Bor├ž

Suze Orman'─▒ Dinlememenin 14 Sebebi

Oh SuzeÔÇŽ

Ya onu seviyorsun, ondan nefret ediyorsun ya da Gerçekten mi ondan nefret.

Gerçekte, tavsiyesinin ço─ču gerçekten iyi ┼čeylerdir. Ama bir k─▒sm─▒ kenarda teetering ve baz─▒ öneriler sadece düz kötü.

Baz─▒ tavsiyelerini sorgulamasam da, kitleleri e─čitmede neler yapabildi─čine hala sayg─▒ duyuyorum.

Hemen tüm ele┼čtirileri, an─▒nda ele┼čtiri alan ön ödemeli banka kart─▒ program─▒n─▒ ba┼člatt─▒ktan sonra at─▒ld─▒. Kart─▒n sundu─ču faydalara odaklanmak yerine (bildi─čim kadar─▒yla), a┼ča─č─▒da gösterildi─či gibi kart haklar─▒n─▒ sorgulayan insanlar─▒n isimlerini aramaktan çok daha gürültülü bir yol ald─▒.

@ 20andengaged Çok kötü sen benim üzerimde bir salak oldu─čuna inanmay─▒ seçiyorsun - sadece ba┼čkalar─▒n─▒ takip etmeye devam et ve seni nereye götürdü─čünü gör -

- Suze Orman (@SuzeOrmanShow) 11 Ocak 2012

Yukar─▒daki de─či┼čimde, ÔÇť@ tmmoneyÔÇŁ benim dostum Phil Taylor bir CPA, PTMoney.com'da ki┼čisel finans blogcusu ve Financial Blogger Konferans─▒'n─▒n kurucusu. Evet, evet, ÔÇťsava┼č arkada┼č─▒mÔÇŁ ad─▒nda bir aptal─▒ arad─▒ ve bu hiç ho┼č de─čil.

Bu de─či┼čim hakk─▒nda daha da komik olan ┼čey, Suze'nin ÔÇťharika ürününüÔÇŁ savunmak için çok h─▒zl─▒ olmas─▒ ve sessizce kapanmas─▒ gibi görünüyor.

HmmmmmÔÇŽ. ┼×imdi salak olan kim?

#burn 😉

Suze Orman'─▒ dinlememeniz için 14 di─čer sebep daha.

1. Tüm Tavsiyeler Tuzun Bir Tozu ile Al─▒nmal─▒d─▒r - Kayna─č─▒ndan ba─č─▒ms─▒z olarak

Pek çok insan uzman olarak geçiyor, gerçekte uzman yok - sadece uygulay─▒c─▒lar. Hay─▒r, buras─▒ finansal alandan daha do─črudur. Ki┼čisel finans alan─▒nda düzinelerce, belki yüzlerce alt konu var ve bunlar─▒n her biri hakk─▒nda çok say─▒da fikir var. Bunu yapmak, iki ki┼činin ayn─▒ finansal duruma sahip olmamas─▒ gerçe─čidir.

Finansal tavsiyelerinizi dikkate almal─▒ ve finansal hayat─▒n─▒zla ilgili kararlar vermenize yard─▒mc─▒ olmak için sizden kazand─▒─č─▒n─▒z bilgileri temel almal─▒s─▒n─▒z. Ama hiç kimsenin tavsiyesine dayanarak, en az─▒ndan bir finansal guru olan bu eylemi hiçbir zaman almaman─▒z gerekir. Bu Suze Orman'─▒ içerir.

2. Suze Orman seni tan─▒m─▒yor

Durumunuz hakk─▒nda bilgi sahibi olan bir ki┼čiden mali tavsiye almak için bir ┼čey var. Kitlesel bir kitleye hitap eden ve sizin durumunuz hakk─▒nda kesinlikle bilgisi olmayan birinden almak ba┼čka bir ┼čey.

