Kazanmak

Para Kazanmak: Bilmeniz Gereken Her ┼×ey

Nas─▒l olabilir sen kazanmak daha fazla para?

Bu sorunun basit bir cevab─▒ olaca─č─▒n─▒ dü┼čünebilirsiniz.

Yine de, uzmanlar─▒n ki┼čisel finans, i┼č yönetimi ya da e─čitimin önemi gibi gizlenmi┼č olsun, kazan─▒m nüanslar─▒n─▒ aç─▒klama giri┼čimleri bir dosya sunucusunu doldurabilir.

Tüm makaleleri okuyabilir, tüm nas─▒l yap─▒l─▒r videolar─▒n─▒ izleyebilir, tüm podcast'leri dinleyebilir ve hatta do─čru i┼č okuluna kat─▒labilir, ancak para kazanman─▒n en iyi yollar─▒n─▒ hala bilmiyor olabilirsiniz.

Neden bu kadar karma┼č─▒k?

Benim bir fikrim var: Çünkü siz sadece nas─▒l daha fazla para kazanabilece─činizi sormak için nitelikli olursunuz.

Bunu dü┼čün:

T─▒pk─▒ ili┼čkilerimiz gibi, zaman─▒m─▒z, yiyecek tercihlerimiz ve hatta finansal tercihlerimiz ki┼čiseldir.

Bana uyan sana uymayabilir.

Ayn─▒ ┼čekilde, bir gün, mükemmel olaca─č─▒n─▒z bir ┼čey yapmaktan kurtulabilirim.

E─čitim, bilgi ve deneyim çok önemli olsa da, bunlar sadece içeriklerdir.

Finansal ba┼čar─▒ ve ba─č─▒ms─▒zl─▒k için kendi reçetenizi haz─▒rlamak için mutfa─ča girmelisiniz:

 • Bir insan var m─▒? Ard─▒ndan tarifinizi yüz yüze etkile┼čimlerle tatland─▒rmal─▒s─▒n─▒z.
 • Bir içe dönük müsün? Belki de evde kal─▒┼č ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒na ihtiyac─▒n var.
 • Zaman─▒nda k─▒sa m─▒s─▒n? K─▒sa bir haz─▒rl─▒k süresi ile bir tarif bulun ancak bol bir verim.
 • Esnek bir programa ihtiyac─▒n─▒z var m─▒? Baz─▒ serbest çal─▒┼čmalarda serpme - örne─čin emlak veya geçici bilgisayar programlama gibi bir ┼čey.

Durum ne olursa olsun, tarifiniz ki┼čisel tercihlerinizin gerçekli─čini, günlük zorluklar─▒n─▒z─▒ ve ya┼čad─▒─č─▒n─▒z ┼čekli yans─▒tmal─▒d─▒r.

┼×u anda okudu─čunuz gibi yay─▒nlarda fikirleri (ve umar─▒z de─čerli tavsiyeleri) bulabilirsin, ama sen de uzman sensin.

Bunu dü┼čünerek, yemek pi┼čirelim (özellikle bunu yaparken para kazanabilirseniz!).

Farkl─▒ Yollar, Ama Bir Ortak Hedef: Daha Fazla Para Kazan─▒n!

Bildi─činiz gibi, kendi yolunuzu bulmak ┼čartt─▒r, fakat ayn─▒ zamanda yolunuzun hepimizin nereye gitmek istedi─čine yol açt─▒─č─▒ndan emin olal─▒m: daha karl─▒ ve finansal aç─▒dan güvenli bir gelecek.

Bunu yapmak için, yerel ekonominiz (ya da daha geni┼č ulusal ya da uluslararas─▒ ekonomi) hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmek için, ┼ču anda ve gelecekte hangi becerilerin veya ürünlerin talep edildi─čini bileceksiniz.

Bizimki gibi dinamik bir ekonomide, para kazanman─▒n herhangi bir yolu bir son kullanma tarihi ile birlikte gelir.

Ve, daha fazla para kazanmak için tüm olas─▒l─▒klar─▒ listeleyen günleri harcayabilirim ve hala arad─▒─č─▒n─▒z tek ┼čeyi içermem.

Yine de, iktidar kazanmak için muhtemel yollar─▒ düzenlemek için bir çe┼čit emre ihtiyac─▒m─▒z var.

A┼ča─č─▒daki üç kategoriyi be─čeniyorum:

 1. Giri┼čimcilik
 2. E─čitim-ili┼čkili
 3. Yan hustles

Daha fazla para kazanmaya yönelik yolculu─čunuza nereden ba┼člayaca─č─▒n─▒z─▒ veya devam edece─činizi belirlerken, bu kategorileri inceleyelim.

Giri┼čimcilik ile Kazanmak

Hayat─▒n─▒ kazanmak için kendi ┼čirketinize sahip olmak: Amerikan Rüyas─▒'n─▒n bir parças─▒.

