Maliye

Uygun Devrilme Görgü Görüyor musunuz?

Birçoğumuz başkalarından bir tür hizmet almayı sağlayan faaliyetlerde bulunuyoruz.

Bununla birlikte, ne kadar bahşiş verileceğini bilmek zor olabilir - ve bahşiş vermenin toplumsal bir gereklilik olduğu düşünüldüğünde.

Devrilme görgü kuralları endüstriden sanayiye ve ülkeden ülkeye farklıdır.

Çok fazla devrilme genellikle bir problem değildir; Çoğu insanın mücadele ettiği yerde, bunu gerektiren bir durumda yeterince ya da hiç devrilme olmaz.

Uygun Devrilme Etiketi Nedir?

Görgü kuralları hakkında endişeleriniz varsa, Emily Post Etipedia'dan bazı yönergeler:

Restoranlarda Devremülk Noktası

Çoğumuz bir başkasını yemeğimizi bir noktada hazırlıyoruz. Bununla birlikte, ne zaman uçunacağını bilmek zor olabilir. Birçoğumuz temelleri biliyoruz: Oturun bekleme servisi için% 15 ile% 20 arasında (vergi öncesi) ipucu. Peki diğer restoran ayarlarında ne var? Göz önünde bulundurulması gereken bazı kurallar şunlardır:

  • Çıkarılması için ipucu verme zorunluluğu yoktur, ancak yiyecekler kaldırıma getirilirse veya büyük veya karmaşık bir siparişiniz varsa,% 10'luk bahşiş vermek uygundur.
  • Ev teslimi tavsiyeleri, genellikle pizza için uygun olan 2 ila 5 $ arasında bir fiyatla% 10 ile% 15 arasında olmalıdır (siparişin büyüklüğünü göz önünde bulundurun).
  • Barmenler içki başına 1 dolardan 2 dolara ya da bir sekmeniz varsa, bu miktarın% 15 ila% 20'sini almalıdır.
  • Bahşiş kavanozuna herhangi bir şey koymanıza gerek yoktur, fakat eğer düzenli biriyseniz veya biraz fazladan bir hizmet sağladıysanız, bir şey eklemek mantıklıdır.
  • Bir büfe bekle servisi aldığınızda hala ipucu, ama miktar sadece% 10'dur.

Emily Post Etipedia ayrıca daha lüks yemek seçenekleri için yararlı ipuçları sunmaktadır. Yoğun bir gece (ya da düzenli iseniz) size bir masa bulmak için görev çağrısının ötesine geçtiyse, sadece ev sahibi / maitre d '' i atmanız gerekir. Bu noktada, 10 ila 20 dolar uygundur. Arabanız size geri döndüğünde, vale'yi 2 $ ile 5 $ arasında bir değere bırakın. Son olarak, tuvalet dairesi görevlileri 0.50 $ ile 3 dolar arasında.

Sırasında devrilmeSeyahat

Evden ayrıldığınızda, bir sürü kişiyi ve beşi getirmeyi unutmayın. Onlara ihtiyacın olacak. Seyahat ederken devrilme kuralları, havalimanından çantanıza otelden kapıcıya, vergi şöförüne kadar götüren gök gürültüsünden, sizin için bir hizmet gerçekleştiren hemen hemen herkesi içeriyor. Etipedya seyahat ederken görgü kuralları hakkında ne diyor:

  • Çantalarınızı (skycap veya bellhop) taşıyan herkes ilk çanta için 2 dolar, her ek çanta için 1 dolar kazanmalıdır. Hastane, kişisel hijyen eşyalarının odaya teslim edilmesi veya kuru temizlemeniz gibi ek hizmetler sağlıyorsa, servis başına 2 $ ila 3 dolar bahşiş vermeniz gerekir.
  • Temizlik hizmeti kesinlikle bahşiş hak ediyor. Her bir günlük konaklama için 2 ile 5 dolar arasında ipucu verin. Emily post, “Housekeeping - Thank you” ile bahsini belirten bir not önerir. Şahsen, ipucu günlük olarak ayrılmıyorum, çünkü kaldığım süre boyunca oda temizlik hizmetlerini yapmaktan hoşlanmıyorum. Belki yanlış, ama ayrıldığımda tüm tutarı bırakıyorum.
  • Soruları cevaplamak için konsiyerje başvurmanız gerekmez. Bununla birlikte, konsiyerj sizin için bir şey yaparsa, bir restoran veya spada bilet veya rezervasyon alma gibi, 5 ile 10 dolar arasında bir bahşiş vermeniz gerekir. Bilet veya rezervasyonların alınması zor olsa da, ipucu 15 $ - veya bilet fiyatının% 10 ila% 20'si kadar olmalıdır.
  • Taksi şoförünüz, ücretin% 15 ila% 20'sini almalıdır. Şoförün çantalarını yüklemesi gerekiyorsa, ilk poşet için 2 dolar ve her torba için 1 dolar vermeyi unutmayın.
  • Kapıyı açmak için kapı görevlisine bahşiş vermenize gerek yok (gülümsemenize ve teşekkür etmene rağmen), ancak kapıcı bagajınızı taşıyorsa (1 $ ila 4 $), bir taksi çağırıyor (yağmur yağıyorsa 1 $ veya 2 dolar) veya ötesine geçiyor Beklenen (1 $ 4 $), bir ipucu kesinlikle sırada.

