Borç

Lisede Öğrenim İstedik Toplam 7 Kişisel Finans Dersi

Şimdi ne bildiğini düşün, lisede geri dönüşü biliyordun. Ne kadar iyi olursun? Lisedeyken para, bütçeleme veya yatırım hakkında hiçbir şey öğrenmedim.

Şu an bir finansal planlamacı olmama rağmen, üniversitemizin küçük yılına kadar finansal temelleri pek öğrenmedim.

Çılgın olan ben did Bir noktada bir temel finans dersi almak. Ne yazık ki, uzaktan bile yardımcı olmadı.

Kurs, lise son sınıftayken gerçekleşti ve buna “ev ekonomisi” diyorlardı. Sana bu derste öğrendiğim bir şey söyleyemem, ne diyebilirim vermedi öğrenirler.

Yatırım yapmayı, kredi puanlarını, borç faizini hesaplamayı veya bileşik faizlerin büyüsünü öğrenmedim.

Doğru; Bir sene boyunca derslerimde oturdum, ama hayatım için geçerli olan tek bir para becerisi öğrenmedim.

Ben daha fazla para becerisinin okullarda, gün içinde yaşadığımdan (çok uzun zaman önce değil) edindiğimden daha fazla para kazanıldığını düşünürken, ebeveynlerden duyduğum şey çok fazla değişmedi.

Bazı okullar bir ev ekonomisi sınıfı veya benzer bir şey sunarken, okul dışında başarılı, finansal istikrarlı bir yaşam için gerekli olduğuna inanıyorum ki hala temel bir finansal eğitim vermekte başarısız oluyorlar.

İşte, lisede öğrenmiş olmayı dilediğim şeylerin bazılarına bir göz atıyorum ve bence bugün öğretilmeli:

# 1: Kredi Kartları ve Faiz Oranları Nasıl Çalışır?

Normalde kendi kredi kartınızı 18 yaşından beri alabildiğiniz için, lise öğrencilerine kredi darboğazlarını öğretmenin sağduyu gibi görünüyor. Bir finans danışmanı olarak, çok fazla sayıda gencin, kredinin nasıl çalıştığına dair iyi bir anlayışa sahip olmadıkları zaman, büyük kredi kartı bakiyeleriyle karşılaştıklarını gördüm.

Heck, onlardan biriydi! Yirmili yaşlarımdayken 20.000 dolar kredi borcum vardı. Neyse ki, yaşadığım krediyle ilgili daha çok şey öğrendim ve mali danışman olmak için gayretle çalıştım.

Bu günlerde, borçları ve faizleri ödemeden hızlıca ödeyebileceğimi bildiğim şeyler için finansal bir araç olarak düzenli olarak kredi kullanıyorum.

Lise öğrencilerine kredi kartları ve faiz oranları hakkında birkaç temel ders verdiysek, birçok öğrenciyi hayat boyu mali stresten kurtarabiliriz. Kredi her ay geri ödeme yaptığınızda kullanışlı bir araç olabilir. Ancak, ağır bir dengeyi sürdürürken krediye olan ilgi size karşı çalışabilir.

Öğrettiğimiz kredi derslerinin de aşırı karmaşık olması gerekmiyor. En azından gençlerin bunu anlaması gerekiyor.

  • a) Ücretlendirdiğiniz her bir doları geri ödemek zorundasınız
  • b) kredi kartı faiz tahakkukları günlük bir denge taşıdığınızda
  • c) Ücretlerinizi her ay tamamen ödemezseniz, faiz oranınız aylık faturanızda büyük bir rol oynayabilir.
Son olarak, lise öğrencileri, karşılayamadıkları şeyleri satın almak için kredi kullanmanın iyi bir fikir olmadığını anlamalıdır. Bunun yerine, istedikleri şey için tasarruf etmeli ve kredilerini sadece kendi çıkarlarına hizmet ettiğinde kullanmayı amaçlamalıdırlar. Genç yetişkinler, hedefleri karşılamak ve sağlıklı bir kredi profili oluşturmak için akıllıca kredi kullanabilir, ancak krediyi kullandığınızda geri ödeyebileceğinizden emin olmanız önemlidir. Kredinin sorumlu kullanımını anlamak, bir gençin ilk kredi kartını aldığı andan itibaren, sağlam bir mali gelecek inşa etmenin uzun bir yolunu bulabilir.

İlk etapta borçtan kaçınmanın daha akıllı olmasına rağmen, gençlerin faturaları ile geride kaldıkları takdirde geri dönmeleri için kullanabilecekleri birçok araç üzerinde eğitim almaları gerekmektedir.

