Maliye

GF ¢ 054: Finansal İstikrarın Mağduriyetine Düşme

“Ne yaparsanız yapın, çevrenizden şikayetçi olmayın.”

Bu, 2005’te Irak’a gönderilmeden önce aldığımız bir uyarıydı.

Dağıtım öncesi eğitmenlerimizden duyduk. Onu yüksek rütbeli subaylarımızdan duyduk. Hatta ailemizden duyduk.

Çevrenizden şikayetçi olmayın.

Bu uyarının ikinci kısmı genellikle konuşulmamış - ama açıkça anlaşılmıştı - çünkü "eğer yaparsan, düşman seni alacak."

Olumlu olmak bazen çok kolaydır. Rahat ol. Bir rutine girersin. Asla başına gelemeyeceğini düşünüyorsun.

Bu duruma ulaştığınız zaman, en savunmasız olduğunuz zamandır. 10 yıldan fazla bir finansal planlamacıyım ve bunu insanların mali hayatlarında görüyorum.

Finansal istikrara kavuşma ve başarıya ulaşma ümidini tehlikeye atan tamamen finansal olarak tatmin olurlar.

İyi haber şu ki, çoğu zaman onları düzeltmek için yapılabilecek küçük şeyler vardır.

İşte insanların gördüğümü ve bunları nasıl düzelteceğimi gördüğüm en yaygın beş yanlış şey var.

1. Bir kredi raporunu kontrol etmek için ihmal.

Kredi raporunuz önemlidir. Gelecekte ödünç almanız gerekiyorsa, kredi raporunuz kredi puanınızı etkileyerek ödünç alma yeteneğinizi etkileyecektir.

Ancak kredi puanınız sadece ödünç alma yeteneğinizi etkilemez. Bazen, cep telefonu sözleşmesi alma veya araba sigortanızda düşük fiyatlar alma gibi şeyleri etkileyebilir.

İşte buradaki şey. Kredi raporunuzu düzenli olarak kontrol etmiyorsanız, düşük kredi puanıyla sonuçlanan bir hatayı fark etmeyebilirsiniz. Hatalar olur ve bunları bulmak ve düzeltmek sizin sorumluluğunuzdur.

Bir keresinde Erkek Fitness için bana kredi hakkında röportaj yapan bir yazarım vardı ve ona kredi raporunu kontrol edip etmediğini (ve kredi puanının ne olduğunu bilseydim) sordum. O kontrol etmemişti ama daha sonra konuştuk ve o az bir kredi geçmişi vardı çünkü onun skorunun 600'lerin düşük olduğunu öğrendim.

Aynı şey benim bir stajyerimde de oldu. Kredi puanının ne olduğu konusunda habersizdi ve onu bulduğumda, tatsız bir şekilde şaşırdı. Ancak, kredi puanını beş aydan kısa bir sürede 110 puan üzerinde yükseltmeyi başardı!

2. 401 (k) yatırımını incelemek ve seçmek için ihmal.

Bir keresinde iki çocuğunun bekar bir annesine mali yardımı ile yardım ediyordum ve 401'i (k) konuşmaya başladı. Yatırımlarını nasıl seçtiğini sordum. “İşverenimin onları benim için seçmesine izin verdim” dedi.

İç çekmek.

“İşvereninizin başarılı bir şekilde emekli olup olmadığınızı düşünüyor musunuz?” Diye yanıt verdim.

Ne yazık ki, bu, insanların 401 (k) seçeneklerini seçerken herhangi bir zamana yatırım yapmamaları veya yatırımlarının geri kalanıyla nasıl ilişkili olduğunu düşünmeleri için her zaman böyle oluyor.

Berbat yatırımlar içeren çok fazla 401 (k) portföy görüyorum. Çoğu kez, yatırımcı için haklı olmayan bazı berbat yüksek ücret hedefli bir tarih fonuna sahipler (hedef tarih fonlarından neden nefret ettiğimi ve siz de bunu yapmalısınız).

401 (k) ve yatırım seçeneklerine dikkat edin. 401 (k) 'lerinizi, maaşınızdan otomatik olarak düşülen katkılarınız varsa unutmak kolay olabilir, bu yüzden her yıl ya da öylesine gözden geçirdiğinizden emin olun (bazen yeni yatırım fırsatları kullanılabilir).

3. Sigorta seçeneklerini gözden geçirmeyi ihmal etmek.

Sigorta sektörü ile ilgili iyi haberler, bir çok rekabetin var olması. Bu fiyatları düşürür. Fakat sigorta seçeneklerinizi birkaç yıl içinde kontrol etmediyseniz, sadece satın alınmayı bekleyen bir katil anlaşma hakkında nasıl bilgi edineceksiniz?

