Bor├ž

20'leriniz i├žin 20 Finansal Kurallar

20'li ya┼člar─▒mda bir ton mali hata yapt─▒m.

Kredi kartlar─▒n─▒ maksimuma ç─▒karmak, gereksiz ö─črenci kredileri almak, birikimlerimi ertelemek için kayal─▒k bir ba┼člang─▒ç ÔÇőÔÇőyapt─▒k.

Bazen ismime nas─▒l bir ┼čey ald─▒─č─▒m─▒ merak ediyorum.

┼×imdi 30'lar─▒mda, 20 ya┼č─▒ndaki benli─čime geri dönmek için vermedi─čim ┼čey ve onu hissetmek için konu┼čmaya çal─▒┼č─▒yorum.

Fakat kendimi iyi tan─▒d─▒─č─▒mdan beri, dinlemeyece─čime eminim. Ha!

Yine de, kayal─▒k bir ba┼člang─▒ç ÔÇőÔÇőyapmak zorunda de─čilsin.

Yirmilerinizdeyken gelece─činiz için gerçekten büyüyorsunuz. ─░┼čler daha sonra ┼čekillenir.

Tweet'e T─▒kla

20'li ya┼člar─▒n─▒zdaki finans için bu 20 kural, 30 ya┼č─▒na girmeden önce bir ┼čeyler alman─▒za yard─▒mc─▒ olacakt─▒r:

1. Kredi Kart─▒ Borcundan Kaç─▒n─▒n

Uzun vadede maliyeriniz için yapabilece─činiz en iyi ┼čeylerden biri kredi kart─▒ borçlar─▒ndan kaç─▒nmakt─▒r. Bir ┼čeyi ┼čarj etmeden önce hesab─▒n─▒zda paran─▒n bulunmas─▒n─▒ sa─člay─▒n. Yüksek faizli kredi kart─▒ borcu, zaman içinde maliyenizi mahvedebilir, servetinizi sülükler.

Maalesef bu dersi zor yoldan ö─črendim. Hayat─▒n─▒n ço─čunda kredi kart─▒ borcuyla mücadele eden babam, hâlâ üniversitede iken kredi kart─▒ açmam için beni te┼čvik etti.

#Büyük hata

Bilmeden önce bir kredi kart─▒ ald─▒m ve birkaç tane daha aç─▒yordum. Yapt─▒─č─▒mda anlayamad─▒─č─▒m, beni mahvedebilecek k─▒s─▒r bir döngü oldu. Yine de, benden önce 20.000 dolardan fazla borcum vard─▒ ve borçlanmadan önce birkaç y─▒l─▒m─▒ ald─▒m.

2. Sadece E─čitim ─░çin Neye ─░htiyac─▒n─▒z Var?

Tam burslu bir bursum vard─▒ (çünkü Ulusal Muhaf─▒zlara kat─▒ld─▒m) ve GNC'deki al─▒┼čveri┼č merkezinde bir i┼č buldum. Tüm kaynaklar─▒m ile, ö─črenci kredilerinde azami pay─▒ almam için bir sebep yoktu. Ama yine de yapt─▒m.

E─čitiminize kaynak ay─▒rmak için ödünç alman─▒z gerekse de, çal─▒┼čman─▒z için gerekenden fazlas─▒n─▒ almay─▒n. Borçlar─▒n─▒z ne kadar küçük olursa o kadar iyidir.

Ard─▒ndan, okulla i┼činiz bitti─činde ve kredilerinizi geri ödemeyi dü┼čündü─čünüzde, neye bula┼čt─▒─č─▒n─▒z─▒ anlad─▒─č─▒n─▒zdan emin olun. Çok fazla insan ö─črenci kredisi konsolidasyon sahtekarl─▒─č─▒na yakalanmakta ve sadece ö─črenci kredi borcuna harcanabilecek para harcamaktad─▒r. Unutmay─▒n, mezun oldu─čunuzda kredileri geri ödemek zorundas─▒n─▒z.

