Kredi

İyi bir kredi puanı nedir?

Kredi puanınızın sizinle ilgili en önemli finansal bilgilerden biri olduğunu biliyorsunuz.

Kredi puanı ölçeğine düştüğünüz zaman, paranızı yönetirken ne tür bir insan olduğunuzu belirlemenin bir yolu olarak düşünülür.

Ödünç verenler - ve başkaları da - para meseleleriyle ilgili olarak size nasıl davranacakları hakkında karar vermek için kredi puanı ölçeğindeki pozisyonunuzu kullanırlar.

Tek sorun, çoğumuzun kredi puanımızı bilmemesi. (Ancak, freecreditreport.com gibi sitelerdeki puanımızı almak kolay olduğu için yapmalıyız).

Ve websites freeúücretsiz kredi puanınızı almak için bu web sitelerinden birine yöneldiğinizde, free Äù gerçekten özgür değil, ve gerçek kredi puanınız değil, muhtemelen sizi hayal kırıklığına uğratıyor.

Bulmaya çalışırken bunu zor yoldan buldum. gerçek FICO'm® Gol.

Bende olduğu kadar kafanız karıştıysa, kredi puanınızı belirlemede hızlı bir bakış.

Kredi Puanlama Ölçeği nedir?

Çoğumuz kredi puanlamayı düşündüğümüzde, FICO'yu düşünüyoruz.® Skor, Fair Isaac Corporation tarafından ortaya atıldı.

Bu kredi notu 300 ile 850 arasında değişmektedir ve 300 mümkün olan en düşük kredi notunu temsil etmektedir.

Bununla birlikte, bunun mevcut olan tek kredi puanı olmadığını anlamak önemlidir.

Diğer şirketler kendi puanlarını oluşturmak için FICO formülünün varyasyonlarını kullanırlar. Ayrıca, orada kendi kredi puanı ölçeğini oluşturmuş şirketler var. Ancak, çoğu durumda, FICO'ya benzer bir model kullanan bazı kredi puanlama sürümlerine girmeniz muhtemeldir.® Gol. (Non-Fico® Skorlar genel olarak FAKO puanları olarak anılır, ancak bir anda açıklayacağım bazı kullanımları olabilir.)

Kredi notunun amacı kredi verenlerin ve diğer finansal hizmet sağlayıcıların (sigorta acenteleri gibi) kredi riskiniz olup olmadığını hemen tespit etmelerini sağlamaktır. Düşük bir kredi puanınız varsa, cep telefonu şirketleri ve hatta potansiyel bir işveren gibi servis sağlayıcılar, mali sorumluluk düzeyinizin düşük olduğu ve başka alanlarda da sorumsuz olduğunuzu varsayıyor olabilir. Açıkçası, kredi verenler düşük bir kredi puanını, verdikleri parayı geri ödemeyecekleri şansını artıran bir şey olarak görürler.

Kredi puanı ölçeğindeki pozisyonunuz genellikle aşağıdaki bilgileri dikkate alan bir formül kullanılarak hesaplanır (ve FICO'nuzu ne kadar vurguladığımı ekledim)® Her birinde puan yerleri):

 • % 35 - Kredi ve kredi kartlarındaki ödeme geçmişi
 • % 30 - Kullanmakta olduğunuz kredinizin ne kadarı
 • % 15 - Kredi geçmişinizin uzunluğu
 • % 10 - Son kredi sorguları
 • % 10 - Sahip olduğunuz borç / kredi türleri

Ödünç verenlerin kredi puanınızı bulmacanın büyük bir parçası olarak görmesine rağmen, bir karar verirken, geliriniz ve iş geçmişiniz gibi diğer öğelere de bakabileceğini fark etmek önemlidir.

