Maliye

Gerçekte Çalışan Bir Bütçe Nasıl Yapılır?

Muhtemelen finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur.

Birçok kişi için “bütçe” altı harfli bir kirli sözcüktür, ama olması gerekmiyor.

Muhtemelen uzun vadeli finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur, ancak çoğu insan etkili bir bütçe yaratmaya nereden başlayacağını bilmemektedir.

Bütçe, herkes için en önemli finansal araçlardan biridir. Herkes, yaş veya gelirden bağımsız olarak belirli bir bütçeye sahip olmaktan yararlanabilir.

2013 Gallup raporuna göre, üç kişiden sadece bir tanesi kapsamlı bir bütçe yaratır (ve daha az gerçekte ona sadık kalır), bu da tüm Amerikalıların üçte ikisinin paralarının nereye gittiği hakkında hiçbir fikri olmadığı anlamına gelir.

Bütçenizle yolda kalmak için 11 adım

 1. Şu An Neler Var?
 2. Harcama ve Gelirinizi İnceleyin
 3. İhtiyaçlarınızı ve Finansal Hedeflerinizi belirleyin
 4. En Baştan Başla
 5. Acil bir fon kurmak
 6. Yıllık veya Yarı Yılları Unutma
 7. Hayır gücünü öğrenin
 8. Biraz Eğlence Parasına İzin Ver
 9. Bütçenizi Kişiliğinize Uydurun
 10. Bütçenizi Esnek Hale Getirin
 11. Paranın Tasarruflara Gittiğinden Emin Olun

* Paranızı takip etmemek, yapabileceğiniz en tehlikeli mali hatalardan biridir.

Paranız için bir çeşit plan, yolunuza devam etmenize yardımcı olabilir ve kazandığınız paradan daha fazla harcama ile ilgili tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Öyleyse neden herkes bütçe kullanmıyor?

Bununla birlikte, bir bütçe oluşturmak biraz zor olabilir, ancak çoğu insanın düşündüğünden daha kolaydır.

1. Şu an sahip olduklarınızı bilin

Bütçe oluşturmanın ilk adımı şu an bulunduğunuz yeri anlamaktır. Tüm banka hesaplarına, kredi kartlarına, borçlarına, arka bahçedeki gömülü kavanozlara ve herhangi bir gelir kaynağına bak.

Ayrıca tüm harcamalarınızı takip eden en az bir ay geçirmeli ve paranızın nereye gittiğini görmelisiniz. Paranızı iki veya üç ay boyunca takip ederseniz daha büyük trendler hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Gelir ve giderleri kaydetmek için bir defter veya defter kullanabilirsiniz, ancak kişisel finans yazılımı kullanıyorsanız veya ücretsiz bir bütçe başvurusu için kaydolmak daha kolay olabilir. Her bir masrafı bir kategoriye atayın. Harcadığınız parayı ve banka ve kredi kartı ile yapılan alışverişleri takip ettiğinizden emin olun.

Bir akıllı telefonunuz varsa (ve kim yapmıyor?) Harcamalarınızı takip etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Nane ve Kişisel Sermaye gibi uygulamalar bütçenizi telefonunuza bakmak kadar kolay hale getirir. Uygulamalar banka hesaplarınız ve kredi kartlarınızla bağlantı kuracak ve harcamalarınızı farklı kategorilere otomatik olarak ayıracaktır. Harcama alışkanlıklarınızı gösterecek ve kolay okunacak grafikleri gösterecekler.

2. Harcama ve Gelirinizi İnceleyin

Gelirinizi ve harcamalarınızı takip etmek için zaman ayırdıktan sonra, paranızın banka hesabınızdan nasıl geçtiğini gözden geçirme zamanı. En çok harcadığınız kategorilere bakın, paranızın çoğunun nereye gittiğini görünce şaşırabilirsiniz.

Her ay kazandığınızdan daha fazlasını harcayabileceğinizi kabul edin, eğer endişelenmeyin, bu yaygın bir problemdir. Bu, bütçenizi oluşturmadan önce endişelerinizi belirleyecek ve ayrıca her ay paranızın nereye gitmesi gerektiğini gerçekçi bir şekilde tahsis etmenize yardımcı olacaktır. Eğer kazancınızdan daha fazlasını harcıyorsanız, bir gözden geçirme, bir bütçe yaptığınızda kesilmeniz gereken yerleri görmenize yardımcı olacak ve sizi tekrar siyaha getirecektir.

Birçok kişi, belirli alanlarda ne kadar para harcadıklarını görmek için şaşırır.

