Maliye

Yeni Evliler için Bütçeleme Rehberi

Hiç bir şeyleri sadece zor yoldan öğrenebileceğini hissettin mi?

Hayatın belirli alanlarında ne beklediğiniz söylendi, ancak bunu ilk elden yaşayana kadar tamamen anlayamadınız mı? Biliyorum. En son ilk el dersim sadece birkaç ay önce oldu - düğünümü planladım.

Düğünlerin çok zor olduğunu duydum ama hayatımda neden olabileceği kargaşa miktarını asla kendim görmeden asla kavramayacaktım. Paranın, zamanın ve nasıl ortaya çıkması gerektiğiyle ilgili kaçınılmaz anlaşmazlıklar arasında, herşeyin nasıl gerçekleşeceğine bakılmaksızın ... ... neredeyse imkansız olduğunu hissedebiliriz.

Ve kocam (hala bu kelimeyi söylemek için garip geliyor!) Ve diğer tarafa geçtiğimizde, birlikte yaşadığımız hiçbir şeyin bir daha asla zor olamayacağına ikna olduk. Yalın, yani, çakışma makineleriydi.

… Ve daha sonra oturduk ve finanslarımız üzerinde birlikte çalışmaya zaman geldi. Bunu düğünden önce yapmayı planladık, ama ikimiz de başlangıçta (okuma: uzun saatler) çalışarak ve ülke çapında bir düğün planladığımız zaman (SF'den NY'ye), biz sadece konuşmak için bant genişliği yoktu. Bizim maliyemiz. Böylece çiftler finans konuşmasını düğünden sonra kurtardık. Tam olarak en iyi strateji değil…

Şimdi kocam ve ben, geçtiğimiz birkaç ayını evli yaşamda geçirip ortada büyük değişiklikler yapmaya hazırlandık. Bu süreçte ne yapmamız gerektiği, ne yapmamız gerektiği ve diğerlerinin bu hayatlarını kendi hayatlarında daha yumuşak hale getirebileceği hakkında çok şey öğrendim. Yeni evli çift bütçeleme için ilk elden kılavuzum için okumaya devam edin!

Temiz bir Slate Üzerinde Konuşmaya Başla

Matt ve ben finans konuşması için oturduğumuzda bize yardımcı olacak bir arka planımız vardı. Demek istediğim, konu hakkında hergün yazıyorum! Blog gönderilerini her gece bir final düzenlemesi için okumadan önce okuyorum bile (ve evet, ReadyForZero içerik ekibi bu ritüel hakkında düzenli olarak dalga geçiyor).

Fakat bu arka planın bize yardım ettiğinden daha fazla zarar verdiğini fark ettik. İkimiz de birbirimizi, birbirimizi dinleyememizi engelleyen harcama tarzı hakkında önyargılı görüşler ve yargılar vardı. Bu yüzden tüm zamanlar, müzakerelerin hızlı ve kolay bir şekilde ilerlemesi için yeterince şey bildiğimizi düşündük - aslında büyük bir dezavantajda çalışıyorduk.

Maliyenizi tartışmaya başladığınızda verimli bir konuşmanızın tek yolu temiz bir kayrakla yapmaktır. Nasıl yaparsın?

Finansal Felsefelerinizi Ayrı Bir Şekilde Sunun

Aynı zamanda hem finansal felsefelerinizden bahsetmek, hem de etkili bir uygulama gibi görünüyor, ama benim durumumda bu durum böyle değildi. Matt ve ben teorilerimizi, gerçek bir iletişimin veya anlayışın gerçekleşmediğini daha iyi olarak savunmaya ve kanıtlamaya çalışmak için çok zaman harcadık.

Sakıncası - konuşmalarımız normalde bu şekilde gitmiyor. Genellikle fikir alışverişinde ve birbirimizden öğrenmeyi severiz. Ancak, mali planlarımızı kendi başımıza şekillendirmek için yıllar süren 30 yaşındakiler olarak, hayal ettiğimizden bir araya gelmek daha zordu.

Doğru dinlemenin tek yolunun, finansal felsefemizi ayrı ayrı sunmak olduğuna karar verdik. Felsefenizi tartışmak için bir geceye katılın: öncelikli hedefleriniz nelerdir, borç ödeme / tasarruf / vb. İle nasıl başa çıkıyorsunuz ve yaptığınız şeyler hakkında en faydalı bulduğunuz şey. Neleri geliştirebileceğinizi belirtmeyi unutma!

