Yatırım

Nasıl Yatırım Yapılır Yeni Başlayanlar ve Intermediates için Essentials

Başkalarının finansal başarı öyküleri sizi birazcık hissettiriyor mu?

Onları duydunuz: Geçen yıl emekliye ayrılan çok akıllı yatırım yapan 28 yaşındaki insanlar gibi insanlar.

Ya da o okul öğretmeni, şimdi sadece okulu öğreten hisse senedi tüccarını çevirdi çünkü öğrencileri seviyor çünkü maaşı ihtiyacı yok.

Bunu yapabilirdik, değil mi?

Onlar için olabilirse, neden olmasın?

Gerçekte, elbette, sadece birkaçımız, haberi yapan yatırımlarda başarıyı deneyimleyeceğiz.

Gerçek şu ki, Birçoğumuz borsada risk alma geliri yok.

Diğerleri ise, kazanılmamış tasarruflarını belirsiz bir geleceğe taşıyarak rahat değiller.

Yine de, diğerleri daha önce risk aldılar ve hissettiler gerçek para kaybetme korkunç acı.

Bizi tüm yatırım fikrinden vazgeçirmek için yeterli.

Ve bu utanç verici çünkü yatırım yapmak gerçekten hızlı olmaktan veya cesur riskler almaktan ibaret değildir. Bir kazanan kaybedenlerden birini seçmenin bilgeliğine sahip olmak değil.

Akıllı yatırımcı, mevcut ve beklenen kaynaklarını daha istikrarlı bir geleceğe çevirmenin yollarını arar.

Akıllı bir yatırımcı, iyi bir bahçıvanın sebze tohumlarını gördüğü şekilde para görür: araç Bu - zamanla ve bazı hassas bakımlarla - sizin ve aileniz için daha canlı ve güvenli bir gelecek inşa edebilirsiniz.

Neden Para İlk Yere Yatırım Yapmalı?

Bu, pek çok kişiye no-brainer gibi görünecek, ancak bir yatırım düşünen herkes için hala iyi bir hatırlatmadır:

Yatırım para artar para olmalı.

Bu basit bir formül:

para + zaman = daha fazla para

Paramız bile aktif bir yaklaşım benimsemeden büyüyebilir.

Örneğin bir eve sahip olmak, bir yatırımın tanımını karşılayabilir. Ev sahipleri, emlak değerleri arttıkça evlerinde geçirdikleri paranın zaman içinde büyümesini beklerler. (Bunu daha aşağıda ele alacağız.)

Tasarruf hesabı, bir yatırımın başka bir örneğidir çünkü banka, tasarruf ettiğiniz bakiye üzerinde faiz ödemenizi sağlar.

İster köşede bankada yüzde 0,10, isterse sadece online bankada yüzde 1,65 oranında büyüyor olun, tasarruf paranız her ay büyüyor. Yani, teknik olarak, bu yatırım yapılır.

Daha Yüksek Kazançların Kilidini Açmak İçin Tasarrufların Ötesine Geçilmesi

Çevrimiçi bir bankada en yüksek yüzde 1,5 ila 2'lik tasarruf oranları bile bazı yatırımcılar için yeterince cazip değildir.

Ve iyi bir nedenden dolayı: Daha karmaşık bir yatırımda sadece daha fazla para kazanabilirsiniz, aynı zamanda bir tasarruf hesabı da biraz sıkıcı görünebilir.

Bu iyi bir temel, tabi ki, ancak tasarruflar daha pürüzsüz bir finansal geleceğe yol açabilir mi?

Yeterli zaman ve yeterli mevduat verildiğinde mümkündür.

Ama bu soru hakkında düşünelim. 10,000 dolar olduğunu ve% 1,5 faiz ödeyerek çevrimiçi bir bankaya yatırdığınızı varsayalım.

10 yıl boyunca hiçbir şey yapmadıysan - para yatırma ya da çekme yok - 10.000 doların 11.617.25 dolar olur.

Fena değil, sağ?

Paranın on yıl boyunca, el değmemiş, oturmasına izin verdiği için 1,617,25 dolar bedava mı?

Evet, daha kötüsünü yapabilirsin ama daha iyisini yapabilirsin. Sadece 10 yıl boyunca 10 yıl boyunca yüzde 5 faiz kazanırsan ne olacağını düşün. (10.000 $ senin 16.470.09 $ olur)

20 yıl içinde on bin $27,126.