Sadece belirli alanlardaki harcamalarınızın, maliyeleriniz üzerinde ne kadar büyük bir etki yaratabileceğini bilmek ve sizin bilmediğiniz bazı aşırı harcama alışkanlıklarına sahip olmanızı sağlamak.

Savingfreak.com'un kurucusu olan ve para tasarrufu teknikleri konusunda öncü olan Paul Moyer, “Aşırı harcamaların en yaygın iki alanı filmlere gitmek gibi yemek ve eğlence.”

3. İhtiyaçlarınızı ve Finansal Hedeflerinizi Belirleyin

Ardından, ihtiyaçlarınızın neler olduğunu belirlemelisiniz. Bunlar olmadan yaşayamayacağınız öğeler (yeni bir televizyon “ihtiyaçlar” kategorisine girmiyor). Bütçenizin öncelikle gıda, barınak ve kıyafet gibi eşyaların yanı sıra işe koyulmasını sağladığından emin olmalısınız. Ayrıca, yükümlülüklerinizi ve faturalarınızı da tanıyın. Borç ödemelerinin yapılmasının yanı sıra kamu hizmetleri ödemeleri ve diğer önemli yükümlülüklerin yerine getirildiğinden emin olun.

Ayrıca bazı finansal hedefler belirlemelisiniz. Acil durum fonu oluşturmak veya emeklilik için daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız, bu şeyleri bütçenize dahil etmeniz önemlidir. Her bir kişi mali durumlarına ve arzularına bağlı olarak farklı bir finansal hedefler kümesine sahip olacaktır. Paranızla ne yapmak istediğinizi anlayın, böylece bu öğeleri planınıza dahil edebilirsiniz. Finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir bütçeyle bağlı kalmanız daha olasıdır.

4. En baştan başlayın

Bir bütçe oluştururken, seçimler yapmanız gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Eğlence gibi istedikleri için bütçenizi almadan önce, ihtiyaçların ve finansal hedeflerin karşılandığından emin olmanız gerekir. Tüm ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi önem sırasına göre sıralayın. Yemeğiniz, kıyafetleriniz, gaz paranız vb. Her şey en üstte olacak ve havuz satın almak gibi şeyler en altta olacak. “İhtiyaç” ın ne olduğu konusunda gerçekçi olmak da önemlidir.

Evet, yemeklere ihtiyacın var. Ancak ihtiyacınız olan sağlıklı besinler. Abur cubur ihtiyaç değildir. Haftada iki kez alma işlemi gerekli değildir. Sağlıklı yemekler ve evde yemek pişirerek market faturanızı azaltabilirsiniz. Gerçekte istediği bir dizi “ihtiyaç” vardır. Paranızın nereye gittiğine dair dürüst olun ve ayarlarınız hakkında gerçekçi olun. Bunu yapmak her zaman eğlenceli değil, ama gerekli.

Bazı finansal uzmanlar, her ay gelirinizin% 15'ini harcadığınızı söylüyorlar (her sabah bir fincan kahve almanız gerekiyor mu?). Para muhtemelen oradadır ve daha iyi bir mali gelecek için sağlam bir temel sağlayarak bir bütçe daha iyi kullanılmasına yardımcı olabilir.

5. Değişiklikler Yap

İyi haber şu ki, bir bütçe yarattın. Kötü haber, muhtemelen yanlış olacak. Harcama alanlarınızda olduğundan daha fazla tahmin edebileceğiniz ve diğer alanlarda az tahmin ettiğinizden endişe etmeyin, ama endişelenmeyin, bütçeye ne kadar uzun süre dayanırsanız o kadar iyi olur ve tüm kategorilerde ne kadar harcama yapacağınızı tahmin edersiniz.

Bütçenizi oluşturduktan sonra taş olarak ayarlanmamalıdır. Bütçenizi akışkan, yaşayan bir yaratık olarak düşünün. Hayatınızın her ayı aynı değildir; Her ay farklı finansal ihtiyaçları ve istekleri getirecek. Bazı aylarda yeni lastikler için veya bir cihazı değiştirmek için bütçeniz gerekebilir. Bütçenizi hayatınız değiştikçe gözden geçirmeye ve uyarlamaya devam etmelisiniz.

6. Otomatik Git

Para tasarrufu konusunda sorun yaşıyorsanız, tasarruf kategorinize bütçenizde sadık kalmanızı sağlamanın en iyi yolu, tasarrufunuzu otomatik hale getirmektir. Hemen her banka hesabıyla, bir hesaptan tasarruf hesabına eklenecek bir elektronik para transferi yaratabilirsiniz. Bu, kaydetmeniz gereken parayı harcamanızı önlemek için mükemmel bir yoldur.

