Yatırım

Fannie Mae ve Freddie Mac Bonds'ın Geleceği

Geçtiğimiz haftaki Bond Market Perspektiflerinden bir temayı sürdüren bu hafta, Hazine'nin altında konservatörlüğüne yerleştirildikten bir yıl sonra Fannie Mae ve Freddie Mac'in en büyük iki resmi Sponsor Şirketler (GSEs) adlı eserine daha yakından bakacağız. Hem Fannie Mae hem de Freddie Mac, kredi krizinin merkezinde yer aldı ve Ajans Borçları ve İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler (MBS) de dahil olmak üzere tahviller, geniş Barclays Capital ABD Birleşik Tahvil Endeksi'nde tahvillerin yaklaşık% 40'ını oluşturuyor. Tahvil piyasasındaki önemli varlıklarına rağmen, Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceği konusunda herhangi bir açıklık varsa çok az şey var. Bir yıl önce, seçenekler nispeten basit görünüyordu: bunları devletleşmiş kuruluşlar olarak sürdürmek, hükümeti özel şirketler olarak başlatmak için temiz bir ara vermek ya da geçici destek sağlamak ve kriz öncesi GSE formuna geri göndermek.

Yaz boyunca yapılan sınırlı tartışmalar, GSE'lerin herhangi bir reformunun uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Öncelikle, Obama yönetimi gelecek yılın başlarına kadar Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceğine bakmayı geciktirdi. Yakın vadede, sağlık reformu Başkan ve milletvekilleri için en önemli önceliktir. Sağlık bakımı çözülürse yönetim, finansal firmaların genişletilmiş düzenlemesi, finansal piyasaların yeniden düzenlenmesi ve genişletilmiş tüketici ve yatırımcı koruma kanunları gibi diğer mevzuatlara odaklanmak için daha fazla niyetle ortaya çıkar. Her şeyden öte, her şeyden öte, zahmetli bir görev ve GSE reformunun 2010'a daha da ilerlediğini görmek bizi şaşırtmayacaktı.

Fannie Mae ve Freddie Mac için Çözümler

Gecikmeden başka, Fannie Mae ve Freddie Mac için potansiyel çözümler, yukarıda ana hatlarıyla belirtilen ilk üç senaryo sonuçlarına göre daha karmaşık hale geldi. Buna ek olarak, hükümetin altında iyi bir banka / kötü banka yapısı ve fayda yapısı ele alınmıştır. Büyük bankalar için tartışılana benzer bir şekilde, iyi bir banka / kötü banka yapısı Fannie Mae ve Freddie Mac'i potansiyel olarak iki ayrı varlığa bölecektir ancak mevcut kapasitesine devam etmek için “iyi” bir parça bırakacaktır. Bir hizmet yapısı, çeşitli biçimlerden herhangi birini alabilir. GSE'lerin mortgage sigortacıları ile kredi risklerini paylaştığı kooperatif bir yapı, sigortacılara başvuru sahiplerinin kredi itibarını izlemek için daha fazla teşvik verecek. Diğer bir biçim, GSE'leri, devlet desteği verilmeden önce yatırımcıları sınırlı bir kredi riskine maruz bırakarak kısmi garantör veya son çare garantörleri olarak içerebilir.

Piyasa etkileri de potansiyel çözüm yollarını karmaşıklaştırdı. Konut ipotekleri bir araya getirilir ve daha sonra yatırımcılara tahvil olarak satılır ve tahvil piyasasında kesintiler en aza indirilmelidir. Herhangi bir çözüm, özellikle şu anda bu yılın sonunda sona ermesi beklenen Fed alımları ile tahvil piyasalarındaki bozulmayı sınırlamalıdır. Fed verilerine göre GSE'ler 1Ç09'daki tüm ipotek orijinasyonlarının% 73'ünü oluşturuyor. İpotek piyasasına olan önemleri göz ardı edilemez ve çözümler hem sahiplik hem de potansiyel piyasa etkisine sahip olmalıdır.

Tartışmaların son derece politize edilmiş doğası nedeniyle, GSE'lerin gelecekteki formu bilinmemektedir. Verimsizlikleri azaltmak için hükümet desteği kısıtlamak istiyor ancak piyasa tamamen özel bir kuruluşu desteklemeye hazır değil. İşbirlikçi bir tip yapının, tüm taraflar için en olası ve potansiyel olarak en iyi çözüm olduğuna inanıyoruz.

