Maliye

Daha Az Harcamaya Uğraşmak için 5 Basit Yol

Bu, HaveaRichMarriage.com'dan Alex Craig'den bir konuk gönderi.

Merhaba. Ben Alex ve iyileşmekte olan bir spendaholic'ım.

Bunu itiraf etmekten utanmıyorum. Para harcamaları harika hissediyordu, yeni kıyafetler aldığımda kendimi şık hissettim, gün boyunca Corvettes kiralayacağımda James Bond gibi hissettim ve dünyanın bana bir şey borçlu olduğunu hissettim.

Bir problemim olduğunu biliyordum. Çok fazla para harcamaktan vazgeçmek istedim, ama her defasında harcama yapmayı durdurmaya ya da bir bütçe yapmaya çalışınca, iki hafta boyunca onunla yapışırdım ve sonra da bir harcama spree'ye devam edecektim.

Dünyadaki tüm motivasyonu harcamalarım durduracağım çünkü banka hesabım düşüyordu ve kredi kartı bakiyelerim yükseliyordu. Mali olarak berbat olduğumu biliyordum ve bir şey değişmediyse derhal başı belada olacaktı.

Güçsüz ve başarısızlık gibi hissettim, çünkü daha az para harcamak kolay olmalı ve ne yapacağımı bilmeliyim.

Altı ay önce her şey benim için değişti. Uyandım ve karmaşık bir bütçe yaratmadan ve harcamalarıma fazla odaklanmadan daha az para harcamaya başladım.

Daha fazla para harcamaktan vazgeçme çabalarımda iki şey öğrendim:

  1. Tek başına bilgi yeterli değildir.
  2. Bazen gerçekten istediğiniz bir şeyi değiştirmek için farklı bir davranışı değiştirmeniz gerekebilir.

Sizinle daha az harcamaya başladığım beş stratejiyi paylaşacağım.

Bu stratejileri uygulayabilir ve bunları harcama alışkanlıklarınıza uygulayabilir ve diğer alışkanlıklara uyarlayabilirsiniz.

Söz veriyorum, bu stratejiler işe yarıyor.

Gerçekten çok iyi çalışıyorlar.

Zihnin seni geri tutuyor

Para spor gibidir. Biraz beceri gerektiriyor, ama çoğunlukla bir akıl oyunu.

Para oyunu kazanmak için kararlılık, olumlu bir tutum ve bağlılık gerektirir.

Pek çok insan, birçoğumuzun maaşına maaşla ödeme yapmasının nedeninin zayıf bir mali eğitim yüzünden olduğunu düşünüyor.

Doğru. Hepimiz muhtemelen herhangi bir kişisel finans eğitimi almadık, ama çoğumuz ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, ama çoğumuz bunu yapmıyoruz. Niye ya?

Örneğin, hepimiz para biriktirmek istiyorsak, bizden daha az harcamamız gerektiğini biliyoruz. Hepimiz de kilo vermek istiyorsak tükettiğimizden daha fazla kalori yakmamız gerektiğini biliyoruz.

Bu tek bilgi parçası, para biriktirmek ve kilo vermek için fazlasıyla yeterli. Sorun, yeterli bilgiye sahip olmamamız değil, sorunun parayla ilgili inançlarımız ve zihniyetlerimiz.

Örneğin, çok fazla para harcadığım zaman, bana statü getiren kıyafet ve araba alıyordum. Durumum benim için çok önemliydi ki ben kırmaya istekliydim.

Daha az harcamam gerektiğini, hatta daha az harcayacağımı bilmediğim bir durum değildi, durum ve güvensizlik meselesiydi.

Neden çok fazla para harcadığınızı anlayana kadar, daha az harcama yapmak, bir kayayı bir tepeye itmek gibi mümkün olabilir - mümkün, ama çok iş.

Para oyununu nasıl kazanacağınız…

1. Adım: İnançlarınızı bulun

Kendinize, paranızı neden fazla harcadığının gerçek anlamını keşfetmek için daha derin ve derine giden bir dizi soru sormaya başlar.