Bu transferleri istediğiniz zaman gerçekleşecek şekilde planlayabilirsiniz, ancak normal maaşınızı yatırdıktan kısa bir süre sonra yapılması en iyisidir. Paranız ne kadar çabuk biriktirilirse, bütçelenmemiş bir ürüne harcayacağınız o kadar az olasıdır. Parayı hiç görmezseniz, harcayamazsınız.

7. onunla sopa (ve eğer değilsen ne)

Bütçenizi oluşturmayın ve unutun. Bir bütçe oluşturmak önemlidir, ancak kullanmak daha önemlidir. Bütçenizi her gün göreceğiniz bir yere koyun. Yazdırın ve buzdolabına veya ön kapınıza bantlayın. Bunu her gün gözden geçirmek zorunda değilsiniz, ancak bunun önemli olduğunu biliyorsunuz.

Bütçenize bağlı kalmak her zaman kolay olmayacaktır, ancak mükemmel ödüller kazanabilir. Bütçenize bağlı kalmaktan ya da belirli şeylerden mahrum bırakılmaya başladığınızda kendinizi hayal kırıklığına uğratırsanız, belirlediğiniz finansal hedefleri kendinize hatırlatın. Yeni bir araba için tasarruf ediyorsanız, bütçeye bağlı kalmanızı teşvik etmek için bakımın bir resmini çekin.

Harcama limitinize bağlı kalmakta sorun yaşıyorsanız, “zarfları paraya çevirme” zamanı gelecektir. Para zarfı sistemi ile, ihtiyacınız olan her şey para yatırmak için birkaç büyük zarftır. Her zarfı farklı bir gider olarak belirleyin, örn. gaz zarfı, bakkal zarfı, eğlence zarfı vb. her zarfta koyduğunuz para, ay için bu kategoride harcayabileceğiniz izin verilen miktardır.

Para bittiğinde, o kategoride harcamak için hiçbir şeyiniz kalmadı. Nakit zarflar bütçeniz içinde yaşamak için en iyi yollardan biridir. Moyer, “sürekli olarak kapandığınız herhangi bir alanın nakit zarflara geçmesi gerektiğini” belirtiyor.

8. Acil yardım fonu kurmak

Bir bütçe yaparken insanların karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biri de acil bir fona sahip olmamaktır. Gelecekte göremeyeceğinizden, her ay tüm harcamalarınız için bütçe yapmak imkansızdır. Bir borunun ne zaman patlayacağını asla bilemezsiniz, arabanızın tamire ihtiyacı olacak ya da bir ısıtıcı dışarı çıkacaktır. Acil bir fona sahip olmak, ortaya çıkabilecek beklenmedik masrafları karşılamak için gereken ekstra nakdi sağlayabilir.

Acil durumlar için para biriktirilmeden, beklenmedik masraflar tüm iyi bütçeleri tamamen bozabilir.

Birçok finansal uzman, herhangi bir finansal sürprizin hesaba katılması için acil yardım fonu 1.000 $ civarında olması gerektiği konusunda hemfikir. Acil durum fonunuz için ayrı bir hesaba sahip olmak, kazayla (veya amaçlarla) harcama yapmanıza engel olur.

9. Yıllık veya yarı yıllıkları unutmayın

Tekrarlanan harcamalar için bütçeleme kolaydır. Güç faturaları, gaz parası ve su faturaları gibi şeyleri unutmak zordur, her ay onlara ödeme yaparsınız, ancak yılda sadece bir veya iki kez gelen masrafları unutmayınız. Bu masraflar araba sigortası ödemeleri, sağlık sigortası, üyelik ücretleri veya daha fazlası olabilir.

Böyle bir şeye sahipseniz, bu maliyetleri bütçenize ayırın, ancak bütçenizde aylık ödemelere ayırın. Otomobil sigortanızı yılda iki kez öderseniz, bu sayıyı altıya bölün ve her ay bunun için tasarruf etmeye başlayın.

10. Hayır gücünü öğrenir

Bütçede olmak, pek çok şeye hayır demek zorunda kalacaksınız demektir. Mağazada en sevdiğin çöplere, sinemaya gitmek ya da iş arkadaşlarınla ​​öğle yemeğine çıkmak zorunda değilsin.

Disiplinli olmak ve bazılarınız için hayır demeyi öğrenmek en önemli bütçeleme becerilerinden biridir.