Tüm kredi puanları değil eşit oluşturuldu: FAKO vs. FICO® Skorlar

FICO'nuz® Puan, herkesin bilmek istediği: ev kredisi verenler, kredi birliğinizdeki araç kredisi görevlisi ve hatta araba sigortası şirketiniz, FICO'nuzun bazı varyasyonlarına bakar.® Gol. Maalesef, FICO'nuza erişim satın almanız gerekiyor® Bir krediye başvurmadığınız sürece ve ödemenizden puanınızın ne olduğunu size söyleyemediğiniz sürece myFICO'dan puan alın.

Bu sebeple söyleyebiliriz ki FICO puanınız gerçek kredi puanınızdır - Kredilendirme amaçlı sayılacak tek kişi.

FICO puanlaması, üç kredi havuzunun her biri tarafından kullanılır - Experian, Equifax ve TransUnion - her birinin kendi sürümü için bir dahili ‚– marka adı vardır. Her birinde farklılıklar varsa, üç versiyonun her biri arasında anlamlı fark yoktur.

Her bir üç veri havuzundan alınan kredi notlarında önemli farklılıklar olabilmesine rağmen, bu genellikle ya bireysel alacaklıların bilgi vermedeki zamanlama farklılıklarına ya da alacaklıların her üç veri havuzuna rapor vermemesine bağlıdır.

Hala şaşkın mısın? Buradan daha da kötüleşiyor!

FAKO FICO olmayan herhangi bir kredi puanına atıfta bulunur. Vantage Puanları en popüler FAKO puanları arasındadır. Üç kredi bürosu arasında bir ortaklığı temsil ederler ve şunları içerir:

 1. TransUnion'dan TransRisk (300 ila 850 puanlık bir ölçekte)
 2. Equifax'tan (280 ila 850) skor kartı ve
 3. Equifax'dan ScorexPLUS (330 - 830)

Skorlar genellikle gerçek FICO puanlarını takip ederken, tam bir eşleşme olmaz. Ancak, bu puanlara erişim sahibi olmak, en azından FICO puanlarınızla ilgili genel bir fikre sahip olmanızı sağlayacaktır. Vantage Puanlarınızdaki önemli artışlar veya düşüşler, ya doğru yönde ilerlediğinizi veya dikkat etmeniz gereken bazı kredi sorunları olduğunu size bildirebilir.

Diğer FAKO puanları.

Credit freeúücretsiz kredi puanı‚Äù sağlayıcılarındaki patlama, öncelikle FAKO değişkenlerine dayalı seçenek sayısını artırdı. Bu hizmetlere abone olmak, puanlarınızda iniş çıkışları görmenizi sağlasa da, bunların borç verenler tarafından kullanılan kredi puanları olmadığını anlamak önemlidir. Sadece puanlar gerçek değil, aynı zamanda özgür de değiller. Bunların çoğu, hizmetlerine abone olursanız, puanınızı düzenli olarak almanızı sağlar.

Bu servislerin örnekleri arasında FreeCreditReport.comCreditKarma.com, CreditSesame.com, ve Quizzle.com. Her biri meşru olabilen farklı bir puanlama kaynağı kullanır. Örneğin, FreeCreditReport'un kredi notu Experian'dan geliyor.Bu, kredi kullandırılan kreditörlerin yalnızca üç tanesinden biri olsa da, elde edeceğiniz puan doğru olacaktır - en azından Experian'a göre.

Bir kez daha, kredi puanınızın göreceli seviyesiyle ilgili endişeleriniz varsa, bu FAKO kaynaklarından herhangi biri bunun üstünde kalmanıza yardımcı olabilir. Sadece bu kaynaklardan aldığınız kredi puanının, borçlanma amaçlı gerçek kredi puanınız olma ihtimali olmadığını unutmayın.

FAKO kredi puanlarına güvenme tehlikesi

FAKO kaynaklarından aldığınız puanların yüksek tarafta hesaplandığı konusunda genel bir fikir birliği vardır. Gerçek FICO puanlarınızdan daha yüksek olma eğilimindedirler - bazen 100 puan daha fazladır. Bu, bir FAKO kredi puanı bilginize dayanan bir krediye başvurmak üzereyseniz ciddi sorunlar yaratabilir.

