Maliye

Çiftler Finansman: Katılmıyorsanız Ne Yapmalı?


Evli ya da ciddi bir ilişkide iseniz, muhtemelen finansmanı nasıl yöneteceğinizle ilgili tüm tavsiyeleri zaten duymuşsunuzdur: iletişim kurmak, birlikte hedefler oluşturmak, birbirinden bilgileri gizlememek. Bu tavsiyenin tüm yapılması kolay geliyor - ve vermek kesinlikle kolay! Ama insanlar mükemmel değildir ve ilişkiler de değildir. Öyleyse, eşinizle paranızda gözlerinizi göremiyorsanız ne yaparsınız?

Yenilgi yenin

Siz ve partneriniz, ilk önce mali durumunuza dikkat etmediğinizi fark ettiğinizde korkutucu bir an olabilir. Onu farklı bir ışıkta görebilirsin. Görünüşte mantıken nişanlın, her ay alışverişe gitmesi gerektiğine nasıl inanabilirdi? Normal tutumlu kocan, her gün öğle yemeği satın almanın iyi olduğunu nasıl düşünebilir? Neyi kastettiğimi anla?

İlk olarak, kararı askıya almaya çalışın. Hepimizin yaşamak istediği, mantıklı olmayan bir şeyimiz var. Örneğin, her gün öğle yemeği almayı reddediyorum. Ama uzun bir gün yerel kahve dükkanından öğleden sonra bir mocha çağırırsa… Muhtemelen hayır demeyeceğim. Dolayısıyla, bu anlaşmazlığın ilişkiniz için öncü bir işaret olduğunu düşünmektense, hepimizin anlam ifade etmeyen küçük savurganlıklara sahip olduğumuzu unutmayın. Bizi kötü insanlar yapmaz - bu sadece bizi insanlar yapar.

Yargılamadan vazgeçtikten sonra, bozguncu tutumu da uzaklaşmalı. Siz ve eşiniz muhtemelen hangi yiyeceklerin alınıp alınmayacağına, hangi müziğin dinleneceğine ve ne tür bir evin içinde yaşayacağınıza katılmıyorsunuz. Muhtemelen bir çeşit uzlaşma, tüm kararlarınızda devreye girmelidir. Ayrıca, mali görüşmelerde uzlaşma olması gerekiyor.

“Ne” yi unutun ve birbirinize sorun “Neden”

Şimdi bu yargı ve yenilgi yolunda değil, siz ve partneriniz oturup birkaç dürüst görüşme yapabilirsiniz. Evet, çoğul olarak “görüşmeler” yazmak istedim. Aynı anda bir anlaşmaya varmak kadar güzel, muhtemelen olmayacak. Diğerinin nereden geldiğini anlamak birkaç ay alabilir. Dinlemenin gerçeği, önemli olan.

Birbirinizi dinlemenin en önemli yanı sadece partnerinizin ne düşündüğünü sormak değil, aynı zamanda nedenini sormaktır. Eğer kocanız tüm faturalarınızı her ay bir kredi kartına yatırmak istiyorsa, her ay dengeyi bozmaya ve ödül kazanmaya değeceğini düşünüyor olabilir. Bu, bu fikirle aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece borcunuzu telafi etmenin iyi olduğunu düşündüğünüz anlamına gelmemesi gerektiği anlamına gelir. Yine, ilk konuşma sırasında büyük olasılıkla bir uzlaşmaya varamayacaksınız. Bu yüzden sadece konuşmayı açın ve bir anlayışa yaklaşmak için birbirinden cevaplar alın.

Kendi Ayakkabıların Dışına Adım

Uzun bir ilişkide olduğunuzda, siz ve eşinizin farklı geçmişlerden geldiklerini unutmak çok kolay olabilir. Siz ikiniz bir süredir birlikte bir hayat kuruyorsunuz, arka planınız uzak bir anı gibi hissedebiliyor. Ama oğlan bu şeyler anlaşmazlıklar sırasında ortaya çıkıyor!

Örneğin, kız arkadaşınızın öğrenci kredi borcunu ilk kez duyduğunuzda neredeyse bayıltınız. Bununla birlikte, eğer ailesi kolej için ödeme yapamadıysa o zaman bu borcun neden gerekli olduğu daha mantıklı olabilir. Eşiniz, neden yaptığınız finansal felsefeye sahip olduğunuzu da merak edebilir. Siz ve partneriniz para konuştuğunuzda ve niçin önemli olduğunu sorduğunuzda, kendinizi iş ortağınızın ayakkabılarına koymayı unutmayın, böylece en önemli ihtiyaçlarını uzlaşmada karşılayabilirsiniz.