Ve hepimiz insanlar gibi efsanevi ba┼čar─▒ hikayelerini duyduk:

 • Sam WaltonAilesi, Büyük Buhrantan zar zor hayatta kald─▒. II. Dünya Sava┼č─▒'ndan sonra babas─▒n─▒n maddi yard─▒mlar─▒yla kendi küçük bakkal─▒n─▒ açt─▒. Ma─čaza, elbette, Walmart (ve Sam's Club ve birkaç di─čer varyasyon) haline geldi.
 • Oprah WinfreyYoksulluk içinde yeti┼čtirilen ve tüm zamanlar─▒n en ba┼čar─▒l─▒ televizyon y─▒ld─▒zlar─▒ndan biri haline gelen, ayr─▒ca milyonlara okuma önerisi sunan bir ki┼či.
 • Andrew Carnegie Bir çocuk olarak, bir pamuk fabrikas─▒nda (çocuk i┼čçili─či yasalar─▒ yasaklanmadan önce) bir erkek çocuk olarak çal─▒┼čt─▒. Çelikte milyarlarca dolar kazand─▒ ve ekonomimizi sanayi ça─č─▒na dönü┼čtürmeye yard─▒m etti.
 • Steve JobsTelefonunuzu veya ┼ču anda tuttu─čunuz bilgisayar─▒ icat eden bir üniversite okulu.

Dü┼čünüyor olabilirsiniz: Ama bu insanlar istisnalar.

Kimse yüzlerinde düz dü┼čen binlerce mucit, sanayici, perakendeci ve e─členceçiden bahsetmez.

Elbette hakl─▒s─▒n.

Daha da önemlisi, daha ─▒l─▒ml─▒ bir ölçekte ba┼čar─▒ya sahip olan binlerce insandan bahsetmedim - bir i┼č sahibi olarak ailelerini desteklemekten nefret ettikleri bir i┼čte ya┼čayan maa┼čtan maa┼č almaya giden insanlar. .

Bu liste dü┼čündü─čünüzden daha uzundur ve sizin ve benim gibi insanlar─▒n doludur - daha iyi bir gelecek için vizyon sahibi olan ve bunu gerçekle┼čtirmek için çok çal─▒┼čan s─▒radan insanlar.

Ba┼čar─▒s─▒zl─▒k olas─▒l─▒─č─▒ olmadan nas─▒l ba┼čar─▒l─▒ olamayaca─č─▒n─▒z ve bugünün milyarderlerinin bile sürekli artan ba┼čar─▒s─▒zl─▒k listeleri hakk─▒nda size nas─▒l anlatabilece─čine dair motivasyon konu┼čaca─č─▒m.

Bunun yerine, her biri kendi patronunuz olmas─▒na ve ço─ču durumda kendi kurallar─▒n─▒z─▒ olu┼čturman─▒za izin veren, giri┼čimcilik ba┼čar─▒s─▒ için baz─▒ olas─▒ yollara bakal─▒m:

Franchising

Diyelim ki bir East Coast hamburger yeri olan Five Guys Burgers & Fries'i seversiniz, ancak zincirin size yak─▒n bir yeri yoktur.

Yemek için bir yer aramaya devam ederken, di─čer önemli ki┼čilere ┼čunlar─▒ söyleyebilirsiniz: ÔÇťBiliyorsun, birileri ┼čehrin bu taraf─▒nda be┼č ki┼či açmal─▒. Öldürürlerdi.ÔÇŁ

Eh, bu ÔÇťbirisi" belki sen.

Be┼č Guys (ya da en sevdi─činiz ma─čaza veya restoran ne olursa olsun) için franchising gereksinimlerini inceleyebilir ve kendi konumunuzu açabilirsiniz.

Ço─ču ma─čaza baz─▒ ki┼čisel yat─▒r─▒mlar gerektirir ve baz─▒ ba┼čka gereksinimlere de sahip olabilirler. Ayr─▒ca, sahip oldu─čunuz kurumun kendi standart setine sahip olaca─č─▒ndan beri ald─▒─č─▒n─▒z her kararda tam bir özgürlü─če sahip olamazs─▒n─▒z.

Ama e─čer i┼č yönetimi için bir yetene─činiz varsa, ama mutlaka kendi ba┼č─▒na bir ni┼č ürün de─čil, bu sizin yolunuz olabilir.

Çevrimiçi Sat─▒┼č Yapma

Giri┼čimcili─če giri┼č için bir franchise açmaktan daha dü┼čük bir bara ihtiyac─▒n─▒z varsa, çevrimiçi sat─▒┼člar sizin için bir ┼čey olabilir. Bugünlerde örme e┼čarplar ya da gereksiz futbol biletleri de─čil.

─░nsanlar her zaman Craigslist, eBay, Amazon ve kullan─▒lm─▒┼č ve yeni ürünler için say─▒s─▒z di─čer sitelerde al─▒┼čveri┼č yaparlar.

Ba┼čar─▒l─▒ olmak için, bir ürün üzerinde uzman olman─▒z gerekir, böylece ba┼čkalar─▒n─▒ arad─▒klar─▒ ┼čeyle birle┼čtirerek kazanç sa─člayabilirsiniz.

Örne─čin, gitar konusunda uzmansan─▒z, hafta sonlar─▒n─▒z─▒ garaj sat─▒┼člar─▒, emlak sat─▒┼člar─▒ ve aç─▒k art─▒rmalar yaparak geçirebilirsiniz. Çok fazla önemsiz göreceksin.