Bankalar tasarruf hesaplarında çekici olan oranları ödememe eğiliminde değiller.

Daha fazla yatırım gücünün kilidini açmak için daha aktif stratejiler hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Yatırım Parası: Genişleyen Bir Olanaklar Dünyası

Beni yanlış anlama. Her zaman sağlam bir tasarruf hesabı için yer var.

Özellikle yeni bir araba için para biriktiriyorsan, örneğin.

Parayı zaten harcamak istemediğiniz için, harcanmasını beklerken büyüyebileceği bir tasarruf hesabında da olabilir.

Fakat uzun vadeyi düşündüğünüzde - emekliliğiniz, çocuklarınızın kolejiniz, sahil eviniz - daha aktif yatırımlar sırayla olabilir.

“Daha aktif”, “riskli” anlamına gelmek zorunda değildir. Herhangi bir parayı teslim etmeden önce, neye bulaştığınıza emin olun.

Bir yatırımın nasıl çalıştığından emin değilseniz bir finansal danışmanla görüşün.

“Tıklamanız gereken tek şey”katılıyorum”Yeni iPhone'unuzun şartlarına ve koşullarına; Geleceğini riske attığın zaman başka bir şey.

Ancak yeterli uyarılar.

Yatırım yapmaya nasıl başlayacağınızla ilgili bazı ayrıntılara girelim.

 1. tahviller
 2. Komisyoncular
 3. Emtia
 4. ETF
 5. Yatırım fonları
 6. Seçenekler
 7. P2P Kredisi
 8. Emlak
 9. Küçük İşletme Yatırımı
 10. Hisse senetleri

tahviller

Birçoğumuz hisse senedi almayı biliyoruz. Bir şirketin hisselerini, şirketinizle birlikte yatırımınızın değer kazanacağı umuduyla satın alırsınız.

Tahviller bir şirkete ya da yerel okul sisteminiz veya Federal Hazineniz gibi bir hükümet organına yatırım yapmak için başka bir yol sunar.

1000 dolarlık bir tahvil aldığınızda, tahvil ihracatı yapan şirkete ya da belirli bir süre için 1000 dolarlık devlete borç veriyorsunuz.

Bu örnek için 10 yıllık tahvilleri aldığınızı varsayalım.

Tahvilin 10 yıl içinde vadesi dolduğunda tahvilin 1.000 dolarlık değerini geri alacaksınız.

O zamana kadar (ya da sen tahvilleri satana ya da takas edene kadar), aynı zamanda bir verim kazanacaksınız, bu da, on yıl boyunca 1000 $ 'lık paranız karşılığında aldığınız faiz miktarı için bir terimdir.

Yani eğer tahvilin yüzde 5 faiz ödediyse, verim yıllık 50 $ olurdu - göz kamaştırıcı bir rakam değil, biliyorum, ama bir yere başlamalısın.

Örneğin, her biri 1,000 dolar değerinde 20 tahvile sahip olsaydınız, toplu verim, 21'inci tahvilin karşılığını alabilirdi. Yavaş ve sakin olan yarışı kazanır.

Okuyabildiğinizin aksine, tahviller risksiz değildir.Genel olarak, tahviller hisse senetlerinden daha istikrarlıdır, ancak iflas eden bir şirketten tahvil alırsanız, yine de başınız belaya girer.

Bu nedenle, işletmelerinizi çeşitlendirmeye çalışın ve daha düşük verimle karıştırmayı düşünün, ancak Hazine notları gibi daha düşük risk seçeneklerini değerlendirin. İyi bir aracıyla ilişki kurmak doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Komisyoncular

Bir aracı kurum ile çalışmak zorunda değilsiniz.

Kalabalık kaynaklı krediler ve robo-danışmanlık algoritmaları dünyamızda, bir broker ile oturarak ikindi çayı veya prime time TV gibi biraz modası geçmiş hissedebilirsiniz.

Eğer ekstra bir çift bin dolarınız varsa ve kendinize yatırım yapmanın ne kadar iyi olduğunu görmek istiyorsanız, bir brokerin ücreti kazançlarınızı aşabilir ve eğlencenin çoğunu alabilir.

