Maliye

Finansal Krizden Nas─▒l Kurtulur?

Öyleydi sözde destans─▒ bir aile tatili olmak. O kadar.

Resim: Nashville, Tennessee'deki geçici kirac─▒l─▒─č─▒m─▒za yeni ta┼č─▒nd─▒k ve bir ara verdik.

O zaman fark etmedi─čimiz en güzel ┼čey, yeni okul bölgemizin ÔÇťGüz Molas─▒ÔÇŁ ad─▒ verilen bir gerçekti.

┼×imdi, tamamen ┼×ükran Günü için okuldan ara verdik, ama bu özel k─▒r─▒lma Ekim ay─▒nda gerçekle┼čiyor. Birdenbire, üç okul günümüzün ve hafta sonunun e─členceli bir ┼čeyler yapmas─▒ gerekti─čini fark ettik.

Ya┼čas─▒n! 🙌🏼

Mahallemizdeki birçok ebeveynle konu┼čtuktan sonra, Nashville yerlilerinin Florida'daki Panama City Beach bölgesinde bulunan 30A adl─▒ bir yerde sonbahar tatillerini geçirdiklerini ö─črendik. Bu haberi dinledikten sonra, Mandy ve ben güne┼čli bir plaj kaç─▒┼č─▒na yerle┼čmemiz uzun sürmedi.

Yani, ne yanl─▒┼č gidebilir?

Ne yaz─▒k ki, en ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ tatil planlar─▒n─▒n bile göz aç─▒p kapay─▒ncaya kadar dü┼čebilece─čini ö─črendik. Evi terk etmeden önce, en küçük o─člumuz mide gribiyle geldi. Zaman─▒nda iyile┼čemeyece─či için endi┼čeliydik, ama son dakikada yürüdü─čünde müte┼čekkiriz.

Ama bizim sorunumuz orada bitmedi. Florida'ya vard─▒─č─▒m─▒zda, en büyük o─člum hasta olmaya ba┼člad─▒. Ve bir çocu─čun hasta olmas─▒ dünyan─▒n sonu de─čil - özellikle de dört ki┼čiyken - anne ve baba umutsuzca iyile┼čmek için dua ederken dünya gerçekten durma noktas─▒na gelir.

Tabii ki kar─▒m tatilimizin son gecesi ayn─▒ mide böce─či ile çarpt─▒. Ve kusmaya ba┼člad─▒ktan yakla┼č─▒k 90 dakika sonra ona kat─▒ld─▒m. Her ikisi de, o gün tüketti─čimiz her ┼čeyi kusmak için sayd─▒k.

Deneyim korkunçtu, neyse ki, acil servise gitmemiz gereken yer yeterince ciddi de─čildi.

Tabii ki, herkes çok ┼čansl─▒ de─čil. Birilerinin evden uzaktayken ve bir çe┼čit t─▒bbi ya da finansal krizle u─čra┼čmak zorunda kald─▒klar─▒nda korku hikayeleri duyuyorsunuz. Bu sefer kaç─▒n─▒yorduk, ama kesinlikle ÔÇťya e─čerÔÇŁ diye dü┼čünmemi sa─člad─▒.

  • Ya herkesi acil servise götürmeliydik ve büyük bir tüberkütten kurtulmak mümkün olsayd─▒k?
  • Ya Florida'da birkaç gün daha kalmam─▒z gerekirse, çünkü eve gidemedik. Ne tür ek maliyetlerle kar┼č─▒la┼č─▒rd─▒k ve bunlar─▒ nas─▒l kar┼č─▒lar─▒z?
  • Ya bizden birinin çal─▒┼čmam─▒z─▒ zorla┼čt─▒ran geni┼čletilmi┼č bir sa─čl─▒k sorunu varsa?

Gerçek ┼ču ki, bu durumlardan herhangi biri bizim için iyi olurdu çünkü ço─čunlukla üst üste mali ördeklerimiz var. Ama fark ettim ki bu herkes için geçerli de─čil.