3. Ba┼čka Bir ┼×ey ─░çin Ödünç Alma Hakk─▒nda Dikkat Ediniz

Bir ev ya da araba olsun, borçlanma konusunda dikkatli olun. ─░htiyac─▒n─▒z olan─▒ almakla ilgili kurallar tüm kredileriniz için geçerlidir. Evet, bir ev için ödemek istiyorsan─▒z muhtemelen ödünç alman─▒z gerekecektir. Ama denize gitmenize gerek yok; Mütevaz─▒ konutlar ve kat─▒ pe┼čin ödemeler için ödenen mütevaz─▒ arabalar, en iyi seçiminizdir.

4. Kredinize Dikkat Edin

Kredi kart─▒ borcunu tutmamak için kredi kartlar─▒n─▒ ve di─čer kredi türlerini görmezden gelmeniz gerekti─či anlam─▒na gelmez. ─░yi bir kredi geçmi┼či olu┼čturmak, çe┼čitli ┼čekillerde size yard─▒mc─▒ olabilir.

─░yi kredi, bir kredinin en iyi faiz oran─▒n─▒ elde etmekten daha fazlas─▒d─▒r (hayat─▒n─▒z boyunca binlerce dolar tasarruf edebilecek bir ┼čey). Kredi, sigorta oranlar─▒n─▒ ve güvenlik ödemelerini belirlemek için kullan─▒l─▒r. Kredi raporunuzun bir sürümü, arka plan─▒n─▒z─▒n bir i┼č için kontrolünün bir parças─▒ olarak da kullan─▒labilir.

Bir önceki 20 ya┼č─▒ndaki stajyerim, kredisinin iyi oldu─čunu dü┼čündü, ancak herhangi bir kredi geçmi┼či olmad─▒─č─▒ için kredi puan─▒ asl─▒nda 621 idi.

Bunu fark ettikten sonra, birkaç stratejiyi uygulayabildi ve k─▒sa bir sürede 110 puanl─▒k bir biçimde kredi puan─▒n─▒ çarp─▒c─▒ bir ┼čekilde artt─▒rabildi.

Maliyetten en iyi ┼čekilde yararlanmak istiyorsan─▒z, iyi kredi al─▒┼čkanl─▒klar─▒ edinmeniz gerekir. Bunu yapman─▒n en h─▒zl─▒ yolu, kredi kart─▒ almak ve bunu kullanman─▒z─▒n hemen ard─▒ndan tam olarak ödeyebilece─činiz ürünler için ayda bir veya iki kez kullanmakt─▒r. Bir sonraki aya kadar hiçbir zaman bir bakiye ta┼č─▒maya çal─▒┼čmay─▒n.

5. Tüm Faturalar─▒n─▒z─▒ Zaman─▒nda Öde

Yeni do─čmu┼č bir yeti┼čkin olarak, art─▒k kendi maliyetlerinizin ço─čundan siz sorumlusunuz. Tüm faturalar─▒n─▒z─▒ zaman─▒nda ödemeniz çok önemlidir. Yard─▒mc─▒ programlar, telefon plan─▒n─▒z veya di─čer ö─čelerin ödemelerini kaç─▒rmak istemezsiniz.

Cevaps─▒z ödemeler, y─▒llarca kredi puan─▒n─▒z─▒ kar─▒┼čt─▒rmak da dahil olmak üzere çok geni┼č kapsaml─▒ sonuçlar do─čurabilir. Do─čru, YEARS dedim.

6. Kendinize ait bir Kontrol Hesab─▒ aç─▒n

20'lerinizin bir noktas─▒nda, kendi hesab─▒n─▒za bir çek hesab─▒ açmal─▒s─▒n─▒z. Bu, eski ortak hesab─▒ ailenizle birlikte terk etti─činiz ve kendi paran─▒z─▒ yönetmeye ba┼člad─▒─č─▒n─▒z anlam─▒na gelir. Ücretsiz bir çek hesab─▒ olup olmad─▒─č─▒na bak─▒n (birçok banka ve kredi birli─či, faydalar─▒yla birlikte gelen ö─črenci hesaplar─▒n─▒ sunar), bu yüzden ücretler konusunda endi┼čelenmenize gerek yoktur.

