Kendi İşime Başlayarak Öğrendiğim 5 Önemli Ders

Çocukken, işletme sahibi ya da girişimci olmanın özlemlerini almadım.

Jose Canseco beysbol kartlarında çok fazla para harcayan bir beyzbol kartı koleksiyoncusuydum. (Muhtemelen şimdiye kadar yaptığım en kötü yatırımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor, ama hey - sadece bir çocuktum).

Üniversiteye giderken bile, mezun olduğumda ne yapmak istediğimi gerçekten bilmiyordum.

Finans alanında uzmanlaştım çünkü babam iyi bir majör olacağını düşündü ve ben de sayıları severdim.

Robert Kiyosaki’yi okuduğumda serbest meslek açığa vurdum. Zengin Baba Fakir Baba. Bu gerçekten tüm zihniyetimi değiştirdi ve girişimci olma konusunda ciddi düşünmemi sağladı.

Mezun olduktan sonra finansal hizmetler sektörüne çekildim çünkü gelir potansiyelinin sınırsız olduğunu hissettim. Zamanlarımı soğuk çağrı seminerlerine koydum ve müşterileri almak için yapmam gereken başka şeyler yapıyorum. Her şey ilk beş yıl boyunca iyi gitti. ya da öyle görünüyordu.

Sonra başka bir vahiy bana vurdu: Gelirim sınırsız olsa da, hala bir W2 çalışanıydım.

Bu tam olarak mesaj değildi Zengin Baba Fakir Baba, ama belli avantajları vardı. Ne de olsa rantı kimin ödeyeceği, telefon faturasının ne kadar olduğu ya da bilgisayarımın modası geçmiş olsaydı ne olduğu konusunda endişelenmem gerekmedi. Eski aracı kurumum tüm sorumluluğu üstlendi.

Ama sonuçta, bu düzenleme göründüğü kadar rahat değildi.

Aracı kurumum satın alınmış ve neredeyse sizi yön değiştirmeye zorlayan anlardan birini yaratmıştı ve ben de öyle yaptım. Ben ve diğer üç iş arkadaşı, kendi finansal hizmetler şirketimize fiilen başlamanın imtiyazlarını attılar. Nihayet - ve resmi olarak - W2 çalışan statüsünden meşru işletme sahibine geçtim.

Sonunda serbest meslek sahibi oldum.

Kesinlikle çok heyecanlıydı, ama aynı zamanda çok korkutucuydu. Bir işi işletmek hakkında hiçbir şey bilmediğimi çabucak anladım. Tabii ki, nasıl soğuk aramalar yapılacağını, yeni müşteriler almayı ve en iyileriyle nasıl başa çıkacağımı biliyordum. Ama aslında bir işi yürütmek, okulda hiç öğretilmemiş ve gerçekten hiç deneyimim olmayan bir şeydi.

Bu cesur ve cesur hamleyi yapmamın altı yıl olduğunu ve her şeyin inanamayacağın gibi çalıştığını söylemekten gurur duyuyorum. Bu kendinize sorduğunuz durumlardan biridir. neden kendi işime daha erken başlamamıştım?

İşte benim kendi işimi başlatırken ve çalıştırırken öğrendiklerim var - belki bu dersler kendi girişiminizi başlatmanıza yardımcı olacaktır…

1. Çok şapka takıyorsun.

Sanırım ilk Michael Gerber'in kitabından haberdar oldum. E-Efsane. Gerber, bir şirketin iş yapmasının ne kadar zor olduğunu ve yaptığınız işte “iyi” olmanın ötesine geçtiğini anlatıyor. Örneğin, bir tesisatçı olduğunuzu ve bunun harika olduğunu söyleyelim. İşletmenizi pazarlamak, hizmetlerinizi fiyatlandırmak, ekipman sipariş etmek ve çalışanları yönetmek hakkında ne biliyorsunuz?

Çoğu işletme sahibinin başarısız olduğu yer burası.

İşimize başladığımızda, kiralamak için uygun bir yer bulmalı ve ofis ekipmanını uygun fiyatlarla seçip satın almalıydık. Kendimizi pazarlamak zorunda kaldık - hiç kimsenin bilmediği yepyeni bir şirket olduğumuz için küçük bir başarı değil. Ayrıca, personel işe almak ve süreçlerimizi öğrenmek için onları eğitmek zorunda kaldık.

Ve tüm bunları, mevcut müşterilerimize geçişi düzgün ve acısız hale getirecek şekilde hizmet ederken yapmalıydık.

İlk iş çıkışı dahil olmak üzere her işletme farklıdır. Fakat mesele şu ki, serbest meslek sahibi bir başkasının maaşındayken kendinizle ilgilenmenize gerek olmayan çok şapka giymeyi gerektirir. Bir öğrenme eğrisi var ve başarılı olmak için ustalaşman gerekiyor. Bu, işinizi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz çeşitli işleri, becerileri ve görevleri öğrenmek anlamına gelir.

