Borç

Çocuklara Para Yönetimi Değerinin Öğretilmesi

Para dünyayı dolaştıran şeydir. Sev ya da nefret et, para önemli. Sorun, çoğu genç yetişkinin “yetişkin dünyasına” girmesi, onların paralarını nasıl yönetecekleri konusunda neredeyse hiçbir fikri yok.

Oğlum 18 aydır dönerken, hala paranın değerini anlamak ve takdir etmek için çok küçük.

Ama yine de, para kazanmanın önemini ve yaşlandıkça para tasarrufu sağlayan ipuçlarını takdir etmek ve değer vermek için ona nasıl öğreteceğime dair aklımda.

Zaman ilerledikçe, şeylerin değişmeye kararlı olduğundan eminim ki, takdir edeceği kadar yaşlı olduğunda, yararlı olacağımı düşündüğüm birkaç şey var:

1. Ne ile Çalıştığınızı Gösterin

Şu anda, karım ve tüm aylık harcamalarımızı ve aylık nakit akışımızı takip etmek için temel bir Excel elektronik tablo kullanıyoruz. Oğlumuzla birlikte geleceğimize karşı neler geldiğimizi göstermek için oturmak gerçekten faydalı olacaktır.

Daha sonra, tasarruf hesabımıza, neyi belirlediğimize ve emeklilik birikimlerine ne katkıda bulunduğumuzu göstereceğiz.

Bu şekilde, ona gelen her bir doların harcanmadığını ve iyi bir yığının tasarruf hesabına ya da üniversite eğitiminden tasarruf etmeye gittiğini gösteriyoruz.

Çoğu çocuğun ebeveynlerinin paralarını nasıl yönetecekleri konusunda hiçbir fikri yoktur. Paranın nereden geldiğini veya paranın nereye gittiğini bilmiyorlar.

Çocuklarınıza paranın değerini öğretmenin ilk adımı, onları nasıl kullandığınızı göstermektir. Çocuklarınıza belirli alanlarda ne kadar harcama yaptığınızı veya her ay ne kadar para kazandığınızı gösterin.

2. Techy'yi edinin

Günümüzde çocuklara paranın temellerini öğretebilecek birçok para eğitim merkezi var.

Akla gelen bir örnek, kids.gov. Para için çalışmaya başlamadan önce, gerçek şeyle rahat olmalılar. Dolar ve madeni paralara dokunmaları, saymaları, yığmaları ve somut şeyler olduklarını öğrenmeleri gerekiyor.

Biraz daha gelişmiş olduklarında, Borsa Oyunu gibi oyunlar bile düşünebilirsiniz. Çocuklar gerçek zamanlı olarak 100.000 dolarlık sahte para ve menkul kıymet satın alabilirler. Bu şekilde pazarın gerçekten nasıl çalıştığını gerçekten görebiliyorlardı.

Hangi çocuk oyunları oynamayı sevmez? Orada para ve finans hakkında onlara öğretmek için onlarca mükemmel oyun var.

3. Yürüyüşü Yürütün

Çocuklar dersleri dinlediklerinden daha fazla izlerler. Dünyanın en büyük para yöneticisi olabilirsiniz, ancak çocuklarınıza ne yaptığınızı gösterip göstermezseniz, sizden öğrenemezler.

4. tahsisat sayımı yapmak

Ailemi büyütmek bana sadece çim biçme ve çöpü çıkarmanın temel işlerini verdi ve gerçekten aldığım tek şey çimlerdi.

Yine de, oğlumun yapması gereken diğer haftalık görevleri de dahil ederek, ona hem bir sorumluluk duygusu hem de yaptığı görev için kazandığı para için bir takdir duygusu kazandıracağını düşünüyorum. Para harcamanın ötesine geç.

Çocukların tasarruf etmesini, yatırım yapmasını ve bağış yapmasını isteyin. Öğrenmesi gereken para sadece harcama için değil.

Çocuğunuzun yaşı ne kadar büyükse veya olgunluk düzeyine bağlı olarak, daha fazla iş ekleyebilir veya daha fazla sorumluluk verebilirsin. Çocuklarınıza para ya da hediye vermekle ilgili yanlış bir şey yokken, hayatlarında bir şey için çalışmamak, onları parasız bırakabilir.

Evin etrafında her şeyi yapmaya zorlamak zorunda değilsin. Onlara seçenekler verebilirsin.

Belli bir yaşa ulaştıktan sonra, onlara fırsat sunmaya başlayabilirsiniz. Evin etrafında temel işlerini yapmalarını isteyebilirsiniz. Evin etrafında yapılabilecek bazı ek şeyler bulun, bu işleri para almak veya geçmek için almak isteyip istemediklerine karar vermelerine izin verin.

5. Maç Yapıcısını Oynat

Sadece bir 401k maçı gibi, onların birikim toplamına ekleyebilirsiniz. Bu onlara domuzcuk bankalarını doldurmak için bir teşvik vermelidir. Büyükanne ve büyükbabaları unutma! Onları da eşleştirsin.

Çocuğunuz yaşlandıkça (ya da hala gençken), onlar için bir banka hesabı açabilirsiniz. Çocuklar için tasarruf hesabı sunan birçok banka var.

Aslında, orada iyi APY sunan bazı bankalar var. çocuğun tasarruf hesapları için. Onlara sadece para tasarrufu hakkında öğretmekle kalmaz, aynı zamanda bankaların nasıl çalıştığını ve iyi bir tasarruf hesabı bulma avantajlarını öğrenebilirsiniz.

Orada birkaç dakika içinde hesap açabileceğiniz birçok banka var.

