Kredi

Kahretsin! Sıkıştırdım… .Faked Raporunuzda Bir Hata Düzeltmek için Nasıl

Paranızın en önemli yönlerinden biri de kredi geçmişinizdir.

Kredi raporunuz, paranızın borçlanmasıyla ilgili olarak mali hayatınızın bir kaydıdır.

Aslında, finansal itibarınız. Kredi raporunuz iyi göründüğünde, iyi görünüyorsunuz - ve iyi bir finansal risk gibi.

Ödünç verenler başvurunuzu onaylama konusunda daha olasıdır ve size rekabetçi faiz oranları verir. Kapak tarafında, kredi raporunuzdaki negatif bilgiler, borç verenin istediği kadar katı olmayabilir.

Bu riskin bir kısmını dengelemek için borç veren size daha yüksek faiz oranlarını yükleyebilir, size bir kredi ömrü boyunca yüzlerce, hatta binlerce dolara mal olabilir.

Kredi raporunuzdaki bilgiler kredi puanınızı oluşturmak için kullanılır. Kredi raporunuzdaki bilgiler sadece kredi verenler tarafından değil, aynı zamanda sigorta şirketleri, ev sahipleri ve potansiyel işverenler tarafından da kullanılabilir. Tüm bu insanlar sizin kredi raporunuzda bulunanlara dayanarak kararlar veriyorlar.

Kredi raporunuzda hatalar varsa, sizin için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Raporunuzu buradan kontrol edin >>>

Kredi raporunuzu kontrol etmeniz önemlidir ve bir hata bulduğunuzda düzeltmeniz gerekir.

Kredi Raporunuzu Hatalar İçin Kontrol Etme

İlk adımınız kredi raporunuzu hatalar için kontrol etmektir. Endikasyonları, çoğu kredi raporunun bir çeşit hataya sahip olması, bu nedenle geçmişinizin en az bir tane içermesi ihtimali yüksektir. Kredi raporunuz için her zaman üç büronun herhangi birinden ödeme yapma seçeneğiniz vardır. Ancak, kredi raporunuzun ücretsiz bir kopyasını freecreditreport.com adresini ziyaret ederek, her üç büronun her birinden ücretsiz bir rapor almaya hak kazandırabilirsiniz. Credit Karma'nın bir üyesi olduğunuzda ücretsiz bir TransUnion kredi raporu görmek ve Experian raporunuzun Quizzle veya Credit Susam ile ücretsiz bir kopyasını edinmek de mümkündür.

Kredi raporunuz, kredinizi reddetmek veya sigorta primi artışını talep etmek için bir neden olarak kullanılmışsa veya kredi raporunuz sizi bir işi reddetmek için kullanılmışsa, kullanılan raporun ücretsiz bir kopyasını alma hakkına sahipsiniz. Bununla birlikte, 60 gün içinde dahil olan kredi kuruluşunu yazmalısınız.

Kredi raporunuzun bir kopyası elinize geçtikten sonra, bu makaleye göz atın ve bilgileri doğrulayın. Aramak için bazı yaygın hatalar şunlardır:

  • Zamanında ödeme yapmış olsanız bile, geç ödeme raporu
  • Bazı kredi hesaplarının çifte raporlanması, gerçekte yaptığınızdan daha fazla borcunuz varmış gibi görünmesini sağlar (bu bana oldu)
  • Açmadığınız bir kredi hesabının raporu (kimliğinizin çalınmış olabileceğinin göstergesi)
  • Kredi kimliğinizin bir başkasının bir kısmı ile kısmen birleştirilmiş olabileceğine dair kanıtlar - özellikle de ortak bir adınız varsa
  • Hesabın kapatılmasını talep etmenize ve müşteri tarafından kapatılmasa da hesabınız alacaklı tarafından kapatılmış olarak kaydedildi.

Tüm bu hatalar, değişen derecelerde kredi geçmişinizde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu hataların düzeltilmesini isteyeceksiniz. Neyse ki, yasa sizin tarafınızda ve Adil Kredi Raporlama Yasası, kredi bürolarının hataları genellikle zamanında düzeltmesini gerektirir - genellikle 30 gün içinde.

