Maliye

Çiftler Finansman: Katılmıyorsanız Ne Yapmalı?


Evli ya da ciddi bir ilişkide iseniz, muhtemelen finansmanı nasıl yöneteceğinizle ilgili tüm tavsiyeleri zaten duymuşsunuzdur: iletişim kurmak, birlikte hedefler oluşturmak, birbirinden bilgileri gizlememek. Bu tavsiyenin tüm yapılması kolay geliyor - ve vermek kesinlikle kolay! Ama insanlar mükemmel değildir ve ilişkiler de değildir. Öyleyse, eşinizle paranızda gözlerinizi göremiyorsanız ne yaparsınız?

Yenilgi yenin

Siz ve partneriniz, ilk önce mali durumunuza dikkat etmediğinizi fark ettiğinizde korkutucu bir an olabilir. Onu farklı bir ışıkta görebilirsin. Görünüşte mantıken nişanlın, her ay alışverişe gitmesi gerektiğine nasıl inanabilirdi? Normal tutumlu kocan, her gün öğle yemeği satın almanın iyi olduğunu nasıl düşünebilir? Neyi kastettiğimi anla?

İlk olarak, kararı askıya almaya çalışın. Hepimizin yaşamak istediği, mantıklı olmayan bir şeyimiz var. Örneğin, her gün öğle yemeği almayı reddediyorum. Ama uzun bir gün yerel kahve dükkanından öğleden sonra bir mocha çağırırsa… Muhtemelen hayır demeyeceğim. Dolayısıyla, bu anlaşmazlığın ilişkiniz için öncü bir işaret olduğunu düşünmektense, hepimizin anlam ifade etmeyen küçük savurganlıklara sahip olduğumuzu unutmayın. Bizi kötü insanlar yapmaz - bu sadece bizi insanlar yapar.

Yargılamadan vazgeçtikten sonra, bozguncu tutumu da uzaklaşmalı. Siz ve eşiniz muhtemelen hangi yiyeceklerin alınıp alınmayacağına, hangi müziğin dinleneceğine ve ne tür bir evin içinde yaşayacağınıza katılmıyorsunuz. Muhtemelen bir çeşit uzlaşma, tüm kararlarınızda devreye girmelidir. Ayrıca, mali görüşmelerde uzlaşma olması gerekiyor.

“Ne” yi unutun ve birbirinize sorun “Neden”

Şimdi bu yargı ve yenilgi yolunda değil, siz ve partneriniz oturup birkaç dürüst görüşme yapabilirsiniz. Evet, çoğul olarak “görüşmeler” yazmak istedim. Aynı anda bir anlaşmaya varmak kadar güzel, muhtemelen olmayacak. Diğerinin nereden geldiğini anlamak birkaç ay alabilir. Dinlemenin gerçeği, önemli olan.

Birbirinizi dinlemenin en önemli yanı sadece partnerinizin ne düşündüğünü sormak değil, aynı zamanda nedenini sormaktır. Eğer kocanız tüm faturalarınızı her ay bir kredi kartına yatırmak istiyorsa, her ay dengeyi bozmaya ve ödül kazanmaya değeceğini düşünüyor olabilir. Bu, bu fikirle aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece borcunuzu telafi etmenin iyi olduğunu düşündüğünüz anlamına gelmemesi gerektiği anlamına gelir. Yine, ilk konuşma sırasında büyük olasılıkla bir uzlaşmaya varamayacaksınız. Bu yüzden sadece konuşmayı açın ve bir anlayışa yaklaşmak için birbirinden cevaplar alın.

Kendi Ayakkabıların Dışına Adım

Uzun bir ilişkide olduğunuzda, siz ve eşinizin farklı geçmişlerden geldiklerini unutmak çok kolay olabilir. Siz ikiniz bir süredir birlikte bir hayat kuruyorsunuz, arka planınız uzak bir anı gibi hissedebiliyor. Ama oğlan bu şeyler anlaşmazlıklar sırasında ortaya çıkıyor!

Örneğin, kız arkadaşınızın öğrenci kredi borcunu ilk kez duyduğunuzda neredeyse bayıltınız. Bununla birlikte, eğer ailesi kolej için ödeme yapamadıysa o zaman bu borcun neden gerekli olduğu daha mantıklı olabilir. Eşiniz, neden yaptığınız finansal felsefeye sahip olduğunuzu da merak edebilir. Siz ve partneriniz para konuştuğunuzda ve niçin önemli olduğunu sorduğunuzda, kendinizi iş ortağınızın ayakkabılarına koymayı unutmayın, böylece en önemli ihtiyaçlarını uzlaşmada karşılayabilirsiniz.

