Maliye

Yirmi Yılı Kendime Vereceğim 7 Para Dersi

Günümüzde başarılı bir finansal danışman ve girişimciyim.

20'li yıllarda yaptığım paralı kararlardan bazılarına dayanarak bunu bile söyleyebilirim ki bir mucizedir.

Bu hataların çoğundan kesinlikle öğrendim, ama eğer bir DeLorean'a atlamak ve zamanında geri dönme şansım olsaydı, kendime vermeyi çok isterim.

1. Neden tüm GQ olmak zorundasınız?

Terimden bile emin değilim. Metro-seksüel 20 yaşımdayken geri kalmıştım, ama bunun özü olan bir soru yok. Koleje katılan çoğu erkek American Eagle giyiyordu ve şanslı olsaydı, Asics koşu ayakkabısı ile Abercrombie & Fitch, Gap takan düğmeli gömlekler, örme kazaklar ve kaygan şık ayakkabılar satan bir adamdı. Genç bir üniversiteye gidiyor.

Elbette, yarı zamanlı bir işim vardı ve bazılarını karşılayabiliyordum, fakat gerçek şu ki, çoğu kredi kartı veya öğrenci kredileri üzerine gitti (özellikle de özel öğrenci kredilerimi bir kozmisten almadığım için) - Şu andan itibaren bir yıl içinde daha az umursadığım giysiler için aptal borç.

Pek çok farklı şey için kullanılmış olabilecek kıyafetlere ne kadar para harcadığımı tahmin etmeye bile çalışmak istemiyorum. Ayrıca gençken hızlı para kazanma konusunda bu ipuçlarını bilmemi ve bu kredi kartını kullanmayı çok isterdim!

2. Bir ömür boyu yolculuk kaçırmayın.

Paramı harcayabileceğim diğer şeylerden bazıları nelerdir? Hayatım boyunca asla göremeyeceğim dünyanın parçalarına seyahat etmeyi ne dersin? Daha gençken aldığım iki seyahat pişmanım var…

Birincisi, 11 Eylül'den bir ay sonra New York'a gidiyordu. Havayolu fiyatları süper ucuz ve anlaşılabilir bir şekilde New York'a yapılan bir uçuş 100 dolardan azdı. New York'u hiç görmemiştim ve orada olmamız gerektiği gibi hissettiğim bir parçam vardı - milletimizin yaşadığı acı etrafında olmak için. En iyi arkadaşım ve ben bunun hakkında konuştuk. Sebebini tam olarak hatırlayamıyorum ama gitmedik. Bu güne hala pişmanım.

Çekmediğim diğer gezi ise Avrupa'ya bir sırt çantalı geziydi. New York'a gitmekten bahseden aynı dost, Avrupa'ya sırt çantalı bir gezi yapmak, pansiyonlarda kalmak ve hiç görmediğimiz dünyanın bir parçasını görmek fikrini de gündeme getirdi.

Ne yazık ki, ben zaten aptal giysilerinden iyi bir miktar kredi kartı borcu biriktirmiştim ve ben üniversitedeyken katılmamı yiyordum. Bu borcu daha fazla kredi kartına koyma düşüncesi bana huzursuz bir his verdi. Sohbeti gün olarak hatırlıyorum ve “İnsanlara gerçekten çok sevecektim, ama kredi kartımın çok daha fazla borcu olacaktı ve şu anda bu konuda iyi hissetmiyorum” gibi bir şey yaptı.

Kabul edildim, mali durumdaydım, bu beni daha da kötüleştirdi. Mallarım üzerinde bir kavrayışım olduğu için, sonunda ödeyeceğim ve hala bu hatıraları alabileceğime dair kendimi oldukça emin hissediyorum.

3. Daha erken yatırım yapmaya başlayın.

Çoğunlukla, eğrinin önündeydim. Roth IRA'ya 24 yaşındayken başladım. Sadece ayda 50 dolar koydum ve kesinlikle daha fazla koyabilirdim. Hala daha erken başlamadığım için kendimi tekmeliyorum.

Bak, liseyi bitirdiğimden beri haftada yaklaşık 20-30 saat çalışıyorum. Her zaman bolca param vardı ama boktan tükettim. Lisede bir arkadaşımın onlardan biri olduğunu hatırlıyorum. tuhaf Para biriktirme hakkında her şeyi bilenler. Bana Roth IRA'yı anlattı ve bana kesinlikle bir tane başlatmam gerektiğini söyledi.

Kendi kendime şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: “Evet, kulağa çok hoş geliyor, ama paramı harcayacağım (boşluğu boş bir şeyle doldurun).