Kredi Raporunuzdaki Bir Öğeye İtiraz

Kredi raporunuzdaki öğeleri ücretsiz olarak itiraz etme hakkınız vardır ve kredi bürosu, ürünü araştırmalıdır. Bununla birlikte, eğer madde doğruysa, kredi kuruluşunun bunu değiştirmesi gerekmediğini anlayın. Kredi ajansı sadece gerçek hataları düzeltmek zorunda. Finansal adınızı temizlemek için çalışırken aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Kredi raporunuzdaki hataları bulun: Kredi raporunuzdaki hatalara dikkat edin ve hataları düzeltmek için hangi işlemlerin yapılması gerektiğini belirleyin. Bazı kullanıcılar kredi raporunun bir kopyasını yapmak ve daha sonra kolay başvuru için her kopyadaki hataları vurgulamak ister. (Bir kopya kredi bürosuna gidebilir, diğerini tutabilirsin.)
  2. İddialarınızı destekleyen dokümanları bulun: Hak talebinizi destekleyen dokümanlarınız varsa, bir kopyasını oluşturun. Malısın asla orijinal belgeleri her yere gönderin; Orijinalleri daima kendi kayıtlarınız için saklayın. Zamanında ödeme yaptıysanız, banka ekstrenizin bir kopyası, zamanında ödemeyi gösteren bir tarihle birlikte doküman olarak da sunulabilir. Sahte bir hesapta olduğu gibi dokümantasyonunuz yoksa, daha zor olabilir. Ancak yine de bilgilerin kaldırılmasını isteyebilirsiniz (ilk önce aramanız ve muhtemelen raporunuza bir kredi dondurma koymanız gerekir).
  3. Kredi bürosuna bir mektup yaz: Sonra, kredi bürosuna bir mektup yaz. Bütün anlaşmazlıklar yazılı olarak yapılmalıdır. Her büroya yanlış bilgi içeren bir mektup göndermelisiniz. Anlaşmazlığınızı bir büroya göndermek, diğer raporlardaki bilgileri düzeltmeyecektir. Anlaşmazlık mektubunuz tam adınızı ve adresinizi içermeli ve tartıştığınız her bir öğeyi açıklamalıdır. Kayıtlarınız için mektubun bir kopyasını sakladığınızdan emin olun. Bu gönderinin sonunda bir örnek anlaşmazlık mektubu görebilirsiniz.
  4. Mektubu ve kasaları, sertifikalı postayı gönderin: Mektubunuz bittiğinde, kredi raporu kopyanızı vurgulanmış tartışmalı öğelerle ve destekleyici belgelerle kapatın. İtirazınızı sertifikalı postayla göndermeli ve bir makbuz istemelisiniz. Bu önemlidir, çünkü kredi bürosunun isteğinizi aldığını kanıtlayacaktır.
  5. Alacaklıınıza kopya göndermeyi düşünün: Aynı bilgiyi, raporu kredi bürosuna veren şirkete gönderirseniz süreç hızlandırılabilir. Sadece kopyaları gönderin ve sertifikalı posta ile gönderin.

Kredi bürosu talebinizi olabildiğince hızlı bir şekilde araştırmalıdır. Bilginin gerçekten doğru olmadığı tespit edilirse, kredi raporunuzdan kaldırılması gerekir.Ayrıca, alacaklıya bilgileri tekrar kredi bürosuna bildirme izni verilmez. Soruşturmanın tamamlanmasından sonra kredi bürosu

Kredi raporunuzun düzeltilmiş bir kopyasının son altı ay içinde kredi raporunuzu isteyen herkese gönderilmesini isteyebilirsiniz. İstihdam amaçlı olarak, kredi raporunuzu isteyenlere iki yıl öncesine kadar gönderebilirsiniz. Ayrıca, uyuşmazlık bilgilerinizin kredi raporunuza dahil edilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca, kendi raporunuzu kredi raporunuza da ekleyebilirsiniz.

Örnek Uyuşmazlık Mektubu

Kredi raporunuzdaki bilgilere itiraz etmekle ilgileniyorsanız, taleplerinizi bildiren bir mektup yazmanız gerekir. Aşağıda, kendi uyuşmazlık mektubunuzu hazırlamak için bir model olarak kullanabileceğiniz FTC tarafından sunulan bir şablona dayanan örnek bir mektup bulunmaktadır:

Kredi raporunuzda bir hatayı düzeltmek zorunda kaldınız mı? İşlem nasıldı?

Videoyu izle: Uygar Doğanay Kahretsin

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

En İyi Kredi Kartı Teklifleri 2018
Kredi

En İyi Kredi Kartı Teklifleri 2018

Kredi kartlarını kullanma tehlikelerine odaklanmak kolay olsa da, en iyi kredi kartlarının cüzdanınızda temel araçlar olarak kullanılabileceğine inanıyoruz. En iyi kredi kartları sadece günlük harcamalarınız için paranızı geri almanıza veya ödüller kazanmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bazı kartlar 21 aya kadar faiz, ücretsiz seyahat kesintisi / iptal sigortası, birincil otomatik kiralama kapsamı ve daha fazlası gibi ek avantajlar sunar. .
Devamını Oku
Kredi Sorgulama Kredi Puanınızı Sarsacak mı?
Kredi

Kredi Sorgulama Kredi Puanınızı Sarsacak mı?

Kredi puanınız her zamankinden daha önemli. Kredi puanınızı almadan oyuna kredi alamaz, daire kiralayamaz veya araba satın alamazsınız. Kredi puanınızın ne olduğuna karar vermek için birkaç faktör var. Ödemelerinizi zamanında yaparsanız, kredi geçmişinizden her şey. Kredi puanınıza dahil edilen faktörlerden biri de kredi sorgularıdır.
Devamını Oku
Çalınması Durumunda Kredi Kartınızın Kaybını Nasıl Rapor Edersiniz?
Kredi

Çalınması Durumunda Kredi Kartınızın Kaybını Nasıl Rapor Edersiniz?

Çalınan kredinizin, ATM kartınızın veya banka kartınızın kaybını bildirdiniz mi? Neyse ki, cüzdanımın çalınmasını hiç yapmadığım için şanslıydım bu yüzden bununla uğraşmak zorunda kalmamıştım. İki küçük kimlik hırsızlığı vakası yaşadım ve bu kendi başına bir baş belasıydı. Bu misafir yayını Debbie Brown'dur ve kredi kartınız çalındığında veya kaybolduğunda ne yapacağını paylaşır.
Devamını Oku