Orman'─▒n halk─▒n emriyle etkilenmi┼č ya da hatta rahatlam─▒┼č olsan─▒z da, senin hakk─▒nda hiçbir ┼čey bilmiyor. E─čer yapm─▒┼č olsayd─▒, finansal durumunuzda tek bir ayr─▒nt─▒ - ya da sadece onunla ilgili - sadece önerilerini tamamen de─či┼čtirebilir.

3. Her Tavsiyesi Çok Geneldir

Gidecek bir deyi┼č var. E─čer do─čruysa, yeni de─čil ve e─čer yeniyse, bu do─čru de─čil ÔÇť ve bu yüzden Suze Orman da dahil olmak üzere finansal dan─▒┼čmanl─▒k uzmanlar─▒ ile. Herhangi bir alanda uzmanlardan gelen kitlelere verilen tavsiyelerin% 90'─▒ jeneriktir - bu alanda yayg─▒nd─▒r ve her yerde alabilirsiniz. Tavsiyeyi benzersiz k─▒lan ┼čey, birey taraf─▒ndan eklenen ki┼čisel s─▒kmad─▒r.

Bu, guru'nun ki┼čili─či hakk─▒nda, tavsiyenin derinli─či ve kalitesi hakk─▒nda oldu─čundan daha fazlad─▒r.

Orman ayn─▒ zamanda ki┼čisel finans anlay─▒┼č─▒ndan çok daha fazla olmayan insanlara tavsiyede bulunma e─čilimindedir. Tabii ki, bu onun tavsiyesini dinlemesi en muhtemel grup ve ironik olarak, Bunu takip etmemesi en muhtemel.

Orman'─▒n söylediklerinin tümünü veya daha fazlas─▒n─▒ kabul ediyorsan─▒z, bu grupta çok iyi olabilirsiniz. Ve e─čer öyleyseniz, di─čer kaynaklardan bilgi almak için çok daha fazla zaman harcamal─▒s─▒n─▒z. Kimse seni kendi maliyeleriniz için bile finansal bir uzmana dönü┼čtürebilir. Bu, ancak hayat─▒n─▒zda gerçek yapmay─▒ taahhüt ederseniz gerçekle┼čebilir.

4. Kendi Mali Durumunuz Benzersizdir

Orman bir ba┼čkas─▒n─▒n problemini ele ald─▒─č─▒nda, seninkine benzer olabilir, ama asla kesinlikle Sizinki gibi. Tek bir ayr─▒nt─▒da yap─▒lan de─či┼čiklik ya da ikisi, sizin durumunuzdaki tavsiyesini geçersiz k─▒labilir.

Örne─čin, borsaya yat─▒r─▒m yapmaya karar verin. Orman, herkesin borsada olmas─▒ gerekti─či konusunda genel bir tavsiyede bulunabilir, ancak istikrars─▒z bir geliriniz varsa, yüksek seviyede bir borç ve evde beslenmeniz gereken çok fazla a─č─▒z varsa ne olur?

Tabii ki, herkesin borsada olmas─▒ önerilir, ancak sizin durumunuzda, bu tavsiye yanl─▒┼č olabilir. Onun tavsiyesi, gerçekte bunun yerine acil durum fonunuzu olu┼čturman─▒z gerekti─činde borsaya para yat─▒rmak için para harcaman─▒z─▒ ve tasarruf etmenizi sa─člayabilir.

5. Bu Popüler Oldu─čunuzda, HER ZAMAN Ticari Önyarg─▒ Var

Suze, kitaplar─▒ndan veya programlar─▒ndan birini tan─▒tt─▒─č─▒nda veya üçüncü bir parti ürününü destekledi─činde, paran─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒ olarak ona. Bu k─▒rm─▒z─▒ bir bayrak yükseltmeli.

Orman neredeyse kendi ba┼č─▒na bir markad─▒r. O, halk taraf─▒ndan tan─▒nan bir figürdür ve hayranlar─▒n─▒n lejyonlar─▒ taraf─▒ndan iyi kar┼č─▒lanm─▒┼čt─▒r. Bu para kazanma f─▒rsatlar─▒ yarat─▒r ve bunlardan faydaland─▒klar─▒n─▒ bilirsiniz. Neredeyse herkes onun konumunda.