Özellikle düzenli olarak gözden geçirmenizi tavsiye ettiğim dört sigorta poliçesi var.

İlk olarak, otomatik sigorta. Özel poliçenizi gözden geçirmek için zaman zaman otomatik sigorta şirketinizi arayın. Araba değerleri genellikle zamanla düştüğü için, çarpışma sigortasına olan ihtiyacınızı 10 yıl öncesine göre biraz farklı bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca, başka bir otomatik sigorta teklifi veya iki tane almak için asla acıtmaz. Bazı çevrimiçi şirketlerin neler sunabileceğini görün. Daha düşük hava yüküne sahip olduklarından, çoğu zaman tuğla ve harç yerleri için ödeme yapmadıkları için bir demet kaydedebilirsiniz.

İkincisi, sağlık sigortası. Amerika'da sağlık sigortasının nasıl çalıştığının doğası, Ekonomik Bakım Yasası nedeniyle hızla değişmektedir. Sağlık sigortası seçeneklerinizi düzenli olarak gözden geçirmek ve kullanabileceğiniz mali destekli devlet veya federal planların olup olmadığını görmek iyi bir fikirdir.

Üçüncü olarak, hayat sigortası. Üçüncü oğlumuz geldiğinde, hayat sigortasına bir göz atmaya karar verdim ve her yıl 400 dolardan fazla tasarruf edebileceğimizi öğrendim - bu da daha fazla hayat sigortası almanın ardından! Orada bazı büyük fırsatlar var. Sadece onları aradığına emin ol!

Dördüncü, ev sigortası. Eşim tüm sigorta işleriyle uğraşmak konusunda inanılmaz ve birkaç yıl önce bize sigortayla ilgili bazı büyük anlaşmalar yaptı.

Onun favori ipuçları? Çoklu politika indirimlerine bakın, şirketi ve fiyatları araştırın, sigorta şirketleri arasındaki kapsamı karşılaştırın ve sigorta acentenizin erişilebilirliğini göz önünde bulundurun.

Tüm bu ipuçlarını takiben daha iyi kapsama, daha iyi hizmet ve daha iyi oranlara yol açabilir.

4. Borçları konsolide etmek ve ortadan kaldırmak için ihmal edilmesi.

Borç faiziyle ne kadar ödüyorsunuz? Borcunuz varsa, muhtemelen bilmek bile istemezsiniz.

Yeni 0 bakiye transfer kredi kartlarından birine konsolidasyon yapabilir veya Ödünç Verme Kulübü ile konsolide olabilir misiniz? Daha düşük faiz oranlarına bakın ve konsolidasyon yoluyla ödeme yapmayı kolaylaştırın.

Ama orada durma. Borcu mümkün olduğunca çabuk ortadan kaldırmak için çaba sarf et. Sadece minimum ödeme yapmayın.Fazladan bir iş alın, bir şeyler satın ve en kısa zamanda borçlarını ödemek için gerekenleri yapın, böylece bu parayı bir iş kurmaya ya da işe başlamak gibi varlık oluşturma faaliyetlerine sokmaya başlayabilirsiniz.

Borca inkar etme. “O kadar” borcu olmadığını söyleyen bir çift hatırlıyorum. Evlerinin ödenmiş olduğunu ve çok fazla tüketici kredisine sahip olmadığını düşündüler.

Onlara eve gitmelerini ve tüm borçlarını listelemelerini söyledim. Toplam? 50.000 dolar! Hikayenin onlarınki gibi olmasına izin verme.

5. Kullanılmış ücretli araçların ihmal edilmesi.

Araba ödemeleri finansal hayatı sizin yitirebilir. Ciddi anlamda.

Dinle, ulamana ihtiyacın varsa, dışarı çıkıp yeni bir araba alacaksın anlamına gelmez. Bunun yerine kullanılmış, ücretli bir araç satın alın. Nedenini açıklayayım.

Yeni bir araba almak ve 400 dolarlık bir araba ödemesi yapmak yerine, kullanılmış arabanızı tutmaya ve araba ödemelerinde ne ödeyeceğinize yatırım yapmaya karar verdiniz.

Aylık bir bileşik faiz hesaplayıcısı kullanarak, o araba ödemesini 41 yıl boyunca yıllık% 8'lik bir faiz oranıyla yatırıp 1,527,399,10 dolar kazanacağınızı göreceksiniz. O kadar da eski püskü değil!

Kullanılmış bir araba sürebilirsin. Yaptığıma eminim!

