Maliye

GFC 003'e sorun: Cömert bir Payın En İyi Şekilde Kullanımı

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz.

Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'da yayınlanıyorsa, en çok satan kitabımın bir kopyasının şanslı alıcısı sizsiniz. Maliye askerlerive 50 $ Amazon hediye kartı.

Peki ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!

İnsanlar her zamankinden ödeme alırlar, ancak genellikle fazladan gelirin en iyi şekilde nasıl kullanılacağını anlamaya çalışmak için fazla zaman harcamazlar.

Ancak özellikle cömert bir ücret artışı aldığınızda, hayatınızda bazı önemli uzun vadeli iyileştirmeler yapma fırsatı sunabilir.

Ve bu makalede konuşacağımız şey budur.

Bu konudaki motivasyon Melissa G'den gelen bu GFC TV sorusundan geliyor:

İşte sorum: Eğer işte kayda değer bir artış olursa (~ 600 dolar vergi sonrası), bu parayı bütçenin en iyi yolu nedir? Borca doğru, emekliliğe mi yoksa acil bir fona mı doğru?

Ne kadar hikayeye sahip olduğunuzdan emin değiliz, ancak şu anda geçen ayki gelirimizi, bir şekilde bir acil durum fonu olarak yaşıyoruz. Ve her ay son kuruşa kadar bütçeliyiz. Şu anda her üç bölgeye de paramız var. En küçük kredimize en çok 600 dolar vereceksem 3-4 ay içinde ödenirdi. Öyleyse diğer borçlar ya da diğer iki kategori için 1000 $ 'a (400 $ şu krediye gidiyor) sahip oluruz. Şimdi kartopu borç yöntemini yapıyoruz, bu yüzden iyi çalışıyor, ancak diğer alanlara da ne zaman odaklanacağınızdan emin değiliz. Roth IRA'mın maksimize edilmesinden sadece 200 $ / ay uzaktayım, bu bir seçenek. Kocam çalışmalarında emekli maaşı alıyor, ama IRA'yı da maksimize etmeyi seçebilirdi.

YARDIM ET!

İçtenlikle,

Çok fazla seçenek tarafından boğulmuş

melisa

Bu soruyu sorduğumuzda Melissa'ya çok fazla kredi vermeliyiz. Çoğu kişi, büyük bir ücret artışına yaşam tarzı enflasyonu. Yaşam tarzınız, mevcut tüm gelirleri doldurmak için genişler. Ve bu kötü bir hamle! Melissa, daha iyi bir eylem planı olduğunu doğru bir şekilde varsayar.

Tavsiye edeceğim önceliğim:

Acil Durum Fonu Örneği

Melissa, kocasıyla geçtiğimiz ayki gelirden mahrum bırakma pratiğinin bir acil durum fonu “türünü” temsil ettiğini belirtiyor. Onun nereden geldiğini anlıyorum ama gerçek bir acil durum fonu değil. Bir şey için, geçen ayki gelir bankada para değil. Daha çok, bir çek hesabıyla yakından ilişkili olan geçişteki fonlar gibi. Para giriyor ve para çıkıyor. Bu gerçekten acil bir fon değil.

Bu düşüncenin kusuru, tamamen devam eden bir gelire bağlı olmasıdır. Öyleyse bu gelir birdenbire durursa ne olur?

Acil bir fonun en temel amacı maaşınızın kaybolması durumunda geçici bir gelir yastığı sağlamaktır. Geçen ayın gelir yöntemi harcamaları 30 güne kadar kayıp geliri kapsayabilir, ancak bundan sonra ne olur? Ve bu maaşın ertelenmesi sonucunda ertelenmesi veya başka bir şekilde kesintiye uğraması durumunda ne olur?

Acil bir fon asla bir sistem olmamalıdır. Özellikle finansal evreninizin en sıkıcı ve sıkıcı köşesi olmalıdır. Bu, acil durumlarda kolayca erişilebilen bir tasarruf hesabı, para piyasası fonu veya mevduat sertifikaları anlamına gelir.