İşe yarayan teknik, daha derin anlamını keşfedene kadar, “Neden?” Diye soran Beş Katlı Nedendir.

Tekniği uygulamak için, harcamalarınızda kendinizi suçlu hissettiğiniz veya kesmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir alan bulun. Aşırı harcama yaptığınızı bildiğiniz alan burası.

Bir bölgeye aşırı harcama yaptığınızı hissetmiyorsanız, aşırı harcama yapıp yapmadığınızı görmek için birkaç araştırma yapın ya da restoranlarda ayda 600 dolar harcamanız gerekip gerekmediğini sorun.

Bölgeyi bulduktan sonra, kendinize “Neden?” Diye sorduğunuzda, harcama isteğinin kökenine ulaşıncaya kadar mümkün olduğunca çok kez.

Örneğin, kıyafetlere aşırı harcama yaptığımda böyle bir şey oldu…

“Dolabımda bol miktarda kıyafetlerim olduğunda neden bu kadar çok şey harcıyorum?”

“Çünkü iyi görünmek istiyorum.”

“Neden iyi görünmek istiyorum?”

“Çünkü insanların bana güzel görünmesini istediğimde hoşlanıyorum.”

Şimdi bir yerlere gidiyorum. Artık kıyafetlere para harcamanın artık para harcamadığını görebiliyorum, çünkü insanların bana iltifat etmelerini istiyorum.

Doğru nedenini öğrendikten sonra, harcamalarımızı durdurmak için kullanmaya başlayabiliriz.

2. Adım: Kabul ve Yeniden Yaz

Harcama alışkanlıklarımızın ardında yatan gerçek istekleri keşfedebilirsek, o zaman istediğimiz şeyleri elde etmenin yeni yollarını keşfedebiliriz.

İlk bölüm, gerçek isteğimizin ne olduğunu kabul ediyor. Bu konuda suçlu hissetmeyin veya utanmayın. Suçluluk güçlü bir motivasyondur. İsteklerinizi kabul edin ve isteklerinizi başka bir şekilde çözmek veya isteklerinizi yeniden yazmak için çalışın.

Örneğin, giysilere fazla harcama yapmamın övgü almak istediğimi öğrendim. Bu bilgi ile donanarak başkalarından ve kendimden övgü almak için farklı yollar buldum.

Yeni kıyafetler almak yerine, saçlarımı veya yüz saçlarımı sık sık iltifat almak için değiştirirdim. İnsanlar her zaman sakalımı ya da temiz traşlı olmayı sevdiklerini söylemişlerdir.

Yaptığım diğer şey biraz utandırıcı ve onu dışarıda bırakmayı düşündüm, ama sonra seni bir mahrumiyette yapacağımı hissettim, bu yüzden daha önce kimseye söylemediğim bir şeyi paylaşacağım.

Her gün aynanın içine bakıp kendime iltifat edecektim. İçten veya dıştan iyi bir şey seçerdim ve kendimi iltifat ederdim. Biliyorum. Bir çeşit topal gibi görünüyor.

Ama yapabildiğim en iyi şeylerden biriydi çünkü kendimi daha güvenli hissettiğimi farkettim, kendimi yeni kıyafetlerle örtmeye çalışmayı bıraktım.

Bu teknik para harcamamaya odaklanmaktan çok daha etkiliydi çünkü para harcama arzusu azaldı.

3. Adım: Alışkanlıkları İle Dolaylı Yolculuğunuz Üzerinde Çalışın

Hiç bir kötü şeyin ne zaman meydana geldiğini, daha kötü şeylerin olduğunu fark ettiniz mi?

Bazı alışkanlıklar aynı şekilde çalışır. Belirli bir iyi alışkanlık oluşturduğumuzda, diğer alışkanlıklar doğal olarak hiçbir çaba göstermeden oluşacaktır.

Örneğin, egzersiz yapıyorsanız, daha iyi yemek eğiliminde olursunuz. Erken kalkıyorsanız, daha üretken olmaya eğilimlisiniz. Belli bir alışkanlık oluşturduğunuzda, beyniniz kimliğinizi yeniden tanımlamaya başlayacaktır.