Borç verenlerin kredi vermek için en az 680 puan alması gerektiğini varsayalım. 720 FAKO puanınızla donanmış, mükemmel bir krediye sahip olduğunuzu düşünerek, uygulamaya güvenle girebilirsiniz. Fakat borç veren, gerçek FICO puanınızı çektiğinde, 655'de geri geliyor.

Sadece mükemmel krediniz yok, aynı zamanda başvurduğunuz krediyi de almayacaksınız. Bu, serbest kredi puanlarına ve FAKO puanlama modellerine güvenmenin dezavantajıdır.

FAKO kredi puanları mümkün mü? Daha fazla tüketici serbest kredi puanı planlarına çekilmek amacıyla kasıtlı olarak şişirilebilir mi? Ne demişler, Sirke kıyasla bal ile daha fazla arı kazanırsınız. Belki de FAKO puanlarının genellikle 30 ila 100 puan arasında olması, ücretsiz kredi puanı tekliflerinin “balı” dır. Sadece söylüyorum'…

İyi bir Kredi Puan Aralığı nedir?

Çoğunlukla iyi bir FICO® Puan mevcut piyasa koşullarına bağlıdır. Finansal krizden önce, 680 bir çok kredide iyi bir faiz oranı elde etmek için yeterince iyi kabul edildi. Şimdi, Birçok borç veren, size en iyi teklifi vermek için en az 720 puan görmek istiyor.

Genel olarak, yine de, 600'ün altında bir kredi puanı oldukça zayıf sayılır. 650 ile 699 arasında puan alırsanız, iyi bir menzilde adil olarak kabul edilirsiniz. Bazıları 620 ile 700 arasında bir puanınız olduğunda bir sorun yaşamazsınız, ancak muhtemelen en iyi şartları teklif etmeyeceksiniz.

İyi bir kredi notu, kredi üzerinde iyi bir faiz oranından daha fazlasını ifade edebilir: Daha düşük sigorta primlerine ve daha iyi bir kiralamaya geçme hakkına da sahip olabilir.

İyi bir FAKO kredi puanı, kullandığınız puana göre değişir. Her bir puan bir FICO ile karşılaştırabilecek kendi ölçeğine sahiptir.® Skor zorlu. Sayı ne kadar yüksek olursa, skorunuz o kadar iyi olur. FAKO kredi puanlarının birçoğu, yoksulluktan mükemmel krediye ne kadar düştüğünüzü göstermek için, kredi puanınızın sürümünü bir ölçekte gösterecektir.

Tüm bu “kredi rakamlarının” ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, sorun değil. Çoğu insan FICO'nun gerçekte ne anlama geldiğini anlamıyor. İlk başta, bu sayıları çözmek ve gerçek FICO puanımın ne olduğunu belirlemek için problemlerim vardı, ama tahmin edebileceğinizden daha kolay.

Kredi Puanınızı Nasıl İzlersiniz?

Bu yüzden bu numarayı takip etmenin önemli olduğuna sizi ikna ettim. Harika!

Bahse girerim ki: “Ama bekle… kredimi takip etmenin en iyi yolu tam olarak nedir?

Endişelenme. Bunu senin için olabildiğince kolaylaştıracağım.

Kaynak 1: GoFreeCredit.com

GoFreeCredit.com, hem kredi puanlarını hem de raporlarını almak isteyen biri için gerçekten güzel bir kaynaktır. 1 $ için size kredi raporunuzu ve gerçek Fico skorunuzu verecektir. Bu deneme amaçlı bir tekliftir ve 19,95 ABD Doları tutarında bir ücret alınmaması için yedi gün içinde iptal etmeniz gerekir.

