Maliye

Yaptığınız 5 Kötü Para Bildirimi {Ama Kabul Etmeyebilirim}

Eğer geleneksel bir ekonomi kursu aldıysanız, insanların maddi durumları hakkında rasyonel kararlar aldıklarını ve en iyi çıkarları olan şeyleri seçtiklerini öğrendiniz.

Ancak, özellikle de finans söz konusu olduğunda, insanların rasyonel olmaktan uzak olduğunu gösteren kanıtlar bulmak için etrafınıza bakmak zorundasınız.

Hepimiz hem kısa hem de uzun vadede bize daha fazla mal olan irrasyonel ve aptalca seçimler yapmaktayız, çünkü her zaman en iyi çıkarlarımızda neyin olduğuna karar veremiyoruz.

Gerçek insanların gerçek finansal kararlar alma şeklindeki bu anlayış, (görece) yeni Davranışsal Ekonomi alanından gelmektedir. Bu disiplin, psikoloji ve iktisat teorisinin kesişimine bakar ve insan hayvanını, Adem Smith'in hayal ettiğinden çok daha irrasyonel bir yaratık olarak boyar.

İnsanların parasal kararlar almasının beş yolunu gözden geçirin ve geçmiş sorunlarınızdan haberdar olup olmadığınızı görün:

1. Yüksek bir fiyat görmek bize daha fazla ödeme yapabilir

Gördüğümüz zaman adil bir fiyat bildiğimizi düşünmeyi seviyoruz, ama gerçek şu ki, bizim dikkat çekici olanıdır. Örneğin, bir dahaki sefere güzel bir akşam yemeği için menüde en pahalı şaraba bir göz atın. Sık sık, 100 $ veya daha fazla listelenen tek bir şişe göreceksiniz, geri kalanı ise şişe başına 25-50 $ arasında listelenir. Bu 50 dolarlık şişenin daha ucuza benzemesi için menüde bir pahalı şişe listeleniyor.

Birçok restoran kelimenin tam anlamıyla sadece bir şişe pahalı şeyler tutuyor, çünkü aslında herkesin bunu satın almasını istemiyorlar. Diğer seçeneklere kıyasla, aksi takdirde çok pahalı görünüyordu 50 $ şarap satmak için var.

Burada olan şey, Davranışsal Ekonomistlerin demirleme olarak tanımladığı bir şeydir. Kafalarımızda bir numaramız olduğunda, fiyat beklentilerimizi karşılar. Dan Ariely, kitabında Tahmin edilebilir Irrasyonel Williams-Sonoma'nın ekmek makinesinin zayıf satışında 275 $ 'lık fiyattan nasıl hüsrana uğradığını anlatıyor. Geldikleri çözüm, daha büyük ve 400 ABD doları olan başka bir model sunmaktı.

Aniden, daha ucuz modelin satışları arttı, hiç kimse spendy versiyonundan rahatsız değildi. Bunun nedeni, alışveriş yapanların aniden orijinali karşılaştırmak için bir şeyleri olması ve 275 $ 'lık harcamaların en az 400 TL'ye kıyasla daha fazla harcama yapmamasıydı.

2. Zaten sahip olduğumuzda bile, kaybetmek nefret

Eğer bir tank stoğuna tutunmuş olsaydınız, çünkü “değerini geri kazanmak için emin olursunuz”, o zaman kayıptan kaçınmanın kurbanı oldunuz. Kaybeden nefret, bir kazanç elde edeceğimizden daha fazla zarar vermemek için bizi çok daha zorlaştıran psikolojik tuhaflıktır. Hisse senedi piyasasında, hisse senedi zayıf bir şekilde başladığı zaman, daha önce kaybettiğimiz parayı düşünüyoruz ve daha fazla zarardan korkuyoruz. Ancak kayıplarımızı azaltmak yerine, harcadığımız paranın batık bir maliyet olduğu gerçeğini kabul etmek yerine, bu stokları tekrar toplayabilecekleri umudunda tutuyoruz.