7. Bir Tasarruf Hesab─▒ Aç─▒n

Sen varken, bir tasarruf hesab─▒ aç. Size bir getiri kazanma ┼čans─▒ sunan yüksek getirili bir hesaba bak─▒n. Ard─▒ndan, kontrol hesab─▒n─▒za para eklemek için düzenli bir program olu┼čturun. Haftada sadece birkaç dolar olsa bile, önemli olan, tasarruf etme al─▒┼čkanl─▒─č─▒n─▒ kazanmakt─▒r.

8. Emeklilik Hesab─▒ Açma

Emeklilik için ne kadar erken para biriktirirsen, o kadar iyi olursun. Niye ya? Çünkü hala emeklilikte ramen noodle yiyor olmak istemiyorsun. Bu yüzden.

Yirmi ya┼č─▒na girene kadar beklemek yerine 20'lere yat─▒r─▒m yapmaya ba┼člarsan─▒z, yuva yumurtan─▒zda binlerce insan─▒n daha fazlas─▒na varabilirsiniz.

Gelir kazanmaya ba┼člar ba┼člamaz, bir emeklilik hesab─▒ aç─▒n. E─čer i┼činizden bir emekli maa┼č─▒ alam─▒yorsan─▒z (belki de yar─▒ zamanl─▒), IRA'y─▒ aç─▒n. Kazan─▒lm─▒┼č gelir sahibi olan herkes IRA'ya katk─▒da bulunabilir.

9. Yat─▒r─▒m hakk─▒nda bilgi edinin

┼×imdi yat─▒r─▒m hakk─▒nda bilgi edinmek için harika bir zaman. ─░adelerinizi iyile┼čtirmek için paray─▒ nas─▒l kullanabilece─činizi ö─črenin. Dü┼čük maliyetli fonlara nas─▒l yat─▒r─▒m yap─▒laca─č─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra temettü stoklar─▒n─▒ kendi lehinize nas─▒l kullanabilece─činizi ö─črenin.

Yat─▒r─▒m yapman─▒n temellerini anlad─▒─č─▒n─▒zda, zamanla servet in┼ča edebilecek olursunuz.Verginizi yükseltmek için vergi avantajl─▒ emeklilik hesab─▒n─▒za ek olarak vergilendirilebilir bir yat─▒r─▒m hesab─▒n─▒ nas─▒l kullanabilece─činizi ö─črenin.

10. Hayat Sigortas─▒ Sat─▒n Alma

Muhtemelen 20'li ya┼člarda akl─▒n─▒zda olan son ┼čey hayat sigortas─▒d─▒r. Ewwww! Bu sadece ya┼čl─▒ insanlar─▒n konu┼čmas─▒ gereken bir ┼čey.

Ama gerçek ┼ču ki, gençken ve (muhtemelen) sa─čl─▒kl─▒yken, hayat sigortas─▒ üzerinde daha iyi bir oran elde edebilirsiniz. Bir sonraki on y─▒l içinde bir aile kurmay─▒ planl─▒yorsan─▒z, ┼čimdi hayat sigortas─▒ almak, aileniz için finansal koruma için temel olu┼čturman─▒n iyi bir yolu olabilir. Seçti─činiz terimin uzunlu─čuna ba─čl─▒ olarak 20 ila 40 y─▒l boyunca yeterli kapsama alan─▒ sa─člayan ucuz bir ömür sigortas─▒ bulmak mümkün.

Ve sadece 30 y─▒ll─▒k bir vadeli politika uygulad─▒─č─▒n─▒z için, bunun üzerinde ödeme yapmaya devam etmeniz gerekti─či anlam─▒na gelmez. Hayat sigortas─▒ tek tarafl─▒ bir sözle┼čme oldu─čundan, istedi─činiz zaman durdurabilirsiniz. Ancak, ço─ču politikan─▒n süper ucuz oldu─ču için (250.000 dolarl─▒k teminat için ayda yakla┼č─▒k 15 dolar), politikay─▒ ödemeyi b─▒rakman─▒n saçma olaca─č─▒n─▒ unutmay─▒n.