Mali veya t─▒bbi bir krizle ba┼ča ç─▒kman─▒n en iyi yollar─▒n─▒ bulmaya çal─▒┼č─▒yorsan─▒z, ┼čunlar─▒ yapman─▒z gereken baz─▒ ad─▒mlar:

Ad─▒m # 1: Daima bir acil yard─▒m fonu.

Mali durumunuz ne olursa olsun, acil bir fona sahip olmak çok önemlidir. Tamamen doldurulmu┼č bir e-fon olmadan, s─▒zan bir çat─▒ veya bir araba tamiri gibi sürpriz masraflar─▒ kar┼č─▒lamak zordur ve t─▒bbi bir acil durumunuz varsa mali sorunlara daha duyarl─▒ olursunuz.

Acil durum fonu ne kadar büyük olmal─▒? ┼×imdi, bu tamamen farkl─▒ bir soru - ve cevab─▒n üstüne b─▒kt─▒m.

Birçok ÔÇťuzmanÔÇŁ, nakit olarak 3-6 ayl─▒k bir harcama yapman─▒z gerekti─čini söylüyor, ancak baz─▒ insanlar için, yat─▒r─▒mdan daha iyi olacak çok para var.

Dave Ramsey gibi di─čer ÔÇťuzmanlarÔÇŁ, en az 1000 $ 'l─▒k bir bebek e-fonu ile ba┼člay─▒p oradan çal─▒┼čman─▒z gerekti─čini söylüyor.

Birisi hastaland─▒─č─▒nda veya i┼čini kaybettiyse, muhtemel yükümlülüklerinizi kar┼č─▒lamak için yeterli nakit sa─člad─▒─č─▒ndan, acil durum fonunuzun esnek olabilece─čine inan─▒yorum.

Bir acil durum fonu olu┼čturmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒zda, kendinize ┼ču sorular─▒ sormay─▒ dü┼čünün:

  • Acil durum fonu, indirilememe neden olacak m─▒?
  • ─░┼čimi kaybetti─čimde ya da i┼če yaramazsam, acil durum fonum ne kadar sürer?
  • Ayl─▒k faturalar─▒m ne kadar?

Oradan ne kadar ihtiyac─▒n─▒z oldu─čunu ö─črenebilir ve yüksek faiz tasarruf hesab─▒nda fonunuzu olu┼čturmaya ba┼člayabilirsiniz. Yeterli olmamandan endi┼če ediyorsan─▒z, ayda 50 $ veya 100 ABD dolar─▒ tasarruf etmeyi ve ard─▒ndan zaman içinde yeniden kaydetmeyi taahhüt etmeyi deneyin.

Unutmay─▒n, küçük bir acil durum fonu fondan daha iyidir - ve zaman geçtikçe daha fazla çal─▒┼čmaya devam edebilirsiniz.

2. Ad─▒m: En kötüsünü planlay─▒n.

Bir iyimser olarak, ailem ve tan─▒┼čt─▒─č─▒m herkes için en iyisini umuyorum. Ama bu, her ┼čey dü┼čerse, akl─▒n─▒zda bir plan olmamal─▒ anlam─▒na gelmez.

Acil bir fona sahip olmak en iyiyi umman─▒n iyi bir örne─čidir, ancak en kötü senaryo için planlama yapmakt─▒r. E─čer olabilir umut e-fonunuzu asla kullanmak zorunda kalmayacaks─▒n─▒z, ancak gerçekte muhtemelen bunu t─▒bbi faturalar, araban─▒z için yeni lastikler ve ödemeniz gerekmeyen di─čer s─▒k─▒c─▒ masraflar için kullanacaks─▒n─▒z.

En kötüsünü planlaman─▒n di─čer yollar─▒ ┼čunlar─▒ içerebilir:

  • Dönem hayat sigortas─▒ gelir de─či┼čimi olarak sat─▒n alma
  • Çal─▒┼čamaman─▒z durumunda malulen sigorta sat─▒n almak
  • Otomatik kapsama alan─▒n─▒zda uygun s─▒n─▒rlara sahip olman─▒z için, e─čer bir kazaya girerseniz, o zaman kaçmayacaks─▒n─▒z.
  • Ailenizi katastrofik t─▒bbi faturalardan koruyan sa─čl─▒k sigortas─▒na sahip olmak

Tabii ki, hiçbiri e─členceli de─čil - ve de─čil. Ancak, mali felaketlerden ve t─▒bbi acil durumlardan kurtulacaksan─▒z, en kötüsünü planlamak çok önemlidir.