# 2: Çek Karnesi Nasıl Denge Edilir

Çoğu fatura için yazım kontrol günleri açıkça biterken, gençler hala bir çek defterini nasıl dengeleyeceklerini öğrenmelidirler. Borç ve krediye sadık kalsalar bile, aşırı para harcamasından kaçınmak için nakit akışlarını ve çıkışlarını nasıl yöneteceklerini öğrenmekten gerçekten faydalanabilirlerdi.

Bunu 19 yaşındayken üç kez kontrol ettiğimde zor yoldan öğrendim. Ah! “Overdraft masrafları” ile ilk kez tanıştım ve hoş değildi.

Çevrimiçi fatura ödeme hizmetlerinde bir ders, aynı zamanda, paralarını yönetmek için teknolojiye yaslanan öğrencilere yardımcı olabilir. Ve evet, öğrenciler hala kontrolleri nasıl dolduracakları gibi kontrol yazma temellerini öğrenmeye ihtiyaç duyuyorlar - en azından şimdilik. Bazen insanlar hala bir çek yazmalı, ona inanmalı ya da inanmamalı.

# 3: Bütçeleme Temelleri

Bütçelendirme, herkesin öğrenebileceği en önemli becerilerden biridir, ancak okuldayken bu konu hakkında bir çirkinlik duyamayacaksınız. Ne yazık ki, bütçelemeyi öğrenmemek, liseyi bitirip kendi başınıza hareket ettirdiğinizde sizi bir dezavantajda bırakabilir.

Faturaların nasıl yönetileceği ve “ihtiyaçlar” dan “ihtiyaçlar” dan nasıl ayrılacağına dair herhangi bir bilginiz olmaksızın, birçok insan hayatlarını bir diğerinden sonra bir mali sıkıntıya dayanarak geçirebilir.

En azından, lise öğrencilerinin, kazandıkları gelirle fiili olarak savaşan bir yaşam tarzını nasıl planlayacaklarını öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu, bakkal, tasarruf vb. İçin paranın kalmasını sağlarken kira, kamu hizmetleri, sigorta ve araba ödemeleri gibi planların nasıl yapılacağını ve ödeme yapmayı bilmeyi içerebilir.

İşte şu: Bütçeden nefret ediyorum. Gerekli olduğunu biliyorum, ama harcadığımız her kuruşu izlemeyi sevmiyorum.

Bunun yerine, “taktiksel bütçeleme” olarak adlandırmaktan hoşlandığım şey - olduğu gibi, büyük bir yaşam olayının yolumuza geldiği her an bir finansal plan oluşturmak için oturmaktayız. Bu tür bir bütçeleme, her kuruşu izlemenizi gerektirmez, ancak hedeflerinize ulaşmanıza ve zamanla daha az harcama yapmanıza yardımcı olabilir.

Alt satır: Gençlerin istedikleri şey için bir finansal plan oluşturmayı bilmeleri önemlidir.

# 4: Bileşik Faizin Gücü

Gençler, yıllardır gelir potansiyellerine ulaşamayacak olsalar da, yatırım zamanı söz konusu olduğunda, geri kalanı üzerinde büyük bir avantajı var. Zamanında, bileşik faizin gücüne dokunmak için açılma ve tasarruf hesabına eklenme potansiyelinin avantajından yararlanabilirler.

Gençler, lise öğrencileri, mezunlar ve kolej öğrencileri, yüksek faiz tasarruf hesabına bile küçük miktarlarda para koyarak, tekrar tekrar bileşik olacak zenginlik oluşturmaya başlayabilirler.

İşte harika bir örnek:

Birkaç hafta önce alma materyalime yatırım yapmaktan sözettim. Kalabalığa bileşik ilginin gücünü göstermek için “sihirli kuruş kavramı” nı tanıttım.

Kalabalığa basit bir soru sordum:

“Eğer bir seçeneğiniz varsa, her gün 2,000 dolar nakit ya da değerinde iki katına çıkacak bir paranız olsun?”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sınıfın yarısından fazlası nakit paraya sahip olmayı tercih ettiklerini söyledi. Tabii ki!

Mesele şu ki, sihirli kuruş aslında onları çok daha iyi bırakacaktır. Bileşik ilginin büyüsü nedeniyle, her gün değer katlayan bir kuruş sadece bir ay sonra 10 milyon dolardan fazla olacaktır!

Öğrencilerin sadece bileşimin gücünü anlamalarını değil, mümkün olduğunda nasıl yararlanacaklarını bilmelerini istiyoruz.