Ancak ürün hatt─▒n─▒z─▒ bildi─činizden, eski Gibson J-200 birinin bir ┼čark─▒ için satt─▒─č─▒n─▒ da kabul edersiniz ve çevrimiçi bir premium al─▒c─▒ bulmak ne kadar kolay olaca─č─▒n─▒ bilirsiniz.

Ürün serilerinizdeki uzmanl─▒kla birlikte, i┼činizi yaparken mükemmel mü┼čteri hizmetleri pirzolalar─▒na ve sabr─▒n─▒za ihtiyac─▒n─▒z olacak.

Tavsiyenizi Satarak

Her ┼čey elle tutulur ürünlerle ilgili de─čil.

─░ster i┼č, sanat, mühendislik, endüstri, perakende vb. Bir uzman iseniz, uzmanl─▒─č─▒n─▒z─▒ da satabilirsiniz.

Skype, FaceTime, Google Hangouts ve benzeri hizmetler sayesinde, ister resim dersleri veriyor olun, isterse bir dronu dü─čün videografisi i┼čine nas─▒l dahil edece─činizi gösteren bir ki┼či olarak çevrimiçi öneri sunabilirsiniz.

Sadece YouTube'a bak─▒n.

Bir çama┼č─▒r makinesini tamir ediyor ya da bujileri de─či┼čtiriyor olsan─▒z da, ayn─▒ ┼čeyi yapan ba┼čka birinin videosunu bulabilirsiniz.

Ne hakk─▒nda çok ┼čey biliyorsun?

Her ne ise, ba┼čka birinin tavsiyeniz gerekebilir. Bire bir oturumlar için ücret ald─▒─č─▒n─▒zda veya daha genel videolar ile daha geni┼č bir a─č olu┼čturdu─čunuzda, ak─▒ll─▒lar─▒n─▒z─▒ bir gelir kayna─č─▒na dönü┼čtürebilirsiniz.

Bir hizmet sunuyor

 • Kendi çimeni mi kesiyorsun?
 • Kendi bakkal─▒n─▒z için al─▒┼čveri┼č yap─▒n?
 • Kendi kuru temizlemeni al.

Giderek daha fazla insan bu tür ┼čeyleri yapmak için hizmetlere yöneliyor, yani bu hizmetleri gerçekle┼čtirmek için birileri için toplumunuzda büyüyen bir pazar olabilir.

Sabit bir mü┼čteri geli┼čtirerek ve baz─▒ makul s─▒n─▒rlar belirleyerek (2nci saat hiç Taco Bell'e gitmeyecek, belki de?) Kendi kurye servisinize sahip olabilirsiniz.

Toplulu─čunuzun gazetelerine veya ücretsiz günlüklerine bir reklam yerle┼čtirerek i┼če ba┼člay─▒n ve biraz sab─▒r, biraz esneklik ve siz ve mü┼čterileriniz için adil bir fiyatland─▒rma plan─▒n─▒ kar─▒┼čt─▒r─▒n.

Di─čer Giri┼čimci Fikirler

Baz─▒ yüksek puanlara sahibiz, ancak bu her ┼čey dahil bir liste de─čildir. Bir i┼č fikriniz varsa, zaten giri┼čimci ruhu yakalad─▒n─▒z.

Belki de finansmana, i┼č ortaklar─▒na veya pazarlama stratejilerine bakmaya ba┼člama zaman─▒d─▒r.

Yine de herkes ticari mülkiyet için de─čil.

Finansal ba┼čar─▒ya giden di─čer yollar─▒ ö─črenmek için okumaya devam edin.

Kazançlar─▒n Kilidini Açmak için E─čitimi Kullanma

Birkaç ku┼čak için neredeyse bir ┼čey verildi: Bir üniversite derecesi kariyerinizin geri kalan─▒ için kap─▒lar─▒ açacakt─▒.

Federal i┼č istatistikleri, dört y─▒ll─▒k bir derece olan insanlar için daha yüksek kazanç gücü gösterdi (ve göstermeye devam ediyor). Yani üniversite bir oldu geçi┼č ayini ülke genelinde.

 • Fakat yüksekö─čretime devam edecek bir konumda de─čilseniz ne olur?
 • Ya zaten bir aileniz ve tam zamanl─▒ bir i┼činiz varsa?
 • Ya da bir kaç ─░ngilizce ve felsefe dersi alman─▒z sadece sizin bir ┼čey de─čil midir?

Senin için de iyi haberler var.

Geleneksel kolej rotas─▒na gitmeden e─čitim yoluyla daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Ne demek istedi─čimi göstermek için geleneksel ve alternatif e─čitim yollar─▒na bir göz atal─▒m:

Sertifika Programlar─▒

Kolej, çe┼čitli mesleklerde ba┼čar─▒l─▒ olman─▒za yard─▒mc─▒ olacak kritik dü┼čünme becerilerini ö─čretebilir.

Ancak, dört y─▒ll─▒k bir derece belirli ticaret becerilerini ö─čretmeyebilir.