Önceden sahte ön ödemeli banka kart─▒ fiyaskosundan bahsetmi┼čtim. Böyle bir y─▒ld─▒z gücüne sahip oldu─čunuzda, bu tür teklifler ortaya ç─▒k─▒yor ve direnmek zor.

Örne─čin, yar─▒m düzine borç konsolidasyon servisinden birini veya en iyi havayolu ödülleri kredi kart─▒n─▒ önerebilirsiniz, ancak bunu yapmak için bir ücret ödeyece─činiz için ┼čirketi be┼činci en iyi programla desteklemeyi tercih edersiniz. Tan─▒nm─▒┼č gurular ile her zaman olur.

Ancak bu, ilerlemi┼č ürün veya hizmetin gerçekten en iyi ç─▒karlar─▒n─▒zda oldu─ču anlam─▒na gelmez.

6. Küçük ┼×eylerde Bit Çok Fazla Vurgu Var

Konu┼čtu─čunda programlar─▒ndan birini izlemeyi hat─▒rl─▒yorum Latte Faktörü. ─░tiraf etmeliyim, onun amac─▒ zorlay─▒c─▒yd─▒ - ama bu, form-a┼č─▒r─▒-maddenin klasik bir örne─či olabilirdi.

Orman'─▒n dikkati çekilmek zorundayd─▒: Starbucks'ta her sabah $ 4 latte almak için durdurarak, y─▒lda en az 1.000 dolar harcayaca─č─▒n─▒z harcaman─▒z gerekmiyor. Bu paray─▒ evde kendi kahvenizi yaparak ve i┼činize getirmek için bir bardak veya büyük bir kap haz─▒rlayarak tasarruf edebilirsiniz.

Bu tür bir öneriyle ilgili sorun, latte gibi küçük masraflar─▒ kesmek için çok fazla zaman ve çaba harcayabilece─činiz ve i┼činiz bitti─činde tasarruf etmek için ciddi paralar getiremeyece─činizdir.

Buna ek olarak, bu mali hayatta kalma ile mücadele eden insanlar için büyük bir tavsiye olmayabilir. Bu durumda birçok insan zaten küçük masraflar─▒ azaltm─▒┼č ve hala bat─▒yor.

Bu durumda olan bir ki┼či için en iyi tavsiye, konut veya araban─▒z gibi büyük harcamalar üstlenmek ve her ikisine de yat─▒r─▒m yapmak olabilir. Mali güçlük içinde olan birçok insan var çünkü hayatlar─▒ndaki en büyük masraflar─▒ kar┼č─▒layam─▒yorlar.

Latte'yi keserek bu sorunu çözemezsin.

Ve ki┼čisel bir notta, yap─▒sal harcamalar─▒ dü┼čük tutmak, lattel gibi lüksler almam─▒ sa─člayan ┼čeydir. Hayat─▒mda hemen hemen her harcama kategorisi olan bir finansal ÔÇťdiyetÔÇŁ e sahip olmak gibi bir niyetim yok.

Ama belki de bu sadece benim.

Ve evet, yar─▒n çal─▒┼čmamda Grande Sugar's─▒z Carmel Latte sipari┼č edece─čim. 🙂

7. Hay─▒r, Herkes Hisse Senedi Yat─▒r─▒m Yapmamal─▒

Orman, borsada yat─▒r─▒m yapacak herkese yat─▒r─▒m yapmay─▒ heyecanla tavsiye ediyor. Bu, standart meseledir, tek-boyuta-tüm tavsiyeye uyar ve belki de en do─čru anlam─▒yla ÔÇťtavsiyeÔÇŁ de─čildir. Sa─čduyu, ÔÇťmali uzmanÔÇŁ diye hay─▒r demeli, herkese de─čil,┬áBorsaya yat─▒r─▒m yapmal─▒.

