Maliye

GFC'ye sor 017 - Gelirimin Yüzdesi Emekliliğe Ne Kadar Gidiyor?

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Eğer cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz. Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'de yer alıyorsa, en çok satan kitabımın bir kopyasının şanslı alıcısısınız. Maliye askerlerive 50 $ Amazon hediye kartı. Ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!

Bu, çoğu insanın aklında olan bir sorudur, ancak özellikle GFC'ye sorun okuyucu Erica W. -

“Yıllık gelirimin yüzde kaçı emekliye ayrılmalı? Şu anda hala 4,000 dolardan az kredi kartı borcum var. ”- Erica W.

Erica, bana yaşınız, emeklilik ufkunuz veya ne kadar kazandığınız gibi herhangi bir ayrıntı vermediniz, bu yüzden sorunuza verdiğim cevap çok genel olacak. Bu da iyi, çünkü birçok insan aynı soruyu soruyor, bu yüzden umarım cevabım birçok okura yardımcı olacaktır.

Orada 4,000 dolarlık kredi kartı borcunuz var. Bahsettiğinizden beri, öncelikli olarak ödemeyi düşünmelisiniz. Katılıyorum. Ancak, emekliliğinizi finanse etmenin yanı sıra umarım ödemeniz gereken oldukça yönetilebilir bir miktardır. Yarı zamanlı bir işi düşünebilir ve borcunu ödemek için geliri tahsis edebilir ya da ilk olarak sizden kartlarınızı ödemenizi sağlamak için emeklilik katkılarınızı bir yıl kadar erteleyebilirsiniz.

Asıl soruya ne kadar katkıda bulunacağı konusunda net bir cevap yoktur. Bunun nedeni, gelirinizin yüzde kaçının emekliliğe gitmesi gerektiğine karar vermek için birkaç faktör vardır - en azından sekiz. Şimdi her birine bir bakalım, ve umarım cevabınızda kendi sorunuzun cevabını bulacaksınız.

1. İşvereninizin Eşleşen Katkısı

İşvereniniz emeklilik planınıza uygun bir katkı sağlıyor mu? Eğer öyleyse, en azından katkıda bulunmak isteyeceksiniz Maksimum işveren eşleşmesini elde etmek için gereken minimum.

Örneğin, işvereninizin, katkınızın% 50'sine kadar, gelirinizin% 5'ine kadar, eşleşen bir katkı sağlayacağını varsayalım. Ödemenizin% 10'unu planınıza ekleyerek% 5'lik eşleşme elde edebilirsiniz. İkisinin kombinasyonu, gelirin yüzde 15'inin her yıl planınıza katkıda bulunacağı anlamına gelir.

İşveren maçı bedava para kazanmak gibidir, bu yüzden mümkün olan en büyük olanı elde etmek isteyeceksiniz.

2. Yaşınız

Kural olarak, daha genç olmanıza katkıda bulunmanız gerekir. Tersine, katkılarınız yaşlandıkça daha büyük olabilir. 20'li yaşların üzerindeyseniz, maksimum işveren eşleştirme katkısını elde etmek için gereken minimum katkıyı yapmak yeterli olabilir. Emekliliğiniz için 40 veya daha fazla yıla sahip olacağınız için, bu sizin ihtiyaç duyduğunuz emeklilik portföyünü oluşturmak için yeterli olabilir.

Yaşlandıkça ve emekliliğinize daha yakın olduğunuzda muhtemelen daha yüksek bir yüzdeye katkıda bulunmak isteyeceksiniz, fakat bu aynı zamanda emekliliğiniz için bu noktaya kadar ne kadar biriktirdiğinize bağlı olacaktır.

3. Ailenizin Durumu

Küçük çocuklarınız varsa, yaşam masraflarını karşılamak için gelirinizden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Bu elbette bir emeklilik planına katkıda bulunmak için daha azını bırakacaktır. Hatta sadece çok az katkı sağlayabileceğinizi ve masraflarınızın yerleşmeye başlamasına ve gelirinizin artmasına kadar yeterli olması gerektiğini bile görebilirsiniz.

Spektrumun karşı ucunda, eğer bir boş nesterseniz veya çocuğunuz yoksa, emekli olmanız için daha fazla gelir elde etmelisiniz. Erken emekliliğinizi düşünmek bile isteyebilirsiniz, bu da bağımlı çocuklarınız olmasa da daha kolay başarabilir.