Birçok meslekte, i┼čverenler daha genel dü┼čünme becerileri üzerinde özel, uygulamal─▒ becerilere de─čer verirler.

Bence her ikisine de sahip olmak en iyisidir, fakat i┼čverenlere kalifiye elemanlar sa─člamak için, birçok toplum ve teknik kolej, a┼ča─č─▒daki meslekler için sertifika programlar─▒ sunmaktad─▒r:

 • Kaynak
 • Di┼č asistanlar─▒
 • HVAC
 • Web tasar─▒m─▒
 • Hem┼čirelik yard─▒mc─▒lar─▒
 • su tesisat─▒
 • Elektrik i┼či
 • Oto teknisyenleri
 • Bilgi Teknolojisi
 • Kozmetoloji
 • ─░malat.

Sertifika programlar─▒ genellikle geleneksel kolej kurslar─▒ndan çok daha ucuzdur ve daha az zaman─▒n─▒z─▒ gerektirebilir.

Ayr─▒ca bölgenizdeki topluluk kolejinin, ders programlar─▒n─▒za ders programlar─▒n─▒ yerle┼čtirmek için gece dersleri ve ba┼čka yollar sunmas─▒ da mümkündür.

Birçok meslekte, ÔÇťsertifikal─▒ÔÇŁ olmak daha yüksek ücretlerin kilidini açar.

Geleneksel Üniversite Dereceleri

Tabii ki, yetenekli ticaret herkes için de─čildir.

Baz─▒lar─▒m─▒z─▒n uygun bir mesle─či anlamak için daha fazla zamana ihtiyac─▒ var.

Geleneksel, dört y─▒ll─▒k kolej programlar─▒yla ilgili temiz ┼čeylerden biri, bir çok ┼čey hakk─▒nda biraz bilgi edinme f─▒rsat─▒d─▒r; bu, en az─▒ndan bekledi─činizde do─čru uyuma gelebilece─činiz anlam─▒na gelir.

Gelecek için kesin bir plan yapmadan üniversiteye ba┼člayan bir arkada┼č─▒ hat─▒rl─▒yorum. Derslere kaydoldu, park yerini ald─▒ ve hepsini.

Daha sonra, s─▒n─▒flar─▒n ilk gününde, tüm kimya kavram─▒na a┼č─▒k oldu. Birincisi kimya derecesini ilan etti, bir dereceyle mezun oldu ve endüstriyel kimyac─▒ olarak ba┼čar─▒l─▒ (ve yüksek ücretli) bir kariyere ba┼člad─▒.

Ço─čumuz aramam─▒z─▒ bulmak için bir günlü─čünden fazla koleje ihtiyaç duyacak. Baz─▒ insanlar için, bir ana üzerinde karar vermek iki y─▒l al─▒r. Di─čerleri dört y─▒l boyunca cevab─▒ bulamadan gidebilirler.

Bu insanlar için, ileri dereceler için lisansüstü okul ufukta olabilir.

─░leri Dereceler

Hekimler, üst düzey yöneticiler, ara┼čt─▒rmac─▒lar, kolej profesörleri ve ço─ču avukat─▒n ortak bir yönü vard─▒r ve bu onlar─▒n vergi ayk─▒r─▒l─▒─č─▒ anlam─▒na gelmez: Çal─▒┼čma alanlar─▒nda ileri dereceler ta┼č─▒rlar.

─░leri dereceler, dört y─▒ll─▒k bir diploma veya bir sertifikan─▒n size verebilece─či s─▒n─▒rlar─▒n ötesinde bir uzmanl─▒k seviyesi (ve kazanç gücü) sunar.

Okul beslenmesinin akademik performans üzerindeki etkilerini ara┼čt─▒ran ya da bir mikroskop kullanarak t─▒bbi ko┼čullar─▒ tan─▒yan ki┼čiler ileri derecede dereceye sahiptir.

Genellikle, bir yüksek lisans derecesine ba┼člamadan önce bir lisans derecesine ihtiyac─▒n─▒z var ve baz─▒ ileri dereceler için 100.000 $ 'l─▒k harç harcamay─▒ beklersiniz.

─░lk dereceye özgü i┼činizi inand─▒─č─▒n─▒zda, maddi olarak buna de─čer olabilir.

Küçük veya Hay─▒r Sonras─▒ Orta E─čitim

Lisenin ötesinde e─čitim senin için i┼če yaramad─▒ysa ne olur?

Hepsi kaybolmad─▒. Son veriler, sadece lise derecesine sahip ki┼čilerin yüzde 72'sinin 2017'de i┼č sahibi oldu─čunu göstermektedir.

Yukar─▒da bahsetti─čim gibi kendi i┼činize ba┼člayabilir ya da bir sertifika veya diplomaya ihtiyaç duymayan daha genel i┼čçilik i┼člerine ba┼čvurabilirsiniz. Örne─čin, geleneksel olarak emek-yo─čun alanlardaki i┼čler:

 • Restoran çal─▒┼čmas─▒
 • ┼×antiyelerde yard─▒mc─▒ olmak
 • Genel üretim
 • Görevli çal─▒┼čma
 • Perakende sat─▒┼člar

Bir ┼čirkette en dü┼čük seviyede ve daha dü┼čük bir ödeme oran─▒yla ba┼člamak için bekleyin. S─▒k─▒ çal─▒┼čarak ve güvenilir bir çal─▒┼čan olarak, ücretli merdiveni t─▒rmanmaya ba┼člayabilirsiniz.