Sadece altı yıl önce bir Roth IRA'ya yatırım yapmaya başlamış olsaydım ya da (GASP!) Hisse senetlerine çeşitlendirilmiş olsaydım, P2P'yi Kredi Kulübüne ya da diğer kısa vadeli yatırım seçeneklerine yatırım yapıp yapmayacağımı hayal edebiliyorum. Bugün ne kadar param olabileceğini kim bilir.

4. CD'leri kısın ve daha fazla kitap okumaya başlayın.

Ben tamamen kendimden çıktım. CD'lere başvuruyorum. Millennials, neden bahsettiğimi bilmiyorsanız, bir Google araması yapın. Müzik dinlemeyi çok seviyorum ve neredeyse 90'ların alternatifi olan bu rock grubu CD'sine sahiptim ve keşke servet yaratmaya daha çok para harcayarak daha fazla zaman harcamamı isterdim.

Kariyeri, tüm insanlar arasından bir müşterinin beni Robert Kiyosaki'ye yönlendirdiği, sertifikalı bir finansal planlayıcı olmaya dönüştürmedim. Zengin Baba Fakir Baba.

Bundan önce, yatırım ya da kişisel finans ile ilgili herhangi bir kitap okudum sanmıyorum. Heck, okul dışında benim için gerekli olmayan bir kitabı bile okudum sanmıyorum. Bu kitap sonsuza dek zihnimi değiştirdi ve iş girişimlerine, yatırımlara ve para ile ilgili her şeye nasıl yaklaşacağımı değiştirdi.

Yerel üniversitemizde konuşma şansı bulduğumda çok şaşırdım ve öğrencilerden okudukları son kitaplardan bazılarını sormaya başladım - hatta en sevdiğim kitaplardan bazılarını okuyup okumayacağımı sordum - ve hiç kimsenin herhangi bir kitap okumasını neredeyse hiç öğrenemedim. Birçok genç, girişimcilik ve yatırım ile ilgileniyor, ancak konuyla ilgili herhangi bir kitap okumaya zaman ayırmıyorlar.

Hayatımda anlamlı bir etkisi olan bir sonraki kitap Dave Ramsey'in Toplam Para Makeover. Kavramlar o kadar basitti ki, her zaman acil bir fonu olmayan ve borçla boğuşan insanlarla karşılaştım. Dave'in “Bebek Adımları”, çalışmasına aşina olmayan diğer insanlara tavsiyede bulunmamda bana yardımcı oldu.

Daha fazla gün, Tim Ferriss'in bir kitabı, 4 Saatlik Workweek, her şeyi yapmak zorunda kaldığım zaman, bunu başkasına devredebileceğim ya da başkasına devredebileceğim zamanımı boşa harcadığım her şeyi uyandırma çağrısıydı. Bu herkes için bir “zorunluluk” olduğunu düşündüğüm başka bir şey.

Eğer atmak istersen Maliye askerleri Orada okumak için harika bir kitap olarak, ben de onunla iyi olacağım. 🙂

5. Çok seviyeli pazarlama ile zamanınızı boşa harcamayın.

Aman Tanrım, bunu gerçekten itiraf etmek istemedim. Evet, bir değil, iki değil, üç çok seviyeli pazarlama (MLM) şirketinin bir parçasıydım (gag refleksleri takın).

Savunma için gençtim. Bir sonraki büyük iş fikrini arıyordum ve bu şirketlerin hepsinin büyük bir sözü vardı. Burada oturup çok seviyeli pazarlama şirketlerini kurmak istemiyorum. Eminim bunlara ihtiyaç duyanlara iyi ürünler ve hizmetler sunan birkaç tane vardır, ama burada MLM ile benim sığırım…

Çok seviyeli bir pazarlama şirketine girerseniz ve ekibinizi, şirketin sunduğu mal ve hizmetlere ihtiyaç duyan müşterileri bulmaktan daha fazla ilgilendirirseniz, o zaman MLM bir aldatmacadır.

Bu bir soygun. Defol. Arkadaşlarınla ​​ve ailenle olan ilişkilerini bozmadan önce.

Katıldığımız ikinci ve üçüncü MLM'de, aynı zamanda bu konuya sahip olan çok yakın arkadaşlarımız vardı. Bizden önce katıldılar, biz onların “alt çizgisinin” bir parçası olduk.

Bu sinir bozucu insanlarla ilgili olarak, sizi görüşmek üzere olan tüm ayrıntıları size vermeden bir toplantıya çağırmak veya sizi toplantıya çağırmak için maviyle temas kuracak kişileri düşünün. Bu çift oldu.

Tüm arkadaşlarımıza iletişim ve bilgi verme hatası verdik ve aradılar. Tekrar tekrar. Onlara arkadaşlarımızın iletişim bilgilerini vererek temelde sahip oldukları her bir dostluk köprüsünü yaktık ve neredeyse bizimkini mahvettik.