Tavsiye, hisse senedi fiyatlar─▒n─▒n güçlü bir ┼čekilde yükselmesiyle be┼č y─▒l sonra daha da sorgulanabilir. Hiç kimseye hisse senetlerine maruz kalmalar─▒n─▒ azaltmalar─▒n─▒ m─▒ söylüyorsunuz ya da sizin için ayarlama yapan Bettement gibi bir hizmetle yat─▒r─▒m yap─▒yor mu? Hiç kimsenin tamamen d─▒┼čar─▒ ç─▒kma zaman─▒ oldu─čunu söyler mi? Hay─▒r. Ama adil olmak gerekirse, bireysel bir hisse senedi ne zaman sat─▒laca─č─▒ konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Bu tür bir tavsiyenin olmamas─▒, hisse senedi tavsiyesinin biraz fazla standart görünmesini sa─čl─▒yor - di─čer tüm kendinden tarzl─▒ uzmanlar─▒n da söyledi─či ┼čey bu. Öyle görünüyor ki, genel olarak finansla u─čra┼čan çok say─▒da ki┼čiye tavsiyede bulunuyorsan─▒z, dikkatli davranmak veya rekor pazarda kapan─▒┼č pozisyonlar─▒n─▒ önermek objektif bir anlam ifade ediyor.

8. Hay─▒r, Borsada Herkes Zengin Olmaz

Bunu tamamen Suze Orman─▒'na ba─člayam─▒yorum - Dave Ramsey de ayn─▒ ┼čeyi yap─▒yor, sadece yat─▒r─▒m fonlar─▒nda yer al─▒yor. Ancak, her zaman kendinden tarz sahibi bir finansal dan─▒┼čman─▒n, kula─ča zengin bir hustler gibi uzaktan ses veren niyetlerinin niyeti hakk─▒nda endi┼čelenmeliyiz.

Suze Orman da dahil olmak üzere tüm finansal gurulara soru: Borsa için bir finansal dan─▒┼čman m─▒ yoksa bir amigo mu?

Wall Street'ten ve finansal medyadan gelen pek çok amigo var oldu─čundan, bir finans uzman─▒n─▒n dikkatli davranan ki┼či olmas─▒ gerekti─či görünüyor. Bizi yapmamas─▒ gerçe─či ... ┼čüpheli.

─░statistiksel olarak, hisse senedi piyasas─▒n─▒n, 1926'dan beri (kayna─ča ba─čl─▒ olarak) y─▒lda% 8 ila% 11 aral─▒─č─▒nda ortalama bir ┼čey döndürdü─čü do─čru olsa da, bir y─▒ldan di─čerine büyük ölçüde de─či┼čebilir. Ayr─▒ca, yat─▒r─▒mc─▒lar─▒n mali aç─▒dan harap olmas─▒n─▒ sadece ony─▒llar geçirmi┼č olmalar─▒ da bir gerçektir.

S─▒k─▒ finansal durumlarda olan ki┼čilerin, daha acil endi┼čeleri oldu─ču için borsaya yükleme yapmalar─▒ gerekmez. Hatta stoklara yat─▒r─▒m yaparak zengin olabilecekleri ihtimaline i┼čaret etmek bile biraz samimiyetsiz.

9. Suze Her Zaman Kendi Tavsiyesini Takip Etmiyor

Her ne pahas─▒na olursa olsun, hisse senedini ┼čampiyon tutarken, Suze kendi paras─▒n─▒ öncelikle - davul rulo -belediye tahvili!

ÔÇťYapt─▒─č─▒m gibi yapÔÇŁ dedi─čimde her zaman bir uzmana dikkat etmelisin. Ba┼čkalar─▒na güvendikleri tavsiyesini ortaya koyan bir mali gurubun oldu─čunda, iki yüzlülük sadece göz kama┼čt─▒r─▒c─▒ de─čildir.

Dayan─▒lmaz.