Geçen ayki gelir sadece bu ayın masraflarını ödemek için yeterli olacaktır. Gerçek bir acil yardım fonu, Yaşam masraflarınızı en az üç ay boyunca karşılayın. Ayrıca, sağlık sigortası ve otomatik sigorta poliçeleri üzerindeki sigorta mahsuplarını karşılamak için hesapta yeterli miktarda para bulundurmak isteyebilirsiniz.

Bu yüzden, ilk önceliğim, ücret artışından gelen ekstra geliri, yeni listelediğim parametrelere dayanarak gerçek bir acil durum fonu oluşturmaya yönlendirmek olacaktır.

Borç Verme

Bir acil durum fonu kurulup tam olarak finanse edildiğinde bu ikinci öncelik olmalıdır. Melissa onun ve kocasının ne kadar borcu olduğunu göstermez, ancak birkaç borcun varlığını kabul eder.

Çiftin kendi araçları içinde yaşayabildiği açıkça anlaşıldığı için (geçen ayki gelirde yaşadıkları gerçeğiyle kanıtlanmıştır), ödeme zammından gelen ekstra nakit akışı bu borcun getirisine kolayca tahsis edilebilir. Melissa en küçük borcun getirisi ile dikkat çekerken, sonuç olarak bütçelerine aylık 400 $ daha eklenir.

Bu onların borçlarını ayırmak için ayda 1000 dolar verecek. Bu, umarız borçlarını çabucak terk etmelerini sağlar. Ayrıca, her bir kredi ödenirken, çiftin nakit akışının daha da artacağını varsayabiliriz. Ve borçların tamamı ödenince, tasarruf ve yatırım fırsatları gerçekten çıkarılabilir. Bu yüzden onların IRA'larını finanse etmeden önce borcunu ödemeyi tercih ederim.

Şimdi, bu IRA'lar hakkında…

Bu nakit akışının tamamı borçlarını ödemekten kurtulduğunda ve tamamen stoklanmış bir acil durum fonuyla, Melissa ve kocası, her biri için bir IRA'ya herhangi bir zorluk çekmeden fon sağlayabilmelidir.

En küçük kredilerini öderken, maaş zammından yeni geliri de dahil olmak üzere ayda 1000 dolar fazlaya sahip olacağını açıkladı. Bu onlara yılda fazladan 12,000 dolar verecek. Geleneksel ya da Roth IRA'ya olan azami katkı, yılda 5.500 dolar (ya da 50 yaşın üzerindeyseniz yılda 6,500 dolar) olduğu için, her biri için 1100 ABD Doları tutarında bir IRA'ya fon sağlayabilecek ve hala parası olacak bitti.

Bu yüzden borcunu ödemek çok önemlidir. Tasarrufları ve yatırımları arttırmak için nakit akışınızı serbest bırakır.

Biz işteyken, Gelecek Ne Geleceği Hakkında Konuşalım

Tüm borçlarının ödenmesinden sonra, serbest nakit akışında ayda 1000 dolardan fazla bir şey alacaklarını biliyoruz. Bunu biliyoruz çünkü Melissa, en küçük krediNakit akışı ayda 400 $ artacaktır. Bilmiyoruz, ama belki de tüm borçlar ödentikten sonra ayda 2,000 dolar fazladan fazla olacak.

Melissa ve kocasının her birinin IRA katkılarını maksimize etmesinin ne kadar kolay olacağını zaten anlattım. Fakat eğer borçlarını ödedikten sonra fazladan nakit akışı olacaklarsa, ortaya koyduğu üç seçeneğin ötesine bakabilir, borçlarını ödemek, IRA hesaplarını finanse etmek ve daha geleneksel bir acil durum fonu inşa edebilirler.