Ancak gerçek hayattaki bir broker, daha uygun fiyatlı alternatiflerin sunamayacağı bir şey sunabilir: büyük resim için bir vizyon.

Mevcut ve beklenen kaynaklarınızı almak ve daha canlı bir gelecek inşa etmek için kullanmaktan ciddiyseniz, bir komisyoncu özel ihtiyaçlarınızı ve zorluklarınızı ele alarak farklı bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bir robo-danışmanının kaçırabileceği olanakları görebilir. Eğer öyleyse, aracılık ücreti iyi harcanmış para olurdu.

Bir komisyoncu ararken bu fikirleri aklınızda bulundurun:

 • Beğendiğin birini bul: Çok basit görünüyor, ancak kişisel bilgilerinizi paylaşıyor ve gelecekteki hedefleriniz ve hayalleriniz hakkında konuşuyor olacaksınız. Konuştuğunuz ve komisyoncunuza güvendiğinizde daha iyi bir deneyime sahip olacaksınız.
 • Broker'ın bağımsızlığı hakkında sorun: Bağımsız ve esir aracıları, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş bir portföy oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bir esir aracı, şirketin yatırım ürünlerini satma sorumluluğunu da taşıyacaktır.
 • Karıştır ve Eşleştir: Geleneksel bir broker ile bir ilişkisi olması, internete yatırım yapmanın da eğlenceli olamayacağı anlamına gelmez.

Emtia

Takasdan Altın Standard'a, kâğıt paradan finanse, geçmiş birkaç yüzyıl boyunca daha soyutlar artmıştır.

Şimdi, elbette, çoğumuz bir parayı sadece ekranda bir sayı olarak deneyimliyoruz.

Tüm operasyon, bazı insanlar için biraz çaresiz hissedebilir ve bu duygular insanları yatırım dünyasından uzak tutabilir.

Yine de, emtia ticareti fikrini benimsemek daha kolaydır. Emtialar, petrol, tahıl ve değerli metaller gibi somut ürünlerdir.

Örneğin, geçen yıl iki ons altın aldınız ve altın fiyatı bu yıl arttıysa, altınları bir kâr için satabilirsiniz, belki de mahallenizden ayrılmadan bile.

Altınla yeteri kadar basit geliyor, peki ya petrolle ilgili? 1000 varil petrol alsaydın, saklardın?

Nasıl güvende tutarsın?

Satış yapmak istediğinizde bir alıcı nerede bulunur? Bunu alıcıya kim teslim edecek?

Evet, aranan bu somutluk, bazı problemler yaratabilir.

Bu yüzden modern tüccarlar, emtia ticaretinin yaşlanma sürecine bazı değişiklikler yapmış ve bu da oyuna girmeyi kolaylaştırmıştır. Yapabilirdin:

 • Emtia üreten firmalarda hisse senetleri (veya tahviller) satın alın: çelik üreticileri, kauçuk üreticileri, enerji şirketleri vb. Emtia piyasasına, gerçek emtialarla uğraşmak zorunda kalmadan bağlanabilirsiniz.
 • Bir emtia için gelecekteki sabit fiyatları ifade eden emtia futures alın. Bu zor ve genellikle gitmek için çok fazla ön para alır. Bu konuda bir komisyoncu rica ediyorum.
 • Borsa yatırım fonları (ETF'ler) yoluyla meta satın alın. Bu en esnek ve erişilebilir yaklaşımdır. Esasen, metalara sahip olmanın sorumluluklarını üstlenmeden çok çeşitli metalar alıyorsunuz. Daha sonra ETF'lere daha fazla katılacağız.

Borsa Yatırım Fonları (ETF)

Yatırımcılar, iyi bir nedenden dolayı çeşitlilik gibi: Çok çeşitli yatırımlara sahip portföyler, finansal yatırımlara benzer yatırımlardan oluşan portföylerden daha kolay dayanabilir.

Yatırımları kademeli olarak satın aldığınızda, çeşitlilik oluşturmak zaman alır.

Borsa yatırım fonları bir kısayol sunar.

ETF'ler, hisse senetleri, tahviller, emtialar, vb. Gibi çeşitli yatırımları bir araya getiriyorlar - daha sonra havuzu gün boyunca satın alabileceğiniz, satabileceğiniz ve ticaret yapabileceğiniz hisselere bölüyorlar.