Ancak istatistikler cesaret k─▒r─▒c─▒ bir hikaye anlat─▒yor. Son Pew Research verileri, kolej e─čitimi olan ki┼čilerin, kariyerleri boyunca sadece lise e─čitimine sahip ki┼čilerden ortalama 1 milyon dolar daha fazla kazanaca─č─▒n─▒ söylüyor.

Daha da kötüsü, üretimdeki otomasyonun ve çevrimiçi perakendeye geçi┼čin bu tür i┼čler için rekabeti daha ┼čiddetli hale getirmesidir.

Basitçe söylemek gerekirse, ekonomi az ya da hiç e─čitim almayan i┼čçilere kar┼č─▒ daha az dostça büyüyor.

Büyük Ba┼čar─▒ya Giden Yol Hustling

Diyelim ki bir i┼činiz var ya da kendi i┼činiz var ve kazand─▒─č─▒n─▒z ┼čeyden oldukça memnunsunuz.

Bunun d─▒┼č─▒nda, finansal olarak e─črinin önünde duram─▒yor gibisin. A─čustos ay─▒nda, çocuklar─▒n okul malzemelerine ihtiyac─▒ oldu─čunda, bütçenizin tamam─▒ patlat─▒l─▒r.

Ve y─▒l sonunda, IRA'n─▒za katk─▒da bulunup bulunmayaca─č─▒na ya da kar─▒n─▒za bir Noel hediyesi sat─▒n al─▒p almayaca─č─▒n─▒za karar vermelisiniz.

Belki bir yan ko┼ču┼čturma zaman─▒d─▒r.

Bir Yan Hustle nedir?

Bo┼č zaman─▒n─▒z─▒ fazladan para kazanmaya yöneltti─činizde, yan─▒n─▒zdaki ko┼ču┼čturmada çal─▒┼č─▒yorsunuz.

En sevdi─čim yan hileler, mevcut al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒z─▒n en iyi ┼čekilde kullan─▒lmas─▒n─▒ sa─čl─▒yor, böylece her zaman i┼č hakk─▒nda dü┼čünmek zorunda kalm─▒yorsunuz.

Örne─čin, ┼čehir merkezindeki bir bankada çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z─▒ ve evleri bir yan hava gibi boyatt─▒─č─▒n─▒z─▒ varsayal─▒m. Belediye Binas─▒ banka ┼čubenize yak─▒n.

Öyleyse ö─čle yeme─či molas─▒nda, evlerini yeniden in┼ča etmek için in┼čaat ruhsatlar─▒n─▒ kimin ald─▒─č─▒n─▒ görmek için City Hall'a u─čray─▒n. Yeniden ┼čekillenmekte olan birinin, bir ressam tutmas─▒ gerekebilece─čini dü┼čünüyoruz.

Di─čer bir deyi┼čle, yan yolunuz için i┼činiz yoldan ç─▒kmadan veya özel yolculuklar yapmadan i┼č f─▒rsatlar─▒ yaratabileceksiniz.

Bununla birlikte, zamanlama zarafet düzeyi bir zorunluluk de─čildir. Ne olursa olsun, sundu─čunuz hizmetlerde iyi olmak için daha çok ┼čey önemlidir:

 • Emlak
 • Çoklu seviye pazarlama
 • Akit
 • Dan─▒┼čmanl─▒k
 • Serbest yaz─▒ yazma veya düzenleme
 • Evde imalat
 • Evde veri giri┼či veya faturalama
 • ─░ç dekorasyon
 • Video düzenleme.

Bu liste günlerce devam edebilir, ancak genel fikri elde edersiniz: Yapmay─▒ sevdi─činiz bir ┼čeyi bulun ve program─▒n─▒za s─▒─čd─▒rman─▒n bir yolunu bulun.

Hat─▒rlanmas─▒ gereken di─čer ipuçlar─▒:

 • Kartvizit olu┼čtur, kolayca çevrimiçi yapabilirsiniz. Sa─člad─▒─č─▒n─▒z bir hizmeti ne zaman (ya da ihtiyaç duyaca─č─▒n─▒ bilen birisi) ne zaman kar┼č─▒la┼čaca─č─▒n─▒z─▒ asla bilemezsiniz.
 • S─▒n─▒rlar─▒ belirle i┼č-ya┼čam dengesini korumak için. ─░┼čler yuvarland─▒─č─▒nda, potansiyel bir mü┼čteriye ÔÇťhay─▒rÔÇŁ demesi zor olabilir. Ama herkese ÔÇťevetÔÇŁ derseniz, kendinizi günün her saatinde çal─▒┼čabilirsiniz.
 • Ön tarafta ol senin kararl─▒ konser ile. Yanl─▒┼č anlamalar─▒ önlemek için tam zamanl─▒ i┼čvereninizin veya i┼č ortaklar─▒n─▒z─▒n yan i┼če kar─▒┼čt─▒─č─▒n─▒zdan emin olun. ─░┼č arkada┼člar─▒n─▒z─▒ yerle┼čik bir mü┼čteri taban─▒ gibi ele almaktan kaç─▒n─▒n ve önceden düzenlemeler yapmad─▒kça, ┼čirketinizin kopyalama makinelerini veya di─čer ofis ekipmanlar─▒n─▒ kullanmay─▒n.
 • ┼×effaf ol yan taraftaki mü┼čterileri ile de. Tam zamanl─▒ bir i┼čin oldu─čunu ve 7/24 mevcut olmad─▒─č─▒n─▒ bilmelerini sa─člay─▒n.
 • Giderlerinizi ve kazançlar─▒n─▒z─▒ takip edin Makbuzlar, faturalar veya 1099 formlar─▒ arac─▒l─▒─č─▒yla, rakamlar─▒n─▒z─▒ vergi zaman─▒nda do─čru bir ┼čekilde rapor edebilirsiniz. Kazançlar─▒n─▒z─▒ harcamaya ba┼člamadan önce bir vergi uzman─▒na dan─▒┼čabilirsiniz.

Ayr─▒ca baz─▒ kazanç hedefleri belirlemenizi de öneriyorum.

Kazanmak istedi─činiz ┼čey, i┼činizin türünü ve yan yerinizin ac─▒mas─▒zl─▒─č─▒n─▒ etkilemelidir.

Örne─činÔÇŽ

Haftada 100 Dolar Eklemek ─░sterseniz

Muhtemelen Çok Seviyeli Pazarlama ile haftada 100 dolar kazanabilirim (büyük bir hayran de─čilim, ama hey, belki de sizin e┼čyalar─▒n─▒zd─▒r) veya arkada┼člar─▒n─▒za ürün serisini (mumlar─▒, güzellik ürünlerini veya çevreyi dü┼čünerek dü┼čünebilirsiniz) dostu ot spreyi.

Bu tarz bir i┼č, giden bir ki┼čili─či al─▒r. E─čer sen de─čilsen, bakmaya devam et.

Belki bir tür evde çal─▒┼čan büro i┼či veya hafif ev onar─▒m─▒.

Gerçi, ön maliyetler konusunda dikkatli olun. Bu f─▒rsatlar─▒n birço─ču - özellikle evde çal─▒┼čan büro i┼čleri veya Çok Seviyeli Pazarlama - bir yat─▒r─▒m gerektirir ve e─čer bir ┼čey iyi gitmezse, bu masraflar─▒ kar┼č─▒lamazs─▒n─▒z.

Kendi paran─▒z─▒ harcamadan önce, bunu deneyen ba┼čka insanlarla konu┼čtu─čunuzdan emin olun. Çevrimiçi mesaj panolar─▒, i┼č yapman─▒n gerçek maliyetine dair biraz bilgi verebilir.

Haftada yakla┼č─▒k 100 $ kazanmak için di─čer fikirler:

 • Bir ö─čretmen ol: Yani matematikte iyisin ya da tarih merakl─▒s─▒ m─▒s─▒n? Mahallenizdeki ö─črencilere yard─▒mc─▒ olarak o ilgi alanlar─▒n─▒ kullan─▒n. Yerel okullar─▒n─▒zdaki personele sorun, kütüphaneye bir miktar kart koyun ya da ba┼člamak için Craigslist veya Facebook'a bir reklam yerle┼čtirin.
 • E┼čyalar─▒n─▒ sat: Gerçekten ihtiyac─▒n─▒z olmayan kitap veya DVD kutular─▒n─▒z var m─▒? Kullan─▒lm─▒┼č bir kitap ma─čazas─▒n─▒ bulun ve ekstra e┼čyalar─▒n─▒z─▒ sat─▒n. ─░┼čleriniz biterse, daha fazla yard─▒m almak veya kom┼čular─▒n─▒z─▒n bir komisyon için ekstra e┼čyalar─▒n─▒ satmas─▒na yard─▒mc─▒ olmak için baz─▒ bahçe sat─▒┼člar─▒na gidin. Ayr─▒ca k─▒yafet, bahçe ekipman─▒, çocuk oyuncaklar─▒ da satabilirsiniz. Liste uzay─▒p gidiyor.
 • Birinin evini temizle: Temizlik kadar e─členceli de─čil, ama ekstra para kazan─▒yor. Birkaç normal mü┼čteri kazan─▒rsan─▒z, muhtemelen 100 $ veya bir hafta kazan─▒rs─▒n─▒z. Temizlik malzemelerinin maliyetini dikkate ald─▒─č─▒n─▒zdan emin olun.
 • Bir gizemli mü┼čteri ol: Detay için keskin bir his var m─▒? Gizemli bir mü┼čteri olarak kullanmak için koyun. Temel olarak, perakende ma─čaza yöneticileri ile deneyimlerinizi bir mü┼čteri olarak payla┼č─▒yorsunuz.

Ayda 1,000 $ Kazanmak ─░sterseniz

Burada yar─▒ zamanl─▒ i┼č alanlar─▒na daha çok yakla┼č─▒yoruz, ama yan taraftaki hareketlerle, zaman─▒n─▒z ve kararl─▒l─▒─č─▒n─▒z ile s─▒n─▒rl─▒ kal─▒yorsunuz.