10. Bazen sadece yanl─▒┼č de─čil, ama çok yanl─▒┼č

2009 y─▒l─▒nda, Merriman Blogu'ndaki Cheryl Curran, Suze Orman'─▒n hisse senedi tavsiyeleriyle ilgili bu gözlemi gerçekle┼čtirdi:

ÔÇťRöportajda, Suze (Eric) Schurenberg'e (Money Magazine) yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, tüm kan─▒tlar─▒n endeks fonlar─▒n─▒n yönetilen fonlar─▒n yüzde 80'ini a┼čt─▒─č─▒n─▒ göstermesine ra─čmen,ÔÇť Bugün daha aktif olman─▒z gerekti─čini dü┼čünüyorum. ÔÇŁBorsa yat─▒r─▒m fonlar─▒ önerdi geli┼čmekte olan pazarlarda uzmanla┼čm─▒┼č, ABD petrol ve metal ve madencilik. Ve bu tavsiyeleri alan yat─▒r─▒mc─▒lara ne oldu? Haziran 2008'deki röportaj─▒ndan bu yana, bu sektörler y─▒l sonu itibariyle s─▒ras─▒yla yüzde 44, yüzde 71 ve yüzde 71 azald─▒ ... ama daha önce tavsiye etti─či fonlar, Vanguard 500 Endeks ve Toplam Borsa Endeksi, yüzde 28 dü┼čtü ve Ayn─▒ zaman diliminde yüzde 29, s─▒ras─▒yla. ÔÇŁ

┼×imdi adil olmak için, 2008 borsada kötü bir y─▒l oldu. Ama e─čer uzman tavsiyelerine güvenirsek, gökyüzünün dü┼čmesinden daha önemli de─čil. 2008 yaz─▒nda Orman'─▒n tavsiyesine uysayd─▒n, sana ciddi paralar getirirdi. Bu biraz yanl─▒┼č olmaktan daha fazlas─▒.

Borsaya ça─čr─▒da bulunmam─▒zdan herhangi biri yanl─▒┼č olabilir, ancak bu bölüm ve di─čerleri, dindar inançl─▒ insanlar─▒n Suze Orman gibi gurulara yerle┼čtirilmelerinin hiçbir zaman tavsiye edilmedi─činin kan─▒t─▒d─▒r.

11.Orman Milyoner - Onun Tavsiyesi Mali Durumunuza Uymayabilir

Bir ki┼či ne kadar ba┼čar─▒l─▒ olursa, o, gündelik insanlar─▒n s─▒k─▒nt─▒lar─▒yla daha az ili┼čki kurabilir. Bu sadece insan do─čas─▒. Suze Orman, 10 milyon ile 30 milyon dolar aras─▒nda bir yerde, yani tavsiyesine uyan insanlar─▒n büyük ço─čunlu─čunun çok ötesinde.

Böyle bir paran varsa hayat çok farkl─▒ görünüyor. Sekiz rakaml─▒ bir banko, size farkl─▒ bir bak─▒┼č aç─▒s─▒ sunar ve bu, duygusal bir bak─▒┼č aç─▒s─▒ndan neler olup bitti─čini i┼čleme yetene─činizi etkiler.

Milyonlarca dolar de─čerindeyken, bir ki┼činin kararlar─▒nda korku oynaman─▒n rolünü takdir etmek zor olabilir..

Örne─čin, ad─▒n─▒za 10.000 dolar─▒n─▒z varsa, paraya yat─▒r─▒m yapman─▒n ve yanl─▒┼č anlaman─▒n sonuçlar─▒ felaket olabilir. Ama bir milyonerin fildi┼či kulesinden, küçük bir y─▒─č─▒n─▒n─▒z oldu─čunda agresif bir ┼čekilde yat─▒r─▒m yapmak, ilerlemenin tek yolu olarak görülebilir.

Perspektif her ┼čeyi de─či┼čtirir ve Orman sadece ö─črencileri taraf─▒ndan farkl─▒ bir finansal düzlemdedir.

12. O bir ┼čovmen, ilk ve en önemlisi

Yapt─▒klar─▒ i┼čte çok iyi insanlar var ve kimsenin kim oldu─ču hakk─▒nda hiç kimsenin umurunda de─čil. Yapt─▒klar─▒ ┼čeyde çok iyi olan ba┼čka insanlar var - ya da belki de pek iyi de─čil - ama herkes onlar─▒n kim oldu─čunu biliyor. Çünkü kamu sunumunda uzmanlar.