Sonuç olarak, daha az miktarda para yatırıp hala çeşitlendirmeye sahip olabilirsiniz.

Bir ETF'ye satın almak için bir aracılık hesabı kurmanız gerekecek ve ETF hisseleriniz anında çeşitlilik sunsa da, kayıptan muaf olmadıklarını unutmayın.

Brokerınız veya finansal danışmanınız, satın alımınızı ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, daha fazla likiditeye ihtiyacınız varsa, satmak zor olan hafif ticareti olan ETF'lerden uzak durun.

Yatırım fonları

Yatırım fonları ETF'ler gibi çok işe yarar: Başka yatırımlar yaparlar ve çeşitlendirmeye kolay erişim sağlarlar.

Hisseleri almayı veya satmayı denediğinizde, ETF'ler ve yatırım fonları arasındaki temel fark netleşir.

Bir borsada yatırım fonu satın alamaz, satamaz veya ticaret yapamazsınız. Bunun yerine, bir yatırım fonu komisyoncusu aracılığıyla hisse satın alırsınız.

Sonuç olarak, bir yatırım fonunun hisse başına fiyatı her işlem gününde bir kez belirlenir ve gün boyunca piyasada dalgalanma göstermez.

Bir ETF'de olduğu gibi, bir yatırım fonu için yatırım yaparken, önce yönetim ücretlerini kontrol edin. Küçük rahatsızlıklar gibi görünebilirler, ancak yüzdeye dayalı ücretler, kazançlarınızda kesinti yapabilir.

Özellikle, komisyonculuk ücretleri ile birleştirildiğinde, ne bekleyeceğinizi bilmiyorsanız yönetim ücretleri sizi şaşırtabilir.

Seçenekler

Mardi gras için New Orleans'a uçuş rezervasyonu yaptığını varsayalım. Bir bilette çok fazla şey buldunuz, ancak yüzde 100 emin değilsiniz, çünkü kız kardeşinizin o zamandan beri bir bebeği var ve bunun için gerçekten de orada olmak istersiniz.

Sen ne yapardın?

Uçuş rezervasyonu yaparsanız, gitmemeye karar verirseniz, parayı kaybedersiniz.

Uçuş rezervasyonu yapmadan önce haftaya kadar beklerseniz, bilet beş kat daha pahalı olabilir.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, birçok havayolu bir ücret karşılığında iptal sigortası sunmaktadır. Sigortanın satın alınması, kız kardeşiniz işgücüne girerse veya başka bir şey gelirse, uçuşunuzu iptal etme ve para iadesi alma seçeneği sunar.

Bu seçenek, uçuşu iptal etmenizi zorunlu kılmaz ve planlandığı gibi New Orleans'a uçarsanız, sigorta ücretini geri alamazsınız. İhtiyacınız olmasa bile, iptal etme seçeneğini vererek işini yaptı.

Seçenekler yatırımlarla benzer şekilde çalışır. Bir bebeğin gelişini veya işte beklenmedik bir acil durum planlamak yerine, belirsiz ekonomik koşulları planlıyorsunuz.

Bir seçenek size şu hakkı verebilir:

 • Dış piyasa koşullarına rağmen belirli bir fiyata yatırım yapın (koyma seçeneği).
 • Belirli bir fiyata bir yatırım ürünü satın alın, hatta daha fazla satış için (çağrı seçeneği).

Seçeneklerin geçerliliği sona erer. Bu nedenle, son kullanma tarihlerini takviminize ekleyin, böylece onlardan yararlanmayı veya bu seçeneği kullanmaya devam etmeyi unutmayın.

Seçenekler, ne yapmak istediğinizi planladığınızdan daha iddialı bir şekilde yatırım yapmaya yardımcı olur.

P2P Kredisi

Eşler arası (P2P) kredilendirme 10 yıl boyunca geri döndüğünde, büyük bir ekolayzır gibi görünüyordu - fikrinizi bir bankadaki bir kredi memuruna satmak zorunda kalmadan çevrimiçi para ödünç almanın bir yolu.

Yatırımcıların zararları nedeniyle ara sıra bazı kötü baskılara rağmen, hala fikri beğeniyorum.