Yukar─▒daki 100 $ haftal─▒k fikirleri al─▒p daha agresif bir ┼čekilde yapabilirsiniz. Daha fazla çocuk e─čitebilir, daha fazla ev temizleyebilir, daha çok ┼čey satabilirsiniz.

Ya daÔÇŽ

 • Bir blog ba┼člat keyif ald─▒─č─▒n─▒z bir konu hakk─▒nda, yemek pi┼čirme, bahçe i┼čleri, iç tasar─▒m, okuma, tren seyahati, bilgisayar a─č─▒, müzik, cihaz onar─▒m─▒, elektronik yorumlar─▒, da─č t─▒rman─▒┼č─▒, parkur, bahç─▒vanl─▒k, su koruma - fikri olsun! Bir kitle geli┼čtirin ve para kazan─▒n. Burada blog yazmaya ba┼člamak için gönderim bölümüne bak─▒n.
 • Birinin ol sanal asistan. Tüm idari destek personeli sahada çal─▒┼č─▒r ve toplant─▒larda ┼čahsen not almaz. Ayr─▒ca randevular─▒n─▒z─▒ programlayarak, mektup yazarak, sarf malzemesi sipari┼či vererek ve sunum haz─▒rlayarak evinizin rahatl─▒─č─▒nda bir yöneticiye yard─▒mc─▒ olabilirsiniz. Zirtual, yard─▒m─▒n─▒za ihtiyac─▒ olan biriyle sizi ba─člayabilir, ancak ba┼člaman─▒z─▒ sa─člamak için bir ücret isteyebilir. Ayr─▒ca, yak─▒ndaki ┼čirketlere, hizmetlerinizi sunan baz─▒ e-postalar da gönderebilirsiniz.
 • Olmak vekil ö─čretmen. Bu zor bir i┼čtir, ancak program─▒n─▒zda çe┼čitlili─či seviyorsan─▒z ve yerel i┼člerde çal─▒┼č─▒yorsan─▒z ve çocuklar ve gençler ile çal─▒┼čmaktan ho┼član─▒yorsan─▒z, yerel okul bölgenize bak─▒n; Ço─ču ilçenin s─▒k aç─▒kl─▒klar─▒ vard─▒r. Haftada birkaç kez alt─▒ saat bulabilirseniz, zaman─▒n─▒za de─čer olabilir.

Bir Ayda 10.000 Dolar Eklemek ─░sterseniz

Bir yan ko┼ču┼čturman─▒n ana ko┼ču┼čturmaca haline geldi─či bir nokta geliyor. Ayda 10.000 dolar çekiyorsan belki de o noktaya geldin.

Bu konuda ciddiyseniz, akl─▒n─▒zda tutman─▒z gereken bir ┼čey var: Bu paray─▒ yan kazanmak için terlemeden daha fazla ilham alman─▒z gerekebilir.

Mevcut bir süreci daha verimli hale getirecek bir ┼čey yapman─▒n yeni bir yolunu dü┼čünebilir misiniz?

E─čer öyleyse, yeni bilginiz ba┼čkalar─▒na de─čer olacakt─▒r:

 • Araba al─▒┼čveri┼čini daha sorunsuz hale getirmek için bir uygulama geli┼čtirebilir misiniz?
 • Kompostlamay─▒ daha kolay ve daha verimli hale getirmek için kimyasal bir süreç bulabilir misiniz?
 • Mevcut bir üretim sürecine yeni bir otomasyon katman─▒ ekleyebilir misiniz?

Bunlar gibi inovasyonlar - iyi bir i┼č anlay─▒┼č─▒ ve do─čru pazarlama ile birle┼čti─činde - sizi bir kazanan / giri┼čimci olarak haritaya koyabilir

Bazen sadece daha fazla paraya ihtiyac─▒n var

Ço─čumuz için, daha fazla para daha fazla özgürlü─če e┼čittir.

Baz─▒ insanlar ayl─▒k bütçelerinde daha fazla esneklik sa─člamak için maliyetleri dü┼čürebilir. ┼×unun gibi ┼čeyler yapabilirsiniz:

 • Hücresel veri ücretlerinden kaç─▒nmak için temel bir telefon edinme.
 • Kablo TV faturas─▒n─▒ kesmek ve daha ucuz bir ak─▒┼č hizmeti almak.
 • Düzenli bir ödeme ve daha yüksek bir otomobil sigortas─▒ndan kaç─▒nmak için o yeni arabay─▒ kapatmak.
 • Enerji faturalar─▒n─▒ azaltmak için AC'yi 75 derece tutuyor.

Bazen de, sadece daha fazla paraya ihtiyac─▒n─▒z var, sade ve basit.

─░htiyaç─▒n─▒z acil ise, bir yan acele gitmek için yol olabilir.

Kim bilir? Senin yan i┼č yeriniz tam zamanl─▒ i┼činize dönü┼čebilir.

