Maliye

Büyükannem'in 1998 Chevy Lumina'sı 2 Milyon Dolardan Fazla Para Kazandı

O benim gururum ve neşemimdi.

Sürmek için bir büyükanne için uygun bir şampanya renkli 4 kapı '98 Chevy Lumina Sedan.

Aslında bir tane benim. Benim “Dadı” tam olarak.

Lumina'dan önce 4 kapılı '96 kırmızı Pontiac Grand-Am 'ı sürdüm. (Sanırım 4 kapıda tuhaf bir takıntım vardı, ha?)

Genç üniversiteye gitmek için Illinois'e geri döndüğümde arabayı aldım. Bu ilk araba oldu ben ödeme aslında sorumluydu.

Her iki durumda da kendinden geçmiştim. Araba sürüyordum ve benim de benim.

Mezuniyet hediyesi olarak ödemeyi teklif eden harika bir büyükannem olacak kadar şanslıydım.

Bir araba ödeme olmaması benim için çok büyüktü.

Her ne kadar kendimi sürekli bir şeyle çok daha serin hissettiğimi hayal etsem de, hayattan zevk almak için ekstra paraya sahip olmak güzeldi. Kendimi tümüyle üniversiteden (Ulusal Muhafızlar yardımı ile) destekliyordum ve bir araba ödemesi için ayda 250 dolarlık bir bombardıman doğru hissetmiyordu.

Değerli Hayat Dersi

Bu her zaman böyle değildi.

Bu vizyona sahip olduğumda, mezun olduktan sonra gerçek bir işe girdiğimde BMW gibi sportif bir şey süreceğim. Eğer bir BMW olmasaydı, kesinlikle yabancı bir şey olacaktı.

Büyük Am'ımdan daha iyi bir şey.

Daha sonra bir gün Maliye 361 dersim profesörüm hayatımın geri kalanı için araba ödemelerine bakışımı değiştirdi. Derslerinden biri sırasında sınıfımıza şu soruyu sordu:

Her 3-5 yılda bir yeni bir araba satın almayı planlıyorsunuz?

Bu doğru olsaydı, sınıfımızı elimizi kaldırmasını istedi.

Elimi hemen yükseltecek ilk öğrencilerden biri olduğumu hatırlıyorum. “Heck evet!“Gururla düşündüm. Her 3-5 yılda bir yeni BMW aldım.

Elimi kaldıran tek kişi ben değildim. Sınıfın yarısından fazlası ellerini benimle kaldırdı. Profesörün bir sonraki ifadesi o zamandan beri bana bağlı:

“Ailemi, istediğim zaman tatile Avrupa'ya götürürken, araba ödemelerinizin hayatınızın geri kalanında tadını çıkarmanın keyfini çıkarın.”

O zaman, paranın zaman değeri kavramını ve ilgiyi bir araya getirmeyi çok bilmedim. Kimse bana açıklamak için zaman ayırmadı.

Neyse ki yaptı.

Rakamlardan sonra numaralar aradık ve her ay ne kadar aptalca bir araba ödemesi yapmaktan vazgeçtiğimi kestiriyordum. Şimdi elimi yükseltmek için aptal hissettim.

Peki bu Lumina ve $ 2 Milyon Dolar Hakkında Ne?

Kariyerindeki bir finans danışmanı olarak birkaç sene büyükannem vefat etti. Devraldığım şeyler arasında 1998 Chevy Lumina ya da “Lu”- eşim aradı.

O zamanlar, Büyük Am'ım biraz iyi bir kilometre biriktirmişti ve o zamanlar şeylerin başladığı zamana ulaşıyordu: motor ışıkları yanıyordu, daha önce hiç duymadığım yeni çıngıraklar ve pencerelerimden çıkıp camlarımı korkutuyordu. sağanak (ıslak çürük kedi kokusunu düşünün-ewww!).

Lumina, Büyük Am'ımdan 2 yaş büyüktü, ama Üzerinde 70.000 az kilometre var. Araba 6 yaşında olmasına rağmen, temelde marka spanking yeni oldu.