3. Ad─▒m: Araçlar─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čay─▒n.

─░┼čte geliriniz veya durumunuz ne olursa olsun herkes için i┼če yarayan bir mali tavsiye:

Arac─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čamak ve daha iyi olacaks─▒n─▒z.

Ne yaz─▒k ki, bir çok insan ya┼čamay─▒ tercih ediyor en ya da yukar─▒daki onlar─▒n araçlar─▒.Kaç─▒n─▒z, kazand─▒klar─▒ her kuru┼ču harcayan ve daha fazla kazanan, yüksek kazançl─▒ veya yüksek kazançl─▒ bir aileyi ne kadar tan─▒yorsunuz? Bankada bir kuru┼ča sahip olmayan, orta derecede varl─▒kl─▒ birini kaç tan─▒yorsunuz?

Mali bir dan─▒┼čman olarak, kâ─č─▒t üzerinde yeterince para kazanan ama her kuru┼č harcayan çok fazla insanla tan─▒┼čt─▒m. Ne yaz─▒k ki, bu durum onlar─▒ herhangi bir acil-mali veya medikalin - mali durumunun kontrol d─▒┼č─▒ kalmas─▒na neden olabilece─či tehlikeli bir duruma sokmaktad─▒r.

Bir i┼č kayb─▒n─▒n, hastal─▒─č─▒n ya da sa─čl─▒k durumunun sizi terketti─či durumlardan kaç─▒nmak istiyorsan─▒z, yapabilece─činiz en iyi ┼čey, kazand─▒─č─▒n─▒z paradan daha az harcamak ve geri kalan─▒n─▒ saklamakt─▒r.

Arac─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čayarak, en kötü senaryo gerçekle┼čirse faturalar─▒n─▒z─▒ takip etmeyi kolayla┼čt─▒racaks─▒n─▒z.

Ad─▒m 4: Ne borcunuzu al─▒n ve geri ödeme plan─▒ çizin.

─░deal olarak, mali veya t─▒bbi bir krizle kar┼č─▒la┼čmadan çok önce bir acil durum fonu olacak. Ama ya sen yapmazsan?

E─čer bir finansal krizden sonra paran─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ al─▒rsan─▒z, yapabilece─činiz en iyi ┼čey, zarar─▒n ne oldu─čunu ve geri ödemenizin en iyi yollar─▒n─▒ bulmakt─▒r.

Faturalar─▒n─▒z─▒n büyük toplam─▒n─▒ ekleyerek ba┼člay─▒n. Oradan, borcunuzu ödemek için ne kadar para ödemeniz gerekti─čini anlayabilirsiniz.

Acil servise 5000 dolarl─▒k bir banknot koydu─čunuzu veya arac─▒n─▒z─▒ tamir ettirdi─čini varsayal─▒m. Her ay, bakiyeyi dü┼čürmek için ne kadar ödersiniz ve ne kadar para ödemeniz gerekiyor?

Bakiyeyi kredi kart─▒ndan tahsil etmek zorunda kalsayd─▒n─▒z, faiz oran─▒n─▒z nedir? Ve faiz oran─▒n─▒z geri ödeme zaman çizelgenizi nas─▒l etkileyecek?

Ço─ču zaman, iyi bir kredi kart─▒ ödeme hesaplay─▒c─▒s─▒, her ay ne kadar borçlanaca─č─▒n─▒z─▒, ödemenizin ne kadar─▒n─▒n ana para birimine gidece─čini ve borcunuzu daha h─▒zl─▒ ödemeniz durumunda ne kadar tasarruf edebilece─činizi ö─črenmenize yard─▒mc─▒ olabilir.

Ad─▒m # 5: Finansal acil durumlar─▒ sorumlu bir ┼čekilde ele al─▒n.

