, bu kadar eğlenceli değil, ama bir ayı piyasasının ilk gerçek zevkini alırız. 1973 yılında fon% 33.75 düştü, #ouch.

İnsanlar para kaybetmekten nefret ediyorlar ve şimdi dört yıl boyunca yatırım yaptığınızı ve mütevazi bir büyüme gördükten sonra artık 62 doların altında olduğunu hayal edin. Çoğu kişi bunun borsaya yatırım yapmayı umduğumuz ya da umduğumuz gibi olmadığını kabul eder. Bu, çoğu insanın kısa vadeli bir bakış açısına sahip oldukları için pazara yatırım yapmamasının büyük bir nedeni.

Yatırımcıya, eğer endişeliydiler ve bana geldiyseler ki, onlar, derse devam etmelerini ve yatırıma devam etmelerini ve piyasanın kendi işini yapmasına izin vermelerini öneririm. Gelecek yıl neyin olduğunu görelim.

1974

#doubleouch. % 28.87'lik bir kayıpla% 33,75'lik bir kayıp izledik, #thatsucks.

2008 yılında piyasa% 37 düştü ve birçok kişi büyük depresyondan bu yana en kötü pazar olduğunu iddia etti.

1973 yılında piyasa da aşağıdaydı - bu fon% 33 azaldı ve% 28 izledi. 2008 mali krizinde yaşananlardan çok daha kötü görünüyor.

İlk 500 $ 'lık yatırımımız yüksekte 661 $' a yükseldi ve şu an 311 dolara düştü - bu yüzden beş yıllık yatırımdan sonra neredeyse% 40 düşüyoruz.

1975

Kursa kalmaya karar verdiyseniz, o zaman sana över. Çoğu insanın yapamadığını yaptın.

Borsa, işlerin satışa çıktığı sırada kimse satın almak istemediği birkaç yerden biridir; Bir tasfiye satışı olduğunda, mağazaya su basmak yerine, insanlar deli ordularda kaçarlar.

500 $ ile başlayan bu yatırımcı, sadece önümüzdeki iki yıl içinde% 50'nin üzerinde bir düşüş yaşadığını görmek için 661 $ 'a yükseldiğini gördü - sadece bir yıl daha devam etmeleri halinde orijinal yatırım tutarlarına neredeyse tam bir geri dönüş görecekti. 1975'in sonunda toplam değer şu an 471 dolar.

Burada hiçbirinizin seni istememesini istemediğim şey, beş senenin gerçekte ne kadar uzun olduğunu düşünmektir.Yatırımınızı görmek için beş yıl bekler misiniz? Borsaya gerçekten güvenir misiniz? Finansal danışmanınıza ve yatırım önerilerine güvenir misiniz?

Daha önceki deneyimlere dayanarak,% 99,9'unun bunu yapamayacağı konusunda eğitimli bir tahminde bulunacağım ve bu yüzden çoğu insan savunmasız yatırımcı değildir.

1975'in geri dönüşünü ifşa etmeden önce, bu, benden oturmuş olan birinden bana sormaktan hoşlanıyorum - bu 16 yaşındaki çocuğa sorduğum aynı şey - 10 yıl sonra toplam değeriniz ne olurdu?

Esasen, 1979'da borsada 10 yıllık olarak sahip olmayı umduğunuz şey nedir? Aslında çoğu zaman, çoğu insan paralarını geri vermekten mutluluk duyacaktır. Bazıları 500 dolarlık yatırımlarından en az 100 dolar veya 200 dolar kazanmayı sever.

1979

Paralarını geri almak isteyenler için, 1975'te gösterdiğim gibi, neredeyse oradayız. Şimdi, 1979'a kadar, eğer başladığımızdan tam 10 yıl sonra hızlanırsak, toplam değerin 1302 dolar olduğunu görebilirsiniz. Orijinal yatırımımızı neredeyse üç katına çıkardık. Oraya giden bir roller coaster yolculuğu mıydı? Kesinlikle. Bir kez daha, pazarda zaman geçirmenin, sabırlı olmanın ve pazarın kendi işini yapmasına izin vermenin önemini gösterir.

Sonraki Yıllar + Toplam Getiri

Bu senaryoyu önümüzdeki 35 yılı aşkın bir süredir devam ettirirsek, değerin yıllık ortalama% 11,49'luk bir geri dönüş oranı için 500 $ 'dan başlayan bir başlangıç ​​noktasından 68,684 $' a yükseldiğini görebiliriz. Yatırım fonu olarak oturacağınız 500 dolarlık yatırım için fazla perişan değil.

Eğer matematik yapamazsanız, bu 16 yaşındaki kızın, 500 dolarlık yatırım yaparak ve 61 yaşına kadar bekleyerek yaklaşık 70.000 dolar olacağı anlamına gelir. Tamam, muhtemelen bu makalenin başlıklarına dayanarak merak ediyorsunuzdur. 500.000 $ gel. Sana göstereyim.