Daha fazla çalışıyorsanız, kendinize söyleyeceksiniz, “Ben antrenman yapıyorum. Ben abur cubur yiyen kişi değilim. ”

Charles Duhigg, Keystone Alışkanlıkları olarak bu alışkanlıkları ifade eder. Uygulanırlarsa, yaşamınız boyunca bir dalgalanma etkisi yaratacak alışkanlıklardır.

Sekiz ay önce erken uyanma alışkanlığını oluşturmaya çalışıyordum. Geçtiğimiz iki yıl boyunca verimsizliğe ve aşırı harcamaya neden olan korkunç uyku alışkanlıkları oluşturmuştum.

Nihayet erken uyanmaya başladığımda harcamalarım azaldı. Kendime şunu söyleyeyim, “Her gece dışarı çıkıp para harcamak için dışarı çıkmam gerekiyor çünkü erken yatmam gerekiyor.”

Yeni bir para alışkanlığı oluşturmaya çalışmak yerine, hayatınız boyunca dalgalanma etkisi yaratacak bir alışkanlık edin.

“Keystone” Alışkanlığını Bul

Senin anahtar taşı alışkanlığını bulmak için, birden fazla olabilir, senin için son derece duygusal bir alışkanlık bulmalısın. Sürekli olarak suçluluk duyduğunuz veya utanç verici bir şekilde korktuğunuz için mutlu olabilirsiniz.

Mesela, erken kalkamadığım için kendimi her zaman yendim ve her gün saat 10'a kadar ya da daha sonra uyuyacağımı itiraf ettim.

Senin için çalışıyor olabilirdi. Spor salonuna gitmek veya utanmaktan korkuyor olabilirsiniz.

Bulduktan sonra alışkanlık, alışkanlık üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu Keystone Alışkanlığı Formu

Alışkanlık alışkanlıklarından bahsetmek için çok fazla zaman harcamayacağım çünkü Charles Duhigg iyi bir iş çıkarır.

Kısaca, herhangi bir alışkanlık oluşturmaya giden üç bileşen hakkında konuşacağım - işaret, davranış ve ödül.

Erken uyanmak gibi yeni bir davranış oluşturmak için, beyninize erken yatma zamanı olduğunu söyleyen bir tetikleyici uygulamak zorundasınız. Davranış gerçekleştirildiyse, kendini gerçekten sevdiğin bir şeyle ödüllendirirsin.

İşte erken uyanma alışkanlığımı nasıl oluşturdum: İnternetim sabah 9: 30'da kapanacaktı, bu da yatağın vakti geldi. Uyuya kalırdım ve sabahın erken saatlerinde uyandığımda sıcak elma şarabı içerim.

Bunu yeterince zaman yap ve alışkanlık sonunda oluşur. Bir keystone alışkanlığı oluşturursanız, büyük olasılıkla paranızın karşılığını alacaktır.

4. Adım: Niyetle Harcama

Bu, harcamalarınıza biraz odaklanmanız gereken tek stratejidir, ancak çok fazla olmamalıdır.

Bu stratejinin amacı, harcamalarınızı umursamadığınız şeylere indirmektir. Harcamalarınızı kesmek gibi hissettirmezsiniz, çünkü muhtemelen bunu kaçırmayacaksınız.

Mesela, kıyafetlere para harcamayı severdim, ama ayrıca yemek için dışarı çıkarken çok para harcadım. Yemeğe çıkmayı umursamadım ve yarım saatten zevk almadım, bu yüzden kıyafetlere biraz daha fazla para harcayabilmem için yemek yemeyi kesiyorum.

Kredi kartı ödemeleri gibi bir gider kategorisini de kesebilirsiniz. Bakiyenizi 0 bakiye havalesi kartına koyun ve bu ödemeleri hayatınızdan daha hızlı bir şekilde alın.

5. Adım: Dikkat Etmediğiniz Giderleri Kesin

Umurumda değil gider bulmak. Sigorta, ipotek, her gün işten önce aldığın kahve ya da başka bir şey olabilir.