Ardından birkaç gün ayırın ve bilginin eşinizin beyninde kaynaşmasına izin verin. İnsanlar fikirlerini veya uygulamalarını yeni bir fikir duyduktan hemen sonra nadiren değiştirmek isterler. Ancak fikirleri birkaç kez düşünerek ve beynine uyarlamak, yeni düşünce tarzına kaymaya yol açabilir.

Gelecek hafta, eşinizin mali felsefesi ile aynı şeyi yapın ve ona verdiği aynı zaman ve tefekkürü verin. Bir hafta sonra tekrar toplanma zamanı. Eşinizin planı hakkında ne düşündüğünüzü düşündün? Hangi uygulamalar sizi rahatsız ediyor? Oturun ve tüm bu şeyleri listeleyin, böylece siz ikiniz bir plan üzerinde bir araya gelmeye yaklaşabilirsiniz.

Evet, orta bir yer bulmak için bile üç toplantı çok ses çıkarır. Ancak bir finansal plan üzerinde bir araya gelmek, çoğu çift için bir gecede gerçekleşemez. İyice tartışmak için zaman ayırın ve hayatınızın geri kalanı için düzgün yelken için daha iyi hazırlanın.

Bir Stratejiye Karar Verme

Şimdiye kadar, ikinizin bireysel planlarınıza nasıl geldiğine dair iyi bir fikre sahip olmalısınız. Sonra, birlikte bir stratejiye karar verme zamanı. İlk ve en önemlisi, ortak hesaplar, ayrı hesaplar ya da her ikisinin bir karışımını yapacak mısınız? Evlenmeden önce ne istediğine dair bir fikrin olabilirdi, ama bu konuşmalar seni farklı bir yöne çekebilir. Bu yüzden açık fikirli olun ve en mantıklı olan planı seçin - en iyi olanı değil.

Ortak Hesaplar:

Bütçeye göre ortaklaşa karar vermek, her bir fonunuzu yeni adınıza yeni bir banka hesabıyla birleştireceğiniz anlamına gelir. Aynı şeyi kredi hesaplarınız, yardımcı programlarınız ve sorumlu olduğunuz diğer faturalarla da yapabilirsiniz. Portföyünüzü benzer bir araç kullanarak birlikte takip edersiniz Kişisel Sermayeayrıca

İşleri kolaylaştırmak için, bütçeyi dengelemek ve faturaları ödemekle veya görevleri bölmekle sorumlu birisini atamak istersiniz. Kesinlikle bir ödemeyi kaçırmak istemiyorsunuz çünkü eşinizin bunu yapacağını düşündünüz, bu yüzden işleri atadığınızdan ve onlara bağlı kaldığınızdan emin olun.

Unutmayın - ortaklaşa her şeyi yaparsanız, o zaman mali durumunuz ve kredi puanlarınız birbirinizin ellerinde olduğundan, görevinizin başında kaldığınızdan emin olmak için ne gerekiyorsa yapın!

Ayrı Hesaplar:

Başka bir seçenek ayrı hesaplar denemek.İletişim hatlarını açık tutarsanız, ailenizin finansal evini bu şekilde devam ettirebilirsiniz. Önemli olan, görevinizin ne olduğu üzerinde durmaktır. İpoteği kim ödeyecek ve kim eğitim ve emeklilik için biriktirdiğinizden emin olacak?

Her ikinizin de hedeflerinize ulaşmak için yapabilecekleri bir planınız olduğu sürece, ayrı hesaplar bir engel olmamalıdır.

Caveat: Sadece hesaplarınız ayrı olduğu için birbirinizi karanlıkta tutabileceğiniz anlamına gelmez.

Artık bir aileniz ve finansal hedeflerinizi birlikte planlamanız ve başarmanız gerekiyor, böylece ayrı hesaplar yapacaksanız tam açıklama şarttır.

Hesaplarınızın, faturalarınızın, vb. Her birinin bir ana listesini (hassas bilgiler olduğu için kilit altında ve anahtarda bulundurun) yapın. Bu hesaplara nasıl ulaşılacağı, son tarihler ve nasıl ödeme yapılacağı gibi bilgileri de eklemelisiniz. Acil bir durum varsa ve bunlardan birine bakmak zorundasınız.

Ortak ve Ayrı Hesaplar:

Son olarak, ortak ve ayrı hesapları deneyebilirsiniz. Birlikte yönettiğiniz ve ayrı tuttuğunuz şey size kalmış. Birlikte bir ipotek gibi büyük faturalar ödemek ve kahve ve eğlence ayrı küçük kazalar gibi hoşunuza gidebilir.