Konuştuğumuz her zaman onunla konuştuğumuz her şeyin, bizim içinde olduğumuz çok seviyeli pazarlama şirketi olduğudur. Büyük bir kapanma hakkında konuşun. Kendimizi onlardan uzak tutmalıydık. Ne yazık ki arkadaşlığımız MLM ve onun takıntısı yüzünden sona ermiştir.

Artık MLM deneyimimden nefret etmediğim kadarıyla, şu anda bunu yapmaktan dolayı şükrediyorum: Artık bir işi pazarlamanın doğru yolunu biliyorum: İnsanları, sizden her ne pahasına olursa olsun kaçınmak isteyene kadar taciz etmeyin.

6. Size tavsiyede bulunacak danışmanları arayın.

Bir futbol oyuncusu olsaydınız ve babanız bir salon hanımı olsaydı düşünün. Başarılar elde etmek için şansınız derhal sizin lehinize. Finansal olarak başarılı olma ihtimalim kesinlikle benim lehimde değildi.

Her iki ebeveyn de en iyi finansal rol modeli değildi. Daha da kötüsü, ben çok gençken, ikisi de iflas için iki defa para cezasına çarptılar. Başarmak için ihtiyaç duyduğum kişisel finansın temel temelleri verilmedi ve kesinlikle yatırım ya da girişimcilik konusunda hiçbir ipucu vermedim.

Öğrendiğim her şey, çoğunlukla kendi kendini öğretti. Aslında ben kendimi öğretmedim, rehberler ve çeşitli koçluk programları aracılığıyla öğrendim hayatımın bir parçası oldum.

Bu akıl hocalarının çoğu, 30'larımın sonlarına kadar aranmazdı, keşke konseyi daha çabuk arayabilmeyi isterdim.

7. Hayaletin hayallerinizi yıkamasına izin vermeyin.

Bu muhtemelen birçoğunuz için bir haber patlaması olmayacak: hayat emebilir.

Hastalıklar olur.

İşler kayıp.

Arkadaşlıklar kaybolur.

İnsanlar yalan söyler.

İnsanlar hile.

Bu zalim, acımasız bir dünya.

Çocuklar gibi, bu şeylerden habersiziz. Çocuklar olarak, hala bir araba yarışı sürücüsü olma, astronot olma, milyoner olma ya da Lamborghini kullanmanın hayalini kuruyoruz. Başka bir şey bilmiyoruz ama yaşlandıkça ve yaşam bize kendini göstermeye başladığında çok daha alaycı veya “gerçekçi” olabiliriz.

“Hiç bir Lamborghini kullanmamın bir yolu yok.”

“Milyoner olamamın bir yolu yok.”

“Hayallerimin işine hiç sahip olma şansım yok” dedi.

Bizi boğacak ve hayallerimizi dağıtabilen bu sınırlayıcı inançlar. Bunun olmasına izin verme. Daha gençken gerçekten istediğin bir şey var mı, sadece vazgeçmiş mi? Benim için aptalca bir sarı Lamborghini kullanıyordu.

Duvarımda, rastgele bir karnavalda kazandığım başparmaklı çıtçıtlarla süslenmiş bir poster vardı. Babam bana eninde sonunda çalışsaydım, Lamborghini alabileceğimi söyledi. Ona inandım.

Yaşlandıkça, bir Lamborghini'nin ne kadar tutacağını anladım ve kendime asla bir Lamborghini kullanamayacağımı söyledim.

30 yıl sonra ve hala bir Lamborghini kullanmıyorum ve muhtemelen asla yapmayacağım.

Param olmayacağından değil - paramı hayatımda çok daha etkili olan diğer şeylere harcamayı tercih ediyorum.

Zamanında bir Lamborghini alabileceğim ve nakit olarak ödeyebileceğim bir nokta olacak. Aslında, şimdi ona yakınım.

Önemli olan, elde edemeyeceğiniz şeylerin sahip olduğu sınırlayıcı inançları ortadan kaldırmak ve bunu özgürleştirici bir gerçekle değiştirmek.

Henry Ford'un dediği gibi, “Yapabileceğini düşündüğünüzü düşünün, ya da yapamayacağınızı düşünün - haklısınız.” Kendinize inanın, bu olabilir. Hayatın mücadelelerinin, sizi hedef aldığınız hayallerden kurtarmasına izin vermeyin.

Sonuç Düşünceleri

20'li yaşlardaysanız ve derslerimden birkaçını öğrenebilirseniz, lütfen yapın. Neden zor yoldan öğreniyorsun? Zorunda değilsin! Sizden daha yaşlı olanların hatalarından öğrenebilirsiniz. Bu çok eğlenceli gelmeyebilir, ama inan bana, hataların sonuçlarının sonucundan daha iyidir.