11. Pazarlanabilir Beceri Geli┼čtirin

─░yi bir i┼č istersen üniversiteye gitmene gerek yok. Bununla birlikte, pazarlanabilir bir beceriye ihtiyac─▒n─▒z var. Hangi yetenekleri geli┼čtirebilece─činizi dü┼čünün. Size iyi bir i┼č sa─člayabilecek birçok sertifika var - ve okula dört y─▒l boyunca gitmek zorunda de─čilsiniz.

Kendinizi pazarlanabilir yap─▒n, ve a┼ča─č─▒ bir ekonomide bile bir i┼č bulma olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksektir.

12. Bir Yan Hile dü┼čünün

Ekonomik ko┼čullar─▒n özellikle zor olmas─▒ durumunda en çok pazarlanabilirimiz bile i┼čsiz olma riskini ta┼č─▒r. Bir yan acele gelirinizi çe┼čitlendirmenize yard─▒mc─▒ olabilir. Alternatif bir gelir ak─▒┼č─▒n─▒ geli┼čtirmenize yard─▒mc─▒ olabilecek küçük bir yan i┼č kurmay─▒ dü┼čünün, böylece tek bir gelir kayna─č─▒na çok fazla bel ba─člamak zorunda kalmazs─▒n─▒z.

Ba┼čar─▒s─▒z oldu─čum bir yan bina gayrimenkulüydü. Vazgeçebilirdim, ama bu benim blogumun ba┼člamas─▒n─▒ sa─člad─▒. Bir giri┼čimden sonra pes etme.

13. ba┼čkalar─▒na ver

Çok yönlü finans, ba┼čkalar─▒na yard─▒m etme çabalar─▒n─▒ içerir. Kilisenize para verir, hay─▒r kurumlar─▒na ba─č─▒┼č yap─▒n ya da gönüllü olun, zaman─▒n─▒zdan, paran─▒zdan ve eforunuzdan yararlanabilirsiniz. Ba┼čkalar─▒na verilecek çabalar genellikle daha iyi finansal yönetim ile sonuçlan─▒r ve hatta sizi yeni f─▒rsatlara maruz b─▒rakabilir.

14. Bir A─č Olu┼čturmaya Ba┼člay─▒n

─░nsanlar─▒n becerilerini geli┼čtirmek, gelecekteki kariyer ve finansal f─▒rsatlar için kendinizi pazarlaman─▒n önemli bir parças─▒d─▒r. Stajlar, kampüs organizasyonlar─▒, topluluk organizasyonlar─▒ ve insanlarla tan─▒┼čmak için di─čer f─▒rsatlardan yararlan─▒n. ┼×imdi ili┼čkiler kurun ve daha sonra ne kadar yard─▒mc─▒ olabilece─čine ┼ča┼č─▒rabilirsiniz.

15. Önceliklerinizi Belirleyin

Neye de─čer verdi─čini ve sizin için neyin önemli oldu─čunu dü┼čünün. ┼×imdi harcama önceliklerini belirlemek için harika bir zaman. Paran─▒z─▒ nas─▒l kullanmak istedi─činizi ve paran─▒z─▒ sizin ad─▒n─▒za gerçekle┼čtirmek için ne istedi─činizi dü┼čünün. Ard─▒ndan, sizin için önemli olmayan ┼čeylere para harcamak yerine, paran─▒z─▒ önemli olan ┼čeyleri ve deneyimleri sat─▒n almak için kullanabilirsiniz.

16. Harcama Plan─▒ veya Bütçe Yarat─▒n

Paran için bir plan haz─▒rla. Harcama plan─▒n─▒z─▒ veya bütçenizi önceliklerinize göre belirleyin. Nakit ak─▒┼č─▒n─▒z─▒ anlay─▒n, böylece her ay ne kadar para kazand─▒─č─▒n─▒z─▒ ve hangi masraflar─▒n ödenmesi gerekti─čini ö─črenin. Her bir dolar─▒ hesaba katman─▒za gerek yok (ancak bu yard─▒mc─▒ olabilir), ancak yolda kalman─▒za yard─▒mc─▒ olacak ve hedeflerinizi kar┼č─▒laman─▒za yard─▒mc─▒ olacak bir plana ihtiyac─▒n─▒z var.