Önümüzdeki 10 y─▒l planl─▒yorsan─▒z ve baz─▒ kariyer hedefleriniz varsa, baz─▒ e─čitimde kar─▒┼čt─▒rmay─▒ dü┼čünün. Do─čru sertifikasyon, diploma veya ileri derece derecesi almak baz─▒ kap─▒lar─▒ açmal─▒d─▒r.

Ve tabii ki, bu giri┼čimci ruhu yakalad─▒ysan─▒z, ihtiyac─▒n─▒z olan yeteneklere sahip olabilirsiniz.

Belki de sadece i┼činizi büyütmeye ba┼člamak için do─čru finansman─▒ sa─člama meselesidir.

Durumunuz ne olursa olsun, özel ihtiyaçlar─▒n─▒z─▒ - finansal, ki┼čisel ve profesyonel olarak - kar┼č─▒lamak için bir plan yapt─▒─č─▒n─▒zdan emin olun.

Söyledi─čini duydum ve bunun do─čru oldu─čunu buldum: Do─čru aramay─▒ bulduktan sonra, art─▒k çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ hissetmiyorsun.

Bunun yerine, sadece zevk ald─▒─č─▒n─▒z ┼čeyi istikrarl─▒ bir gelir ak─▒┼č─▒na dönü┼čtürüyorsunuz.

Videoyu izle: Daha fazla para kazanmaya ba┼člad─▒racaks─▒n─▒z yap─▒lmamas─▒ gereken 12 ┼čey

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Kazanmak, Sonraki Makale

Bundan Bir Y─▒l Sonra Zengin Olman─▒n 12 Yolu (2018)
Kazanmak

Bundan Bir Y─▒l Sonra Zengin Olman─▒n 12 Yolu (2018)

Hatta bilmeden, y─▒l─▒n ba┼č─▒nda yapt─▒─č─▒n─▒z Yeni Y─▒l kararlar─▒n─▒n ger├žekle┼čmedi─čine bahse girerim. Bunun i├žin ac─▒ veren bir nokta yok - ├žo─ču insan i├žin olan ┼čey bu. Ama bunun hakk─▒nda bir ┼čeyler yapabilirsin. Bundan bir y─▒l sonra daha zengin olman─▒n 12 yolu var. Elbette hepsini yapmak zorunda de─čilsiniz, ama sadece birka├ž─▒n─▒ ba┼čarmak hayat─▒n─▒zdan bir y─▒l sonra b├╝y├╝k bir fark yaratabilir.
Devam─▒n─▒ Oku
Stajlar: Para ya da Deneyim i├žin mi?
Kazanmak

Stajlar: Para ya da Deneyim i├žin mi?

Bu, Laura'y─▒ finanse etmek ve net de─čerini artt─▒rmak i├žin ├žal─▒┼čan yirmi bir kad─▒n olan bir misafir postas─▒. Green Panda Treehouse'da ├╝niversite ├Â─črencileri ve mezunlar i├žin ki┼čisel finans hakk─▒nda yaz─▒yor. ├ťniversite ├Â─črencisi iseniz, muhtemelen sadece ├Âzge├žmi┼činizi geli┼čtirmekle kalmayacak, ancak alan─▒n─▒zdaki bir kariyerin nas─▒l bir ┼čey olaca─č─▒na dair bir fikir sahibi olacaks─▒n─▒z.
Devam─▒n─▒ Oku
Kahve Para Tasarrufu 17 Yollar─▒
Kazanmak

Kahve Para Tasarrufu 17 Yollar─▒

Bu benim her zamanki yaz─▒ tarz─▒mdan biraz farkl─▒ ama direnemedim. Her ┼čeyden ├Ânce, biliyorum ├žo─ču kahve i├žerek - ben dahil. Paran─▒n h─▒zl─▒ bir ┼čekilde kahve ├╝zerine nas─▒l saklanaca─č─▒n─▒ payla┼čmak i├žin iyi bilgiler gerekti─čini biliyordum. Yani t├╝m kahve insanlar i├žin, bu senin i├žin. G├╝zel bir s─▒cak Kupa Joe al ve oku.
Devam─▒n─▒ Oku
Neden 198.000 $ 'l─▒k bir Bor├ž Ald─▒m ve Olmadan ├çok Daha Fazlas─▒y─▒m
Kazanmak

Neden 198.000 $ 'l─▒k bir Bor├ž Ald─▒m ve Olmadan ├çok Daha Fazlas─▒y─▒m

Lotoyu hi├ž kazanmad─▒m. Bir kez bir Hedef soyunma odas─▒nda 20 dolarl─▒k bir fatura buldum ve d├╝nyan─▒n tepesinde oldu─čumu d├╝┼č├╝nd├╝m. ├ľv├╝nebilece─čim en b├╝y├╝k para ├Âd├╝l├╝ bu. Bu belli bir olay hayat─▒m─▒ de─či┼čtirene kadarÔÇŽ. Uzun y─▒llar boyunca k─▒├ž─▒m─▒ k─▒ran bir mali dan─▒┼čman olarak, maa┼č ├žeklerinin b├╝y├╝d├╝─č├╝n├╝ g├Ârmek ├žok heyecan verici.
Devam─▒n─▒ Oku