Yaşlanırsanız ve benim gibi geri dönüyorsanız, geçmişi gerçekten değiştiremeyeceğinizi hatırlamak önemlidir. Doğru, bir DeLorean zaman makinesine giremezsin ve genç kendini bu derslere öğretemezsin - Keşke! Ayrıca, uzay-zaman devamlılığında bir kırılmaya neden olabilir, duh.

Ancak, geçmiş hatalardan öğrendiğiniz dersleri alabilir ve bunları şimdiki zamana uygulayabilirsiniz. Bunu yaparsanız, kendinizi daha parlak bir geleceğe sahip olarak bulacaksınız.

Geçmişin seni hapishanedeymiş gibi tutmasına izin verme. Geçmiş benliğiniz değilsiniz, şu anki kendinizsiniz ve şu anda inanılmaz şeyler yapabilirsiniz.

Gerçek şu ki, en başarılı insanlar kendilerini toplayıp, fırçalayarak ve hata yaptıktan sonra hata yaptıktan sonra da ileriye doğru ilerleyerek başarılı oldular. Biraz grite ihtiyacın var. Ve eğer mali durumunuzla uğraşırsanız, bazı madeni paralara ihtiyacınız olabilir (bazılarının nasıl keşfedileceği).

Oturun, yıllar boyunca öğrendiğin bazı derslerin bir listesini oluştur ve yollarını değiştirmeye çalış. Listenizi yakın tutun. Hayat derslerini her şimdi ve sonra oku. Bunu yaparak, kendinizi yenileyeceksiniz ve bir deneme yolunuza geldiğinde doğru olanı yapmak daha olasıdır.

Hatalarına devam etmek zorunda değilsin. Derslerini öğrenebilirsin. Yeni bir kişi olabilirsin. Harika olabilirsin. Öyleyse harika ol!

Bu yazı aslen Forbes'da yayınlandı.

Videoyu izle: Jimin ile hayal et istek # 1 sadece bir bölümlük

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Evcil Hayvan En İyi Sağlık Sigortası İncelemesi
Maliye

Evcil Hayvan En İyi Sağlık Sigortası İncelemesi

Köpeğinizi veya kedinizi seviyorsanız ve mümkün olan en iyi bakımı aldıklarından emin olmak istiyorsanız, evcil hayvan sağlık sigortası poliçesi değerli bir araç olabilir. Aylık bir prim karşılığında, sevgili evcil hayvanınız hastalandığında veya yaralandığında vahim maliyetlerden korunma ve koruma alacaksınız. Birçok evcil hayvan sigortası şirketi olmasına rağmen, Pets Best, sınırsız yıllık kapsama ve çok çeşitli indirilebilen ve geri ödeme seçenekleriyle politikalar sunarak kendisini paketten
Devamını Oku
GFC TV Ep 005: Finansal Malpraktis tarafından Yandı Get Don't
Maliye

GFC TV Ep 005: Finansal Malpraktis tarafından Yandı Get Don't

Sahaya göz gezdirdiğim sırada, tam olarak ne yapacağımı biliyordum: Benim kısır Barry Sanders benzeri döndürme hareketlerinden birini kırmaya gidecektim. Sadece küçük bir problem vardı: Barry Sanders benzeri yeteneklere sahip değilim. Oh, evet, terbiyeli atletim. Fakat açık alanda böyle bir hamle yapmak benim için değil.
Devamını Oku
Gelecek için En İyi 16 Kariyer
Maliye

Gelecek için En İyi 16 Kariyer

Doğumda büyüdüklerinde ne yapmak istediklerini bilen şanslılardan biri olmadıkça, mükemmel kariyer yolunu bulmak asla kolay bir karar değildir. Hayal gücünüzü bulmanın, genellikle, bu mükemmel uyuma yerleşmeden önce farklı endüstrilerde çeşitli deneyimler yaşadıktan sonra geldiğini aklınızdan çıkarmayın.
Devamını Oku
Choke yapma! Hayalinizdeki İşi İnşa Etmenize Yardımcı Olacak 10 Mülakat Soruları (Yanıtlarla)
Maliye

Choke yapma! Hayalinizdeki İşi İnşa Etmenize Yardımcı Olacak 10 Mülakat Soruları (Yanıtlarla)

Kravatımı 17. kez ayarlayarak, şube müdürünün büyüklükteki ofisine endişeyle girdim. Gördüğüm en büyük meşe masalarından birine sahip bir profesyonel tarafından dekore edilmiş, bana daha da fazla ligi dışında hissettirdi. Şube müdürü çok para kazandı ve göstermekten korkmuyordu. İş piyasası, ekonomi üzerindeki etkisini hala devam ettiren Dot-com balonu ile sınırlıydı ve üniversite sınıf arkadaşlarımın çoğu iş bulmakta zorlanıyordu.
Devamını Oku