17. Di─čerleri ile Finansman Konu┼čun

┼×ans─▒n─▒z 20 ya┼č─▒n─▒zda iken e┼činizle bulu┼čacaks─▒n─▒z. ─░┼čler ciddile┼čmeye ba┼člad─▒─č─▒nda, finans konu┼čman─▒z gerekir. Birlikte hareket etmeyi planlad─▒─č─▒n─▒z veya evlenmek isteyip istemedi─činiz, para al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒z hakk─▒nda konu┼čman─▒z, durumunuzun gerçeklerini payla┼čman─▒z ve gelece─če yönelik planlar yapman─▒z gerekir.

E─čer hayat─▒n─▒z─▒ bir ba┼čkas─▒yla payla┼č─▒yorsan─▒z, ayn─▒ zamanda mali durumunuzu nas─▒l yönetece─činizi de ö─črenmeniz gerekir (ayr─▒ hesaplar tutsan─▒z bile).

18. Büyük Al─▒mlar için Tasarruf ─░çin Kullan─▒l─▒r

┼×imdi büyük al─▒mlar için tasarruf al─▒┼čkanl─▒─č─▒n─▒ geli┼čtirmek için harika bir zaman. Kredi sat─▒n almaktan ziyade, bilgisayar, tatil ve hatta dü─čün gibi ┼čeyler için tasarruf edin. Bir ariline veya uçak bileti ile kredi kart─▒ sat─▒n alman─▒n faydalar─▒n─▒ görebilmeniz için kredi kart─▒n─▒ ödüllendirdi─činizden emin olun, böylece kart─▒n─▒zdan para ödemeniz ve bir bakiyeden kaç─▒nman─▒z için para biriktirdi─činizden emin olun.

19. A┼čç─▒ Ö─črenin

Asla yemek yememenizi öneriyorum. Sonuçta, d─▒┼čar─▒da yemekten zevk al─▒yorum. Ancak, her zaman yemek yemek sa─čl─▒k sorunlar─▒na yol açabilir ve paran─▒z─▒ bo┼čaltabilir. Yemek planlamay─▒ ve yemek yapmay─▒ ö─črenin.

Daha sa─čl─▒kl─▒ olacak ve zamanla paradan tasarruf edeceksiniz. ─░yi sa─čl─▒k, en iyi para tasarrufu sa─člayanlardan biridir (art─▒, paran─▒z─▒n tad─▒n─▒ ç─▒kar─▒rs─▒n─▒z!) Ve sa─čl─▒kl─▒ yemek planlamay─▒ ve pi┼čirmeyi ö─črenmek, iyi bir ya┼čam kalitesi sa─člamaya yönelik uzun bir yol kat edebilir.

20. Hay─▒r Deyin

Nas─▒l desem gerekti─čini biliyorum. Bu, istedi─činiz bir sat─▒n alma i┼člemine hay─▒r demek zorunda kalabilece─činiz anlam─▒na gelir (veya en az─▒ndan iptal eder). Bazen, kendinize ve i┼činize zaman ay─▒rmaya çal─▒┼č─▒rken sevdiklerinize hay─▒r demek anlam─▒na gelir. Bazen, sizin için çal─▒┼čmayan bir i┼če hay─▒r demeyi ifade eder. Nas─▒l söyleyece─činizi ö─črenmek - ve bu kelimeyi ne zaman kullanaca─č─▒n─▒z─▒ bilmek - finansal kaynaklar─▒n─▒z─▒ daha etkili bir ┼čekilde kullanman─▒za yard─▒mc─▒ olabilir.