Hizmeti sürdürmeye karar verirseniz kredi takibi ve kimlik hırsızlığı sigortasında 1 milyon dolar alacaksınız. Hizmet kullanmak benim için gerçekten kolay ve puan MyFico aldım tam olarak ne oldu.

Kaynak # 2: AnnualCreditReport.com

Kredi raporunuzun bir kopyasını almak zordu. Artık hükümet sayesinde tarayıcınızın birkaç tıklaması kadar kolay. Hükümet, üç kredi bürosunu tüketicilere her 365 günde bir kez, her bir bürodan ücretsiz bir kredi raporuna, AnnualCreditReport.com adında bir web sitesi aracılığıyla erişim hakkı vermeye zorladı.

Busadece kredi raporunuz. Giriş yaptığınızda tam kredi puanınızı göremezsiniz. Bununla birlikte, bu harika bir başlangıç ​​noktasıdır çünkü kimlik hırsızlığını gösterebilecek hataları veya bilinmeyen hesapları arayabilirsiniz.

Her zaman, raporlarınızdan birini AnnualCreditReport.com adresinden kontrol ederek başlayın.

Not: Bir ücretsiz rapor alırsınızher Büro her yıl. Aynı anda üç ücretsiz raporu da almamalı ve yapmamalısınız. En iyi strateji, her dört ayda bir bürodan sadece bir raporu kontrol etmektir. TransUnion'u bugün, Experian'ı dört ayda ve Equifax'i sekiz ayda kontrol edebilirsiniz. Bu size kredi izlemenin çok basit bir sürümünü sunar. Endişelenmeyin, büronuzun raporunuzda bir şey olursa birbirleriyle konuşması gerekiyor, böylece hangi bürodan çekiyor olursanız olun bilgileri güncelleyeceksiniz.

Kaynak # 3: Sizin için FAKO Puanlarını İzleyen Şirketler

Orada çok popüler FAKO kredi puanları ile, sekmeleri tutmak zor olabilir. FICO olmasa bile, kredi raporunuzun aşağı ve yukarı bir anlık görüntüsüne sahip olmak® Bir borç verenin bakacağı puan - iyi bir şeydir.

Skorlarımı takip etmek için en sevdiğim iki şirketim Kredi Karma ve Kredi Susam'dır. Her şirket sizin için kesinlikle ücretsiz bir kredi puanı izleyecektir.“Ücretsiz” olduklarını söyleyen, ancak aylık üyelik ücretleriyle sizi vuran diğer web sitelerinin aksine, Credit Karma ve Credit Susam tamamen ücretsizdir. (İpotek veya kredi kartınızda daha iyi bir anlaşma sunmak gibi başka yollarla para kazanırlar.)

İşte ikinin hızlı bir karşılaştırması:

 • Katılmak için her ikisi de ücretsizdir.
 • Her ikisi de ücretsiz bir kredi puanı sunuyor.
 • Kredi Karma üç farklı puana erişim sunar: TransUnion'un TransRisk, VantageScore®ve bir otomatik sigortacı puanı.
 • Credit Susam, Experian'ın Scorex PLUS (SM) kredi puanına erişim sunuyor.
 • Kredi Karma, puanınızı günlük olarak güncellemenizi sağlar.
 • Kredi Susam güncelleme aylık yapar.

Her iki şirket de başlamak için harika bir yer ama Credit Karma'nın daha fazla seçeneği var gibi görünüyor. Kredi puanınızın iniş çıkışlarını takip edebileceğiniz rota hangisi olursa olsun, akıllı bir finansal harekettir. (Ya da, her ikisi de ücretsiz olduklarından ve her ay puanınızın iki farklı versiyonunu takip ettiklerinden, her iki hizmeti de daha iyi kullanın.)

Kredi Puanınızı Nasıl Artırırsınız?

Tamam, eğer kredi puanınızı kontrol ettiyseniz ve koktuğunu keşfettiyseniz endişelenmeyin…Ümit var!