2. Genel gider sizi öldürebilir.

Eski brokerage şirketimde, premium ofis alanı, yüksek son mobilya, duvarlarda pahalı resimler ve günün her saatinde 100 artı stokların ne yaptığını gösteren canlı bir yayınlama sistemi gibi etkileyici özelliklerimiz vardı. Tüm bu şeyler paraya mal olur ve yeni bir işe başladığınızda, bu kısa tedarikte bir şeydir.

Ama şunu öğrendim: Frugality yeni bir işe başladığında bir erdemdir.

Bir işe başladığınızda “ayakkabı ipi” düşünmeniz gerekir ve bu her şeyi yapmak için daha ucuz yollar bulmak anlamına gelir. Birkaç şey yapmadan yapmak demek olabilir. Bu, en önemli ve müşterilere çeken temel iş hizmetiniz. Geri kalanlar çoğunlukla müşterilerin ve potansiyel müşterilerin fark etmeyebileceği pencere pansumanıdır. Sana bazı örnekler vereyim.

Biz eski komisyoncudan bu akış hisse senedi teklifi sistemine baktık; Ayda 300 dolara mal oluyor ve bu da anlık ek yük oluşturacak. Ama tam olarak aynı bilgi Yahoo Finance'de olabilirdi ücretsiz! Söylemeye gerek yok, akış stok teklifi sistemi için kayıt olmadık.

Binamız için bir işarete ihtiyacımız vardı. Gerçekten mükemmel olacak şekilde yanıp sönen LED ışıkları ile bir tane bulduk - ama kabaca 30.000 dolar. Olmayacak! Bunun yerine, sadece geceleri ışık tutabilecek bir işarete yerleştik, ama sadece 3,400 dolar tuttuk. Bu, lüks işaretin maliyetinin yaklaşık% 10'udur.

Sonunda, o kadar önemli değildi. İnsanlar işaretinizi satın almıyor - hizmetinizi satın alıyorlar.

İşletmeler, her şeyden çok pozitif nakit akışı eksikliğinden dolayı başarısız oluyorlar. İşiniz ne kadar erken o pozitif nakit akışını üretmeye başlarsa, iş başarısı şansınız o kadar artar. İhtiyacınız olmayan şeylere para harcamayacağınızı belirleyerek kendinize büyük, şişman bir avantaj sağlayabilirsiniz.

3. Ortaklarınızı dikkatli bir şekilde seçin.

Bir iş ortaklığı olarak işimize girdik ve bu her zaman özel zorluklar sunuyor. Ortaklarım eski aracı kurumumuzdan üç finansal danışmanıydı, bu yüzden hepimiz birbirimizi profesyonel olarak tanıyoruz. Herhangi bir büyük iş kararının oybirliğiyle oy kullanma sürecini gerektireceği de dahil olmak üzere, ortaklığın nasıl önceden işletileceğine karar verdik.

Bunlar mutlaka işten sonra takılmak istemediğim insanlardı, ama hepsi güvenebileceğimi hissettiğim ve profesyonel düzeyde kendimi rahat hissettiğim kişilerdi. Her şeyden önce, bir iştir, bu yüzden bu kişileri partner olarak sahiplenmenin nedenleri ticari kaygılar hakkında sosyal faktörlerden daha fazla idi.

Ayrıca ortaklık anlaşmamızı yazılı hale getirdik. Ortaklıklar her zaman işe yaramaz, bu yüzden işin nasıl yürütüleceği, uyuşmazlıkların nasıl çözüleceği ve gerektiğinde ortaklardan birinin nasıl ayrılacağına dair yazılı prosedürlere sahip olmanız gerekir.

Tek sahibi sizseniz, ortaklık sorunu doğrudan size uygulanmayacaktır. Ancak, bir işe her başladığınızda, güvenmeniz gereken insanlarla her türlü gevşek ve gayri resmi ortaklıklara katılacaksınız. Tedarikçiler, satıcılar, yükleniciler veya hatta büyük müşteriler olabilirler. Bunları akıllıca seçerek, kötü bir ilişkinin işinizi sabote etme potansiyeline sahip olduğunu anlayın.

4. Verimli olmaya çalışın. İşlemleri başlat.

Hemen hemen her işi başarılı bir şekilde yürütmenin en büyük anahtarı, zamanınızın çoğunu ve çabalarınızı en çok paraya dönüşecek olan faaliyetlere odaklama yeteneğinizdir. Bu, rutin işlevler için harcanan zamanı en aza indirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu, hizmetle ilgili herhangi bir endüstri için özellikle geçerlidir. Tekrarlanan her türlü görevler, tekrar tekrar gerçekleştirilmeyecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Ofisimizde, evrakları ve idari görevleri en aza indirecek süreçler bulmak zorunda kaldık.