Cazip Kararlar

Her iki arabayı da satabilirdim ve hayallerimin otomobili için peşinat ödemesi için gelirleri kullanabilirdim.

Sınıfta elimi tuttuğumu hatırlıyor musun?

Cazip miydi? Kesinlikle.

Uzun süren ve zor olan bir saniyeliğine, neredeyse bir önceki yabancı araba isteğimi verdim diye düşündüm. Neyse ki, kendime alnına layık bir “biff-tokat” verdim ve kendimi gerçeğe geri çektim.

Bunun yerine, Grand Am'ımı satıp “11.000 mil tamamen eski güvenilir için ödenen“Büyükannem beni bıraktı. Artık onu “The Lu” olarak tanıyorsunuz.

Bu dersi aldığımda, yeni otomobiller satın almamdaki mantığımdaki kusurları ortaya çıkardım ve bana gerçekten de karşılayamadığım bir BMW'de para harcamamı engelledi.

Bir araba ödemesi yapmamakla, hem Roth IRA hem de 401k'mda ciddi bir nakit para biriktirebildim. Aslında her yıl Roth IRA'mı çalışmamı sağladım (1. yılımdan sonra) ve 401k'mda da bazılarını koyabildim.

Ben bunu muhafazakar şekilde anladım ayda en az 400 dolar (bazen daha fazla) yatırım yapabilir Bir araba ödemesi yapsam olmazdı.

Ayda 400 dolar gerçekten ne anlama geliyor?

Oldukça basit: A LOT.

Eğlenceli hale geliyor ve bazı gerçekten göz haşhaş sayıları görebilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz Aylık Bileşik Faiz Hesaplayıcısını kullanarak, aylık 40 $ 'a yatırım yapmam ve yılda ortalama% 10 (girdiğim en iyimserim ama borsa geldiğinde iyimserim), emeklilik yaşıma kadar 65'e girdim.

Hesap makinesi sahip olacağımı gösteriyor. $2,883,185 . (aşağıda görülüyor)% 10'unun çirkin olduğunu düşünenler için% 8'lik bir getiri 1,527.399,10 $ verecekti. Hala fazla perişan değil ha?

Şimdi, diyelim ki Chevy Lumina'yı sürmek yerine, yeni bir arabaya gitmeyi seçtim. Bu, 27 yaşına kadar yatırım yapmamı geciktirecek ve böylece toplamın $2,081,337.26; bir fark $ 800,00o.

Bunu kaçırdıysanız: 3 yıl erken tasarruf için cebinizde 800.000 dolar daha fazla!

Onu emzirmek ve arabamı sürmemek için üç yıl, güvenilir bir otomobil olsa da, gelecekteki etkiyi o kadar etkiledi.

Şaşırtıcı.

Araba Ödeme Yok

Araba ödemesi yapmama kavramı çoğu kişi için çok uzaktır. Bir zamanlar benim iyi bir arkadaşım beni her zaman bir garantiye sahip olacağı için bir araba ödemesine sahip olmanın mantıklı olduğunu ikna etmeye çalıştı.

Evet, çünkü arabalar DAİMA yıkılacak mı? Ummm… değil.

Yani tamamen araba ödemeye karşı mıyım? Aslında hayır.

Neye karşıyım? Beni ikna etmene yepyeni bir araba almalısın.Oraya bile gitmem. İnanmıyorsan, buraya gidin.

İnsanların bir araba ödemesine sahip olmaması kesinlikle mümkün olsa da, takip edilmesi gereken tek bir kolay kural şudur:

Araba ödemeleri yapmaktansa ayda daha fazla yatırım yapmalısınız.

Araba ödemeleri için ayda 700 dolar harcayan genç bir çiftle konuştuğumda (beni hatırla, sigorta, gaz, bakım, vb. İçermiyor) ve ayda sadece 100 dolar tasarruf ettiğimde beni tam anlamıyla rahatsız ediyor.