Kredi puanınızı geliştirebileceğiniz pek çok yol var ve size neyin işe yaradığını göstereceğim. Yani çıldırmayın. Lütfen.

Bu ipuçları listesinden bir kontrol listesi oluşturmanızı ve bunları tamamladığınızda sistematik olarak kontrol etmenizi tavsiye ederim. Hiçbir şey bırakma. Tüm bu ipuçları durumunuza yardımcı olabilir, bu nedenle kredi puanınızı iyileştirme şansınızı artırın ve hepsini deneyin.

Hadi başlayalım!

1. Güvenli bir kredi kartı alın.

Daha önceki bir stajyerim Kevin, bir keresinde kredi notunun ne olduğunu ve ne yapması gerektiğini öğrenmek için birkaç ipucu yoktu.

Bu derslerden biri, kötü bir kredi ile kredi kartı almak gerçekten zordu. Aslında, bir kredi kartı için başvurduğu bankaların hiçbiri ona sahip olmak için izin vermedi.

Ama sonra bir ipucu var. O biremniyete kredi kartı.

Güvenli bir kredi kartının borç verene borçludan daha fazla yarar sağlayan şartları vardır, ancak sonuçlar hayret vericiydi.

Kevin, GoodFinancialCents.com için yazdığı bir makalede, güvenli kredi kartlarının geleneksel kredi kartları gibi olduğunu açıkladı. Bu para yatırma genellikle kredi limitiniz ile aynıdır.

Vay. Bir dakika bekle. Sadece harcayabileceğin para değil mi?

Hayır, güvenli kredi kartında temerrüde düşmeniz gereken para yatırma işlemidir. Şimdi “güvenli” bölüm mantıklı, değil mi?

Güvenli kredi kartları ile ilgili başka ayrıntılar da vardır, ancak çoğunlukla kredi geçmişinizi oluşturmak ve böylece kredi puanınıza yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Bu yöntemi kullanarak ve diğer akıllı seçimler yaptıktan sonra, Kevin bize beş aydan kısa bir sürede 110 puan üzerinden kredi notunun nasıl yükseltilebileceğini gösterdi.

2. Kredi raporunuzdaki hatalara bakın ve itiraz edin.

Makalede daha önce kredi raporunuzu nasıl arayacağınızı nasıl gösterdiğimi hatırlıyor musunuz? Size gösterdim, çünkü kredi raporunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir.

Bu hatalar aslında kredi bürosuyla tartışılabilir, bu yüzden bir hata bulursanız, bunları düzeltme fırsatından yararlanın.

Bazen, kredi puanlarını düşüren bu hatalar, dolayısıyla bu hataların çözülmesi daha iyi bir kredi puanına yol açabilir. Bununla birlikte, hatalar muhtemelen düşük bir kredi puanınız varsa umabileceğimiz kadar yaygın değildir. Bu nedenle, hataları kontrol etmek iyi olsa da, bu sizin için en iyi çözüm olduğunu düşünerek umutlarınızı vermeyin.

3. Kredi ödemelerinizi zamanında yapın.

Bu, kredi puanınızın büyük bir kısmı. Unutmayın, ödeme tarihinin FICO'nuzun% 35'i ile ilgili olduğunu söylemiştim.® Skor, bu yüzden her zaman zamanında ödeme yaptığınızdan emin olun.

Bunu nasıl yaptın? Şey, bir kaç teknik var.

YouNeedABudget.com, “paranızı yaşlandırmanız” gerektiğine inanıyor. Bunu yapmanın pratik bir yolu, bu ayki geliri önümüzdeki ay geçirmek (ya da bu ayın geçen ayki gelirini bu şekilde harcamak).

Bu size nasıl yardımcı olabilir? İyi…

Bir faturayı ödeyemediğin bir durumda olsaydın, çünkü paranın senin için müsait olmadığına karar verdiysen (15'inde ödeme aldığınızı söyleyelim ama fatura 12'de geliyor), muhtemelen Bunun nasıl yardımcı olacağını hemen görün.