Diğer Hizmetler için Devir Etiketi

Bahşiş verebileceğin diğerleri var. Salonda veya spada, size hizmet verenler, hizmetlerin% 15 ila% 20'si arasında olmalıdır. Kuaför salonunda ayrıca bir şampuaner 2 $ veya 3 $ bahşiş vermeniz gerekebilir.

Üreticiyi kapıya teslim eden veya düzenli olarak süt veya başka ürünler dağıtanlar gibi teslimat sürücüleri tatile havale edilmelidir. Teslimatların sıklığına ve büyüklüğüne bağlı olarak, 30 ila 50 $ arası genellikle uygundur.

Gazete teslim insanını unutma (eğer varsa). Faturayı ödediğinizde aylık olarak bahşiş verebilir ya da tatil günlerinde daha büyük bir teklif verebilirsiniz. Genellikle, yılda bir kez ipucu, aboneliğin yaklaşık üç aylık miktarı kadar olmalıdır.

Ayrıca normal çocuk bakıcısı, dadı, bahçıvan ve diğer hizmet sağlayıcıları tatil günlerinde de bahşiş vermelisiniz. Bahşişiniz verilen hizmetlerin miktarı olmalıdır. Bir bahçıvan veya dadı için, bir haftalık hizmet için ödeme kabul edilebilir; Bir bebek bakıcısı için, bir akşam dışarı ortalama maliyeti iyi bir ipucudur.

Ne düşünüyorsun? Devrilme kuralın nasıl?

Videoyu izle: Yalaza Engelsiz

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

GFC TV Ep 004: Epik Yolculuk
Maliye

GFC TV Ep 004: Epik Yolculuk

Yaz yüzme havuzlarının, ızgaradaki sosislerin ve epik top top oyunlarının görüntüsünü tanıtan yaz. Sıcak, tembel yaz günlerinden daha fazlasını beklediğim hiçbir şey yok. Yaz tatili hakkında konuşmadan yaz hakkında konuşamazsın. Çocukken yaz tatilinin en güzel anılarından bazıları annem ve üvey babamla epik yolculuğa çıkmak.
Devamını Oku
Ücretsiz Starbucks Hediye Kartları almak için 12 Legit Yolları
Maliye

Ücretsiz Starbucks Hediye Kartları almak için 12 Legit Yolları

Kahve hayranı mısınız? Bir latte aşığı mı? Bir espresso bağımlısı mı? Starbucks sadece bu içeceklerin hepsini sunmaz; Onlar kahvaltı sandviçler ve satış için pişmiş güzeller çeşitli güzel var. Sanatçı kızım Starbucks ve diğer kahve dükkanlarında biraz zaman harcıyor. Bir sebepten dolayı, sanatsal eserleri yaratmak için kahve dükkanı deneyimini mükemmel bulur.
Devamını Oku
Yandaki Uber için Parayı Nasıl Kullanıyor?
Maliye

Yandaki Uber için Parayı Nasıl Kullanıyor?

Daha fazla para kazanmak için Uber ile çalışmayı düşündün mü? Uber için Sürüş, gelirinizi arttırmak için yapabileceğiniz birçok yan halden biridir. Ryan Begin bir yıldan fazla bir süredir Uber'i kullanıyor ve deneyimini bizimle birlikte bir Uber sürücüsü olarak paylaşıyor. İşte onun hikayesi. Bize biraz kendinden bahset.
Devamını Oku
Medicare Ek Planını Anlama K
Maliye

Medicare Ek Planını Anlama K

Çoğu insan için sağlıkları arka brülöre itilme eğilimindedir. Yaşlandıkça, doktora ve sağlık bakım ihtiyaçlarımıza harcadığımız paradır. Bir kıdemli olarak, sağlık sigortasının en büyük kısmı Medicare'dir. Hükümet programı, Amerika Birleşik Devletleri genelinde milyonlarca kişiye milyonlarca insan için sağlık hizmeti sunmuştur.
Devamını Oku