4. Gelir Seviyeniz

Gelir düzeyiniz ne kadar yüksekse, emeklilik planınıza ne kadar çok katkıda bulunmalısınız. Yüzdeler, gelir düzeylerine bakılmaksızın sabitlenirken, daha küçük bir gelir üzerinde, daha büyük bir gelirden daha küçük bir gelir elde etmek zorlaşır. Bazı masraflar gelir düzeyiyle yükselir ve düşer, ancak benzin, ekmek ve hatta sağlık sigortası gibi diğerleri, ne kadar yaptığınızdan bağımsız olarak aynıdır.

Fakat bu, emeklilik için tasarrufun sağlıklı bir fedakarlık gerektirdiği gerçeğini görmezden gelmenize izin vermemelidir. Hangi gelir seviyesinde olursanız olun, emeklilik katkılarınızı yapmak için bütçenize yer ayırmanız gerekecektir. Bütçenizden ne kadar fazla para harcayabiliyorsanız, planınıza ekleyebileceğiniz o kadar fazla olacaktır.

Ayrıca emeklilik planınıza olan katkılarınızın vergiden düşülebilir olduğunu unutmayın. Bu, katkılarınızın en azından bir kısmının, bunları yapmanın bir sonucu olarak ödemek zorunda olduğunuz gelir vergisi tarafından karşılanacağı anlamına gelir. Ancak bir kez daha, bu daha yüksek gelirleri destekliyor çünkü daha yüksek gelir vergisi oranları var.

% 33 vergi borsasında bulunan bir kişi, hükümetin katkılarıyla daha fazla yardım almakta ve o zaman% 15'lik bir parantez içinde olan bir kişidir.

5. Emeklilik Zamanınız Ufuk

Emekli olmayı umduğunuz kadarıyla, emeklilik planınıza daha fazla katkıda bulunmanız gerekecektir. Yüzde 10'a katkıda bulunmak, eğer 30 yaşındaysanız bol olabilir ve 65 yaşında emekli olmayı bekler. Ancak 40 yaşında ve 55 yaşında emekli olmak istiyorsanız,% 20 veya daha fazla katkıda bulunmanız gerekebilir.

6. Mevcut Emeklilik Tasarruf Seviyeniz

Emeklilik birikimlerinizde ne kadar fazla para varsa - emeklilik için ihtiyaç duyacağınız para miktarına göre - daha az katkıda bulunmanız gerekecektir. Örneğin, 35 yaşındaysanız ve 65 yaşında emekli olmayı planlıyorsanız ve emeklilik planınızda 250.000 dolarlık bir değeriniz varsa, gelirinizin daha düşük bir yüzdesini, yalnızca 50.000 dolara sahip olan benzer bir pozisyondaki kişiden daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Her iki kişinin de yılda ortalama% 10'luk bir yatırım getirisi elde ettiğini varsayalım.Emeklilik tasarrufunda 50.000 dolar olan kişi yılda 5000 dolar kazanıyor. Ama 250.000 dolar olan kişi yılda 25.000 dolar kazanıyor. Her biri paralarının% 10'unu kazanıyor, ancak daha büyük emeklilik portföyüne sahip olan kişi, dolar cinsinden çok daha fazla para kazanıyor. Daha yüksek katkılar bu farkı en azından kısmen dengeleyebilir.

7. Mevcut Emekli Gelir Kaynakları

Gelir elde eden ve FICA vergilerini ödeyen hemen hemen herkes, Sosyal Güvenlik emeklilik maaşı alma hakkına sahiptir. Ancak, bir çeşit işvereniniz emeklilik planı sağladıysa - ki bu daha çok devlet çalışanıdır - o zaman emeklilik planınızda çok fazla tasarruf yapmanız gerekmeyecektir.

Bu, hiç para biriktirmemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak kesinlikle daha az tasarruf edebilirsiniz.

Ancak, işveren emekli maaşına sahip değilseniz - ki bu da çoğu insan - şimdi gelirinizin daha yüksek bir yüzdesini kurtarmak zorunda kalacaksınız. Sosyal Güvenlik gelirinizi desteklemek için bir emeklilik portföyü tarafından sağlanacak gelir gerekli olacaktır. Bir anlamda, emeklilik birikimleriniz emekli maaşı olacak, ki bu gerçekten 401 (k) 'lerin ve diğer planların bütünüdür.