Doğru, büyükannemin 1998 tarihli "Lu." Lakaplı Chevy Lumina'sını sürdüm. Arabayı satabilirim ve parayı hayallerimin arabasına doğru bir ödeme olarak kullandım. Ama bunun yerine, o arabayı 20'li yıllarda sürdüm ve henüz pişman olmadım.

Yani, bir dahaki sefere sadece bir araba ödemesiyle ilgilendiğinizi düşündüğünüzü (ki bu zaten bir hayli fazla), parayı yatırım yapma fırsatını da yitirdiğinizi unutmayın. Ödemeleri bu şekilde hesapladığınızda, mide için istekli olmanız gerekenden çok daha fazla kayıp değer katıyorlar.

Uyumluluk nasıl kırılır

Beynin asla herşeyi hatırlamak için tasarlanmamıştı. Denemeyin!

Bunun yerine, gelecekte yapmanız gereken bir şeyi düşündüğünüzde, not alın. Sigorta seçeneklerinizi gözden geçirmeyi veya kredi raporunuzu kontrol etmeyi hatırlamak gibi tarihe özgü etkinlikler için bir takvim kullanabilirsiniz.

Yeni arabanızı satmak ve kullanılmış bir araca doğru para kullanmak gibi bir defalık veya nadiren yapılan işler için, bu görevleri bir yapılacaklar listesine koy.

Sizin için çalışan bir sistem oluşturun. Günümüzde mevcut görev yönetimi uygulamalarının bolluğu ile, bir şey unutmak için bir neden yoktur.

Ancak, unutmayın ki, belirli finansal hedeflere ulaşmak için bir planınız olduğu için, bu, ertelenmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Kendimi nasıl motive edebilirim? Rutin. Benim rutin High Five ™ 'ı çağırmayı severim.

Günüm için en önemli beş görevi seçiyorum ve enerjimin çoğunluğunu bunlara odaklıyorum.

Dene! Her gün bir finansal hedefe atın ve finansal durumunuzu daha yüksek seviyelere kadar izleyin!

Videoyu izle: GF 054 - Ben, Kendim ve Irene

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Canlı Örnek İnceleme
Maliye

Canlı Örnek İnceleme

Evden ikinci bir gelir elde etmek, bir rüya gibi geliyor, değil mi? Hepimiz kanepemize oturmayı sevmiyor, Netflix'i izliyor ve ceplerimize biraz daha para koyalım mı? İnternet sayesinde, boş zamanlarında biraz fazladan para harcayabileceğiniz birkaç yol var. “İnternetten para kazanmak” için arama yaptıysanız, çevrimiçi para kazanabileceğiniz binlerce ve binlerce yolu gördünüz.
Devamını Oku
Öğrenci Kredilerimi İyileştirme Anlayışı Var Mı?
Maliye

Öğrenci Kredilerimi İyileştirme Anlayışı Var Mı?

Öğrenci kredi borç yükünüz yeterince büyükse, muhtemelen öğrenci kredisi refinansı yapma olasılığını göz önünde bulundurursunuz. Sonuçta, insanlar her zaman evlerini ve iş kredilerini yeniden finanse ediyorlar. Öğrenci kredileri neden farklı olmalı? Gerçek şu ki, öğrenci kredisi refinansmanı sayısız nedenlerden farklıdır.
Devamını Oku
75 $ 'lık bir park bileti neredeyse hayatımı nasıl berbat etti
Maliye

75 $ 'lık bir park bileti neredeyse hayatımı nasıl berbat etti

Bu hikaye yeni kitabım Maliye Askerliği'nde yer alıyor, şimdi tüm büyük kitap perakendecilerinde mevcut Sevgili otopark bileti: Seni sevmiyorum! Aptal bir park cezası yüzünden, bir kaybeden olma yolunda hızla ilerliyordum. O park cezası beni başlangıçta umudumu yitirdi ve kendimden vazgeçti. Hayatımda, yüksek sesle söyleyebildiğim birkaç kez var, “F *** o.
Devamını Oku
Mobilya Satmak için 35 Yer Hızlı (Yerel ve Çevrimiçi)
Maliye

Mobilya Satmak için 35 Yer Hızlı (Yerel ve Çevrimiçi)

Mobilya, aile ihtiyaçlarımız ve dekor stilleri değiştikçe sürekli olarak yer değiştirdiğimiz bir ev eşyasıdır. Çoğu kez, değiştirdiğiniz mobilya hala iyi durumda ve çöplükte gömülmeye hazır değil. Kullanılmış Mobilyalarınızı Satın Birini çöp kutusuna götürmek yerine, fazladan para kazanmak için veya kullanılmış olabileceğiniz yeni eşyaların maliyetlerini dağıtmak için kullanılmış mobilyalarınızı satmayı düşünün.
Devamını Oku