Baz─▒ insanlar sadece bir oday─▒ nas─▒l çal─▒┼čt─▒racaklar─▒n─▒ biliyorlar. Adrenalin, bir mikrofonu tuttuklar─▒ ve büyük bir gruptan önce konu┼čtuklar─▒nda dalga geçer. Dikkat çekiyorlar. Onlar hakk─▒nda her ┼čeyi bildi─čimiz insanlar. Ve bu nedenle, Uzmanlar olarak ayr─▒lacaklar.

Suze Orman seviyesine ula┼čan herkes öncelikle orada bir e─člendirici olarak de─čer verdi─či için var─▒r. Onlar sadece bilgilendirme de─čil; e─členceli ve bu yüzden kim olduklar─▒n─▒ biliyorsun.

Bu kar─▒┼č─▒mdaki problem, bilgilendirme bitti─činde ve e─člence ba┼člad─▒─č─▒nda asla emin olamaman─▒zd─▒r. Gerçekten iyi gurular, ikisini kesintisiz olarak nas─▒l birle┼čtirece─čini biliyor.

13. Çünkü Kimse Kusursuz De─čil - Süze Orman De─čil

Ço─čumuz umutsuzca ÔÇťbilindikÔÇŁ olan, do─čru cevaplar─▒ alaca─č─▒m─▒za dair mutlak bir kesinlik içinde dönüp bildi─čimiz insanlar oldu─čunu dü┼čünmek istiyor. Kendimizi iyi hissettiriyor, içeride derinlerde olsa bile, bunun tamamen do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ biliyoruz.

Ancak, Suze Orman'─▒n ortalama finansal uzman─▒n─▒zdan daha ak─▒ll─▒ oldu─ču göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda bile, kusursuz olmad─▒─č─▒na dair ku┼čkunun ötesinde bir ┼čeyler biliyoruz. Bunu biliyoruz çünkü o insan.

Ne kadar kimseye inanmak istedi─čimiz önemli de─čil, gerçek ┼ču ki, doktorlar hastalar─▒ kaybediyor, avukatlar davalar─▒ kaybediyor, hakemler darbe ça─čr─▒lar─▒ yap─▒yor ve yüksek fiyatl─▒ y─▒ld─▒z sporcular dü┼čüyor.

Hikayeden ç─▒kar─▒lacak ders: Suze Orman'─▒n dudaklar─▒ndan geldi─či için asla bir tavsiyenin do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ varsay─▒n.

14. Çünkü Kendiniz ─░çin Dü┼čünmeniz Gerekir - Özellikle Finansmanlar─▒n─▒zla

Çocukken, etraf─▒m─▒zdaki yeti┼čkinlere hayat boyunca rehberlik etmeleri için güvenirdik. Biz büyüdükçe, bir zamanlar ba┼čkalar─▒na güvendi─čimiz ┼čeyi kendimiz için yapmak zorunda oldu─čumuzun fark─▒na varmaya ba┼člad─▒k. Ve böylece, özellikle de finans söz konusu oldu─čunda - ya da - olmal─▒d─▒r.

Uzmanlar─▒n girdilerine güvenmek iyi olsa da, ki┼čisel finansman─▒ kendi ba┼č─▒n─▒za ö─črenmenin bir alternatifi yoktur. Sadece yapman─▒z gereken ┼čey hakk─▒nda biraz kavray─▒┼č─▒n─▒z oldu─čunda, ba┼čkalar─▒ taraf─▒ndan verdi─činiz tavsiyeleri ve önerileri bile uygulayabilirsiniz.

Ve bu önemli. Ne de olsa kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒n─▒z herhangi bir kay─▒p finansal kaynaklar─▒n─▒zdan de─čil uzmanlardan geliyor.

Bu, Suze Orman'─▒ ya da ba┼čka bir finansal guruyu dinlememeniz için iyi bir sebep sunmal─▒d─▒r!