# 5: Kredi Nasıl Yapılır?

Kredi puanınız genel finansal sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve finansmanı bir yetişkin olarak nasıl yöneteceğiniz konusunda büyük bir fark yaratabilir. Tarafınızda iyi bir kredi ile, bir ev satın almak veya bir daire için hak kazanmak çok daha kolay. Öte yandan, kötü kredi (veya kredi yok) ile hayatın en büyük dönüm noktalarının çoğunun ulaşması daha zor olabilir.

Öğrenciler kredinin neden önemli olduğunu bilmeli, aynı zamanda gençken nasıl kredi yapılacağını da bilmelidir. Çoğu zaman, temel bir öğrenci kredi kartı veya öğrenci kredisi almak, öğrencilerin işe başlamaları için bina kredisine giriş sağlayabilir.

Ancak bu, bina kredisinin kolay olduğu anlamına gelmez. Bazen gençlerin kredi kartı veya herhangi bir tür kredi için onaylanması zor.

Eski stajyom Kevin, birkaç yıl önce bu tam senaryoda kendini buldu. Kevin anne babasını dinledi ve tamamen kredi kartlarından kaçındı. Ancak, Kevin yetişkin hayatına sağlam bir mali zeminde başlamaya ve bir ev ve kendi arabasını satın almaya karar verdiğinde, kredisi bu şeyleri satın almak için ihtiyaç duyduğu kredileri onaylamak için yeteri kadar yerleşmemişti.

Neyse ki, Kevin güvenli bir kredi kartına kaydolma fikrini tökezledi. Güvenli bir kredi kartı ile kredi limitine eşit bir nakit para yatırmak zorunda kaldı. Ancak, kartını düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, kredi puanını altı ay içinde 100 puan artırabildi!

Bunu nasıl yaptı?

Güvenli kredi kartlarına başlamak için nakit depozito talep edilirken, tüm kredi hareketlerinizi üç kredi raporlama ajansına - Experian, Equifax ve TransUnion - raporlar. Zamanla, Kevin'in sorumlu kredi kullanımı, kredisini sıfırdan inşa etmesine ve bir ev ve araba satın alma hedeflerini gerçekleştirmek için yardım etmesine izin verdi!

# 6: Yatırım ve Borsa Temelleri

Bir finansal planlamacı olarak, borsa hakkında ilk şeyi bilmeyen ya da genel olarak yatırım yapan çok sayıda tam yetişkinle görüşüyorum. Bununla ilgili hiçbir şey yapamayacağımız halde, gençlerin yatırım yapmaya nasıl çalıştıkları ile ilgili temel bir anlayışla kendi hayatlarına başlamasına yardımcı olabiliriz.

Çok fazla detayı olan öğrencileri ezmek istememize rağmen, onları yaşlandıkça güvenebilecekleri yatırım konseptleri ile tanıştırmamızı öneriyorum. Borsaların ne olduğunu ve yatırımcıların nasıl para kazandığını (ve kaybedeceklerini) anlamaları gerekir. Ve evet, yatırım yapmanın onları nasıl zenginleştirebileceğini anlamalılar.

İşte harika bir örnek:

Bu yılın başlarında, 16 yaşındaki bir erkeğin 500 dolarlık $ 520,367'ye nasıl dönüştüğünü gösterdim. İlk başta deli olduğumu düşünürken, ona yatırımın nasıl çalıştığını gösterdiğimde anladım.

Temel olarak, 1970 yılında satın alınan berbat, 500 dolarlık, ön yüklü bir yatırım fonu bile, ortalama kazanç getirisi ile 68.684 $ 'a kadar artabileceğini ve ardından toplamda 520.367 $' lık bir değere sahip olabileceğini göstermek için tarihsel verileri kullandım.

Bu oldukça iyi, değil mi?

Mesele şu ki, bu 68,684 dolarlık rakam, her ay sadece bir miktar para eklediyse daha da büyüyebilir. Her ay (ya da yılda 300 dolar) bu fona 25 dolar daha fazla yatırım yaptıysa, o zaman toplam yatırım yaklaşık aynı zaman çizelgesine göre 520.367 $ 'a çıkacaktır.

Daha önce öğrencilere finansal temelleri öğreteceğimize inanıyorum, daha iyi olacaklar.

Gençler için stokları zenginleştirmeyi çok özlüyor, özellikle de yeterince erken başlıyorsanız çok fazla para harcamanız gerekmiyor.

Öte yandan, öğrencilerin güvenli yatırım ve yatırım dolandırıcılığı arasındaki farkı bilmeleri önemlidir. Vanguard veya Fidelity gibi saygın bir şirkete yatırım yapmak akıllıca olabilirken, gençlerin paralarını yatırırken saygın firma seçmeyi bilmeleri gerekiyor. Yatırım yapmayı planladığınız herhangi bir şirketi araştırmaya, yorumları okuyacağınıza ve neye katıldığınızı bildiğinizden emin olun.

