Maliye

Özel İpotek Sigortası Olmadan Mortgage Almak İçin 5 Yol (PMI)

PMI'dan kaçının

Süreci olduğumuzda hayalimizi inşa etmekBütçeyi aşmamız bekleniyor.

Bunu bildiğimiz kadarıyla masrafları azaltmaya çalıştık. Kesinlikle kaçınmamız gerektiğini bildiğimiz bir harcama, PMI (Özel İpotek Sigortası) idi.

Son zamanlarda, PMI ile ilgili bir okuyucu sorusu vardı:

Joe A. bilmek istiyor:

İpoteğimi 2 yıl geçirdim ve PMI'mden kurtulmak istiyorum. Borç veren, en az% 80 özsermayeye sahip olduğumu kanıtlamak için bir ev değerlendirmesi yapmam gerektiğini söyledi.

Değerlemeyi aldım ve krediyi evimin değerinin% 80'ine kadar ödedim. Ama sonra borç veren bana 75% değerinde bir krediye ihtiyacım olduğunu söyleyen bir mektup gönderdi!

Şimdi, krediyi% 75'e kadar ödeyeceğimden endişe ediyorum, ancak PMI'mizi kaldırmamak için başka bir mazeret alacaklar. Ne yapmalıyım?

Size PMI'den kurtulmanın en iyi yollarını söylemeden önce, bir adım geri atalım ve ne olduğunu bildiğinizden emin olalım.

Özel İpotek Sigortası (PMI) Nedir?

Özel İpotek Sigortası veya PMI, bir konut kredisinde temerrüde düşmeniz halinde ve kredi vermek zorunda kalmaları durumunda borç vereni koruyan bir üründür. Bu rahatsız edici bir tahribattır çünkü komşunuzun sağlık sigortası için her ay ödeme yapmak gibi - en azından size faydası yoktur.

Yine de, borç verenler genellikle evinizin değerinin% 80'inden fazlasını ödünç aldığınızda PMI ödemenizi gerektirir. Diğer bir deyişle, peşinat ödemeniz% 20'den azsa, daha fazla risk altındadır ve bu riski azaltmalarına yardımcı olmanızı gerektirir.

PMI ödeme,% 20 aşağı gelemediğinizde bir ipotek almanıza izin verir, ancak aynı zamanda aylık bir ek masraftır. Bu yüzden, Joe ve birçok ev sahibi aylık PMI ödemelerinden kurtulmak için kaşınıyorlar, böylece kendileri için daha fazla para tutabiliyorlar.

Özel Mortgage Sigortası (PMI) Maliyeti Ne Kadar?

PMI'nin maliyeti bir ipotek tutarı ve vadesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Ancak, yılda% 0,5 ile% ipotekli mortgage miktarının% 10'una kadar çıkabilir. Örneğin, 150.000 ABD Doları değerindeki bir ipoteğe sahipseniz, PMI priminiz aylık yaklaşık 65 $ 'a mal olabilir.

Yıllık mortgage emanet hesap ekstrelerini kontrol edebilir veya PMI için ne kadar ödediğinizi öğrenmek için borç verene danışabilirsiniz.

Özel İpotek Sigortası (PMI) kurtulmak için 5 yolu

PMI'dan kurtulmak veya kurtulmak için 5 yol vardır:

  • % 20 peşinat yatırın: PMI'ya asla ödemek zorunda kalmamanızı sağlamanın en iyi yolu, evinizde en az% 20 oranında bir ücret ödeyerek bunu tamamen önlemektir. Bu, tasarruf etmeye devam ederken ev satın alımını ertelemek zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir.
  • Evinizin orijinal satın alma fiyatına dayalı otomatik iptal: 29 Temmuz 1999 tarihinde veya daha sonra aldığınız geleneksel bir ipotek için, PMI'niz evinizde% 22 özsermaye olduğunda otomatik olarak iptal edilmelidir. Zira ipotek bakiyenizi orijinal değerinin% 78'ine kadar ödediniz. Mülkünüz, federal yasaların PMI'nızı iptal etmesi için bir kredi verene ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, bu kural sadece ipotek ödemeleriniz bir yıl boyunca geçerliyse veya son 2 yıl içinde 60 günden fazla geçmediyse ve mülkün üzerinde herhangi bir tazminatınız yoksa geçerlidir. Evinizin değeri orijinal değerinin altına düşmemiştir. Ayrıca ikinci bir ipotek veya ev kredisi kredisi almamanızı da isteyebilirler.

    29 Temmuz 1999'dan önce imzaladığınız bir ipotek için, borç vereninizle iletişime geçmeniz ve% 20 özsermayeye ulaştığınızda PMI'yı kaldırmasını talep etmeniz size kalmış. Farklı eyaletlerde eski ipotek için PMI iptalini etkileyen yasalar olabilir, bu nedenle daha fazla bilgi için borç verenle iletişime geçin.