Geçmiş Hataları Affet ve Gelecek Olanları Önlemek

Mali hatalar yapıldığı zaman gerçek zorluklar ortaya çıkabilir. Belki de ortağın ikiniz de ayarladığınız bütçeye dayanıyordu. Muhtemelen partnerinizden bazı finansal sırlar sakladınız ve kartopuna başladılar. Durum ne olursa olsun, bir ilişki açıklık, dürüstlük ve güvenin bir yeri olmalıdır. Bu da finans anlamında. Bir hata olduysa ve eşiniz bir daha olmayacağından emin olmaya kararlıysa, birlikte ilerleyin.

Tıpkı Sizin İlişkiniz gibi, Finansal Felsefenizin Evrimleşmesine İzin Verin

Her birey büyüdükçe bir ilişki gelişmelidir. Dolayısıyla, çiftlerinizin mali planının da gelişmesi sürpriz değil. Aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için planınızı, ilerlemenizi ve hedeflerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu sadece hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birbirlerinin finansal felsefesini kontrol etmenin harika bir yoludur.

Örneğin, mali konularda birlikte çalışmanın yılları, finansal spektrumda toplam karşıt olarak kullanılan bir çifti bir araya getirebilir. Birden fazla konuşmanın olması ve birbirini ilk kez anlayamayacağınızı kabul etmenin güzelliği bu! Ortağınızın görüş açısını daha net görebilmek için neredeyse iniş çıkışlar yaşamak zorundasınız.

Maliyeyi kendi başına planlamak yeterince zor. Karışıma başka bir kişi eklediğinizde, diyelim ki her zaman düzgün bir yelkencilik olmadığını söyleyelim. Finansmanınızı birlikte planlamanızın sinir bozucu, kafa karıştırıcı ve hatta biraz rahatsız edici olabileceğini fark edin. Ancak açık iletişim ve uzlaşma ile birlikte büyüyebilmeniz ve gözünüze bakmanız için iyi bir şans var.

photo credit: photopin cc üzerinden Anant N S (www.thelensor.tumblr.com)

Videoyu izle: TELEVİZYON İÇERİKLERİ

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Ücretsiz Cep Telefonu Hizmeti almak için 10 Legit Yolları
Maliye

Ücretsiz Cep Telefonu Hizmeti almak için 10 Legit Yolları

Herkesin şu anda her zaman bir cep telefonu var gibi görünüyor. Onları her yere taşıyoruz. Çoğumuzun artık cep telefonlarımızda ne kadar bağımlı olduğu neredeyse korkunç. Aslında, cep telefonumu unuttuğumda, pantolonumu evde unutmuşum gibi hissettiriyor. Çoğu insan onları aramak ve metin kullanmak için kullanır, ancak diğerleri de eklenmiş veri özelliklerini kullanır.
Devamını Oku
Sıfır Toplam Bütçe: Para Sorunlarına Yanıt
Maliye

Sıfır Toplam Bütçe: Para Sorunlarına Yanıt

Sıfır Toplam Bütçe nedir? Sıfır Toplam Bütçe, her bir kuruş gelirinizi ayırır, ay sonunda size elinizde sıfır para bırakır. Sıfır Toplam Bütçe Nasıl Çalışır? Peki, ay için net gelirinizin $ 2,000 dolar olduğunu varsayalım. Ay için her harcamayı yazdıktan sonra, elinizdeki nakit şu şekilde gözüküyor: Kategori Gider Harcama Konutu 750 $ Yiyecek $ 200 Kamu Hizmetleri $ 150 Ulaşım $ 200 Eğlence 100 $ Giyim $ 75 Hediyeler $ 25 Misc $ 100 Toplam Giderler $ 1,600 Acil Yardım Fonu / Yatırım / Vb
Devamını Oku
Noter Olarak Para Kazanmak
Maliye

Noter Olarak Para Kazanmak

Belki de banka çalışanlarının ve seçkin işletmelerin çalışanlarının noter olabilecek tek kişiler olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki, neredeyse herkes yan not olarak ya da ek bir iş servisi olarak noter olarak para kazanabilir. Bu daha önce izlediğiniz bir gelir akışı olmamışsa, kendi noter damgasını almak için ne yapmanız gerektiğini gösteren bu adım adım kılavuz.
Devamını Oku
Para için Bilgisayarlar Geri Dönüşüm 4 Yolları
Maliye

Para için Bilgisayarlar Geri Dönüşüm 4 Yolları

Modern dünyada neredeyse herkes bilgisayarlara ve diğer elektronik cihazlara erişime sahiptir. Her iki yılda bir ev PC'nizi veya dizüstü bilgisayarınızı değiştirmeniz gerekir. Telefonlar, tabletler ve oyun cihazları da yıpranır veya yükseltilmesi gerekir. Eski PC'nizle yenisini değiştirdiğinizde ne yaparsınız?
Devamını Oku