Bu masrafı düşürmenin bir yolunu bulun. Bu site, sigortanızı veya diğer harcamalarınızı nasıl keseceğiniz konusunda birçok çözüm sunmaktadır.

Tasarruf ettiğin parayla, para harcamayı sevdiğin şeyleri karşılayabiliyorsun ve hala paranız kaldı.

Hedef, harcamalarınızı durdurmak değil, harcamalarınızla ilgili olarak kasıtlı olmaktır.

çıkarımlar

Bazen bilgi tek başına yeterli değildir. Sorun, bilgisiz olmaktan ve sizin inançlarınız ve görüşlerinizle ilgili bir problemden daha derin olabilir.

Bazen bir problemi değiştirmenin en iyi yolu, farklı bir problemi değiştirmek, çünkü bir dalgalanma etkisi yaratabilir ve diğer problemlerinizi çözebilir.

Harcadığınız parayı kontrol etmenin zor olduğunu görürseniz, bu beş strateji sizin için harika olabilir.

Alex Craig, ilk karlı fikrini bulmana yardım etmek istiyor. Check out Side Hustle List burada.

Videoyu izle: Evde Kolay Yapıyoruz 17 Saç Modeli

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

" width="370" height="280" alt="Bu Anne, Perakende Satışta Borç 14,500 ABD Dolarını Nasıl Ödeniyor?"/>
Maliye

Bu Anne, Perakende Satışta Borç 14,500 ABD Dolarını Nasıl Ödeniyor?

14.500 dolar borcunu nasıl aldın? Borcumu sadece harcamalarım ve mallarım üzerinde kontrole sahip olmadığım için aldım. Çalışmam için harcamayı ödül olarak haklıyorum. Tek çocuğuma (o anda) suçluluktan dolayı harcadım. Neredeyse her gün yemek yerim. Araba aldım çünkü güzel bir araba istedim ve “hak ettim” ama ayda 400 dolar ödemeleriyle geldi.
Devamını Oku
Faiz Ödemeden Kredi Kartı Ödüllerini Kazanmak için 2 Uygulama
Maliye

Faiz Ödemeden Kredi Kartı Ödüllerini Kazanmak için 2 Uygulama

Kredi kartı ödülleri hızlı bir şekilde toplayabilir ve size inanılmaz avantajlar sağlayabilir. Daha iyi bilinen avantajlardan bazıları, seyahat noktaları veya soğuk sabit nakit ödülleri ile ödenen seyahatler gibi şeylerdir. Kim bu ikramlarda para kazanmak istemez ki? Bu bedava para! Burada en iyi ödüller kartları hakkında daha fazla bilgi edinin. Ancak, insanların (benim dahil olmak üzere) kredi kartı ödülleri kazanmalarının en yaygın nedeni, sizi sonsuza kadar yükleyebilecek büyük bir kredi kar
Devamını Oku
Hulu vs Hulu Plus: Sizin için en iyisi hangisi?
Maliye

Hulu vs Hulu Plus: Sizin için en iyisi hangisi?

Kablo paketleri almanın aksine, akış, bugünlerde birçok TV ve film izleyici için popüler bir seçim. Kablo TV ve uydu paketi maliyetlerinin kontrolü kontrolden çıkarken, insanlar TV izleme alışkanlıkları için para tasarrufu alternatifleri arıyorlar. Akış programına kaydolmanın kolaylığından bahsetmeyin.
Devamını Oku
30 Gün veya Daha Az Ödene Maaşına Canlı Maaşı Durdurma
Maliye

30 Gün veya Daha Az Ödene Maaşına Canlı Maaşı Durdurma

Ödeme maaşına yaşayan maaş maaşı yaşamak için gerçek bir yol değildir. Faturalarınızı ödemek ve mali bir acil durumla başa çıkmak konusunda sık sık endişeleneceksiniz. Zaman zor olduğunda, en ufak bir beklenmedik masraf bile paniğe neden olabilir ya da borca ​​girebilir. Eğer ödeme gününden önce ortaya çıkarsa, belli fırsatlara hayır demelisiniz.
Devamını Oku