Bütçeye sahip olmak harika, ama buna bağlı olmadıkça işe yaramıyor. Pek çok Amerikalı, bütçelerini takip etmek için mücadele ediyor.

11. Biraz eğlenmeye izin ver

Kim bence bütçeler eğlenceli olamaz? Bütçenizin bitiminde birkaç paranın "para harca" veya "eğlenceli para" olarak dahil edildiğinden emin olun. Bu, geldiğiniz her şey için kullanabileceğiniz gelirinizin sadece küçük bir kısmı. Fazladan harcanan paraya sahip olmak bir bütçeye biraz daha kolay yapışır. Bu ekstra parayla zaman zaman kendinizi tedavi etmeyi öğrenin (ancak bütçenizin olduğundan daha fazla para harcamayın).

Hatalar İnsanlar Bütçesini Havaya Uçurur ve Onları Nasıl Düzeltir?

Bir bütçeye daha önce başlamışsanız, büyük olasılıkla iyi niyetlerle başladınız.

Bütçeniz bazen işi bitirir, ancak diğer zamanlarda, başladığınız zamankinden daha kötü durumda bırakabileceğiniz ciddi bir çarpışma ve yanmadır.Geçmişte bütçe yapmaya çalıştığım her zaman bir ped ve kağıtla başlarım.

Ne yazık ki, bütçemi bastırarak yapmaya çalıştığım zamana kadar, gazetede bir tomar tokat tokmağı gibi bir gazete daha çıktı gibi görünüyordu. Niye ya? Bütçeden nefret ettiğimden ve tic tac-toe-toe'de emdiğim halde, bütçeden çok daha eğlenceli.

Ondan nefret ettiğim kadarıyla, mali hayatınızın sorumluluğunu almak için bir umutunuz varsa, bunun bir zorunluluk olduğunu kabul ediyorum.

Şanslı olduğum yer burası. Çok şanslı.

Muhteşem karım, “B” ile “Bütçelendirme” için hane halkımızın Kraliçesi B'dir. Bütçeye bayılıyor ve bir rock yıldızı gibi yapıyor. Onun yüzünden bütçemiz berbat değil.

Bütçenizin berbat olmasının nedenleri vardır ve bunu ortaya çıkana kadar asla finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Bütçenizin berbat olduğu ve bunu nasıl düzeltebileceğinizin 16 nedeni.

1. Bütçeniz Kişiliğinizle Eşleşmiyor

Bir bütçenin işe yaraması için, sadece sizinki değil, aynı zamanda ailenizin de kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uyması gerekir. Bir bütçe oluşturmak ve sadece kendinize ve evinizin her üyesine bağlı kalmasını gerektiren bir şey gerçekleşmez.

Örneğin, para ile ilgili daha sıradan bir tavrınız varsa, paranızı tamamen serbest bırakarak paranızı tamamen reddedebilirsiniz. Bütçenin en az küçük bir yüzdesinin isteğe bağlı harcamalara izin vermesi gerekeceğini kabul etmeniz gerekebilir.

Bu, istediğiniz her şeyi harcayabileceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta bu bir bütündür ve Amacınız harcama alışkanlıklarınızı düzeltmek, kaydettiğiniz her kuruşla çim biçme ruhsatı vermemek. Bununla birlikte, eğer çok katı olan bir şeye yapışamayacağınızı biliyorsanız, bütçeye biraz mali esneklik katın ve kendinizi başarıya hazırlayın.

Onunla çok fazla uzağa gitmeden, bütçenizi tercihlerinize göre - kısmen sizin, eşinizin ve hatta çocuklarınızın - en azından kısmen oluşturmalısınız.

2. Yo-Yo Bütçeli

Belki de terimi duydun yo-yo dieter.

Bu, uzun süren ve tekrar tekrar diyet yapabilen bir kişidir. (Bir haftaya kadar altı donutu çiğnemekten bir hafta sonra katı paleo olmaktan çıktığım için bunun mükemmel bir örneğidir.) Bir arzusu olsa da Kilo vermek için, herhangi bir zaman diliminde herhangi bir diyete sadık kalmak için irade veya disipline sahip değildirler. Bunu daha da kötüye yapan şey, yo-yo diyetin aslında uzun vadede kaybedeceklerinden daha fazla kilo almasına neden olabilmesidir.

Paranın bütçelendirilmesi söz konusu olduğunda sizin için de aynısı geçerli olabilir. Maliyelerinizi kontrol altına almak için güçlü bir istek duyuyorsunuz, ancak disiplini ve / veya bir bütçe uygulama taahhüdünüz yok ve birkaç aydan daha uzun bir süre hatta birkaç hafta boyunca onunla bağlı kalmıyorsunuz. Ve bir yo-yo dieter gibi, yo-yo bir bütçe, başladığınız zamandan daha kötü bir mali durumda sizi bırakabilir.