Kredi kart─▒ kesinlikle bir finansal s─▒k─▒nt─▒dan kurtulman─▒za yard─▒mc─▒ olurken, di─čer seçenekleri göz önünde bulundurmadan acil durumlar için kredi kullan─▒m─▒yla kar┼č─▒la┼čabilece─činiz risklerin fark─▒nda olun. Yeni ba┼člayanlar için kredi kartlar─▒ di─čer finansal ürünlere göre daha yüksek faiz oranlar─▒ ile gelebilir, bu nedenle kredi kart─▒ oranlar─▒na, yani teminats─▒z kredilere kar┼č─▒ acil harcamalara bak─▒n. Ayr─▒ca, kredi kartlar─▒ kesin ödeme tarihleri ÔÇőÔÇőveya sabit ödemeler ile gelmez, bu nedenle baz─▒lar─▒ için asgari ödeme ve borç ödemeyi geciktirmek için çok cazip olabilir.

Kendinizi bir finansal krizde bulursan─▒z yard─▒mc─▒ olabilecek birçok finansal araç var. Tasarrufda acil bir ihtiyaç duyulan fonlara sahip de─čilseniz ve paraya h─▒zla ihtiyaç duyman─▒z halinde orada ne oldu─čunu bilmek güzel.

Ki┼čisel krediler tavsiye edece─čim mali olarak sorumlu bir araçt─▒r. Bireysel krediler teminats─▒z oldu─čundan, teminat almadan da alabilirsiniz. Onayland─▒ysan─▒z, ço─ču borç verenler hafta içinde para sa─člar. Discover Ki┼čisel Krediler ile biliyorum, onay fonlar─▒ kabulden sonra ertesi gün kadar h─▒zl─▒ bir ┼čekilde gönderilebilir. Sizin için en uygun olana uygun çe┼čitli esnek geri ödeme planlar─▒ aras─▒ndan seçim yapabilirsiniz. Sadece bu de─čil, sabit bir ayl─▒k ödeme ve sabit bir geri ödeme zaman çizelgesi var. kesinlikle her ay neye borçlusunuz ve kolayca bütçenizi finanse edebilir ve finansal olarak geri dönebilirsinizÔÇŽ

Mali s─▒k─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n üstesinden gelmek için yüksek faizli borçla kendinizi bulursan─▒z, ki┼čisel krediler de borçlar─▒n─▒z─▒ sa─člamla┼čt─▒rman─▒za ve ödemenize yard─▒mc─▒ olabilir. Bireysel krediler hala borç almay─▒ gerektirse de, di─čer finansal araçlardan daha dü┼čük faiz oranlar─▒ ile gelebilir ve bir ödeme tarihi vard─▒r.

Ki┼čisel kredi rotas─▒n─▒ seçerseniz, ayn─▒ zamanda herhangi bir kazanç ücreti olmayan bir kredi ┼čirketi seçti─činizden emin olman─▒z önemlidir - Ki┼čisel Kredileri Ke┼čfedin.

Alt çizgi

Hayat gerçekle┼čir ve dünyan─▒n sana att─▒─č─▒ her acil durum veya felaketten kaç─▒nman─▒n bir yolu yoktur. Ancak, bir planla, sava┼čmaya ve yola devam etmeye haz─▒r olacaks─▒n─▒z.

Acil bir fona sahip olmak, en kötü durum senaryosunu planlamak, araçlar─▒n─▒z─▒n alt─▒nda ya┼čamak ve acil durumlar─▒ sorumlu bir ┼čekilde ele almak suretiyle, yolunuza ç─▒kan her ┼čey için haz─▒rl─▒kl─▒ olursunuz.

Bu, Ki┼čisel Kredileri Ke┼čfetmek ad─▒na taraf─▒mdan yaz─▒lan ücretli bir yaz─▒. Bütün görü┼čler benim.

 

Videoyu izle: T├╝rkiye neden ekonomik krize girdi? Nas─▒l ├ž─▒kacak?

