Yatırım

Neden şimdi yatırım yapmaya başlamalısınız?

Bu, başlamanıza yardımcı olmak için bir misafir gönderiİşlem: #investNOW 1 milyon insanın kendilerine yatırım yapmaya başlamasına ilham veriyorum. Bu yazı BarbaraFriedbergPersonalFinance.com'dan Barbara Friedberg'den geliyor

Asla Kişisel Yatırım Hikayesi Told

Kocam ve ben ilk evlendiğimizde son derece sıkı bir bütçe vardı. Ohio'dan çok pahalı bir yüksek lisans okuluna gitmesi için taşındık ve işim yoktu!

Sonunda, San Diego Eyalet Üniversitesi'nde kariyer danışmanı ve öğrenci işleri yöneticisi olarak bir iş buldum.

Onun harç brüt maaşın yaklaşık 1 / 3'ü idi. Neyse ki, harcamalara yardımcı olmak için biraz birikimimiz vardı.

Bu hikaye küçük bir maaşla nasıl yatırım yaptığımızı açıklıyor ve nihayetinde ilk yatırımımızı 6 kat arttı.

Yatırım Potaları

403 (b) 'ye ilk girişim işverenimden geçti. Maaşımın geri kalanında yaşayamayacağımızı bilmeme rağmen, yasaların izin verdiği azami katkıya katkıda bulunma kararını verdim.

Aylık emeklilik planı katkı payını 800 dolar kaçırmadığımızı söylersem yalan söylüyordum, çünkü yaptık.

Ve bunu yapabilmemiz için önceki yıllarda biraz biriktirmedik.

Bu deliydi ya da değil miydi?

Düşüncem, gerektiğinde yaşam giderlerimizi karşılamak için tasarruf edecektim ve mümkün olduğunca ucuza yaşayacağız.

Kocamın öğrenimi için ödünç almadık ve kredi kartımızı her ay tam olarak ödedik. Mezun okulunun ilk iki yılında, kocam yarı zamanlı çalışmaya başlamadan önce, zamanlar zordu. (Yan not; bir yıl bir oyun şovundaydık ve bir yıllık öğrenim ücretini ödeyecek kadar para kazandık)

Eğlencelerimiz, arkadaşlarımızla birlikte pot şanslı akşam yemekleri veya yerel Tio Leo'da bir saat içersinde sizi tavuk kanadı, tacos ve atıştırmalıklardan oluşan güzel bir açık büfeye hak ettikleri mutlu saatlerden oluşuyordu. Bu bizim akşam yemeğimizdi. Video mağazasında 1,00 dolarlık film kiraladık (evet, gün içinde bir mağazaya gitmek ve bir film kiralamak zorundaydınız).

Tasarruflarımıza boyun eğdiğimiz aylar vardı çünkü maaşımdan aylık 900 dolar TIAA-CREF 403'e (b) aktardık ve brüt maaşım ayda yaklaşık 3.000 dolardı. Maaşım arttıkça, hesap katkısını yasaların izin verdiği maksimum seviyeye çıkardım.

Yatırım Payı

İşverenim bu hesaba hiç katkıda bulunmadı.

1990'ların başından bugüne kadar, hesap 6.38 kat arttı. 20 yıl önce katkıda bulunduğum her dolar şimdi 6.38 $ değerinde.

Bu işten ayrıldıktan sonra, bu hesaba bir daha asla katkıda bulunmadım. Aslına bakılırsa, bu hesabın varlık tahsisini, TIAA sabit getiri rantına% 25, ​​CREF hisse senedi fonu için de% 75 olarak değiştirmedim.

Ocak ayından Eylül ayına kadar olan% 14.4'lük getiri farkına varın. Bu, varlık tahsisinin daha fazla hisse senedi yatırımı yaptığı ve daha az sabit tutulduğu zaman kazanacağımız geri dönüşün altındaydı. Ama bizim için, uzun vadeli getirileri engellese bile, genel portföyümüzün çeşitliliğinin değişkenliğini azaltmak için nakit ve tahvillerimizin çeşitliliğini korumayı seviyorum.

Şimdi Yatırım Yapmanın Gücü

Bu işten ayrıldığımdan önceki 20 yıl boyunca, bu hesabın değerinin düştüğü ve diğer dönemlere gittiği zamanlar olmuştur. John Bogle'in önerdiği gibi, değere fazla dikkat etmedim, çünkü paraları geri çekme niyetim yoktu.

O yıllarda finansal olarak mücadele etme kararını vermemiş olsaydık, bugün sahip olduğumuz varlıklara sahip olmamızın bir yolu yoktur.

Kişisel Açıklama

Dürüst olmak gerekirse, Ohio'dan Güney Kaliforniya'ya geçmek biraz kültür şokuydu. “Yeryüzüne doğru” bir kız olarak, süslü arabalar vb. İle aşırı derecede saplantılı değil. Cal. çevre bir şok oldu. Oraya döndüğün her yer başka bir lüks otomobildi. Görünüşler çok önemliydi!

Chevy Cavalier'imi sürerken bu beni kötü hissettirmedi, ama beni şaşırttı.

Eninde sonunda varlıklı olmak istediğimi biliyordum ve anladım ki, tasarruf ve yatırım yapmak oraya varmanın yoluydu. Eh, tasarruf, yatırım ve elbette kazançlarımızı artırıyoruz.

Yaşam tarzımızı çok beğendim ve güzel Güney Kaliforniya'da yaşadığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu fark ettim. Daha fazla tek kullanımlık gelirimiz olmasını istediğim zamanlar olmasaydı, yalan söylerdim. Ama genel olarak, bugün büyük kazançları göreceğimiz için eski finansal tercihlerimizi takdir ediyorum.