Geçmiş Hataları Affet ve Gelecek Olanları Önlemek

Mali hatalar yapıldığı zaman gerçek zorluklar ortaya çıkabilir. Belki de ortağın ikiniz de ayarladığınız bütçeye dayanıyordu. Muhtemelen partnerinizden bazı finansal sırlar sakladınız ve kartopuna başladılar. Durum ne olursa olsun, bir ilişki açıklık, dürüstlük ve güvenin bir yeri olmalıdır. Bu da finans anlamında. Bir hata olduysa ve eşiniz bir daha olmayacağından emin olmaya kararlıysa, birlikte ilerleyin.

Tıpkı Sizin İlişkiniz gibi, Finansal Felsefenizin Evrimleşmesine İzin Verin

Her birey büyüdükçe bir ilişki gelişmelidir. Dolayısıyla, çiftlerinizin mali planının da gelişmesi sürpriz değil. Aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için planınızı, ilerlemenizi ve hedeflerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu sadece hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birbirlerinin finansal felsefesini kontrol etmenin harika bir yoludur.

Örneğin, mali konularda birlikte çalışmanın yılları, finansal spektrumda toplam karşıt olarak kullanılan bir çifti bir araya getirebilir. Birden fazla konuşmanın olması ve birbirini ilk kez anlayamayacağınızı kabul etmenin güzelliği bu! Ortağınızın görüş açısını daha net görebilmek için neredeyse iniş çıkışlar yaşamak zorundasınız.

Maliyeyi kendi başına planlamak yeterince zor. Karışıma başka bir kişi eklediğinizde, diyelim ki her zaman düzgün bir yelkencilik olmadığını söyleyelim. Finansmanınızı birlikte planlamanızın sinir bozucu, kafa karıştırıcı ve hatta biraz rahatsız edici olabileceğini fark edin. Ancak açık iletişim ve uzlaşma ile birlikte büyüyebilmeniz ve gözünüze bakmanız için iyi bir şans var.

photo credit: photopin cc üzerinden Anant N S (www.thelensor.tumblr.com)

Videoyu izle: TELEVİZYON İÇERİKLERİ

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Tatil alışveriş için hızlı nakit nasıl yapılır
Maliye

Tatil alışveriş için hızlı nakit nasıl yapılır

Pembe, bu bir uygulama, bazen etrafta dolaşmanın en elverişli yolu ve milyonların hedeflerine güvenli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oldu - ve geleneksel bir kabinden daha ucuz. Burada ne hakkında konuşuyoruz? Rideshare uygulaması, Lyft! Muhtemelen bir binici oldunuz, ancak hiç sürücü olmayı düşündünüz mü?
Devamını Oku
Aşk ve Para: Yeni evliler için Finansal İpuçları
Maliye

Aşk ve Para: Yeni evliler için Finansal İpuçları

Onunla yüzleşelim evlilik çok büyük bir adımdır. Bir ilişki çalışması yapmaya giden bir çok şey var ve finans genellikle bir çiftin aşağısına inebilir. Bu yüzden para meselesi hakkında ön planda olmak önemlidir. Birçoğu için, mali yönetim ayrı ayrı süpürme stresinde en mantıklı seçim gibi görünüyor, ama aslında, bu sorunu tahriş edebilir.
Devamını Oku
Daha fazla tasarruf edebilmek için kupon almak için 11 yol
Maliye

Daha fazla tasarruf edebilmek için kupon almak için 11 yol

Kuponları nereden alabileceğinizi bilmek ister misiniz? Bakkal faturanızda daha az harcama yapmaya çalışıyorsanız, haftalık menü planı ve alışveriş listesini koordine etmek başlamak için harika bir yerdir. Sadece bu iki şeyi tek başına yapmak, bakkal harcamalarınızı büyük bir şekilde kesmenize yardımcı olabilir. Bakkal bütçenize daha fazla para kazandırmak istiyorsanız, normalde satın aldığınız şeylerin kuponlarını kullanmak, bunu yapmanın akıllıca bir yoludur.
Devamını Oku
Kiralık Gayrimenkul En İyi Yerler
Maliye

Kiralık Gayrimenkul En İyi Yerler

Kiralama gayrimenkulünü satın alabilmek, birçok kişi için pasif gelir elde etmenin bir yolu. Bir milyoner olmanıza rağmen, gayretli tasarruf ve borsa yatırımları yoluyla, gayrimenkul yatırım yapmak için servetinizi zenginleştirip çeşitlendirmenin zamansız bir yoludur. Sonuçta, insanlar her zaman uyumak ve çalışmak için bir yere ihtiyaç duyacaklardır.
Devamını Oku