Geleceğe bak

Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceği büyük olasılıkla bir tür yasal yardım gerektirecektir. Fannie Mae'nin net gelir perspektifinden en iyi yılı, 8 milyar dolar net gelir elde ettiği 2003 yılıydı. Fannie Mae, şu anda toplamda 45.9 milyar dolar olan Hazine'ye olan sermayenin% 10'unu ödediğinden, Hazine'ye yıllık ödemeler (4.59 milyar $), Fannie Mae'nin iyi zamanlarda bile özel bir şirket olarak başarılı olmak için net bir engel oluşturuyor. Q2 net karı 14,8 milyar dolar olan net kaybı, ilk çeyrekte 23,2 milyar dolarlık net zarardan kayda değer bir artış olsa da, Fannie Mae'nin yakında tekrar karlı hale gelmesi için uzun bir yol kat etmesi bekleniyor. Freddie Mac benzer bir durumla karşı karşıya.

Gelecekteki belirsizliğe ve kötü mali sonuçlara rağmen, GSE borcu Fed'in alımlarından ve Hazine desteğinden daha dar verim spreadleri ile kanıtlanmıştır. Emin olmak gerekirse, ucuz değerlemeler ilk olarak yatırımcıları geçen Aralık ayında GSE borcuna çekmiş ve Fed alımı güçlü bir geri dönüş sağlamıştır. Daha dar verim spreadleri, hem ajans hem de MBS tahvillerinin Hazine Müsteşarlığı'nı 2009'da geride bırakmasını sağlamıştır.

Geleceğe baktığımızda, Fannie Mae ve Freddie Mac'in geleceğine dair belirsizlik, hem GSE'lerin başlangıçta beklenenden daha uzun bir süre için Hazine'nin şemsiyesi altında kalacağını öne sürüyor. Bu görüş aynı zamanda yakın zamanda tercih edilen menkul kıymetlere temettü ödemeye devam etmeyeceklerini de göstermektedir. Ancak, Hazine tarafından sağlanan kredi desteği tahvil sahipleri için olumludur. Bu yılın sonunda Fed alımlarının sonu, hem tahvil bonolarında hem de MBS'de zayıflığa yol açabilir. Ancak, kurum bonoları ve MBS, Hazine pazarında meydana gelen arz barajı ile karşı karşıya değil. Herhangi bir zayıflığı en üst düzey kredi kalitesi ve daha elverişli arz / talep dinamikleri gibi tarihsel olarak sıkı seviyelere yakın yayılma bekleyecektir. Hazine, Fannie Mae ve Freddie Mac'e destek verdiği sürece, kurum tahvilleri ve MBS, üst düzey kredi kalitesi tahvilleri arayan yatırımcılar için uygun bir alternatif olmaya devam ediyor.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Senin Hamur Throwdown 2.0 büyümek
Yatırım

Senin Hamur Throwdown 2.0 büyümek

EVET! “Hamurun Fırlaması 2.0'ı Büyüt” burada! Var mısın? Finansal özgürlüğün sağlanmasında yatırım, denklemin önemli bir parçasıdır. Şahsen, öncelikle yatırım fonlarına ve ETF'lere yatırım yapıyorum, ancak, alıştığımdan biraz farklı bir meydan okumaya katılmam istendi.
Devamını Oku
Bir Roth IRA için Çok Fazla Kazanın? Saçmalık!
Yatırım

Bir Roth IRA için Çok Fazla Kazanın? Saçmalık!

Roth IRA katkısı yapmak için çok fazla para kazanıyor musunuz? IRS kurallarına göre, değiştirilmiş ayarlanabilir brüt geliriniz birden fazla olursa, Roth IRA katkısı yapmanız yasaktır: ortaklaşa evlenmek için 183.000 $, ya da tek bir kişi ya da hane reisi olarak başvuruyorsanız $ 125,000. Bu kategoriye girmek, bir Roth IRA katkısı olamaz, değil mi?
Devamını Oku
Newbies için Online Yatırım Rehberi
Yatırım

Newbies için Online Yatırım Rehberi

Yeni veya küçük bir yatırımcıysanız, çevrimiçi yatırımlar karmaşık ve hatta göz korkutucu görünebilir. Çünkü yüzlerce çevrimiçi yatırım platformu ve hatta farklı türleri vardır. Bazıları, tam bir yatırım yönetimi sunarken, bazıları kendin yap tipi yatırım platformlarıdır. Hangi online yatırım platformunu seçmelisiniz?
Devamını Oku
Nasıl 200.000 $ yatırım (ve sağlam bir getiri)
Yatırım

Nasıl 200.000 $ yatırım (ve sağlam bir getiri)

200.000 $ 'lık yatırım yapmak aslında önemli bir eşik. Küçük yatırımcılar ve büyük olanlar arasındaki bölünme çizgisidir. Ve tüm yatırım tutarları gibi, 200.000 $ 'lık yatırım yapmak için benzersiz stratejiler gereklidir. Tamamen çeşitlendirmek için yeterince büyük miktarda para ve hatta bazı spekülatif şanslar. Aynı zamanda uygun şekilde korunması gereken yeterince büyük bir yuva yumurtası.
Devamını Oku