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Ki┼čisel Ki┼čisel Ba┼čar─▒ Tan─▒m─▒ - Her G├╝n Ne Motive Ediyor?
Maliye

Ki┼čisel Ki┼čisel Ba┼čar─▒ Tan─▒m─▒ - Her G├╝n Ne Motive Ediyor?

Ge├žen g├╝n ├Â─čle yeme─či yedi─čim bir arkada┼č─▒mdayd─▒m. ├ľ─čle yeme─či g├Âr├╝┼čmesinde ÔÇťAdam, nas─▒l bu kadar ba┼čar─▒l─▒ oldunuz?ÔÇŁ Yorumunu yapt─▒. ─░lk ba┼čta, bu t├╝r ├╝cretsiz a├ž─▒klamalarla s─▒k s─▒k utan─▒yorum. Ama toplant─▒dan sonra ofise geri d├Ânmeye ba┼člad─▒─č─▒mda, merak ettim - vay, ger├žekten bu kadar ba┼čar─▒l─▒ m─▒y─▒m?
Devam─▒n─▒ Oku
Medicare Ek Plan─▒n─▒ Anlama
Maliye

Medicare Ek Plan─▒n─▒ Anlama

Medicare kapsama alan─▒ 65 ya┼č─▒n ├╝st├╝ndeki herhangi bir ya┼čl─▒ i├žin iyi bir sa─čl─▒k sigortas─▒ sa─člar. H├╝k├╝met program─▒ milyonlarca Amerikal─▒ya ├Âzel bir sigorta ┼čirketi arac─▒l─▒─č─▒yla kar┼č─▒layamayacaklar─▒ sa─čl─▒k hizmetlerini almalar─▒n─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r. Medicare ile program, her ┼čey i├žin ├Âdeme yapmamas─▒.
Devam─▒n─▒ Oku
Choke yapma! Hayalinizdeki ─░┼či ─░n┼ča Etmenize Yard─▒mc─▒ Olacak 10 M├╝lakat Sorular─▒ (Yan─▒tlarla)
Maliye

Choke yapma! Hayalinizdeki ─░┼či ─░n┼ča Etmenize Yard─▒mc─▒ Olacak 10 M├╝lakat Sorular─▒ (Yan─▒tlarla)

Kravat─▒m─▒ 17. kez ayarlayarak, ┼čube m├╝d├╝r├╝n├╝n b├╝y├╝kl├╝kteki ofisine endi┼čeyle girdim. G├Ârd├╝─č├╝m en b├╝y├╝k me┼če masalar─▒ndan birine sahip bir profesyonel taraf─▒ndan dekore edilmi┼č, bana daha da fazla ligi d─▒┼č─▒nda hissettirdi. ┼×ube m├╝d├╝r├╝ ├žok para kazand─▒ ve g├Âstermekten korkmuyordu. ─░┼č piyasas─▒, ekonomi ├╝zerindeki etkisini hala devam ettiren Dot-com balonu ile s─▒n─▒rl─▒yd─▒ ve ├╝niversite s─▒n─▒f arkada┼člar─▒m─▒n ├žo─ču i┼č bulmakta zorlan─▒yordu.
Devam─▒n─▒ Oku
En ─░yi 10 En ─░yi (ve ├ťcretsiz) ├çevrimi├ži B├╝t├želeme Ara├žlar─▒
Maliye

En ─░yi 10 En ─░yi (ve ├ťcretsiz) ├çevrimi├ži B├╝t├želeme Ara├žlar─▒

Bu zor ekonomik zamanlarda, ├žo─ču finansal planlaman─▒n ├Ânemini kabul eder. Kaynaklar─▒n─▒z─▒n en iyi etkiyi sa─člad─▒─č─▒ndan emin olmak istersiniz; bu durum, durumunuza iyi ├žal─▒┼čan ve gelece─če haz─▒rlanman─▒za yard─▒mc─▒ olacak bir harcama plan─▒ olu┼čturmak anlam─▒na gelir. ─░yi b├╝t├želeme yaz─▒l─▒m─▒, maliyetten sorumlu olman─▒za yard─▒mc─▒ olabilir.
Devam─▒n─▒ Oku