Şahsen ben böyle bir işi yapmaktan nefret ediyorum, bu yüzden bunları mümkün olduğunca basit hale getirecek bir süreç akışı yaratmalıydık. Bazı fonksiyonlar arasında müşteri çeklerini kabul etmek, banka mevduatı yapmak, yeni hesaplar açmak ve mevcut müşterilerle yıllık incelemeler yapmak sayılabilir.

İşletmenizin erken dönemlerinde tekrarlayan işlevleri tanımlamanız ve bunları anında düzenlemeniz gerekir.

Bu, işinize başlarken özellikle önemlidir, çünkü nakit akışı oluşturmak sizin en önemli önceliğiniz olmalı. Verimliliği en üst düzeye çıkaracak bir iş akışı oluşturmalısınız ve bu süreci en başından itibaren işiniz boyunca oluşturmanıza olanak tanır.

5. İlk önce bazı ödeme yapan müşterilerinizin olduğundan emin olun.

Kendi uygulamalarını başlatmak isteyen ülke çapında finans danışmanlarından onlarca e-posta alıyorum. Muhtemelen kendi finansal planlama pratiğimi başlatırken geçirdiğim adımlarla ilgili yazılarımı okuyordum. Bu danışmanların çoğunun farkına varmayacağım, beş yıl boyunca işte olduğum için kendiminkine çıkmaya karar verdim.

Daha önce başarabilir miyim?

Belki de - ama yerleşik bir müşteri tabanına sahip olmak çok büyüktü.

Bir işe gerçekten başlamadan önce, onu test etmek ve daha çok bir yan acele gibi davranmak isteyebilirsiniz. Günlük işinizi koruyun ve iş fikrinizin kökleri olup olmadığını görün. Aile ve arkadaşlar ile test edin. Ağınızla test edin. İnsanların sürekli olarak para ödeyecekleri bir şey varsa öğrenin.

Bunu yapabiliyorsanız, riskin en az% 51'i işinizden kaldırılacaktır. Sadece nakit akışı olacak, aynı zamanda sahip olduğunuzu bilmekten gelen güvene sahip olmanın avantajına sahip olacaksınız. Bu verebileceğim en iyi tavsiyem olabilir!

Videoyu izle: Zor gibi yapılır. 5 saniye kuralı. Zeigarnik etkisi

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Küçük İşletmeler İçin En İyi Satıcı Hizmetleri

Küçük İşletmeler İçin En İyi Satıcı Hizmetleri

Bu yılın başlarında yeni bir iş girişimine başladım. Çoğunlukla bir çevrimiçi hizmet sunmakla uğraşıyordum, bu yüzden küçük işletmeler için farklı tüccar hizmetlerini araştırmaya zorlandım. Kaba bir uyanış içindeydim… Bugün küçük işletmeler için var olan tüm farklı seçeneklere inanamıyorum.
Devamını Oku
Küçük İşletmelerde Kefalet Tahvillerin Mali Faydaları

Küçük İşletmelerde Kefalet Tahvillerin Mali Faydaları

Amerika Birleşik Devletleri'nde küçük bir işletmeye sahip olma gerçeği, çoğu şirketin en sonunda iş yapma sürecinde bir kefalet bonosuyla karşılaşmasıdır. İşinizi yasal olarak yürütmek için bir tahvile ihtiyaç duyan birçok şirketten biriyseniz, muhtemelen mali yardımların bağlanma sürecine ne olduğunu merak ettiniz.
Devamını Oku
Küçük İşletmeler için Finansal Hedefler Nasıl Belirlenir?

Küçük İşletmeler için Finansal Hedefler Nasıl Belirlenir?

En küçük küçük işletmeler bile gerçekçi finansal hedefler belirlemeden gelişemez. Bir dizi finansal hedef, bir şirketin yol haritası gibidir, her zaman işin nereye gittiği ve göründüğü gibi bir referans çerçevesi sağlar. İş sahiplerinin her günkü eylemlerini bağlam içine koymasını ve geniş bir vizyona göre karar vermesini sağlar.
Devamını Oku
İlk İşime Başladığımda Dilediğim Tavsiye

İlk İşime Başladığımda Dilediğim Tavsiye

Seni bilmiyorum ama çocukken, işletme sahibi olmanın ilgisi yoktu. Sporla uğraşmam çok zordu ve muhtemelen beyzbol kartlarında olması gerekenden biraz daha fazla yatırım yaptım - dang, Jose Canseco! Çocukluğum şimdi ve şimdi odaklanmıştı. Demek istediğim, bir çocuğa en son ne zaman ilgi duyduklarını sordular ve cevap verdiler: “Sıfırdan bir iş kurmak, büyük yayınlar için yazılar yazmak ve doların harikalarını düşünmek istiyorum. Maliyet ortalaması ve bileşik faiz!
Devamını Oku