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Bor├ž, Sonraki Makale

Her 30 Ya┼č─▒nda Bilmesi Gereken 30 Finansal Kural (ya da riskin k─▒r─▒lmas─▒)
Bor├ž

Her 30 Ya┼č─▒nda Bilmesi Gereken 30 Finansal Kural (ya da riskin k─▒r─▒lmas─▒)

B├ťY├ťK 3-0. Ger├žekten bir yeti┼čkin oldu─čun ya┼č. 20'nizde hala biraz olgunla┼čmam─▒┼č olabilirsiniz. 30 geldi─činde oyun bitti. Ve ┼čimdi ben 35 ya┼č─▒nday─▒m ... Dang! Ger├žekten 35 miyim? 30'lar─▒m─▒n yar─▒s─▒ kadar yolday─▒m ve elimden gelenin en iyisini yapt─▒m. Sonu├ž olarak, do─čru yapt─▒─č─▒m ┼čeyleri yans─▒tmak i├žin biraz zaman─▒m oldu - ve yanl─▒┼č yapt─▒─č─▒m ┼čeyler 30'luk bir ┼čey olarak ya┼čamak bir├žok yeni ve ilgin├ž finansal zorluklar getiriyor.
Devam─▒n─▒ Oku
9 Para ─░pu├žlar─▒ Her ├ťniversite ├ľ─črencisi Bilmeli Yani Mezun Olmaz
Bor├ž

9 Para ─░pu├žlar─▒ Her ├ťniversite ├ľ─črencisi Bilmeli Yani Mezun Olmaz

├ťniversitede para y├Ânetimi konusunda hi├žbir ┼čey bilmiyordum. Bir finans maj├Âr├╝ olmama ra─čmen, asl─▒nda paray─▒ y├Ânetmekte ├žok k├Ât├╝yd├╝m. Ne kadar korkun├ž? Her ay iki yar─▒ zamanl─▒ i┼č ve Ulusal Muhaf─▒z paras─▒ olsa bile, gereksiz ├Â─črenci kredisi borcuna, 2 kredi kart─▒n─▒n neredeyse t├╝kenmesine ve tasarruf hesab─▒mda ne anlama geldi─čine ne dersin?
Devam─▒n─▒ Oku
GFC 076: Servetinizi ├ľdenen Bir Ayl─▒k ├ľdeme
Bor├ž

GFC 076: Servetinizi ├ľdenen Bir Ayl─▒k ├ľdeme

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_075_The_Wealth_Killer_.mp3 T├╝m ├╝lke genelinde aileler ├Âne ge├žmek i├žin m├╝cadele ediyor. Baz─▒lar─▒ i├žin, sa─čl─▒k hizmetlerinin y├╝kselen maliyetleri kendi kazanc─▒na zarar verdi. Di─čerleri i├žin, durgunluk ├╝cretleri ve ├╝niversite faturalar─▒ ger├žek bir sorundur. Ard─▒ndan, ├žocuklar─▒ b├╝y├╝tmenin serveti b├╝y├╝tmeyi imkans─▒z k─▒ld─▒─č─▒n─▒ iddia edenler var.
Devam─▒n─▒ Oku
Hayat─▒n─▒z─▒ kolayla┼čt─▒rmak i├žin 8 En Muhte┼čem Finansal Mobil Uygulamalar - iPhone vs Android
Bor├ž

Hayat─▒n─▒z─▒ kolayla┼čt─▒rmak i├žin 8 En Muhte┼čem Finansal Mobil Uygulamalar - iPhone vs Android

Bir Android'in veya iPhone'un gururunu ya┼č─▒yorsan─▒z, fark─▒nda bile olmad─▒─č─▒n─▒z finanslar─▒n─▒z─▒ kontrol etmek i├žin baz─▒ harika hilelere eri┼čebilirsiniz. Benim Blackberry'imin bile olduk├ža g├╝zel uygulamalar─▒ var, ama yine de yeni iPhone'umu sall─▒yor. Hem Android hem de iPhone i├žin binlerce uygulama var.
Devam─▒n─▒ Oku