500 $ + 25 $ / ay

16 yaşındaki bu iddialıydı ve onun 500 dolarlık büyümesinin gözlerinde çok büyük bir sayı olduğunu görerek onu tükürdüğünü görebiliyordum. Unutma, bu çocuk çimleri biçti ve yan taraftaki peyzajı yaptı. Ona gösterdiğim bir sonraki grafik 500 doları alıyor ve ayda 25 dolar ekliyordu. Aynı zaman çizelgesi üzerinden yılda sadece 300 dolar ekleyerek, tutar 68.000.000 $ 'dan 520.000 dolara yükseldi.

Bulunduğumuz noktayı düzeltmek için kullandığım bir başka kısım, gerçekte yatırdığı paranın sadece 55.194 dolar olmasıydı. Diğer her şey temettü, faiz ve sermaye kazancıydı. 45 yıl boyunca 55.000 dolarlık yatırım, astronomik $ 520k'ya ulaştı.

Şüphecilerin Çağrılması

Birçoğunuzun şu anda düşündüğünü duyabiliyorum, “Tamam Jeff, ama piyasa alıştığı gibi ortalama% 11.94 değil.” Bu adil bir argüman ama aynı zamanda S & P 500'ün bu yazı yazıldığı sırada geri geldiğini aklınızda bulundurun. % 7.71. Bu, bu fonun geri döndüğünden çok daha az. En azından düşünmemiz için bize bir çeşit basketbol sahası veriyor.

İnsanlara göstermeyi sevdiğim son şey, bu örnekte 500.000 dolar çok para. Bu tür geri dönüşlere sahip olmaya pek yakın olamayabiliriz. Yani, ya yarım yanlış olsaydım, 500.000 dolar yerine sadece 250.000 dolarımız var mı? Bu, başlangıçta 500 $ artı 25 $ 'lık başlangıç ​​yatırımıyla 250.000 $' dır. Bu hala çok büyük ve bu çocuğu akranlarının% 98'inden ayıracak.

Hikayenin ahlakı yatırım yapmaya başlıyor, piyasaların kendi işini yapmasına izin verin ve zamanınızın yanınızda olmasına izin verin. Henüz yatırım yapmaya başlamadıysanız, Ally Invest ve Betterment gibi harika çevrimiçi platformlara göz atın.

Yatırım yapmaktan vazgeçmeyin ve bileşik ilginizi harikalarını izlemek için yeteneklerinizi öldürmeyin. Mazeretleri kesin ve küçük bir miktar olsa bile bir şeye yatırım yapmaya başlayın. Çıkış yapmak 100 $ Yatırım 16 Yolları. Hemen hemen herkes, 100 dolarlık yatırım yapmaya, macera dolu hissetmeye, ödeme yapmaya muktedirdir. 1.000 $ Yatırım 7 Akıllı Yolu!

Şimdi de düşünebilirsiniz, “Ben 16 yaşındayım, Jeff. Emeklilikten yaklaşık 10 yılım. ”Seni hissediyorum. Vazgeçmek yerine, mali durumunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. okumak Emeklilikten 10 Yıl RetirementByJeff.com adresinde. Size zaman eksikliği yaşayacağınız problemleri anlatacağım!

Daha iyi bir geleceğe doğru bir şeyi - makul bir şekilde - yapabileceğinize yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Kim bilir, belki bugün daha sonra geleceğiniz için akıllıca ve daha fazla yatırım yaptığınız için size teşekkür eder. 😉

Bu gönderi aslında Forbes.com'da yayınlandı.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?
Yatırım

Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Dow Jones Endüstriyel ortalaması, otomatik dev General Motors'un iflas etmesiyle beklenen bir değişiklik için yola çıkıyor. Bir zamanlar efsanevi mavi çip stoğunun düşmesiyle, müşterilerimin birçoğu şirketlerin Dow Jones Endüstriyel Ortalama'da nasıl listelendiklerini ve ne zaman değiştirildiklerini sordu.
Devamını Oku
Roth IRA Nitelikli Dağıtımlar ve Çekimler için 5 Yıl Kuralı
Yatırım

Roth IRA Nitelikli Dağıtımlar ve Çekimler için 5 Yıl Kuralı

Jackson Five'ın nitelikli çekimler için Roth IRA beş yıllık kural ile ne yapması gerektiğini kendinize soruyor olabilirsiniz? “Kesinlikle hiçbir şey” demek için üzgünüm. Tabii ki "beş" sayısından başka. Pop'un Kralı'na olan son anıların hepsine sahip olduğumu düşündüm. Şimdi dikkatimi çekiyorum… Roth IRA'nın temelleri “Vergi Serbest Para” ifadesini içeriyor.
Devamını Oku