Yatırım

Bir Sağlık Bakımı Esnek Harcama Hesabı İyi Bir Fikir mi?

Birçok işverenin seçtiği bir fayda olarak sunulan esnek bir harcama hesabı (FSA), işçilerin belirli nitelikte tıbbi veya dişçilik masrafları için belirlenen hesaplara maaş kesintisi yoluyla katkıda bulunmalarına izin verir. Eğer işvereniniz bir FSA'yı hazır bulundurursa, hesap tipik olarak planın kapsamında olmayan cepten harcamalar için işveren sponsorluğundaki tıbbi planınızla birlikte kullanılır. Katkıda bulunan tüm tutarlar, sağlık hizmetleri maliyetleri için harcanırken vergi öncesi ve vergi değildir.

FSA Uygunluğu

ÖSO'lar işveren-tabanlıdır; serbest meslek sahibi bireyler uygun değildir. Katılmak için, kesinti miktarlarınızın yıldan yıla değişmesini istemeseniz bile, genellikle her yıl işvereninize kayıt olmanız gerekir. (Bazı planlar değişiklik gösterir.) İşverenler genel olarak, tüm planlama yılı için kayıt olduğunuzda, açık kayıt dönemlerinde kayıt yaptırırlar. Plan yıl sonundan önce seçiminizi değiştirmek ya da iptal etmek istiyorsanız, bunu genellikle, planınız istihdamınız veya aile durumunuzdaki koşullar nedeniyle bir değişikliğe izin veriyorsa yapabilirsiniz.

Katılımlar

Bir ÖAA'ya katkıda bulunmadan önce, beklenen cepten harcama maliyetinizin tahminine dayanarak, yıl için ne kadar katkıda bulunmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. İşvereniniz, yıllık seçiminize uygun olarak maaşınızdan gelen miktarları düşecektir. Sizin veya işvereninizin hesaplara katkıda bulunabileceği para miktarına ilişkin bir IRS limiti olmamasına rağmen, her bir plan, ya bir maksimum dolar tutarını veya maaşınızın azami bir yüzdesini katkıda bulunacaktır.

Katkıda bulunduğunuz maaş veya işvereninizin ÖSO'ya katkıda bulunabileceği herhangi bir miktarda federal gelir vergisi veya istihdam vergisi ödemezsiniz. Plan yılı sonuna kadar harcanmayan katkı payları kaybedilmiştir. Bu nedenle, yıl içinde oluşmasını beklediğiniz masrafları abartmamak önemlidir.

Uygun Giderler

Uygun masraflar arasında sağlık planınızın tamamında olmayan cepten yapılan harcamaların çoğunun yanı sıra, kopyaları, düşülebilirleri, vizyonu, reçeteleri, reçetesiz satılan ilaçlar, diş bakımı, testler ve tıbbi malzemeler de bulunmaktadır. Nitelikli giderlerin daha ayrıntılı bir listesi için IRS Yayını 502'ye bakınız. Genel olarak, izin verilen eşyalar, vergi beyannamesi için geçerli olanlarla aynıdır, ancak FSA hesabınızdan federal vergi beyannamenizin A Çizelgesi'nde ödenen masrafları düşmemekle birlikte.

Dosyalama Talepleri

FSA'nızda ayrılan parayı kullanmak için, ya geri ödeme taleplerini sunmanız ya da FSA nezaretinde bulunan satıcı tarafından sağlanabilecek banka kartı, kredi kartı veya depolanmış değer kartını kullanmanız gerekir. Bu kartlar, FSA'ya IRS onaylı bir Envanter Kontrol Sistemine sahip belirli sağlık hizmeti sağlayıcıları ve perakende satış noktalarında erişmenizi sağlar. Karttaki dolar tutarı doğrudan kullanılabilir FSA bakiyenize bağlıdır ve kartla yaptığınız her alım, sağlık sigortanızda kullanılabilir fonlardan yararlanır. Geri ödeme prosedürleri veya hak taleplerinin nasıl bildirileceği hakkında daha fazla bilgi için, çalışanlara sağlanan haklar yöneticinizle görüşün.