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Bor├ž, Sonraki Makale

├çocuklar─▒n─▒z─▒ ├ľ─čretebilece─činiz En ├ľnemli Finansal Al─▒┼čkanl─▒k
Bor├ž

├çocuklar─▒n─▒z─▒ ├ľ─čretebilece─činiz En ├ľnemli Finansal Al─▒┼čkanl─▒k

Bu yaz─▒ www.youngmoneymasters.com adresinden Lewie Johnson taraf─▒ndan sa─član─▒yor. ÔÇťAnne ve baba, ilk i┼čimi ald─▒m!ÔÇŁ Bu s├Âzleri duydu─čunuzda, ├že┼čitli duygular ve duygular ya┼čayacaks─▒n─▒z. ├çocu─čunuz i├žin heyecanl─▒ ve gurur duyacaks─▒n─▒z. Heyecan─▒ y─▒pratt─▒ktan sonra, ├žocu─čunuzun paradan sorumlu olmaya haz─▒r olup olmad─▒─č─▒n─▒ merak edeceksiniz.
Devam─▒n─▒ Oku
ÔÇť─░yiÔÇŁ Borcuna Sahip Olmak Ne Demek?
Bor├ž

ÔÇť─░yiÔÇŁ Borcuna Sahip Olmak Ne Demek?

Y├╝zeyde iyi bor├ž diye bir ┼čey yoktur. E─čer herhangi bir bor├ž varken Sonu├žta, bu para tasarruf ve yat─▒r─▒mlar ├žok daha iyi kullanmak koymak ne zaman zor kazan─▒lm─▒┼č bir gelir y─▒─č─▒n bu borcu ├Âdemek i├žin her ay d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kmak gerekti─či anlam─▒na gelir. Baz─▒ bor├žlar─▒n uzun vadede devreye giren farkl─▒ fakt├Ârlere ba─čl─▒ olarak di─čer bor├žlardan daha iyi oldu─ču d├╝┼č├╝n├╝lmektedir.
Devam─▒n─▒ Oku
Kolejden Sonra ├ľ─črenci Kredilerini Yok Etmek ─░├žin Nihai K─▒lavuz
Bor├ž

Kolejden Sonra ├ľ─črenci Kredilerini Yok Etmek ─░├žin Nihai K─▒lavuz

Kolej mezuniyeti bir├žok ki┼či i├žin bir parti olabilirken, ├╝niversiteden ayr─▒lmak da, ├Â─črenci kredisi bor├žlar─▒n─▒n ezici seviyesine sahip olanlar i├žin yeti┼čkinli─če ac─▒ verici bir giri┼č olarak hizmet eder. 2015 y─▒l─▒ mezunlar─▒ i├žin ortalama bor├ž seviyeleri 35.000 dolar─▒n ├╝zerinde seyrederken, bir├žo─ču gelecek on y─▒la hayatlar─▒n─▒ (veya daha uzun) ├Â─črenci kredilerini ├Âdemekle ge├žirmelidir.
Devam─▒n─▒ Oku
Asla asla Deme! Evet, Lisans├╝st├╝ Kolej Bor├ž Verebilir. ─░┼čte nas─▒lÔÇŽ.
Bor├ž

Asla asla Deme! Evet, Lisans├╝st├╝ Kolej Bor├ž Verebilir. ─░┼čte nas─▒lÔÇŽ.

Bor├žlanmayan Bebek! Kolejden 0 dolar bor├žla mezun oldum. Birazc─▒k bat─▒rmas─▒na izin ver. G├╝├žl├╝ de─čil mi? Occupy Wall-Street protestolar─▒ ile, ├╝niversite mezunlar─▒ eve geri d├Ân├╝yor ve kolej har├žl─▒─č─▒ ile ilgili ┼čikayetten sonra ┼čikayette bulunmu┼č gibi g├Âr├╝n├╝yor, ├╝niversite borcunun serbest olmas─▒ ge├žmi┼čte kald─▒. Sadece m├╝mk├╝n de─čil ama ula┼č─▒lamaz oldu─čunu bilmenizi isterim!
Devam─▒n─▒ Oku