Hayatın neredeyse her alanında kayıp kaçışını görebilirsiniz. Bu yüzden, biz de ekmek yapmıyor olsak bile, 300 dolar harcadığımız ekmek makinelerini tutmamızın sebebi de budur ve bir garaj satışında kesinlikle bir şey elde edebiliriz. Tekrar 300 dolar göremeyeceğimiz basit gerçek, makinenin toz toplamasına izin vermek için yeterli sebeptir, çünkü kendimizi “sadece” bir satışa 10 dolar kazanmak için tekmeleyeceğiz.

Kaybedilen mağduriyet, biz de katılmadığımız spor salonlarına, gitmediğimiz kulüplere ve kullanmadığımız kablo paketlerine üyelik yapmayı çok istemediğimiz neden. Her ay, orijinal kayıt ücretini “kaybetme” korkusu nedeniyle drenaja gitmek için daha fazla paraya izin verdiğimizi unutmaktan vazgeçmemiz gerektiğini düşünürüz.

Paranın çoktan gittiğini hatırlamamız çok zor.

3. Ücretsiz şeyleri geçersiz kılıyoruz

Amazon'dan ücretsiz kargo almaya hak kazandığınızdan emin olmak için kaç kez istediğinizi tam olarak bilmediğiniz bir kitap sipariş ettiniz?

Bunu yaptığınızda (ve hepimiz yaparız), genel olarak daha fazla para ödersiniz ve önyükleme yapmak için istenmeyen bir eşyaya sahip olursunuz.

Bu açıkça irrasyonel.

Nedense, “özgür” kelimesi beynimizi karıştırıyor gibi görünüyor. Ücretsiz bir ürün veya hizmet sunduğumuzda, bu ürün veya hizmet için başka ne gibi masraflar olduğunu unutuyoruz, çünkü para ödemediğimiz gerçeğine odaklandık. Gerçekten ilginç olan şey, bedava bir şey elde etmek için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğumuzdur. Bu yüzden Amazon, 25 doların üzerindeki siparişler için ücretsiz gönderim sunuyor ve birçok pazarlamacı ve perakendeci, satın alma işlemi ile neden ücretsiz hediyeler veriyor?

4. Gelecek İhtiyaç Vs. Bugün istiyor

Gelecekte olan şeylerin şu anda olanlardan daha az önemli olduğunu düşünüyoruz. İnsanoğlu, geleceği planlamak için çok zor bir zamana sahiptir. Görünüşe göre, 2010 yılında emekliliğe yaklaşan Amerikalıların% 75'i 30.000 $ 'dan daha az tasarruf etmişti, ki bu oldukça korkunç bir istatistik. Fakat emekli nüfusun dörtte üçünü sorumsuz gecikmeler olarak yazmadan önce, kendi davranışlarımıza bakmalıyız.

  • Belirli bir plan ödemeden kredi kartıyla kaç kez bir şey satın aldınız?
  • Ne kadar sıklıkla kendinize söz vermişsinizdir, sadece bir kutu çörek gördüğünüz an yoldan çekilmek için diyet yaparsınız?
  • Sabah kendiniz için kaç kez işten ayrıldınız, sadece ertesi gün kendinizi lanetlemek için mi?

Burada neler oluyor hiperbolik indirim deniyor. Bu, şimdi daha sonradan önemli olan bilinçsiz duygularımız için 50 kelimedir. Emekliliğe bir kenara para koymamız gerektiğini biliyoruz, ama bu adam çok uzak! Ve para şimdi burada.Dolayısıyla, emekliliğin kendi kendine ilgileneceğini düşünürken, para şimdi “iyi kullanım” olarak değerlendirilebilir.

5. Olağan dışı şeylerin meydana gelme olasılığını abartıyoruz.

Beynimiz, kolayca ortaya çıkabileceğimiz şeylerin bir örneği olabileceğini düşünmek için kablolu. Bu kullanılabilirlik sezgisel olarak adlandırılan bir şeydir. Bunun anlamı, piyangoyu kazanmanın ya da Vegas'ta büyük kazanmanın, kazanmış insanların örneklerini düşünebildiğimiz için istatistiksel olarak mümkün olandan daha büyük olduğunu düşündüğümüz anlamına geliyor.

Bu örnekleri düşündüğümüzden, sonucun daha olası olduğunu düşünüyoruz. Ve her zaman bir haber hikayesi okudum ya da bu tür kazananlar hakkında bir film izlediğinizde, beyniniz kazanmanın daha da muhtemel olduğuna inanır.