Buradaki seçenekler çok açık. Şunları düşünebilirler:

  • İşveren tarafından desteklenen emeklilik planlarına katkıların arttırılması; Bu, daha da fazla nakit akışını serbest bırakacak cömert bir vergi indirimi sağlayacaktır.
  • Bir sonraki arabanın satın alınması gibi ara vadeli tasarruf hedefleri,
  • Yatırım aracılık hesaplarına veya yatırım fonlarına yatırım yapmak gibi emeklilik planlarının dışında yatırım yapın

Melissa ve kocası aslında hayatta iyi bir yerdeydiler. Sadece fazladan nakit akışı yok, ama bu nakit akışını işe koymaya yönelik en az gevşek planları var. Sen ve kocan bir topar mısın, Melissa! Devam etmelisin. Yazdığınız hedefleri tamamladıktan sonra, ilerlemeye devam ettiğinizden emin olun.

Kim bilir, bunu fark etmeden, erken emeklilik için temel atıyor olabilirsiniz.

Aynı Durumda Öneriler Farklı Olacak

Kapanışta, burada verilen tavsiyenin Melissa'ya ve yazdığı senaryoya ve sorduğu sorulara özgü olduğunu açıkça belirtmek istiyorum. Tavsiye benzer ama kesin olmayan bir durum için biraz farklı veya hatta tamamen farklı olabilir.

Bu cevabı okumaktan zevk alırsanız ve kendinize ait bir sorusu varsa, sormaya çekinmeyin! Eğer cevabın diğer okuyuculara fayda sağlayacağını düşünürsem, bu web sitesinde yayınlandığını göreceksiniz.

Ve finansal bir soru sormaktan asla utanmayın. Düşündüğün ve ilerlemeye çalıştığın anlamına gelir. Bunu yapmana yardım etmek isterim!

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Accordia Hayat Sigorta Şirketi İnceleme
Maliye

Accordia Hayat Sigorta Şirketi İnceleme

Hayat sigortasının satın alınması, neredeyse herkesin genel finansal portföyünün önemli bir parçasıdır. Bunun bir nedeni, bu önemli finansal aracın, sevdiklerinizi, beklenmedik hallerde, nihai giderler, borçların ödenmesi ve / veya yaşam giderleri gibi konularda başka varlıklara harcamaktan korumaya yardımcı olabileceğidir.
Devamını Oku
Çocukların Ücretsiz Olduğu 58 Yer
Maliye

Çocukların Ücretsiz Olduğu 58 Yer

Çocukları yemeye götürmek her zaman iyi bir fikir gibi geliyor. Bazı anıları yaparken yemek pişirmekten kaçınabilirsiniz. Her şeyi kontrol edinceye ve büyüklüğünde bir ızgara peynirli sandviç için 9.99 dolar ödediğinize kadar harika gidiyor. Harcamalarınızı izlemeye çalışıyorsanız, o zaman ödemeyi ödemek her zaman acıyor.
Devamını Oku
Hayatınızın Olanaklarını Keşfetmek İçin 7 Adım
Maliye

Hayatınızın Olanaklarını Keşfetmek İçin 7 Adım

Aşağıdaki, Bert Purdy of IntentionalEmployee.com adresinden bir konuk gönderidir. Bu yıl başlarında benim bölgemdeki müşterileriyle çalıştığı için Bert ile kahve buluşma ayrıcalığına sahiptim. Bert mesajını benimle paylaşmaktan çok heyecan duyuyordu ve blogda bu misafir yazısını paylaşması için de çok heyecanlıyım.
Devamını Oku
Gençler için 15 Legit Online İşler
Maliye

Gençler için 15 Legit Online İşler

Bu günlerde, gençler, web ve sonsuz çeşitlilikteki uygulamalar sayesinde McDonald's veya kertenkelelerdeki klişeleşmiş yarı zamanlı çalışmanın dışında ekstra para kazanmak için çok daha fazla seçeneğe sahipler. Eğer bir gençsen, muhtemelen birden fazla vesileyle cebinde daha fazla para kazanmak için şansın var.
Devamını Oku