Ancak, aynen ayrı hesaplar tutmak gibi, bu yalnızca bir aile olarak hedeflerinize ulaşmak için hala birlikte çalışıyorsanız işe yarayacaktır. Tam açıklamayı uygulayın ve hesaplarınıza erişim hakkı verin, böylece biriniz acil durumlara girip ödeme veya para yatırabilirsiniz.

Hangi yöntemi kullanmak istediğinizden emin değilseniz, Başkent 360. İnanılmaz derecede esnek bir çevrimiçi hesaplar seti elde edersiniz. Aynı girişte iki ayrı kontrol hesabı, bir ana tasarruf hesabı ve birkaç alt hesap olabilir. Hem kontrol hem de tasarruf konusunda fantastik bir faiz oranına sahip olduğunuza değinmeyiniz. Birden fazla hesap ve alt hesap ile, her şeyi ayrı ayrı, ayrı ayrı veya birlikte takip edebilirsiniz.

Sonuçta, Matt ve ben ortak ve ayrı yöntemi denemeye karar verdik. Evlenmeden ve onlarla evlenmeden yaklaşık on yıl önce kendi başımıza olmanın maliyemizi korumak için geliştirdiğimiz yöntemleri tamamen elden bırakmayı oldukça zor bulduk.

Ayrıca, geçmişte mali açıdan zıt görüşlerimiz vardı ve bunların doğru ya da yanlış olmadığını fark etmeye başladık. Ancak, bir çift olarak ihtiyaçlarımızı karşılayacak doğru dengeyi denemek ve bulmak için daha fazla zamana ihtiyacımız var. Birkaç ay sonra hepsini bir araya getirebiliriz ya da belki de harcama paramızı her geçen gün biraz bağımsız tutmak için ayırmaya karar verebiliriz.

Önemli olan, ilerleyebildiğimiz ve bir şeyin zamanla değişebileceğini fark edeceğimiz bir başlangıç ​​noktası bulduğumuzdur.

Ve işler zamanla değiştiği için, önemli…

Planınızı Üç Aylık Yeniden Değerlendirin

Siz ve eşiniz şu an yapmaya karar verdiğiniz şey ne olursa olsun, birkaç ay süren pratikler bazı şeyleri biraz değiştirebilir. Belki de ortak hesapları denediniz, ama her zaman kimin neyi yaptıklarına kafa yoruyordunuz. Ya da ayrı denemiş olabilirsiniz ama zaman, finansmanı tam olarak birleştirmeyi tercih ettiniz. Çiftler finansında bekleyebileceğiniz tek şey beklenmedik durumdur.

Şimdi başlamak için bir planınız varsa, planınızı gözden geçirmek için tam üç ay içinde bir takvim tarihi ve hatırlatıcı ayarlayın. Ve bundan sonra üç ay boyunca bir başka.

Planı takip ederken her birinizin nasıl hissettiğini konuşun - zamanla sizi rahatsız etmeye başlayan şeyler var mıydı? İyileştirebileceğin şeyler mi? Birbirinden öğrendikleriniz hakkında konuşabilir ve gittikçe devam etmeyi ümit edebilirdiniz. Eşinizin düşünceleri hakkında sevdiğiniz şey hakkında ne kadar çok şey açarsanız, eşinizin de aynı şeyi yapması daha olasıdır.

Mali işlemler üzerinde fiili çalışma sürecini bir kez kontrol ettikten sonra hedeflerinizi kontrol etmek isteyeceksiniz. Öncelikleriniz dahil olmak üzere üç ayda bir çok şey değişebilir. Kısa ve uzun vadeli önceliklerinizi gözden geçirin ve hala doğru yerde olup olmadıklarına karar verin.

Bonus - Artık evlendiğiniz ve bütçeleme ortağı olduğunuz için bir hesap verebilirlik ortağınız var! Uzun vadeli kazançlar için kısa vadeli mutluluğu seçmediğinizden emin olmak için birbirinizi hedeflerinize tutun.

Ödülüne Dikkat Edin - Birbiriniz

Bir düğün planlamak gibi, çift bütçeleme ile ilgili en zor şeylerden biri de dış etkidir. Aileniz ve arkadaşlarınız, mali durumunuzu nasıl yönettiğinizle ilgili soru sorabilir veya hatta tavsiye sunmak isteyebilir.