8. Emekli Olmayan Varlıklar

Emekliliğinizi düşündüğünüzde, tüm finansal resminize bakmanız gerekir. Bu emeklilik tasarrufu içerir, ama aynı zamanda ötesine geçer. Emeklilik dışı varlıklarda ne kadar tasarruf ettiğinizi - veya kurtarmayı beklediğinizi - emeklilik planınızın katkı seviyesini etkilemelidir.

Emeklilik dışı varlıklara ilişkin örnekler:

  • Birincil konutunuz (sahipseniz) ve / veya ikinci bir eviniz
  • Yatırım amaçlı gayrimenkul
  • İş adaleti
  • Vergi dışı korunaklı yatırımlar, hisse senedi, yatırım fonu, aracılık hesapları vb.
  • Hayat sigortası poliçeleri veya yıllık gelirlerinin nakit değeri

Bu varlıklardan herhangi birine sahipseniz ve emekli olduğunuz zamana kadar onları tasfiye etmeyi bekliyorsanız, emeklilik için çok fazla tasarruf etmeniz gerekmeyecektir. Ancak, bu varlıklara sahip değilseniz ya da siz bunları satmayı planlamıyorsanız, emeklilik katkı paylarınız daha yüksek olmalıdır.

Erica - ve aynı soruya sahip olan başka herkes - Bu listenin emeklilik katkılarınızın ne olması gerektiğini tam olarak belirlemek için tam olarak size bir hesap makinesi sağladığının farkındayım. Ama gerçekten bunu yapmanın bir yolu yok. Bu faktörlerin her birine ilişkin kişisel durumunuza bağlı olarak katkı seviyeniz değişecektir. Emin değilseniz, en iyi strateji, katkı düzeyinizi, düşündüğünüzden biraz daha yüksek bir seviyeye ayarlamaktır.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Finansal Krizden Nasıl Kurtulur?
Maliye

Finansal Krizden Nasıl Kurtulur?

Epik bir aile tatili olması gerekiyordu. O kadar. Resim: Nashville, Tennessee'deki geçici kiracılığımıza yeni taşındık ve bir ara verdik. O zamanlar fark etmediğimiz en güzel şey, yeni okul bölgemizin “Fall Break” olarak adlandırdığı gerçeğiydi. Şimdi, Şükran Günü için okuldan ara verdik, ama bu özel kırılma, Ekim.
Devamını Oku
Medicare Ek Planını Anlama M
Maliye

Medicare Ek Planını Anlama M

Medicare, en büyük hükümet programlarından biridir ve ülke çapında milyonlarca yaşlı için sağlık sigortası temin edilmesine yardımcı olur. Parts A & B'ye kayıtlıysanız, ihtiyacınız olan tüm korumaya sahip olduğunuzu varsayabilirsiniz. Orijinal Medicare kapsamınız varsa, programın kapsamadığı birçok boşluk vardır.
Devamını Oku
Marketlerde Para Tasarrufu İçin 35 Yol
Maliye

Marketlerde Para Tasarrufu İçin 35 Yol

Bakkaliye para biriktirmenin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri, üzerinde en fazla kontrol sahibi olduğunuz masraflardan biri olmasıdır. Bunu düşün. Ev ödemenizi hızlı bir şekilde veya araç ödemenizi veya sağlık sigortası priminizi azaltamazsınız. Bu, para kazanmak için başka yerler bulmanız gerektiği anlamına gelir - ve bakkallar yapabileceğiniz büyük bir kategoridir.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="2017 yılında En İyi Yılbaşı Hediyeleri"/>
Maliye

2017 yılında En İyi Yılbaşı Hediyeleri

Hayatınızdaki kadınların yüzlerine gerçekten bir gülümseme getirecek bazı tatil hediyeleri mi arıyorsunuz? Senin için bazı fikirlerimiz var. Evet, yeni elektrikli süpürge ve tencere ve tavaların düşüncelerini koyma zamanı - belki. Eşinizin veya annenizin gözlerini de aydınlatacak temel ev eşyalarıyla ilgili iyi fikirlerimiz olabilir.
Devamını Oku