Bir para tamponuna (gelirinizi aldığınızdan çok daha geç harcayarak) ödeyerek, kredi ödemelerinizi vadesi geldiğinde yapabileceksiniz.

Fakat insanların kredi ödemelerini yapmamalarının başka bir nedeni var: sadece unutacaklar!

Bu yüzden ödemek zorunda olduğunuz faturaları unutamayacağınızdan emin olmak için bir hatırlatma sistemi kurmak iyi bir fikir. Bu faturaların hepsini hatırlayabileceğini düşünüyor musun? Tabii ki değil! Sizin için uygun bir sisteme sahip olduğunuzdan emin olun.

Kredi ödemelerinizi zamanında yapamazsanız, bir anlaşma yapıp yapamayacağınızı görmek için alacaklılarınızla konuşun. Belki ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Belki ödeme tarihini değiştirebilirsiniz. Bir anlaşmaya varmak için makul bir şekilde yapabileceğiniz her şeyi deneyin, böylece zamanında ödeme yapmaya ve kurumlarla iyi geçinmeye başlayabilirsiniz.

4. Kredi kartı bakiyenizi düşük seviyede tutun. Harfi harfine.

Çok fazla borçunuz varsa, kredi puanınızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, zaten oldukça stresli!

Kredi kartı bakiyenizi düşük tutmanın bir yolu da borcunuzu zamanında ödemektir. Kredi kartı borcunu tutmayın. Kredi kartıyla para harcadığınızda, faturalandırma döneminizin sonunda ödeme yaptığınızdan emin olun.

Not alıyor musun? Olmalısın!

Dinle, kredi kartı borcu - özellikle kontrolden çıkmış kredi kartı borcu - oldukça ezici hissedebilir.Kredi kartlarını kullanacaksanız, bunları kullanın (evet, alkol gibi).

Zaten yüksek miktarda borcunuz varsa, ödemeye başlamak zorunda kalacaksınız. Borcunuzu ödemenize yardımcı olacak bazı çevrimiçi araçlar var - bunları kullanın (bunlardan bazıları bu makalede daha önce belirtilmişti).

Ayrıca borcumla ilgili pek çok makalem var. Durumunuzla ilgili birkaç makale bulun ve borcunuzu mümkün olduğunca azaltmak için kararlı bir çaba gösterin.

5. Bir sürü yeni kart açarak mevcut kredinizi artırmayın.

Kendinize şöyle düşünebilirsiniz: “Biliyorsunuz, yeni kartlar açarsam mevcut kredimi arttırabilirim, böylece fıstık gibi görünmem gereken şeyi yapabilirim.”

Evet, bu akıllıca bir fikir ama aslında geri tepme ve kredi puanınızı düşürebilir. Bunlar gibi hileler normalde hesaplamada hesaba katılır, bu yüzden sistem üzerinden yolunuzu kandırabileceğinizi düşünmek kötü bir fikirdir.

6. Akıllı olun ve işleri yavaş ve istikrarlı hale getirin.

Evet, kredi puanınızı yükseltmek için bazı hızlı yollar var. Ama sen ne biliyorsun? En iyi strateji, sadece akıllı seçimler yapmak ve işleri yavaş ve istikrarlı hale getirmektir.

Bir bütün olarak maliyenizi geliştirerek ve kredi kullanımını tamamen engellemediğinizden emin olarak, büyük bir kredi puanı elde edebilir ve koruyabilirsiniz.

Görüyorsunuz, zayıf kredi puanınızın sorununa uzun vadeli bir perspektiften yaklaşmanız gerekiyor. Eski stajyer Kevin'in elde ettiği yıldız sonuçlarına sahip olmayabilirsiniz. Sorun yok!

