Maliye

Bağlandın mı?

Şu an kendine sorduğun şeyi biliyorum, “Yeleğe ne dersin?”

Hayır, en son anlaşmaları Old Navy'de paylaşmıyorum.

Benim bahsettiğim şey, emeklilik planlarınızla ilgili olarak planlarını almaktır.

Tasfiye programı… .ne nedir?

Bir hakediş programı, işvereninizin onlarla birlikte kalmak için size bir teşvik vermesi için bir yoldur.

% 100 kazanılmış olmak, işten çıkarsanız veya kovulduysanız, tüm emeklilik maaşlarınızı yanınıza alabilmeniz anlamına gelir.

Ne tür bir plana sahip olduğunuza veya 401k'ye bağlı olarak, hak ediş programınızı belirleyecektir.

Net bir şey yapmama izin ver. Kattığınız şey her zaman sizindir. Hakediş planı, işvereninizin katkıda bulunduğu şey ile ilgilidir; 401k maçı. İşte iki farklı hakeme programına bir bakalım:

Tanımlı Fayda (Emeklilik) Planı

Emeklilik planları ölmekte olan bir ırktır, ancak bazı insanlar hala onlara sahiptir. Tanımlanan fayda planı, planın en ağır olmadığı varsayımıyla, aşağıdaki iki programdan biri olarak en azından süratli bir şekilde yüklenmelidir. En ağır, her çalışanın maaşlarıyla ilgili olarak emeklilik maaşının adil bir payını aldığından emin olmakla ilgilidir.

 1. Beş yıllık uçurum yeleği, beş yıllık hizmetten önce kazık gerekli değildir. Beş yıllık hizmette% 100 rıhtım gereklidir. Beş yıllık bir uçurum olarak anılacaktır.
 2. Üç ila yedi yıllık mezun veya kademeli hakediş. Plan, en az aşağıdaki program kadar hızlı olan hak kazanma sağlamalıdır:
Hizmet yılıYüklü Yüzde
320%
440%
560%
680%
7100%

Yukarıdaki örnekte, eğer işveren kademeli hakediş programını kullanıyorsa ve 5 yıldan beri çalışıyorsanız, o zaman işverenin çıkarlarının% 60'ını sizin yerinize alabileceksiniz.

Önceki firmamda kalmak için küçük bir saklama paketi teklif ettim (neredeyse Merrill'in sahip olduğu şeyler değil) ve ona bağlı 7 yıllık bir yelek vardı. Söylemeye gerek yok, ben vazgeçtim ve kendi firmamı başlattım.

401k Kapanış Planları

Tanımlanan katkı planları, tüm işverenler için seçili olmayan katkılar ve eşleşen katkılar için en az aşağıdaki iki programdan biri kadar hızlı olmalıdır:

 1. Üç yıllık uçurum. Üç yıllık hizmetten önce hak kazanma zorunluluğu yoktur, üç yıllık hizmetin tamamlanmasının ardından% 100 hak kazanılması gerekmektedir.
 2. İki ila altı yıl mezun veya kademeli hakediş.

Plan, en az aşağıdaki program kadar hızlı bir şekilde hak kazanmalıdır. Not: Bunlar, üst ağır tanımlanmış fayda planı için kullanılan aynı hakeme programlarıdır.

Hizmet yılıYüklü Yüzde
220%
340%
460%
580%
6100%

İşveren, çalışan için daha elverişli ancak uçurumdan daha az elverişli olmayan bir hakem takvimi seçebilir.

Örnek: ABC Şirketi, bir işveren maçı olan bir 401 (k) planı sunmaktadır. Şirket, aşağıdaki katkı planına göre aşağıdaki hak kazanma planına sahiptir: bir yıl sonra% 25, ​​iki yıl sonra% 50, üç yıl sonra% 100 kazanılır.

Hakediş planı, yukarıda belirtilen hakem tarifeleriyle tam olarak eşleşmese de, kabul edilebilir. daha elverişli Çalışanlara yukarıda listelenen hakem programından daha fazla.

Tüm hizmet yılları birkaç istisna ile sayılmalıdır. Daha yaygın istisnalardan ikisi:

 1. Planın uygulanmasından önceki yıllar.
 2. 18 yaşından önceki yıllar.

Planın uygulanmasından önceki iki yıl ve 18 yaşından önceki yıllar, işverenin seçiminde dikkate alınabilir, ancak plan belgelerinde yer almalıdır.

İşveren katkıları aşağıdaki durumlarda% 100 kazanılır:

 • Plan fesih. Bir planın iptali durumunda faydalar% 100 kazanılır.
 • SEP, SARSEP ve BASİT IRA'lar. Bunlara yapılan tüm katkılar tamamen haklıdır.
 • Normal emeklilik yaşına erişilmesi. Normal emekliliğe sahip bir çalışan durumunda
 • 401 (k) planın altında, seçilmiş ertelenmişler, seçilmemiş nitelikli seçmenler ve nitelikli eşleştirme katkıları her zaman% 100'dür.
 • Güvenli Liman katkısı Güvenli Liman 401 (k) planınadır.
 • Plan, uygunluk için iki yıllık bir hizmet gerektirir.

Yeni bir işverenle işe başladığınızda işe alma programlarınızı anlamak çok önemlidir. Bu, yuvadaki yumurtanıza doğru iyi bir öbekle yürümenin veya hiçbir şeyle yürümenin farkını yaratabilir. Yardım kılavuzunuzu kontrol ettiğinizden emin olun ve insan kaynakları departmanınıza doğru soruları sorun.

Videoyu izle: Yalan Attım Seni Aldattım

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Finansal bir vida sonra kurtarmak için 3 temel adımlar
Maliye

Finansal bir vida sonra kurtarmak için 3 temel adımlar

Hepimiz hata yaparız. Ve bazen bu hatalar aşılmaz görünüyor. Ancak, bir hata yaptığınız için yenilgiyi itiraf etmene gerek yok. Üniversiteye ilk başladığımda, 75 dolarlık bir park cezasının beni neredeyse mahvetmesine izin verdim. Başlangıçta, (ve diğer nedenlerle) okuldan ayrılmamın katalizörü oldu.
Devamını Oku
Girişimcilik Bir Aile Meselesi Yapmak
Maliye

Girişimcilik Bir Aile Meselesi Yapmak

Bize biraz kendinizden bahsedin. İsimlerimiz Holly Thrifty'den Holly ve Greg Johnson (CLUB THRIFTY LLC). Yaklaşık 10 yıldır mutlu bir şekilde evlenmiş olan thirtysomethings ve iki sevgili küçük kızımız var. Evliliğimizin ilk yıllarında, oldukça fevkalade yaşadığımızı hissettik.
Devamını Oku
7 Ortak Bütçe Hataları
Maliye

7 Ortak Bütçe Hataları

Korkunç “B” kelimesinden dehşete düşmüş olanlardan biriydim: bütçe. Blog dünyasındaki kişisel finans uzmanlarının bütçesinden bütçeye daha iyi bir yol hakkında çok şey öğrendikten sonra, bütçelemenin geçmişte bu kadar çok korkmamasının nedeni, aşağıda listelenen en yaygın bütçeleme hatalarından birçoğunu yapmaktayım.
Devamını Oku