Eşler arası bir borç verene yatırım yaptığınızda, borçlulara yatırım yapıyorsunuz. Borçlular kredilerini geri öderken, ödedikleri faizler kazançlarınızı karşılar.

Doğal olarak, bir borçlu geri ödeme yapmazsa, para kaybedersiniz.

Geleneksel bankacılık aynı şekilde çalışır, bu nedenle borç verenler bir borçlunun krediyi geri ödeme olasılığını belirlemek için kredi puanları ve borç-gelir oranları gibi araçları kullanırlar.

P2P platformlarının çoğu, krediyi finanse etmek için kullanacağınız riske dayalı olarak kredileri de derecelendirir. Riskier başvuru sahipleri daha yüksek faiz oranları öderler, bu nedenle daha riskli kredileri finanse ederek daha fazla kazanabilirsiniz… Eğer Borçlular geri ödeme ile gelir.

Düşük riskli krediler daha güvenilir geri ödeme oranları sunar, ancak daha düşük faiz oranları kazanma eğilimindedirler.

Hayattaki her şey gibi, P2P kredilerine yatırım yaparken doğru dengeyi bulmak zorundasınız. Bu dengenin kişisel konfor seviyenizle çok şey var.

Emlak

Emtialar gibi gayrimenkul yatırımları da yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Toprak sahiplerinden elde edilen toprak sahiplerinin kayıtları, yazdıkları kadar eskidir.

Tarihsel olarak, arazi zaman geçtikçe daha değerli hale gelir ve bu da onu güvenilir bir yatırım haline getirir.

Süreci modern zamanlarda geliştirdik: arazi geliştiricileri mülkün değerini daha hızlı artırıyor, örneğin kazanç potansiyelini optimize ediyorlar, böylece kâr elde etmek için on yıllar beklemek zorunda kalmıyorlar.

Bazı bireysel yatırımcılar ev saygısızlık yaparak aynı şeyi daha küçük ölçekte yaparlar.

Özetle, bir ev satın alır, geliştirirsiniz (bazen büyük ölçüde) ve daha yüksek bir fiyata satmaya başlarsınız.

Diğer yatırımcılar kiracıların gelirlerini toplayabilmeleri için kiralık mülkleri tutuyor ve sürdürüyorlar.

Arazi geliştirme, ev saygısızlığı ve ev sahibi olma, ön para gerektirir. Bir mülkün tamamını satın almak, iyileştirmek, güncellemek ve sürdürmek zorunda kalacaksınız. Bunların hepsi pahalı olabilir. Bu bariyer pek çok yatırımcıyı oyun dışında tutuyor.

Öyleyse, bir sürü nakit öksürmeden nasıl başlayabilirsin?

Dört kelime: Yatırım fonları gibi çok çalışan gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO). Havuzlu emlak şirketlerinde hisse satın alırsınız ve fondaki mülkleri başka biri tarafından yönetebilirsiniz.

Mülkler para kazandığı için sen de öyle.

GYO'lar emlak piyasasına girmek için daha düşük bir bar sunuyor, ancak biraz bilgi hala uzun bir yol kat edecek. İyi bir komisyoncu oyuna girmenize ve riskleri ve ücretleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Varlıklarınızı hızlı bir şekilde sıvılaştırmanız gerekiyorsa, GYO ilk tercihiniz olmayabilir, çünkü bazen hisselerinizi satmak biraz zaman alır.

Ayrıca, yatırım yapmak istediğiniz mülkleri seçerek çevrimiçi gayrimenkul projelerine yatırım yapabileceğiniz bir web sitesi olan Fundrise’nin büyük bir hayranıyım.

Küçük İşletme Yatırımı

Çoğu küçük işletmenin işe başlamak için paraya ihtiyacı vardır. Mevcut diğer küçük işletmeler, daha fazla ekipmanı genişletmek, modernleştirmek veya satın almak için paraya ihtiyaç duyarlar.