Bununla birlikte, finansal hedeflerimizi kolaylıkla karşılayabileceğimizi düşünmüyorum, kızımızı yetiştirirken daha ekonomik bir yere taşınmaya karar vermemiştik.

Servete Gerçek Sır

Bu basit grafik, paranızı piyasalarda bırakmanın ve onu birleştirmenin gücünü gösterir. Bu, bir ay boyunca her gün ikiye katlanan 1 kuruşun değeridir. 31. günde, önceki günün fonlarının ikiye katlanması 10 milyon dolara eşittir.

Her ne kadar meşru bir yüzde 100 getiri bulamayacağınıza rağmen, birleşik büyümenin gerçek faydasının gerçekleşmesi için bir sürenin nasıl geçtiğine dikkat edin.

İşyeri emeklilik hesaplarımıza, IRA'lara, Roth IRA'lara ve 529 Kolej Tasarrufu hesabına maksimum katkı sağlamaya devam ettik. Agresif birikimimizden ve yatırımlarımızdan hiçbir şey bizi engellemedi. Gelirimiz arttıkça, yaşam tarzımız gelişti, ama asla “zirveye” çıkmadı. Yakın zamana kadar, büyüme patlamasını bileşik yatırımımızdan deneyimledik.

Tüm eski hesaplarımız, başlangıçtaki TIAA-CREF işyeri emeklilik hesabıyla aynı türde bir büyüme göstermektedir. Her ne kadar o zamana inanmazdım, paranızı piyasaya ne kadar uzun süre bırakırsanız, o kadar büyük bir büyüme olur.

Piyasalardaki zaman, yatırım getirisinden bile daha fazla, yatırım yapmanın servetinin en büyük göstergesidir.Aslında, Albert Einstein bir zamanlar bileşik ilginin dünyanın en büyük mucizelerinden biri olduğunu yorumladı.

Servet Binasına Yatırım Kuralları

Yatırımlar söz konusu olduğunda, piyasalardaki zaman en değerli maldır. Büyümek için piyasalarda para bırakarak, ilk hesap katkısı çoğalabilir. Parayı daha kısa bir süre için saklayın ve toplamın bileşik için daha az zamanı vardır. Diğer yatırımlara, kredi kartıyla ya da Motif Investing ile p2p kredilerine geçiş yapmayı tercih etseniz bile, bunu yaparken yanınızda zaman olduğundan emin olun.

Bir tradeoff yapmaya istekli olup olmadığına karar verin. Artık her şeye sahip olamazsın. Biraz daha fedakarlık edip etmeyeceğinizi kendinize sorun.

Bu bir konuk postası Barbara Friedberg, MBA, MS, bir portföy yöneticisi, eski üniversite finans eğitmeni ve yatırım web sitesinin yayıncısı olan Barbara Friedberg Personal Finance.com.

Videoyu izle: 13 Milyar Dolar Değerinde Olan Bu Gemiyi Batırmak Neden İmkansızdır?

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

“Zengin Baba, Zavallı Baba” Deneyim
Yatırım

“Zengin Baba, Zavallı Baba” Deneyim

Hepimizin, bir kavşakla karşımıza çıktığı yaşamlarımızdaki anlara sahibiz. Her yolun bizi tamamen farklı bir sonuca götürecek potansiyeli olduğu yerlerde. Hepimiz hangi yolun en iyi seçenek olduğunu görmek için hızlıca ilerleyebilmeyi diliyoruz, ama, maalesef, öğrenmenin tek yolu birini seçmek.
Devamını Oku
401k İpuçları: Ne Yapmamak
Yatırım

401k İpuçları: Ne Yapmamak

Hafta sonları benim kasabamın cuma gecesi futbol maçına katılırken, bir tanışmayla tanıştım ve pazar hakkında konuşmaya başladık. Konuştuğum kişi piyasaya inanan biriydi ve içinde bulunduğumuz mevcut krizin sonunda geçeceğini biliyordu ve pazar genellikle çaba göstermeye devam ediyordu.
Devamını Oku
Önlemek için 12 yaygın IRA Hatalar
Yatırım

Önlemek için 12 yaygın IRA Hatalar

IRA'lar (Bireysel Emeklilik Hesapları) emeklilik planlamasında hayati bir araçtır. Genç yatırımcılar Roth IRA'yı tercih ederken, bebekler geleneksel IRA'yı seçebilir. Emekli olduğunuz zaman, tüm emeklilik varlıklarınızı bir rollover IRA'ya dönüştürmek isteyebilirsiniz. Çok fazla seçenek ve hatta daha fazla seçenek, emeklilik için planlarken doğru IRA'nın seçtiği bir şeyden ötürü birilerini geride bırakabilir.
Devamını Oku
1.000 $ Yatırım için 9 Akıllı Yolları
Yatırım

1.000 $ Yatırım için 9 Akıllı Yolları

1.000 dolarlık yatırım, yatırım dünyasına birçok insan için ilk büyük adımdır. Normalde aldığım sorular, Nasıl yatırım yaparım ?, Bazı iyi yatırımlar nelerdir? Veya Bu paramın en iyi kullanımı mı? 1.000 $ 'lık yatırımla ilgili sorun, ciddi bir yatırım olmanın yeterli olduğudur, ancak bu paranın bir kısmını size yardımcı olacak bir mali planlayıcıya harcamak istediğiniz kadar yeterli değildir.
Devamını Oku