  • Evinizin orijinal satın alma fiyatına göre iptal isteğinde bulunun: Eğer ipotek bakiyenizi orijinal fiyatın% 80'ine veya daha azına indirirseniz ya da satış sırasında değer biçilen değerden daha az ise, borç vereninizin PMI'yi kaldırmasını talep edebilirsiniz. Bu talep bir borç vermeyi zorlamaz Bunu kaldırmak için, federal ve eyalet yasalarına göre düzenlemelere tabidir. Yine, evinizin değerinin orijinal değerinden daha düşük olmadığını kanıtlayabilirler.
  •  Evinizin mevcut değerine göre iptal isteğinde bulunun: İpoteğinizi evinizin cari değerinin% 75'ine veya daha azına indirirseniz (lisanslı konut ekspertizinde belirlendiği şekilde), borç verenin PMI'yi kaldırmasını talep edebilirsiniz.
  • Orta nokta sonlandırma: İpoteğiniz, dönemin orta noktasına ulaştığında PMI iptal edilmelidir. Örneğin, 360 aylık ödemeli 30 yıllık bir kredi için, orta nokta 180'inci ödemeyi yaptıktan sonradır. Bu iptal sadece ipotek ödemeleriniz güncelse geçerlidir.

Bu yüzden, Joe'nun sorusuna geri dönersek, borç verenin ilk önce ona yukarıda 3. numaraya dayalı talimatlar verdiğini tahmin ediyorum. Joe'nun, evinin asıl değerinin en az% 80'ine karşılık bir krediye sahip olup olmadığını öğrenmek istiyorlardı.

Emlak piyasası geçtiğimiz birkaç yıl içinde azaldığından, 2 yıl önce satın aldığından beri Joe'nun ev değeri düştü. Muhtemelen borç verenin ona yukarıda 4. sırada dayalı yeni talimatlar vermesi, kredi bakiyesinin şu andaki ev fiyatının% 75'i olmasını gerektiriyordu.

Ev Sahipleri Koruma Yasası Altında Haklarınız Var

Ev sahibi olarak, Joe, 1998 tarihli federal Ev Sahipleri Koruma Yasası'nda PMI hükümleri tarafından karşılanmaktadır. Krediyi% 75'e kadar ödeyecek ve borç veren, PMI'sını iptal etme kurallarına uymuyorsa, Joe şikayette bulunabilir. ftc.gov adresindeki Federal Ticaret Komisyonu (FTC).

Videoyu izle: En Son Babalar Duyar - İpotek

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

403b İzin Verilen Maksimum Katkı
Maliye

403b İzin Verilen Maksimum Katkı

Önceki bir yazıda, 403 (b) Vergi Korunan Yilliklerin bazı temellerini paylaştım. Özet olarak, 403 (b), sadece kar amacı gütmeyen ve hükümet işlerinde çalışanlara sunulan bir tür emeklilik hesabıdır. Bu çalışanlar için 403 (b) 'si 401 (k) değerine eşittir. Çalışan limitleri, işveren tarafından desteklenen 401 (k) ile sunulanlar için aynı olmakla birlikte, 403 (b) 'ler, çalışanların hak kazandıkları takdirde daha fazla katkıda bulunmalarına yardımcı olan başka bir bileşen sunmaktadır.
Devamını Oku
Bir LLC On Line Nasıl Kurulur
Maliye

Bir LLC On Line Nasıl Kurulur

Kendi işinizi kurmaya hazırsanız veya hazırlıyorsanız, şirketinizi bir LLC olarak belirlemeyi düşünmelisiniz. Bir LLC kurduğunuzda, kişisel varlıklarınızı yasal olarak iş varlıklarınızdan ayrı tutmanıza izin verir. Bir LLC'nin oluşturulması kişisel sorumluluk koruması sağlar ve finansal varlıklarınızı ve finansal sorumluluklarınızı daha kolay ayırmanıza olanak tanır.
Devamını Oku
Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri
Maliye

Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri

Bu hafta Sally P.'den bir soru aldım. Diyor ki: 32 yaşındayım, serbest meslek sahibi ve yılda 400.000 dolar kazanıyorum. Bir ev satın almak için 100.000 dolar biriktirdim ama bir apartman dairesine indirilmek üzere toplam 200.000 dolar tasarruf edene kadar beklemek istiyorum. Para şu an için yüksek getirili bir tasarruf hesabında oturuyor. Emeklilik hesabım yok ve kefalet için para biriktirmeye ek olarak bir tane de para yatırmam gerekip gerekmediğini merak ediyorum.
Devamını Oku