Merhaba!? Arabanızı en son kontrol ettiğimde değer gelişmiyor. Araba ödemenizde yukarıdaki gibi bir gelecekteki bir hesap makinesine girip paranızın ne kadar büyüdüğünü görmek için heyecanlanmanız gibi bir şey değildir.

Bu üzücü senaryoda, arabanıza döktüğünüz bütün paralar daha az değerlidir.

Bu blogun ruhuna göre, “iyi finansal sentler“.

Geçerli bir Argüman mı?

Bu yazının başlığı, Chevy Lumina'nın bana 2.000.000 dolardan fazla para kazandırdığını övdü, ancak rakamlarım bunu gösteriyor bir tek bana 800.000 dolar verdi, ne veriyor?

İşte bildiğim şey: Disiplini erken yaşta kaydetmeye başlamak, şimdi yaptığım kadar tasarruf edebilmek için temelleri attı.

Yeni bir araba aldım ve kaydetmeye başlamadım, bağırsakım 27'ye yatırım yapmaya başlamadığımı söylüyor. Ya da eğer yapsaydım, neredeyse olmazdı.

Gerçekte gerçekleşen şey, “Lu” aracını sürdürebilmesi sayesinde 20'li yaşlar boyunca bu miktarın 2-3 katını kurtarabildim.

Daha sonra başarılı olabileceğinizden ne feda ettiniz? Kurbanlığınızdan bir etki görmek ne kadar sürdü?

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Jesse Clark başkalarına yardım eden bir iş yaptı nasıl
Maliye

Jesse Clark başkalarına yardım eden bir iş yaptı nasıl

Bize kendiniz ve işiniz hakkında biraz bilgi verin. Ben on yıldan uzun bir süredir teknoloji sektöründe yer alan uhet Teknolojileri'nin bir kıdemli lise ve kolej hocası ve kurucusu / CEO'su Jesse Clark'ım. Kuruluşlara ve küçük işletmelere çevrimiçi varlıklarını artırmalarına yardımcı olma konusunda bir tutku buldum ve müşterilerim için en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için yalnızca en iyi profesyonelleri işe alıyorum.
Devamını Oku
Nakit için Kullanılmış Aletleri Nasıl Satılır
Maliye

Nakit için Kullanılmış Aletleri Nasıl Satılır

Cihazlarınızı yakında mı yükseltiyorsunuz? Bu eski buzdolabını, dondurucuyu, çamaşır makinesini, kurutucuyu, sobayı veya diğer büyük cihazları değiştirmeniz gerekiyor mu? Öyleyse, eski cihazınızı satabilir ve bunun için para alabilirsiniz. Yenilerini satın aldığınız eski cihazların satılabildiği birçok yer var.
Devamını Oku
Bütçeleme nedir ve neden bir bütçe önemlidir?
Maliye

Bütçeleme nedir ve neden bir bütçe önemlidir?

“Bütçelendirme” kelimesi aklınızda olumsuz düşünceler getirir mi? Yoksa bütçeyle yaratma ve yaşama düşüncesinde biraz bilgisiz misiniz yoksa göz korkutuyor musunuz? Burada bir yargı yok. Ben de aynı şekilde hissetmiştim. Bütçelemeyi okurken veya düşündüğümde bu düğümü midemde bulabilirim. Hayatımın geri kalanı için pirinç ve fasulye üzerinde yaşama vizyonları olurdu.
Devamını Oku
Yaşlı Veli Bakımı
Maliye

Yaşlı Veli Bakımı

Çocukken, düştüğünüz zaman anne babanızın sizi alması için daha fazla rahatlık olmaz. Ama rol tersine döndüğünde ne olur ve şimdi yaşlı ebeveynlerinin bakıcısı oluyorsunuz? Ebeveynlerin çoğu hiçbir zaman kendi mallarını takip etmek için yardıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmeyeceklerdir. Yardım almak, yaşlılık çağına girme ve boyun eğmeye işarettir ve birçok yaşlı için yutulması zor bir hapdır.
Devamını Oku