FICO'yu hızlıca gözden geçirelim® Önemli olan faktör faktörleri (ve nasıl ağırlıklandırıldıkları)…

FICO’nuzun% 35’ini unutmayın.® Puan, kredi ve kredi kartlarındaki ödeme geçmişinize bağlıdır. Ayrıca FICO'nuzun% 30'unu hatırlayın® Puan, kullandığınız mevcut kredinizin miktarına bağlıdır.

Bunlar faktörlerin çoğunu oluşturur. Görebildiğiniz gibi, bunlar büyük ölçüde kredi ile doğru bir şekilde davranmakla bağlantılıdır - uygun bir şekilde ödeme yapmak ve kredi kartlarınızı maksimize etmemek (örneğin).

Kredi geçmişinizin uzunluğu (% 15), gerçekten hiçbir şey yapamayacağınız bir şeydir (henüz bir kredi geçmişiniz yoksa ve bir başlangıç ​​yapmanız gerekmiyorsa). Son zamanlardaki kredi sorguları, ileriye yönelik olarak etkileyebileceğiniz bir şey olabilir, ancak FICO'nuzun büyük bir parçası değildir.® Puan (% 10'da). Ve, borcunuzun / kredinizin cinsleri de,% 10'luk bir oranla sayılır.

Kredi puanlarını kontrol etmek için kendi puanlarına verdiği zarar nedeniyle endişelenen bir çok tüketici var. Skorunu kontrol ederken, skorunu incitmeyecek, sert çekiş ve yumuşak çekiş farkı.

7. Unutmayın, Kredi puanları hareketli bir hedeftir

Bu nokta yalnız bir Kredi puanlarınızın üstünde düzenli olarak kalmak için zorlayıcı bir sebep. Kredi puanınız sabit bir sayı değil - aslında sürekli değişiyor. Günden güne değişebilir, hatta bir ay veya daha fazla bir yerde bile oturabilir. Haftada 20 puan yükselebilir, ancak bir sonraki hafta 80 puan düşebilir.

Bu nasıl olur?

Kredi puanınız, kredi ödeme geçmişinizin birleşik bir hesaplaması, sahip olduğunuz borç tutarı, borçlu olduğunuz kredi hatlarının sayısı, kamuya ait kayıt bilgileri, sahip olduğunuz kredilerin türü ve hatta uyguladığınız yeni kredi limitleridir. için. (Yaygın inancın aksine, meslek, gelir, konut değeri veya sahip olunan yatırım varlıkları gibi bilgileri dikkate almaz.)

Bu öğelerin her biri sürekli olarak değişir. Örneğin, Best Buy'a giderseniz ve Visa kartınızda 1.000 dolarlık bir geniş ekran TV satın alırsanız, borçlu olduğunuz para miktarı artacaktır. Bu kredi puanınızı birkaç puan düşebilir.

25 ay önce aynı Visa kartında geç ödeme yaptıysanız ve temiz bir ödeme geçmişiniz varsa, puanlarınız birkaç puan artırabilir çünkü bu suçluluk 24 aydan fazladır.

Bunlar, kredi puanlarınızın çok hızlı bir şekilde değişmesine neden olacak faktörlerin sadece iki örneğidir.

Bir faktör tıbbi faturalar hakkında sık sık sorulur ve kredi puanını nasıl etkiler. Eğer ER'de bittiysen, bu faturaların çok büyük olduğunu biliyorsun. Onları alçaltmak biraz zaman alabilir, ama siz onları çıkana kadar puanınızı nasıl etkiliyorlar? İşte kafa karıştırıcı cevap: buna bağlı.

Bugün iyi bir kredi puanınız varsa, bu puanınızın taşa göre kesildiği anlamına gelmez. Bugün iyi bir kredi notu, sadece iyi bir kredi notuna sahip olduğunuz anlamına gelir bugün. Yarın, önümüzdeki hafta, gelecek ay veya gelecek yıl büyük değişiklikler getirebilir!