Paraya ihtiyacı olan bir işletme, yatırımcılara ihtiyaç duyan bir iştir ve yatırımcıların dahil olması için iki geleneksel yol vardır:

 • Özkaynak için yatırım yapmak: Bir öz sermaye yatırımı yapmak, sizi işletmenin kısmi sahibi yapar. Yatırım yaptıktan sonra iş çok büyürse, işletmenin karını nasıl böldüğüne bağlı olarak çok para kazanabilirsiniz.
 • Borç için yatırım yapmak: Bu şekilde yatırım yaptığınızda küçük bir işletme kredi veriyorsunuz. Geri dönüşünüz kredi faiz ödemeleri şeklinde gerçekleşir. Kazançlarınız işletmenin genişlemesine doğrudan bağlı olmayacaktır, ancak iş başarısız olursa her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmayacaksınız. (Firmanın ofis ekipmanında bir haciz olabilir, yani yatırımınızdan bir kısmını geri alabileceksiniz.)

Bir yatırımcının hangi rotayı seçmesi gerekir: Sermaye yatırımlarından elde edilen büyük kazançlar ya da borca ​​yatırım yapma konusunda daha istikrarlı bir yaklaşım mı?

Bildiğiniz gibi, kimse sizin için bu soruya cevap veremez. Cevabınız, yatırdığınız işletmenin ve kişisel tercihlerinizin ayrıntılarına bağlı olacaktır.

Eşler arası borç verme yoluyla borca ​​yatırım yapmak her zamankinden daha kolay.Diğer eşler arası kredilerde olduğu gibi, paranızı yatırmadan önce kredi başvurusu ve derecelendirmelerini okumak için zaman ayırın.

Ve öz sermaye yatırımı yapmadan önce, şirketin uzun vadeli planlarını kontrol edin. Şirketin para kazanmayı nasıl planladığını öğrenin ve şirketin yatırımınızı gelecekte başarıya ulaşmak için akıllıca kullanacağını düşünün.

Hisse senetleri

Birçok başlangıç ​​yatırımcısına, hisse senedi alımları, yatırım için “go-to” yöntemidir.

Bir şirket içi komisyoncu, bir çevrimiçi danışman veya algoritma tabanlı bir programla çalışıp çalışmadığınızı, bir şirkette hisse satın almak, büyük ekonomiye hemen bağlanmanızı sağlar.

Her ne kadar her zaman gerekli olmasa da, brokerinizin yüksek kazanç potansiyeline sahip hisse senetleri bulmasına yardım etmesi durumunda iyi bir kişisel komisyoncu iyi harcanabilir.

Bu taahhüt düzeyine hazır değilseniz, çevrimiçi bir indirim aracı size ihtiyacınız olanı sunabilir.

Ne tür bir rota alıyorsanız, muhtemelen bir aracılık hesabı açmanız gerekecektir (bazı şirketler hissedarlara doğrudan hisse satmaktadır).

Şimdi, bir robo-danışman kullanarak yatırım yapmak için daha pasif bir yaklaşım olabilir. Robo-danışmana ne kadar agresif olmasını istediğinizi söyler, sonra paranıza nasıl yatırım yapacağınıza karar verirken arkanıza yaslanın. Wealthfront ve Betterment iki lider robo-danışmanıdır.

Vergiler için Bazı Yatırım Kazançlarını Bir Araya Getir

İster ister ister beğenmeyin, eyalet ve federal hükümetler yatırım kazançlarınızdan pay alırlar.

Vergi yasaları hakkında haftalar geçirip, öğrenecek çok şeyiniz olabilir, bu yüzden buradaki özellikleri açıklamaya çalışmam.

Vergi konusunda ne kadar borcunuz olduğundan endişe ediyorsanız, çevrimiçi veya şahsen bir vergi uzmanı ile çalışmanızı öneriyorum.

Bu arada, bilmeniz gereken birkaç şey:

 • Vergilerin yatırımınızı etkilemesine izin vermeyin: Büyük yatırım fırsatlarını geri çeviren müşterileri, bunun sonucunda ortaya çıkan vergileri ödemek istemediklerini biliyorum. Tabii, vergiler bir sürtünme, ama seni paradan uzak tutmaktan korkmamalılar.
 • Hesap bakiyenizde zorunlu olarak değil, kazançlarınız üzerinden vergi alınırsınız.: Faiz, hisse senedi temettüleri ya da gayrimenkulden elde edeceğiniz kazanç olsun, gelecek yılki gelir vergisi beyannamesi için önemli olan (sizin sahip olmadığınız) paradır.
 • Bazı devlet tahvillerine verilen faizler vergisiz olabilir: Diğer yandan, verimleri de alt uçtadır.
 • Yapabileceğin zaman ücretsiz yardım alın: Lider robo-danışmanlar, mevcut kazançlarınıza borçlu olduğunuz vergileri takip etmenize yardımcı olabilir.
 • Genel olarak, vergi kanunu emeklilik için ayrılan parayı destekler: Vergi yasaları, emeklilik için para ayırmamızı teşvik ediyor. Bunu daha aşağıda ele alacağız.