6. Güzel, Sadece Çok Güzel Değil.

Çocuğunuza rahat bir ödenek verebiliyor olsanız bile, yapma. Yaklaşık 12 yaşından küçük çocuklar, arkadaş ya da aile üyeleri için küçük ücretli işler yapmalıdır. 16 yaşında yazlık işleri yapabilecek ve kendi harcamalarından tasarruf edebilecekler.

Nasıl yapıyor olursanız olun, çocuğunuza paranın değerini öğretmek finansal başarılarına zaruridir. Çocuğunuza mali bir şampiyon olmak için ihtiyaç duydukları araçları verin!

7. Kredi Kartından çıkın

Çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde (muhtemelen daha önce), kredi kartı teklifleri ile sular altında kalacaklardır. Postada kaç teklif aldığını biliyor musun? Şimdi bu teklifleri 18 yaşında almayı hayal edin.

Çocuğunuza “sihirli kartlar” çarpmadan önce, kredi kartıyla birlikte gelen sorumluluğu ve ücretleri anladıklarından emin olun.

Eminim ilk kredi kartlarını aldıktan sonra binlerce dolar borcu olan üniversite öğrencilerinin hikayelerini duymuşsunuzdur (ve kredi kartı şirketlerinin beklediği şey budur). Çocuğunuzun bu hikayelerden başka biri olmasına izin vermeyin.

Kredi kartları hakkında ne düşündüğünüzden bağımsız olarak, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu bilgileri aldığından emin olun.

8. Vs. İstemek

Çocuğunuza öğretebileceğiniz en önemli şeylerden biri (ve genç yaşta başlayabilirsiniz), “ihtiyaç” ve “isteme” arasındaki farktır.

Elbette, yeni bir cep telefonu isteyebilirler, ama bu bir ihtiyaç değil. Yeni bir video oyunu isteyebilirler, ama asla bir ihtiyaç olmayacak.

Onları ihtiyaç (ısı, yiyecek, su, vb.) Ve istekler (alet, şeker vb.) Arasındaki farklardan geçirin. Market koridorunda yürürken, çocuklarınızı ikisi arasındaki farkları gösterebileceğiniz birçok yol vardır.

9. Vergiler hakkında konuşun

Çocuğunuz lise salonlarında dolaşırken, vergileri ve nasıl işlediklerini açıklamak için iyi bir zaman.

Çocuğunuza vergileri açıklamak için bir EBM olmak zorunda değilsiniz. Vergiler için ne kadar ödediğinizi gösterin. Süreç boyunca yürüyün ve her yıl ödemek zorunda olduğunuz çeşitli vergileri açıklayın.

Para hakkında Çocuklara Öğretim

Pek çok ebeveyn için, çocuklarına paradan bahsetmeyi düşünmüyorlar. Onları mutlu ve sağlıklı tutmakla daha çok ilgilenirler, ki bu harikadır, ama aynı zamanda onların finansmanı ve onları yönetmenin önemini anlamalarına da yardım etmelisiniz.

Bütçede sayılara bakarak oturmak zorunda değil. Bir market gezisini bir derse dönüştürebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte kullanabileceğiniz eğlenceli uygulamalar ve videolar var.

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

GFC 013'e Sorun - Boşanma Sonrası Borçla Nasıl Karşılaşılır?
Borç

GFC 013'e Sorun - Boşanma Sonrası Borçla Nasıl Karşılaşılır?

Her ne kadar bazen yüksek borcu kendi kendini yaratan bir yara olarak düşünürsek de, çoğu zaman böyle değildir. Borç, boşanmanın ardından ortak bir sorundur. Ve bazen boşanmanın sebebi bile! Boşanma sonrası borcunu nasıl ele alıyorsun? Bu konu Mike'dan bir Ask GFC sorusundan ilham aldı: “Jeff, Check-in yaptığınız için teşekkürler.
Devamını Oku
Çocuklarınızla Borç Hakkında Konuşmanın 19 Yolu
Borç

Çocuklarınızla Borç Hakkında Konuşmanın 19 Yolu

Bahse girerim,% 0 giriş oranına sahip bir kredi kartı almaya hak kazanırsınız. O sırada düz ekran televizyona bakmıştım. Kariyerine finansal danışman olarak yeni başladım ve kriko yapmamama rağmen, kendime “haklı olarak pep konuşmaya” başladım. Bilirsin. “Çok çalıştım, ben de bunu hak ettim” diye konuştuğumuz birçoğumuz mağdur oldu.
Devamını Oku
Para Temelleri: Nakit Akışınızı Yönetin
Borç

Para Temelleri: Nakit Akışınızı Yönetin

Ev işim için faturaya baktığımda, ödenmemiş faturaları gördüğümde ve dişlerimi toprakladığımda, her iki ayda bir zaman vardı. Banka hesabımın ipotek ve araç kredisi ödemeleri, emeklilik hesabı katkıları ve ay boyunca kredi kartlarıma harcadığımı ödemesi nedeniyle azaldığı için, 2,000 dolar daha fazla almam gerektiğini hayal kırıklığına uğratmıştım.
Devamını Oku
Çocuklarınızı Öğretebileceğiniz En Önemli Finansal Alışkanlık
Borç

Çocuklarınızı Öğretebileceğiniz En Önemli Finansal Alışkanlık

Bu yazı www.youngmoneymasters.com adresinden Lewie Johnson tarafından sağlanıyor. “Anne ve baba, ilk işimi aldım!” Bu sözleri duyduğunuzda, çeşitli duygular ve duygular yaşayacaksınız. Çocuğunuz için heyecanlı ve gurur duyacaksınız. Heyecanı yıprattıktan sonra, çocuğunuzun paradan sorumlu olmaya hazır olup olmadığını merak edeceksiniz.
Devamını Oku