Kullanılabilirliğini araştırmaktan vazgeçerseniz bile, benzer kumarbazın yanlışlığına mağdur olabilirsiniz. Bu, bir şeyin “zaman” olması gerektiğine inandığınız zamandır, çünkü uzun bir zamana sahip değildir. Örneğin, 21 üzerinde kafaları yukarı gelen bir yazıya bahis oynayabilirsiniz.st 20 tosses için her seferinde kuyruktan çıktı. Madeni paralar “gelmek” gibi görünüyor, ancak kafalar sadece 50/50 ihtimal.

Aksi takdirde rasyonel yatırımcılar, eninde sonunda bir düşüş olması gerektiğinden dolayı, gangbusterlere giden hisse senedi alımlarından kaçınarak kumarbazın hatalarını takip edebilirler. İstatistikler, ortalamaya doğru genel bir gerileme gösterebilir (diğer bir deyişle her şey sonuçta ortaya çıkar), ancak bireysel olaylar hakkında konuşurken genel istatistikler anlamsızdır.

Hayatınızı Etkileyen Mantıksız Para Kararları

Tüm finansal kararlarımıza rasyonel olarak yaklaşmak oldukça zor. Yaptığımız para seçimlerini düşünmeye ve her seferinde motivasyonumuzun ne olduğunu bulmaya çalışıyor. Ufak bir dikkat ve öz bilgisi irrasyonel kararlarla mücadelede harikalar yaratabilir.

Videoyu izle: Tek Porsiyonluk Nefis Bir Şerbetli Tatlı Tarifi

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Yatırım Gerektirmeyen 26 Ücretsiz Online İş
Maliye

Yatırım Gerektirmeyen 26 Ücretsiz Online İş

Para kazanmanın en iyi yollarından biri çevrimiçi. Boş zamanınızda birkaç ekstra dolar kazanmaya çalıştığınız için, yapmak istediğiniz son şey kar elde etmeye başlamadan önce çok fazla para yatırmaktır. Neyse ki, başlamak için sıfır sermaye gerektiren ve ilk işinizde gelir elde etmeye başlamanıza izin veren birçok iş var.
Devamını Oku
Para için Kitap ve Ders Kitapları Online Satış 26 En İyi Yerler
Maliye

Para için Kitap ve Ders Kitapları Online Satış 26 En İyi Yerler

Orada yatan eski kitapların var mı? Pekala, gelecekteki kullanımınız için hangi kitapları sadece toz toplayacaklardan korumak için karar verme zamanı. Okul kitapçığına gitmek yerine, kitap satın almanın yanı sıra daha fazla para kazanmak için ders kitaplarını kontrol etmek isteyebilirsiniz. 1. BookScouter BookScouter, en fazla para için ders kitapları satan en iyi web sitesi olabilir çünkü 38 satıcının fiyatlarını bir kerede karşılaştırır.
Devamını Oku
Yabancılar size para vermek için nereden 9 siteleri
Maliye

Yabancılar size para vermek için nereden 9 siteleri

Bugünlerde sanal yabancılardan para istemek yeni bir şey değil. Talebi karşılamak ve bağış yapmak isteyenler için ihtiyacı olanları birleştirmek için birçok yeni web sitesi filizlendi. Diğerleri, finanse edilmek için gitme kaynağı olarak kendilerine bir isim kattı ve sağlamlaştırdı. İnsanlar Neden Bu Sitelerde Para İstemek?
Devamını Oku
Ahşap Palet Geri Dönüşüm Para Kazanmak için nasıl
Maliye

Ahşap Palet Geri Dönüşüm Para Kazanmak için nasıl

Ekstra para kazanmanın ilginç bir yolu, ahşap paletlerin toplanması ve geri dönüştürülmesidir. Ahşap paletler, malların bir yerden diğerine taşınmasına yardımcı olmak için ülke genelinde ve dünyada kullanılıyor. Bazı şirketler, bu paletleri sadece onları almaya istekli olan ve onları yeniden satış için başka bir yere götüren herkese açık bırakarak çıkarır.
Devamını Oku