Emeklilik için özel olarak yatırım yapmak

Yukarıda söylediğim gibi, para yatırmak, daha bol bir gelecek için hazırlanmamıza yardımcı olabilir. Birçok insan işsiz bir gelecek öngörüyor.

Bu yüzden emekliliğe yatırım yapmak kendi başına bir iş haline geldi. Ayrıca, federal vergi sisteminin, emeklilik yatırımları için vergi avantajları sunarak emeklilik yatırımlarını tercih etmesinin de nedeni budur.

Bu avantajlar, yalnızca bunlardan yararlanırsanız çalışır ve şimdi başlarsanız en iyi şekilde çalışır.

Sadece 30 yaşında olsan bile.

30 yaşından küçük olsan bile.

Gelecek için planlamaya başlamak için asla erken değildir.

Bunu düşünerek, burada çalışmak için emeklilik için bazı büyük yatırım araçları vardır.

 1. IRAS
 2. İşveren Destekli Fonlar
 3. Tahviller
 4. Sosyal Güvenlik
 5. Diğer

IRAS

Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak çalışacak kadar yaşlı bir kişi, Bireysel Emeklilik Hesabı'nı (IRA) açmak için yeterince yaşlıdır.

IRA'nızda para yatırmak size vergi avantajı sağlar:

 • Geleneksel bir IRA, senede 5,500 $ 'a kadar vergi indirimi yapmanıza izin verir (50 yaş ve üzerindeyseniz 6,500 dolar). Hayatta daha sonra çekerken parayla ilgili vergi ödersiniz.
 • Bir Roth IRA size anında bir vergi indirimi vermez, ancak daha sonra hayatınızda vergiden para çekebilirsiniz.

İşveren Destekli Fonlar

İşvereniniz bir 401 (k) emeklilik hesabı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sizin (ve işvereninizin) katkıları vergiden muaftır. Hayatta daha sonra çekilince para verilecek.

Bazı işverenler, özellikle kar amacı gütmeyen veya resmi kurumlar, benzer şekilde çalışan 403b planlarını kullanırlar.

Diğer işverenler, emeklilik planlarını çalışanlara fayda sağlamak için sunmaktadır. Bir emekli maaşı ile, bir plana para harcıyorsunuz ve işvereniniz daha sağlıklı bir emeklilik fonu oluşturmak için kolektif çalışan katkılarına yatırım yapabilir. Fon daha sonra şirketin emeklilerine ödeme yapar.

Tahviller

Sigorta şirketleri gelirleri satarlar, ki bu da gelecekteki bazı gelirlerinizi hayatınızın sonraki dönemlerinde kullanmak için tasarruf etmenizi sağlar.

Düzenli olarak bir rantına katkıda bulunabilirsiniz ya da bir toplu ödeme ödevi ödeyebilirsiniz. Bazı gelirler, paranızı hisse senedi gibi diğer yatırımlarla veya büyümeye izin vermek için S & P 500 gibi bir hisse senedi endeksiyle birleştirir.

Daha sağlıklı ücretler, emekli olduğunuzda daha büyük yıllık ödemelere yol açar.

Bir yıllık sigorta satın almadan önce, sigorta acentenizle erken para çekme cezaları hakkında kontrol edin ve stokla ilgili gelirlerle birlikte gelen risklerden emin olduğunuzdan emin olun.

Sosyal Güvenlik

Birçok emekli federal Sosyal Güvenlik programından aylık gelire güveniyor. Sosyal Güvenliğe yaptığınız yatırım üzerinde fazla kontrolünüz olmasa da, ödemenizi şu şekilde artırabilirsiniz:

 • Emekli olmadan önce mümkün olduğunca uzun çalışmak.
 • Daha yüksek ödeme yapan bir alanda çalışıyor.
 • Yararları talep etmeden önce (62 yaşından sonra uygun olduktan sonra) birkaç yıl beklemek.
 • Nasıl yaptığınızı görmek için ifadelerinizi kontrol edin. (Önemsiz postalara benzeyebilirler ve 60 yaşından küçükseniz her beş yılda bir gelecekler.)