Öğrencilerin paralarıyla ne kadar risk almak istediklerini bilmelerinin önemli olduğunu da söyleyebilirim. Örneğin, hisse senedi fiyatlarının düşük olduğu bir şirkete yatırım yapmak, nihayetinde büyük getiriler elde edebilir, ancak stok değerinin düşmesiyle de başarısız olma olasılığı daha yüksek olabilir. Buna daha yüksek risk, daha yüksek ödül denir.

Daha muhafazakâr bir yatırım seçeneği arayan öğrenciler, kurulu şirketlere ya da yatırım fonu adı verilen şirketlere yatırım yapmayı düşünebilir.Bu, uzun yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde para kazanabilecek uzun vadeli bir yatırım stratejisidir.

# 7: Bir İş Nasıl Başlanır

Bir iş kurmanın herhangi bir lise öğrencisinin alabileceği bir LOT olabileceğini, ancak giriş yapmak için daha iyi bir fırsat olmadığını anlıyorum.

İş kurma uzmanlığına sahip bir aileden gelmedim. Ve arkadaşlarım da yoktu. Neyse ki, birileri bana en azından bu kavramlara temel bir giriş yapan Zengin Baba, Zavallı Baba gibi, önümdeki kitapları koydu.

Alt çizgi

Kişisel finans, hayatın önemli bir parçası. ben inanamıyorum Öğrencileri okulda para hakkında daha fazla öğretmeyiz. Bunu gerçekten düşündüğünüzde, hanehalkı borç seviyelerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerinde olduğunu merak etmeyin.

İnsanlar daha iyi bilmedikleri zaman, daha iyisini yapmazlar.

Çocuklarımızın finansal temellerini öğreterek ve okullarda daha fazla finansal eğitimi savunarak öğrencilerimizin finansal geleceklerinde olumlu bir fark yaratmaya çalışalım.

Videoyu izle: böyle tasarım dediğin böyle olur :)

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

GF ¢ 001: Ne hakkındayım?
Borç

GF ¢ 001: Ne hakkındayım?

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_001_.mp3 Sonunda burada! GF ¢ Podcast'i 11 aydan fazla bir süre için başlatmak istedikten sonra nihayet geldi! Ne diyebilirim… büyük şeylerin olgunlaşması zaman alır. My Benim savunmamda bir kitap yayınladım ve eşim ve Dolar ve Güller podcast'ımızı başlattım.
Devamını Oku
Borç Uzlaşma Dolandırıcılar - 10 Yanmış Get To Aptal Basit Yolları
Borç

Borç Uzlaşma Dolandırıcılar - 10 Yanmış Get To Aptal Basit Yolları

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, borçların takası dolandırıcılığıyla pahalı yolculuklar için alınan tüketicilerden kesintisiz hikayeler duydum. Gerçek borç çözümlerini sağlayan birkaç iyi ve iyi niyetli programın olduğu doğru olsa da, tecrübelerim bu kıyafetlerin büyük çoğunluğunun, paranın kasasındaki tüketiciler için para kazıcı kabuslar olduğunu gösteriyor.
Devamını Oku
Battling Borç Geldiğinde, Kadınlar Kick Erkek Popo
Borç

Battling Borç Geldiğinde, Kadınlar Kick Erkek Popo

İlk olarak 1994'te para sıkıntısı çeken insanlara yardım etmeye başladığımdan beri, bir ortak iş parçacığı fark ettim, kadınlar genellikle borçtan kurtulma sürecine daha çok dahil oluyorlar. Çocuklar, yüzleşelim, zaman zaman tembeliz. Kabul edeceğim. Ayrıntılara yönelik tüm bu çağrılarla ilgilenmek için sabrım olmadığını da itiraf ediyorum.
Devamını Oku
Kolej İçin Tasarlama Zamanı: Devlete Göre En İyi 529 Kolej Tasarruf Planları
Borç

Kolej İçin Tasarlama Zamanı: Devlete Göre En İyi 529 Kolej Tasarruf Planları

529 Kolej Tasarruf Planı, ebeveynlerin çocuklarının gelecekteki yüksek öğrenim masrafları için para ayırmalarını sağlayan bir plandır. Bu plan, tasarruf etmenin en iyi yollarından biridir çünkü diğer tasarruf planlarının aksine, eğitimle ilgili para çekme federal gelir vergisinden muaftır. Birçok devlet aynı politikayı benimsemeyi ve nitelikli harcamalar için vergiden muaf çekilmeyi seçmeyi seçmiştir.
Devamını Oku