İşte anlaşma: Bir bütçenin çalışması için, mali durumunuzu yönetme biçiminizde kalıcı değişiklikler yaratmalıdır.

Bütçenizi bir yıl ya da daha sonra hafifletebilmenize rağmen, ilk başladığınızda çok sıkı olmanız gerekecek - bir Bütçe Önyükleme Kampı gibi - bu da sizi hayatınızda radikal değişiklikler yapmaya zorlayacaktır. Ancak, Boot Camp aşamasından geçseniz bile, öngörülebilir gelecekte bütçenizin temel unsurlarını hala korumanız gerekiyor. Backsliding izin verilmez!

3. Bütçeniz Esnek Değildir

Giderler bir aydan diğerine yükselme ve düşüş eğilimi gösterdiği için, belirli bir esneklik değeri yoksa bütçeniz işe yaramaz. Bu, bütçenizde bir fazlalık olduğu aylarda, bankaya para yatırmanız ve masraflarınızın normalden daha yüksek olduğu aylara dayanmanız gerektiği anlamına gelecektir.

Bir aydan bir aya kadar bütçenizde belirli bir tutarsızlık olduğuna güvenebilirsiniz. Bu nedenle, bu iniş çıkışları için mutlaka bir planınız olmalıdır. Bazı aylar başkalarından daha fazla masrafa sahip olurlar ve hiçbir yerden çıkmazlar.

Diğer aylarda vagondan düşebilir - sizden daha fazla harcıyorsunuz, ve size biraz delik açıyor. Bu aslında normal ve çok sık olmadığı sürece ve bütçeniz etrafında çalışmak için yeterli esnekliğe sahip olduğu sürece iyi olacaksınız.

Sadece bu kötü harcama alışkanlıklarına devam etmek için bütçenizin esnekliğine güvenmediğinizden emin olun.

4. Çok Fazla TV İzliyorsunuz

Bu size bir sürpriz olarak gelebilir, ancak bütçelerin çalışmadığı önemli bir nedendir. TV seyretmek için çok zaman harcıyorsanız (St. Louis Cardinals beyzbolu, Shark Tankı ve The Walking Dead gibi bazı istisnalara izin vereceğim), en az dört faktör devreye girer ve hepsi size karşı çalışır:

 1. TV'niz, bir şeyler satın almanız ve ihtiyacınız olmayan şeyleri almanız için ikna ediyor ve ödeyemiyor. Buna reklam denir.
 2. Ortaya çıkıyor ve odak kaybediyorsunuz - ve bütçelemenin gerektirdiği bir şey varsa, odak noktası.
 3. TV'nizin önünde geçirdiğiniz süre, daha düşük maliyetli harcama alternatifleri oluşturmak için kullanabileceğiniz süreyi sınırlar. Bu konuda bir hata yapmayın, tasarrufunuz sizin için daha fazla zaman ve çaba gerektirir.
 4. Daha fazla para kazanmanız gerekiyorsa, TV, bunu gerçekleştirmeniz için gereken süreyi kısaltacaktır.

Öyleyse hiç kimse sana bu noktaya kadar söylemediyse, şimdi biliyorsunuz - bir bütçeye sahip olmak TV seyretmek için çok daha az zaman harcamayı gerektirir.

5. Bütçeniz, Bazı Giderler için Çok Fazla Para Verir ve Diğerleri İçin Yeter Değildir

Yarattığınız her bütçenin içinde bir denge olması gerekir.Belli harcamalara çok fazla harcama yapıyorsanız ve başkaları için yeterli değilse, dengesizlikler sonunda bütçeyi tamamen terk etmenize neden olabilir.

Yaygın görülen örneklerden biri, kredi kartı borcunu ödemek için çok fazla paranın tahsis edilmesidir. Elbette, kredi kartları can sıkıcıdır ve en kısa sürede onlardan kurtulmak istersiniz. Ancak genellikle bütçenizin tüm silindirlerde ateşlenmesini gerektiren uzun vadeli bir süreçtir.

Kredi kartı borcunu ödemek için çok fazla para ayırıyorsanız ve biriktirdiğiniz paraya herhangi bir tasarruf yapmıyorsanız veya marketlere fazla harcama yapmıyorsanız, bütçenizi sabote edebilirsiniz. Ödemelerinizi daha etkili hale getirmek istiyorsanız, bir yıl veya daha uzun bir süre% 0 faizle borç vermeyi başaran bakiye transferleri ve zap için en iyi kredi kartlarından birini kullanın.