Emeklilik için Diğer Araçlar

Bir uzman işe almak için paranız varsa, bir emeklilik planlayıcısı veya sertifikalı bir mali planlayıcı, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir emeklilik planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Yukarıda söylediğim gibi, gençliğinizden başlamak büyük bir fark yaratacaktır. 20'li veya 30'lu yaşlarda başlamadıysanız, şimdi güçlü bir başlangıç ​​yapmak için daha da önemli.

Yatırım Yapan: Tek Boyutlu Değil-Tüm Etkinlikler

Belki de eğlenmek için yatırım yapıyorsun. Belki başka bir gelir akışı istersiniz. Belki gelecek hakkında düşünüyorsun. Belki de işlerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorsun.

Neyle ilgilendiysen, onlarca yıllık yatırımları öğrenip öğrenebilirsin. Bundan sonra hala öğrenecek çok şeyiniz olacak, çünkü bizimki gibi dinamik bir ekonomide, yenilikler düzenli olarak ortaya çıkıyor.

Evet, göz korkutucu olabilir, ama işte iyi haber: Hayatınızı ve hedeflerinizi karşılayacak bir yatırım yaklaşımı bulabilirsiniz.

Daha yavaş başlamanız gerekiyorsa, tahvillere veya yatırım fonlarına bakın. Hızlı tempolu yatırım yapmayı seviyorsanız, hisse senetlerini veya ETF'leri düşünün.

Rehberlikten hoşlanır mısın? İyi bir in-broker arayın. Yalnız mı gitmeyi tercih edersin? Bir indirim komisyoncusu veya bir robo-danışman sizin için işe yarayabilir.

Yolunuzu bulun ve ilerlemenizi izleyerek sizi daha istikrarlı bir geleceğe yönlendirebilir.

Videoyu izle: AS 13 - Yatırım Muhasebesi - Temelleri

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Kişisel Sermaye İnceleme - Tüm Yatırımlarınızı Tek Bir Yere Yönetme
Yatırım

Kişisel Sermaye İnceleme - Tüm Yatırımlarınızı Tek Bir Yere Yönetme

Yatırımcılar için özlem duyduğum bir şey, tüm finansal hesaplarınızı - yatırım portföyünüzü, kontrol hesaplarınızı, kredi kartlarınızı ve diğer kredi hesaplarınızı - tek bir yerde senkronize etmenizi sağlayan ve daha sonra yatırımla ilgili bir analiz sağlayan bir araçtır. tüm portföyünüz. Nane, size sayı vermenin harika bir işidir, ancak herhangi bir finansal bilgi sağlama konusunda yetersiz kalmaktadır.
Devamını Oku
Kötü yatırım fonları tarafından zorbalık durdurmak
Yatırım

Kötü yatırım fonları tarafından zorbalık durdurmak

İlkokuldaki çocuğu, insanları dövmek için her zaman başı belada olduğunu hatırlıyor musun? Her zaman gözaltında tutuldu ve her zaman diğer çocukları kızdırmak için yazıldı ve yaşlandıkça çok fazla değişmedi. Bunlar uzak kalmak istediğin zorbalar, çünkü çok yaklaşmış olsaydın muhtemelen dövüşeceksin.
Devamını Oku
50.000 TL'ye Nasıl Yatırım Yapılır (gömleğini kaybetmeden)
Yatırım

50.000 TL'ye Nasıl Yatırım Yapılır (gömleğini kaybetmeden)

Sabit kazanılan paranın 50.000 dolarlık yatırımını nasıl belirleyeceğinizi düşünün. Birçok kişi için bu bir yıllık maaş. Diğerleri için, bu bir yıllık maaştan daha fazla. Ne kadar para yatırmanız gerektiğini, nasıl yatırım yapmanız gerektiği ile ilgili bir şey var mı? Bence de. Eğer yatırım yapmak için sadece bin dolarınız varsa, kaybedecek çok fazla yeriniz yok ki daha muhafazakar olmak isteyebilirsiniz.
Devamını Oku