Bu noktada hiç kimsenin karşılıklı ihtiyaçlarınızı birbirinden daha iyi anlayamayacağını unutmayın. Diğerleri dışarıdan bakarken diğerleri bu planı yaparken haftalarca veya hatta aylar geçirdiniz. Karar verdiğiniz şeylere odaklanın ve kendinizden emin olun ve dış etkilerin çatışma yaratmasına izin vermeyin.

Öyleyse gerçekten yardıma ihtiyacınız varsa ne olur?

Birlikte konuşmak için bir profesyonel bulun.

Daha sonra görüşmeleriniz sırasında derlediğiniz tüm bilgileri profesyonellerle paylaşabilirsiniz ve sizin için en uygun stratejiyi oluşturabilir. Bir finansal planlamacı sevilen bir kişi değil, nesnel bir üçüncü taraf olduğu için, aklına en çok ilgi duymak için bir sebebi yoktur. Finansal planlamacılar ayrıca uzun vadeli resmi görmenize ve mevcut eylemlerinizin geleceğini nasıl etkilediğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, ReadyForZero'da her zaman bu tür bir finansal eğitime odaklanmaya çalışarak, öğrencilere kredi faizinin nasıl çalıştığı, araç kredisi faizinin nasıl çalıştığı ve ipotek faizinin nasıl çalıştığı gibi önemli dersler öğretiyoruz. Dikkatli değilseniz, borçlarınızın uzun vadeli finansal resminizde zarar verici etkisi olabilir.

Bir çift olarak finansal planlama kolay değildir ve bir gecede yapılamaz. Yeni evli olarak kullanılabilecek birçok şey var ve bu en zor olanlardan biri olabilir!

Yine, beklenmedik - malilerin pragmatik olduklarından daha kişisel olmasını beklemelisiniz. Bunun sizin aranızda kalmamasını sağlamak için zaman ayırın, sabır gösterin ve birbirinizi empati, saygı ve anlayış gösteren kararlara varın. O zaman, gelecekte ne olursa olsun, güçlü ve işbirlikçi bir birim olarak nasıl meydan okumalısınız.

Videoyu izle: BİRİKİM YAPAMIYORUZ DİYEN YENİ EVLİLER. İZLEYİN.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

3 Legit Ev Meclisi İşleri
Maliye

3 Legit Ev Meclisi İşleri

Yasal ev montaj işlerinin olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, bu tarz bir çok insan için mükemmel olabilir. Belki bir şeyleri bir araya getirmekten hoşlanırsın, ama evden çalışmak zorunda kalırsın. Montaj işleri harika bir iş olabilir - yaratıcı bir şeyler yapıyorsunuz ve bunun için ödeme yaparken bir şeyler yapıyorsunuz.
Devamını Oku
PayPal ile Para Kazanmak için 14 Kolay Yol
Maliye

PayPal ile Para Kazanmak için 14 Kolay Yol

Eğer online para kazanma fikrinden hoşlanıyorsanız, muhtemelen PayPal'ı ödeme almanın bir yolu olarak kullanmayı düşünmüşsünüz. Hızlı ve güvenli olduğundan, PayPal çevrimiçi çalışma için en sık kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir. PayPal ile para kazanmanın tüm kolay yollarından şaşırabilirsiniz. Bazıları küçük görevleri içerir, diğerleri gerçekten pasif gelir yöntemleridir.
Devamını Oku
Geleneksel IRA vs 401 (k) Planı - Hangi Plan Kazandı?
Maliye

Geleneksel IRA vs 401 (k) Planı - Hangi Plan Kazandı?

Finansal blogcular genellikle bir planın diğerinden daha iyi olduğu gibi geleneksel IRA'ya karşı 401 (k) planını bir tartışma olarak tasvir ediyorlar. Gerçekte, onlar çok farklı planlar ve çok farklı ihtiyaçları doldururlar. Yapabiliyorsan ikisine de sahip olmayı planla. Bu özellikle 401 (k) planınız oldukça kısıtlayıcı ise geçerlidir.
Devamını Oku
Ohio Ulusal Finansal Hizmetler İnceleme
Maliye

Ohio Ulusal Finansal Hizmetler İnceleme

Sigorta için alışveriş yaparken, yapmanız gereken en büyük kararlardan biri, hangi şirketi seçeceğinizdir. Muhtemelen kafanın üstünden yaklaşık 10 taşıyıcıyı adlandırabilirsin. Sadece isimlerini biliyorsunuz, onları en iyi seçim yapmaz. Şirketleri karşılaştırırken nelere dikkat etmelisiniz?
Devamını Oku