Evet, birkaç ay boyunca bakiye olmadan geçebilirsiniz, ancak kredi kartlarınızı ödemek için birkaç yıl veya daha uzun bir süre gerekiyorsa, bütçeniz bundan çok önce ayrılmanız olasılığından daha fazladır.

6. Bütçenizin İçinde Kalıyorsunuz - Kısıtlamaları Örtmek için Borçlanarak

Bir bütçenin çoğunlukla bir yanılsama olabileceği belirli durumlar vardır. En yaygın örnek, kredi kartlarına dokunarak bütçe eksikliklerini kapsayan yerdir. Bu, özellikle ilk etapta aşırı kredi kartı geçmişiniz varsa sorunludur. Kıtlığı kapatmak için kredi kullanıyorsunuz, kendinize bunu son kez yapacağınızı söylüyorsunuz - en azından bir dahaki sefere kadar.

Bütçenizi karşılamak için kredi kullanmanız gerekiyorsa, yalnızca üç adım geri almak için ileriye doğru iki adım atıyorsunuz. Bu sadece başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Maalesef bu ilk elime babamla şahit olmak zorunda kaldım. Faturalarını ödemek için her ay mücadele etti ve bir araya gelmesinin tek yolu, bir karttan ödünç almak ve bir başkasına asgari ödeme yapmaktı. O asla kırmayacak bir kısır döngü oldu.

7. Kontraktlar için Bütçelenmediniz

Tüm harcamalarımızın her ay düzenli ve tutarlı bir miktara sığabileceğini düşünmek güzel ama aynı zamanda bir hayal. Ev ödemeleri ve borç ödemeleri gibi sabit aylık harcamalar etrafında bir bütçe oluşturmak oldukça kolay olsa da, olasılıklar için bir ödenek ayırmanız gerekir.

Örneğin, iki araba sürüyorsanız ve her ikisi de beş yaşın üzerindeyse, araç tamiratı için, özellikle de hiç kimsenin gerekli olmadığı aylarda, aylık bir indirim yapmalısınız. Fikir, biri olduğunda paraya sahip olmaktır; bu şekilde, bütçeniz dahilinde ödeme yapabilirsiniz.

8. “Off-Budget” Kategorisi Var - Veya İki

Bir gider kategorisine sahip olabilirsiniz, yoksa iki tanesi de bütçeyi kapalı tutuyor olabilirsiniz. Bu, mevcut olmadığını iddia ettiğiniz anlamına gelir. Bir sigara alışkanlığı, aylık bir çubuk faturası veya In-N-Out Burger'a ağır bir bağımlılık olabilir. Her ne ise, paranızın evinizden çıkmasına neden oluyor ve bu da bütçenizin her ay kısa sürmesine neden oluyor.

Bir bütçenin etkili olabilmesi için kapsamlı olması gerekir. Belirli harcama kategorilerini bütçenizin dışında tutuyorsanız - her ne sebeple olursa olsun - etkili bir bütçeniz yoktur. Eğer gerçekten yapamayacağınız ya da istemediğiniz bir şey varsa, bunu bütçeye ekleyin ve buna göre kaydedin.

9. Yeterli Para Tasarruf Olmuyor

Bütçede olmanın bütün amacı, sonuçta finansal bağımsızlığa yol açacak bir tür uzun vadeli iyileştirme yaratabilirsiniz.

Ve ilerlemenizi düzenli olarak görmeniz gerekecek; Aksi takdirde, bir bütçede yaşamak, yaşam için bir diyette olmak gibi bir şeydir.

Büyümek bir tasarruf hesabı oluşturmak - nihayetinde yatırımlar yapacağınız - finansal ilerlemenin en somut kanıtıdır. Bu nedenle, bütçenizdeki asıl amacınız borç ödemesi olsa bile, bütçenizden en az bir kısmı tasarruf için ayrılmalıdır.

Ölçülebilir ilerlemeyi izleyebilmenin yanı sıra, tasarruflarınız size gelecekte daha az kredi vermenizi sağlayacak bir yastık sağlayacaktır. Bu, hayatınızın geri kalanı için kredi sorunlarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Kontrol et buradaki en iyi 5 tasarruf hesabı.

10. Yeterince “Bütçelenen Buhar” Paranız Yoktur

Bütçe oluşturma kararınızı yönlendiren sebepler ne olursa olsun, eğlence için en azından biraz para ayırmak zorunda kalacaksınız. Hayat streslidir ve bu yüzden bu gereklidir. Bazen eğlenceli aktiviteler için biraz para harcamanız sizi bütçe vagonu tamamen düşmekten alıkoyabilir.