Bir dahaki sefere birisi size “kredi puanın nedir?”, Gördüğünüz son skoru bulanıklaştırmak yerine, Bilmiyorum - seninle geri dönmem gerekecek. ”

Verebileceğin en dürüst cevap bu olacak.

Sonuç Düşünceleri

Kredi puanı ölçeğine düştüğünüz yerde birkaç yol önemlidir.

Ancak, düşük bir kredi puanınız varsa, lütfen bunun sizi üzmesine izin vermeyin.

Kredi puanı ölçeğine göre bulunduğunuz yere göre finansal sağlık için çok daha fazla şey olduğunu unutmayın. İyi bir kredi puanına sahip olmak, daha fazla hizmete kaydolmanıza ve daha iyi indirimler almanıza olanak tanır, kredi puanınız bozulursa dünyanın sonu değildir.

Bunu düşün. Hala bir şeyler satın alabilirsiniz. Paran için hala çok çalışabilirsiniz. Hala toplumda çalışabilirsin. Olumsuz bir kredi puanı ile aşmak için bazı finansal engeller olsa da, sizi yok etmeyecek.

Bu makaleden anahtar ikramiyelerin ikisini vurgulayalım:

 • Kredi raporunuzu ve puanınızı izleyin - Bu, zaman içinde kredi puanınızı nasıl yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacak ve bunları düzeltmek için kredi raporu hatalarını tespit etmenizi sağlayacaktır (en iyi seçenek için GoFreeCredit'i deneyin veya Credit Karma veya Credit Susam ile daha az para harcayın) ).
 • Kredi puanınızı geliştirmek için çalışın - Kötü bir kredi puanı almak zorunda değilsiniz. Ödemelerinizi zamanında yapmaya ve güvenli bir kredi kartı denemeye odaklanmayı unutmayın.

Kredi puanınızı izleyerek ve iyileştirerek, krediye daha iyi erişebileceksiniz. Her zaman kolay bir yol değil, ama buna değer. Daha iyi bir yola ulaşmak için bugün hangi adımları atacaksınız? Al onları!

Videoyu izle: Kredi Notu Nedir ?, Kaçış?

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

Sabit (Oran) Ücretleri
Kredi

Sabit (Oran) Ücretleri

Hemen hemen her yatırım nişinde bir tane olmak üzere her çeşit sigorta vardır. Garantili bir gelirin oluşturulmasıyla ilgileniyorsanız, anapara değeriniz için bir risk olmaksızın, sabit tutarlar aradığınız şey olabilir. CD'ler ve para piyasası fonları gibi diğer faizli yatırımlardan daha yüksek getiri oranları öderler ve ayrıca vergi ertelenmiş gelir de sunarlar.
Devamını Oku
FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?
Kredi

FreeCreditReport.com İncelemesi | Experian'dan ÜCRETSİZ Kredi Raporu Nasıl Gidilir?

Kredi puanınız finansal sağlığınızın önemli bir bileşenidir, ancak herkesin puanlarının nasıl göründüğünü veya nasıl belirlendiğini bilmez. Neyse ki, kredi puanınıza ve Kredi Karma veya Kredi Susamı gibi web siteleriyle çevrimiçi olarak belirlenmek için kullanılan tüm ayrıntılara erişebilirsiniz. Bu önemli bilgilere erişmek için kredi kartınızın olması gerekmez ve tüm süreç ücretsizdir.
Devamını Oku
Kredi Kartı Numaralarınız Nasıl Anlaşılır?
Kredi

Kredi Kartı Numaralarınız Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartınıza baktığınızda, ön taraftaki numaralara dikkat etmelisiniz. Kartın önündeki numaralar, finansmana eklenmiş bir hesap numarasının ötesinde, ilginç bir bilgi miktarı sağlar. Kredinizi kullandığınızda, rakamlar bir hikaye anlatır. Kredi kartınızın önündeki rakamların ne anlama geldiğini anlarsanız bu hikayeyi bilebilirsiniz.
Devamını Oku