Herkes için değil

Bir ÖSO'nun ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağı, büyük ölçüde cepten beklemediğiniz masraflara ve bunları ne kadar doğru bir şekilde tahmin edebileceğinize bağlıdır. Yıl boyunca birkaç yüz dolardan fazla para kazanmayacağınızı düşünüyorsanız, bir ÖSO kurmanın zorluğuna değmeyebilir. Öte yandan, öngörülen tıbbi maliyetler veya işveren tarafından desteklenen tıbbi planın kapsamadığı devam eden tedavileri olanlar için, bir FSA vergi faturanızı düşürürken parayı ayırmanın iyi bir yolu olabilir. En nihayetinde, karar, sizin özel koşullarınız ve ihtiyaçlarınız için geri çekilir.

Bu makale Standard & Poor's tarafından hazırlanmıştır ve herhangi bir kişiye özel yatırım tavsiyesi veya önerileri sunması amaçlanmamıştır. Herhangi bir sorunuz olursa mali danışmanınıza danışabilirsiniz. Takip No 536641

Videoyu izle: Aslan Ailem Engelsiz

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Stok Online Satın Nasıl
Yatırım

Stok Online Satın Nasıl

Bir süreliğine bir şeyler yapıyorsanız, çoğu zaman verilen şeyleri alma eğilimindesiniz. Potansiyel müşteriden, birkaç yıldır tanıdığım birinden bir telefon aldım. Bana herkesin bildiğini düşündüğüm bir soru sormaya çağırdılar. Mesleğime gelince, böyle bir temel soruydu, dediğim gibi, sadece aldım ve herkesin bunu nasıl yapacağını bildiğini düşündüm.
Devamını Oku
Sabah Kahvenizi Atlayarak 100.000 $ Üzerinden Nasıl Kazanabilirsiniz?
Yatırım

Sabah Kahvenizi Atlayarak 100.000 $ Üzerinden Nasıl Kazanabilirsiniz?

Yalan söylemem. Biraz zaman alacak. Ama evet, her gün işe giderken kahve dükkanını atlayarak 100.000 doların üzerinde para kazanabilirsiniz. Oh, ve hala kahvenizi evde yapabilirsiniz. İşte nasıl çalışıyor… En sevdiğiniz kahveyi yerel sürücünüzde söyleyin, 3 $ (daha pahalıya mal olabilir). Ayrıca, evde en sevdiğiniz kahve içeceği için 1 dolara mal olduğunu söyleyelim (daha ucuza mal olabilir).
Devamını Oku
Roth IRA Nitelikli Dağıtımlar ve Çekimler için 5 Yıl Kuralı
Yatırım

Roth IRA Nitelikli Dağıtımlar ve Çekimler için 5 Yıl Kuralı

Jackson Five'ın nitelikli çekimler için Roth IRA beş yıllık kural ile ne yapması gerektiğini kendinize soruyor olabilirsiniz? “Kesinlikle hiçbir şey” demek için üzgünüm. Tabii ki "beş" sayısından başka. Pop'un Kralı'na olan son anıların hepsine sahip olduğumu düşündüm. Şimdi dikkatimi çekiyorum… Roth IRA'nın temelleri “Vergi Serbest Para” ifadesini içeriyor.
Devamını Oku
50.000 TL'ye Nasıl Yatırım Yapılır (gömleğini kaybetmeden)
Yatırım

50.000 TL'ye Nasıl Yatırım Yapılır (gömleğini kaybetmeden)

Sabit kazanılan paranın 50.000 dolarlık yatırımını nasıl belirleyeceğinizi düşünün. Birçok kişi için bu bir yıllık maaş. Diğerleri için, bu bir yıllık maaştan daha fazla. Ne kadar para yatırmanız gerektiğini, nasıl yatırım yapmanız gerektiği ile ilgili bir şey var mı? Bence de. Eğer yatırım yapmak için sadece bin dolarınız varsa, kaybedecek çok fazla yeriniz yok ki daha muhafazakar olmak isteyebilirsiniz.
Devamını Oku