Belli ki burada çıldırmak istemiyorsunuz, ancak ara sıra bir film, akşam yemeği ya da plajda bir gün geçirmek için ekstra para vermeniz gerekecek. Bu, hayatınızda sonsuza dek bütçenizi terk etmenizi önlemek için yeterli miktarda saptırma olabilir.

11. Çok Pahalı Hobiniz var - Veya Çok Fazla Buhar Parasını Küçültün

Belki de tam tersi probleminiz var: Çok fazla zaman harcıyorsunuz ve para buharı harcıyorsunuz. Çoğu zaman bu, hobilerin biçiminde gelir olarak düşünmezsiniz. Ancak, düzenli olarak para harcamanıza neden olan herhangi bir etkinlik, nasıl görüntülemeyi seçerseniz seçin, bir masraftır.

Çok sık yemek yemeye, bilgisayar ekipmanına fazla harcama yapmaya, golf sahasında biraz fazla zaman harcamaya veya Redbox'ta birkaç film kiralamanıza neden olabilirsiniz (bu gecikme ücretleri eklenir!).

Bu masrafları izlemeniz gerekecek - ne kadar raslantısal olarak ortaya çıkacak olursa olsun - ve bütçenizde yarattıkları etkinin tam etkisini anlayın. Aslında, bu kategoriler, tamamen ortadan kaldırılmazsanız bütçenizi kesmek için kolay yerlerdir.

12. Çok Kolayca Dikkatsizsin

Bütçesiz yaşamak kolaydır ve bu yüzden çoğu insan için varsayılan seçenek budur. Bir bütçeye gittiğinizde, harcamalarınıza odaklanmanız gerekir.

Bu sizin tarafınızdan biraz çalışma gerektirecek ve bu da odaklanmaya büyük bir yardım gerektirecektir. Scrooge benzeri bir zihniyet benimsemelisiniz, en azından para tasarrufu sizin için ikinci doğa haline gelene kadar ve artık bunu düşünmek zorunda değilsiniz.

13. Bütçenize Karşı Bilinçsizce İsyan Ediyorsunuz

Sertifikalı özgür ruhlu olsanız bile, yaşam, en azından bir miktar yapı içerdiğinde genellikle daha iyidir. Ama bazı insanlar yapının tümüyle ilgili problemler yaşıyor - bunlardan biriyseniz, bir bütçe içinde yaşamak özellikle zor olacaktır.

Yapıyı sevmeyen insanlar herhangi bir işaretine karşı isyan etme eğilimindedirler. Bütçe, esas olarak maliyeriniz için bir yapıdır. Bir anti-yapı tipi iseniz, bilinçli veya bilinçsizce, bütçenin başarısız olmasını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapabilirsiniz; Bu şekilde, en azından denediğinizi anlatarak, ücretsiz harcama yollarına geri dönebilirsiniz.

Kendinle dalga geçme.

Hayatta neredeyse her çaba yoğun bir psikoloji dozu içerir. Kafanın nerede olduğunu tam olarak anlamadıysanız, planınızın neden işe yaramayacağını anlamak imkansız olabilir. Aslında kendi bütçenize karşı isyan edip etmediğinizi belirlemek için ciddi bir ruh arayışında bulunmak zorunda kalabilirsiniz.

14. Yaşamınızın Temel Maliyeti Gelirinizden Daha Yüksek

Yaptığınız harcamadan daha fazlasını harcıyorsanız, bir bütçe oluşturmak ve bunun içinde yaşamaya çalışmak tam bir zaman kaybıdır. İlk önce çözülmesi gereken daha temel bir sorununuz var.

Giderleriniz gelirinizden daha yüksekse, üç seçeneğiniz vardır:

 1. Masraflarını azalt
 2. Gelirinizi artırın
 3. Her ikisinin bir kombinasyonunu kullanın.

Gelir ve giderlerinizi dengede tuttuktan sonra, bir bütçe için hazır olacaksınız.

15. Mallarınızda bir Kara Delik var

Bazen bütçenizde harcamalarınızın gelirinizi aşmasına neden olacak büyük bir masraf vardır. Çoğu zaman, büyük bir ev ödemesi, gülünç yüksek bir araba ödemesi (veya iki), ya da bir tatil evi gibi pahalı bir ödül sahibi. Her ne ise, etrafınızdaki bütçe için çok büyük bir masraf.

Eğer bu tür bir masraf öncelikle maliyetteki dengesizlikten sorumluysa, bazı zor seçimler yapmak zorunda kalacaksınız. Hayalinizdeki evi satmak ve en azından mali durumunuz kontrol altına alıncaya kadar bir daireye taşınmanız gerekebilir. Model arabalarınızı satmanız ve bunun yerine bir çırpıcı almanız gerekebilir. Ya da senin sevgili evini satman gerekebilir.

Durumunuzda bu büyük değişikliklerden birini yapana kadar, mali durumunuz iyileşmeyebilir. Fakat her zaman olduğu gibi, kararlı bir şekilde harekete geçmeniz ne kadar erken olursa, mali durumunuz o kadar iyi ve hızlı olacaktır.

16. Zamanlama Doğru Değildir

Bu, kontrolünüzün tamamen dışında olan bir faktördür. Hayatınızda bir bütçe oluşturmak isteyebileceğiniz kadar, bir bebeğiniz varsa veya sağlıkla ilgili bir felaketten geçiyorsanız ya da ciddi bir yasal karışıklık yaşıyorsanız, uygulamak imkânsız olabilir.

Bazen durumunuz o kadar şiddetli olabilir ki, tek seçeneğiniz su basmak, hasarı en aza indirmek ve onu beklemek. Durumunuz buysa, çabalarınızı zararı en aza indirmeye odaklayın. Bu, zamanın doğru olduğu zaman bir bütçe oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kayıt etmek

Bütçeleme - hepsi kötü değil

İnsanlar bir bütçe üzerinde yaşadıklarını düşündüklerinde, sevdikleri şeylerin tadını çıkaramayacaklarını düşünüyorlar, ancak bu doğru değil. Eğlenmenin sonu olmak, hafta sonları tatile çıkmak veya çıkmak gibi düşünmek zorunda değildir. Bütçeye bağlı kalabilir ve bütçeniz olduğu sürece en sevdiğiniz şeyleri yapabilirsiniz.

Videoyu izle: KIZLARA ÖZEL 25 HAYAT KURTARAN TÜYO

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Siyah Cuma günü para kazanmak için en iyi kesmek
Maliye

Siyah Cuma günü para kazanmak için en iyi kesmek

Black Friday, yılın en büyük alışveriş günlerinden biri, bilmeden önce burada olacak. Alışveriş yapanlar, Noel hediyeleri ve satın almak istedikleri diğer öğeler hakkında en iyi fırsatları bulmak için mağazalar ve çevrimiçi alışveriş portallarından geçecek. Yılın en büyük satışlarından bazıları Cuma günü cuma günü gerçekleşir ve size bu büyük fırsatlarda nasıl daha fazla para tasarrufu yapacağınızı gösterebiliriz.
Devamını Oku
Online alışveriş yapmak için ödeme en iyi 6 Cashback siteleri
Maliye

Online alışveriş yapmak için ödeme en iyi 6 Cashback siteleri

İnsanların alışveriş yaparken paradan tasarruf etmelerine yardımcı olan büyük trendlerden biri de para kazanma sitelerini kullanmaktır. Çevrimiçi alışveriş yapmak için size para ödeyecek birkaç büyük para kazanma sitesi vardır. Demek istediğim, yine de alışveriş yapacaksın, değil mi? Bunu yaparken neden ekstra para kazanmıyorsunuz? İnternetten alışveriş yaparak kazandığınız para birkaç farklı şey için kullanılabilir.
Devamını Oku
MetroMile Araba Sigorta İncelemesi
Maliye

MetroMile Araba Sigorta İncelemesi

Bir aracın sahibi olan herkes için, otomobil sigortasının genellikle, aracın (veya kamyonun veya kamyonetin vb.) Hasar ve hırsızlıktan korunmasını sağlamak için gerekli olması gerekir. kaza. Ayrıca, çoğu eyalette sürücülerin yasa gereği en az bir miktar araç sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.
Devamını Oku
500 $ Nasıl Yatırım Yapılır?
Maliye

500 $ Nasıl Yatırım Yapılır?

Burada sadece bir tahmin, ama yatırım yapmayan pek çok insanın, binlerce dolar ile başlamanız gerektiğini düşündüğünden şüpheleniyorum. İster inanın ister inanmayın, bu sadece doğru değil. Gerçekten 500 $ veya daha az yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki itiraz, 500 $ 'a nasıl yatırım yapacağınız olabilir - bir hesap açsanız bile, sadece birkaç yüz dolar ile yapamayacağınız pek çok yatırım var, değil mi?
Devamını Oku